02 بهمن 1400

خسارت خودروی نامتعارف( خسارت خودروی لوکس) خود را از بیمه بدنه بگیرید

با نگاهی به خیابان، مدل‌های مختلفی از خودروهای گرانقیمت به چشم می‌خورند؛ ارزش بعضی از این خودروها بیش از میلیاردها تومان است. قیمت این خودروها بیش از کل سرمایه زندگی بعضی از اقشار جامعه است. مثلا قیمت آینه بنزE250 با قیمت کل یک پراید برابری می‌کند. شاید فکر کنید: “اگر خودروی بنز در تصادف  با پراید صدمه ببیند و راننده پراید مقصر باشد، جبران خسارت این خودروهای لوکس چه روندی خواهد داشت؟ آیا راننده پراید باید کل زندگی خود را برای پرداخت این خسارت بفروشد؟ از آن‌جا که تعداد چنین خودروهایی در جامعه افزایش یافته است، توجه به خسارت آن‌ها در قوانین بیمه‌ای امری ضروری به نظر می‌رسد. از خسارت خودروهای گرانقیمت با عنوان خسارت خودروی نامتعارف یاد می‌شود.

قوانین بیمه‌ای خسارت خودروهای گرانقیمت( خسارت خودروهای نامتعارف) در این مقاله بررسی شده است. دیگر نگران تصادف با خودرو غیرمتعارف و گران قیمت نباشید. می‌پرسید چرا؟ با ما همراه باشید.

خودروی نامتعارف یا خودروی لوکس چیست؟

در قانون جدید بیمه شخص ثالث، تبصره ۴ ماده ۸ خودروها به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

خودروی متعارف:

خودرویی که در زمان وقوع حادثه رانندگی ارزشی برابر یا کمتر از سقف تعهدات جانی یا ۵۰% دیه مرد مسلمان در ماه حرام داشته باشد. قوه قضاییه در هر سال نرخ دیه را مشخص می‌کند. سپس؛ بیمه مرکزی برحسب آن سقف تعهدات مالی و جانی بیمه شخص ثالث را مشخص خواهد کرد. طبق این تعریف، ارزش خودروی متعارف در سال ۱۴۰۰، کمتر یا برابر ۳۲۰ میلیون تومان است. البته ملاک تعیین ارزش خودرو، نظر ارزیاب خسارت بیمه یا کارشناس رسمی دادگستری است.

خودروی نامتعارف( خودروی لوکس)

خودروی نامتعارف چیست؟ خودرویی است که ارزش و قیمت آن بیش از ۵۰ درصد تعهدات بیمه در قبال خسارات جانی است. برحسب این تعریف، در سال ۱۴۰1، اگر ارزش خودرویی بیش از 400 میلیون تومان باشد، خودروی نامتعارف یا خودروی گران‌قیمت محسوب خواهد شد.

به بیان ساده‌تر، سقف خسارتی که دارنده خودروی نامتعارف می‌تواند از طرف مقصر حادثه بابت خسارت خودروی خود در سال ۱۴۰1 درخواست نماید، 400 میلیون تومان است. اگر خسارت خودروی گران‎‌قیمت او حتی اگر بیشتر از این مقدار باشد، بیمه شخص ثالث طرف مقصر حادثه بیش از مبلغ 400 میلیون تومان را در سال ۱۴۰1 پرداخت نخواهد کرد.

خسارت خودروی نامتعارف

سقف خسارت خودرو لوکس ۳۲۰ میلیون تومان است.

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث که شورای عالی بیمه در شهریور سال ۹۸ تصویب نمود، اصلاحاتی در دستورالعمل نحوه تعیین خسارت قانون اجباری خسارات موضوع بیمه شخص ثالث دیده می‌شود. اگر زیاندیده حادثه تصادف، دارنده خودروی نامتعارف باشد، مقصر حادثه موظف به پرداخت کل خسارت نیست؛ بلکه مبنای نحوه محاسبه خسارت خودرو نامتعارف، نصف دیه در ماه حرام و گران‌ترین خودروی متعارف است.

حال که با تعاریف بیمه‌ای انواع خودروهای متعارف و نامتعارف آشنا شدیم، باید بررسی کنیم  که چگونه شرکت‌های بیمه خسارت این دو نوع خودرو را پرداخت می‌کنند؟ در حقیقت باید گفت که تفاوت خودرو متعارف و غیرمتعارف فقط در قیمت نیست؛ بلکه موارد زیر را هم شامل می­شود:

نحوه پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است؟

طبق قوانین بیمه‌ای، خسارت خودرو متعارف به صورت کامل پرداخت می‌شود. در بازار خودرو، ارزش روز رنو تندر ۹۰ دنده‌ای تقریبا ۳۲۰ میلیون تومان است. این خودرو می‌تواند به عنوان یک خودروی متعارف دارای بالاترین قیمت در نظر گرفته شود.

اگر دو خودروی متعارف تصادف کنند، خسارت چگونه پرداخت می‌شود؟

در تصادف دو خودروی متعارف به عنوان مثال یک پراید و یک خودروی ۲۰۶، تمام خسارت توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود. البته باید میزان خسارت وارده از حداقل سقف تعهد مالی بیمه‌نامه ثالث کمتر باشد. یعنی میزان خسارت این خودرو باید در سال ۱۴۰۰ از حداقل تعهد مالی بیمه یعنی ۱۶ میلیون تومان کمتر باشد؛ در غیر این صورت، باقی خسارت باید با بیمه بدنه خودروی مقصر پرداخت شود.

خرید آنلاین بیمه بدنه

برای خرید آنلاین بیمه بدنه کلیک کنید

 خسارت خودروی نامتعارف چگونه پرداخت می‌شود؟

طبق قانون قبلی خسارت بیمه مرکزی، میزان خسارت تصادف خودرو غیر متعارف به صورت زیر پرداخت می‌شد:

میزان تعهد مقصر حادثه = خسارت مالی وارد به خودروی نامتعارف* قیمت روز گران ترین خودروی متعارف تقسیم بر قیمت خودروی نامتعارف زیاندیده

طبق این فرمول اگر به عنوان مثال دارنده خودروی پراید با خودروی نامتعارف یا خودروی گران‌قیمت نظیر لکسوز با ارزش بیش از یک میلیارد تومان تصادف می‌کرد و کارشناس ارزیاب بیمه، میزان خسارت را به عنوان مثال ۱۰ میلیون تعیین می‌کرد، حداکثر خسارت که با بیمه شخص ثالث راننده پراید پرداخت می‌شد، ۳ میلیون و دویست هزار تومان بود و مابقی خسارت یعنی ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به عهده مالک لکسوز بود. این امر برای این رانندگان مشکلات مالی ایجاد می‌کرد لذا با اعتراض‌ها و شکایت‌‌های پرویز فرج تبار، کارشناس رسمی دادگستری به دیوان عدالت اداری،  اصلاحاتی در این قانون صورت گرفت.

تبصره ۳ ماده ۸ قانوان جدید بیمه شخص ثالث برای محاسبه  و پرداخت خسارت خودروی نامتعارف

الف) حداکثر تعهد مقصر حادثه در خسارت‌های مالی نصف دیه در ماه‌های حرام خواهد بود. نصف میزان دیه در ماه‌های حرام سال ۱۴۰۰، ۳۲۰ میلیون تومان است.

ب) اگر مقصر حادثه بیمه شخص ثالث نداشته باشد، قانون خودرو نامتعارف همانند قبل اجرا خواهد شد.

ج) اگر راننده مقصر بیمه شخص ثالث داشته باشد؛ شرکت‌های بیمه در پرداخت خسارت مالی خودروهای گران‎‌قیمت، بالاترین میزان خسارت وارد به گران‌ترین خودروی متعارف را مدنظر قرار می‌دهند.اگر قطعات انواع گران‌ترین خودروهای متعارف، اختلاف قیمت داشتند، گران‌ترین آن‌ها ملاک خواهد بود. اگر خودروی نامتعارف دارای قطعاتی باشد که نمونه یا مشابه آن در بین خودروهای متعارف دیده نشود، قیمت قطعه همتا و نظیر آن در خودروی متعارف ملاک محاسبه خسارت خواهد بود.

نمونه تصادف خودرو متعارف و نامتعارف

به عنوان مثال اگر در تصادف پراید با لکسوز، آینه بغل این خودروی نامتعارف بشکند، راننده پراید مقصر شناخته شود، میزان خسارتی که او با بیمه شخص ثالث خود به راننده لکسوز پرداخت خواهد کرد، معادل ارزش آینه بغل گران‌ترین خودروی متعارف در سال ۱۴۰۰ است. در این مقاله، رنو تندر ۹۰ دنده‌ای در نظرگرفته ایم. با فرض مبلغ ۳ میلیون تومان آینه بغل این خودرو، میزان خسارتی که بیمه شخص ثالث پراید به مالک خودروی نامتعارف لکسوز پرداخت خواهد کرد، ۳ میلیون تومان خواهد بود. الباقی خسارت با بیمه شخص ثالث پراید قابل پرداخت نیست.بلکه راننده خودروی نامتعارف باید با بیمه بدنه خود آن خسارت را جبران نماید. در این شرایط تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه شخص دارنده خودروی لوکس نیز از بین نمی‌رود.

نحوه پرداخت خسارت مالی تصادفات خودروی متعارف و نامتعارف:

آن‌چه تا کنون درباره پرداخت خسارت مالی خودروها گفته شد، در نکات زیر قابل جمع‌بندی است:

تصادف دو خودروی متعارف و خسارت کمتر از حداقل پوشش مالی

تمام خسارت مالی دو خودروی متعارف در صورت کمتر بودن از حداقل پوشش مالی بیمه‌نامه با بیمه شخص ثالث مقصر قابل جبران است.

تصادف دو خودروی متعارف و خسارت بیش از حداقل پوشش مالی

اگر دو خودروی متعارف تصادف کنند و میزان خسارت بیش از حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث راننده مقصر باشد، شرکت بیمه متعهد به پرداخت خسارت به اندازه حداقل پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر است. باید اضافه کنیم که  راننده مقصر مابقی خسارت را از جیب پرداخت خواهد کرد.

تصادف خودروی متعارف و خودروی لوکس:

برای محاسبه خسارت مالی خودروی لوکس در صورت مقصر بودن راننده خودروی متعارف از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

خسارت پرداختی شرکت بیمه : میزان خسارت * ارزش خودروی نامتعارف / بالاترین ارزش خودروی متعارف

بیمه بدنه خودروی لوکس مابقی خسارت مالی را جبران خواهد کرد.در این زمان استفاده همزمان از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه با هم کاربرد دارد. ولی باید دقت کرد که راننده خودروی گران‌قیمت می‌تواند بابت افت قیمت خودروی خود از راننده مقصر شکایت کند و مابه التفاوت افت قیمت خودروی لوکس خود را از او طلب نماید.  در خصوص پیگیری افت قیمت خودرو غیرمتعارف باید با شرکت بیمه اصلی تماس بگیرید.

خودرو لوکس علاوه بر هزینه‌های بالای تعمیرات و نگهداری شامل مالیات نیز می‌شود. برای کسب اطلاعات جامع در مورد مالیات خودرو لوکس مقاله مالیات خودرو های یک میلیاردی را مطالعه نمایید.

زیان قانون بیمه شخص ثالث را بیمه بدنه جبران نمایید

بیمه بدنه در جبران خسارت خودرو غیرمتعارف از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این بیمه خسارات مالی خودروی مقصر را پرداخت خوهد کرد. خسارات مالی ای که با بیمه شخص ثالث طرف مقصر حادثه قابل جبران نیست. پس از مراجعه به مراکز پرداخت خسارت بیمه بدنه، کارشناس ارزیاب بعد از بازدید از خودرو، میزان خسارت پرداختی را تعیین و حواله بانکی خسارت را صادر خواهد کرد. اگر میزان خسارت تعیین شده با مبلع خسارت واقعی تطبیق نداشت، با اعتراض بیمه‌گزار، شرکت بیمه ارزیابی خسارت را به کارشناس دیگری محول  می‌کند.

چه زمانی می‌توان از بیمه بدنه برای جبران خسارت استفاده نمود؟

 • بیمه‌گزار در تصادف مقصر باشد.
 • بیمه‌گزار در تصادف مقصر نبوده ولی مقصر حادثه از صحنه تصادف فرار کرده باشد.
 • خودروی زیان‌دیده در جریان تصادف از گروه خودروهای لوکس و نامتعارف باشد.
 • سقف مالی بیمه شخص ثالث مقصر برای پرداخت خسارت زیاندیده کفایت نکند.

اما چه زمانی می‌توانیم از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث به طور همزمان استفاده کنیم و از مزایای هر دو بهره ببریم؟ اگر ذهن شما هم درگیر این سوال است، پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله، استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث را بخوانید.

اهمیت ارزش خودرو در خرید بیمه بدنه

در خرید بیمه بدنه، ارزش خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به بازار تورمی خودرو و بالارفتن قیمت قطعات یدکی، می‌توان از بند افزایش سرمایه و اخذ الحاقیه بیمه بدنه برای این خودروها به راحتی استفاده کرد. با ذکر مثال، درک این مطلب را تسهیل می‌کنیم: به عنوان مثال اگر در زمان خرید بیمه بدنه ارزش خودروی نامتعارف ۴۰۰ میلیون تومان بود و در طول اعتبار بیمه‌نامه بدنه، ارزش خودرو به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت، با پرداخت حق بیمه و تهیه الحاقیه افزایش سرمایه می‌توان دامنه پوشش خسارت مالی بیمه بدنه خودروی نامتعارف خود را افزایش داد.

خسارت خودروی نامتعارف

تهیه الحاقیه افزایش سرمایه، پوشش خسارت مالی بیمه بدنه خودروی نامتعارف را افزایش دهید.

چگونه بهترین بیمه بدنه خودروی نامتعارف را بخریم؟

عوامل مختلفی نظیر ویژگی‌های خودرو، توانگری شرکت بیمه‌گر، پوشش‌های بیمه بدنه، میزان پرداخت خسارت، تخفیفات بیمه بدنه در تعیین بهترین بیمه خودروهای لوکس تاثیرگذار هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه دات کام، با وارد کردن اطلاعات درخواستی برای خودرو، بهترین بیمه بدنه را با توجه به شرایط خود و عوامل یاد شده از بین شرکت‌های بیمه معتبر نظیر بیمه بدنه آسیا ، بیمه بدنه پارسیان، بیمه بدنه البرز و …  انتخاب و خریداری نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 تیر 1401 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه ماشین در سال ۱۴۰۱

بیمه بدنه خودرو آسودگی برای امنیت خاطر رانندگان، اگر می‌خواهید در خصوص مزایا و پوشش‌های این بیمه اطلاعات کسب کنید این مقاله را از دست ندهید.

02 تیر 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه یک روزه؛ شرایط و پوشش‌های بیمه روزشمار در 1401

در این مطلب در خصوص بیمه بدنه یک روزه و شرایط آن به طور کامل توضیح داده شده است.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه، دیگر دغدغه‌ای در 1401 ندارد

چگونه مقصر تصادفات زنجیره‌ای را تشخیص دهیم؟ نقش بیمه در تصادفات زنجیره‌ای را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو+ انتقال تخفیفات بیمه بدنه

انتقال بیمه بدنه، موضوعی است که همراه با خود نکات و روش‌های خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید این نکات را هرچه بهتر بدانید این مقاله را از دست ندهید!

25 خرداد 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
حسن
16 آبان 1400

من بایک خودروی نامتعارف تصادف کردم خودش هم بیمه بدنه ندارد حالا قانون چیست

  کارشناس بیمه
  16 آبان 1400

  سلام وقت بخیر میزانی از خسارت بر اساس پوشش مالی بیمه شخص ثالث مقصر و مابقی با بیمه بدنه خودروی متعارف پرداخت خواهد شد اگر مالک خودروی نامتعارف این بیمه بدنه را نداشته باشد، مابقی خسارت را باید از جیب پرداخت کند.

   سیدرضا
   13 بهمن 1400

   باسلام.کارشناس محترم در پاسخ سوال فرموده که خودروی نامتعارف اگر بیمه بدنه نداشته باشد نمیتواند بیشتر از سقف تعهد مالی مقصر دریافت نماید. ولی بنده اسناد و مدارکی از خود بیمه ایران واحد خسارت دارم که پاسخ شما کارشناس محترم واقعیت ندارد. شماره دسترس اینجانب: ۰۹۱۴۴۱۰۰۴۷۳

    کارشناس بیمه
    14 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، این قانونی است که بیمه مرکزی اعلام کرده است و ما عین آن را در مقالات نوشته ایم. در خصوص اینکه شرکت های دیگر به چه صورت رفتار می کنند، ما پاسخگو نیستیم.

     آریا
     21 فروردین 1401

     این ظلمی است که از طرف شرکت بیمه به بیمه گذاران اعمال شده است و باید با شکایت در دیوان عدالت و پیگیری از طریق لوایح اصلاحی به مجلس حقوق خود را احقاق نماییم.

  دانیال 09394103074
  15 فروردین 1401

  با سلام وتسکر از شما. من در اثر گردس به چپ ناگهانی خودرویی برای جلوگیری از خسارت جانی خودروی مذکور مجبور خودرو را بسمت راست هدایت وبعداز برخورد به گلگیر جلوی خودروی ذکر شده به جداول متوالی متاسفانه برخورد وتا حدی که موتور از بدنه جدا وبسیار درصد بالایی ازبین رفته ودر این بین مقصر را 50درصد طرفین اعلام کردند گه خودروی من نامتعارف بحساب میاید(پژو2008) حال هنوز هیچ اقدامی نکرده بیمه بدنه نوین به من میگوید کلا ما به 50درصد خسارتی که باید بگیری از شخص ثالث کاری نداریم. در صورتی تنها یک مورد در نطر من هست که در صورتی که بیه ثالث طرف مقابل اگر به اندازه خسارت من نتواند بپردازد ایا بیمه بدنه من مس/ول پرداخت مابقی ان میباشد یا خیر. چود در این صورت اگر به فرص متال مقصر کلا طرف مقابل میبود با این گفته بیمه بدنه من هیچ پولی نباید پرداخت میکرد که کاملا غیر منطقی میباشد از نطر اینجانب. ممنون میشم اگر راهنمایی تقریبا کامل در صورت امکا لطف کنید، بسیار سپاسگزارم

   کارشناس بیمه
   15 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، به نظر شرکت بیمه نوین حرف درستی زده است. آن 50 درصد را شما باید از مقصر بگیرید(اینکه در توانش نیست، به شرکت بیمه گر مرتبط نخواهد بود.)

کریم
22 آبان 1400

سلام..من با خودرو نامتعارف تصادف کردم بیمه یه مبلغ داده..ولی صاحب ماشین میگه شکایت میکنم و اوف قیمت میگیرم .ایا امکان شکایت دریافت اوفت داره

  کارشناس بیمه
  23 آبان 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

  بابک
  16 اسفند 1400

  سلام روزتون بخیر من با یک خودرو نامتعارف تصادف کردم بیمه بدنه نداشت و اینکه بیمه خسارت رو داده برای مال 2011هستش الان از من شکایت کرده برای خسارت من باید چکار کنم اگر امکانش هست منو راهنمایی کنم اگر میشه میشه راهنمایی کنید
  09195070036لطفا راهنمایی کنی

   کارشناس بیمه
   17 اسفند 1400

   سلام دوست عزیز، مساله شما حقوقی است و ما کارگزاری بیمه هستیم شما باید با یک وکیل صحبت کنید.

رضا
30 آبان 1400

سلام من با یک ماشین نا متعارف تصادف کردم ماشین من پیکان وانت هست بنده یازده میلیون از بیمه به ماشین نامتعارف پرداخت کردم حالا ایشان از من پنجاه میلیون میخواهد قانون چیست

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

  Grg
  21 دی 1400

  سلام
  قیمت خودرو نا متعارف رو با دنا محاسبه میکنن ما بقی رو باید خودر خودرو لوکس بده

AMIRINA
02 دی 1400

پس از این به بعد با پایین ترین حد تعهد مالی هم میشه بیمه ثالث گرفت؟

  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  بله می توان با پایین ترین تعهد مالی که هر سال از سوی بیمه مرکزی مشخص می گردد ، بیمه شخص ثالث گرفت ولی به همان میزان ، شرکت بیمه پوشش مالی را ارائه می کند نه بیشتر . به عنوان مثال حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال 1400 ، 16 میلیون تومان است.

   رضا
   12 دی 1400

   اگه طرف زیان دیده نتونه کاری کنه که چرا بیمه با پوشش مالی بالا بگیرن مردم

    کارشناس بیمه
    12 دی 1400

    با سلام دوست عزیز پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر خسارت مالی تصادف را تا سقف 320 میلیون تومان در سال 1400 پرداخت می کند(البته به شرطی که بیمه گزار تا این سقف پوشش مالی را خریده باشد) و بقیه آن از سمت بیمه بدنه راننده خودروی نامتعارف جبران خواهد شد. انتخاب میزان پوشش مالی به انتخاب بیمه گزار است ولی در صورت تصادف با خودروی غیرمتعارف یا خودروی معمولی این سقف پوشش عالی به نظر می رسد.

    محمود
    18 اردیبهشت 1401

    شما فرض کن بیمه با مالی پایین بخری مثلا” 16 میلیون تومن . با یک خودروی متعارف تصادف کنی و 40 میلیون خسارت بدی اونوقت 24 میلیون باید از جیبت بدی. اگه میزان خسارت نامتعارف هم جوری بشه که 60 میلیون بدی چی؟! فکر کنید کمی آقاجان

محمد
08 دی 1400

نامتعارف اخه یعنی چی؟ بابا من خودرو رو 150 خریدم الان شده 370 شده نامتعارف من چیکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این قانونی است که تعیین شده و افزایش قیمت خودرو و این مشکل برای همه پیش امده است و مخصوص شما هم نیست متاسفانه.

   رضا
   12 دی 1400

   مدل ۹۶ هست این ۲۰۷ من. ممنون میشم پاسخ بدین

    کارشناس بیمه
    15 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، به هر حال قیمت روز محاسبه میشود.

  رضا
  12 دی 1400

  بنده ۲۰۷ دارم و یکی باهام تصادف کرده و مقصره. اینم نا متعارف محسوب میشه؟ چراغ ماشینم شکسته و قیمتش ۲میلیونو۵۰۰ تومن هست.
  نمیشه از قضیه سقف پوشش مالی استفاده کرد؟

   کارشناس بیمه
   12 دی 1400

   سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

ستاری
09 دی 1400

سلام فرانشیز شکست شیشه در بیمه بدنه چقدر است؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام فرانشیز بیمه ها متفاوت است و باید با واحد خسارت تماس بگیرید.

رضا
12 دی 1400

سلام وقتتون بخیر. پژو ۴۰۵ ای به ماشین ۲۰۷ بنده زده و مقصره. چراغ خودرو من شکسته. ۲۰۷ دنده ای مدل ۹۶ هست. خودروی من نامتعارف محسوب میشه؟
و اگر محسوب میشه، از قانون حداکثر پوشش مالی بیمه نمیشه استفاده کرد؟ چون قیمت چراغش ۲میلیونو۵۰۰ هست

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

حسین
28 دی 1400

من خودرو نامتعارف دارم،بیمه بدنه هم ندارم ،اگر کسی با من تصادف کرد و مقصر هم بود،با این قانون عجیب بیمه ،آیا باید من مازاد خسارت رو از جیب خودم بدم؟؟؟
طرف که قانون رو نوشته حالت عادی داشته،؟یا چیزی مصرف کرده؟؟
با کدوم عقل و منطق جور میشه؟؟
خدایا این مردم رو از دست بیمه گرها و ارابه سازان نجات بده

  کارشناس بیمه
  28 دی 1400

  سلام دوست عزیز ما هر چه را قانون بیمه بود ذکر کرده ایم شما اعتراض خود را به مراجع ذی ربط قانونگذار اعلام نمایید.

  محمود
  18 اردیبهشت 1401

  سلام. بنظر من قانونگذار کارش درست بوده. شما اگه قرار خودروی خدا تومنی و یک میلیاردی بیاری بیرون و بر حسب اتفاق یک وانتی بدبخت باهات تصادف کنه باید خودرو و خونه و زندگی اش رو بفروشه و خانواده اش بدبخت بشن که چی؟! خسارت درب خودروی شما با از بین رفتن و متلاشی شدن نان و نان آور و خانواده تامین بشه ؟! اینه منطق شما؟! قانونگذار که برای شما راه حل گذاشته گفته برو خودرو خودت رو بیمه بدنه کن تا بجای مفلس کردن خانواده ها خسارتت از بدنه ات تامین بشه. شمایی که خودروی یکمیلیاردی سواری زورت میگیره 6 میلیون بدی بیمه بدنه بخری؟! ولی اون وانتی بدبختی زورش نمیاد زار و زندگیش رو بفروشه خسارت ترو بده و تا آخر عمر قسط بده و اگه نتونه بده بره زندان؟! که چی؟!! شما ماشین میلیاردی بندازی تو خیابان و تصادف هم امری اجتناب ناپذیره! و پول نداری که بدنه کنی؟ جمع کنید بساط نارضایتی غیر منطقی تونو

معترض به قانون
12 بهمن 1400

من خودرو هایما دارم یک دستگاه خودرو ساینا از پشت با خودرو بنده تصادف کرده و سپر ماشین من شکسته شده ، رفتیم‌بیمه دی میگه ما معادل قیمت سپر عقب خودرو دنا پلاس خسارت میدیم( یعنی ۲ میلیون ۳۰۰ هزارتومان)
خودرو خودم رو بردم نمایندگی ایران خودرو و پس از برآورد اعلام نمودند مبلغ ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد الان بنده که تصادف کرده‌ام بدون این که مقصر باشم باید مبلغ حدود ۳ میلیون تومان را خودم پرداخت نماید.
با توجه به اینکه سقف تعهدات جبران هزینه مالی بر اساس بیمه نامه مقصر ، تا ۱۶ میلیون تومان میباشد به نظرم باید خسارت من را کاملاً پرداخت نمایند.

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، قانون خودروهای نامتعارف اعلام می کند که شما فقط می توانید تا حداکثر قیمت دنا پلاس خسارت بگیرید. بقیه را باید از بیمه بدنه خود جبران کنید.

صادق
02 اسفند 1400

سلام،
بند با یک خودروی نامتعارف تصادف کردم و مقصر شناخته شدم. بیمه شخص ثالث من به اندازه سقف تعهدات من پرداخت کرده و مابقی مبلغ رو خود راننده زیان دیده از بیمه بدنه خودش دریافت کرده.ضمنا من بیمه بدنه نداشتم. الان بیمه بدنه راننده زیان دیده با من تماس گرفته و میگه طبق ماده ۳۰ بیمه باید این مبلغ رو من به اداره بیمه پرداخت کنم چون سقف تعهدات بیمه ثالث من کم بود و بیمه بدنه نداشتم. آیا این طبق قانون هست و بیمه میتونه مدعی بشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  کارشناس بیمه
  03 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، شما با شرکت بیمه خودروی خود تماس بگیرید و مساله را مطرح کنید.

ب.م
04 اسفند 1400

خودرو من که در حدود يک ميليارد قيمت دارد به علت بی مبالاتی يک راننده پرايد دچار ۳۰ ميليون تومان خسارت شد ولی بيمه شخص ثالث راننده مقصر فقط ۴/۵ ميليون خسارت پرداخت کرد.
نکته جالب امتناع افسر حاضر در محل از کشيدن کروکی بود چون ايشان تشخيص دادند که مبلغ خسارت از ۱۵ ميليون تومان کمتر است
جالب‌تر اين که بيمه بدنه خودم ديناری بابت مابه التفاوت خسارت به علت نداشتن کروکی پرداخت نکرد
حالا افت قيمت بماند
واقعا چه بايد کرد

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله دیگر جنبه حقوقی دارد و شما می توانید افت قیمت خودروی خود اقدام حقوقی کنید. البته حتما باید با یک وکیل مشورت کنید.

  محمد
  10 اسفند 1400

  دقیقا همین بلا سر من آمده ولی من بیمه بدنه نداشتم. این هم از روش های جدید سرقت از جیب مردم است که بیمه ها در پیش گرفته اند که در حالی که مقصر نباشی به جرم داشتن خودرو غیر متعارف، خودت باید از جیب پرداخت کنی

   کارشناس بیمه
   10 اسفند 1400

   سلام دوست عزیز، اینکه دقیقا چه اتفاقی برای شما افتاده است، ما اطلاعی نداریم؛ اما اگر شرایط فوق را داشته باشید، باید بگیرید. می توانید از نظر حقوقی هم پیگیری کنید.

نیلوفر
10 اسفند 1400

سلام وقتتون بخیر یه نیسان از عقب به ماشین من ک خودرو دنا پلاس هست برخورد داشته و چراغ عقب راست و سپرو قاب سنسور شکسته نماینده بیمه از من خواسته ک ماشین تعمیرکنم و فاکتور براشون ببرم خواستم بدونم بیمه هزینه قطعات و دستمزد رو ب طور کامل برا من پرداخت میکنن؟

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، درصد خسارت را خود کارشناس تعمیر می کند. اما ممکن است که کامل پرداخت کند و مبلغی به عنوان فرانشیز کسر شود.

ف
10 اسفند 1400

سلام مگه فرانشیز برا بیمه بدنه نیست؟مثلا بیمه برا پرداخت خسارت شخص ثالث ب زیان دیده هم فرانشیز میگیره؟

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اصولا کاملش را پرداخت می کند. مگر اینکه نوع خسارت متفاوت باشد.

نیلوفر
10 اسفند 1400

خب همون کارشناس ماشین بازدید کردن و به من گفتن برو سپر و چراغ و قاب سنسور عوض کن فاکتور بیار و خسارت بگیر من منظورم اینه ک شما فرمودین ک ماشین دناپلاس هم جز خودرو متعارف محسوب میشه؟هزینه فاکتور به صورت کامل پرداخت میشه؟

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بستگی به این دارد که به خودروی شما چقدر خسارت وارد شده است. ولی اگر بیشتر شود، از بیمه بدنه استفاده خواهد شد.

نیلوفر
11 اسفند 1400

سلام دوباره خسارت من زیر پنج میلیون تومان است….دنا پلاس جز خودروهای متعارف محسوب میشه ؟

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به قیمت خودروی دنا، جزو نامتعارف ها به حساب می آید.

منصور امیری
27 اسفند 1400

باسلام
یک دستگاه خودرو پژو با خودرو سوناتای من تصادف کرده خسارت وارده به خودرو من 29 میلیون شده و شرکت بیمه آسماری از شخص ثالث مقصر 9000000 میلیون خسارت تعیین کرده ولی 8700000 هزار تومان پرداخت کرده که مبلغ 300000 تومان بعنوان داغی لوازم کسر نموده است و بیمه بدنه (بیمه ایران)خودرو من تعیین خسارت را در حدود 27300000 تومان زده که پس از کسر هزینه ها حدود 11یا12 میلیون تعیین نموده است که پرداخت خسارت را موکول به تحویل دادن داغی لوازم کرده است .لازم بذکر است انتقال داغی به بیمه برای من هزینه بر است. 1- از چه راهی میتوان اختلاف پرداخت هر دو بیمه را که حدود 8000000 تومان میباشد از مقصر تصادف دریافت نمود . 2- آیا بیمه بدنه با توجه به توضیحات داده شده پرداخت خسارت را میتواند موکول به گرفتن داغی نماید .
با تشکر

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این را باید دقیقترش را از خود کارشناس واحد خسارت بپرسید. چون شرایط و چگونگی انجام ممکن است که متفاوت باشد. نمی توان اینطوری دقیق تر گفت.

احمدی
03 فروردین 1401

سلام این قانون منطقی نیست . فرضا یکی بخواد حال کسیو بگیره یه نیستان بگیره بره بزنه ب ماشین میلیاردیش و بهش خسارت سنگین وارد کنه مبلغ کمی از بیمه پرداخت میشه و مابقی فرد آسیب دیده که بیگناه هست از جیب باید بده؟ بنظرم باید مابقی رو فرد آسیب دیده از طریق دادگاه دریافت کنه از مقصر حادثه …..

  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این دیگر قانونی است که تعیین کرده اند. البته شخص زیان دیده می تواند با شکایت، افت قیمت خودرو را دریافت کند.

  حمید
  13 فروردین 1401

  سلام در صورتی که مالک خودرو غیر متعارف مقصر نباشد و بیمه باشد بیمه کل ماقی مانده خسارت را میدهد یا فقط تا سقف بیمه بدنه خسارت میدهد؟

   کارشناس بیمه
   14 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، تا سقفی که در شرایط تعریف شده است.

علی
18 فروردین 1401

با سلام و خسته نباشید
من با پیکاپ به ازارا ۲۰۰۸ تصادف کردم
و مقسر شدم
بیمه ۱۱ میلیون به ازارا داد و سقف بیمه من ۴۰ میلیون بود
الان رانندا ازارا از من شکایت کرده برای افت قیمت و مابقی خسارتی که بیمه نداده
ایا من چیزی باید از جیبم پرداخت کنم.؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بله باید از جیب خودتان بپردازید.

مهرتاش
19 فروردین 1401

بنده خودروی لوکس دارم و بعد از تصادف به بیمه ایران مراجعه کردم و واضحاً گفتند تخفیف صفر میشه. مراقب باشید کلاه سرتون نره

آریا
21 فروردین 1401

در ضمن شرکت بیمه از تعهد خود که 16میلیون است تخطی کرده و باید به خاطر این تخلف محاکمه و پاسخگو باشد

زیاندیده ی ناراضی
22 فروردین 1401

وقتی یه مشت بیسواد و کم سواد و مغرض که خودشون مسئول گرانیها هستند و برای رای جمع کردن قانون من در آوردی در میارن و با رانت وارد مجلس میشن نتیجه اش میشه اینکه خسارت کم خردی آنها را مردم بدهند و یک عده هم با ارابه مرگ راه بیفتن تو جاده و به اسم متعارف با جان و مال مردم بازی کنند و خیالشان هم راحت باشد که قانون پشتشان است اما خبر ندارند که بزودی پراید و پیکان هم با وضع موجودنامتعارف میشوند و اینجاست که میگن چاه مکن بحرکسی اول خودت دوم و آخرشم به خودتان خواهدرسید دیر یا زود،سوخت نداره.

R-GH
27 فروردین 1401

با سلام
من ماشینم غیرمتعارف هست یکی از پشت زده به من و 100درصد مقصر شناخته شده قیمت ماشینم رو کارشناس رسمی 640 تومن زده بر اساس قانون خودرو غیر متعارف 50درصد خسارت رو باید مقصر بده بقیه رو بیمه بدنه خودم من ماشین رو پارسال500میلیون بیمه بدنه کردم سئوالات من رو ممنون میشم جواب بدید:

1-آیا بیمه بدنه من تاسقف 500میلیون خسارت میده یا بر اساس 650÷500؟
2-آیا افت قیمت ماشین هم تحت تاثیر قانون خودرو غیر متعارف هست و مقصر 50درصد افت قیمت رو باید بدهد یا همه افت قیمت رو؟
3-تصادف آخر سال1400 اتفاق افتاده و پرونده هنوز در جریان هست آیا خسارت‌ها بر اساس دیه و قانون خودرو غیرمتعارف سال 1400 خواهد بود یا 1401؟

  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص فرمول محاسبه اطلاعات دقیقی نداریم؛ اما شما به هرحال می توانید قیمت افت خودرو را هم دریافت کنید.

   ارین
   01 اردیبهشت 1401

   شما ماشین میلیاردی سوار میشید گناه بدبخت بیچاره چیه؟؟؟
   که باید زندگیشو بفروشه که خسارت بده….تازه آیا کل زندگیش کفاف
   خرج ماشین شما رو بده یا نه؟
   تصادف پیش میاد…گناه اون آدم ضعیف چیه؟؟؟
   خودتونم جای آدمای ضعیف بزارید….فقط خودتونو در نظر نگیرید…
   هم حق با شماست. هم حق با زیان دیده…

  محمود
  18 اردیبهشت 1401

  جواب 1- تا سقف 500 تومن
  جواب 2-همه رو پرداخت میکنه.
  جواب3-در زمانی که حادثه اتفاق افتاده. اگه برغم کامل بودن مدارکت بیمه خسارتت رو ببش از دو هفته داد میتونی خسارت تاخیر و تادیه هم. بگیری.

   کارشناس بیمه
   18 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، لطفا منبع پاسخ خود را بفرمایید.

محمود
18 اردیبهشت 1401

متن زیر چه معنی میده ؟
“البته باید میزان خسارت وارده از حداقل سقف تعهد مالی بیمه‌نامه ثالث کمتر باشد. یعنی میزان خسارت این خودرو باید در سال ۱۴۰۰ از حداقل تعهد مالی بیمه یعنی ۱۶ میلیون تومان کمتر باشد؛ در غیر این صورت، باقی خسارت باید با بیمه بدنه خودروی مقصر پرداخت شود”
اگه پرایدی به تیبای من بزنه و میزان خسارت 30 میلیون باشه و سقف طرف بیمه مقصر 16 میلیون باشه اونوقت بابت اون 14 میلیون تومنی که مازاد بر ثالثش هست و باید از جیب میداد رو میتونه مقصر از محل بدنه خودش بمن بده؟! اشتباه نمیکنید؟

  کارشناس بیمه
  18 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، این فرمولی است که در خود سایت شرکت بیمه نوشته شده است.

محمود
18 اردیبهشت 1401

تفاوت میان فرمول قدیم با فرمول جدید محاسبه خسارت به خودروهای نامتعارف در چیه؟
شما اینطور نوشتی: ِ

خسارت مالی ×(قیمت روز گران ترین خودروی متعارف ÷قیمت خودروی نامتعارف زیان دیده )= قانون قدیم

میزان خسارت مالی به نامتعارف ×(ارزش خودروی نامتعارف ÷بالاترین ارزش خودروی متعارف) = قانون جدید

  کارشناس بیمه
  18 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ما یک فرمول بیشتر ننوشتیم. شما دو فرمول را از کجا آوردید؟

امیر
31 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید من با موتور با یک ماشین نامتعارف تصادف کرده ام و حالا ۴۰ میلیون خسارت دیده ماشین ایا من باید ۴۰ میلیون خسارت را پرداخت کنم؟ درضمن بیمه هم ندارم

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر بیمه ندارید که پرداخت هزینه با خودتان است.

مرتضی
10 خرداد 1401

با سلام
بنده ماشین متعارف دارم ( ساینا 97) به یک ماشین غیر متعارف هیوندایی 2017 زده ام و 35 میلیون هزینه ماشین شده است. شخص ثالث بنده مبلغ 6 میلیون را بر اساس خودرو متعارف پرداخت می کند مابغلی طرف از طریق شکایت قضایی میخواهد بگیرد.یعنی 29 میلیون سوال بنده این است آیا تخفیف و فرانشیز بیمه بدنه ماشین لوکس ایشان از بین می رود در صورت استفاده؟ و اینکه آیا در قانون بیمه ذکر شده جایی که حتما باید شخص زیان دیده از بیمه بدنه استفاده کند یا خیر ؟

  کارشناس بیمه
  10 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص باید از واحد خسارت بپرسید. مساله دریافت خسارت ریزه کاری های زیادی به همراه دارد.

پوریا
12 خرداد 1401

آقا دنا پلاس جزو ماشین غیر متعارف حساب میشه ؟

  کارشناس بیمه
  12 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بستگی به قیمت روز دارد

محمد
25 خرداد 1401

سلام بنده با یک خودرو نامتعارف.تصادف کردم که کل خسارت وارده شد 11 میلیون و میزان خسارت مالی بنده هم 30 میلیون میباشد ولی بیمه فقط 6/5 میلیون به طرف داد آیا این مبلغ درسته.یعنی بابت کل لوازم که حدود 5 میلیون میشده فقط 550 هزار داده.

  کارشناس بیمه
  26 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اینکه چگونه حساب کرده اند، اطلاعاتی نداریم. چون فرمول خودشان را دارند؛ اما آن شخص می تواند افت قیمت را از شما بگیرد.

ابولفضل
26 خرداد 1401

سلام وقت بخیر من ماشینم سمند و با یه پراید تصادف کردم و مقصرشدم بیمه شخص ثالث بنده تموم خسارت پراید رو نداد و مبلغ۷میلیون تومان مانده.راننده پراید از بیمه بدنه خودش استفاده کرده اما الان بیمه بدنه راننده پراید مابقی خسارتی که پرداخت کرده رو از بنده میخواد.این امکان داره ایا واقعا قانونیه؟
من مقصربودم و باید مابقی خسارت رو که بیمه شخص ثالثم نداد رو باید میدادم اما به راننده پرایدگفتم بنده ندارم شما شکایت کن قسطی بتونم بهتون بدم.اما ایشون از بیمه بدنه خودش استفاده کرد و الان بیمه بدنه این اقا بدون اینکه به من اطلاعی بده پول بهشون دادن و حالا از من پول رو میخواد‌.لطفا بهم بگین این کار درست هست یا نه اگه درسته تبصره یا راهی داره من بتونم کاری کنم

  کارشناس بیمه
  26 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تا سقف بیمه ثالث باید خسارت را پرداخت شود از طرف بیمه ثالث شما. بعد ایشان از بدنه استفاده کرده اند؛ اما می توانند افت قیمت را بگیرند. به هرحالبهتر است که با یک وکیل مشورت کنید.

محمدی
05 تیر 1401

سلام خسته نباشین من چندروزپیش باماشین سوناتاتصادف کردم البته اون به من زده ولی من چون ازتقاطع میومدم مقصرمن شدم رفتیم بیمه .بیمه بدنه هم نداشت بیمه اندازه دناپلاس بهش پول داده حالارفته شکایت کرده که بقیه پولموبایدبدین یاافتشومیخوادماشین هم فقط سپروچراغش شکسته آیااون میتونه ازمابخاطرافتش چیزی بگیره تکلیف ماچیست راهنمایی بفرمایین

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزی، برای افت قیمت می تواند شکایت کند؛ اما اینکه آیا افت قیمت به او تعلق میگیرد یا خیر، دادگاه تعیین می کند. البته اصولا برای سپر و چراغ افت قیمت تعلق نمیگیرد.

ابوذر
13 تیر 1401

ماشینا رو چه حسابی نامتعارف می شن؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس قیمت و نصف دیه ماه حرام محاسبه می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید