10 مرداد 1401

محاسبه خسارت خواب خودرو + نحوه دریافت سریع

تصور یک روز بدون ماشین در این دنیای تمام ماشینی برای همه ما بسیار سخت است. این روزها از پدر خانواده بگیرید تا فرزندان هر کدام از صبح تا شب برای انجام منظم کارهای خود به خودرو نیاز دارند. اما خدا نیاورد روزی را که برای ماشین مشکلی پیش بیاید و به همان دلیل آن را برای مدتی هرچند کوتاه از دست بدهیم. همه این ها برای ما خسارت و ضررهای مالی دارد. اگر ماشینتان به هر دلیل آسیب دیده باشد، حتما گوشتان با چیزی به اسم خسارت خواب خودرو آشنا است. قانون،  یک خسارت را برای مدتی که ماشین ممکن است در تعمیرگاه یا پارکینگ متوقف شود را در نظر گرفته که اصطلاحا به آن خسارت خواب خودرو گفته می شود. این موضوع جایی اهمیت بیشتری پیدا می کند که ماشین شما وسیله کسب درآمد تان باشد و اپلیکیشن های آنلاین حمل و نقل مشغول بکار باشد.پس برای کسب اطلاع بیشتر درباره این موضوع ، شما به خواندن جزییات این نوع خسارت دعوت می‌کنیم.

قانون خسارت خواب خودرو

معمولا در زمانی که خودرو آسیب می بیند، اگر خودرو دارای گارانتی باشد یکی از انتخاب هایمان تعمیرگاه مربوط به نمایندگی می باشد.قضیه به همینجا ختم نمی شود و ممکن است از شانس بد شما یکی از قطعات مورد نیاز ماشین شما در بازار نیز وجود نداشته باشد.

همین امر باعث می شود برای مدتی کوتاه یا بعضا بلند نتوانید از ماشین تان استفاده کنید و به ناچار باید بصورت موقت و بسیار کوتاه قید ماشین تان را بزنید. قانون خسارت خواب خودرو در چنین شرایطی شما را از خسارت های ناشی از خواب ماشین در تعمیرگاه در امان نگه می دارد و تمامی هزینه های ناشی از آن را به شما پرداخت می کند.

هزینه خسارت خواب خودرو در تعمیرگاه

مراجعه به تعمیرگاه ممکن است یک روز تا چند هفته طول بکشد

هزینه خسارت خواب خودرو در تعمیرگاه

یکی از اتفاقاتی که بعد از خرابی ماشین رخ می دهد بدون شک مراجعه به تعمیرگاه برای تعمیر وسیله نقلیه می باشد. مراجعه به تعمیرگاه ممکن است یک روز تا چند هفته طول بکشد. زمان دقیق آن بستگی به وجود و موجودیت لوازم مورد نیاز ماشین شما دارد. زمانی که یک ماشین تحت پوشش گارانتی است طبق قانون آن شرکت می بایست هزینه خسارت خواب خودرو در زمان خرابی به دلیل نقص فنی را بصورت کامل پرداخت نماید. البته در پوشش های بیمه بدنه هم است که خسارات ایاب و ذهاب خودرو در تعمیرگاه در نظر گرفته شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

زمانی که ماشین شما بیشتر از 2 روز کاری در تعمیرگاه متوقف شود خسارت خواب (توقف) خودرو به شما تعلق می گیرد. هزینه خسارت خواب خودرو (ماشین) در زمان نقص فنی و تعمیر بعد از آن برابر است با چیزی حدود پانزده هزارم قیمت ماشین. برای تعیین دقیق میزان خسارت مربوط به وسیله نقلیه تان و با توجه به نوسانات قیمت، بهتر است بصورت بروز با توجه به قیمت دقیق خودروی تان نسبت به محاسبه اقدام کنید. البته ناگفته نماند که اگر برای یک عیب تکراری به تعمیرگاه مراجعه کنید، از روز اول خسارت خواب خودرو به شما پرداخت می شود و می توانید از آن استفاده نمایید.

در صورت عدم پرداخت خسارت خواب خودرو چه کار کنیم؟

اگر به دلیل نبود قطعات و لوازم مورد نیاز، ماشین شما در تعمیرگاه برای بیش از 2 3 متوقف شد باید خیلی زود برای گرفتن خسارت خواب ماشین اقدام نمایید. بهتر است این موضوع را پشت گوش نیندازید زیرا در سال های اخیر شاهد این موضوع بوده ایم که برخی نمایندگی ها از پرداخت این خسارت سر باز زده اند. در چنین شرایطی بهتر است از قبل همه نکات مانند داشتن بیمه های خودرو را رعایت کرده باشیم البته خرید بیمه بدنه و خرید بیمه شخص ثالث می تواند در شرایطی که فکرش را هم نمی کنید به کمکمان بیاید.

اگر برای گرفتن خسارت خواب خودرو اقدام کردید و شرکت مورد نظر از پرداخت آن امتناع کرد بهتر است به وزارت صمت شکایت کنید تا این مساله را پیگیری کند. بصورت قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت حمایت از حقوق استفاده کنندگان از وسیله نقلیه را بر عهده دارد.

آیا پرداخت خسارت خواب ماشین به تصادفات هم پرداخت می شود؟

خیر اگر در زمانی که تحت پوشش گارانتی شرکت خودروی خود هستید و تصادف کنید شرکت بیمه هزینه خواب ماشین در تعمیرگاه را پرداخت نمی کند. این قانون فقط و فقط برای زمانی است که خودروی شما به خاطر مشکلات فنی خراب شده باشد و در تعمیرگاه مانده باشد. زمانی که شما در تصادف مقصر نباشید می توانید برای گرفتن خسارت خواب از فرد مقصر اقدام نمایید. در چنین شرایطی فرد مقصر می تواند از بیمه شخص ثالث خود نیز استفاده کند تا خسارت کلی شما را دهد. در زمانی که شما در تصادف خودروی لوکس داشته باشید می توانید در شرایطی خاص از بیمه بدنه برای خسارت خودروی نامتعارف خود نیز استفاده کنید.

پرداخت خسارت خواب ماشین

میزان خسارت خواب برای همه ماشین ها یکسان نیست.

آیا خسارت خواب برای همه ماشین ها یکسان است؟

خیر، میزان خسارت خواب برای همه ماشین ها یکسان نیست و به کاربری آن و دیگر شرایط بستگی دارند. هزینه ها با توجه به موارد زیر می تواند متغیر و متفاوت باشد:

  1.     هزینه خسارت خواب ماشین های عادی و سواری برابر با 15 هزارم قیمت اصلی ماشین است.
  2.     هزینه خسارت وسایل نقلیه تاکسی و ون بصورت روزانه چیزی حدود 2هزارم قیمت خودرو است.
  3.     همچنین این هزینه برای ماشین های سنگین مثل کامیون یا اتوبوس برابر با 1 هزارم قیمت اصلی خودرو است.

نحوه دریافت خسارت خواب خودرو

زمانی که کار تعمیر ماشین شما به پایان می رسید با در دست داشتن مستندات و مدارک به نمایندگی می توانید نسبت به گرفتن خسارت خواب اقدام نمایید. البته ناگفته نماند که نمایندگی می بایست از قبل فکر پرداخت خسارت را کرده باشد و هزینه آن را از فاکتور کم کند.

خرید و تمدید بیمه خودرو، راهی ایمن برای پرداخت خسارات

همانطور که گفتیم در هر لحظه ممکن است اتفاقات غیر قابل پیش بینی برای شما و ماشین تان بیفتد. اگر به هر دلیلی موفق به گرفتن خسارت خواب خودرو نشوید یا در تصادف مقصر باشید آخرین خانه امن برای تان بیمه است. با داشتن بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث تمامی خسارات حتی وقتی که مقصر هستی قابل پوشش و جبران می باشد. اگر به هر دلیلی خودروی شما برای مدتی طولانی در تعمیرگاه یا پارکینگ نمایندگی برای تعمیر متوقف ماند بهتر است که از اعتبار بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خود نیز مطمئن شوید، تا در صورت نیاز بتوانید از آنها نیز استفاده کنید و بدون چالش کمتری به زندگی عادی بازگردید. با استفاده از بیمه دات کام می توانید با چند کلیک ساده، بصورت شبانه روزی و با ارسال رایگان (تهران) بیمه نامه خود را خریداری یا تمدید کنید حتی وقتی مشغول کارهای روزانه هستید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 مرداد 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

قوانین دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده به چه صورت است؟

برای آشنایی با نکات مهم در دریافت خسارت با صحنه تصادف بهم ریخته، نکات نوشته شده این مقاله را رعایت کنید.

10 مرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

محاسبه خسارت خواب خودرو + نحوه دریافت سریع

قانون خسارت خواب خودرو چیست؟ آیا در بیمه خودرو (بیمه ثالث و بیمه بدنه) خسارت خواب خودرو پوشش داده شده است؟ راهنمای دریافت این خسارت را در بیمه دات کام بخوانید!

06 مرداد 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه کیلومتری: مزایا، پوشش های بیمه بدنه کوتاه مدت

بیمه بدنه کیلومتری چیست؟ چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید!

02 مرداد 1401 / بیمه بدنه

خسارت خودروی نامتعارف( خسارت خودروی لوکس) خود را از بیمه بدنه بگیرید

نحوه پرداخت خسارت مالی تصادفات خودروی متعارف و نامتعارف و میزان پوشش مالی را اینجا مطالعه نمایید.

31 تیر 1401 / بیمه بدنه

لوازم یدکی مسروقه مورد علاقه سارقان را بیمه کنید!

مهم ترین لوازم خودرو که سارقان علاقه به دزدیدن آن ها را دارند، در این مقاله نوشته شده است.

30 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

راه های جلوگیری از سرقت خودرو با 15 نکته ساده اما طلایی

برای اینکه خودرو خود را از سارقان در امان نگه دارید، باید نکاتی را بدانید برای دانستن این نکات این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید