۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟ چگونه از فرانشیز بیمه خلاص شویم؟

هرچقدر راننده دست به فرمان خوبی هم باشید،  طبیعی است که خودروی شما برحسب اتفاق دچار خسارتی شود. در صورت خوش شانسی و تهیه بیمه بدنه خودرو قبل از این حادثه، می‌توانید از شرکت بیمه خسارت خود را دریافت کنید.  ولی خب در هنگام دریافت خسارت با اصطلاح فرانشیز بیمه روبه رو می‌شوید. فرانشیز بیمه بدنه بخشی از خسارت را به عهده بیمه‌گزار می‌گذارد. اگر تصورتان این بود که شرکت بیمه کل خسارت را پرداخت می‌کند. در هنگام بروز حادثه، با توجه به قانون فرانشیز به نادرستی این تصور پی ببرید؟ حال اگر می‌خواهید قبل از بروز حادثه خودرویی، تمام ساز و کار مربوط به فرانشیز بیمه‌نامه بدنه را بدانید، در خواندن این مقاله با ما همراه شوید.ما حتی راهکاری برای خلاص شدن از هزینه فرانشیز بیمه را نیز ارائه خواهیم کرد.

تمدید بیمه شخص ثالث با بهترین قیمت

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

در قانون بیمه، اصولا فرانشیز بیمه برای همه رشته بیمه‌ها درنظر گرفته شده‌است؛ ولی نقش پررنگ آن را می‌توان در بیمه بدنه، فرانشیز بیمه درمان و فرانشیز بیمه مسئولیت مشاهده کرد. فرانشیز بیمه، درصدی از میزان خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال آن پرداخت نمی‌کند و مسئولیت پرداخت آن با بیمه‌گزار است.

 

فرانشیز بیمه بدنه

بخشی از خسارات که خود بیمه‌گزار باید پرداخت کند را فرانشیز بیمه می‌گویند.

فرانشیز بیمه بدنه در قراردادهای بیمه‌ای که بین بیمه گر و بیمه گزار منعقد می شود قسمتی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و بر عهده بیمه گزار است. در کنار این‌ها، مطالعه مقاله قوانین بیمه بدنه خودرو را پیشنهاد می‌کنیم.

مثالی در مورد فرانشیز بیمه بدنه 

برای مثال اگر فرانشیز پوشش  سرقت کلی در بیمه بدنه ۲۰ درصد باشد یعنی اینکه اگر در طول مدت بیمه بدنه، سرقت کلی برای خودروی شما اتفاق بیافتد و مبلغ خودروی شما ۵۰۰ میلیون تومان باشد. بیمه همه خسارت آن را پرداخت نمی کند، بلکه ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۴۰۰ میلیون تومان از خسارت توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می شود و بقیه مبلغ این خسارت که فرانشیز است را باید خودتان بپردازید. میزان فرانشیز این خسارت ۲۰ درصد، یعنی ۱۰۰ میلیون تومان است که باید توسط شما (بیمه گزار) پرداخت شود.

عوامل  تعیین‌کننده در فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

طبق قانون بیمه مرکزی، بیمه بدنه به عوامل مختلفی وابسته است:

 1. وقتی حادثه ای رخ می دهد برای جبران خسارت شخص بیمه‌گذار در بخشی از این غرامت (غرامت برای بیمه های اشخاص است، کلمه خسارت صحیح تر است) سهیم است پس با رعایت نکات ایمنی  و احتیاط لازم و اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد تا متحمل جبران خسارت نگردد.

۲. اگر بیمه گذار دچار حادثه نگردد و احتیاط های لازم و پیشگیرانه را انجام دهد می تواند از تخفیف ویژه عدم خسارت در تمدید بیمه نامه در سال های بعد استفاده نماید.

۳. فرانشیز برای این در نظر گرفته شده تا از مراجعات حضوری در خسارت های خرد و جزئی جلوگیری کند و نهایتاً در کاهش هزینه‌های بیمه‌گری تاثیر مستقیم دارد.

۴. فرانشیز در بیشتر بیمه نامه‌ها مقدار قابل ملاحظه ای از تعهدات بیمه گر در جبران خسارت را می‌کاهد و همین امر سبب شده که حق بیمه ارزان‌تر شود.

مطلب پیشنهادی: بیمه بدنه چیست؟

میزان فرانشیز با نوع خسارت چه رابطه‌ای دارد؟

فرانشیز بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه متفاوت می باشد علت آن تفاوت در فرانشیز خسارت های گوناگون پوشش بیمه بدنه است

انواع فرانشیز بیمه

۱-فرانشیز رقم ثابت و معینی از مبلغ کل خسارت و در بیمه‌نامه ذکر شده‌است.
۲-فرانشیز درصدی از مبلغ حق بیمه است.پس هر چه قدر مبلغ حق بیمه بیشتر باشد فرانشیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت.
۳- در برخی قراردادهای بیمه تا سقف معینی از خسارت تحت پوشش بیمه نامه است و مابقی خسارت به عنوان فرانشیز توسط بیمه گزار پرداخت می شود.
۴-در بیمه بدنه فرانشیز بطور معمول وجود دارد و میزان آن به نوع خسارت متغییراست و ممکن است فرانشیز ترکیبی از رقم ثابت و درصد معینی از خسارت باشد.

فرانشیز بیمه بدنه در سرقت کلی: 

برای پرداخت خسارت بیمه بدنه در مواقعی که خودرو کلی سرقت شود یا قطعات آن بصورت جزئی به سرقت رود ، معمولاً ۲۰ % فرانشیز از مبلغ کل پرداختی جبران خسارت کسر می گردد. 

اگر خودرو دچار خسارت کلی به غیر از سرقت شود، فرانشیز بیمه بدنه به طور معمول ۱۰% خواهد بود. و کل مبلغ مطابق با ارزش روز خودرو در بیمه نامه با کسر ۱۰% به بیمه گذار پرداخت خواهد گردید.

فرانشیز در هر بار خسارت:

میزان فرانشیز در هر بار خسارت بطور معمول در بیشتر شرکت های بیمه افزایش پیدا می کند. زمان دریافت خسارت، بیمه‌گزار از طریق بیمه بدنه خودرو، بر اساس تعداد دفعات خسارت میزان فرانشیز متفاوتی را تجربه می کند.

 مقاله پیشنهادی: تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه در سال چقدر است؟

تا الان درباره نحوه پرداخت خسارت و میزان  فراشیز در خسارت های بیمه بدنه صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم شرکت بیمه تمامی خسارت های بیمه بدنه را پرداخت نمی کند. برای جبران هر خسارت میزان فرانشیز یکی از مواردی است که از مبلغ پرداختی کسر می‌شود. علاوه بر آن قطعات مصرفی هر کدام میزان فرانشیز و بعضا استهلاک دارند.

فاکتورهایی که در تغییر نرخ فرانشیز موثرند کدامند؟

فاکتور های مختلفی در تغییر نرخ فرانشیز موثرند که به شرح زیر می‌باشند:

 • تاریخ صدور گواهینامه راننده که کمتر از ۳سال نباشد.
 • سابقه رانندگی که راننده مقصر باشد یا نباشد.
 • تعداد دفعاتی که خسارت رخ می دهد.
 • تناسب بین پوشش‌ها و خسارتی که اتفاق افتاده‌است.
 •  شرایط بیمه بدنه در هر شرکت بیمه در مورد هر فرانشیز هم بسیار موثر می باشد.

با افزایش قیمت دلار و هزینه های تعمیر و تعویض قطعات خودرو و اینکه در مواردی شاید خود ما مقصر حادثه باشیم و هزینه های جبران خسارت وارد زندگی ما شود که  از قبل برای آن ها برنامه ای نداشته باشیم.

ممکن است خودرو ما جزء خودروهای غیر متعارف باشد با توجه به روش های تهیه بیمه به صورت نقد و تمام اقساط و استفاده از تخفیف ها حاکم بر بیمه بدنه لزوم تهیه بیمه نامه برای ما روشن میشود پس بهترین راه برای حفظ سرمایه تهیه یک بیمه بدنه با پوشش های یاد شده است.

می‌توان گفت فرانشیز نقطه مقابل تخفیف بیمه بدنه است.

با چه تکنیکی فرانشیز در بیمه خودرو  را حذف کنیم؟

برخی شرکت‌های بیمه خودرو برای حذف فرانشیز راه حلی برای بیمه گزاران خود گذاشته‌اند. و آن پوشش حذف فرانشیز است که به خسارت‌های فرعی تحت پوشش بیمه بدنه اضافه شده‌است .

 

فرانشیز بیمه بدنه

سابقه رانندگی که راننده مقصر باشد یا نباشد در نرخ فرانشیز موثر است.

چنانچه شما مایل به حذف فرانشیز از مبالغ دریافت جبران خسارت از بیمه خود باشید می بایست پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه را خریداری نمایید و در صورت بروز خسارت، کل مبلغ خسارت را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

الف) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف عرضه کننده بیمه بدنه بپردازید. به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) بعد با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت حق بیمه  به خرید بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید). تعیین قیمت بیمه بدنه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اگر به دنبال این هستید که در جبران خسارت مبلغی را پرداخت نکنید، می توانید فرانشیز بیمه بدنه را انتخاب کنید.

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

به طور کلی می‌توان گفت فرانشیز بیمه بدنه، درصدی از میزان خسارت است که شرکت بیمه‌گر، تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و مسئولیت پرداخت آن با بیمه‌گزار است. هر بیمه‌نامه‌ای در قانون بیمه ممکن است شامل فرانشیز شود که باید خود شخص فرانشیز را بپردازد.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مهدی
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

سلام من قبلاً ببار از بیمه بدنه استفاده کردم الان دوباره تصادف کردم میگن ۲۰ درصد فرانشیر بابت خسارت دوم کن میشه ۵ درصد بابت سال تولید خودرو که ۱۳۹۸ آیا این درسته میتونم اعتراض کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر. مطلبی که فرموده اند درست است.

person
متین
۲۲ دی ۱۴۰۲

سلام و وقت بخیر
بنده دوهفته پیش تصادف داشتم با خودروی پراید و زیان دیده هستم و مقصر نبودم
الان ماشینمو درست کردم که فاکتور لوازم ۱۵تومان واجرت۲۰تومان شده که کارشناس همین مبلغو تایید کرده
میخواستم بدونم برای واریز فرانشیز شامل من میشه؟چند درصد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  فرانشیز بیمه بدنه در قرارداد بیمه شما ذکر شده است.

person
Nasiim
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر.حدود ۹ماه پیش ماشینم به سرقت رفت و بیمه بدنه داشتیم به مبلغ ۵۰۰میلیون که بیمه بعد۵ماه ۳۵۰واریز کرد.الان ماشینم پیدا شده.ایا بیمه باید مبلغی که کسر کرده به ما بپردازند یا من میتونم خسارت و پول بیمه برگردونم و ماشینمو پس بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. لطفا این سوال را از کارگزاری بیمه‌ای که از آن بیمه بدنه را خریداری کرده اید بپرسید.

person
سهیل
۱۶ مهر ۱۴۰۱

سلام و عرض ادب وخسته نباشید خدمت کارشناس محترم
بنده سه سال پیش از شرکت مدیران خودرو ماشین خریداری کردم اقساطی ۴ ساله و این شرکت بنده رو الزام به خرید بیمه بدنه ۴ ساله کرد که توسط خود این کمپانی در زمان عقد قرداد خرید خودرو انجام شد و مبلغ ۱۰ میلیون که به صورت سالیانه ۲.۵ میلیون پرداخت ان شدم ،سوال اول اینکه بعد از یک سال پیامک هایی برای من ارسال شد که باید مبلغی مازاد بر قرارداد قبلی به علت بالا رفتن قیمت خودرو نسبت به زمان خرید باید بپردازم به عنوان متمم که بنده تا این تاریخ که ۳ سال از زمان خرید خودرو میگذره پرداخت نکردم و تو این مدت هم اصلا از بیمه نامه خود استفاده نکرده و خسارتی دریافت نکردم ،حالا سوال من از شما اینه که ؟
الان مدتی هست که شیشه جلوخودروی من به علت اصابت سنگ در جاده شکسته و ۲-۳مورد شکستگی در سپرهای جلو و عقب و ۲ مورد هم صدمه جزی در حد صافکاری بی رنگی در سطح بدنه خودرو دارم اول اینکه نمیدونم که شیشه من جز پوشش بیمه هست یا خیر و دوم اینکه برای گرفتن خسارت و تعمییر خرابی های پیش اومده از بیمه چکار میتونم انجام بدم ،بیمه بدنه خودرو هم بیمه اسیا است ،ممنون از کمک و راهنمایی شما

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام شکست شیشه دارای پوشش اضافی است که باید خریداری کنید. اما اینکه تحت پوشش قرار می گیرد یا خیر، همه چیز به نظر کارشناس واحد خسارت بستگی دارد.

person
هادی طلایی
۰۷ تیر ۱۴۰۱

فرانشیز بیمه کدوم شرکت کمتره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، همه شرکت ها دارای فرانشیز ۱۰% درصدی هستند.

person
شیرین
۰۱ تیر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر خدا قوت درصد فرانشیزها با هم یکسانه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، خیر در هر شرکت و بسته به نوع تصادف متفاوت است.

  person
  HAMID
  ۲۷ دی ۱۴۰۲

  سلام.پس چرا موقع خسارت ۲۰ درصد کم میکنن.

   person
   نویسنده بیمه
   ۳۰ دی ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   فرانشیز بیمه بدنه برای خسارات مختلف یکسان نیست.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید