01 دی 1400

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

هیچ قسمتی از خودرو  از تصادفات در امان نیست. نمی‌توان مشخص کرد که کدام قسمت آسیب ببیند و کدام قسمت سالم بماند. حتی میزان درصد خسارت هم نمی‌توان تعیین کرد؛ اما در این بین، نقاطی از خودرو هستند که بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. در حقیقت در بیشتر تصادفات، نقاط آسیب پذیر خودرو، حداقل یک خراش سطحی برمی‌دارند؛ اما این نقاط شامل چه مواردی هستند و چگونه می‌توان خسارت به آن‌ها را جبران کرد؟

نقاط آسیب پذیر خودرو

در هر تصادفی ممکن است، برخی قطعات خودرو از جمله: سپر، کاپوت، گلگیرهای جلو و عقب، درها، ستون‌ها، شاسی‌ها، سقف، در صندوق، سینی‌های جلو و عقب و کف صندوق آسیب ببینند. حالا اینکه میزان آسیب چقدر باشد، بر اساس شدت تصادف، متفاوت است.در ادامه قصد داریم به شرح نقاط آسیب پذیر ماشین بپردازیم.

سپر خودرو

بدون شک، سپر اولین قطعه‌ای است که آسیب می‌بیند. فرقی ندارد که تصادف از چه نوعی باشد و حتی شدت ضربه چقدر باشد؛ حتی یک خراش کوچک هم که شده می‌بیند. از روی اسمش می‌توان اهمیت و نقش این قطعه را متوجه شد. سپر، قطعه‌ای است که باید اول از همه خود را برای در امان ماندن بقیه فدا کند. نکته مهم اینکه حتی اگر سپر خودروی شما، یک خراش کوچک برداشت، آن را سریع تعمیر کنید. البته تعمیر یا تعویض آن به میزان آسیب بستگی دارد.

چراغ‌های خودرو

چراغ‌های خودرو هم بعد از سپر، بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. از آنجا که جنس بیشتر چراغ‌ها تلقی یا شیشه‌ای است، فقط یک ضربه کوچک  به راحتی چراغ را خواهد شکست.

نقاط آسیب پذیر خودرو

چراغ‌ها یکی نقاط آسیب پذیر خودرو می‌باشند

باید گفت چراغ‌ها، مانند دیگر قطعات، قابلیت تعمیر ندارند و باید تعویض شوند. البته گاهی پیش می‌آید که شیشه یا تلق چراغ‌ها ترک برمی‌دارند. این ترک‌ها به مرور زمان و بر اثر سرما و گرما بیشتر می‌شوند تا جایی که احتمال خرد شدن چراغ یا شکستگی آن با یک ضربه با شدت کم، وجود خواهد داشت.

گلگیر خودرو

بیشتر تصادفات به صورت شاخ‌به‌شاخ از سمت جلو و عقب هستد. در هنگام تصادف شاخ‌به‌شاخ، سپر کاملاً از بین رفته و کاپوت هم جمع می‌شود؛ اما در تصادف از پهلوی ماشین، گلگیرها بیشتر از همه آسیب می‌بینند.احتمال آِسیب سپر راننده مقصر و گلگیرهای راننده زیاندیده بیشتر است. یکی از موقعیت‌های تصادف، هنگامی است که شما قصد ورود از خیابان فرعی به اصلی را دارید، در این حالت گلگیر ماشین روبرویی همراه با سپرش، آسیب جدی خواهد دید.

به هر حال گلگیر از دیگر قطعات بدنه است که بیشتر از همه مستعد آسیب خواهد بود.

چرخ ها

یکی دیگر از نقاط آسیب پذیر خودرو، چرخ‌ها هستند. البته در مواقعی که شدت تصادف زیاد باشد. در این موقع شاسی هم دچار آسیب جدی خواهد شد و نیاز به تعمیر اساسی دارد. حداقل اینکه خود لاستیک چرخ، ممکن است به دلیل ضربه‌ای وارد از قطعه، دچار پارگی شود. در این حالت هزینه تعمیر کم است.

بخش‌های دیگر مانند: ستون‌ها، صندوق عقب و غیره هم در صورت تصادف شدید، زیان جدی خواهند دید. بدترین حالت موقعی است که خودرو در تصادفی شاخ‌به‌شاخ یا برخورد با دیگر قطعات ثابت به حدی آسیب ببیند که دیگر نتوان از خودرو استفاده کرد.

تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده

برای تصمیم‌گیری در خصوص تعمیر یا تعویض قطعات، باید در ابتدا تعمیرکار یا صافکار از نزدیک بخش‌های آسیب دیده را بررسی کند. گاهی شدت آسیب زیاد است؛ اما صافکار می‌تواند با چند چکش و دیگر ابزارها، آن را درست کند. برعکس آن هم وجود دارد. به ظاهر قسمت بدنه آسیب ندیده است؛ اما باید عوض شود. افراد در این مواقع خودروی خود را به یک صافکار ماهر و باتجربه نشان می‌دهند.

نقاط آسیب پذیر خودرو

نقاط آسیب پذیر خودرو و شناسایی آنها

بعضی از صافکارها برای دریافت مبلغ بیشتر، ادعا می‌کنند که باید قطعه عوض شود. در صورتی که شاید بتواند با چند چکش و بدون از بین رفتن رنگ، آن را تعمیر کرد. البته بعضی قطعات به هر صورت باید عوض شوند.

جبران هزینه‌ها با بیمه بدنه

جلوی تصادف را نمی‌توان گرفت و قابل‌پیش‌بینی هم نیست؛ اما می‌توان خسارت‌ها را تا حد بسیار زیادی جبران کرد. آن هم در روزهایی که قیمت یک گلگیر ساده پراید، زیر حدود 400 هزار تومان نیست. البته اگر شخصی تصادف کند و مقصر نباشد، با بیمه بدنه می‌تواند غرامت خود را دریافت کند؛ اما اگر مقصر باشد، خود او باید هزینه خرید قطعات را پرداخت کند. بهترین راه برای فشار مالی کمتر روی راننده، خرید بیمه بدنه و استفاده از آن برای جبران خسارت است.

بیمه بدنه خسارت‌های مالی به خودرو را جبران می‌کند. البته پوشش‌های بیمه بدنه به دو نوع اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. پوشش‌های اصلی شامل:

 • خسارت ناشی از واژگون و سقوط خودرو
 • خسارات ناشی از آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار به خودرو و لوازم یدکی اصلی
 • خسارت ناشی از برخورد اجسام ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر
 • خسارات ناشی از سرقت کلی یا آسیب به خودروی دزدیده شده
 • خسارت ناشی از نجات یا انتقال خودروی آسیب دیده
 • خسارات وارد شده به باتری یا لاستیک (تا 50% قیمت نو)

خسارت‌های اضافی هم بیمه‌گزار می‌تواند بنا بر سلیقه و شرایط خود اضافه کند.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

خرید بیمه بدنه از بیمه دات کام

اگر قصد دارید، میزان هزینه‌های تعمیر بدنه خودروی خود را کاهش دهید، بهترین راه خرید بیمه بدنه است؛ اما خیلی مهم است که بیمه‌نامه خود را از یک شرکت و کارگزاری معتبر خریداری کنید. بیمه دات کام، کارگزاری آنلاین فروش بیمه، است که شما می‌توانید به راحتی با وارد کردن مشخصات خودروی خود، بهترین بیمه بدنه را خریداری کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 تیر 1401 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه ماشین در سال ۱۴۰۱

بیمه بدنه خودرو آسودگی برای امنیت خاطر رانندگان، اگر می‌خواهید در خصوص مزایا و پوشش‌های این بیمه اطلاعات کسب کنید این مقاله را از دست ندهید.

02 تیر 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه یک روزه؛ شرایط و پوشش‌های بیمه روزشمار در 1401

در این مطلب در خصوص بیمه بدنه یک روزه و شرایط آن به طور کامل توضیح داده شده است.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه، دیگر دغدغه‌ای در 1401 ندارد

چگونه مقصر تصادفات زنجیره‌ای را تشخیص دهیم؟ نقش بیمه در تصادفات زنجیره‌ای را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو+ انتقال تخفیفات بیمه بدنه

انتقال بیمه بدنه، موضوعی است که همراه با خود نکات و روش‌های خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید این نکات را هرچه بهتر بدانید این مقاله را از دست ندهید!

25 خرداد 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
غیرتمند
06 دی 1400

ی جوری میگید نقاط آسیب پذیر خودرو که انگار مثلا چین، بابا ی تصادف دیگه همه جا زرت آسیب میبینه…نباید اینطوری کرد که…

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال در تصادفات باید این موارد را جدی بگیرید. یکی از دلایل افت قیمت خودرو همین موارد است.

رحمت نیا
08 دی 1400

سلام الان ی سوال حقوقی، من تصادف داشتم خودروام به ظاهر اسیب ندیده بود و بیخیال شدم اما حالا فهیمدم که خیلی اسیب دیده فقط شماره پلاک خودرو رو حفظ کرده بودم الان می تونم شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام همانطور که خود شما فرمودید،این یک سوال حقوقی است. لازم است که برای پاسخ دقیق با یک وکیل در این خصوص مشورت کنید.

سهراب عظیمی
12 دی 1400

سلام خب الان شناختیم حالا چیکار کنیم؟ وقتی طرف دور از جون شما مثل گاو میاد و میزنه داغون میکنه چه فایده ای داره؟

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال شناخت نقاط آسیب پذیر به شما کمک می کند تا بیشتر حواستان به رانندگی باشد.

حسین یاری
29 دی 1400

سلام من میخواستم مقایسه ماشین انجام بدم که بدونم کدومشون ریسک پایین تری داره و بهتر میشه بیمه خرید، شما اطلاعاتی دارید؟

  کارشناس بیمه
  02 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما فقط کارگزاری آنلاین بیمه هستیم و در این خصوص می توانیم به شما مشاوره بدهیم. برای مقایسه خودروها باید به سایت های فروش خودرو مراجعه کنید.

علی
01 تیر 1401

خب حالا دونستیم، که چی؟ طرف بیاد عین چی، میزنه داغون میکنه دیگ

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال همیشه باید مراقب باشید.

فرزوان روش
13 تیر 1401

سلام اگر تصادف کنیم و این قسمت ها آسیب ببینه، بیمه پول کمتری میده؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام خیر. ارتباطی ندارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید