بنر بیمه
20 دی 1400

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( آذر 1400)

‌برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و مراجعه افراد به دفتر اسناد برای سند زدن خودرو در دفترخانه ضروری نیست.در واقع با در دست داشتن سند خودرو به ارگان‌های دولتی مثل نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی این امکان را می‌دهید که نظم بیشتری را در تردد حکم‌فرما کنند.بهتر است شما نیز با ابعاد و جهات مختلف سند خودرو آشنا شده و مفاهیم آن را درک کنید. اگر بدانید که با دو سند ناشناخته در این مقاله آشنا می‌شوید حتی یک لحظه نیز از آن چشم برنمی‌دارید.

سند خودرو چیست؟

آیا به تازگی صاحب اتومبیلی شده‌اید؟ کارهای نقل و انتقال و سندیت آن را نیز انجام داده‌اید؟

آیا سند قطعی خودرو لازم است؟

جز سند قطعی که تنظیم آن در دفترخانه‌ها صورت می‌گیرد و شما مالک خودرو شناخته می‌شوید، یک سند دیگر به نام برگ سبز خودرو نیز وجود دارد. در این مطلب به طور کامل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

تا حالا برایتان پیش آمده است که خودروی صفری را از شرکت سازنده‌ی آن بخرید؟ یا خودرویی را خریداری کنید که  کارکرده بوده و از فروشنده‌ای به جز شرکت سازنده آن را خریده باشید؟ در هر دو نوع خرید، قوانینی وجود دارد. توجه به این قوانین شما را از سردرگمی می‌رهاند. در زیر به صورت شفاف برای شما این مسائل را باز می‌کنیم.

چگونه برای خودروی صفر سند قطعی بگیریم؟

حتما شما هم تا به حال قصد خرید خودروی صفر را داشته‌اید. بیشترین علت خرید این خوردو این است که نیازی نیست خیلی خرج تعمیر آن کنیم.زیرا خودوری تازه تولید است و آفتابه خرج لحیم نمی‌کنیم. اما از آنجایی که خودروی صفر قیمت بالاتری دارد، ممکن است مشتریان قصد خرید قسطی آن را داشته باشند. در صورتی که خودرو به صورت قسطی خریداری شود، سند خودرو تا زمان تسویه حساب کامل نزد شرکت باقیمانده و به شما تحویل نمی‌شود. اگر خودرو را به صورت نقدی خریداری کرده باشید پس از پرداخت وجه،  سندقطعی برای شما تنظیم خواهد شد.

سند قطعی برای خودرو کارکرده

حال فرض کنید به هر علتی قصد خرید خودروی کارکرده دارید. در این صورت، نیز یا خرید نقدی را انتخاب می‌کنید یا خرید قسطی. این موضوع بستگی به بودجه‌ی شما خواهد داشت. همانند آن‌چه در بخش خرید خودروی صفر گفتیم، اگر خودرو را قسطی بخرید، سند خودرو به شما تحویل نشده و تا زمان تسویه حساب در دفتر اسناد رسمی خواهد ماند.البته می‌توانید برای اطمینان خاطر از قولنامه و گرفتن وکالت از فروشنده استفاده نمایید.

سند خودروی وارداتی

گاهی اوقات پیش می‌آید افراد قصد داشته باشند خودروی وارداتی بخرند. در چنین حالتی، باید برای سندزدن بارنامه‌ی خروج کالا را در دست داشته باشید. پس از دریافت مجوز خروج کالا پلاک و برگ سبز خودرو به شما تحویل داده می‌شود.

مدارک لازم برای انتقال سند قطعی خودرو

اگر خودروی دست دوم بخرید، باید برای انتقال سند راهی دفترخانه شوید. به این منظور باید مدارک شناسایی شما و فروشنده موجود باشد.

مدارک لازم جهت انتقال سند خودرو در دفترخانه که باید مالک همراه خود داشته باشد، شامل:

فروشنده می‌‎بایست مدارک را همراه با سند خودرو در دفترخانه ارائه دهد. چنانچه شما یا فروشنده به هر علتی، نتوانید در دفترخانه حضور داشته باشید باید وکلایتان به جای شما حاضر باشند. در واقع امکان انتقال سند خودرو بدون حضور مالک یا وکیل وی امکانپذیر نیست. البته این سؤال هم وجود دارد که آیا امکان انتقال سند خودرو با برگ سبز وجود دارد یا خیر؟ در ادامه به این سؤال پاسخ داده‌ایم.

سند قطعی، ثبت در دفاتر اسناد رسمی

پس از این‌که در مراکز شماره‌گذاری کارهای نقل و انتقال برگه سبز، کارت خودرو و پلاک ماشین را انجام دادید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند قطعی تنظیم می‌کنید. این مورد هم مانند موارد دیگر که مثلاً برای خرید ملک اقدام می‌کنید و سند را در دفاتر رسمی به نام خریدار می‌زنید، است. به همراه مدارک مورد نیاز از مدارک شناسایی گرفته تا برگه سبز جدید و … به یکی از شعب دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و کارهای نهایی نقل و انتقال کامل سند را انجام می‌دهید.

گم شدن سند قطعی خودرو

فرض این‌که سند ماشین گم شود نیز دلهره را روانی دل‌ها می‌کند.اما جای نگرانی وجود ندارد. اگر سند ماشین گم شود، سابقه‌ی آن در دفتر اسناد رسمی ثبت شده‌است. بنابراین می‌توانید به دفترخانه مربوطه مراجعه کرده و رونوشتی از سند خودرو را دریافت نمایید.برای  اسناد و مدارکی که در دفترخانه ثبت شده‌اند المثنی صادر نمی‌شود.

سند کمپانی یا برگه کمپانی چیست و درصورت گم شدن آن چه باید کرد؟

جالب است بدانید که خودروها نه تنها سند قطعی بلکه سند کمپانی نیز دارند. این سند در زمان خرید از کمپانی یا شرکت سازتده به خودرو تعلق می‌گیرد. سند کمپانی شامل اطلاعاتی نظیر مشخصات مالک و مشخضات فنی خودرو است. چنانچه این سند مفقود شود، باید مراحل زیر را برای دریافت المثنی طی کنید:

 1. آگهی گم شدن این سند را در روزنامه‌های معتبر نشر دهید.
 2. پس از گذشت ده روز از نشر آگهی برای درخواست المثنی سند کمپانی به نمایندگی شرکت تولید کننده خودرو مراجعه نمایید.
 3. مدارک لازم نظیر: برگه سبز خودرو و کپی آن، آگهی گم شدن که نشر داده‌اید، کارت ملی و کپی آن را برای دریافت المثنی به همراه داشته باشید.
 4. پس از بررسی شرکت خودروسازی، المثنی سند کمپانی برای شما ارسال خواهد شد.

سند دوبرگی خودرو چیست؟‌

سندی که دست دونفر چرخیده باشد، اصطلاحا سند دوبرگی نام دارد. به این معنا که خودرو در گذشته فقط یکبار معامله شده و برای بار دوم به تملک خریدار تازه درآمده است.

هرچه خودرویی کمتر معامله شود و سند آن کمتر بچرخد، یعنی خودرو را افراد کمتری استفاده کرده‌اند.

آیا می‌توان سند ماشین را به نام دو نفر زد؟

بله. این امکان وجود دارد که سند را نه تنها به اسم دونفر بلکه به اسم چند نفر زد! به این شرط که پلاک باید به نام یک نفر باشد.

برگ سبز خودرو چیست؟

وقتی که شما برای تعویض پلاک به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنید نیروی انتظامی تعویض پلاک اصالت خودروی شما را بررسی کرده و خودتان را نیز احراز هویت می‌کند. پس از طی  این مراحل برگ سبزی به شما تحویل می‌دهند که به عنوان سند مالکیت خودرو شناخته می‌شود. در این سند شماره‌ی مالکیت خودرو(شماره ثنا) نیز وجود دارد.

سند خودرو برگ سبز برای اتومبیل‌های نو سند تک برگ است و اطلاعاتی در رابطه با شناسنامه خودرو را در آن ذکر می‌شود:

بخش اول سند تک‌برگیب

این بخش شامل اطلاعات زیر است:

 • نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر
 • تعداد چرخ‌ها
 • ظرفیت خودرو
 • تعداد محورها
 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه

بخش دوم سند تک برگی

این بخش به شرح زیر است:

 • نام و نام‌خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • شماره شناسنامه مالک
 • تاریخ تولد
 • کد ملی
 • نام پدر

 

چگونه می‌توان وضعیت برگ سبز خودرو را رهگیری کرد؟

شاید پیش خودتان فکر کنید چه راه صعب‌العبوری را باید برای پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو طی کنید. در صورتی که این موضوع حساسیتی بیش نخواهد بود. پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو بسیار آسان است و پست این سند را ارسال خواهد کرد.پس از این‌که کارهای قانونی را برای دریافت برگ سبز انجام دهید، یک هفته الی یک ماه دیگر سند در دستان شما خواهد بود.

سوال اینجاست: اگر برگ سبز هم نوعی مالکیت خودرو را نشان می‌دهد، پس یعنی برای ابراز و اظهار مالکیت خودرو کافی است؟ تکلیف سند قطعی خودرو چیست که در دفترخانه ثبت می‌شود؟ آیا انتقال سند خودرو در دفترخانه لازم است؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است تفاوت میان این دو را متوجه شوید. در پاراگراف زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

سند قطعی، ثبت در دفاتر اسناد رسمی

پس از این‌که در مراکز شماره‌گذاری کارهای نقل و انتقال برگه سبز، کارت خودرو و پلاک ماشین را انجام دادید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند قطعی تنظیم می‌کنید. این مورد هم مانند موارد دیگر که مثلاً برای خرید ملک اقدام می‌کنید و سند را در دفاتر رسمی به نام خریدار می‌زنید، است. به همراه مدارک مورد نیاز از مدارک شناسایی گرفته تا برگه سبز جدید و … به یکی از شعب دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و کارهای نهایی نقل و انتقال کامل سند را انجام می‌دهید.

سند قطعی خودرو یا برگ سبز ؛ کدام برای مالکیت کافی است؟

چقدر باید  اختلاف و درگیری‌های بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد طول بکشد؟ چرا قانون می‌‎گوید سندی که در دفاتر ثبت می‌شود اعتبار دارد و ناجا نظر دیگری دارد؟ هنوز این سؤال مطرح است که آیا برگ سبز خودرو سند قطعی است یا خیر؟ در حقیقت اینکه آیا برگ سبز سند خودرو است یا خیر؟ آخر سند خودرو یا برگ سبز؟

در واقع قانون به این موضوع اشاره می‌کند که سندی می‌تواند فعالیت‌های قانونی را برای صاحبش مقدور کند که در دفاتر ثبت باشد.اگر ناجا به برگ سبز خودرو برای نشان دادن مالکیت آن بسنده می‌کند. نهایتا تکلیف چیست؟ به عبارتی دیگر، آیا پیگیری سند خودرو از ناجا کفایت می کند یا خیر؟

طبق ماده 22 قانون حمل نقل مصوب 14 شهریور 1400، باید به این موضوع اشاره کنیم که اموری نظیر اعطای سند به مالک خودرو یا دادن گواهی‌نامه به رانندگان و پلاک دهی به عهده‌ی نیروی انتظامی است. این قانون انتقال خودرو 1400 است. در حقیقت نیازی دیگر به ثبت سند اتومبیل در دفترخانه نیست.

براساس قانون مندرج برگ سبزی که به مالکان خودرو داده‌می‌شود برای اثبات مالکیت کافی‌ست و نیازی به دریافت سند دیگر احساس نمی‌شود.

اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح دهیم: پلیس راهنمایی و رانندگی برگ سبز خودرو را به رسمیت و وجاهت می‌شناسد.در حقیقت باید گفت که برگ سبز خودرو سند مالکیت است.

در ادامه دادستان کل کشور با تاکید بر این موضوع اشاره کرد که:

برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و مراجعه افراد به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، ضروری نیست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور نوشت:

«حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه‌ی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص ضروری یا غیر ضروری بودن معاملات ثبت خودرو در اسناد رسمی، به اطلاع می‌رساند:

بندهای ۲ و ۳ بخش‌نامه ی شماره ۱۳۷۲۰۴/۹۴ مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۷  صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک که مضموناً حاکی از ضرورت مراجعه طرفین معامله برای ثبت معاملات خودرو به دفاتر اسناد رسمی بود، با صدور دادنامه ی شماره ۱۸۶۳ مورخه ۱۳۹۹/۱۲/۲  هیات محترم دیوان عدالت مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۰  به شماره ۹۸۰۴۱۸۵ در روزنامه رسمی ثبت و ابلاغ شده است.

از آنجایی که برابر مواد مختلف قانون مذکور از جمله تبصره ماده ۱۴ و مواد ۳۴، ۳۵ و ۳۷ و خصوصا مواد ۴۳ و ۴۵ آرای شعب دیوان عدالت اداری و به ویژه هیئت عمومی در موارد مشابه برای همه‌ی دستگاه‌های اداری لازم‌الاجرا است. برای مستکفین مجازات در نظر گرفته‌اند، لذا مستفاد قطعی از دادنامه مذکور و قوانین مربوط تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.»

قانون جدید

قانون جدید انتقال سند ماشین 1400 آمده است که برای انتقال سند اتومبیل نیاز به دفترخانه نیست. اما به هر حال هنوز عده­ای اصرار به این کار دارند. همچنین قانون جدید انتقال سند خودرو 1400 بیان می­کند که فروشنده و خریدار نیازی به مراجعه به دفتر ثبت اسناد ندارند. از آنجا که هزینه ثبت اسناد بالا و بر عهده فروشنده است، بسیاری از نمایشگاه داران هزینه آن را بر عهده خریدار می­‌گذارند. به هر حال، دیگری نیازی به ثبت سند ماشین در دفترخانه نیست.

البته به نقل از خبرگزاری تسنیم، طرح اصلاح ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با هدف رسمی شدن برگ سبز خودرو و با امضای 34 نماینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد. بر این اساس، نقل و انتقال خودرو با استفاده از سند رسمی انجام می‌شود و برگ سبز صادره از سوی نیروی انتظامی، سند رسمی و قطعی به حساب می‌آید. دارندگان وسایل نقلیه باید برای هرگونه نقل و انتقال به ادارات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

ضرورت بیمه خودرو در کنار سند آن

همانطور که داشتن سند خودرو ضروری‌ست، داشتن بیمه نیز برای آن اهمیت بالایی دارد. درواقع بیمه خودرو در دو نوع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خلاصه می‌شود. بیمه شخص ثالث بیمه اجباری بوده که تمام خودروها باید آن را خریداری کنند.اما بیمه بدنه ماشین اختیاری است و  داشتن آن برای جبران بسیاری از خسارات خودرو کارساز است. شما می‌توانید این بیمه‌ها را پس از دریافت سند خودروی خود خریداری نموده و خسارات احتمالی که خودرویتان را به کمک بیمه پرداخت کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به سایت بیمه دات کام مراجعه و در صفحه مربوطه اطلاعات خودروی خود را وارد کنید.پس از تکمیل اطلاعات و سفارش بیمه مربوطه، بیمه‌نامه خودرو به صورت رایگان به مقصد انتخابی شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
02 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

29 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

مراکز تعویض پلاک شهر تهران و شهرستان‌های اطراف آن

کدام مرکز تعویض پلاک خودرو و موتور به من نزدیک‌تر است؟ برای دیدن آدرس‌های تعویض پلاک، این مقاله را بخوانید!

29 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر؛ برای خریدی آسان و مطمئن

اگر قصد خرید خودرو صفر را دارید باید نکاتی را رعایت کنید. همه نکات خرید ماشین صفر را در این مقاله بخوانید!

28 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

نوبت دهی تعویض پلاک: آموزش قدم به قدم ثبت نام اینترنتی

برای تعویض پلاک باید اینترنتی ثبت نام کنید، برای اطلاع از مراحل ثبت نام این مقاله را مطالعه نمایید!

20 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

20 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( آذر 1400)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شهناز
15 شهریور 1400

باسلام و عرض خسته نباشید خدمت کارشناس بیمه عزیز.یک سوالی داشتم. چهار ماه پیش من یه خودرویی خریدم که فروشندش برای انتقال سند و فک پلاک دست دست کرد. تا این که یک ماه پیش وکالت تام داد اما سه روز بعد از وکالت خودرو توقیف شده آیا میتوانم تقاضای الزام به تنظیم سند و درخواست خسارت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام شهناز عزیز . از توجه تون به مجله بیمه دات کام ممنون بله شما می تونید این تقاضا رو ارائه و درخواست خسارت داشته باشید.

  بهنام
  15 دی 1400

  باسلام واقعابایدتوقانون بیمه تجدیدنظربشه

  چرایه خودروی خارجی که ایمنی بالایی داره مثل بنزبایدحق بیمه بیشتری بده نسبت به یه خودروی پرایدکه اصلاایمنی نداره وخطرسازترهم هست دقیقایک خودروی هارجی5برابرداره پول بیمه بیشترنسبت به خودروی داخلی باایمنی زیرصفرپرداخت میکنه.کاش مجلس این طرح راهم رسیدگی میکرد.دوم اینکه قانون خوردروی نامتعارف گزاشتن اخه یه نفرکه ماشین خارجی سوارشده چه گناهی کرده وقتی یه ماشین ازرده خارج بهش برخوردمیکنه بیمه برای پرداخت خسارت ماده خودروی نامتعارف رالحاظ میکنه وخسارت نمیده کمترمیده.یعنی کسی که وضعش مالی خوبی داره چون اوضاعش خوبه خودش خسارت خودش بده بااینکه مقصرنیست.این قانون راگزاشتن تاشخص احباری بیمه بدنه بزنه وماوالتفاوتش ازبیمه بدنه خودش بگیره که اونم هزارتاراه فرارپیدامیکنن شرکتهای بیمه برای فرانشیزووبقیه چیزاهاکه خسارت ندن چراهمش دستشون بایدتوحیب مردم باشه

   کارشناس بیمه
   16 دی 1400

   سلام دوست عزیز ما محتوای مربوطه را با توجه به قوانین بیمه مرکزی ذکر کرده ایم و بیمه بدنه خودروی نامتعارف نیز به نسبت قیمت خودرو محاسبه می شود. این نقد شما به قوانین بیمه مرکزی است و ما فقط مجری قانون هستیم

میترا
15 شهریور 1400

سلام خسته نباشید من خودوریی رو خریدم که فروشندش ادعا می‌کرد مالکشه. بعدش متوجه شدم که خودرو دست به دست شده این شخص وکالتم نداره.بخاطر همین برای سند زدن اذیت میکنه.پولم از من کامل دریافت کرده. می‌شه شکایت حقوقی و کیفری کرد ازش؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام میترای عزیز از توجه تون به این مقاله ممنون . شما می تونید شکایت کیفری انجام بدید

محمد
15 شهریور 1400

سلام خسته نباشید. من چندوقت پیش پراید مدل نود خریدم .فروشنده به صورت فروش با برگ سبر به من فروخت و تعویض پلاکم انجام شد. سند قطعی به نامش نبود گفتش از صاحب سندم خبری نداره ولی سند ماشین رو به من تحویل داد یعنی همون سند کمپانی. من از صاحب سند شکایت کردم. الان تکلیف چی میشه؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام و درود محمد عزیز. شما می تونید درخواست بدید

بابک
15 شهریور 1400

سلام و درود خدمت شما. من ماشینی رو چند ماه قبل خریدم البته من نفر سومم. الان صاحب سند از بنام زدن خودرو امتناع میکنه میخواستم ببینم برای سند زدن باید به چه کنم و کجا شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام بابک عزیز شما می‌تونید با مراجعه به دفتر یکی از وکلای دادگستری متخصص، کاربلد و باتجربه مقیم در حوزه قضائی خود و پرداخت اجرت ، مشاوره حقوقی کامل و عنداللزوم سایر خدمات حقوقی مورد نیاز را دریافت نمائید .

مصطفی
15 شهریور 1400

سلام تقریبا یک سال پیش بود که خودوریی رو به صورت قولنامه دستی خریدم که فروشنده هم اونو از خانمی خریدم که مادر کسی است که سند خودرو به نام ایشونه. صاحب سند چند ماه پیش فوت کرده و مادر صاحب سند ( یکی از فروشنده ها ) نمیاد سند بزنه (در ضمن صاحب سند قبل از فوت رفته تمام مدارک کارت سبز و … از محضر گرفته) من از چه کسی باید شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام مصطفی عزیز . شما می‌تونید از وراث متوفی شکایت کنید

هللات
19 شهریور 1400

سندمحضری به هیچ عنوان نیازنیست چندساله جیب ملتواین محضریاخالی کردن دیگه بسه خواهش میکنم پول الکی به محضریاندید سندمحضری اندازه چوب کبریت هم ارزش ندارد

هادی
27 شهریور 1400

سلام . من سال 91 یه ماشین خریدم فروشنده برام وکالت فروش زد و من هم با وکالت فروش رفتم تعویض پلاک کردم امسال که خواستم بفروشم هر محضری که رفتم گفتن وکالت فروشت جعلی هست باید بری صاحب قبلی که سند قطعی به نامش بوده رو بیاری حالا چیکار کنم

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1400

  سلام هادی عزیز به دفتر خانه‌اي که در آن ثبت وکالت فروش کردید، اطلاع داده و موضوع را از طریق آن ها پیگیری نمایید.

   احسان
   07 آبان 1400

   دفترخونه ها دروغ می گن چون می خوان خودشون سند بزنن

    کارشناس بیمه
    07 آبان 1400

    سلام وقت بخیر ضمن تشکر از شما بابت توجه به مطلب سایت ما . ما چیزی که روال هست رو اعلام کردیم در مقاله

همراه
28 مهر 1400

سند خودرو چیست؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز سند خودرو کاغذی است که نشان میدهد که شما مالک خودرویی هستید

سیمین سامانی
02 آذر 1400

با سلام آیا قانون جدید انتقال سند خودرو ۱۴۰۰ تغییرات زیادی داشته است؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، برای انتقال باید به دفترخانه ها مراجعه و در آنجا آحرین مدارک و شرایط را جویا شوید.

علی رحیمی
02 آذر 1400

آیا انتقال سند خودرو در دفترخانه لازم است؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام، طبق قانون جدید 1400 برای انتقال نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست. اما به هرحال شما می توانید برای اینکه خیالتان راحت باشد، در دفترخانه هم ثبت کنید.

   مهیار
   19 دی 1400

   سند محضری هیچ جا به درد نمیخوره.

    کارشناس بیمه
    19 دی 1400

    سلام دوست عزیز از توجه تون به این محتوا ممنون . هدف ما اطلاع رسانی است و کاربری هر مدرک خودرو برحسب شرایط تعیین می گردد.

خرمی
02 آذر 1400

سلام برای انتقال سند خودرو بدون تعویض پلاک چه کار باید کرد؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز به اصطلاح باید فک پلاک کنید که در دفترخانه ها انجام می شود.

عباس عباسی
02 آذر 1400

مدارک لازم جهت انتقال سند خودرو در دفترخانه چیه؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام در اواسط مقاله به طور کامل مدارک انتقال سند خودرو نوشته شده است.

بهرام
02 آذر 1400

سلام قانون جدید برگ سبز خودرو ۱۴۰۰ چیست؟

  کارشناس بیمه
  02 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، در مقاله به طور کامل در خصوص قوانین 1400 توضیح داده ایم.

   majid
   11 آذر 1400

   من کامل قانون جدید رو خوندم و آگاهم . حرفم اینه ک چرا دفاتر ثبت اسناد چرا بهش عمل نمیکنن و میگن اول مالک سند رو بنام خودش کنه بعد ما براش وکالت فروش بزنیم. همه اینا بخاطر دریافت پول اضافی ازمردمه و اخازی محسوب میشه دیگه

علی
21 آذر 1400

با سلام من میخوام پلاک ماشینم رو غیر فعال کنم تا در قرعه کشی سایپا یا ایران خودرو شرکت کنم باید کجا برم و چکار کنم

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، بهتر است که اول از همه به یک دفترخانه مراجعه کنید یا از نمایندگی های مجاز فروش سوال خود را بپرسید.

علی
27 آذر 1400

سلام پس تکلیف ماده ۲۹ چی میشه اینکه میشه تعارض قوانین و به نظر شما آیا می‌شود در ماده ۲۹ الزام کرده و در قانون ۱۴۰۰ چیز دیگری می‌گویند و دادستان کل هم از مجلس درخواست استفساریه کرده و از مجلس خواسته تا حجت را تمام کند ولی هنوز خبری از مجلس نشده آیا کار پلیس در تضییع حقوق دولتی جرم نیست چون پولهایی که دفتر خونه میگیره پول‌های دولت هستش نه دفترخونه و آیا در آینده اگر پلیس تایید شود این پولها را می‌گیرد یا اینکه به مردم می‌بخشد به نظر من دعوا سر حق التحریر است که دفترخونه میگیره وگرنه به حال مردم هیچ فرقی نمیکنه چون مردم آگاه نیستند وباید همه پول‌های دولتی را بدهن پس اگه سر کوچمون برن بهتر تا برن تعویض پلاک و یک روزشون را تلف کنن و آخرین سوال پول دفتر خانه مشخص شد به حساب دولت می‌رود برای هلال احمر کاداستر جاده سازی شهرداری وخدمات دولتی حال همین پول تعویض پلاک به حساب شرکت خصوصی رهگشا می‌رود در کجا هزینه می‌شود و،،،،،

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، متاسفانه سر این مساله هنوز اختلاف وجود دارد و ما فقط چیزی که تا الان اجرایی شده پاسخ داده ایم. اطلاعات بیشتری نداریم.

  محمد
  26 دی 1400

  شما برای کدام محضر خانه هستید؟

صبا
28 آذر 1400

سلام آیا انتقال سند خودرو الزامی است؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، منظور شما از الزامی بودن چیست؟ یعنی خودرویی را خریداری کنید ولی سندش را به نامتان نزنید؟

شکیبا
28 آذر 1400

سلام، آیا سند خودرو اجباری است؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام بله دوست عزیز، خودرو که بدون سند نمیشود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید