10 اردیبهشت 1402

محاسبه خسارت خواب خودرو + نحوه دریافت سریع

تصور یک روز بدون ماشین در این دنیای تمام ماشینی برای همه ما بسیار سخت است. این روزها از پدر خانواده بگیرید تا فرزندان هر کدام از صبح تا شب برای انجام منظم کارهای خود به خودرو نیاز دارند. اما خدا نیاورد روزی را که برای ماشین مشکلی پیش بیاید و به همان دلیل آن را برای مدتی هرچند کوتاه از دست بدهیم. همه این ها برای ما خسارت و ضررهای مالی دارد. اگر ماشینتان به هر دلیل آسیب دیده باشد، حتما گوشتان با چیزی به اسم خسارت خواب خودرو آشنا است.

قانون،  یک خسارت را برای مدتی که ماشین ممکن است در تعمیرگاه یا پارکینگ متوقف شود را در نظر گرفته که اصطلاحا به آن خسارت خواب خودرو گفته می شود. این موضوع جایی اهمیت بیشتری پیدا می کند که ماشین شما وسیله کسب درآمد تان باشد و اپلیکیشن های آنلاین حمل و نقل مشغول بکار باشد.پس برای کسب اطلاع بیشتر درباره این موضوع ، شما به خواندن جزییات این نوع خسارت دعوت می‌کنیم.

قانون خسارت خواب خودرو

معمولا در زمانی که خودرو آسیب می بیند، اگر خودرو دارای گارانتی باشد یکی از انتخاب هایمان تعمیرگاه مربوط به نمایندگی می باشد.قضیه به همینجا ختم نمی شود و ممکن است از شانس بد شما یکی از قطعات مورد نیاز ماشین شما در بازار نیز وجود نداشته باشد.

همین امر باعث می شود برای مدتی کوتاه یا بعضا بلند نتوانید از ماشین تان استفاده کنید و به ناچار باید بصورت موقت و بسیار کوتاه قید ماشین تان را بزنید. قانون خسارت خواب خودرو در چنین شرایطی شما را از خسارت های ناشی از خواب ماشین در تعمیرگاه در امان نگه می دارد و تمامی هزینه های ناشی از آن را به شما پرداخت می کند.

هزینه خسارت خواب خودرو در تعمیرگاه

مراجعه به تعمیرگاه ممکن است یک روز تا چند هفته طول بکشد

ماده 18 آیین نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان برای خسارت خواب خودرو

در ماده ۱۷ قانون خسارت خواب خودرو، عرضه‌کننده خودرو موظف است اگر رفع عیب خودرو در دوره تضمین که به دلیل خسارت ناشی از حادثه یا تصادف نباشد، بیشتر از دو روز کاری یا زمان استاندارد تعمیرات که از قبل مشخص می‌شود، طول بکشد، به تامین خودروی مشابه جایگزین در طول مدت تعمیرات و در صورت عدم امکان پرداخت خسارت حق توقف خودرو اقدام کند.

براساس قانون؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت مسوول نظارت بر حسن اجرای قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو از سوی خودروسازان و واردکنندگان خودرو بوده و این شرکت‌ها را موظف به انجام تعهدات قانونی‌شان خواهد کرد.

اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مصوب هیات دولت است که اوایل سال 1395 از طرف معاون اول رییس‌جمهوری برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان و واردکنندگان خودرو اعلام شد.

به این ترتیب تمام خودروسازان و واردکنندگان خودرو موظف هستند در صورت متوقف شدن خودروی تحت گارانتی آن‌ها در نمایندگی‌های خدمات پس از فروش به دلیل نبود قطعات یدکی یا ناتوانی در رفع عیب، خسارت خواب خودرو را به صورت روزشمار به مالک آن پرداخت کنند.

براساس این قانون خسارت توقف خودروهای سواری در تعمیرگاه‌های خودروسازان و واردکنندگان خودرو به ازای هر روز توقف اضافی، معادل پانزده ده‌هزارم قیمت خودرو تعیین شد. در ماده ۱۸ این قانون ذکر شده است که: ضوابط پرداخت خسارت توقف خودروهای سواری در تعمیرگاه‌ها به استثنای خسارت ناشی از حادثه یا تصادف به این صورت است که از زمان تحویل خودرو به نمایندگی مجاز به ازای هر روز توقف مازاد بر میزان یاد شده در ماده ۱۷ این قانون، به مقدار پانزده ده‌هزارم (۰.۰۰۱۵) بهای خودرو به عنوان هزینه توقف توسط عرضه‌کننده خودرو به مصرف‌کننده پرداخت می‌شود.

البته بد نیست بدانید که بیشتر خودروسازان و واردکنندگان خودرو از پرداخت خسارت خواب خودرو خودداری می‌کنند و بیشتر مشتریان نیز به دلیل اطلاع نداشتـن از این حق قانونی، نسبت به دریافت این خسارت اقدام نمی‌کنند.

اگر با این مشکل مواجه شدید بهتر است که از نمایندگی ارائه دهنده خدمات پس از فروش شرکت خودروساز یا واردکننده خودرو بخواهید، خسارت خواب خودرو را به صورت روزشمار و براساس تعداد روزهای توقف خودرو در تعمیرگاه به شما پرداخت کند و در صورت خودداری آن‌ها از اجرای این قانون، به وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت مراجعه و شکایت کنید.

هزینه خسارت خواب خودرو در تعمیرگاه

یکی از اتفاقاتی که بعد از خرابی ماشین رخ می دهد بدون شک مراجعه به تعمیرگاه برای تعمیر وسیله نقلیه می باشد. مراجعه به تعمیرگاه ممکن است یک روز تا چند هفته طول بکشد. زمان دقیق آن بستگی به وجود و موجودیت لوازم مورد نیاز ماشین شما دارد. زمانی که یک ماشین تحت پوشش گارانتی است طبق قانون آن شرکت می بایست هزینه خسارت خواب خودرو در زمان خرابی به دلیل نقص فنی را بصورت کامل پرداخت نماید. البته در پوشش های بیمه بدنه هم است که خسارات ایاب و ذهاب خودرو در تعمیرگاه در نظر گرفته شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

زمانی که ماشین شما بیشتر از 2 روز کاری در تعمیرگاه متوقف شود خسارت خواب (توقف) خودرو به شما تعلق می گیرد. هزینه خسارت خواب خودرو (ماشین) در زمان نقص فنی و تعمیر بعد از آن برابر است با چیزی حدود پانزده هزارم قیمت ماشین. برای تعیین دقیق میزان خسارت مربوط به وسیله نقلیه تان و با توجه به نوسانات قیمت، بهتر است بصورت بروز با توجه به قیمت دقیق خودروی تان نسبت به محاسبه اقدام کنید.

البته ناگفته نماند که اگر برای یک عیب تکراری به تعمیرگاه مراجعه کنید، از روز اول خسارت خواب خودرو به شما پرداخت می شود و می توانید از آن استفاده نمایید. مطالعه مقاله پوشش نوسان قیمت در بیمه بدنه هم پیشنهاد می‌شود.

در صورت عدم پرداخت خسارت خواب خودرو چه کار کنیم؟

اگر به دلیل نبود قطعات و لوازم مورد نیاز، ماشین شما در تعمیرگاه برای بیش از 2 3 متوقف شد باید خیلی زود برای گرفتن خسارت خواب ماشین اقدام نمایید. بهتر است این موضوع را پشت گوش نیندازید زیرا در سال های اخیر شاهد این موضوع بوده ایم که برخی نمایندگی ها از پرداخت این خسارت سر باز زده اند. در چنین شرایطی بهتر است از قبل همه نکات مانند داشتن بیمه های خودرو را رعایت کرده باشیم البته خرید بیمه بدنه و خرید بیمه شخص ثالث می تواند در شرایطی که فکرش را هم نمی کنید به کمکمان بیاید.

اگر برای گرفتن خسارت خواب ماشین اقدام کردید و شرکت مورد نظر از پرداخت آن امتناع کرد بهتر است به وزارت صمت شکایت کنید تا این مساله را پیگیری کند. بصورت قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت حمایت از حقوق استفاده کنندگان از وسیله نقلیه را بر عهده دارد.

اگر امکان مراجعه به وزارت صمت را نداشتید، می‌توانید به سازمان های مربوطه و مرتبط با آن بروید و از آنجا دادخواست مطالبه خسارت خواب خودرو را پیگیری نمایید. بعد از این دادخواست خسارت خواب خودرو در تعمیرگاه و دیگر اماکن با فرمول محاسبه خواب پول به شما پرداخت می‌شود. مطالبه خسارت خواب خودرو ممکن است در برخی شرایط کمی طولانی شود، اما با مراجعه به وزارتخانه پرداخت آن به شما قطعی است.

آیا  خسارت خواب ماشین به تصادفات هم پرداخت می شود؟

خیر اگر در زمانی که تحت پوشش گارانتی شرکت خودروی خود هستید و تصادف کنید شرکت بیمه هزینه خواب ماشین در تعمیرگاه را پرداخت نمی کند. این قانون فقط و فقط برای زمانی است که خودروی شما به خاطر مشکلات فنی خراب شده باشد و در تعمیرگاه مانده باشد.

زمانی که شما در تصادف مقصر نباشید می توانید برای گرفتن خسارت خواب از فرد مقصر اقدام نمایید. در چنین شرایطی فرد مقصر می تواند از بیمه شخص ثالث خود نیز استفاده کند تا خسارت کلی شما را دهد. در زمانی که شما در تصادف خودروی لوکس داشته باشید می توانید در شرایطی خاص از بیمه بدنه برای خسارت خودروی نامتعارف خود نیز استفاده کنید.

نحوه محاسبه خواب خودرو در تصادف

همان‌طور که گفتیم براساس قانون میزان جریمه خواب خودرو برای خودروهای سواری معادل روزانه ۱۵ هزارم قیمت خودرو است. به این ترتیب میزان این جریمه برای خودروهای عمومی مانند تاکسی و ون روزانه ۲ هزارم و خودروهای سنگین مانند مینی‌بوس، اتوبوس، کامیون و کامیونت معادل یک هزارم است.

پیشنهاد می‌شود در صورتی که خودرو مدت زمان طولانی را در پارکینگ نمایندگی بماند، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه او را به طور کامل پرداخت کنید تا در صورت تعمیر و استفاده از خودرو مشکلی به وجود نیاید.

در ادامه لازم به ذکر است که براساس قوانین ثبت‌شده به خودروهایی که در اثر تصادف در تعمیرگاه نمایندگی‌ها قرار دارند، خسارت خواب خودرو تعلق نمی‌گیرد. دادخواست مطالبه خسارت خواب خودرو فقط به خودروهایی تعلق می‌گیرد که به دلیل نقص فنی در زمان گارانتی خودرو به تعمیرگاه‌های رسمی نمایندگی مراجعه می‌کنند.

پرداخت خسارت خواب ماشین

میزان خسارت خواب برای همه ماشین ها یکسان نیست.

آیا خسارت خواب برای همه ماشین ها یکسان است؟

خیر، میزان خسارت خواب برای همه ماشین ها یکسان نیست و به کاربری آن و دیگر شرایط بستگی دارند. هزینه ها با توجه به موارد زیر می تواند متغیر و متفاوت باشد:

 1.     هزینه خسارت خواب ماشین های عادی و سواری برابر با 15 هزارم قیمت اصلی ماشین است.
 2.     هزینه خسارت وسایل نقلیه تاکسی و ون بصورت روزانه چیزی حدود 2هزارم قیمت خودرو است.
 3.     همچنین این هزینه برای ماشین های سنگین مثل کامیون یا اتوبوس برابر با 1 هزارم قیمت اصلی خودرو است.

خسارت خواب کامیون

شاید برای تان سوال باشد که نرخ محاسبه هزینه روزانه خواب خودرو بر چه مبناست؟ چه برای کامیون و چه ماشین های عادی. بصورت کلی نحوه محاسبه خواب خودرو در تصادف به کاربری ماشین بستگی دارد. برای مثال خسارت خواب خودرو عادی با کامیون باربری یکسان نمی‌باشد.

در صورتی که در یک تصادف، فرد مقصر با یک ماشین سنگین یا کامین برخورد کند و به آن خسارت وارد کند، فرد زیان دیده می تواند با استفاده از سرویس محاسبه دیون قانونی خودرو، میزان خسارت خواب وسیله را تخمین بزند و برای دریافت آن اقدامات لازم را انجام دهد.

کاربری ماشین مهم ترین عامل در تعیین خسارت خواب خودرو در تصادفات است. برای مثال خسارت خواب خودرو سایپا و ایران خودرو خیلی باهم تفاوتی نخواهد داشت، منظورمان نوع برند است. نحوه محاسبه هزینه خواب خودرو سایپا با دیگر برندهای تولید کننده تفاوتی ندارد. در چنین شرایطی این موضوع در نظر گرفته می‌شود که ماشین کاربرد باربری دارد یا شخصی.

نحوه دریافت خسارت خواب خودرو

زمانی که کار تعمیر ماشین شما به پایان می رسید با در دست داشتن مستندات و مدارک به نمایندگی می توانید نسبت به گرفتن خسارت خواب اقدام نمایید. البته ناگفته نماند که نمایندگی می بایست از قبل فکر پرداخت خسارت را کرده باشد و هزینه آن را از فاکتور کم کند.

خرید و تمدید بیمه خودرو، راهی ایمن برای پرداخت خسارات

همانطور که گفتیم در هر لحظه ممکن است اتفاقات غیر قابل پیش بینی برای شما و ماشین تان بیفتد. اگر به هر دلیلی موفق به گرفتن خسارت خواب خودرو نشوید یا در تصادف مقصر باشید آخرین خانه امن برای تان بیمه است.

با داشتن بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث تمامی خسارات حتی وقتی که مقصر هستی قابل پوشش و جبران می باشد. اگر به هر دلیلی خودروی شما برای مدتی طولانی در تعمیرگاه یا پارکینگ نمایندگی برای تعمیر متوقف ماند بهتر است که از اعتبار بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خود نیز مطمئن شوید، تا در صورت نیاز بتوانید از آنها نیز استفاده کنید و بدون چالش کمتری به زندگی عادی بازگردید.

با استفاده از بیمه دات کام می توانید با چند کلیک ساده، بصورت شبانه روزی و با ارسال رایگان (تهران) بیمه نامه خود را خریداری یا تمدید کنید حتی وقتی مشغول کارهای روزانه هستید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مهران
25 شهریور 1402

سلام من یه نیسان دارم واسه یه شرکت از اصفهان برای کرمانشاه جارو برقی بردم من بارنامه وبیمه گرفتم ولی شرکت بار رو توسامانه جامع انبار هاثبت نکرده بود.تعزیرات ماشین روتوقیف کرد۳۰روز تو پارکینگ بود الان الان روزانه چقدر هزینه خواب ماشین من میشه ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خسارت خواب وانت به صورت روزانه و معادل یک هزارم قیمت خودرو شما محاسبه می شود.

person
مصطفی
20 شهریور 1402

سلام وقت بخیر ،
درصدی که اینجا ذکر کردید 0.0015٪ بر اساس قیمت روز خودرو محاسبه میشه؟((منظور قیمت صفر نمایندگی)) هست یا مدلش خودرو هم در نظر گرفته میشه،
من x22 pro مدل 1401 دارم الان تو نمایندگی هست گیربکس باید عوض بشه که 25 روز زمان دادن برای تعمیر.

person
sasan
31 مرداد 1402

سلام ماشین من ۱۰ماهه صفرشو خریدم توی ۱۰ماهه دوبار پیستون شکونده الان نزدیک ۴۰روزه نمایندگی خوابیده میگن فلان قطعه پیدا نمیشه چیکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  31 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. این موضوع را باید از طریق نمایندگی خودرو و شرکت بیمه ای که بیمه نامه خود را از آن تهیه کرده اید، پیگیری کنید.

person
علیرضا
02 تیر 1402

اگر شرکت بیمه بنا به هر دلیلی در پرداخت هزینه تاخیر داشته باشد خودرو از وسایل حمل ونقل عمومی باشد نتوان درخواست خواب خودرو را نمود

  person
  کارشناس بیمه
  08 تیر 1402

  کاربر گرامی؛ اگر شما پوشش خسارت خواب خودرو داشته باشید، در نهایت این مبلغ به شما پرداخت می‌شود. اما در صورتی که این پوشش را ندارید و خسارت شما در زمان قانونی پرداخت نشده است. می‌توانید از طریق سایت رسمی بیمه مرکزی، شکایت خود را نسبت به تأخیر در پرداخت ثبت نمایید.

person
رضا
11 بهمن 1401

سلام ماشین بنده بعد از یک از زمان تحویل گرفتن و کیلومتر ۱۹۰۰ دچار صدای غیر عادی از موتور شد الان یک هفته است در نمایندگی سایپا خوابیده و امروز زنگ زدن که دو تا سه هفته دیگه هم ممکنه طول بکشه با توجه به گارانتی خوردو و دیرکرد طرف مقابل در تامین قطعات‌ جایگزین چطور میتونم خسارت خواب خوردو رو ازشون مطالبه کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1401

  سلام کاربر گرامی. برای حل این مشکل بهتر است که از نمایندگی ارائه دهنده خدمات پس از فروش شرکت خودروساز یا واردکننده خودرو بخواهید، خسارت خواب خودرو را به صورت روزشمار و براساس تعداد روزهای توقف خودرو در تعمیرگاه به شما پرداخت کند و در صورت خودداری آن‌ها از اجرای این قانون، به وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت مراجعه و شکایت کنید.

person
ایمان
23 دی 1401

سلام من یه ساینا اس بردم نمایندگی گفتن یه ماهی طول میکشه تعمیر شه چجوری باید اقدام کنم بابت هزینه خواب و اینکه این پولو نمایندگی پرداخت میکنه؟

person
فاروق حقیقی
17 آذر 1401

یک نفر با بنده تصادف نمموده طبق نظر کارشناس فنی وهیت سه نفره طرف مقصر نشناخته شده ودر خواست تامین دلیل دلیل نمود کارشناس محترم دادگستری 145 میلیون تومان خسارت و45 میلیون تومان افت قیمت نظریه داده ولی بعلت عدم مدارک خود وخودرو به دادگاه خودرو ام در عرض پنجاه روز در پارکینک دولتی خوابیده وهم بعلت خسارت کلی به خودرو ام وارد شده بود با نظر کارشناس دادگستری وکارشناس بیمه اتاق ماشین تعویض گردید وخودرو ام بعد از طی کردن مراحل قانونی وتعمیرات هفتاد روز کشید وجمعا 120 روز بهمین سبب خودرو ام خوابده شده وبنده هم در کارگاه درب پنجره سازی پی وی سی با ماشین جهت نصب درب وپنجره کار می کنم ووسیله امرار معاش بنده است سوال اینجا است آیا حقی و خسارتی بر اثر خوابیدن خودرو ام در عرض 120 روز به بنده تعلق می گیرد یانه ماشین پژو 405 مدل 97 دو گانه می باشد

  person
  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام این را باید از یک وکیل پرسید.

person
kamal
26 مهر 1401

من یک خاور دارم روزی 1 میلیون باهاش درامد دارم. آلان بخاطر تصادفی که توش مقصر نبودم دو روزه تو تعمیرگاه است. الان کجا باید برم برای خسارت خواب ماشینم را اقدام کنم؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام از نظر قانونی باید بپرسید که آیا امکان دریافت خسارت وجود دارد یا خیر. باید از یک وکیل بپرسید.

person
تبسم جباری
24 مهر 1401

خسارت خواب ماشین بصورت روزانه حساب میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام بله

person
فرهنگ قبا
20 مهر 1401

ببخشید رددرمورد گرفتن خسارت از تعمیرکار میشه توضیح بدید؟؟ مثلا اگه ماشین بخاطر سهل انگاری اون بیشتر بخوابه تکلیف چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 مهر 1401

  سلام در این خصوص باید با یک وکیل مشورت کنید.

person
میلاد ذاکر
20 مهر 1401

ماده قانونی خواب خودرو خاصی در مورد هزینه خواب خودرو در نمایندگی ایران خودرو وجود داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  24 مهر 1401

  سلام در این خصوص اطلاعی نداریم.

person
حسین یاری
20 مهر 1401

ببخشید من مقاله خواب خودرو چیست رو خوندم، فقط متوجه نشدن از زمان تصادف محسابه میشه یا از وقتی میریم تعمیرگاه؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام باید دقیقترش را از واحد خسارت خود شرکت بپرسید. اما باید از مان تعمیرگاه باشد.

person
ویشکا سپهری
09 مهر 1401

خسارت خواب خودرو روزانه حساب میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام بستگی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید