01 بهمن 1401

صفر تا صد خسارت بیمه بدنه + چک لیست مراحل و مدارک دریافت خسارت بیمه بدنه

طبیعی است که برای شما به عنوان یک راننده تصادفی پیش آمده باشد. در چنین شرایطی اگر بیمه خودرو داشته باشید، می‌توانید خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کنید. اگر در جریان تصادف مقصر بودید و خودروی خودتان آسیب دیدید، بیمه بدنه می‌تواند کمک ساز باشد. ولی مگر می‌شود بخواهید خسارت بگیرید ولی اطلاعاتی درمورد مدارک دریافت خسارات بیمه بدنه و مراحل آن نداشته باشید؟ پس ما در این مقاله سعی داریم همه این موضوعات از قبیل: شرایط، مدارک و مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

بیمه بدنه چیست؟ چرا باید بیمه بدنه خودرو داشته باشیم؟

در بازار تورمی امروز، قیمت خودرو و قطعات یدکی بالاست، از طرف دیگر هم حادثه خبر نمی‌کند. با این تفاسیر تصادفات رانندگی اجتناب ناپذیر و وجود بیمه ضروری به نظر می‌رسد. بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای اجباری برای جبران خسارات بدنی و مالی شخص ثالث( هر فرد زیان‌دیده در جریان تصادف به جز راننده مقصر) است. خسارات جانی راننده مقصر با بیمه حوادث بیمه شخص ثالث جبران پذیر است؛ بیمه بدنه نیز متعهد به پرداخت خسارات مالی وسیله نقلیه در خطرات و حوادث احتمالی است.

بیمه بدنه خسارت خودرو مقصر را پرداخت می‌کند.

بیمه بدنه خسارت خودرو مقصر را پرداخت می‌کند.

 

بیمه بدنه پوشش‌های اصلی زیر را ارائه می‌کند:

 • سرقت کلی
 • خساراتی که حین نجات و انتقال خودرو به آن وارد می‌شود
 • رخ دادن حادثه برای اتومبیل
 • خساراتی که با رخ دادن حوادث آتش سوزی، انفجار، صاعقه (آصا) به وسیله‌‌نقلیه بیمه‌شده و یا وسایل یدکی همراه آن ها وارد می‌شود.
 • خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌های موضوع بیمه‌شده بیمه‌گر تعهد به پرداخت خسارت باتری خودرو و لاستیک ها تا مبلغی معادل ۵۰ درصد مبلغ نوی آن‌ها می‌دهد.

بیمه بدنه چه شرایطی برای پرداخت خسارت تصادفات دارد؟

بهتر است بدانیم که با همه درخواست‌های بیمه‌گزاران در مراکز پرداخت خسارت موافقت نمی‌شود. بلکه پذیرش  درخواست بیمه‌گزاران برای دریافت خسارت بیمه بدنه شرط و شروطی دارد:

 • بیمه‌گزار در جریان تصادف مقصر باشد.
 • بیمه‌گزار در جریان تصادف مقصر شناخته نشود.
 • راننده مقصر از صحنه تصادف متواری شده باشد؛ به بیان دیگر دسترسی به راننده مقصر برای دریافت خسارت میسر نیست.

اگر با خواندن دو شرط اول متعجب شدید، باید بگوییم که خدمات پرداخت خسارت به بیمه‌گزار متناسب با پوشش‌هایی است که او در زمان خرید بیمه‌نامه انتخاب می‌کند.اگر راننده در جریان حادثه مقصر نباشد، در گام اول می‌تواند از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه برای جبران غرامت خود استفاده نماید؛ در گام بعدی، اگر این بیمه تمامی خسارت او را تقبل نکند، او می‌تواند بقیه خسارت را از محل بیمه بدنه خود دریافت کند. یعنی به بیان دیگر، نیازی نیست او برای مازاد خسارت دست به جیب مبارک ببرد.

ولی اگر راننده در جریان تصادف مقصر باشد، بیمه حوادث خسارات جانی او را پرداخت می‌کند. برای خسارات مالی خودروی خود، باید بیمه بدنه داشته باشد. اگر هم از بد روزگار، او از این بیمه مفید غافل مانده باشد، باید کل خسارت را شخصا پرداخت کند. با توجه به قیمت بالای قطعات یدکی این امر اصلا اقتصادی نیست. با این اوصاف خرید بیمه بدنه برای جبران خسارات خودروی زیان‌دیده حادثه رانندگی، چه خودروی عادی یا نامتعارف باشد، توصیه می‌شود.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بیمه بدنه خودرو

آیا بیمه بدنه همه خسارت را پرداخت می‌کند؟

از آن‌جا که همیشه می‌گویند:” جنگ اول به از صلح آخر” ، مطلع باشید که بیمه بدنه کل مبلغ خسارت را پرداخت نمی‌کند و مقداری از خسارت به صورت درصدی یا مبلغ ریالی با عنوان فرانشیز بیمه به عهده بیمه‌گزار است. هر پوشش بیمه بدنه، فرانشیز خاص خود را دارد.این میزان فرانشیز در بین شرکت‌های مختلف بیمه‌ای نیز متفاوت است. لذا کارشناسان بیمه دات کام توصیه می‌کنند که هنگام خرید بیمه‌نامه بدنه برای وسیله نقلیه خود حتما به میزان فرانشیز مخصوص هر پوشش دقت کنید.

به علاوه در هر بار دریافت خسارت از بیمه بدنه، میزان مبلغ پرداختی هر پوشش کاهش و فرانشیز بیمه افزایش می‌یابد.

خرید بیمه بدنه

 تاکنون با کلیات باید‌ها و نباید‌های خسارات و پوشش‌های بیمه بدنه آشنا شدیم. حال اگر خسارت وسیله نقلیه در پوشش‌های وسیله نقلیه قرار گیرد، با آگاهی از شرایط و فرانشیز بدنه، چه مدارکی برای دریافت خسارت بیمه بدنه لازم است؟ مهلت بیمه‌گزار برای اعلام خسارت به شرکت بیمه چند روز است؟

زمان اعلام خسارت برای استفاده از پوشش‌های بیمه‌نامه بدنه چقدر است؟

آرامش برای هر شرایط بحرانی ضروری است. توصیه می‌کنیم که در هنگام خسارت وسیله نقلیه، خونسردی خود را حفظ نمایید.سپس برای اعلام خسارت به شرکت بیمه و برخورداری از پوشش‌های بیمه بدنه، پنج روز کاری مهلت دارید. اگر که در این بازه زمانی به مراکز پرداخت خسارت مراجعه کردید که فبها و فرایند پرداخت خسارت شما تسهیل خواهد شد؛ ولی اگر به هر دلیلی، شما بعد از این بازه زمانی برای دریافت خسارت خود اقدام نمودید، فرایند سخت تر می‌شود. گاهی در این مواقع مراجعه بیمه‌گزار به شورای حل اختلاف ضرورت می‌یابد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه بدنه چیست؟

هر فرایند اداری مخصوصا مالی نظیر دریافت خسارت از شرکت بیمه، نیازمند ارائه مدارک خاصی است. فرایند استفاده از پوشش‌های بیمه بدنه در هنگام خسارت نیز از این قاعده مستثنی نیست. شرکت‌های بیمه طبق قوانین سازمان بیمه مرکزی معمولا چک لیست مدارک پرداخت خسارت بیمه بدنه را شامل موارد زیر می‌دانند:

 • اصل و کپی بیمه‌نامه بدنه و همه الحاقیه‌ها
 • اصل و کپی گواهینامه راننده‌ای که در جریان تصادف مقصر شناخته شده باشد
 • کپی و اصل بیمه شخص ثالث
 • اصل و کپی اسناد مالکیت خودرو
 • اصل و کپی کارت مشخصات و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه
 • گزارش مقامات انتظامی
 • اصل و کپی کارت ملی راننده مقصر و بیمه‌گزار
 • رسید پرداخت حق بیمه

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه چه گام‌هایی دارد؟

بعد از تهیه مدارک و گزارش‌ها، بهتر است درباره نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه نیز ، مراحل زیر را به یاد داشته باشیم تا فرایند رسیدگی به دعوی سریع‌تر صورت گیرد:

 • اعلام حادثه به پلیس راهنمایی و رانندگی برای تعیین مقصر حادثه و دریافت کروکی (مطالعه مقاله دریافت خسارت بیمه بدنه با کروکی را پیشنهاد می‌کنیم.)
 • مراجعه حضوری به مراکز پرداخت خسارت حداکثر تا ۵ روز اداری بعد از وقوع حادثه (هریک از اشخاص: بیمه‌گزار، مالک یا نماینده قانونی می‌توانند به واحد اعلام خسارت بیمه وسیله نقلیه مراجعه کنند)
 • مراجعه زیان دیده به شرکت بیمه برای تشکیل پرونده
 • انتقال خودرو به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه
 • بازدید خودرو توسط کارشناس شرکت بیمه و ارزیابی خسارت
 • بازسازی و تعمیر کامل خودرو و رفع مشکل آن
 • بازدید سلامت خودرو توسط کارشناس بیمه و دریافت الحاقی ثبات سرمایه
 • دریافت چک خسارت از شرکت بیمه در وجه مالک یا وکیل قانونی بیمه‌گزار برای مراجعه به بانک
بازدید کارشناس بیمه برای دریافت خسارات بیمه بدنه الزامی است

بازدید کارشناس بیمه برای دریافت خسارات بیمه بدنه الزامی است.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

تاکنون صفر تا صد و همه نکات مربوط به خسارت بیمه بدنه و پروسه دریافت آن را مورد بررسی قرار دادیم. این بیمه کارآمد می‌تواند تا حد زیادی، خسارات خودروی شما را در شرایط تورمی و پرهزینه بودن خودروها جبران نماید. لذا با توجه به این نکات در صورت علاقه مندی به خرید بیمه بدنه می‌توانید به صورت حضوری به شرکت‌های بیمه مراجعه نمایید یا این که بیمه بدنه وسیله نقلیه خود را به صورت آنلاین بخرید.برای اینکه بدانید تا چگونه بیمه بدنه را با تخفیف و ارزان‌تر خریداری کنید، این مقاله را بخوانید.

کارگزاری آنلاین بیمه دات کام، سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین  انواع بیمه از جمله بیمه ماشین: بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث است. شما به راحتی می‌توانید با ورود به این سایت، انواع بیمه‌نامه‌های شرکت‌‌های بیمه‌ای مجاز بیمه مرکزی را استعلام و مقایسه نمایید. ضمنا، امکان تماس تلفنی با شماره ۰۲۱۴۳۷۲ و دریافت راهنمایی‌های رایگان و کاملا بیطرفانه و اطلاعات تخصصی بیمه از کارشناسان متخصص بیمه دات کام برای انتخاب بهترین بیمه فراهم شده است. شما پس از دریافت اطلاعات بیمه‌ای، بررسی و خرید بیمه بدنه مناسب شرایط خود در کمترین زمان ممکن، بیمه‌نامه خود را به صورت رایگان درب منزل دریافت می‌نمایید.

 • + چرا باید ماشین را با قیمت روز بیمه بدنه کرد؟
 • + هدف از بازدید اولیه بیمه بدنه چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چگونه ممکن است

آیا می‌توان از بیمه بدنه و شخص ثالث همزمان استفاده کرد؟ در چه صورت می‌توان از مزایای هر دو بیمه بهره برد؟ با خواندن این مقاله پاسخ سوالات خود را بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه (فروردین 1402)

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

05 اسفند 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

قوانین دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده به چه صورت است؟

برای آشنایی با نکات مهم در دریافت خسارت با صحنه تصادف بهم ریخته، نکات نوشته شده این مقاله را رعایت کنید.

22 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

بهترین روش گرم کردن موتور ماشین و مراقبت از آن در فصل سرما

گرم کردن موتور ماشین در زمستان، چه مسائلی برای خودرو به وجود می‌آورد؟ برای اطلاعات جامع کلیک کنید!

20 بهمن 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه خودرو صفر را چگونه بخریم؟ پوشش‌های بیمه بدنه ماشین صفر

چگونه برای ماشین صفر کیلومتر خود بیمه بدنه بخریم؟ پوشش های بیمه بدنه خودرو صفر را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
پریوش خزای فرزند شهید عباس خزای
26 آذر 1400

سلام از بیمه آرمان خواهش می کنم اگر امکان دارد پرونده مرا رسیدگی کنید از بیمه ارمان رازی هستم از ریاست محترم از کارمندان نگهبان کمال تشکر رادارم چون به کارشان خوب عمل می کنند وجواب ارباب رو جو را میدهند همگی خسته نباشید خواهشن پرونده مرا احوالش را چکش را ریاست محترم انجام دهد خدا عجز تان بده کمکم کنید شماره پرونده ۸۹۲۱ است

محمد انداچه
26 آذر 1400

خسته نباشید بیمه ارمان

حسام رضائی
26 تیر 1401

سلام یه سوالی داشتم شما اطلاع دارید کدام بیمه فرانشیز بیمه بدنه کمتری داره میخواستم برای خرید اقدام کنم ولی اطلاعاتی راجب این مورد نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام دوست عزیزف بیشتر شرکت ها یکسان هستند.

مهران
07 شهریور 1401

سلام روزی که بیمه بدنه میکنم همه چیز داره : حمل خودرو ، آژانس حمل سرنشین تا شهر مورد نظر،… اما زمان پرداخت خسارت حمل خودرو یک سوم هم نمی‌دهند هزینه آژانس هم ندادند. به کی بگم ، زخم خوردم زیان دیدم .بیمه چیه

شروین
06 مهر 1401

سلام‌برای دریافت خسارت از بیمه بدنه یا شخص ثالث‌ کروکی یا گزارش پلیس نیاز هست ؟

  کارشناس بیمه
  07 مهر 1401

  سلام همه خسارت ها نیاز نیست. اما در بقیه موارد گزارش پلیس نیاز نیست.

ناصر
16 مهر 1401

متاسفانه بیمه بدنه مجبوریم به علت گرانی قطعات و تعمیر و صاف و نقاشی بیمه بدنه بخریم اول قرارداد میگن ۹۹ درصد موارد رو داره ولی وقت تصادف به کارکنان یاد دادن اصلا کاری به فاکتور و …. نداشته باشین فقط عکس دو سه جا رو بگیرین بقیه پول مردم رو میخورن

مرتضی
27 مهر 1401

سلام خسته نباشید اگه ماشین70درصد خسارت ببینه بیمه ماشین میده ؟

  کارشناس بیمه
  28 مهر 1401

  سلام همه اینها به نظر خود کارشناس واحد خسارت شرکت بیمه بستگی دارد.

   پیشه
   14 بهمن 1401

   ۷۰ درصد از نظر ظاهری؟ یعنی از نظر بدنی ماشین؟ مثلا ماشینی که از یه جایی چپ کرده افتاده پایین

    کارشناس بیمه
    16 بهمن 1401

    سلام دوست عزیز. برای بیمه بدنه 70 درصد از نظر بدنی می باشد.

مهدی
18 بهمن 1401

سلام، برای دریافت خسارت از بیمه بدنه که مبلغ کمتری واریز نشود، اگر کارشناسی و تامین دلیل گرفته شود بهتراست یا خیر؟

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام ارائه کامل دلایل و شواهد همیشه کارساز است.

بابک اعتمادی
23 بهمن 1401

سلام ماشین بنده از طرف کمپانی بیمه بدنه شده اما اصل بیمه نامه رو ندارم و برام نفرستادن و اصلا معلوم نیست کی بفرستن
و متاسفانه شرکت بیمه اصرار دارن که تا اصل بیمه نامه نیاشه خسارتی پرداخت نمیشه.
سوال اینجاست که چرا نمایندگی های بیمه با اینکه میدونن ماشین بیمه است و در سیستمشون تمام مشخصات هست اصرار به بودن یک ورق بنام بیمه نامه دارند

  کارشناس بیمه
  02 اسفند 1401

  سلام. باید آن بیمه نامه را ارائه دهید تا از سواستفاده های احتمالی جلوگیری شود.

حیدر
24 بهمن 1401

چند درصد از مبلغی که کارشناس برام تعیین کرد رو بیمه بهم میده؟(بیمه بدنه)

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1401

  سلام. با کسر فرانشیز تمام آ« مبلغ احتمالا به شما پرداخت می‌شود.

مسعود
02 اسفند 1401

سلام
ماشینم سرقت شده و الان 5ماه با بیمه درگیرم و هنوز جواب درستی ندادن
چکار باید بکنم
همه مدارکم کامل تحویل دادم

  کارشناس بیمه
  02 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. این مشکل رو باید با بیمه طرف قرار داد خودتان مطرح کنید.

علی
03 اسفند 1401

سلام خسته نباشین . در ماشین گرفته به جدول و دچار فرورفتگی شده . بنده میتونم از بیمه بدنه استفاده کنم؟ . چند ماه پیش اینطوری شده.

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1401

  سلام. بله با تایید بیمه می‌توانید استفاده می‌کنید.

محمد
14 اسفند 1401

سلام از بیمه بدنه برای خودرو استفاده کردم بعد از چند روز بیمه خسارت را پرداخت می‌کند

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1401

  سلام. بعد از بررسی خسارت را برای شما پرداخت می‌کنند.

Mh
20 اسفند 1401

سلام آیا برای تحویل داغی خودرو .باید خودرو هم با داغی یکجا به بیمه مراجعه کرد؟بیمه ایران منطورمه

  کارشناس بیمه
  21 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. بله، باید خودرو و داغی را به بیمه ببرید.

میثم
02 فروردین 1402

سلام اگه بیمه بدنه زیر بار خسارت کلی نرفت چه کاری باید انجام بدیم؟ماشین چپی که همه جاش آسیب دیده شامل خسارت کلیه دیگه نه؟پرداخت خسارت تا کی وقت دارن

  کارشناس بیمه
  02 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. اگر خسارت وارد شده در محدوده تعهدات و پوشش های بیمه بدنه باشد بیمه خسارات را پرداخت می کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید