04 اردیبهشت 1402

آموزش نحوه‌ی پیگیری برگ سبز خودرو با شماره پلاک، کد ملی و پست

هنگام معامله خودرو باید پیگیری تمام مدارک خودرو از جمله پیگیری برگ سبز خودرو را انجام دهید تا عقد قرارداد انجام شود. پیگیری برگ سبز خودرو برای فروش خودرو الزامی است؛ همچنین با توجه به قانون جدید انتقال سند خودرو، برگ سبز ماشین همان سند خودرو خواهد بود. همچنین با توجه به شرایط انتقال سند خودرو می‌توان از برگ سبز خودرو به عنوان سند رسمی‌ استفاده کرد و نیازی به مراجعه در دفاتر رسمی ‌کشور برای تنظیم سند نیست. به راحتی به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و درخواست برگ سبز ماشین داشته باشید.

در این مطلب سعی داریم درباره‌ی پیگیری برگ سبز خودرو از طریق پست و شماره پیامک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم؛ با ما همراه ما باشید.

برگ سبز خودرو چیست؟

همان‌طور که از نامش پیدا است، برگ سبز خودرو یک ورق سبز رنگ حاوی اطلاعات خودرو مانند مدل، تیپ، رنگ، ظرفیت، تعداد سیلند، تعداد چرخ محور، شماره شاسی، شماره موتور و اطلاعات مالک خودرو است. در سال‌های اخیر، رئیس سازمان ثبت اسناد به صورت رسمی اعلام کرد که با دریافت برگ سبز خودرو، نمی‌توان صاحب ماشین بود بلکه باید در دفاتر رسمی ‌خودرو ثبت سند کرد.

اما در این چند سال با توجه به سردرگمی ‌که برای خریدارن خودروی نو و دست دوم ایجاد شده است. نیروی انتظامی ‌و کانون سردفتران اعلام کرده‌اند که برگ سبز خودرو را به عنوان سند رسمی‌ و مالکیت خودرو به رسیمت می‌شناسند تا نگرانی مالکان را برطرف شود.

در حقیقت طبق گزارش‌های اعلام شده به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی، برگ سبزی که به عنوان سند مالکیت در زمان معامله ماشین صادر می‌شود، حکم سند قطعی خودرو را داشته و نیازی به ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی ‌کشور نیست.

مقاله پیشنهادی: مراحل خرید خودرو؛ ۶ نکته اساسی از کارشناسی تا قولنامه

پیگیری برگ سبز خودرو

پیگیری برگ سبز خودرو

به طور کلی در مورد برگ سبز خودرو می‌توان گفت:

  • برگ سبز صادر شده پلیس، حکم سند رسمی ‌مالکیت وسیله نقلیه را دارد.
  • با توجه به گفته پلیس راهور، هم‌وطنان به شایعات و صحبت‌های افراد سودجو که سعی در گرفتن هزینه گزاف برای ثبت سند دارند، توجه نداشته باشند.
  • با توجه به‌ اینکه دادستان کل کشور، برگ سبز خودرو را به عنوان سند رسمی ‌‌اعلام کرده‌، دیوان عدالت اداری و رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده ‌است که نیازی به مراجعه برای ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی ‌کشور نیست. (مطالعه‌ی مقاله استعلام سند خودرو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که چه راه‌هایی برای پیگیری برگ سبز خودرو وجود دارد؟

چرا ارسال کارت خودرو و برگ سبز خودرو با تأخیر انجام می‌شود؟

برگ سبز خودرو و کارت خودرو جزء مهم‌ترین مدارک ثبتی برای ماشین هستند و هر خریداری باید به دنبال این دو مدارک باشد. اما در برخی از مواقع دیده می‌شود که تاخیر در ارسال این مدارک دو علت مهم دارد که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تاخیر در ارسال کارت ماشین

ممکن است صدور کارت خودرو با تاخیر چند ماهه انجام شود؛ اگر هنوز در حال بررسی و پیگیری در سامانه رهگیری هستید، بدین معنا است که هنوز کارت خودرو برای شما صادر نشده است. در حقیقت کند بودن روند صدور کارت را می‌توان علت تاخیر در ارسال مدارک ماشین دانست.

 برگشت خوردن کارت خودرو

بعد از اینکه خودرو را خریداری می‌کنید، کارت و برگ سبز خودرو از طریق پست به آدرس منزل افراد ارسال خواهد شد. علت اینکه از سامانه پستی استفاده می‌شود به خاطر اهمیت تعویض پلاک است تا خریدار راحت‌تر بتواند پلاک خود را ثبت کند. اما در صورتی که مرسوله پستی به دلیل باز نکردن درب منزل یا اطلاعات اشتباه برگشت داشته باشد، ارسال مجدداً صورت می‌گیرد و پیگیری برگ سبز خودرو با زمان بیشتری مواجه خواهد شد.

از این رو بهتر است که هنگام ثبت آدرس منزل در سایت ناجا، شفاف و واضح اطلاعات و آدرس را وارد کنید. اما در برخی از مواقع مشاهده می‌کنیم که برخی از راننده‌ها و صاحبان خودرو آدرس اشتباهی می‌دهند تا دسترسی به آن‌ها میسر نباشد و در صورت بروز مشکل امکان پیگیری وجود نداشته باشد.

راه‌های پیگیری برگ سبز خودرو

همه افراد می‌توانند در بازه زمانی مشخصی برای پیگیری برگ سبز خودرو از طریق روش‌های گفته شده اقدام کنند. اگر شما خودروی جدید را ثبت نام کرده‌اید و منتظر دریافت مدارک برای صدور برگ سبز خود هستید می‌توانید از طریق روش‌های مختلف روند دریافت برگ سبز را پیگیری کنید.

به طور معمول صدور برگ سبز بین 7 تا 30 روز زمان می‌برد، اما اگر در این بازه زمانی برگ سبز برای شما ارسال نشده است، می‌توانید از طریق روش‌های زیر برای پیگیری استفاده کنید.

پیگیری برگ سبز خودرو از پست

پیگیری از پست یکی از روش‌های مطمئن و سریع است. کافی است که برای پیگیری برگ سبز خودرو از ناجا به آدرس اینترنتی سایت Najatracking.post.ir مراجعه کنید و بعد از آن بخش انتخاب سند و گزینه شناسنامه خودرو را انتخاب کنید تا با وارد کردن پلاک، پیگیری برگ سبز خودرو با شماره پلاک را انجام دهید. بعد از این مراحل، می‌توان برگ سبز خودرو از پست را پیگیری کرد. دقت کنید که پیگیری برگ سبز خودرو از پست تنها روش اینترنتی است.

پیگیری برگ سبز از طریق پیامک

برخی از مواقع ممکن است که دسترسی به اینترنت وجود نداشته باشد یا نتوان به سایت پست دسترسی پیدا کرد. اما در این روزها بیشتر افراد گوشی هوشمند دارند و می‌تواند به راحتی از طریق آن پیگیری برگ سبز خودرو خود را انجام دهند.

استفاده از روش پیامکی یکی دیگر از روش‌های استعلام و پیگیری برگ سبز خودرو است. هرچند که استفاده از روش پیامکی هم با توجه به سامانه رسمی ‌پست خواهد بود، باید در نظر گرفت که اطلاعات خواسته در پیامک را به طور دقیق ارسال کرد.

به طور کلی در این روش کافی است کد رهگیری برگ سبز خود را به شماره 2000441 پیامک کنید. این کار حتی با یک گوشی ساده هم امکان پذیر است. بعد از ارسال کد رهگیری به شماره گفته شده، پیامکی برای شما ارسال می‌شود که نتیجه پیگیری برگ سبز خودرو را برای شما بررسی می‌کند.

پیگیری برگ سبز خودرو با کد USSD

استفاده از کد USSD یکی دیگر از روش‌های پیگیری برگ سبز خودرو است که با توجه به آن بدون دسترسی به اینترنت هم پیگیری برگ سبز ماشین را انجام داد. کافی است که در این روش کد *110# را شماره گیری کرده و اطلاعات مورد نیاز را که ارسال شده بررسی کرد.

پیگیری برگ سبز خودرو با کد USSD

پیگیری برگ سبز خودرو با کد USSD

پیگیری برگ سبز خودرواز طریق کد ملی

استفاده از کد ملی یکی دیگر از روش‌های پیگیری برگ سبز ماشین است. اما دقت داشته باشید که تنها داشتن کد ملی برای استعلام و پیگیری برگ سبز ماشین کافی نیست. برای اینکه بتوان پیگیری دقیقی داشت، باید اطلاعات خودرو مانند: پلاک ماشین را هم همراه خود داشته باشید. چگونگی استعلام برگ سبز ماشین با کد ملی، طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

  1. در مرحله اول آدرس pishkhan24.com را در مرورگر خود جستجو کنید و بعد از آن وارد صفحه اصلی سایت خواهید شد که باید گزینه مدارک را انتخاب کنید.
  2. در مرحله دوم نیاز است که پلاک خودرو، کد ملی و شماره تماس خود را در کادرهای مشخص شده وارد کنید و گزینه پیگیری کارت خودرو را که همان سند برگ سبز است، انتخاب کنید. در این مرحله از وضعیت برگ سبز خودرو خود اطلاع پیدا خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی: هزینه سند خودرو چقدر است و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

اهمیت پیگیری برگ سبز خودرو

به طور کلی در این متن با برگ سبز و روش‌های پیگری آن آشنا شدیم. برای یادآوری بهتر است بگوییم که برگ سبز همان سند خودرو است که اطلاعات مالک و خودرو را ثبت کرده است. اطلاعاتی مانند: مدل، تیپ، رنگ، ظرفیت، تعداد محورها، تعداد سیلندرها، شماره شاسی، شماره موتور، شماره پلاک و مشخصات صاحب خودرو در این برگ وجود دارد تا بتوان در صورت بروز مشکلی با مراجعه به مراکز قضایی مشکلات را برطرف کرد.

نکته مهم این است که ارسال برگ سبز خودرو از سایر مدارک مانند کارت خودرو و کارت سوخت خودرو با سرعت بیشتری انجام می‌شود و علت آن هم می‌تواند اهمیت این مدرک را بازگو کند. به طور معمول بین یک هفته تا یک ماه سند خودرو ارسال خواهد شد. پیگیری برگ سبز خودرو نیز در این شرایط ممکن است که در صورت عدم دریافت آن، می‌توانید با روش‌های بالا مراحل پیگیری را انجام دهید. اگر سوالی درباره برگ سبز خودرو دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، در انتهای متن و سوالات خود را در قالب کامنت با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید تا در زمان کوتاهی پاسخ شما داده شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین لاستیک ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

10 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ صفر تا صد محاسبه، استعلام و پرداخت

مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات خودروها است. اگر نمی‌دانید مالیات نقل و انتقال خودرو چیست و چگونه پرداخت می‌شود، این مقاله را به دقت بخوانید.

09 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی؛ راحت ترین روش های استعلام

یکی از موضوعات مهم برای خریداران و فروشندگان، استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی است. برای آگاهی از روش‌های مختلف استعلام پلاک، این مقاله را مطالعه نمایید.

08 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

معاینه فنی بیهقی | گرفتن نوبت مرکز معاینه فنی بیهقی در سه سوت !

اگر می‌خواهید از مراکز معاینه فنی نوبت اینترنتی بگیرید، این مقاله راهنمای شما خواهد بود!

06 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

انواع و رنگ های پلاک خودرو ایرانی از سال 1382 تا 1402

همه اطلاعاتی که از مشاهده پلاک خودرو ایرانی می‌توان به دست آورد. هر عدد و حروف نشان دهنده موارد خاصی است.

05 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

عوارض شهرداری خودرو سالیانه چقدر است؟ جدیدترین آیین‌نامه در سال 1402

چگونه باید عوارض سالیانه خودرو را پرداخت کرد؟ چه عواملی بر قیمت عوارض سالانه ماشین، موثر است؟ برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را مطالعه نمایید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید