05 اردیبهشت 1401

7 ضرر سنگین در جا کار کردن ماشین

حتماً شما هم شنیده‌اید که خصوصاً در فصل سرد سال، می‌گویند چند دقیقه در حالت در جا ماشین را بگذارید، روشن بماند بعد رانندگی کنید. علت آن را هم گرم شدن موتور خودرو عنوان می‌کنند. اما واقعاً این دلیل علمی دارد؟ در جا کار کردن خودرو چه مزایا و معایبی دارد؟ در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا به پاسخ پرسش‌هایتان برسید.

مفهوم درجا کار کردن خودرو

درجا کار کردن خودرو، یعنی ماشین بدون حرکت روشن باشد. این که باید پیش از حرکت، چند دقیقه خودرو را در حالت درجا روشن نگه داریم و یا پس از بازگشت از سفر طولانی چند دقیقه در حالت درجا ماشین را روشن نگه داریم تا موتور سرد شود یا نه، دغدغه بسیاری از رانندگان است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای گرم شدن موتور و روشن شدن آن باید قبل از حرکت این کار را انجام دهند. اما ما به شما می‌گوییم که این تصور غلطی است که حتی ممکن است باعث آسیب دیدن خودرو هم بشود.

در خودروهای قدیمی که سیستم سوخت‌رسانی کاربراتوری داشتند، برای گرم شدن دریچه کاربراتور شاید نیاز به روشن نگاه داشتن درجای خودرو بود، اما خودروهای امروزی دیگر کاربراتوری نیستند و سیستم سوخت‌رسانی آن‌ها انژکتوری است. پس تصورات قدیمی را باید دور ریخت.

در جا کار کردن خودرو

درجا کار کردن خودرو باعث آسیب به قطعات ماشین می‌شود.

شاید درجا کار کردن خودرو باعث گرم شدن موتور خودرو بشود، اما اثری روی بقیه قسمت‌ها مانند: روغن و چرخ‌ها ندارد. پس به جای در جا روشن نگه داشتن ماشین و آسیب زدن به آن، بهتر است با دنده پایین و به آرامی رانندگی کنید تا تمامی قسمت‌ها با هم به گرمای مورد نیاز برسند.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص گرم کردن موتور ماشین به اینجا مراجعه نمایید.

اما در کل، درجا کار کردن خودرو چه ضررهایی می‌تواند داشته باشد؟

 

مضرات درجا کار کردن ماشین

در جا کار کردن خودرو های انژکتوری معایب زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

ترکیب سوخت و روغن

یکی از معایب درجا کار کردن خودروهای انژکتوری این است که احتمال دارد، سوخت و روغن با هم ترکیب شوند. اما این یعنی چه؟ وظیفه سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری، تأمین سوخت مورد نیاز و ترکیب آن با اکسیژن و پاشش آن داخل سیلندر است. در حالت درجا، اکسیژن به قدر کافی با سوخت ترکیب نمی‌شود و احتراق درون سیلندر به طور کامل انجام نمی‌گیرد. در این صورت مقداری بنزین نسوخته در محفظه سیلندر باقی می‌ماند. این بنزین باقی‌مانده و نسوخته به زیر رینگ‌ها رفته و از آنجا وارد فضای زیر سیلندر موتور می‌شود؛ سپس این بنزین نسوخته به کارتر و روغن موتور نفوذ می‌کند. به این ترتیب روغن ناخالص شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه روانکاری موتور به خوبی انجام نمی‌شود.

اگر برای خرید روغن موتور نیاز به راهنمایی و کسب اطلاعات دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

آسیب به سیلندر واشر و روغن

در حالت درجا، هوا درون موتور خودرو جریان ندارد. این مسئله باعث بالا رفتن و گرم شدن بیش از اندازه موتور خودرو می‌شود. همچنین این مسئله باعث می‌شود دمای سیلندر افزایش یابد و در نتیجه به سیلندر، واشرها و روغن آسیب برسد.

آسیب به فن در صورت در جا کار کردن خودرو

در نتیجه گرم شدن موتور خودرو، فن‌ها باید به صورت مداوم کار کنند تا دمای موتور را پایین بیاورند. در نتیجه فن‌های خنک‌کننده ممکن است، آسیب ببینند و از عمر مفیدشان کاسته‌شود.

فشار به سیستم برقی ماشین

فن‌ها برای فعالیت به برق نیاز دارند. وقتی موتور خودرو زیادی داغ شده‌باشد، فن‌ها مجبورند بیشتر فعالیت کنند تا موتور را خنک نگه دارند. در نتیجه به برق بیشتری نیاز دارند. این باعث می‌شود که فشار زیادی به سیستم برقی خودرو، دینام و باتری وارد شود.

خورده شدن قطعات فلزی داخل موتور

به گفته کارشناسان، وقتی احتراق به صورت کامل صورت نگیرد، گازهای اسیدی و آلاینده در سیلندر خودرو تولید می‌شود. این گازها باعث خورده شدن قطعات فلزی داخل موتور می‌شوند.

افزایش استهلاک خودرو با در جا کار کردن ماشین

با توجه به این که در حالت درجا کار کردن خودرو، گازهای آلاینده بیشتری نسبت به خودروی در حال حرکت تولید می‌شود، در نتیجه کاتالیزورهای داخل سیستم اگزوز باید بیشتر کار کنند و در نتیجه استهلاک بیشتری خواهند داشت.

کوتاه شدن عمر مفید قطعات

شما به تصور این‌که با توجه به کیلومتر کارکرد خودرو، نیاز به سرویس دوره‌ای دارید، خودروی خود را دیرتر برای سرویس می‌برید. در صورتی که باید بدانید با درجا کار کردن خودرو عمر مفید قطعات و دوره‌های زمانی نیاز به سرویس ماشین کوتاه‌تر می‌شود. چون درست است که با درجا روشن نگه داشتن خودرو، عدد کیلومترشمار تغییری نمی‌کند، اما کارکرد موتور، تسمه‌ها، روانکارها و …. افزایش می‌یابد. خصوصاً در مورد تسمه تایم این مسئله باید بسیار جدی گرفته شود. چرا که ممکن است با دیرتر بردن سرویس دوره‌ای، تسمه تایم آسیب دیده و یا پاره شود.

در کل، این نکته را در نظر داشته باشید که درجا کار کردن خودرو اصلاً کار درستی به لحاظ علمی به حساب نمی‌آید و ممکن به قطعات خودرو آسیب وارد کند و عمر ماشین را کم می‌کند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین تایر ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

01 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

راهنمای خرید روغن موتور: نحوه تشخیص مرغوبیت روغن ماشین

اگر همیشه برای خرید روغن موتور دچار سردرگمی می‌شوید که کدام روغن بهتر است؛ این مقاله را از دست ندهید!

16 دی 1401 / بیمه بدنه / تعمیر و نگهداری

عمر تایر خودرو؛ اطلاعات جامع انواع بهترین لاستیک+ پوشش آنها در بیمه بدنه

راهنمای جامع و کامل در مورد عمر تایر خودرو، معرفی و مقایسه بهترین تایر ایرانی و خارجی و نکات خرید لاستیک ماشین را در این مقاله بخوانید

15 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور + دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور چه عوارض و خطراتی دارد؟ علائم کمبود روغن موتور را اینجا بخوانید!

11 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

لذت رانندگی هیجان‌انگیز با افزایش شتاب خودرو+ 15راهکار‌ اساسی

اگر می‌خواهید، شتاب خودرو خود را بیشتر کنید و به دنبال راه حل‌های افزایش شتاب ماشن هستید، این مقاله را حتما بخوانید.

06 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

پیگیری کارت سوخت خودرو: استعلام کارت سوخت(آنلاین، پیامک و…)

اگر کارت بنزین خود را گم کرده‌اید یا منتظر رسیدن آن هستید و روش‌های پیگیری کارت سوخت خود را نمی‌دانید این مقاله برای شما نوشته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
محراب رضایی
31 خرداد 1401

تو درجا کار کردن ماشین کولر بگیریم تابستون، ایرادی پیش میاد؟

  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله بهتره که در دراز مدت استفاده نکنید.

توحید احمدی
02 آبان 1401

وقتی هوا سرد ماشین زیادی گرم نمیشود.ایا بازم اسیب میزند نمیشه درج کار کنه واز بخاریش استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1401

  سلام در حالت کلی در حالت درجا بهتر است که استفاده نکنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید