10 اردیبهشت 1402

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

هیچ قسمتی از خودرو  از تصادفات در امان نیست. نمی‌توان مشخص کرد که کدام قسمت آسیب ببیند و کدام قسمت سالم بماند. حتی میزان درصد خسارت هم نمی‌توان تعیین کرد؛ اما در این بین، نقاطی از خودرو هستند که بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. در حقیقت در بیشتر تصادفات، نقاط آسیب پذیر خودرو، حداقل یک خراش سطحی برمی‌دارند؛ اما این نقاط شامل چه مواردی هستند و چگونه می‌توان خسارت به آن‌ها را جبران کرد؟

نقاط آسیب پذیر خودرو

در هر تصادفی ممکن است، برخی قطعات خودرو از جمله: سپر، کاپوت، گلگیرهای جلو و عقب، درها، ستون‌ها، شاسی‌ها، سقف، در صندوق، سینی‌های جلو و عقب و کف صندوق آسیب ببینند. حالا اینکه میزان آسیب چقدر باشد، بر اساس شدت تصادف، متفاوت است.در ادامه قصد داریم به شرح نقاط آسیب پذیر ماشین بپردازیم.

سپر خودرو

بدون شک، سپر اولین قطعه‌ای است که آسیب می‌بیند. فرقی ندارد که تصادف از چه نوعی باشد و حتی شدت ضربه چقدر باشد؛ حتی یک خراش کوچک هم که شده می‌بیند. از روی اسمش می‌توان اهمیت و نقش این قطعه را متوجه شد. سپر، قطعه‌ای است که باید اول از همه خود را برای در امان ماندن بقیه فدا کند. نکته مهم اینکه حتی اگر سپر خودروی شما، یک خراش کوچک برداشت، آن را سریع تعمیر کنید. البته تعمیر یا تعویض آن به میزان آسیب بستگی دارد.

تصادف سپر به سپر

تصادف سپر به سپر یکی از بهترین نوع‌های تصادف است؛ البته اگر به جز سپر آسیبی به نقاط دیگر وارد نشود. همان‌طور که گفتیم سپر ماشین، سپر بلای آن است. اگر شدت تصادف به قدری کم باشد که به جز سپرهای دو خودرو نقطه‌ی دیگری آسیب نبیند، هزینه‌ی ترمیم یا تعویض آن نسبت به بقیه قطعه‌ها خیلی ارزان‌تر است.

به همین خاطر است که میگوییم بهترین نوع تصادف است. با اینکه هزینه سپر در تصادف خیلی کم است اما اگر مقصر باشید، می‌توانید با بیمه شخص ثالث خودتان خسارت را به راننده آسیب دیده پرداخت کنید.

چراغ‌های خودرو

چراغ‌های خودرو هم بعد از سپر، بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. از آنجا که جنس بیشتر چراغ‌ها تلقی یا شیشه‌ای است، فقط یک ضربه کوچک  به راحتی چراغ را خواهد شکست.

نقاط آسیب پذیر خودرو

چراغ‌ها یکی نقاط آسیب پذیر خودرو می‌باشند

باید گفت چراغ‌ها، مانند دیگر قطعات، قابلیت تعمیر ندارند و باید تعویض شوند. البته گاهی پیش می‌آید که شیشه یا تلق چراغ‌ها ترک برمی‌دارند. این ترک‌ها به مرور زمان و بر اثر سرما و گرما بیشتر می‌شوند تا جایی که احتمال خرد شدن چراغ یا شکستگی آن با یک ضربه با شدت کم، وجود خواهد داشت.

گلگیر خودرو

بیشتر تصادفات به صورت شاخ‌به‌شاخ از سمت جلو و عقب هستد. در هنگام تصادف شاخ‌به‌شاخ، سپر کاملاً از بین رفته و کاپوت هم جمع می‌شود؛ اما در تصادف از پهلوی ماشین، گلگیرها بیشتر از همه آسیب می‌بینند.احتمال آِسیب سپر راننده مقصر و گلگیرهای راننده زیاندیده بیشتر است. یکی از موقعیت‌های تصادف، هنگامی است که شما قصد ورود از خیابان فرعی به اصلی را دارید، در این حالت گلگیر ماشین روبرویی همراه با سپرش، آسیب جدی خواهد دید.

تصادف از گلگیر عقب معمولاً کمتر است. چراکه هنگام چرخش به چپ و راست یا ورود به خیابان اصلی، در صورت تصادف گلگیر جلو درگیر می‌شود. به هر حال گلگیر از دیگر قطعات بدنه است که بیشتر از همه مستعد آسیب خواهد بود.

استعلام بیمه بدنه

چرخ ها

یکی دیگر از نقاط آسیب پذیر خودرو، چرخ‌ها هستند. البته در مواقعی که شدت تصادف زیاد باشد. در این موقع شاسی هم دچار آسیب جدی خواهد شد و نیاز به تعمیر اساسی دارد. حداقل اینکه خود لاستیک چرخ، ممکن است به دلیل ضربه‌ای وارد از قطعه، دچار پارگی شود. در این حالت هزینه تعمیر کم است.

بخش‌های دیگر مانند: ستون‌ها، صندوق عقب و غیره هم در صورت تصادف شدید، زیان جدی خواهند دید. بدترین حالت موقعی است که خودرو در تصادفی شاخ‌به‌شاخ یا برخورد با دیگر قطعات ثابت به حدی آسیب ببیند که دیگر نتوان از خودرو استفاده کرد. البته در تصادفات برون شهری، هر نقطه‌ای از خودرو می‌تواند آسیب شدیدی ببیند.

تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده

برای تصمیم‌گیری در خصوص تعمیر یا تعویض قطعات، باید در ابتدا تعمیرکار یا صافکار از نزدیک بخش‌های آسیب دیده را بررسی کند. گاهی شدت آسیب زیاد است؛ اما صافکار می‌تواند با چند چکش و دیگر ابزارها، آن را درست کند. برعکس آن هم وجود دارد. به ظاهر قسمت بدنه آسیب ندیده است؛ اما باید عوض شود. افراد در این مواقع خودروی خود را به یک صافکار ماهر و باتجربه نشان می‌دهند.

نقاط آسیب پذیر خودرو

نقاط آسیب پذیر خودرو و شناسایی آنها

بعضی از صافکارها برای دریافت مبلغ بیشتر، ادعا می‌کنند که باید قطعه عوض شود. در صورتی که شاید بتواند با چند چکش و بدون از بین رفتن رنگ، آن را تعمیر کرد. البته بعضی قطعات به هر صورت باید عوض شوند.

جبران هزینه‌ها با بیمه بدنه

جلوی تصادف را نمی‌توان گرفت و قابل‌پیش‌بینی هم نیست؛ اما می‌توان خسارت‌ها را تا حد بسیار زیادی جبران کرد. آن هم در روزهایی که قیمت یک گلگیر ساده پراید، زیر حدود 400 هزار تومان نیست. البته اگر شخصی تصادف کند و مقصر نباشد، با بیمه بدنه می‌تواند غرامت خود را دریافت کند؛ اما اگر مقصر باشد، خود او باید هزینه خرید قطعات را پرداخت کند. بهترین راه برای فشار مالی کمتر روی راننده، خرید بیمه بدنه و استفاده از آن برای جبران خسارت است. پیش از خرید این بیمه‌نامه، خواندن راهنمای بیمه بدنه قطعاً در انتخاب شما تأثیر گذار خواهد بود.

بیمه بدنه خسارت‌های مالی به خودرو را جبران می‌کند. البته پوشش‌های بیمه بدنه به دو نوع اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. پوشش‌های اصلی شامل:

 • خسارت ناشی از واژگون و سقوط خودرو
 • خسارات ناشی از آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار به خودرو و لوازم یدکی اصلی
 • خسارت ناشی از برخورد اجسام ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر
 • خسارات ناشی از سرقت کلی یا آسیب به خودروی دزدیده شده
 • خسارت ناشی از نجات یا انتقال خودروی آسیب دیده
 • خسارات وارد شده به باتری یا لاستیک (تا 50% قیمت نو)

خسارت‌های اضافی هم بیمه‌گزار می‌تواند بنا بر سلیقه و شرایط خود اضافه کند. پوشش‌ های بیمه بدنه اضافی شامل موارد زیر هستند:

خرید بیمه بدنه از بیمه دات کام

اگر قصد دارید، میزان هزینه‌های تعمیر بدنه خودروی خود را کاهش دهید، بهترین راه خرید بیمه بدنه است؛ اما خیلی مهم است که بیمه‌نامه خود را از یک شرکت و کارگزاری معتبر خریداری کنید. بیمه دات کام، کارگزاری آنلاین فروش بیمه، است که شما می‌توانید به راحتی با وارد کردن مشخصات خودروی خود، بهترین بیمه بدنه را خریداری کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
سامان کرامت پور
24 مهر 1401

در یک تصادف گلگیر پراید من آسیب دید. هفته قبلی یدونه زه گلگیر گرفته بودم خیلی کمک کرد که خسارت کم بشه. چون مقصر تصادف هم بودم خیلی خوب شد. خواستم پیشنهاد کنم با این کار آسیب پذیری خودروتونو کم کنید.

person
arina s
06 مهر 1401

سلام روز بخیر – من یک تصادف داشتم که مجبور شدم سپر را کامل عوض کنم. میخواستم ببینم آیا تعویض سپر افت قیمت دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 مهر 1401

  سلام تعویض سپر اصولا جزو افت قیمت حساب نخواهد شد.

   person
   گرامی
   12 مهر 1401

   سلام تصادف گلگیر پراید چقدر خسارت میخوره؟

    person
    کارشناس بیمه
    17 مهر 1401

    سلام فقط کارشناس تعیین می کند.

person
سمنانی
22 شهریور 1401

سلام تصادف سپر به سپر باعث کاهش قیمت خودرو میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 شهریور 1401

  سلام اصولا سپر مشمول کاهش قیمت نخواهد شد.

   person
   سمنانی
   04 مهر 1401

   سلام پس افت قیمت سپر عقب نداریم؟ اخه ی جا گفت چون سپر عقب اسیب دیده باید عوض بشه و قیمت خودرو میاد پایین

    person
    کارشناس بیمه
    05 مهر 1401

    سلام سپر در افت قیمت تاثیرنمی گذارد.

person
فرزوان روش
13 تیر 1401

سلام اگر تصادف کنیم و این قسمت ها آسیب ببینه، بیمه پول کمتری میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام خیر. ارتباطی ندارد.

person
علی
01 تیر 1401

خب حالا دونستیم، که چی؟ طرف بیاد عین چی، میزنه داغون میکنه دیگ

  person
  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال همیشه باید مراقب باشید.

person
حسین یاری
29 دی 1400

سلام من میخواستم مقایسه ماشین انجام بدم که بدونم کدومشون ریسک پایین تری داره و بهتر میشه بیمه خرید، شما اطلاعاتی دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما فقط کارگزاری آنلاین بیمه هستیم و در این خصوص می توانیم به شما مشاوره بدهیم. برای مقایسه خودروها باید به سایت های فروش خودرو مراجعه کنید.

person
سهراب عظیمی
12 دی 1400

سلام خب الان شناختیم حالا چیکار کنیم؟ وقتی طرف دور از جون شما مثل گاو میاد و میزنه داغون میکنه چه فایده ای داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال شناخت نقاط آسیب پذیر به شما کمک می کند تا بیشتر حواستان به رانندگی باشد.

person
رحمت نیا
08 دی 1400

سلام الان ی سوال حقوقی، من تصادف داشتم خودروام به ظاهر اسیب ندیده بود و بیخیال شدم اما حالا فهیمدم که خیلی اسیب دیده فقط شماره پلاک خودرو رو حفظ کرده بودم الان می تونم شکایت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام همانطور که خود شما فرمودید،این یک سوال حقوقی است. لازم است که برای پاسخ دقیق با یک وکیل در این خصوص مشورت کنید.

person
غیرتمند
06 دی 1400

ی جوری میگید نقاط آسیب پذیر خودرو که انگار مثلا چین، بابا ی تصادف دیگه همه جا زرت آسیب میبینه…نباید اینطوری کرد که…

  person
  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال در تصادفات باید این موارد را جدی بگیرید. یکی از دلایل افت قیمت خودرو همین موارد است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید