بنر بیمه
24 آبان 1400

افت قیمت خودرو و تاثیر آن در تعیین خسارت بیمه بدنه

وقتی خودرویی را خریداری می‌کنید بر اثر تصادفات متحمل خسارات احتمالی خواهید شد. این خسارت‌ها  به دو دسته اصلی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند. خسارات مستقیم  به طور کاملاً محسوسی بررسی شده و خسارت آن‌ها را بیمه پرداخت می‌کند؛ اما خسارت غیرمستقیم ظاهری نیست و روزبه‌روز از ارزش خودرو می‌کاهد. به این خسارت غیرمستقیم اصطلاحاً خسارت افت قیمت خودرو گفته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.

افت قیمت خودرو چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که خودرویتان حین تصادفات درگیر آسیب های جزئی یا کلی شده باشد. این آسیب‌ها در طولانی مدت می‌توانند خطرساز باشند.برخی از تصادفات باعث می‌شود که ما مجبور به تعویض قطعات شویم.این موضوع موجب می‌شود قیمت خودرو به میزان مشخصی کاهش یابد.به این کاهش قیمت، افت قیمت خودرو گفته می‌شود.

از طرفی، برخی از خساراتی که به خودرو وارد می‌شود،می‌تواند تا حدی تاثیرگذار باشد که برای خریدار جدید خودرو مشکلاتی را فراهم کند.بنابراین ترجیح بر این است که قیمت خوردوهای دچار آسیب کم شوند و آینده‌ی راننده مدنظر قرار گیرد.

دلایل افت قیمت خودرو چیست؟

شرایط افت قیمت خودرو یا به عبارتی دلایل آن شامل موارد زیر است:

 1. گذر زمان و افت مدل خودرو باعث افت قیمت آن خواهد شد.
 2. میزان کارکرد خودرو رابطه مستقیم با افت قیمت آن دارد، در واقع اگر خودروی شما 100 هزارکیلومتر در چند سال کار کرده باشد، با افت قیمت خودرویی که در 5 سال پانصدهزار کیلومتر کارکرده تفاوت بسیاری دارد.
 3. شدت تصادف خودرو، یکی از مهم‎ترین المان‌های افت قیمت خودرو است.برای مثال: اگر خوردوی شما حین تصادف قطعات مهمی را از دست داده باشد: مثل موتور خودرو افت قیمت بسیار بیشتری را در مقایسه با آسیب به درب خودرو احساس خواهد کرد.
 4. آپشن های خودروهای لاکچری که قیمت بسیار گزافی دارند، در صورت آسیب دیدگی در تصادفات، افت قیمت چندصدمیلیونی را به همراه ضرر مالی بیشتر متحمل می‌شوند.

کاهش قیمت ماشین در تصادف

همانطورکه در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، برخی از تصادفات باعث کاهش ارزش خودرو می‌شوند. گاهی افت قیمت ماشین در تصادف بسیار کم است و گاهی شدت بیشتری دارد. به صورتی که اگر تعمیرات نیز صورت بگیرد، آسیب‌های ناشی از تصادف باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود.

در هنگام تصادف بخش های زیر اغلب در معرض آسیب دیدگی بیشتری هستند:

 • درب ها
 • کاپوت
 • صندوق عقب
 • سپرها

افت قیمت خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

برای بررسی قوانین افت قیمت خودرو و محاسبه کردن آن نیاز به اقدامات کارشناسی خودرو است.علاوه براین، عوامل زیادی در کاهش قیمت خودرو دخیل است که در زیر به تمامی این موارد اشاره می‌کنیم:

 1. سال ساخت خوردو
 2. قیمت خودرو
 3. خودرو داخلی یا وارداتی
 4. سابقه خسارت
 5. بخش آسیب دیده
 6. میزان خسارت
 7. نیاز یا عدم نیاز به تعویض
 8. رنگ شدگی و…

اما نحوه محاسبه افت قیمت ماشین چگونه است و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره به مقاله محاسبه افت قیمت خودرو مراجعه نمایید.

به چه خودروهایی افت قیمت تعلق می‌گیرد؟

قبل از این‌که نرخ خودروها تا این میزان رشد صعودی داشته باشند،خودروها در شرایطی دچار افت قیمت می‌شدند: سال ساخت و محدوده‌ی قیمت از عوامل تعیین کننده‌ی افت قیمت بود. اما امروزه با افزایش قیمت بی سابقه‌ی خودروها دیگر خبری از عوامل تعیین کننده نیست و خودِ کارشناس باید به بررسی خسارت افت قیمت و خودروهایی که به این مشکل دچار می‌شوند، بپردازد.

افت قیمت خودرو به ازای هرسال

اولین قانون افت قیمت خودرو مربوط به طول عمر آن است. قطعا خودرویی که چند سال کار کرده‌است و در جاده‌های زیادی رانده شده باشد، در مقابل خودروی صفر کیلومتر مقاومت کمتری داشته و خواه ناخواه دچار افت قیمت خواهد شد.

درست مثل گوشی تلفن همراه! سالها پیش گوشی نوکیا از بهترین برندهایی بود که در دست هرشخصی دیده‌می‌شد! از دست گوشی‌هایی که خراب شدن در مخیله‌اش نیز نمی‌گنجید! اما امروز چه؟! چه ارزشی دارد؟ آیا قیمت آن به اندازه‌ی سابق است؟ قطعا خیر! با به وجود آمدن گوشی‌های جدید و آپشن‌های جدید و همچنین نو بودن گوشی‌های جدید، گوشی نوکیا ارزش قیمتی بالایی نخواهد داشت.همچنین اگر شما قصد خرید گوشی موبایل داشته باشید، دو راه پیش رو دارید:

 1. خرید گوشی دست دوم
 2. خرید گوشی نو

قطعا اگر قصد خرید گوشی نو داشته باشید باید پول بیشتری را برای آن بپردازید در صورتی که برای خرید گوشی دست دوم (به علت کارکرد آن) بهای کمتری را می‌پردازید.

این موضوع برای خودرو نیز صدق می‌کند. پراید مدل 87 قیمتی کمتر از پراید صفر کیلومتر دارد. پس شاهد افت قیمت پراید خواهیم بود.  پس کارکرد خودرو یکی از عوامل مهم در پایین آمدن نرخ خوردو است.

تاثیر مدل ماشین و رنگ خودرو در افت قیمت خودرو

مدل خودرو و رنگ آن از عوامل تاثیرگذار در کاهش نرخ خودروهاست.براساس آمار موجود و تحقیق‌های صورت گرفته خودروهای زرد رنگ کمترین افت قیمت و خودروهایی که به رنگ طلایی،بنفش و قرمز بودند، بیشترین افت قیمت را تجربه کرده‌اند.

افت قیمت ماشین و مسئول پرداخت آن

گاهی پیش می‌آید که مالک خودروی گران قیمت قصد داشته باشد خودروی خود را پس از تصادف به فروش برساند.در این صورت شاهد کاهش عجیب و غریب خودروی خود می‌شود. این جاست که می‌تواند علاوه‌بر دریافت خسارتی که به بدنه خودرویش وارد شده‌است، درخواست پرداخت هزینه‌ی افت قیمت را ارائه دهد.در این صورت تنها راه دریافت خسارت افت قیمت ماشین مراجعه به مرجع صالح و ثبت دادخواست است.

چگونه خسارت ناشی از افت قیمت را تعیین و دریافت کنیم؟

بیشتر تصادفاتی که اتفاق می‌افتد طرفین به توافق رسیده و خسارت کاهش قیمت را یا می‌بخشند یا دریافت می‌کنند.اما چنانچه طرفین به توافق نرسند؛ زیان‌دیده اعتراض به قیمت افت خودرو داشته باشد و میزان خسارت وارده کمتر از بیست میلیون تشخیص داده شود، در شورای حل اختلاف بررسی و تامین می‌گردد. اما اگر خسارت بیش از بیست میلیون تومان شود، در دادگاه رسیدگی خواهد شد. البته بهتر است که همیشه قبل از هر اقدامی از قانون جدید افت قیمت خودرو مطلع شوید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو

برای شکایت افت قیمت خودرو به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کروکی تصادف
 • گزارش پلیس
 • مدارک شناسایی مالک و خودرو

مطلب پیشنهادی: کروکی تصادف؛ تعریف،شرایط، نحوه اعتراض به انواع کروکی

مرجع ذی صلاح برای رسیدگی به خسارت کاهش نرخ ماشین در تصادف

پس از ثبت شکایت، قاضی شورا قرار کارشناسی را صادر کرده و بعد از پرداخت هزینه کارشناسی، کارشناس افت قیمت خودرو به بررسی پرداخته و میزان افت را محاسبه می‌کند. بعد از آن، مالک خودروی آسیب‌دیده، دادخواست مطالبه خسارت می‌کند.

چگونه از افت قیمت خودرو جلوگیری کنیم؟

بهترین راه جلوگیری از این خسارت، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی‌ست.اما افت نرخ ماشینی  که براساس سال ساخت خودرو و کارکرد آن اتفاق می‌افتد قابل جلوگیری نخواهد بود.

 

تاثیر بیمه شخص ثالث در خسارت افت قیمت ماشین

چنانچه شما در سانحه‌های رانندگی گیر بیفتید و دچار مشکل شوید، در صورت داشتن بیمه شخص ثالث کمک بزرگی به شما خواهد شد. این بیمه‌نامه برای تمامی وسایل نقلیه اجباری بوده و نبود آن باعث تبعات جبران ناپذیر خواهد شد. با داشتن بیمه شخص ثالث،  طی سوانح رانندگی، خسارات وارده به جان و مال شخص ثالث تا سقف تعهد تعیین شده پرداخت خواهد شد.

این بیمه می‌تواند تا حدی که خسارت خیلی زیادی وارد نشده باشد، شما را از ضررهای مالی نجات دهد.براساس قانون جدید شما می توانید تا سقف 16 میلیون تومان در سال 1400 بدون ارائه کروکی به شرکت بیمه مقصر، خسارت دریافت کنید. اما اگر شما مقصر حادثه باشید می توانید از بیمه بدنه استفاده کنید.

راهنمای کامل بیمه شخص ثالث را از اینجا بخوانید.

آیا بیمه بدنه خسارت افت قیمت ماشین را می دهد؟

این سؤال وجود دارد که آیا بیمه بدنه افت قیمت می دهد؟ به عبارتی دیگر جبران می‌کند؟ پس از تصادف، کارشناس با بررسی خودرو میزان خسارت وارده را تعیین می‌کند.در واقع با این بررسی تعیین می‌شود که مقصر حادثه باید چه مقدار از افت قیمت را پرداخت نماید.برخی افراد به علاوه‌ی دریافت خسارت از فرد مقصر، از شرکت بیمه نیز درخواست پرداخت خسارت کرده و از آن‌ها نیز خسارت می‌گیرند. براساس قانون خسارت بدنی ومالی شخص ثالث به عهده بیمه بوده و افت قیمت نیز جزو پوشش های تکمیلی بیمه بدنه به حساب می‌اید. چنانچه این پوشش‌ها را در بیمه‌نامه‌ی خود اضافه و قید کرده باشید. می‌توانید از بیمه بدنه خسارت افت قیمت خودروی خود را دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های بیمه بدنه کلیک کنید.

بیمه در کمک خسارت افت قیمت خودرو

همانطور که گفته شد بسته به خسارت وارده می‌توانید از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه استفاده نمایید.بیمه شخص ثالث بیمه اجباری بوده و تمامی وسایل نقلیه باید آن را داشته باشند. اما اگر هنوز این بیمه را خریداری نکرده‌اید می‌توانید در سایت بیمه دات کام پس از تکمیل اطلاعات آن را سفارش دهید. برای سفارش بیمه‌نامه بدنه نیز این امر صادق است. می‌توانید در صفحه استعلام و خرید، انواع قیمت بیمه بدنه را مشاهده و اقدام به سفارش کرده و در مقصد انتخابی خود آن را تحویل بگیرید.

استعلام و خرید بیمه بدنه

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
18 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

ستاره ایمنی خودرو: راهکاری برای سنجش امنیت جانی سرنشینان ماشین

اگر قصد خرید خودرو دارید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد ایمنی ماشین منتخب خود بدانید، این مقاله را از دست ندهید!

01 دی 1400 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

25 آذر 1400 / بیمه بدنه

بیمه سرقت خودرو: راهکار طلایی آسودگی خیال در برابر دزدیده شدن ماشین

با بالا رفتن تصاعدی قیمت‌ها و تورم سال‌های اخیر، هراس سرقت، امان رانندگان را گرفته است. شما هم به چشم دیده‌اید که گاهی برادر یا پدر شما که خودروی خود را در کوچه

06 آذر 1400 / بیمه بدنه

بیمه بدنه کیلومتری: مزایا، پوشش های بیمه بدنه کوتاه مدت

بیمه بدنه کیلومتری چیست؟ چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید!

29 آبان 1400 / بیمه بدنه

کارت طلایی؛ خدمات و انواع کارت طلایی ایران خودرو

مقایسه کارت طلایی خودرو و بیمه بدنه. کدام یک به صرفه تر است؟ مزایای داشتن هر یک چیست؟

26 آبان 1400 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه خودرو(آپدیت آذر۱۴۰۰)

در بازار امروزی وسایل نقلیه که همواره با افزایش قیمت خودروها و قطعات یدکی روبه رو هستیم، همه رانندگان در صدد هستند که ضمن رانندگی ایمن، با تهیه بیمه اتومبیل: بیمه شخص ثالث

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رحمان
01 شهریور 1400

سلام دوست عزیز، افت قیمت خودرو پراید به چه صورت است؟

  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  سلام دوست عزیز، میزان افت خودرو بر اساس خسارت وارد شده به خودروی شما متفاوت است. کارشناس باید از نزدیک خودروی شما را بررسی کند.

اکبری
06 آذر 1400

افت قیمت در تصادف به چه ماشینی تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این بستگی به شرایط تصادف و نوع خودرو بستگی دارد که شما باید در این زمینه با خود کارشناس بیمه و یک وکیل مجرب صحبت کنید.

هلالی
01 دی 1400

سلام افت قیمت خودرو نامتعارف هم منظور همان لوکس است؟

  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  سلام دوست عزیز در سال 1400 هر خودرویی که بالای 320 میلیون تومان باشد خودروی لوکس یا نامتعارف محسوب خواهد شد.

بهزاد
04 دی 1400

سلام برای افت قیمت از راننده باید شکایت کرد یا صاحب خودرو؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  با سلام دوست عزیز در شکایت مربوط به افت قیمت خودرو، از راننده شکایت می شود.

حمید
05 دی 1400

سلام خوبی هستین من 3روز پیش پژو پارس داشتم ماشین زده بهش عقب و جلو نابود کرد مقصر شد حالا میخوام ببینم افت قیمت چند گیرم میاد تا چه مدل حساب میش

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

مهناز
06 دی 1400

سلام افت قیمت خودرو غیر متعارف به چه صورت است؟ من با خودروی پدرم که بی ام و است تصادف کردم البته سفره هنوز نیومده ببینه، خیلی افت قیمت میخوره؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله جنبه حقوقی دارد؛ اما در حالت کلی بله به هر حال بهتر است که حتما با یک وکیل مشورت کنید.

سید علی
06 دی 1400

سلام آیا من می توانم با شکایت، افت قیمت خودرو در تصادف رو بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این بستگی به شرایط تصادف و نوع خودرو بستگی دارد که شما باید در این زمینه با خود کارشناس بیمه و یک وکیل مجرب صحبت کنید.

سمانه احمدیان
06 دی 1400

سلام چگونه خود را بیمه عمر کنیم ؟ مدارک و شرایط خاصی لازمه؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام خرید بیمه عمر خیلی راحت است. فقط کافی است تا وارد صفحه خرید بیمه عمر شوید و بعد از تکمیل مشخصات، شرکت با شما تماس خواهد گرفت.

عباسپور
12 دی 1400

پژو ۴۰۵ ۸۷ رنگ بژ کامل رنگ شامل افت قیمت میشه

گروسی
15 دی 1400

سلام برای شکایت افت قیمت خودرو باید چه کار کرد؟

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام برای شکایت شما باید به مراجع قضایی مراجعه کنید. البته بهتر است که از قبل با شرکت بیمه گر خود صحبت کنید. شاید میزان خسارت دریافتی مناسب باشد.

رضا
16 دی 1400

سلام. میخواستم بدونم به خودرو خارجی مدل ۲۰۱۷، افت قیمت تعلق میگیره؟ و سقف پرداخت خسارت مالی در تصادفات چقدر است؟ یعنی با هر میزان تعهد مالی،

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام وقت بخیر اگر شما پوشش افت قیمت خودرو که جزو پوشش های اضافه بیمه بدنه است ، در هنگام خرید بیمه خودروی خود انتخاب کرده باشید، خسارت افت قیمت پرداخت خواهد شد. سقف پرداخت خسارت مالی در سال 1400 معادل 320 میلیون تومان است که میزان این خسارت مالی پرداختی به شرکت بیمه گر و میزان پوشش انتخابی شما ارتباط مستقیم دارد.

ابوالفضل
19 دی 1400

سلام با مزدا۳تصادفت کردم مدلش ۹۱هستش چقدر افت ییمت بهش تعلق میگیره

  کارشناس بیمه
  19 دی 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با مراکز پرداخت خسارت شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

  مهرداد
  28 دی 1400

  طرف اومد از من افت قیمت بگیره منم پانصد دادم به یکی سرتاسر ماشینش را اسید پاشید تا داغ دلش همبشه تازه بمونه. افت قیمت فقط برای یه گدای ایرانی و اخلاق لاشخوریشون جذابیت داره

   کارشناس بیمه
   28 دی 1400

   سلام دوست عزیز ما قوانین را اعلام کرده ایم و متاسفانه این که شما عمل غیرانسانی خود را بیان می کنید امری پسندیده نیست . هدف ما ارتقای فرهنگ انسانی و بیمه در سراسر ایران است

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید