25 مارس 2023

7 ضرر سنگین در جا کار کردن خودرو

حتمن شما هم شنیده‌اید که خصوصاً در فصل سرد سال، می‌گویند چند دقیقه در حالت در جا ماشین را بگذارید، روشن بماند بعد رانندگی کنید. علت آن را هم گرم شدن موتور خودرو عنوان می‌کنند. اما واقعاً این دلیل علمی دارد؟ در جا کار کردن خودرو چه مزایا و معایبی دارد؟ در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا به پاسخ پرسش‌هایتان برسید.

مفهوم درجا کار کردن خودرو

درجا کار کردن خودرو یعنی، ماشین بدون حرکت روشن باشد. این که باید پیش از حرکت، چند دقیقه خودرو را در حالت درجا روشن نگه داریم و یا پس از بازگشت از سفر طولانی چند دقیقه در حالت درجا ماشین را روشن نگه داریم تا موتور سرد شود یا نه، دغدغه بسیاری از رانندگان است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای گرم شدن موتور و روشن شدن آن باید قبل از حرکت این کار را انجام دهند. اما ما به شما می‌گوییم که این تصور غلطی است که حتی ممکن است باعث آسیب دیدن خودرو هم بشود.

در خودروهای قدیمی که سیستم سوخت‌رسانی کاربراتوری داشتند، برای گرم شدن دریچه کاربراتور شاید نیاز به روشن نگاه داشتن درجای خودرو بود، اما خودروهای امروزی دیگر کاربراتوری نیستند و سیستم سوخت‌رسانی آن‌ها انژکتوری است. پس تصورات قدیمی را باید دور ریخت.

در جا کار کردن خودرو

درجا کار کردن خودرو باعث آسیب به قطعات ماشین می‌شود.

شاید درجا کار کردن خودرو باعث گرم شدن موتور خودرو بشود، اما اثری روی بقیه قسمت‌ها مانند: روغن و چرخ‌ها ندارد. پس به جای در جا روشن نگه داشتن ماشین و آسیب زدن به آن، بهتر است با دنده پایین و به آرامی رانندگی کنید تا تمامی قسمت‌ها با هم به گرمای مورد نیاز برسند.

اما در کل، درجا کار کردن خودرو چه ضررهایی می‌تواند داشته باشد؟

سه باور غلط در مورد در جا کار کردن خودرو

عده زیادی اعتقاد دارند صبح‌ها هنگام روشن کردن خودرو، در ترافیک یا بعد از طی کردن مسافت طولانی، لازم است خودرو درجا کار کند. اما آیا این عقیده درست است؟ بیایید با هم این موضوع را بررسی کنیم.

در جا کار کردن خودرو در صبح

افراد زیادی اول صبح یا زمان‌هایی که مدت زمان طولانی خودرو خاموش است، به‌خصوص در فصول سرد سال، بعد از استارت و روشن کردن خودرو آن را ثابت نگه می‌دارند و اجازه می‌دهند تا دقایقی خودرو درجا کار کند. حتی گاهی برای تسریع در گرم شدن خودرو به پدال گاز نیز فشار می‌آورند. این افراد باور دارند که خودرو در حالت سرد خوب کار نخواهد کرد. این باور در مورد خودروهای بنزینی به‌طور کلی باور غلطی است.

در رابطه با مقاله پیش رو، مقاله دیگری در مجله بیمه، با موضوع گرم کردن موتور ماشین درج شده است که می‌تواند اطلاعات خودرویی شما را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات جامع در خصوص گرم کردن موتور ماشین از این مقاله دیدن کنید.

فرض کنیم که خودروهای کاربراتوری قدیمی نیاز به گرم شدن دریچه هواکش کاربراتور داشتند، باید دقت داشت که در خودروهای جدید دیگر خبری از سیستم سوخت‌رسانی قدیمی، دریچه کاربراتور و کاربراتور نیست.

پس این فرضیه به‌طور کامل در مورد خودروهای جدید رد شده است. لازم است بدانید که خودروهای جدید از سیستم پاشش سوخت جدید به صورت انژکتوری و همچنین دستگاه کنترل کننده موتور ماشین با نام ECU بهره می‌برند که میزان سوخت خودرو را در شرایط مختلف برای موتور تنظیم می‌کند.

آلودگی هوا به علت درجا کارکردن خودرو  بالا می رود. همچنین با توجه به میزان سوخت خودروهای مختلف بین ۸۰۰ سی‌سی تا ۳ لیتر در ساعت، سوخت مصرف می‌شود که توجیه اقتصادی این کار را هم رد می‌کند.

به‌خاطر داشته باشید حتی درصورتی‌که شما با درجا کار کردن، خودروی خود را به گرم کردن تشویق کنید فقط موتور خودروی شما دچار گرمایش شده و قطعات دیگر مانند چرخ‌ها و همچنین روانکارهای داخل این سیستم‌ها هیچ‌گونه گرمایشی را تجربه نمی‌کنند.

بنابراین بهتر است در ساعات اولیه صبح پس از روشن کردن خودرو با سرعت کم و دنده‌های سنگین مدت زمان کوتاهی را به حرکت ادامه دهید تا خودرو به دمای موردنظر برسد.

در این حالت می‌توان مطمئن بود که همه سیستم‌های خودرو به‌صورت همزمان و همگام با هم در حال گرم شدن و بهبود روانکاری و کارکرد هستند.

آیا درجا کار کردن خودرو در ترافیک موجب آسیب رسیدن به خودرو می‌شود؟

اگر در ترافیک‌های سنگین و طولانی مدت گیر کرده باشید، خواهید دید که خودروهای زیادی در ترافیک سنگین به‌صورت درجا، در حال کار کردن هستند.

بسیاری از راننده‌ها توجهی به میزان مصرف سوخت در این زمان ندارند و خودروی خود را کاملاً بی‌دلیل روشن نگه می‌دارند، بهتر است بدانید در این شرایط با سوخت مصرف شده در ترافیک‌های سنگین می‌توانید کیلومتر‌های زیادی از مسیرتان را طی کنید و درواقع می‌توان با میزان سوخت مصرف شده در مدت زمان 2 دقیقه مسیری برابر با 1.6 کیلومتر را طی کرد.

حال که در حال خواندن در مورد آسیب‌های درجا کار کردن ماشین هستید، در مقاله مرتبط دیگری در زمینه اطلاعات خودرویی، تعویض روغن موتور و چگونگی انجام آن به طور کامل توضیح داده شده است. با خواندن این مقاله از مجله بیمه اطلاعات مفیدی را کسب خواهید کرد.

به‌طور کلی باید گفت که اگر مقدار سوخت هدر رفته در ترافیک را ضرب در تعداد ماشین‌های موجود در ترافیک کنیم، عدد حاصل عددی سرسام‌آور و غیرقابل باور خواهد بود.

این میزان از سوخت علاوه‌بر اتلاف هزینه‌های بسیار، باعث آلودگی زیادی نیز در محیط عمومی ‌خواهد شد. برخی دیگر از رانندگان نیز معتقدند که خاموش و روشن کردن خودرو به صورت زیاد ممکن است به سیستم استارت خودرو آسیب برساند.

در این مورد باید بدانید بنابر نظر متخصصان فنی، توقف بیش از ۳۰ ثانیه خودرو با موتور روشن به‌هیچ‌وجه از لحاظ فنی و اقتصادی منطقی نیست و درصورت محاسبه دقیق می‌توان به این نتیجه رسید که میزان هزینه اتلاف شده در مورد سوخت و همچنین استهلاک پیشرانه خودرو بسیار بیشتر از هزینه استهلاک یا آسیب‌دیدگی خودرو بر اثر استارت‌های مداوم است.

پس بهتر است برای کاهش هزینه‌ها و کاهش آلودگی هوا و همچنین جلوگیری از استهلاک زود هنگام خودرو در ترافیک‌های سنگین با توقف طولانی، خودروی خود را در مواقع لزوم خاموش کنیم.

درجا کار کردن خودرو پس از طی کردن یک مسافت طولانی

برخی از افراد معتقدند که پس از بازگشت از سفر یا بازگشت از مسیر‌های طولانی، موتور خودرو نیاز به استراحت به‌صورت درجا، خنک شدن و سپس خاموش شدن دارد؛ به‌همین دلیل موتور خودرو را برای دقایقی پس از رسیدن در پارکینگ روشن نگه می‌دارند. دقت داشته باشید در مسیر حرکت جریان هوای جلوی خودرو به خنک شدن موتور کمک می‌کند که درصورت توقف خودرو این جریان هوا به صورت قبل وجود نخواهد داشت. بنابراین موتور خودرو شروع به گرم‌تر شدن خواهد کرد.

همچنین برای کاهش گرمای حاصل از توقف و درجا کارکردن خودرو، فن‌های برقی خودرو نیاز به روشن شدن و کار کردن در دور بالاتر خواهند داشت که آسیب به دینام،  باتری و مدار برقی ماشین خواهد رساند.

اکثر خودروهای جدید دارای فن‌های هوشمند حساس به دمای موتور هستند که پس از خاموش کردن خودرو نیز درصورت احساس بالا بودن دمای موتور در چندین مرحله روشن و خاموش شده و دمای موتور را کاهش می‌دهند. پس نگران گرم بودن خودرو در زمان خاموش کردن نباشید.

همچنین همان‌طور که در بالا نیز گفته شد درجا کارکردن خودرو باعث افزایش و اتلاف سوخت در خودروی می‌شود که دلیل منطقی و اقتصادی برای آن وجود ندارد.

مضرات درجا کار کردن خودرو

در جا کار کردن خودرو های انژکتوری معایب زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

ترکیب سوخت و روغن

یکی از معایب درجا کار کردن خودروهای انژکتوری این است که احتمال دارد، سوخت و روغن با هم ترکیب شوند. اما این یعنی چه؟ وظیفه سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری، تأمین سوخت مورد نیاز و ترکیب آن با اکسیژن و پاشش آن داخل سیلندر است. در حالت درجا، اکسیژن به قدر کافی با سوخت ترکیب نمی‌شود و احتراق درون سیلندر به طور کامل انجام نمی‌گیرد.

در این صورت مقداری بنزین نسوخته در محفظه سیلندر باقی می‌ماند. این بنزین باقی‌مانده و نسوخته به زیر رینگ‌ها رفته و از آنجا وارد فضای زیر سیلندر موتور می‌شود؛ سپس این بنزین نسوخته به کارتر و روغن موتور نفوذ می‌کند. به این ترتیب روغن ناخالص شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه روانکاری موتور به خوبی انجام نمی‌شود.

اگر برای خرید روغن موتور نیاز به راهنمایی و کسب اطلاعات دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

آسیب به سیلندر واشر و روغن

در حالت درجا، هوا درون موتور خودرو جریان ندارد. این مسئله باعث بالا رفتن و گرم شدن بیش از اندازه موتور خودرو می‌شود. همچنین این مسئله باعث می‌شود دمای سیلندر افزایش یابد و در نتیجه به سیلندر، واشرها و روغن آسیب برسد.

آسیب به فن در صورت در جا کار کردن خودرو

در نتیجه گرم شدن موتور خودرو، فن‌ها باید به صورت مداوم کار کنند تا دمای موتور را پایین بیاورند. در نتیجه فن‌های خنک‌کننده ممکن است، آسیب ببینند و از عمر مفیدشان کاسته‌شود. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد فن خودرو، می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

فشار به سیستم برقی ماشین

فن‌ها برای فعالیت به برق نیاز دارند. وقتی موتور خودرو زیادی داغ شده‌باشد، فن‌ها مجبورند بیشتر فعالیت کنند تا موتور را خنک نگه دارند. در نتیجه به برق بیشتری نیاز دارند. این باعث می‌شود که فشار زیادی به سیستم برقی خودرو، دینام و باتری وارد شود.

خورده شدن قطعات فلزی داخل موتور

به گفته کارشناسان، وقتی احتراق به صورت کامل صورت نگیرد، گازهای اسیدی و آلاینده در سیلندر خودرو تولید می‌شود. این گازها باعث خورده شدن قطعات فلزی داخل موتور می‌شوند.

افزایش استهلاک خودرو با در جا کار کردن ماشین

با توجه به این که در حالت درجا کار کردن خودرو، گازهای آلاینده بیشتری نسبت به خودروی در حال حرکت تولید می‌شود، در نتیجه کاتالیزورهای داخل سیستم اگزوز باید بیشتر کار کنند و در نتیجه استهلاک بیشتری خواهند داشت.

کوتاه شدن عمر مفید قطعات

شما به تصور این‌که با توجه به کیلومتر کارکرد خودرو، نیاز به سرویس دوره‌ای دارید، خودروی خود را دیرتر برای سرویس می‌برید. در صورتی که باید بدانید با درجا کار کردن خودرو عمر مفید قطعات و دوره‌های زمانی نیاز به سرویس ماشین کوتاه‌تر می‌شود.

چون درست است که با درجا روشن نگه داشتن خودرو، عدد کیلومترشمار تغییری نمی‌کند، اما کارکرد موتور، تسمه‌ها، روانکارها و …. افزایش می‌یابد. خصوصاً در مورد تسمه تایم این مسئله باید بسیار جدی گرفته شود. چرا که ممکن است با دیرتر بردن سرویس دوره‌ای، تسمه تایم آسیب دیده و یا پاره شود.

در کل، این نکته را در نظر داشته باشید که درجا کار کردن خودرو اصلاً کار درستی به لحاظ علمی به حساب نمی‌آید و ممکن به قطعات خودرو آسیب وارد کند و عمر ماشین را کم می‌کند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
هرچی دوست داری
01 مارس 2024

سلام من در یک پمپ بنزین خارج از شهر کار میکنم
و اتاق های ما در فصل زمستان زیاد گرم نیستن و مجبوریم نفری ۳ ساعت استراحتی ک در شب داریم رو تو ماشین بخوابیم و یک هفته روزیم ی هفته شب الان ۵ ساله تیبا ۹۰ دارم و هر هفته ای ک شب کار بودم ماشین دقیقا ۳ ساعت رو درجا کار کرده و تا الان ک ۵ ساله میگرزه هیچ مشکلی ندیدم و گاهی ۱۷۰ تا رو تو جاده پر میکنم تا الان ک مشکل خاص و جدی ندیدم
اینم ایدی تلگرامم برای دیدن ماشین خواستین تشریف بیارین حداقل دوربین های جایگاهمون دوماه رو ضبط کردن و روشن بودن ماشین مشخصه
مشهدم
@shadmehrnn3

person
Kingferi
16 سپتامبر 2023

ماشین های حالا انژکتور هستن.و نیاز به گرم کردن و درجا کار کردن ندارن که هیچ عمر مفید وسیله هم میاد پایین.شما از زمانی که سوئیچ را باز می‌کنید.وسیله شما شروع به اطلاع رسانی بهfuel injector از طریق ecu و ردو بدل داده ها شروع و نیازی به درجا کار کردن نداره برایم فرقی نداره

  person
  نویسنده بیمه
  17 سپتامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بله بیشتر خودروهای امروزی انژکتوری هستند اما هنوز خودروهای کاربراتوری نیز در خیابان ها دیده می شوند.

person
توحید احمدی
24 اکتبر 2022

وقتی هوا سرد ماشین زیادی گرم نمیشود.ایا بازم اسیب میزند نمیشه درج کار کنه واز بخاریش استفاده کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  24 اکتبر 2022

  سلام در حالت کلی در حالت درجا بهتر است که استفاده نکنید.

person
محراب رضایی
21 ژوئن 2022

تو درجا کار کردن ماشین کولر بگیریم تابستون، ایرادی پیش میاد؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 ژوئن 2022

  سلام دوست عزیز، بله بهتره که در دراز مدت استفاده نکنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید