۳۱ تیر ۱۴۰۳

بهترین روش گرم کردن موتور ماشین و مراقبت از آن در فصل سرما

احتمالا شما هم در فیلم‌ها، صحنه درجا کار کردن ماشین در فصل زمستان را دیده‌اید. اگر دقت کنید، همچنان برخی رانندگان را در خیابان می‌بینید که برای گرم شدن موتور ماشین‌شان صبر می‌کنند. اما آیا انجام این کار صحیح است؟ در این مقاله قصد داریم از نظر علمی موضوع گرم کردن موتور ماشین در زمستان را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

گرم کردن ماشین در زمستان

در گذشته موتور خودروها کاربراتوری بود. موتورهای کاربراتوری نسبت به نوع انژکتوری ماهیت ساده‌تری دارند. گرم کردن موتور ماشین در این موارد ساده‌تر است. علاوه‌ بر موتور، روغن خودروهای قدیمی نیز ساختار ساده‌ای داشتند. به همین دلیل گرم کردن موتور ماشین قبل از حرکت، مخصوصا در فصل زمستان شایع بود. اما نحوه گرم کردن خودرو در زمستان چگونه است؟ آیا باید اتومبیل را چندین دقیقه روشن کنیم تا گرم شود؟ با ما همراه باشید تا ببینیم برای روشن کردن ماشین در زمستان و نحوه گرم کردن ماشین چه روش‌هایی وجود دارد.

نحوه کار کردن موتورهای کاربراتوری

موتورهای کاربراتوری بخشی بنام منیفولد دارند. این بخش، مخلوط سوخت و هوا را به سیلندرها می‌رساند. این کار موجب جمع شدن سوخت مایع و تبدیل آن به بخار می‌شود. جنس منیفولد در قدیم فلزی بود. در نتیجه باید آنقدر کار می‌کرد تا به اندازه کافی داغ شود و بتواند سوخت را به بخار تبدیل کند. داغ شدن منیفولد و تبدیل سوخت به بخار پروسه‌ی زمان‌بری است.

 

گرم کردن موتور ماشین

گرم کردن موتور ماشین در زمستان بیشتر نیاز می‌شود

ازاین‌روی رانندگان در زمستان مجبور به گرم کردن موتور ماشین خود بودند. اما نحوه گرم کردن ماشین کاربراتوری در زمستان چگونه بود؟ آنها ابتدا استارت می‌زدند و بعد از روشن شدن خودرو، کمی منتظر می‌ماندند و سپس حرکت می‌کردند. پیشرفت تکنولوژی و آمدن موتورهای انژکتوری، مسئله تزریق سوخت را در موتورهای کاربراتوری حل کرد. اگر هنوز از چنین ماشین‌های کلاسیک و قدیمی‌ای استفاده می‌کنید، دقت کنید که پیش از حرکت در فصل زمستان ماشین چند دقیقه باید گرم شود.

روغن موتور

دومین علت گرم کردن موتور ماشین در گذشته روغن موتور بود. با گذشت زمان، ساختار شیمیایی روغن موتورها هم تغییر کرد. در حال حاضر روغن‌ها در دمای پایین، خیلی بهتر از گذشته می‌توانند در موتور حرکت کنند. همچنین روغن‌های جدید مطابقت بیشتری با موتور دارند. اما همچنان یک مسئله به قوت خود باقی است. این مسئله به سایش اجزای موتور قبل از اعمال روغن به سطوح درون آن برمی‌گردد.

وقتی استارت می‌زنید، قبل از گردش روغن و رسیدن آن به سطوح مختلف موتور، سایشی بین اجزای آن اتفاق می‌افتد. این سایش حتی نسبت به زمانی که ساعت‌ها رانندگی کرده‌اید هم بیشتر است. اگرچه روغن موتورهای جدید زمان سایش را کوتاه‌تر کرده‌اند؛ اما برای سلامت موتور بهتر است ماشین‌تان را گرم کنید.

اگر می‌خواهید روغن موتور بخرید و در انتخاب خود تردید دارید و نمی‌دانید روغن ماشین خوب چه ویژگی‌هایی دارد؛ مقاله بیمه دات کام با عنوان راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

خرید بیمه شخص ثالث

علت گرم کردن موتور ماشین در فصل سرما چیست؟

در زمستان معمولاً قطعات داخلی خودرو و بدنه سرد هستند. گرم کردن موتور ماشین در زمستان یکی از چالش‌هایی است که تمامی دارندگان خودرو با آن رو به رو می‌شوند. سرما باعث می‌شود تا دمای روغن‌های روانکار پایین بیاید. وقتی دمای روغن پایین باشد، غلطت آن در گیربکس بالا می‌رود. افزون‌بر این ساییده شدن قطعات موتور و خام‌سوزی سوخت هم بیشتر می‌شود. در نتیجه گرم شدن ماشین در زمستان از خرابی‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

گرم کردن ماشین های جدید چقدر طول می‌کشد؟

برای گرم کردن ماشین در زمستان، اگر موتور سال باشد، نیازی نیست که بعد از استارت زدن ماشین درجا کار کند. فقط نکته مهم این است که راننده در این مواقع نباید دور موتور -سرعت خودرو- را ناگهان بالا ببرد. محدودیت افزایش سرعت دور موتور در برخی برندهای مدرن مانند BMW و شورلت کوروت با ردلاین مشخص می‌شود.

پنل ابزاری این خودروها طوری طراحی شده که ابتدای حرکت نمی‌توانند دور موتور را از یک حدی بالاتر برند. بعد از اینکه شرایط موتور خودرو کاملاً آماده شد، به طور اتوماتیک این محدودیت برداشته می‌شود.

 

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین خرید انواع بیمه است. اگر قصد استفاده از خدمات بیمه بدنه خودرو دارید، می‌توانید به بخش محصولات سایت بروید. مشخصات خودرو و شرایط مدنظر خود را وارد کنید و از معتبرترین شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید. سپس برای خرید بیمه بدنه اقدام کنید.

گرم کردن موتور ماشین های هیبریدی

کارشناسان درباره موتور خودروهای برقی یا هیبریدی توصیه می‌کنند که در هنگام اتصال به برق، این موتورها را گرم کنید. اینکار به حفظ ظرفیت کامل باتری و نگه‌داری از حرارت داخل کابین کمک می‌کند.

زمان گرم شدن ماشین در زمستان چقدر است؟

برای خودروهای کاربراتوری، مدت زمان گرم شدن خودرو حدوداً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه تخمین زده می‌شود. این عدد برای خودروهای جدید بسیار کمتر و در حدود صفر است. دلیل این موضوع هم همان‌طور که گفته شد، تغییر فرآیند سوخت رسانی به موتور است. برای خودروهای جدید فقط باید مراقب باشید که به محض روشن کردن خودرو با سرعت بالا حرکت نکنید تا در حین حرکت کمی خودرو گرم شود.

برای گرم نگه داشتن موتور خودرو در زمستان چه کار کنیم؟

زمانی که موتور گرم می‌شود دیگر نیازی نیست کاری برای گرم نگه داشتن خودرو در زمستان انجام دهید؛ همین که ماشین در حال کار کردن باشد، موتور را گرم نگه می‌دارد. فقط اگر زمانی قصد داشتید خودرو را خاموش کنید، بهتر است آن را زیر نور آفتاب قرار دهید.

مضرات درجا کار کردن ماشین در خودروهای جدید

آیا درجا کارکردن ماشین در زمستان یک راهکار مناسب برای گرم کردن خودرو است؟ با توجه به تغییرات موتور در خودروهای جدید، در جا کار کردن ماشین در دراز مدت به بخش‌های مختلف ماشین آسیب می‌رساند. مثلا در موتورهای انژکتوری انجام این کار باعث می‌شود تا سوخت اضافی به محفظه احتراق وارد شود.

بخش اضافی سوخت به دیواره‌های سیلندرها می‌رسد و در نتیجه موجب شسته شدن روغن موجود در پیستون‌ها می‌گردد. در دراز مدت این رویه کاهش عمر موتور خودرو را به دنبال دارد.

 

گرم کردن موتور خودرو

متناسب با تغییر فصل، روغن خودرو را تعویض کنید.

نکات مراقبت از خودرو در زمستان

علاوه‌بر نکاتی که برای گرم کردن موتور ماشین گفتیم؛ موارد زیر می‌تواند به سلامت خودرو شما در زمستان کمک کند. رعایت این نکات مانع از بروز مشکلاتی چون روشن نشدن خودرو و اصطکاک بیش از حد در قطعات آن می‌شود:

 • روغن موتور را بررسی کنید: توصیه می‌شود متناسب با تغییر فصل، روغن موتور خود را تعویض کنید. معمولا از روغن‌ موتور غلیظ برای تابستان و از روغن‌های رقیق‌تر برای فصل زمستان استفاده می‌شود.

 

 • وجود ضد یخ برای خودرو ضروری است: نبود ضد یخ در زمستان، باعث می‌شود تا آب موجود در سیلندر یخ بزند. یخ زدن آب موجب فشار به مجاری سیلندر می‌گردد. افزایش حجم و فشار بر مجاری، شکستگی دیواره این قطعه را به دنبال دارد.

 

 • هوای باتری خودرو را داشته باشید: در بازه‌های زمانی مشخص باتری را بررسی کنید. اگر باتری خودرو ضعیف باشد؛ استارت زدن با مشکل مواجه می‌شود.
 • مایعات مختلف خودرو را بررسی کنید: ضدیخ، روغن ترمز، روغن گیربکس، مایع شیشه‌شوی، روغن هیدرولیک مایعاتی هستند که بهتر است قبل از شروع سرما بررسی شوند.

برخی معتقدند که بعد از استارت زدن، ماشین باید چند دقیقه درجا کار کند. برخی نیز معتقدند این کار به خودرو آسیب می‌رساند. در این مقاله موضوع گرم کردن موتور ماشین را از نظر علمی در موتور خودروهای قدیمی و جدید بررسی کردیم. اگر درباره آن ابهام دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ایرانی
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

علامت موتور سرد پراید . ابتدای روشن شدن بوی اگزوز کمی خام سوزی نشون میده که با گرم شدن از بین میره . فکر کنم چهار پنج دقیقه کافی باشه . در ضمن هیچکدام از روغن موتور ها استاندارد نیستن .

person
رضا
۱۲ بهمن ۱۴۰۲

سلام ماشینم ۲ساله خریدم درزمستان هوای سرداستارت میزنم به سختی روشن میشه یا خاموش میشه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در خصوص مشکلات خودرویی بهترین کار این است که خودرو به یکی از تعمیرگاه های مجاز ببرید.

person
ناشناس
۲۰ دی ۱۴۰۲

مفید بود

person
کاوه
۰۷ اسفند ۱۴۰۱

اگر در فصل زمستان اتوموبیل انژکتور را که کمتر از سک ساعت روشن بوده بدون درجا کار کردن خاموش کنیم ممکن است اگر بخواهیم دوباره زود روشن کنیم روشن نشود ؟؟؟ پشت امپر روشن بشود استارت هم بزند اما روشن نشود . با تشکر و‌ سپاس

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. بهتر است با یک مکانیک در این مورد مشورت کنید.

person
صالح علیمردانی
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

توی فصل سرما وقتی ماشینو روشن نگه میداریم از کجا بفهمیم ماشین گرم شده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. بعد از کمی رانندگی با سرعت آهسته صدای موتور به حالت طبیعی بر میگردد.

person
صداقت
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید. تو زمستون مدت زمان گرم شدن موتور پراید بهتره چقد باشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. بستگی دارد. بهتر است ماشین را روشن کنین و مسافتی را به آهستگی رانندگی کنید تا گرم شود.

person
آرین
۰۱ بهمن ۱۴۰۱

سلام. بهترین روش گرم کردن ماشین چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

  سلام. بهترین روش برای گرم کردن خودرو اینه که ماشین رو روشن کنین و آهسته شروع به حرکت کنید.

person
رضا خیراندیشی
۲۵ تیر ۱۴۰۱

یه ماشین سه ماه پیش از کارخونه به نامم در اومد هفته اول خوب بود از هفته دوم ماشین درجا کار کرد نمایندگی هم رفتم گفتم، بهانه اوردن که ماشین هنوز زمان گارانتیش نشده بعدا بیایید اینطوری عمر موتور ماشین خیلی میاد پایین بنظرم

person
تعمیرکار حرفه ای
۲۹ خرداد ۱۴۰۱

وقتی از گرم کردن ماشین چیزی نمیدونی نگو…اینطوری نیست… ماشین های قدیمی باید صبر می کردیم گرم بشه

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، برای خودروهای جدید هم نباید بلافاصله بعد از استارت حرکت کرد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید