22 دی 1400

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟ چگونه از فرانشیز بیمه خلاص شویم؟

هرچقدر راننده دست به فرمان خوبی هم باشید،  طبیعی است که خودروی شما برحسب اتفاق دچار خسارتی شود. در صورت خوش شانسی و تهیه بیمه بدنه خودرو قبل از این حادثه، می‌توانید از شرکت بیمه خسارت خود را دریافت کنید.  ولی خب در هنگام دریافت خسارت با اصطلاح فرانشیز بیمه روبه رو می‌شوید. فرانشیز بیمه بدنه بخشی از خسارت را به عهده بیمه‌گزار می‌گذارد. اگر تصورتان این بود که شرکت بیمه کل خسارت را پرداخت می‌کند. در هنگام بروز حادثه، با توجه به قانون فرانشیز به نادرستی این تصور پی ببرید؟ حال اگر می‌خواهید قبل از بروز حادثه خودرویی، تمام ساز و کار مربوط به فرانشیز بیمه‌نامه بدنه را بدانید، در خواندن این مقاله با ما همراه شوید.ما حتی راهکاری برای خلاص شدن از هزینه فرانشیز بیمه را نیز ارائه خواهیم کرد.

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

در قانون بیمه، اصولا فرانشیز بیمه برای همه رشته بیمه‌ها درنظر گرفته شده‌است؛ ولی نقش پررنگ آن را می‌توان در بیمه بدنه ، فرانشیز بیمه درمان و فرانشیز بیمه مسئولیت مشاهده کرد. فرانشیز بیمه، درصدی از میزان خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال آن پرداخت نمی‌کند و مسئولیت پرداخت آن با بیمه‌گزار است.

 

فرانشیز بیمه بدنه

بخشی از خسارات که خود بیمه‌گزار باید پرداخت کند را فرانشیز بیمه می‌گویند.

فرانشیز بیمه بدنه در قراردادهای بیمه‌ای که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد می شود قسمتی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و بر عهده بیمه گذار است.

مثالی در مورد فرانشیز بیمه بدنه 

برای مثال اگر فرانشیز پوشش  سرقت کلی در بیمه بدنه ۲۰ درصد باشد یعنی اینکه اگر در طول مدت بیمه بدنه، سرقت کلی برای خودروی شما اتفاق بیافتد و مبلغ خودروی شما ۵۰۰ میلیون تومان باشد. بیمه همه خسارت آن را پرداخت نمی کند، بلکه ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۴۰۰ میلیون تومان از خسارت توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می شود و بقیه مبلغ این خسارت که فرانشیز است را باید خودتان بپردازید. میزان فرانشیز این خسارت ۲۰ درصد، یعنی ۱۰۰ میلیون تومان است که باید توسط شما (بیمه گذار) پرداخت شود.

عوامل  تعیین‌کننده در فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

طبق قانون بیمه مرکزی ، بیمه بدنه به عوامل مختلفی وابسته است:

۱-وقتی حادثه ای رخ می دهد برای جبران خسارت شخص بیمه‌گذار در بخشی از این غرامت( غرامت برای بیمه های اشخاص است، کلمه خسارت صحیحتر است) سهیم است پس با رعایت نکات ایمنی  و احتیاط لازم و اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد تا متحمل جبران خسارت نگردد.

۲-اگر بیمه گذار دچار حادثه نگردد و احتیاط های لازم و پیشگیرانه را انجام دهد می تواند از تخفیف ویژه عدم خسارت در تمدید بیمه نامه در سال های بعد استفاده نماید.

۳-فرانشیز برای این در نظر گرفته شده تا از مراجعات حضوری در خسارت های خرد و جزئی جلوگیری کندو نهایتاً در کاهش هزینه‌های بیمه‌گری تاثیر مستقیم دارد.

۴-فرانشیز در بیشتر بیمه نامه‌ها مقدار قابل ملاحظه ای از تعهدات بیمه گر در جبران خسارت را می‌کاهد و همین امر سبب شده که حق بیمه ارزان‌تر شود.

میزان فرانشیز با نوع خسارت چه رابطه‌ای دارد؟

فرانشیز بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه متفاوت می باشد علت آن تفاوت در فرانشیز خسارت های گوناگون پوشش بیمه بدنه است

انواع فرانشیز بیمه

۱-فرانشیز رقم ثابت و معینی از مبلغ کل خسارت و در بیمه‌نامه ذکر شده‌است.
۲-فرانشیز درصدی از مبلغ حق بیمه است.پس هر چه قدر مبلغ حق بیمه بیشتر باشد فرانشیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت.
۳- در برخی قراردادهای بیمه تا سقف معینی از خسارت تحت پوشش بیمه نامه است و مابقی خسارت به عنوان فرانشیز توسط بیمه گذار پرداخت می شود.
۴-در بیمه بدنه فرانشیز بطور معمول وجود دارد و میزان آن به نوع خسارت متغییراست و ممکن است فرانشیز ترکیبی از رقم ثابت و درصد معینی از خسارت باشد.

فرانشیز بیمه بدنه در سرقت کلی: 

برای پرداخت خسارت بیمه بدنه در مواقعی که خودرو کلی سرقت شود یا قطعات آن بصورت جزئی به سرقت رود ، معمولاً ۲۰ % فرانشیز از مبلغ کل پرداختی جبران خسارت کسر می گردد. 

اگر خودرو دچار خسارت کلی به غیر از سرقت شود ، فرانشیز بیمه بدنه به طور معمول ۱۰% خواهد بود. و کل مبلغ مطابق با ارزش روز خودرو در بیمه نامه با کسر ۱۰% به بیمه گذار پرداخت خواهد گردید.

فرانشیز در هر بار خسارت:

میزان فرانشیز در هر بار خسارت بطور معمول در بیشتر شرکت های بیمه افزایش پیدا می کند. زمان دریافت خسارت، بیمه‌گذار از طریق بیمه بدنه خودرو، بر اساس تعداد دفعات خسارت میزان فرانشیز متفاوتی را تجربه می کند.

تا الان درباره نحوه پرداخت خسارت و میزان  فراشیز در خسارت های بیمه بدنه صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم شرکت بیمه تمامی خسارت های بیمه بدنه را پرداخت نمی کند. برای جبران هر خسارت میزان فرانشیز یکی از مواردی است که از مبلغ پرداختی کسر می‌شود. علاوه بر آن قطعات مصرفی هر کدام میزان فرانشیز و بعضا استهلاک دارند.

فاکتورهایی که در تغییر نرخ فرانشیز موثرند کدامند؟

فاکتور های مختلفی در تغییر نرخ فرانشیز موثرند که به شرح زیر می‌باشند:

 • تاریخ صدور گواهینامه راننده که کمتر از ۳سال نباشد.
 • سابقه رانندگی که راننده مقصر باشد یا نباشد.
 • تعداد دفعاتی که خسارت رخ می دهد.
 • تناسب بین پوشش‌ها و خسارتی که اتفاق افتاده‌است.
 •  شرایط بیمه بدنه در هر شرکت بیمه در مورد هر فرانشیز هم بسیار موثر می باشد.

با افزایش قیمت دلار و هزینه های تعمیر و تعویض قطعات خودرو و اینکه در مواردی شاید خود ما مقصر حادثه باشیم و هزینه های جبران خسارت وارد زندگی ما شود که  از قبل برای آن ها برنامه ای نداشته باشیم .

ممکن است خودرو ما جزء خودروهای غیر متعارف باشد با توجه به روش های تهیه بیمه به صورت نقد و تمام اقساط و استفاده از تخفیف ها حاکم بر بیمه بدنه لزوم تهیه بیمه نامه برای ما روشن میشود پس بهترین راه برای حفظ سرمایه تهیه یک بیمه بدنه با پوشش های یاد شده است.

می‌توان گفت فرانشیز نقطه مقابل تخفیف بیمه بدنه است.

با چه تکنیکی فرانشیز در بیمه خودرو  را حذف کنیم؟

برخی شرکت‌های بیمه برای حذف فرانشیز راه حلی برای بیمه گذاران خود گذاشته‌اند. و آن پوشش حذف فرانشیز  است که به خسارت‌های فرعی تحت پوشش بیمه بدنه اضافه شده‌است .

 

فرانشیز بیمه بدنه

سابقه رانندگی که راننده مقصر باشد یا نباشد در نرخ فرانشیز موثر است.

چنانچه شما مایل به حذف فرانشیز از مبالغ دریافت جبران خسارت از بیمه خود باشید می بایست پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه را خریداری نمایید و در صورت بروز خسارت ، کل مبلغ خسارت را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

الف) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف عرضه کننده بیمه بدنه بپردازید. به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) بعد با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت حق بیمه  به خرید بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید). تعیین قیمت بیمه بدنه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اگر به دنبال این هستید که در جبران خسارت مبلغی را پرداخت نکنید، می توانید فرانشیز بیمه بدنه را انتخاب کنید.

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

 

به طور کلی می‌توان گفت فرانشیز بیمه بدنه، درصدی از میزان خسارت است که شرکت بیمه‌گر، تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و مسئولیت پرداخت آن با بیمه‌گزار است. هر بیمه‌نامه‌ای در قانون بیمه ممکن است شامل فرانشیز شود که باید خود شخص فرانشیز را بپردازد. 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 تیر 1401 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه ماشین در سال ۱۴۰۱

بیمه بدنه خودرو آسودگی برای امنیت خاطر رانندگان، اگر می‌خواهید در خصوص مزایا و پوشش‌های این بیمه اطلاعات کسب کنید این مقاله را از دست ندهید.

02 تیر 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه یک روزه؛ شرایط و پوشش‌های بیمه روزشمار در 1401

در این مطلب در خصوص بیمه بدنه یک روزه و شرایط آن به طور کامل توضیح داده شده است.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه، دیگر دغدغه‌ای در 1401 ندارد

چگونه مقصر تصادفات زنجیره‌ای را تشخیص دهیم؟ نقش بیمه در تصادفات زنجیره‌ای را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو+ انتقال تخفیفات بیمه بدنه

انتقال بیمه بدنه، موضوعی است که همراه با خود نکات و روش‌های خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید این نکات را هرچه بهتر بدانید این مقاله را از دست ندهید!

25 خرداد 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شیرین
01 تیر 1401

سلام وقت بخیر خدا قوت درصد فرانشیزها با هم یکسانه؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر در هر شرکت و بسته به نوع تصادف متفاوت است.

هادی طلایی
07 تیر 1401

فرانشیز بیمه کدوم شرکت کمتره؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، همه شرکت ها دارای فرانشیز 10% درصدی هستند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید