19 آبان 1400

استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چگونه ممکن است

همه تصادفات خودرویی که همیشه بین دو مدل ماشین متعارف نیست. گاهی پیش می‌آید که یک خودروی متعارف (زیر 400 میلیون تومان) با یک خودروی نامتعارف (بالای 400 میلیون تومان) با هم تصادف می‌کنند. برای مثال، تصادف بین پراید و بنز. در چنین موقعی اگر راننده پراید مقصر باشد و باعث آسیب جدی به خودروی بنز شود، مطمئناً با بیمه شخص ثالث نمی‌تواند تمامی خسارت‌ها را جبران کند. در اینجاست که بحث استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث مطرح می‌شود. قابلیتی که به کمک راننده مقصر برای جبران خسارت می‌آید.

منظور از استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چیست؟

در زمانی که خسارت وارد شده به اشخاص ثالث از سقف تعهد بیمه شخص ثالثِ راننده مقصر بیشتر باشد، فرد  متضرر می‌تواند مابقی خسارت را از بیمه بدنه خود دریافت کند. البته این به شرطی است که خودروی زیان دیده دارای بیمه بدنه باشد. در غیر این صورت، پرداخت مبلغ اضافه بر عهده بیمه‌گزار (مقصر) خواهد بود.

در حقیقت زمانی که راننده مقصر (بیمه‌گزار) توان پرداخت کامل خسارت را به دلیل پایین بودن سقف بیمه شخص ثالث خود نداشته باشد، از طریق بیمه بدنه زیان‌دیده، می‌توان این مساله را جبران کرد. البته نکته دیگر اینکه در استفاده همزمان از بیمه شخص ثالث و بدنه حتماً باید یکی از خودروها نامتعارف باشد. به عبارتی در این صورت است که مبلغ خسارت از سقف تعهد شخص ثالث مقصر بیشتر می‌شود. بعد اینکه مالکان چنین خودرویی، اتومبیل خود را بیمه بدنه می‌کنند.

چه زمانی می‌توان از بیمه بدنه و شخص ثالث همزمان استفاده کرد؟

در سه حالت می‌توان استفاده همزمان از این دو بیمه نامه کرد که به شرح زیر است:

 • زمانی که میزان خسارت وارد شده به شخص ثالث، بیشتر از سقف تعهد بیمه شخص ثالث مقصر باشد.
 • زمانی که ماشین فرد، خودروی نامتعارف باشد، یعنی قیمت بالای 400 میلیون تومان باشد.
 • در صورتی که بدنه خودروی مقصر هم آسیب دیده باشد، مالک خودرو مقصر، می‌تواند از بیمه‌بدنه برای جبران خسارت‌های واردشده هم استفاده کند.

کارشناس بیمه باید اول از همه خودروها و بیمه‌نامه‌های هر دو را بررسی و تایید کند. به طور خلاصه، استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن امکان پذیر است.

استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

شرایط استفاده همزمان از بیمه بدنه و شخص ثالث

خودروی متعارف و نامتعارف چیست؟

در ابتدا و قبل از اینکه بخواهیم در خصوص استفاده همزمان از بیمه بدنه و شخص ثالث بدانیم، بهتر است با خودروی متعارف و نامتعارف آشنا شویم. خودروی متعارف، خودرویی است که ارزشی برابر با ۵۰% دیه مرد مسلمان در ماه حرام یا کمتر از سقف تعهدات جانی باشد. بیمه مرکزی میزان سقف تعهد جانی را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر مشخص خواهد کرد. در سال ۱۴۰۱، ارزش خودروی متعارف کمتر یا برابر با 400 میلیون تومان خواهد بود. خودروی دیگر که نامتعارف نامیده می‌شود، ارزشی بیش از ۵۰% دیه مرد مسلمان در ماه حرام دارد. از این رو در سال ۱۴۰۱، خودروی نامتعارف ارزشی، بیش از 400 میلیون تومان خواهد داشت. البته اگر زیان دیده مالک خودروی نامتعارف باشد، کل مبلغ خسارت از مقصر دریافت نخواهد شد. بلکه بر اساس نصف دیه ماه حرام و حداکثر قیمت خودروی متعارف مشخص خواهد شد.

مراحل استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

بعد از تصادف و بعد از بررسی هر دو خودرو، توسط کارشناس و تعیین میزان خسارت، اگر مبلغ از بیمه شخص ثالث راننده مقصر بیشتر بود، زیان‌دیده می‌تواند از بیمه بدنه خود استفاده کند. البته لازم است که در ابتدا پرونده‌ای تشکیل شود و بعد اقدامات بعدی انجام شود. در صورتی که بین زیان‌دیده و کارشناس در خصوص میزان مبلغ خسارت، اختلاف وجود داشت، آن‌ها می‌توانند از طریق مراجع قضایی برای حل اختلاف خود اقدام کنند. همچنین طبق قانون بیمه مرکزی، شخص ثالث می‌تواند خسارت کاهش قیمت خودروی خود را هم از مقصر طلب کند.

در صورتی که خودرو متضرر متعارف باشد، شرکت بیمه‌گر او می‌تواند نسبت به بازیافت خسارت از مقصر اقدام کند. بیمه شخص ثالث مقصر تنها تا سقف تعهدات مالی بیمه نامه، تعهد به پرداخت دارد و مابقی باید از بدنه گرفته شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه شخص ثالث به اینجا مراجعه کنید.

 مدارک تشکیل پرونده

برای تشکیل پرونده در خصوص استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث باید مدارک زیر به همراه داشت. تشکیل پرونده در صورت استفاده از بیمه بدنه، الزامی است.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده بیمه شخص ثالث

برای تشکیل پرونده بیمه شخص ثالث مدارک زیر نیاز است:

 • اصل یا کپی کروکی پلیس
 • کپی اسناد بازجویی طرفین حادثه
 • تصویر گزارش‌های تکمیلی ناجا
 • کپی بیمه شخص ثالث معتبر طرفین حادثه
 • نظریه هیئت‌های کارشناسان رسمی دادگستری
 • کپی برگه تفهیم کروکی
 • کپی گواهینامه رانندگان
 • فاکتور اجرت خدمات تعمیرات و لوازم تعویضی
 • کپی کارت مشخصات خودرو طرفین حادثه
 • کپی شناسنامه مالکیت خودرو زیان‌دیده
 • اصل کوپن بریده‌شده شخص ثالث راننده مقصر

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی افراد ثالث را پوشش می دهد

مدارک لازم برای تشکیل پرونده بیمه بدنه

برای تشکیل پرونده بیمه بدنه مدارک زیر نیاز است:

 • اصل و کپی بیمه بدنه خودرو
 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو
 • کروکی
 • کپی اوراق بازجویی طرفین حادثه
 • گزارش کتبی کارشناس رسمی دادگستری
 • کپی برگه تفهیم کروکی
 • کپی چک یا حواله خسارتی
 • اصل و کپی گواهینامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بیمه‌گذار و راننده
 • کپی گزارش‌های تکمیلی نیرو انتظامی
 • اصل و کپی شناسنامه مالکیت خودرو
 • اصل هزینه‌های حمل و نجات خودرو
 •  فاکتور اصلی اجرت تعمیرات و قیمت لوازم

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

استفاده همزمان بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث برای زمانی که حادثه بین دو خودروی متعارف و نامتعارف باشد یا مبلغ خسارت خیلی بالا باشد، مزیت عالی به حساب می‌آید. البته به شرط اینکه خودروی زیان دیده بیمه بدنه داشته باشد. البته این مسئله از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه را به همراه خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه بدنه به اینجا مراجعه کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر بودن امکان پذیر نیست.

 

خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، داشتن بیمه شخص ثالث و بدنه با بیشترین پوشش در تصادف بین خودروی نامتعارف و متعارف اهمیت زیاد دارید. در صورتی که اعتبار بیمه شخص ثالث خودروی شما در حال تمام شدن است، در هنگام تمدید بهتر است که حداکثر پوشش مالی را خریداری کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید و این بیمه‌نامه را تهیه کنید.

همچنین اگر خودروی شما از نوع نامتعارف است، خرید بیمه بدنه توصیه می‌شود. البته با توجه به افزایش هزینه‌های جبران خسارت قطعات و بدنه خودرو، خرید بیمه بدنه با حداکثر پوشش برای همه پیشنهاد می شود.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث زمانی ممکن است که میزان خسارت وارد شده به شخص ثالث، بیشتر از سقف تعهد بیمه شخص ثالث مقصر باشد. اگر همچنان در این خصوص سوال یا ابهامی دارید، در انتهای همین مطلب کامنت‌های خود را قرار دهید تا کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

29 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو: ارزان‌ترین یا گران‌ترین بیمه؟ کدام بیمه ماشین را بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی باید داشته باشد؟ آیا همیشه ارزان یا گران بودن دلیل بر بهتر بودن بیمه است؟ برای آگاهی از ویژگی‌های بهترین بیمه ماشین این مقاله را از دست ندهید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
دیدگاه مثبت شدن بیمه بدنه
28 آذر 1400

باعرض سلام تمام کلیات بسمه هم زمان خسارت نامتعارف چنانچه وسیله استفاده کننده از بیمه بدنه خودرو خود جهت پوشش مالی وهزینه نباید از سقف پاداش یا تخفیف سال بعد برخوردارباشد بدین منظور بیمه گذار چندین سال از بیمه بدنه استفاده نکرده وآنی بایک تصادف که مقصر نبوده به حدر برود در این خصوص چه تصمیمی گرفته شود

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

مهدی
02 دی 1400

با سلام. این توضیح را هم می نوشتید که چنانچه خودرو زیاندیده از بیمه بدنه خود مابقی خسارت را استیفا کند ، شرکت بیمه گر بیمه نامه بدنه بعد از مدتی به قائم مقامي زيان ديده علیه مقصر حادثه در دادگاه طرح دعوی خواهد کرد و خسارت را از مقصر بازیافت یا ریکاوری می کند و اینگونه نیست که مقصر حادثه ای که سقف بیمه نامه اش تکافوی خسارت را نداده از پرداخت ما به التفاوت بری الذمه شده باشد.

رضا
24 دی 1400

با سلام در مورد مطلب فوق؛ آیا استفاده از بیمه بدنه برای پرداخت مابقی خسارت ، باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه مان میشود یا خیر؟؟

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در صورت استفاده از بیمه بدنه به هر صورتی، تخفیف آن از بین خواهد رفت.

آراد
26 دی 1400

سلام در صورت استفاده از بیمه بدنه تخفیف هامون از بین میره؟

  کارشناس بیمه
  26 دی 1400

  سلام دوست عزیز، در صورتی که مقصر باشید، کامل تخفیف های شما از بین خواهد رفت.

بابک
26 دی 1400

سلام آیا این مساله در شرایط استفاده از بیمه بدنه ایران هم صدق میکنه؟

  کارشناس بیمه
  26 دی 1400

  سلام دوست عزیز، بله این قوانین در تمامی شرکت های بیمه صدق می کند. البته ممکن است که تفاوت هایی در میزان و چگونگی پرداخت وجود دارد.

قهرمان پرور
09 بهمن 1400

سلام کد تخفیف بیمه بدنه چیه؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز برای دریافت کد تخفیف بیمه بدنه با بیمه دات کام تماس بگیرید.

Porya
17 اسفند 1400

سلام من تصادف کردم بیمه ثالث بنده گفته جوابگو هستم که سقفش ۳۰ تمنه و مبلغ خسارت رو ۲۶ تمن لحاظ کرده
اما طرف رفته از من شکایت کرده و مبلغ خسارت رو ۳۵ ملیون و افت قیمت را ۱۶ ملیون لحاظ کرده است
اما الان میگه ۳۰ تمن بیمه شمارو میگیرم و بقیه رو از بیمه بدنه خودم میگیرم گفتم ببینم بیمه بدنه طرف افت قیمت رو هم میده یا اینکه این اقا میتونه هم از من بقیه خسارت رو بگیره هم از بیمه بدنه

خواهشمندم پاسخ بدین

  کارشناس بیمه
  17 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اصولا وقتی بیمه بدنه داشته باشد، می تواند از آن استفاده کند. برای دریافت پاسخ دقیق به همان شرکت بیمه زیان دیده تماس بگیرید تا کامل راهنمایی تان کنند. برای اینکه شرایط متفاوتی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید