۳۰ بهمن ۱۴۰۲

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

هیچ قسمتی از خودرو  از تصادفات در امان نیست. نمی‌توان مشخص کرد که کدام قسمت آسیب ببیند و کدام قسمت سالم بماند. حتی میزان درصد خسارت هم نمی‌توان تعیین کرد؛ اما در این بین، نقاطی از خودرو هستند که بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. در حقیقت در بیشتر تصادفات، نقاط آسیب پذیر خودرو، حداقل یک خراش سطحی برمی‌دارند؛ اما این نقاط شامل چه مواردی هستند و چگونه می‌توان خسارت به آن‌ها را جبران کرد؟

نقاط آسیب پذیر خودرو

در هر تصادفی ممکن است، برخی قطعات خودرو از جمله: سپر، کاپوت، گلگیرهای جلو و عقب، درها، ستون‌ها، شاسی‌ها، سقف، در صندوق، سینی‌های جلو و عقب و کف صندوق آسیب ببینند. حالا اینکه میزان آسیب چقدر باشد، بر اساس شدت تصادف، متفاوت است.در ادامه قصد داریم به شرح نقاط آسیب پذیر ماشین بپردازیم.

سپر خودرو

بدون شک، سپر اولین قطعه‌ای است که آسیب می‌بیند. فرقی ندارد که تصادف از چه نوعی باشد و حتی شدت ضربه چقدر باشد؛ حتی یک خراش کوچک هم که شده می‌بیند. از روی اسمش می‌توان اهمیت و نقش این قطعه را متوجه شد. سپر، قطعه‌ای است که باید اول از همه خود را برای در امان ماندن بقیه فدا کند. نکته مهم اینکه حتی اگر سپر خودروی شما، یک خراش کوچک برداشت، آن را سریع تعمیر کنید. البته تعمیر یا تعویض آن به میزان آسیب بستگی دارد.

تصادف سپر به سپر

تصادف سپر به سپر یکی از بهترین نوع‌های تصادف است؛ البته اگر به جز سپر آسیبی به نقاط دیگر وارد نشود. همان‌طور که گفتیم سپر ماشین، سپر بلای آن است. اگر شدت تصادف به قدری کم باشد که به جز سپرهای دو خودرو نقطه‌ی دیگری آسیب نبیند، هزینه‌ی ترمیم یا تعویض آن نسبت به بقیه قطعه‌ها خیلی ارزان‌تر است.

به همین خاطر است که میگوییم بهترین نوع تصادف است. با اینکه هزینه سپر در تصادف خیلی کم است اما اگر مقصر باشید، می‌توانید با بیمه شخص ثالث خودتان خسارت را به راننده آسیب دیده پرداخت کنید.

چراغ‌های خودرو

چراغ‌های خودرو هم بعد از سپر، بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. از آنجا که جنس بیشتر چراغ‌ها تلقی یا شیشه‌ای است، فقط یک ضربه کوچک  به راحتی چراغ را خواهد شکست.

نقاط آسیب پذیر خودرو

چراغ‌ها یکی نقاط آسیب پذیر خودرو می‌باشند

باید گفت چراغ‌ها، مانند دیگر قطعات، قابلیت تعمیر ندارند و باید تعویض شوند. البته گاهی پیش می‌آید که شیشه یا تلق چراغ‌ها ترک برمی‌دارند. این ترک‌ها به مرور زمان و بر اثر سرما و گرما بیشتر می‌شوند تا جایی که احتمال خرد شدن چراغ یا شکستگی آن با یک ضربه با شدت کم، وجود خواهد داشت.

گلگیر خودرو

بیشتر تصادفات به صورت شاخ‌به‌شاخ از سمت جلو و عقب هستد. در هنگام تصادف شاخ‌به‌شاخ، سپر کاملاً از بین رفته و کاپوت هم جمع می‌شود؛ اما در تصادف از پهلوی ماشین، گلگیرها بیشتر از همه آسیب می‌بینند.احتمال آِسیب سپر راننده مقصر و گلگیرهای راننده زیاندیده بیشتر است. یکی از موقعیت‌های تصادف، هنگامی است که شما قصد ورود از خیابان فرعی به اصلی را دارید، در این حالت گلگیر ماشین روبرویی همراه با سپرش، آسیب جدی خواهد دید.

تصادف از گلگیر عقب معمولاً کمتر است. چراکه هنگام چرخش به چپ و راست یا ورود به خیابان اصلی، در صورت تصادف گلگیر جلو درگیر می‌شود. به هر حال گلگیر از دیگر قطعات بدنه است که بیشتر از همه مستعد آسیب خواهد بود.

استعلام بیمه بدنه

چرخ ها

یکی دیگر از نقاط آسیب پذیر خودرو، چرخ‌ها هستند. البته در مواقعی که شدت تصادف زیاد باشد. در این موقع شاسی هم دچار آسیب جدی خواهد شد و نیاز به تعمیر اساسی دارد. حداقل اینکه خود لاستیک چرخ، ممکن است به دلیل ضربه‌ای وارد از قطعه، دچار پارگی شود. در این حالت هزینه تعمیر کم است.

بخش‌های دیگر مانند: ستون‌ها، صندوق عقب و غیره هم در صورت تصادف شدید، زیان جدی خواهند دید. بدترین حالت موقعی است که خودرو در تصادفی شاخ‌به‌شاخ یا برخورد با دیگر قطعات ثابت به حدی آسیب ببیند که دیگر نتوان از خودرو استفاده کرد. البته در تصادفات برون شهری، هر نقطه‌ای از خودرو می‌تواند آسیب شدیدی ببیند.

تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده

برای تصمیم‌گیری در خصوص تعمیر یا تعویض قطعات، باید در ابتدا تعمیرکار یا صافکار از نزدیک بخش‌های آسیب دیده را بررسی کند. گاهی شدت آسیب زیاد است؛ اما صافکار می‌تواند با چند چکش و دیگر ابزارها، آن را درست کند. برعکس آن هم وجود دارد. به ظاهر قسمت بدنه آسیب ندیده است؛ اما باید عوض شود. افراد در این مواقع خودروی خود را به یک صافکار ماهر و باتجربه نشان می‌دهند.

نقاط آسیب پذیر خودرو

نقاط آسیب پذیر خودرو و شناسایی آنها

بعضی از صافکارها برای دریافت مبلغ بیشتر، ادعا می‌کنند که باید قطعه عوض شود. در صورتی که شاید بتواند با چند چکش و بدون از بین رفتن رنگ، آن را تعمیر کرد. البته بعضی قطعات به هر صورت باید عوض شوند.

جبران هزینه‌ها با بیمه بدنه

جلوی تصادف را نمی‌توان گرفت و قابل‌پیش‌بینی هم نیست؛ اما می‌توان خسارت‌ها را تا حد بسیار زیادی جبران کرد. آن هم در روزهایی که قیمت یک گلگیر ساده پراید، زیر حدود ۴۰۰ هزار تومان نیست. البته اگر شخصی تصادف کند و مقصر نباشد، با بیمه بدنه می‌تواند غرامت خود را دریافت کند؛ اما اگر مقصر باشد، خود او باید هزینه خرید قطعات را پرداخت کند. بهترین راه برای فشار مالی کمتر روی راننده، خرید بیمه بدنه و استفاده از آن برای جبران خسارت است. پیش از خرید این بیمه‌نامه، خواندن راهنمای بیمه بدنه قطعاً در انتخاب شما تأثیر گذار خواهد بود.

بیمه بدنه خسارت‌های مالی به خودرو را جبران می‌کند. البته پوشش‌های بیمه بدنه به دو نوع اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. پوشش‌های اصلی شامل:

 • خسارت ناشی از واژگون و سقوط خودرو
 • خسارات ناشی از آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار به خودرو و لوازم یدکی اصلی
 • خسارت ناشی از برخورد اجسام ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر
 • خسارات ناشی از سرقت کلی یا آسیب به خودروی دزدیده شده
 • خسارت ناشی از نجات یا انتقال خودروی آسیب دیده
 • خسارات وارد شده به باتری یا لاستیک (تا ۵۰% قیمت نو)

خسارت‌های اضافی هم بیمه‌گزار می‌تواند بنا بر سلیقه و شرایط خود اضافه کند. پوشش‌ های بیمه بدنه اضافی شامل موارد زیر هستند:

خرید بیمه بدنه از بیمه دات کام

اگر قصد دارید، میزان هزینه‌های تعمیر بدنه خودروی خود را کاهش دهید، بهترین راه خرید بیمه بدنه است؛ اما خیلی مهم است که بیمه‌نامه خود را از یک شرکت و کارگزاری معتبر خریداری کنید. بیمه دات کام، کارگزاری آنلاین فروش بیمه، است که شما می‌توانید به راحتی با وارد کردن مشخصات خودروی خود، بهترین بیمه بدنه را خریداری کنید.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
علی
۰۲ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر چه خودروهایی سپرشون با پیچ متصل نشده من ماشینم فونبکس fx هست سپرش یکم مالیده که با پولیش درست شده حالا میخواستم بدونم افت قیمت میگیره یا در صورت رنگ شدن سپر افت قیمت میگیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت افت قیمت باید را راننده شکایت نمایید.

person
مجید
۲۴ بهمن ۱۴۰۲

سلام
با هایما تصادف کردم
من ماشینم۲۰۶ هستش
فلاپ روی سپر ماشینش شکست
بیمه خسارت میده؟؟
من باید خسارت بدم؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بیمه خسارت را تا سقف تعهداتش پرداخت می کند.

person
حیدری
۲۳ بهمن ۱۴۰۲

باسلام‌
امروز بایه کوئیک تصادف کردیم که کوئیک مقصر بود وماشین من کهMVMX22هستش فقط سپر عقبش به کل داغون شد
والان نمایندگی میگه ۱۸میلیون میشه تعویضش ولی بیمه به ما ۶میلیون میخواد بده اگه شکایت کنم افت قیمت بهش میخوره
بیمه مقصر سرمده.
تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله، با طرح شکایت می توانید خسارت خود را از راننده مقصر دریافت کنید.

person
نسیب
۲۲ بهمن ۱۴۰۲

باسلام ،من بایک پژو تصادف کردم.ومقصر می باشد.ماشین من هایما مدل ۱۴۰۱ می باشد.از طرف سپر شاگرد خراش ورنگ رفتگی دارد.بدون شکستگی.آیا بیمه هزینه می دهد.وآیا برای ماشین افت قیمت محاسبه می شود؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بیمه شخص ثالث خسارت وارد شده به شما را تا سقف تعهداتش پرداخت می کند. برای دریافت افت قیمت و مابقی خسارت باید از راننده مقصر شکایت نمایید.

person
بهمن
۲۳ دی ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر بنده با یه خودرو مدل۱۳۶۱تصادف کردم کارشناس چیزی نوشته که بسیار بسیار بیشتر از قیمت خودماشین هستش.درخواست کارشناس دوم دادم.ولی طرف ماشینو فروخته بعدجلسه دادگاه اول.مارشناس هم چون ماشین نبوده رفته براساس عکس کارشناسی کرده و از سری اول بیشتر نوشته.الان طرف ماشین رو فروخته من چکار باید بکنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید در شورای حل اختلاف نیز به این موضوع اعتراض کنید.

person
جودکی
۱۵ دی ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر من با ماشینی ک در اخر کوچه و محلی ک برای دور زدن ماشین هست پارک کرده بود برخورد جزئی داشتم و سپر عقب خودرو دچار شکستگی نشده ولی ب داخل فرو رفته و گود شده هنوز برای تعمیر نرفتیم ولی ادعای افت قیمت میکنند ب این مورد افت قیمت ماشین تعلق میگیره ؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر افت قیمت به سپر تعلق نمی گیرد.

person
سامان کرامت پور
۲۴ مهر ۱۴۰۱

در یک تصادف گلگیر پراید من آسیب دید. هفته قبلی یدونه زه گلگیر گرفته بودم خیلی کمک کرد که خسارت کم بشه. چون مقصر تصادف هم بودم خیلی خوب شد. خواستم پیشنهاد کنم با این کار آسیب پذیری خودروتونو کم کنید.

person
arina s
۰۶ مهر ۱۴۰۱

سلام روز بخیر – من یک تصادف داشتم که مجبور شدم سپر را کامل عوض کنم. میخواستم ببینم آیا تعویض سپر افت قیمت دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام تعویض سپر اصولا جزو افت قیمت حساب نخواهد شد.

   person
   گرامی
   ۱۲ مهر ۱۴۰۱

   سلام تصادف گلگیر پراید چقدر خسارت میخوره؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۷ مهر ۱۴۰۱

    سلام فقط کارشناس تعیین می کند.

person
سمنانی
۲۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام تصادف سپر به سپر باعث کاهش قیمت خودرو میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  سلام اصولا سپر مشمول کاهش قیمت نخواهد شد.

   person
   سمنانی
   ۰۴ مهر ۱۴۰۱

   سلام پس افت قیمت سپر عقب نداریم؟ اخه ی جا گفت چون سپر عقب اسیب دیده باید عوض بشه و قیمت خودرو میاد پایین

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۵ مهر ۱۴۰۱

    سلام سپر در افت قیمت تاثیرنمی گذارد.

person
فرزوان روش
۱۳ تیر ۱۴۰۱

سلام اگر تصادف کنیم و این قسمت ها آسیب ببینه، بیمه پول کمتری میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۱

  سلام خیر. ارتباطی ندارد.

person
علی
۰۱ تیر ۱۴۰۱

خب حالا دونستیم، که چی؟ طرف بیاد عین چی، میزنه داغون میکنه دیگ

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، به هر حال همیشه باید مراقب باشید.

person
حسین یاری
۲۹ دی ۱۴۰۰

سلام من میخواستم مقایسه ماشین انجام بدم که بدونم کدومشون ریسک پایین تری داره و بهتر میشه بیمه خرید، شما اطلاعاتی دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، ما فقط کارگزاری آنلاین بیمه هستیم و در این خصوص می توانیم به شما مشاوره بدهیم. برای مقایسه خودروها باید به سایت های فروش خودرو مراجعه کنید.

person
سهراب عظیمی
۱۲ دی ۱۴۰۰

سلام خب الان شناختیم حالا چیکار کنیم؟ وقتی طرف دور از جون شما مثل گاو میاد و میزنه داغون میکنه چه فایده ای داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، به هر حال شناخت نقاط آسیب پذیر به شما کمک می کند تا بیشتر حواستان به رانندگی باشد.

person
رحمت نیا
۰۸ دی ۱۴۰۰

سلام الان ی سوال حقوقی، من تصادف داشتم خودروام به ظاهر اسیب ندیده بود و بیخیال شدم اما حالا فهیمدم که خیلی اسیب دیده فقط شماره پلاک خودرو رو حفظ کرده بودم الان می تونم شکایت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ دی ۱۴۰۰

  سلام همانطور که خود شما فرمودید،این یک سوال حقوقی است. لازم است که برای پاسخ دقیق با یک وکیل در این خصوص مشورت کنید.

person
غیرتمند
۰۶ دی ۱۴۰۰

ی جوری میگید نقاط آسیب پذیر خودرو که انگار مثلا چین، بابا ی تصادف دیگه همه جا زرت آسیب میبینه…نباید اینطوری کرد که…

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، به هر حال در تصادفات باید این موارد را جدی بگیرید. یکی از دلایل افت قیمت خودرو همین موارد است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید