بنر بیمه
22 اردیبهشت 1400

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟ چگونه از فرانشیز بیمه خلاص شویم؟

هرچقدر راننده دست به فرمان خوبی هم باشید،  طبیعی است که خودروی شما برحسب اتفاق دچار خسارتی شود. در صورت خوش شانسی و تهیه بیمه بدنه خودرو قبل از این حادثه،  می‌توانید از شرکت بیمه خسارت خود را دریافت کنید.  ولی خب در هنگام دریافت خسارت با اصطلاح فرانشیز بیمه بدنه روبه رو می‌شوید. فرانشیز بیمه بدنه بخشی از خسارت را به عهده بیمه‌گزار می‌گذارد. اگر تصورتان این بود که شرکت بیمه کل خسارت را پرداخت می‌کند. در هنگام بروز حادثه، با توجه به قانون فرانشیز بیمه بدنه به نادرستی این تصور پی ببرید؟ حال اگر می‌خواهید قبل از بروز حادثه خودرویی ، تمام ساز و کار مربوط به فرانشیز بیمه بدنه را بدانید، در خواندن این مقاله با ما همراه شوید.ما حتی راهکاری برای خلاص شدن از هزینه فرانشیز بیمه را نیز ارائه خواهیم کرد.

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

در قانون بیمه، اصولا فرانشیز بیمه برای همه رشته بیمه‌ها درنظر گرفته شده است؛ ولی نقش پررنگ آن را می‌توان در بیمه بدنه ، فرانشیز بیمه درمان و فرانشیز بیمه مسئولیت مشاهده کرد. فرانشیز بیمه، درصدی از میزان خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال آن پرداخت نمی‌کند و مسئولیت پرداخت آن با بیمه‌گزار است.

فرانشیز بیمه بدنه در قراردادهای بیمه‌ای که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد می شود قسمتی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و بر عهده بیمه گذار است.

مثالی در مورد فرانشیز بیمه بدنه 

برای مثال اگر فرانشیز پوشش  سرقت کلی در بیمه بدنه ۲۰ درصد باشد یعنی اینکه اگر در طول مدت بیمه بدنه، سرقت کلی برای خودروی شما اتفاق بیافتد و مبلغ خودروی شما ۵۰۰ میلیون تومان باشد. بیمه همه خسارت آن را پرداخت نمی کند، بلکه ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۴۰۰ میلیون تومان از خسارت توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می شود و بقیه مبلغ این خسارت که فرانشیز است را باید خودتان بپردازید. میزان فرانشیز این خسارت ۲۰ درصد، یعنی ۱۰۰ میلیون تومان است که باید توسط شما (بیمه گذار) پرداخت شود.

عوامل  تعیین‌کننده در فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

طبق قانون بیمه مرکزی ، بیمه بدنه به عوامل مختلفی وابسته است:

۱وقتی حادثه ای رخ می دهد برای جبران خسارت شخص بیمه گذار در بخشی از این غرامت( غرامت برای بیمه های اشخاص است، کلمه خسارت صحیحتر است) سهیم است پس با رعایت نکات ایمنی  و احتیاط لازم و اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد تا متحمل جبران خسارت نگردد.

۲اگر بیمه گذار دچار حادثه نگردد و احتیاط های لازم و پیشگیرانه را انجام دهد می تواند از تخفیف ویژه عدم خسارت در تمدید بیمه نامه در سال های بعد استفاده نماید.

۳فرانشیز برای این در نظر گرفته شده تا از مراجعات حضوری در خسارت های خرد و جزئی جلوگیری کندو نهایتاً در کاهش هزینه های بیمه گری تاثیر مستقیم دارد.

۴فرانشیز در بیشتر بیمه نامه ها مقدار قابل ملاحظه ای از تعهدات بیمه گر در جبران خسارت را می کاهد و همین امر سبب شده که حق بیمه ارزان تر شود.

میزان فرانشیز با نوع خسارت چه رابطه‌ای دارد؟

فرانشیز بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه متفاوت می باشد علت آن تفاوت در فرانشیز خسارت های گوناگون پوشش بیمه بدنه است

انواع فرانشیز بیمه

۱فرانشیز رقم ثابت و معینی از مبلغ کل خسارت و در بیمه‌نامه ذکر شده است.
۲فرانشیز درصدی از مبلغ حق بیمه است.پس هر چه قدر مبلغ حق بیمه بیشتر باشد فرانشیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت.
۳در برخی قراردادهای بیمه تا سقف معینی از خسارت تحت پوشش بیمه نامه است و مابقی خسارت به عنوان فرانشیز توسط بیمه گذار پرداخت می شود.
۴در بیمه بدنه فرانشیز بطور معمول وجود دارد و میزان آن به نوع خسارت متغییراست و ممکن است فرانشیز ترکیبی از رقم ثابت و درصد معینی از خسارت باشد.

فرانشیز بیمه بدنه در سرقت کلی

برای پرداخت خسارت بیمه بدنه در مواقعی که خودرو کلی سرقت شود یا قطعات آن بصورت جزئی به سرقت رود ، معمولاً ۲۰ % فرانشیز از مبلغ کل پرداختی جبران خسارت کسر می گردد

اگر خودرو دچار خسارت کلی به غیر از سرقت شود ، فرانشیز بیمه بدنه به طور معمول ۱۰% خواهد بود. و کل مبلغ مطابق با ارزش تعیین شده خودرو در بیمه نامه با کسر ۱۰% به بیمه گذار پرداخت خواهد گردید.

فرانشیز در هر بار خسارت:

میزان فرانشیز در هر بار خسارت بطور معمول در بیشتر شرکت های بیمه افزایش پیدا می کند. زمان دریافت خسارت، بیمه گذار از طریق بیمه بدنه خودرو، بر اساس تعداد دفعات خسارت میزان فرانشیز متفاوتی را تجربه می کند.

تا الان درباره نحوه پرداخت خسارت و میزان  فراشیز در خسارت های بیمه بدنه صحبت کردیم. همانطور که گفتیم شرکت بیمه تمامی خسارت های بیمه بدنه را پرداخت نمی کندبرای جبران هر خسارت میزان فرانشیز یکی از مواردی است که از مبلغ پرداختی کسر می شود. علاوه بر آن قطعات مصرفی هر کدام میزان فرانشیز و بعضا استهلاک دارند

فاکتورهایی که در تغییر نرخ فرانشیز موثرند کدامند ؟

همان طور که در جدول بالا ملاحظه می شود فاکتور های مختلفی در تغییر نرخ فرانشیز موثرند.

  • به تاریخ صدور گواهینامه راننده که کمتر از ۳سال نباشد
  • به سابقه رانندگی که راننده مقصر باشد یا نباشد
  • به تعداد دفعاتی که خسارت رخ می دهد
  • تناسب بین پوشش خریداری شده و خسارتی که اتفاق افتاده
  •  شرایط بیمه بدنه در هر شرکت بیمه در مورد هر فرانشیز هم بسیار موثر می باشد.

با افزایش قیمت دلار و هزینه های تعمیر و تعویض قطعات خودرو و اینکه در مواردی شاید خود ما مقصر حادثه باشیم و هزینه های جبران خسارت وارد زندگی ما شود که  از قبل برای آن ها برنامه ای نداشته باشیم .

ممکن است خودرو ما جزء خودورهای غیر متعارف باشد با توجه به روش های تهیه بیمه به صورت نقد و تمام اقساط و استفاده از تخفیف ها حاکم بر بیمه بدنه لزوم تهیه بیمه نامه برای ما روشن میشود پس بهترین راه برای حفظ سرمایه تهیه یک بیمه نامه بدنه با پوشش های یاد شده است.

می‌توان گفت فرانشیز نقطه مقابل تخفیف بیمه بدنه است

با چه تکنیکی فرانشیز در بیمه خودرو  را حذف کنیم؟

برخی شرکت های بیمه برای حذف فرانشیز راه حلی برای بیمه گذاران خود گذاشته اند. و آن پوشش حذف فرانشیز  است که به خسارتهای فرعی تحت پوشش بیمه بدنه اضافه شده است .

چنانچه شما مایل به حذف فرانشیز از مبالغ دریافت جبران خسارت از بیمه خود باشید می بایست پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه را خریداری نمایید و در صورت بروز خسارت ، کل مبلغ خسارت را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

الف) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بدنه بپردازید.به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت  حق بیمه  به خرید بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید).

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 بهمن 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه عمر ایران: راهنمای کامل و دقیق پوشش‌ها و خرید بیمه عمر ایران

یکی از بیمه هایی با داشتن پوشش های زیاد و قابل توجه، بیمه عمر ایران می باشد که می توانید با خرید این محصول از وجود پوشش های بیمه ای شرکت بیمه ایران در طول مدت اعتبار بیمه نامه خود بهره مند شده و در عین حال از سرمایه گذاری بسیار مطمئن با پرداخت حق بیمه های ماهانه ناچیز، سرمایه بسیار ارزشمند برای خود و عزیزان خود به جای گذارید.

24 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

22 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دام و طیور؛ پوششی برای حفظ سرمایه دامداران

بیماری‌ها و مواردی که تحت پوشش بیمه دام طیور می‌باشند را در این مقاله بخوانید!

20 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور در چیست؟

تفاوت بین سختی کار و مشاغل زیان آور و مزایای این مشاغل را در این مقاله بخوانید!

18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

18 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

مشاغل سخت و زیان آور: لیست و شرایط بازنشستگی مشاغل خطرناک (به روزرسانی قوانین دی 1400)

به چه مشاغلی مزایای سختی کار تعلق می‌گیرد؟ شرایط بازنشستگی با ۲۰ و ۲۵ سال سابقه را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید