۲۹ آبان ۱۴۰۲

آموزش نحوه‌ی پیگیری برگ سبز خودرو با شماره پلاک، کد ملی و پست

هنگام معامله خودرو باید پیگیری تمام مدارک خودرو از جمله پیگیری برگ سبز خودرو را انجام دهید تا عقد قرارداد انجام شود. پیگیری برگ سبز خودرو برای فروش خودرو الزامی است؛ همچنین با توجه به قانون جدید انتقال سند خودرو، برگ سبز ماشین همان سند خودرو خواهد بود. همچنین با توجه به شرایط انتقال سند خودرو می‌توان از برگ سبز خودرو به عنوان سند رسمی‌ استفاده کرد و نیازی به مراجعه در دفاتر رسمی ‌کشور برای تنظیم سند نیست. به راحتی به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و درخواست برگ سبز ماشین داشته باشید.

در این مطلب سعی داریم درباره‌ی پیگیری برگ سبز خودرو از طریق پست و شماره پیامک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم؛ با ما همراه ما باشید.

برگ سبز خودرو چیست؟

همان‌طور که از نامش پیدا است، برگ سبز خودرو یک ورق سبز رنگ حاوی اطلاعات خودرو مانند مدل، تیپ، رنگ، ظرفیت، تعداد سیلند، تعداد چرخ محور، شماره شاسی، شماره موتور و اطلاعات مالک خودرو است. در سال‌های اخیر، رئیس سازمان ثبت اسناد به صورت رسمی اعلام کرد که با دریافت برگ سبز خودرو، نمی‌توان صاحب ماشین بود بلکه باید در دفاتر رسمی ‌خودرو ثبت سند کرد.

اما در این چند سال با توجه به سردرگمی ‌که برای خریدارن خودروی نو و دست دوم ایجاد شده است. نیروی انتظامی ‌و کانون سردفتران اعلام کرده‌اند که برگ سبز خودرو را به عنوان سند رسمی‌ و مالکیت خودرو به رسیمت می‌شناسند تا نگرانی مالکان را برطرف شود.

در حقیقت طبق گزارش‌های اعلام شده به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی، برگ سبزی که به عنوان سند مالکیت در زمان معامله ماشین صادر می‌شود، حکم سند قطعی خودرو را داشته و نیازی به ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی ‌کشور نیست.

مقاله پیشنهادی: مراحل خرید خودرو؛ ۶ نکته اساسی از کارشناسی تا قولنامه ماشین

پیگیری برگ سبز خودرو

پیگیری برگ سبز خودرو

به طور کلی در مورد برگ سبز خودرو می‌توان گفت:

 • برگ سبز صادر شده پلیس، حکم سند رسمی ‌مالکیت وسیله نقلیه را دارد.
 • با توجه به گفته پلیس راهور، هم‌وطنان به شایعات و صحبت‌های افراد سودجو که سعی در گرفتن هزینه گزاف برای ثبت سند دارند، توجه نداشته باشند.
 • با توجه به‌ اینکه دادستان کل کشور، برگ سبز خودرو را به عنوان سند رسمی ‌‌اعلام کرده‌، دیوان عدالت اداری و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده ‌است که نیازی به مراجعه برای ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی ‌کشور نیست. (مطالعه‌ی مقاله استعلام سند خودرو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که چه راه‌هایی برای پیگیری برگ سبز خودرو وجود دارد؟

چرا ارسال کارت خودرو و برگ سبز خودرو با تأخیر انجام می‌شود؟

برگ سبز خودرو و کارت خودرو جزء مهم‌ترین مدارک ثبتی برای ماشین هستند و هر خریداری باید به دنبال این دو مدارک باشد. اما در برخی از مواقع دیده می‌شود که تاخیر در ارسال این مدارک دو علت مهم دارد که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تاخیر در ارسال کارت ماشین

ممکن است صدور کارت خودرو با تاخیر چند ماهه انجام شود؛ اگر هنوز در حال بررسی و پیگیری در سامانه رهگیری هستید، بدین معنا است که هنوز کارت خودرو برای شما صادر نشده است. در حقیقت کند بودن روند صدور کارت را می‌توان علت تاخیر در ارسال مدارک ماشین دانست.

 برگشت خوردن کارت خودرو

بعد از اینکه خودرو را خریداری می‌کنید، کارت و برگ سبز خودرو از طریق پست به آدرس منزل افراد ارسال خواهد شد. علت اینکه از سامانه پستی استفاده می‌شود به خاطر اهمیت تعویض پلاک است تا خریدار راحت‌تر بتواند پلاک خود را ثبت کند. اما در صورتی که مرسوله پستی به دلیل باز نکردن درب منزل یا اطلاعات اشتباه برگشت داشته باشد، ارسال مجدداً صورت می‌گیرد و پیگیری برگ سبز خودرو با زمان بیشتری مواجه خواهد شد.

از این رو بهتر است که هنگام ثبت آدرس منزل در سایت ناجا، شفاف و واضح اطلاعات و آدرس را وارد کنید. اما در برخی از مواقع مشاهده می‌کنیم که برخی از راننده‌ها و صاحبان خودرو آدرس اشتباهی می‌دهند تا دسترسی به آن‌ها میسر نباشد و در صورت بروز مشکل امکان پیگیری وجود نداشته باشد.

راه‌های پیگیری برگ سبز خودرو

همه افراد می‌توانند در بازه زمانی مشخصی برای پیگیری برگ سبز خودرو از طریق روش‌های گفته شده اقدام کنند. اگر شما خودروی جدید را ثبت نام کرده‌اید و منتظر دریافت مدارک برای صدور برگ سبز خود هستید می‌توانید از طریق روش‌های مختلف روند دریافت برگ سبز را پیگیری کنید.

به طور معمول صدور برگ سبز بین ۷ تا ۳۰ روز زمان می‌برد، اما اگر در این بازه زمانی برگ سبز برای شما ارسال نشده است، می‌توانید از طریق روش‌های زیر برای پیگیری استفاده کنید.

پیگیری برگ سبز خودرو از پست

پیگیری از پست یکی از روش‌های مطمئن و سریع است. کافی است که برای پیگیری برگ سبز خودرو از ناجا به آدرس اینترنتی سایت Najatracking.post.ir مراجعه کنید و بعد از آن بخش انتخاب سند و گزینه شناسنامه خودرو را انتخاب کنید تا با وارد کردن پلاک، پیگیری برگ سبز خودرو با شماره پلاک را انجام دهید. بعد از این مراحل، می‌توان برگ سبز خودرو از پست را پیگیری کرد. دقت کنید که پیگیری برگ سبز خودرو از پست تنها روش اینترنتی است.

پیگیری برگ سبز از طریق پیامک

برخی از مواقع ممکن است که دسترسی به اینترنت وجود نداشته باشد یا نتوان به سایت پست دسترسی پیدا کرد. اما در این روزها بیشتر افراد گوشی هوشمند دارند و می‌تواند به راحتی از طریق آن پیگیری برگ سبز خودرو خود را انجام دهند.

استفاده از روش پیامکی یکی دیگر از روش‌های استعلام و پیگیری برگ سبز خودرو است. هرچند که استفاده از روش پیامکی هم با توجه به سامانه رسمی ‌پست خواهد بود، باید در نظر گرفت که اطلاعات خواسته در پیامک را به طور دقیق ارسال کرد.

به طور کلی در این روش کافی است کد رهگیری برگ سبز خود را به شماره ۲۰۰۰۴۴۱ پیامک کنید. این کار حتی با یک گوشی ساده هم امکان پذیر است. بعد از ارسال کد رهگیری به شماره گفته شده، پیامکی برای شما ارسال می‌شود که نتیجه پیگیری برگ سبز خودرو را برای شما بررسی می‌کند.

پیگیری برگ سبز خودرو با کد USSD

استفاده از کد USSD یکی دیگر از روش‌های پیگیری برگ سبز خودرو است که با توجه به آن بدون دسترسی به اینترنت هم پیگیری برگ سبز ماشین را انجام داد. کافی است که در این روش کد *۱۱۰# را شماره گیری کرده و اطلاعات مورد نیاز را که ارسال شده بررسی کرد.

پیگیری برگ سبز خودرو با کد USSD

پیگیری برگ سبز خودرو با کد USSD

پیگیری برگ سبز خودرواز طریق کد ملی

استفاده از کد ملی یکی دیگر از روش‌های پیگیری برگ سبز ماشین است. اما دقت داشته باشید که تنها داشتن کد ملی برای استعلام و پیگیری برگ سبز ماشین کافی نیست. برای اینکه بتوان پیگیری دقیقی داشت، باید اطلاعات خودرو مانند: پلاک ماشین را هم همراه خود داشته باشید. چگونگی استعلام برگ سبز ماشین با کد ملی، طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. در مرحله اول آدرس pishkhan24.com را در مرورگر خود جستجو کنید و بعد از آن وارد صفحه اصلی سایت خواهید شد که باید گزینه مدارک را انتخاب کنید.
 2. در مرحله دوم نیاز است که پلاک خودرو، کد ملی و شماره تماس خود را در کادرهای مشخص شده وارد کنید و گزینه پیگیری کارت خودرو را که همان سند برگ سبز است، انتخاب کنید. در این مرحله از وضعیت برگ سبز خودرو خود اطلاع پیدا خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی: هزینه سند خودرو چقدر است و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

اهمیت پیگیری برگ سبز خودرو

به طور کلی در این متن با برگ سبز و روش‌های پیگری آن آشنا شدیم. برای یادآوری بهتر است بگوییم که برگ سبز همان سند خودرو است که اطلاعات مالک و خودرو را ثبت کرده است. اطلاعاتی مانند: مدل، تیپ، رنگ، ظرفیت، تعداد محورها، تعداد سیلندرها، شماره شاسی، شماره موتور، شماره پلاک و مشخصات صاحب خودرو در این برگ وجود دارد تا بتوان در صورت بروز مشکلی با مراجعه به مراکز قضایی مشکلات را برطرف کرد.

نکته مهم این است که ارسال برگ سبز خودرو از سایر مدارک مانند کارت خودرو و کارت سوخت خودرو با سرعت بیشتری انجام می‌شود و علت آن هم می‌تواند اهمیت این مدرک را بازگو کند. به طور معمول بین یک هفته تا یک ماه سند خودرو ارسال خواهد شد. پیگیری برگ سبز خودرو نیز در این شرایط ممکن است که در صورت عدم دریافت آن، می‌توانید با روش‌های بالا مراحل پیگیری را انجام دهید. اگر سوالی درباره برگ سبز خودرو دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، در انتهای متن و سوالات خود را در قالب کامنت با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید تا در زمان کوتاهی پاسخ شما داده شود.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
عبدالرحیم ریگی
۰۲ آبان ۱۴۰۲

باسلام واحترام
من یک خودرو ثبت نامی از شرکت سایپا دریافت کردم کارت خودرو آمده ولی برگ سبزنامده ازکجا پیگیری کنم ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام. این موضوع را از پلیس +۱۰ و سایپا پیگیری کنید.

person
علی
۲۲ مهر ۱۴۰۲

سلام
وقت بخیر
ماشینو فروختم هنوز پلاک روی ماشین نصبه ،چطوری میتونم بفهمم ماشینم دست کیه که پیگیری کنم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  استعلام خودرو را به وسیله پلاک بگیرید.

  person
  محسن
  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  شکایت کن درخواست توقیف پلاک بده.ماشین میره پارکینگ،مالک خودش میاد دنبالت میگرده

person
جوان
۲۰ مهر ۱۴۰۲

سلام در تاریخ ۱۴ مرداد سند صادر شده اما هنوز بعد از دو ماه به پست تحویل داده نشده برای پیگیری باید به کجا مراجعه کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از طریق کد رهگیری و اداره پست این موضوع را پیگیری کنید.

person
محمدی
۱۶ مهر ۱۴۰۲

سلام.وقت بخیر.بنده یک ماه میشه ماشینمو از نمایندگی ایرانخودرو تحویل گرفتم.کارت ماشین و سند ماشین و بیمه اش اومده، ولی هنوز برگ سبز نیومده. واس ثبت نام کارت سوخت هم به پلیس +۱۰ رفتم، گفتن تا وقتی برگ سبز نباشه نمیتونیم ثبت نام انجام بدیم. لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  منتظر باشید تا برگه سبز به دست شما برسد.

  person
  امین آقاجانی
  ۰۸ آبان ۱۴۰۲

  با کارت خودرو هم کارت سوخت میدن.بنده ۲۵ مهر ۱۴۰۲ درخواست دادم کارت سوخت رو .
  پلیس +۱۰ شریعتی نرسیده به عباس آباد

person
م.ق
۱۴ شهریور ۱۴۰۲

به صورت قرعه کشی از سایپا خریداری شده.و نمایندگی به عهده نمیگیرد

person
م.ق
۱۳ شهریور ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر . آقا من تعویض پلاک و پلیس + ۱۰ هم رفتم کسی به عهده نمیگیره.من دوماهه ماشین تحویل گرفتم منتظر سند ماشین که تازه برم برای کارت سوخت اقدام کنم.راهی جلوی پام بزارید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. خودرو از کجا خریداری کرده اید؟ برای پیگیری سند به فروشگاه مربوطه یا شرکت مربوطه مراجعه فرمایید.

person
م.ق
۱۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر بنده دو ماه هست که خودرو خود راتحویل گرفته ام و کارت ماشین هم توسط پست بدستم رسید اما هنوز سند خودرو بدستم نرسیده که برای کارت سوخت اقدام کنم.وقتی استعلام هم میگیرم بعد از دوماه با این جمله مواجه میشم که مرسوله ای با این مشخصات وارد شده تاکنون از سوی ناجا تحویل پست نگردیده است.همجنان باید صبر کنم و بنزین آزاد بزنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بله دوست عزیز. البته می توانید از طریق یکی از دفاتر پلیس +۱۰ موضوع را پیگیری کنید.

  person
  محمد
  ۰۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوستان به نتیجه ای رسیدید؟ سند رو از کجا پیگیری کردید؟

person
علی
۲۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید
من ۲ ماه هست که ماشینم رو از نمایندگی تحویل گرفتم ،هنوز برگ سبزش نیومده ولی کارت خودرو و سوخت اومده.پلیس +۱۰ هم رفتم میگه که برو تعویض پلاک…
در سایت Najatracking.post.ir استعلام گرفتم ، میگه ( مرسوله ای با مشخصات وارد شده تاکنون از سوی ناجا تحویل پست نگردیده است)
چیکار باید بکنم ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بر اساس اعلان راهور باید به پلیس +۱۰ مراجعه کند اما قبل از آن باید تعویض پلاک را انجام دهید.

person
میرزایی
۱۵ مرداد ۱۴۰۲

هیچکدام از این روش ها جواب نمیدهد
باید از نرم افزار پلیس من استفاده کنید
در آنجا میتوانید کد رهگیری پستی را بگیرید و به سایت رهگیری مرسولات پستی یا اداره پست مراجعه کنید
من بعد چند روز سرگردانی با این روش به نتیجه رسیدم

person
عسگری
۱۴ مرداد ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر سایت ناجا اصلا باز نمیشه چرا؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. سامانه با اختلال رو به رو شده است.

person
محمدی
۰۸ مرداد ۱۴۰۲

سلام تو سامانه پیشخوان تاریخ صدور سند زده ۱۰ تیر ماه ولی الان بعد یک ماه به دستم نرسیده چیکار باید کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. لطفا از سامانه ارسال مرسولات سازمانی موضوع را پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید