15 دی 1401

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( 1401)

‌برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و دیگر به هیچ وجه نیازی نیست که افراد به دفتر اسناد برای سند زدن خودرو در دفترخانه مراجعه کنند؛ دعوا تمام شد. در واقع با در دست داشتن سند خودرو به ارگان‌های دولتی مثل نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی این امکان را می‌دهید که نظم بیشتری را در تردد حکم‌فرما کنند.بهتر است شما نیز با ابعاد و جهات مختلف سند خودرو آشنا شده و مفاهیم آن را درک کنید. اگر بدانید که با دو سند ناشناخته در این مقاله آشنا می‌شوید حتی یک لحظه نیز از آن چشم برنمی‌دارید.

سند خودرو چیست؟

آیا به تازگی صاحب اتومبیلی شده‌اید؟ کارهای نقل و انتقال و سندیت آن را نیز انجام داده‌اید؟

آیا سند قطعی خودرو لازم است؟

جز سند قطعی که تنظیم آن در دفترخانه‌ها صورت می‌گرفت و شما مالک خودرو شناخته می‌شوید، یک سند دیگر به نام برگ سبز خودرو نیز وجود دارد. در این مطلب به طور کامل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 

سند ماشین یا کارت سبز

سند خودرو یا کارت سبز

تا حالا برایتان پیش آمده است که خودروی صفری را از شرکت سازنده‌ی آن بخرید؟ یا خودرویی را خریداری کنید که  کارکرده بوده و از فروشنده‌ای به جز شرکت سازنده آن را خریده باشید؟ در هر دو نوع خرید، قوانینی وجود دارد. توجه به این قوانین شما را از سردرگمی می‌رهاند. در زیر به صورت شفاف برای شما این مسائل را باز می‌کنیم.

چگونه برای خودروی صفر سند قطعی بگیریم؟

حتما شما هم تا به حال قصد خرید خودروی صفر را داشته‌اید. بیشترین علت خرید این خوردو این است که نیازی نیست خیلی خرج تعمیر آن کنیم.زیرا خودروی تازه تولید است و آفتابه خرج لحیم نمی‌کنیم. اما از آنجایی که خودروی صفر قیمت بالاتری دارد، ممکن است مشتریان قصد خرید قسطی آن را داشته باشند. در صورتی که خودرو به صورت قسطی خریداری شود، سند خودرو تا زمان تسویه حساب کامل نزد شرکت باقیمانده و به شما تحویل نمی‌شود. اگر خودرو را به صورت نقدی خریداری کرده باشید پس از پرداخت وجه،  سندقطعی برای شما تنظیم خواهد شد.

سند قطعی برای خودرو کارکرده

حال فرض کنید به هر علتی قصد خرید خودروی کارکرده دارید. در این صورت، نیز یا خرید نقدی را انتخاب می‌کنید یا خرید قسطی. این موضوع بستگی به بودجه‌ی شما خواهد داشت. همانند آن‌چه در بخش خرید خودروی صفر گفتیم، اگر خودرو را قسطی بخرید، سند خودرو به شما تحویل نشده و تا زمان تسویه حساب در دفتر اسناد رسمی خواهد ماند.البته می‌توانید برای اطمینان خاطر از قولنامه و گرفتن وکالت از فروشنده استفاده نمایید.

سند خودروی وارداتی

گاهی اوقات پیش می‌آید افراد قصد داشته باشند خودروی وارداتی بخرند. در چنین حالتی، باید برای سندزدن بارنامه‌ی خروج کالا را در دست داشته باشید. پس از دریافت مجوز خروج کالا پلاک و برگ سبز خودرو به شما تحویل داده می‌شود.

مدارک لازم برای انتقال سند قطعی خودرو

طبق قانون جدید انتقال سند خودرو ۱۴۰۱، مالک برای انتقال سند باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشد، شامل:

فروشنده می‌‎بایست مدارک را همراه با سند خودرو در مراکز تعیین شده ارائه دهد. چنانچه شما یا فروشنده به هر علتی، نتوانید حضور داشته باشید باید وکلایتان به جای شما حاضر باشند. در واقع امکان انتقال سند خودرو بدون حضور مالک یا وکیل وی امکانپذیر نیست. با توجه به قانون جدید دیگر لازم نیست که فروشنده و خریدار به دفترخانه مراجعه کنند. همان سند قطعی داده شده از طرف نیروی انتظامی کافی است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

اگر در مورد هزینه سند خودرو در سال جدید اطلاعات کافی ندارید، مقاله مربوطه را به دقت بخوانید.

سند قطعی، ثبت در دفاتر اسناد رسمی

پس از این‌که در مراکز شماره‌گذاری کارهای نقل و انتقال برگه سبز، کارت خودرو و پلاک ماشین را انجام دادید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند قطعی تنظیم می‌کنید. این مورد هم مانند موارد دیگر که مثلاً برای خرید ملک اقدام می‌کنید و سند را در دفاتر رسمی به نام خریدار می‌زنید، است. به همراه مدارک مورد نیاز از مدارک شناسایی گرفته تا برگه سبز جدید و … به یکی از شعب دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و کارهای نهایی نقل و انتقال کامل سند را انجام می‌دهید.

سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شود

گم شدن سند خودرو

فرض این‌که سند ماشین گم شود نیز دلهره را روانی دل‌ها می‌کند.اما جای نگرانی وجود ندارد. اگر سند ماشین گم شود، سابقه‌ی آن در دفتر اسناد رسمی (برای آن هایی که از در دفترخانه سندی را ثبت کرده‌اند) یا سازمان معرفی شده از طرف نیروی انتظامی ثبت شده‌است. بنابراین می‌توانید به آنجا مربوطه مراجعه کرده و رونوشتی از سند خودرو را دریافت نمایید. برای  اسناد و مدارکی که در گذشته در دفترخانه ثبت شده‌اند، المثنی صادر نمی‌شود.

سند کمپانی یا برگه کمپانی چیست و درصورت گم شدن آن چه باید کرد؟

جالب است بدانید که خودروها نه تنها سند قطعی بلکه سند کمپانی نیز دارند. این سند در زمان خرید از کمپانی یا شرکت سازتده به خودرو تعلق می‌گیرد. سند کمپانی شامل اطلاعاتی نظیر مشخصات مالک و مشخضات فنی خودرو است. چنانچه این سند مفقود شود، باید مراحل زیر را برای دریافت المثنی طی کنید:

 1. آگهی گم شدن این سند را در روزنامه‌های معتبر نشر دهید.
 2. پس از گذشت ده روز از نشر آگهی برای درخواست المثنی سند کمپانی به نمایندگی شرکت تولید کننده خودرو مراجعه نمایید.
 3. مدارک لازم نظیر: برگه سبز خودرو و کپی آن، آگهی گم شدن که نشر داده‌اید، کارت ملی و کپی آن را برای دریافت المثنی به همراه داشته باشید.
 4. پس از بررسی شرکت خودروسازی، المثنی سند کمپانی برای شما ارسال خواهد شد.

سند دوبرگی خودرو چیست؟‌

سندی که دست دونفر چرخیده باشد، اصطلاحا سند دوبرگی نام دارد. به این معنا که فقط یکبار معامله خودرو برای آن دستگاه انجام شده و برای بار دوم به تملک خریدار تازه درآمده است.

هرچه خودرویی کمتر معامله شود و سند آن کمتر بچرخد، یعنی خودرو را افراد کمتری استفاده کرده‌اند.

آیا می‌توان سند ماشین را به نام دو نفر زد؟

بله. این امکان وجود دارد که سند را نه تنها به اسم دونفر بلکه به اسم چند نفر زد! به این شرط که پلاک باید به نام یک نفر باشد.

برگ سبز خودرو چیست؟

بر اساس قانون جدید تعویض پلاک و سند، وقتی که شما برای تعویض پلاک به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنید نیروی انتظامی تعویض پلاک اصالت خودروی شما را بررسی کرده و خودتان را نیز احراز هویت می‌کند. پس از طی  این مراحل برگ سبزی به شما تحویل می‌دهند که به عنوان سند مالکیت خودرو شناخته می‌شود. در این سند شماره‌ی مالکیت خودرو(شماره ثنا) نیز وجود دارد.

سند خودرو برگ سبز برای اتومبیل‌های نو سند تک برگ است و اطلاعاتی در رابطه با شناسنامه خودرو را در آن ذکر می‌شود:

بخش اول سند تک‌برگیب

این بخش شامل اطلاعات زیر است:

 • نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر
 • تعداد چرخ‌ها
 • ظرفیت خودرو
 • تعداد محورها
 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه

بخش دوم سند تک برگی

این بخش به شرح زیر است:

 • نام و نام‌خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • شماره شناسنامه مالک
 • تاریخ تولد
 • کد ملی
 • نام پدر

چگونه می‌توان وضعیت برگ سبز خودرو را رهگیری کرد؟

شاید پیش خودتان فکر کنید چه راه صعب‌العبوری را باید برای پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو طی کنید. در صورتی که این موضوع حساسیتی بیش نخواهد بود. پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو بسیار آسان است و پست این سند را ارسال خواهد کرد.پس از این‌که کارهای قانونی را برای دریافت برگ سبز انجام دهید، یک هفته الی یک ماه دیگر سند در دستان شما خواهد بود.

 

سند قطعی خودرو یا برگ سبز ؛ کدام برای مالکیت کافی است؟

بالاخره جنگ بین نیروی انتظامی و کانون سردفتران تمام شد. دیگر لازم نیست که افراد برای ثبت سند به دفترخانه‌ها مراجعه کنند. بر اساس مصوبه هیئت وزیران، مالکان انواع وسیله نقلیه برای انتقال سند باید به مراکز تعیین شده توسط نیروی انتظامی مراجعه و درخواست خود را در سامانه شماره گذاری ثبت کنند. سپس پلیس راهور بعد از انجام مراحل، اقدام به اختصاص پلاک به نام آخرین مالک، نصب روی وسیله و صدور سند مالکیت رسمی و کارشناسی خواهد کرد.

البته، طبق ماده ۲۲ قانون حمل نقل مصوب ۱۴ شهریور ۱۴۰۰، باید به این موضوع اشاره کنیم که اموری نظیر اعطای سند به مالک خودرو یا دادن گواهی‌نامه به رانندگان و پلاک دهی به عهده‌ی نیروی انتظامی است. این قانون انتقال خودرو ۱۴۰۰ است. در حقیقت نیازی دیگر به ثبت سند اتومبیل در دفترخانه نیست.

براساس قانون مندرج برگ سبزی که به مالکان خودرو داده‌می‌شود برای اثبات مالکیت کافی‌ست و نیازی به دریافت سند دیگر احساس نمی‌شود.

اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح دهیم: پلیس راهنمایی و رانندگی برگ سبز خودرو را به رسمیت و وجاهت می‌شناسد.در حقیقت باید گفت که برگ سبز خودرو سند مالکیت است.

 

همچنین در ادامه دادستان کل کشور با تاکید بر این موضوع اشاره کرده بود:

برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و مراجعه افراد به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، ضروری نیست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور نوشت:

«حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه‌ی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص ضروری یا غیر ضروری بودن معاملات ثبت خودرو در اسناد رسمی، به اطلاع می‌رساند:

بندهای ۲ و ۳ بخش‌نامه ی شماره ۱۳۷۲۰۴/۹۴ مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۷  صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک که مضموناً حاکی از ضرورت مراجعه طرفین معامله برای ثبت معاملات خودرو به دفاتر اسناد رسمی بود، با صدور دادنامه ی شماره ۱۸۶۳ مورخه ۱۳۹۹/۱۲/۲  هیات محترم دیوان عدالت مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۰  به شماره ۹۸۰۴۱۸۵ در روزنامه رسمی ثبت و ابلاغ شده است.

 

از آنجایی که برابر مواد مختلف قانون مذکور از جمله تبصره ماده ۱۴ و مواد ۳۴، ۳۵ و ۳۷ و خصوصا مواد ۴۳ و ۴۵ آرای شعب دیوان عدالت اداری و به ویژه هیئت عمومی در موارد مشابه برای همه‌ی دستگاه‌های اداری لازم‌الاجرا است. برای مستکفین مجازات در نظر گرفته‌اند، لذا مستفاد قطعی از دادنامه مذکور و قوانین مربوط تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.»

 

ضرورت بیمه خودرو در کنار سند آن

همانطور که داشتن سند خودرو ضروری‌ست، داشتن بیمه نیز برای آن اهمیت بالایی دارد. درواقع بیمه خودرو در دو نوع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خلاصه می‌شود. بیمه شخص ثالث بیمه اجباری بوده که تمام خودروها باید آن را خریداری کنند.اما بیمه بدنه ماشین اختیاری است و  داشتن آن برای جبران بسیاری از خسارات خودرو کارساز است. شما می‌توانید این بیمه‌ها را پس از دریافت سند خودروی خود خریداری نموده و خسارات احتمالی که خودرویتان را به کمک بیمه پرداخت کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به سایت بیمه دات کام مراجعه و در صفحه مربوطه اطلاعات خودروی خود را وارد کنید.پس از تکمیل اطلاعات و سفارش بیمه مربوطه، بیمه‌نامه خودرو به صورت رایگان به مقصد انتخابی شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

26 اسفند 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

25 اسفند 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر؛ برای خریدی آسان و مطمئن

اگر قصد خرید خودرو صفر را دارید باید نکاتی را رعایت کنید. همه نکات خرید ماشین صفر را در این مقاله بخوانید!

16 اسفند 1401 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1401

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

19 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید اما از ضرورت و نحوه استعلام سند خودرو آگاهی ندارید، قبل از اقدام به خرید حتما این مقاله را مطالعه نمایید!

18 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

7 نکته طلایی برای فسخ معامله ماشین: آخرین قوانین لغو خرید و فروش خودرو

اگر زمان معامله ماشین از خرید یا فروش پشیمان شدیم، بر اساس چه شرایطی می‌توانیم معامله را فسخ کنیم؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شهناز
15 شهریور 1400

باسلام و عرض خسته نباشید خدمت کارشناس بیمه عزیز.یک سوالی داشتم. چهار ماه پیش من یه خودرویی خریدم که فروشندش برای انتقال سند و فک پلاک دست دست کرد. تا این که یک ماه پیش وکالت تام داد اما سه روز بعد از وکالت خودرو توقیف شده آیا میتوانم تقاضای الزام به تنظیم سند و درخواست خسارت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام شهناز عزیز . از توجه تون به مجله بیمه دات کام ممنون بله شما می تونید این تقاضا رو ارائه و درخواست خسارت داشته باشید.

  بهنام
  15 دی 1400

  باسلام واقعابایدتوقانون بیمه تجدیدنظربشه

  چرایه خودروی خارجی که ایمنی بالایی داره مثل بنزبایدحق بیمه بیشتری بده نسبت به یه خودروی پرایدکه اصلاایمنی نداره وخطرسازترهم هست دقیقایک خودروی هارجی5برابرداره پول بیمه بیشترنسبت به خودروی داخلی باایمنی زیرصفرپرداخت میکنه.کاش مجلس این طرح راهم رسیدگی میکرد.دوم اینکه قانون خوردروی نامتعارف گزاشتن اخه یه نفرکه ماشین خارجی سوارشده چه گناهی کرده وقتی یه ماشین ازرده خارج بهش برخوردمیکنه بیمه برای پرداخت خسارت ماده خودروی نامتعارف رالحاظ میکنه وخسارت نمیده کمترمیده.یعنی کسی که وضعش مالی خوبی داره چون اوضاعش خوبه خودش خسارت خودش بده بااینکه مقصرنیست.این قانون راگزاشتن تاشخص احباری بیمه بدنه بزنه وماوالتفاوتش ازبیمه بدنه خودش بگیره که اونم هزارتاراه فرارپیدامیکنن شرکتهای بیمه برای فرانشیزووبقیه چیزاهاکه خسارت ندن چراهمش دستشون بایدتوحیب مردم باشه

   کارشناس بیمه
   16 دی 1400

   سلام دوست عزیز ما محتوای مربوطه را با توجه به قوانین بیمه مرکزی ذکر کرده ایم و بیمه بدنه خودروی نامتعارف نیز به نسبت قیمت خودرو محاسبه می شود. این نقد شما به قوانین بیمه مرکزی است و ما فقط مجری قانون هستیم

  سردرگم
  19 اردیبهشت 1401

  به گفته ی دادستان کل
  ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.
  حالا سوال اینجاست چرا باید دو نفر خواهان ثبت در دفترخانه باشند؟
  و اینکه اگر لزومی نداره چرا اصلا در دفترخانه انجام میشه؟
  و اینکه اگر به همون برگ سبز و تعویض پلاک اکتفا کنیم در آینده مشکلی برامون بوجود نمیاد؟
  واقعاً گیج شدیم

   کارشناس بیمه
   19 اردیبهشت 1401

   سلام با توجه به صحبت ها، مراجعه به دفترخانه دیگر لزومی ندارد و مشکلی به وجود نمی آید. حتی خیلی ها هم از قبل اصلا به دفترخانه نمی رفتند.

  علی سلی
  25 مهر 1401

  سلام من ماشین گرفتم سند بنام یکی دیگست وبرگه سبز بنام کسی دیگه حالا وکالت میخوام باید هر دو باشند یا فقط صاحب برگه سبز کافیه ؟؟؟؟؟؟

   کارشناس بیمه
   25 مهر 1401

   سلام با شماره موجود در سایت تعویض پلاک تماس بگیرید، پاسخ کامل خواهند داد. البته برگ سبز در حال حاضر ملاک است.

میترا
15 شهریور 1400

سلام خسته نباشید من خودوریی رو خریدم که فروشندش ادعا می‌کرد مالکشه. بعدش متوجه شدم که خودرو دست به دست شده این شخص وکالتم نداره.بخاطر همین برای سند زدن اذیت میکنه.پولم از من کامل دریافت کرده. می‌شه شکایت حقوقی و کیفری کرد ازش؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام میترای عزیز از توجه تون به این مقاله ممنون . شما می تونید شکایت کیفری انجام بدید

  محمدرضا
  29 شهریور 1400

  درود بر شما
  من چهارسال پیش یک خودرو دست دوم خریدم ومالک قبلی همراهم به تعویض پلاک اومد و برگ سبز و پلاک بنام من منتقل شد بعدش به دفتر خانه جهت تنظیم سند مراجعه کردیم و بنچاق سند را همراه نداشت ودفترخانه گفت بدون بنچاق نمیتونه سند بزنه قرارشد به ما خبر بده وقرار بزاریم ولی دیگه پیداش نشد الان برای دریافت سند باید چکار کنم هیچ شماره تماسی از ایشان ندارم

   کارشناس بیمه
   22 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، از همان دفترخانه باید بپرسید. اگر آدرسی دارید، با یک وکیل مشورت کنید.

محمد
15 شهریور 1400

سلام خسته نباشید. من چندوقت پیش پراید مدل نود خریدم .فروشنده به صورت فروش با برگ سبر به من فروخت و تعویض پلاکم انجام شد. سند قطعی به نامش نبود گفتش از صاحب سندم خبری نداره ولی سند ماشین رو به من تحویل داد یعنی همون سند کمپانی. من از صاحب سند شکایت کردم. الان تکلیف چی میشه؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام و درود محمد عزیز. شما می تونید درخواست بدید

  امیرم
  03 اسفند 1400

  اشکال نداره با برگ سبز هم میتونی خرید فروش کنی .برگ سبز اگه بنامت هست همه چی تمومه

بابک
15 شهریور 1400

سلام و درود خدمت شما. من ماشینی رو چند ماه قبل خریدم البته من نفر سومم. الان صاحب سند از بنام زدن خودرو امتناع میکنه میخواستم ببینم برای سند زدن باید به چه کنم و کجا شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام بابک عزیز شما می‌تونید با مراجعه به دفتر یکی از وکلای دادگستری متخصص، کاربلد و باتجربه مقیم در حوزه قضائی خود و پرداخت اجرت ، مشاوره حقوقی کامل و عنداللزوم سایر خدمات حقوقی مورد نیاز را دریافت نمائید .

مصطفی
15 شهریور 1400

سلام تقریبا یک سال پیش بود که خودوریی رو به صورت قولنامه دستی خریدم که فروشنده هم اونو از خانمی خریدم که مادر کسی است که سند خودرو به نام ایشونه. صاحب سند چند ماه پیش فوت کرده و مادر صاحب سند ( یکی از فروشنده ها ) نمیاد سند بزنه (در ضمن صاحب سند قبل از فوت رفته تمام مدارک کارت سبز و … از محضر گرفته) من از چه کسی باید شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام مصطفی عزیز . شما می‌تونید از وراث متوفی شکایت کنید

هللات
19 شهریور 1400

سندمحضری به هیچ عنوان نیازنیست چندساله جیب ملتواین محضریاخالی کردن دیگه بسه خواهش میکنم پول الکی به محضریاندید سندمحضری اندازه چوب کبریت هم ارزش ندارد

Vahid
21 شهریور 1400

سلام خسته نباشید ببخشید من بهمن سال ۹۸ ی پیکان وانت خریداری کردم ولی صاحب سند برای من سند قطعی نمیزند خواستم ببینم من بدون سند قطعی میتونم ماشینمو بفروشم یا اول باید سند قطعی بزنم

  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر برگ سبز دارید، همان برگ سبز کفایت می کند.

مینا
24 شهریور 1400

سلام وقت بخیر من ماشینم رو فروختم و از دفترخانه ثقاضای وکالت کاری برای تعویض پلاک کردم برای خریدار و گفت نمیشه باید وکالت فروش بدید ولی بعد متوجه شدم میشه اینکارو انجام داد و از من ۷میلیون ۲۰۰ هزار تومان گرفت من الان میتونم ازشون خسارت بگیرم یا شکایت کنم؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر مدرکی داشته باشید، بله اما حتما با یک وکیل آشنا به این حوزه مشورت کنید.

هادی
27 شهریور 1400

سلام . من سال 91 یه ماشین خریدم فروشنده برام وکالت فروش زد و من هم با وکالت فروش رفتم تعویض پلاک کردم امسال که خواستم بفروشم هر محضری که رفتم گفتن وکالت فروشت جعلی هست باید بری صاحب قبلی که سند قطعی به نامش بوده رو بیاری حالا چیکار کنم

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1400

  سلام هادی عزیز به دفتر خانه‌اي که در آن ثبت وکالت فروش کردید، اطلاع داده و موضوع را از طریق آن ها پیگیری نمایید.

   احسان
   07 آبان 1400

   دفترخونه ها دروغ می گن چون می خوان خودشون سند بزنن

    کارشناس بیمه
    07 آبان 1400

    سلام وقت بخیر ضمن تشکر از شما بابت توجه به مطلب سایت ما . ما چیزی که روال هست رو اعلام کردیم در مقاله

    مرتضی
    20 اسفند 1400

    قربون تجزیه و تحلیلت .میگه سند جعلیه حالا تو یکی دیگر رو متهم می کنی ،واقعا اگر نمیتونید راهنمایی کنید اراجیف نگید

     کارشناس بیمه
     21 اسفند 1400

     دوست عزیز، ما راهنماییش نکردیم. ما اعلام کردیم که باید از طریق همان دفترخانه و قانونی اقدام کنند و پایین تر تاکید کردیم که در این مقاله فقط در خصوص سند خودرو و برگ سبز توضیح داده ایم.

  مرتضی
  20 اسفند 1400

  تعویض پلاک با وکالت جعلی تعویض پلاک کرده ؟ چطور کنترل نکرده ؟ حالا۲ راه داری ۱چون وکالت جعلی رو فروشنده بهت داده از طریق دوستانه یا مرجع قضایی وادارش کن به انجام کار درست (سند وکالت اصیل ) ۲_ مالک قبلی رو پیدا کن و وکالت ازش بگیر . ضمنا اگر برگ سبز به رسمیت شناخته بشه (قانونش مصوب بشه ،والا با پخش خبر در رسانه و ایجاد تنش کاری درست نمیشه ) دیگه در صورت اخیر خودت مالک هستی و نیازی به پیگیری نداری

مهسا
28 شهریور 1400

سلام من به تازگی ماشینی خریدم فروشنده میگه همین‌که برگه سبز رو‌داشته باشید کافی و دیگه بر اساس قوانین جدید لزومی نیست به دفتر خانه جهت به نام کردن برویم , نظر شما چی؟

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، برگ سبز کفایت می کند.

Alireza
31 شهریور 1400

سلام،چند روز پیش ماشین خریدم،صاحب ماشین بهم وکالت داد تا پلاکارو تعویض کنم،پلاکارو تعویض کردم برگه سبز هم گرفتم،بقولی پلاکا ب اسمم شد،کارت ماشین هم اومد،برگه سبز حکم سند داره دیگه درسته؟؟؟؟وقتی میخوام ماشینو بفروشم فقط برگه سبزو بنام طرف بزنم کافیه؟؟؟دیگه نیازی ب اینکه سند بنامم باشه نیست؟

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بله برگ سبز حکم سند را دارد.

گمنام
01 مهر 1400

سلام یه سوال قانون رو دادستان و دیوان عدالت اداری وضع میکند یا مجلس؟

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اطلاعی در این خصوص نداریم.

همراه
28 مهر 1400

سند خودرو چیست؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز سند خودرو کاغذی است که نشان میدهد که شما مالک خودرویی هستید

محیا
11 آبان 1400

سلام ودرود به کارشناس محترم
ما ۷ سال پیش یه پراید خریدیم همه کاراشو کردیم. وکالتم گرفتیم برای انتقال سند اصلی ولی هی امروز.و فردا کردیم و نرفتیم سندو به اسم بزنیم. حالا میخوایم ماشینو بفروشیم. ایا با خریدار به مشکل بر میخوریم؟

  کارشناس بیمه
  28 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اینکه دقیقا به چه مشکلی برمیخورید، اطلاعی نداریم. در تعویض پلاک مشخص خواهد شد.

میلاد
16 آبان 1400

سلام خسته نباشید من چند روز پیش ماشین خریدم چون گفتن دیگه سند قطعی لازم نیس فقط برگه سبز گرفتم مشکل اینجاس تو برگه سبزی که برای من صادر شده نزده سند مالکیت رسمی وسیله نقلیه فقط زده سند مالکیت وسیله نقلی ه آیا این مشکلی پیش میاره یا نه؟؟؟

  کارشناس بیمه
  29 فروردین 1401

  سلام اصولا نباید مشکلی داشته باشد.

علی
30 آبان 1400

باسلام‌‌خدمت‌کارشناس‌محترم
بنده‌چهل‌روز‌پیش‌ماشینم‌را‌به‌یک‌بنگاه‌فروختم‌‌ودر‌دفتر‌خانه‌وکالت‌فک‌پلاک‌به‌او‌دادم‌وایشان‌همان‌روز‌هزینه‌سند‌قطعی‌را‌از‌پول‌ماشین‌کم‌کردوحالا‌هم‌‌‌‌نمیاد‌سند‌را‌به‌نامش‌بزنم‌‌،آیا‌این‌حق‌راداشته‌که‌قبل‌از‌سند‌
قطعی‌این‌هزینه‌را‌از‌من‌بگیره‌،من‌از‌کجا‌باید‌اطلاع‌پیدا‌کنم‌که‌پلا‌ک‌را‌
تعویض‌کرده‌‌یانه‌لطفا‌مرا‌راهنمایی‌کنید‌باتشکر

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، شما این مساله را می توانید از طریق حقوقی اقدام کنید. برای پلاک به پلیس+10 مراجعه کنید، شاید در آنجا کسی باشد که شما را راهنمایی کند.

علی
30 آبان 1400

باسلام‌‌خدمت‌کارشناس‌محترم
بنده‌چهل‌روز‌پیش‌ماشینم‌را‌به‌یک‌بنگاه‌فروختم
‌‌ودر‌دفتر‌خانه‌وکالت‌فک‌پلاک‌به‌او‌دادم
‌وایشان‌همان‌روز‌هزینه‌سند‌قطعی‌را‌از‌پول‌ماشین‌کم‌کرد
وحالا‌هم‌‌‌‌نمیاد‌سند‌را‌به‌نامش‌بزنم‌‌،
آیا‌این‌حق‌راداشته‌که‌قبل‌از‌سند‌
قطعی‌این‌هزینه‌را‌از‌من‌بگیره‌،
من‌از‌کجا‌باید‌اطلاع‌پیدا‌کنم‌که‌پلا‌ک‌را‌
تعویض‌کرده‌‌یانه‌لطفا‌مرا‌راهنمایی‌کنید‌باتشکر

  کارشناس بیمه
  21 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، از سازمان مربوط که در مقاله نوشته شده است، باید پیگیری کنید.

سیمین سامانی
02 آذر 1400

با سلام آیا قانون جدید انتقال سند خودرو ۱۴۰۰ تغییرات زیادی داشته است؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، برای انتقال باید به دفترخانه ها مراجعه و در آنجا آحرین مدارک و شرایط را جویا شوید.

علی رحیمی
02 آذر 1400

آیا انتقال سند خودرو در دفترخانه لازم است؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام، طبق قانون جدید 1400 برای انتقال نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست. اما به هرحال شما می توانید برای اینکه خیالتان راحت باشد، در دفترخانه هم ثبت کنید.

   مهیار
   19 دی 1400

   سند محضری هیچ جا به درد نمیخوره.

    کارشناس بیمه
    19 دی 1400

    سلام دوست عزیز از توجه تون به این محتوا ممنون . هدف ما اطلاع رسانی است و کاربری هر مدرک خودرو برحسب شرایط تعیین می گردد.

    کردستان
    20 اسفند 1400

    به فرمایش کارشناس بیمه کاربری هرمدرکی برحسب شرایطه . اما کاش هرچیزی جای خودش بود و سند را محضر می نوشت و تامین سلامت جاده و ترافیک دوستان نیروی انتظامی

    سيد
    13 فروردین 1401

    متاسفم از اين همه بي سوادي بعضي افراد ، با اين قانون جديد بزودي شاهد سرازير شدن شكايات فراواني در دادگستري خواهم بود.

     پدرام
     19 فروردین 1401

     ماشین صفر میخوام بخرم همون برگ سبز بنامم بشه کافیه یا با برم محضر ؟

     کارشناس بیمه
     19 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، همان برگ سبز کفایت می کند.

خرمی
02 آذر 1400

سلام برای انتقال سند خودرو بدون تعویض پلاک چه کار باید کرد؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز به اصطلاح باید فک پلاک کنید که در دفترخانه ها انجام می شود.

عباس عباسی
02 آذر 1400

مدارک لازم جهت انتقال سند خودرو در دفترخانه چیه؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام در اواسط مقاله به طور کامل مدارک انتقال سند خودرو نوشته شده است.

بهرام
02 آذر 1400

سلام قانون جدید برگ سبز خودرو ۱۴۰۰ چیست؟

  کارشناس بیمه
  02 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، در مقاله به طور کامل در خصوص قوانین 1400 توضیح داده ایم.

   majid
   11 آذر 1400

   من کامل قانون جدید رو خوندم و آگاهم . حرفم اینه ک چرا دفاتر ثبت اسناد چرا بهش عمل نمیکنن و میگن اول مالک سند رو بنام خودش کنه بعد ما براش وکالت فروش بزنیم. همه اینا بخاطر دریافت پول اضافی ازمردمه و اخازی محسوب میشه دیگه

علیرضا
06 آذر 1400

سلام
با توجه به مقاله برگه سبز کافیه
حالا سوالم ابنجاست اگه خریدار اصرار بر انتقال سند در دفاتر رسمی داره هزینه انتقال سند رو خودش باید بپردازه یا بازم بر عهده فروشنده است.

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به قانون جدید نیاز نیست.

بهروز
08 آذر 1400

سلام قانون ۱۴۰۰ اسمش چیست ؟ ماده قانونی ان کدام است .چون هیچ جا نبود

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، تمامی مواد قانونی و تغییراتش تا الان به روز شده است.

علی
21 آذر 1400

با سلام من میخوام پلاک ماشینم رو غیر فعال کنم تا در قرعه کشی سایپا یا ایران خودرو شرکت کنم باید کجا برم و چکار کنم

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، بهتر است که اول از همه به یک دفترخانه مراجعه کنید یا از نمایندگی های مجاز فروش سوال خود را بپرسید.

علی
27 آذر 1400

سلام پس تکلیف ماده ۲۹ چی میشه اینکه میشه تعارض قوانین و به نظر شما آیا می‌شود در ماده ۲۹ الزام کرده و در قانون ۱۴۰۰ چیز دیگری می‌گویند و دادستان کل هم از مجلس درخواست استفساریه کرده و از مجلس خواسته تا حجت را تمام کند ولی هنوز خبری از مجلس نشده آیا کار پلیس در تضییع حقوق دولتی جرم نیست چون پولهایی که دفتر خونه میگیره پول‌های دولت هستش نه دفترخونه و آیا در آینده اگر پلیس تایید شود این پولها را می‌گیرد یا اینکه به مردم می‌بخشد به نظر من دعوا سر حق التحریر است که دفترخونه میگیره وگرنه به حال مردم هیچ فرقی نمیکنه چون مردم آگاه نیستند وباید همه پول‌های دولتی را بدهن پس اگه سر کوچمون برن بهتر تا برن تعویض پلاک و یک روزشون را تلف کنن و آخرین سوال پول دفتر خانه مشخص شد به حساب دولت می‌رود برای هلال احمر کاداستر جاده سازی شهرداری وخدمات دولتی حال همین پول تعویض پلاک به حساب شرکت خصوصی رهگشا می‌رود در کجا هزینه می‌شود و،،،،،

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، متاسفانه سر این مساله هنوز اختلاف وجود دارد و ما فقط چیزی که تا الان اجرایی شده پاسخ داده ایم. اطلاعات بیشتری نداریم.

  محمد
  26 دی 1400

  شما برای کدام محضر خانه هستید؟

صبا
28 آذر 1400

سلام آیا انتقال سند خودرو الزامی است؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، منظور شما از الزامی بودن چیست؟ یعنی خودرویی را خریداری کنید ولی سندش را به نامتان نزنید؟

شکیبا
28 آذر 1400

سلام، آیا سند خودرو اجباری است؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام بله دوست عزیز، خودرو که بدون سند نمیشود.

   آرش
   13 دی 1400

   با سلام و خسته نباشید.
   بنده در حال خرید یک دستگاه خودرو می باشم فروشنده معتقد است که نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و وکالت تعویض پلاک به بنده میدهد که بنده تعویض پلاک کنم و با دریافت برگ سبز مالک خودرو شناخته بشم.خواستم بپرسم این موضوع قانونیه که به دفترخانه برای نقل و انتقال مراجعه نکنیم.

    کارشناس بیمه
    14 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست. همان برگ سبز کفایت می کند.

بشیر
01 دی 1400

سلام بنده سند قطعی خودرو را که شرکت ایرانخودرو صادر کرده دارم و برگ سبز ندارم . آیا لازمه برگ سبز هم بگیرم

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام همان سند باید کفایت کند. اما می توانید برگ سبز هم بگیرید.

داریوش
05 دی 1400

سلام.ایا در صورت گم شدن سند کمپانی با همراه داشتن برگه سبز خودرو میتوان فک پلاک کرد یا خیر؟لطفا جواب بدید ممنون میشم

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر، دیگر فقط برگ سبز و سند مربوط به نیروی انتظامی کفایت می کند.

علی
08 دی 1400

سلام
من اخیرا خودرویی رو خریدم ک هنوز تعویض پلاک هم نکردم برای این ک خیالم راحت و مطمن باشه همین تعویض پلاک و برگه سبز معتبر و کافیه یا برم محضر سند هم بزنم؟

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز در حال حاضر همان سند نیروی انتظامی یا برگ سبز کفایت می کند.

مهگل
15 دی 1400

سلام من 9/3 تعويض پلاك كردم هنوز كارت ماشين نيومده، قسمت رهگيري مرسولات سازماني هم كه مي رم ميگه هنوز از سوي ناجا تحويل پست نشده. الان يك ماه و نيم شده، قبلا دو هفته اي ميومد. كجا پيگيري كنم؟ برم الغدير؟؟

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید به مراکز مرتبط به صورت حضوری مراجعه کنید.

سعید
17 دی 1400

سلام الان با توجه به اجباری نبودن محضر سند خودرو رو ازطریق چه ارگانی باید به اسم خریدار بزنیم؟

  کارشناس بیمه
  12 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز هم کفایت می کند.

مهسا
19 دی 1400

وقتتون بخیر
پارسال ماشین خریدم طرف سند قطعی زد اما من نزدم گفتم لازم نیست امسال برای فروش باید قطعی میزدم که متوجه شدم صاحب قبلی فوت کردن و باید وراث بیان برای امضا، که وراث مادرشون بود و اومدن و مدارک هم اوردن اما گفتن باید هرچی خریده مالیاتش رو پرداخت کنه
میخواستم بدونم مالیات چیارو باید پرداخت کنن، این ماشین بنام منه برگ سبز دارم
مالیات این ماشین رو باید بدن یا خونه و ماشینی هم که خودشون دارن باید بدن؟ و اینکه این چقدر زمان بر هستش ؟؟

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص مالیات خودرو حتما باید با یک وکیل مشورت کنید. برای اینکه شرایط مخصوص به خود را دارد.

سهراب
21 دی 1400

با سلام من قبلا یک ماشین خریدم پلاکش را به نام خودم زدم ولی سند قعطی نزدم الان ماشین فروختم دفترخانه وکالت تعویض پلاک را نمیده تا خریدار جدید بتواند تعویض پلاک انجام دهد می‌گوید باید اول سند قعطی بزنی سپس وکالت تعویض پلاک میتوانی بدهی آیا اگر دو طرف مستقیم به خود مرکز تعویض پلاک مراجعه کنند آیا بدون قعطی زدن سند تعویض پلاک به نام دیگری زده خواهد شد یا خیر لطفاً راهنمایی کنید ممنونم

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز کفایت خواهد کرد. به هرحال، شما برای دریافت پاسخ دقیق به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

صفا آصف
27 دی 1400

سلام
خودرویی چند سال پیش خریدم انتقال قطعی سند انجام ندادم الان صاحب قبلی خودرو رو نمی تونم پیدا کنم ؟ چه کاری باید انجام بدم
ممنون

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز حکم سند قطعی را دارد. باز اگر نیاز انتقال قطعی سند دارید با یکی از مراکز تعویض پلاک یا دفترخانه ها تماس بگیرید تا شما را کامل راهنمایی کنند.

Bajiiii
07 بهمن 1400

درودبرشما خسته نباشید
من قبل از این قانون جدید تعویض پلاک کردم وبرگ سبزبنام خودمه والانم دستمه.اما سند منقول یاهمون قطعی بنامم خودم نیست میدونم نیازی نیست.امام میخام بخاطر دل خودم بنامم بکنم چون واقعیتش کاروبار این قانون معلوم نیست یهودیدی دوباره ورق برگشت.خلاصه کلام بدون حضور اونکه سند قطعی خورده بنامش میشه بزنم بنام خودم.سپاسگذارم

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همانطور که در مقاله نوشتیم، برگ سبز خودرو سند قطعی است اما اگر خودتان می توانید همراه با فروشنده برای ثبت به یکی از دفترها مراجعه کنید.

مهدی
15 بهمن 1400

سلام
برگ سبز خودرو به نام من هست..ولی سند کارخونه به نام فروشنده بود که الان سند گم شده. برای درخواست سند کارخانه المثنی خودم می‌تونم اقدام کنم یا حتماً فروشنده باید پیگیری کنه ؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، با برگ سبز هم شما می توانید اقدامی را برای فروش خودرو انجام دهید.

گیسو
16 بهمن 1400

سلام وقتتون بخیر
من میخوام یه ماشین بخرم بزنم به اسم مادرم ایشون خودشون نیستن اما مدارک شناسایشون هست ایا میشه به اسمشون بخرم؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما باید وکالت نامه ای از طرف ایشون داشته باشید تا بتوانید امضا کنید. البته دقیق تر را باید از یک نمایشگاه خودرو بپرسید.

سعید شفیعی – حقوقدان
21 بهمن 1400

سلام خدمت دوستان
متاسفانه برخی قوانین به دلیل زیر بار نرفتن بعضی دستگاههای اجرای موجب سردرگمی مردم میشوند.
مثلا برای انعقاد سند وکالت تعویض پلاک ، برگ سبز که همان سند رسمی است کافی نیست! دفاتر اسناد رسمی برای این منظور حتما سند قطعی را الزام آور می دانند !
۱ – اگر برگ سبز سند مالکیت است ، سند قطعی چرا ؟
۲ – وکالت در نفس خود میتواند موثر باشد ، چرا برای وکالت کاری تعویض پلاک ، دفاتر اسناد رسمی ، سند قطعی انتقال مالکیت را مطالبه میکنند !؟

  کارشناس بیمه
  21 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر دیگر اجباری در تنظیم سند در دفترخانه نیست. هرچند شاید کار کمی سخت تر شده باشد.

محمد
22 بهمن 1400

سلام. من قصد خرید یک خودرو دست دوم دارم. زمانی که برای تصفیه حساب قرار گذاشتیم سه شنبه است و وقت تعویض پلاک شنبه هفته بعد. میخواستم بدونم بعد از تصفیه حساب تا روز تعویض پلاک ممکنه مشکلی به وجود بیاد که باعث ضرر به خریدار بشه ؟ و بهتره به چه شکل این روند انجام بشه (قولنامه نوشتیم + برگ سبز هم بررسی شده) باتشکر

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتان چه مشکلی است؟ دیگر خودرو فروش رفته و خرید شده است. شما تنها کاری که باید بکنید در سایت ثبت نام کرده و شماره دریافت کنید. دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه نیست.

الهه
23 بهمن 1400

سلام؛ضمن تشکر و قدردانی بابت نظرات کارشناسی ارزشمندتون
من بیست روز قبل خودرویی خریدم و با وکالت تعویض پلاک کردم برگ سبز خودرو الان با عنوان سند رسمی مالکیت خودرو از طرف مرکز تعویض پلاک نیروی انتظامی به نام خودم شده لازمه برم دفترخونه اسناد رسمی سند بزنم به نام خودم یا همون برگ سبز کافیه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

  M&m
  09 اسفند 1400

  سلام و درود
  من بیست روز پیش ماشینی خریداری کردم ولی با توجه به قانون جدید دیگر وکالت فروش نگرفتم و وکالت کاری گرفتم برای تعویض پلاک و کارهای دیگش مسئله اینجاست که اگر یه موقع نیاز بشه چه کاری باید انجام بدم چون طرفی که ازش خریداری کردم مهاجرت کردن به خارج کشور
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  ضمنا سند کمپانی دست خودم هست برگه سبز هم به نام خودم خورده فقط مسئله سند قطعی هستش که اگه یه موقع نیاز شد چکاری میشه انجام داد

   کارشناس بیمه
   10 اسفند 1400

   سلام دوست عزیز، ما در اینجا فقط مطلبی در خصوص اهمیت و استفاده از سند خودرو یا برگ سبز و همچنین مقایسه آن ها نوشته ایم. در این خصوص باید با کارشناس مرتبط مشورت کنید.

مسعود
24 بهمن 1400

سلام خسته نباشید
دوسال پیش یه خودرو خریدم وچون صاحب خودرو آشنا بود به من وکالت فروش و تعویض پلاک داد من هم بعد دوسال خودرو را به نام پدرم تعویض پلاک کردم.الان برای فروش خودرو پدرم وقتی خودرو فروخته و رفت دفتر خانه که وکالت تعویض پلاک بزنه به اسم مالک جدید ولی دفتر خانه وکالت تنیده و میگه صاحب خودرو باید سند بزنه به اسم شما و شما وکالت بدی به مالک جدید الان ما موندیم راهنمایی رانندگی میگه نیاز نیست در صورتی که برای تعویض پلاک دفتر استناد وکالت تنیده نمی‌دونیم تکلیف چیه

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما دقیقا نمی دونیم که چه اتفاقی افتاده است. اما بهتر است که با یک مامور آگاه به این امور یا وکیل صحبت کنید.

احمد
24 بهمن 1400

سلام علیکم چند روز پیش یه تیبا مدل 91 خریدم که وکالت فروش داشت وبه من هم وکالت دادند برای تعویض پلاک وبقیه کارها الان یک سوال برایم پیش آمده آیا مالیات خودرو در دفترخانه انجام می‌شود

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، برای کارهای مربوط به خودرو دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

سوال
29 بهمن 1400

با سلام من هندا خریدم که گفتن سند موتور شده سند سبزش و تعویض پلاکم،رفتم گف بله سند سبز شده،
کارت موتور هنوز نیومده
میتونم موتور بفروشم؟

  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال مدارک شما باید کامل باشد.

الهه
29 بهمن 1400

سلام من یکماه پیش خودروی شاهین از سایپا تحویل گرفتم و یک هفته بعدش برگه سبز اومد ولی فعلا سند قطعی نیومده.برای تحویل سند باید مالیات بپردازیم؟چون من اینو شنیدم که میگن قانون جدیده

  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و همان سند برگ سبز کفایت و اسناد دیگری که خود ناجا می دهد،کفایت می کند. مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته باشد.

   سردفتر
   29 بهمن 1400

   کارشناس عزیز جواب شما چه ربطی به سوال اون بنده خدا داره؟؟؟!!! اون داره می گه سند کمپانی نیومده ایا برای یند کمپانی باید مالیات بدم؟؟؟؟ بعد شما فرمودید نبازی به دفترخونه نیست…. سند کمپانی چه ارتباطی به دفترخونه داره؟؟؟؟؟ که بره دفترخونه یا نره؟؟؟؟

    کارشناس بیمه
    30 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، الان سوالشان را یکبار دیگر بخوانید، منظور ایشان مراجعه به دفترخانه است.

مریم قریشی
02 اسفند 1400

با سلام و قت شما بخیر بنده مشهدم یه پراید دارم که سه سال دستم بیمه و ماینه انجام شده برگ سبز خودرو مربوط به اصفهان ولی سند به نام شخص دیگه اس محضر با برگ سبز وکالت میزنه به نام بنده یا مثل قبل باید حتما سند بخوره ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید

  کارشناس بیمه
  03 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز دیگر کفایت می کند.

سعید
03 اسفند 1400

با ارض سلام خسته نباشید من یک دو ماهی میشه یک پراید مدل 80 گرفتم برا تعویض پلاک از فروشنده وکالت گرفتم حالامیخام بدونم با همون برگه سبز میتونم ماشین رو بفروشم چند ماه بعد چون فروشنده سند قطعی برگه کمپانی بهم چیزی نداده توضیح کامل بدید برام ممنون

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، با همان برگ سبز که به نامتان است، می توانید اقدام کنید.

علی اسلامی
05 اسفند 1400

من یک مصرف کننده هستم و صادقانه اینارو مینویسم امیدوارم بدرد یکی بخوره و کلاه سرش نره:
من یک ماه پیش یک ماشین خریدم طرف وکالت تعویص پلاک و برگ سبز داشت رفتیم کاراشو انجام دادیم و پولشو هم همونجا بهش دادم بهش گفتم سند رسمی قطعی بیا بزن گفت من وکالت فروش ندارم و نمیتونم بیام محضر سند قطعی بزنم و لازم هم باتوجه به این بحث سند رسمی بودن برگ سبز نیست بعد از دوهفته رفتم دادگاه از دو تا قاضی پرسیدم گفتن ما برامون ملاک سند اسناد رسمی که در دفتر اسناد رسمی ثبت شده هست بنابراین اگر کسی ادعای بدهی از مالک قبلی کنه و بره ثبت توقیف ماشینو به دلایلی مثل مهریه و بدهی بگیره ما حکم توقیف میدیم منم دیدم اینجوری هستش اون طرف قبلی که سند بنامش بود یکهفته تمام بهش زنگ زد تا دلش سوخت و مجبور شد بیاد محضر و سند قطعی بزنه والبته همه هزینه هاشو هم خودم دادم ولی خداروشکر خیالم راحت شد
دوتا نکته رو من فهمیدم که باید به دوستان یاد اوری کنم:
اول اینکه مالیات الان توی سایت وزارت دارایی به ادرس https://cartransfer.tax.gov.ir دریافت میشه و توی دفترخونه بررسی میشه و توی لایحه دولت هم اومده درصورت امکان اخذ مالیات توسط نیروی انتطامی برگ سبز میتواند سند رسمی شود ولی تاالان نیروی انتطامی این برگه تصفیه مالیات نه میگیره و نه بررسی میکنه پس احتمالا اگر قانونی هم تصویب توسط مجلس بشه از ان ببعد هستش ضمن اینکه مالیات عدد کمی هم نیس حدود چند میلیون تومن هستش که بستگی به ماشین داره بنابراین دفترخونه در این زمینه پول اضافی نمیگیره
نکته دوم اینه که قانون فعلا ثبت اسناد میشناسه پس چرا باید سربی دردو ادم دستمال بببنده الخصوص مصرف کننده ها حواسشونو جمع کنن ابن پول در برابر رقم ماشین واقعا چیزی محسوب نمیشه .. اگر خدایی نکرده اتفاقی بیوفته و قاضی حکم براساس سند قطعی محضری بده ایا همون اقایونی که گفتن برگ سبز سند رسمی هس و نیازی به سند محضری نیس جوابگو هستند؟؟؟ قانون اولیا هست اگر راست میگن قانونش کنن خیال ملت راحت کنند
درخصوص وجهی که دفترخونه میگیره هم ما قانون داریم که به حساب خزانه داری کل کشور میره و احتمالا اگر برگ سبز سند رسمی و قطعی انتقال خودرو بشه هزینه انتقال اون در اونجا گرفته میشه چون قانون مصوب هستش و قابل تغییر نیس جزو درامدهای کشور محسوب میشه ..

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، خیلی ممنون از پیامتان که این تجربه را برای ما نوشتید.

  بهمن
  22 اسفند 1400

  شما معلوم خودت دفترخونه داری

توحیدمجنون
05 اسفند 1400

باسلام وخسته نباشیدبه خدمت همه زحمتکشان،سایت محبوب بیمه دات کام،سوالی که داشتم بنده،چندسال پیش خود رویی روفروختم که اصلاتعویض پلاک نشده تابه امروز،وهروقت پیامک حریمه پلاک برایم میاد،وچندین دست باپلاک من معامله شذه،والان بی اطلاع ازمالک اصلی هستم،اسانترین راه برای تعویض پلاک این خودروچیه،چگونه میتونم پلاکموبگیذم وصاحب ماشین هرکسی هست،خودش باپلاک خودش استفاده کنه،ممنون میشم راهکاری خوب واسان روبرام بگین،اززحمات شماسپاسگذارم.

  کارشناس بیمه
  05 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص و دریافت جواب دقیق، باید به یکی از دفاتر تعویض پلاک مراجعه کنید.

عظیمی
06 اسفند 1400

سلام وقت بخیر . بنده خودرویی دوماه پیش خریدم از شهری دیگه و وکالت تعویض پلاک محضری گرفتم و تعویض پلاک به نام خودم انجام دادم . و حالا میخام خودرو را به نام خانومم بزنم . سوالم اینه بنده با خانومم میتونیم بعد نوبت گرفتن هردو بریم تعویض پلاک و اونجا خودرو به نام خانومم تعویض پلاک کنم ‌ و مالک خودرو دیگه خانومم باشه . مشکلی که نداره . کلیه مدارک هم اماده هستش ‌. تشکر .

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص قوانین تعویض پلاک باید اول به خود سایت مراجعه کنید. در آنجا اطلاعات کامل نوشته شده است. به هر حال، اگر ایشان همراه شما هم باشند، بهتر است.

حقی
07 اسفند 1400

با سلام و احترام
آیا عدم لزوم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی بعد از تعویض پلاک رسمیت دارد؟ و نیاز به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی منتفی است؟

  کارشناس بیمه
  07 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به بخشنامه اخری، نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

محمد.
09 اسفند 1400

باعرض سلام خسته نباشید…من۲ماه پیش ازیک نفر خودرویی گرفتم.که نوبت تعویض پلاک گرفتیم وپلاک وبرگه سبز الان به اسم خودم هست .باتوجه به این که همه مردم ودولت اعلام کرده که بر گه سبز همون سند قطعیه.من میخوام ماشینو بفروشم و تا الان باچند تا مشتری که حاضر بودم خودرو روبگیرن رفتیم دفتر وکالت میگن که باید سند قطعی باشه وگرنه نمیاونی وکالت بدهید.خواهشن راهنمایی کنید‌.از چند دست قبل هم باتعویض پلاک ماشین خرید فرکش شده؟

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ما در اینجا فقط مطلبی در خصوص اهمیت و استفاده از سند خودرو یا برگ سبز و همچنین مقایسه آن ها نوشته ایم. در این خصوص باید با کارشناس مرتبط مشورت کنید.

محمد
09 اسفند 1400

سلام خسته نباشید .جناب من ماشینمو با تعویض پلاک خریدم سند قطعی نزدم الان میخوام بفروشم چند تا دفتر اصناد رسمی رفتم میگن باید سند قطعی باشد وگر نه به هیچ عنوان نمیشه منم نمیتو نم سند قطعیشو گیر بیارم خواهشن راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ما در این مقاله فقط در خصوص لازم بودن یکی از این ها را نوشته ایم. در این خصوص بهتر است که با همان دفترخانه مشورت کنید.

میثم
10 اسفند 1400

سلام و عرض خسته نباشید
بنده ۲ سال پیش خودروی سواری خریداری کردم ولی سند قطعی به نامم زده نشد و بنده مبلغ ۳ ملیون تومان بابت سند قطعی نگه داشتم و قرار شد هر موقع سند قطعی به نامم ثبت شد اون پولو برگردونم ایشون یعنی فروشنده ۲ سال منو اذیت کرد سند نمیزد حالا که سند قطعی میگن دیگه نمیزنن رفته شکایت کرده که پولشو بعلاوه هزینه خسارتشو بگیره آیا این به ضرر بنده است؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله جنبه حقوقی دارد و باید با یک وکیل یا کارشناس بیمه آشنا به این مباحث صحبت کنید.

بافقی
10 اسفند 1400

با تصویب مجلس برای نقل انتقال خودرو احتیاج به دفترخانه نیست لطفا فریب محضر دارای پول دار را نخورید که فقط فکر منافع خودشون هستن

  علی
  14 اسفند 1400

  هنوز که تصویب نشده!!

زارع
23 اسفند 1400

درود آیا میشود شماره تلفن و آدرس جدید را در سند خودرو برگ سبز ویرایش کرد بدون مراجعه به شماره گذاری

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، تنها راه مراجعه به مرکز تعویض پلاک است.

مجید
26 اسفند 1400

سلام من یه ماشین از پدرم گرفتم اونم دوسال پیش از یکی خریده ولی وکالت انجام نداده الان این خانم که اسمش رو برگه سبزه پیدا نمیکنم آیا برای تعویض پلاک وکالت ایشون لازمه

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال باید مدرکی برای نشان دادن داشته باشید. وکالت نامه حداقلترینش است.

حسین
24 فروردین 1401

سلام من چند وقت پیش خودرو دسته دوم گرفتم پلاک به نام فروشنده بود ولی سند قاطی بنام فروشنده قبلی بود ازش خواستن باید قاطی بزنی بنام خودت بعد بنام من بزنی آیا سند قاطی در دفترخانه لازم هست؟و آیا کسی که پلاک بنام باشه ویندوز قاطی بنام نباشه میتونه وکالت تعویض پلاک بده

  کارشناس بیمه
  03 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، جملاتتان نامفهوم است. ویندوز قاطی چیست؟

سیاوش
27 فروردین 1401

سلام دوستان.من ماشین فروختم میخوام ۳دونگ ازماشین وبه اسم خودم بزنم.تعویض پلاک بایداین کاروانجام بدم

  کارشناس بیمه
  28 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم باید از تعویض پلاک بپرسید.

Tahmasebi
17 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر من ماشین خودم را فروختم و خریدم کل پول را گرفتم ولی قولنامه نکردیم فقط در دفتر ثبت اسناد وکالت دادم به طرف برای انتقال سند و فک پلاک آیا کار دیگه ای هم باید انجام می‌دادم یانه

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم که به کار دیگری باشد. همه چیز را خود خریدار با وکالت نامه می تواند انجام دهد.

یعقوب
31 خرداد 1401

فرق اصلی برگ سبز و سند چیه/

  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، تفاوتی ندارند. الان دیگر به سند احتیاج نیست.

علی
20 تیر 1401

سلام خسته نباشی
من یه ماشین سال 1401 خریدم با قوانین جدید
به من گفتن سند کمپانی دیگه کاربردی نداره‌و…
سند کمپانی رو به من ندادن
ولی وکالت زدن و تعویض پلاک انجام دادم و برگ سبز جدید
که بالاش نوشته شده سند مالکیت خودرو دستم هست
میخواستم بدونم سند کمپانی در اینده نیاز میشه
یا دیگه هیچ ارزش نداره که بخوام برم دنبالش

  کارشناس بیمه
  21 تیر 1401

  سلام همان برگ سبز کفایت می کند.

علی
28 مرداد 1401

سلام خسته نباشید من مدتی پیش ماشینی رو خریدم و فروشنده گفتن که چون الزام ثبت در دفترخانه برداشته شده و سند قطعی شده برگ سبز دیگه مراجعه ب دفتر خونه لازم نداریم مستقیم رفتیم و توی تعویض پلاک نقل و انتقال رو انجام دادیم و تمام شد
آیا لازم بود که به دفتر خونه هم بریم یا همون کافیه و من در آینده برای فروش به مشکلی نمیخورم ؟!

  کارشناس بیمه
  29 مرداد 1401

  سلام با توجه به قوانین جدید، همان برگ سبز کفایت می کند و نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

   رضا
   20 مهر 1401

   با سلام
   انتقال هزینه خرید ماشین در داخل مراکز پلاک تعویض صورت میگیره؟
   و اینکه به چه صورته؟ آیا خریدار در همان مرکز تعویض پلاک باید به صورت چک رمز دار، مبلغ را به فروشنده انتقال دهد؟
   و اینکه دیگه نیازی به رفتن به دفاتر اسناد رسمی نیست و فقط سند سبز کافیه؟

    کارشناس بیمه
    23 مهر 1401

    سلام در خصوص پرداخت مبلغ در همان موقع انجام می شود؛ اما اینکه به چه صورت است، اطلاعات دقیقی نداریم.

آرمین
19 مهر 1401

سلام وخسته نباشید من تو 1400 دو بار ماشین فروختم که همه ی کارهاشم انجام دادیم وتعویض پلاک هم کردیم ولی میرم تو پرونده مالیاتی مینویسه نقل وانتقال خودرو تکمیل نشده دوعدد. کجا باید برم برای حل مشکلم. باتشک

  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام احتمال اینکه سایت شاید به روز نشود، هست. اما به همان شماره موجود در سایت تماس بگیرید یا شماره موجود در سایت تعویض پلاک که اگر بدانند، راهنماییتان کنند.

شکایت مالکیتی
02 آبان 1401

سلام من یه ماشین خریدم از نمایشگاه اونا وکالت تعویض پلاک واسم گرفتن و من تماما پول ماشینو دادم ولی سند مالکیت موند تا اینکه قوانیین مالکیتی عوض شد حالا مالک قبلی شکایت کرده که پول ماشین رو ندادن به من ایا میتونه با توجه به این که برگ سبز به نام منه و با قانون جدید مالک هستم یا نه میتونه ابطال پلاک و سند برگ سبز کنه

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1401

  سلام ما که در شرایط کاری شما نبوده ایم اما بهتر است که از یک وکیل بپرسید. اینکه چه چیزی پرداخت شده است یا خیر.

مهدی
07 آبان 1401

سلام . 13 سال پیش خانم بنده ماشینی رو به بنگاه فروخته ولی پلاک خانم بنده فعال هست و تعویض پلاک هم انجام نشده در این سالها و متاسفانه هیچ مدرکی هم بدلیل سرقت مدارک خانمم نداریم . استعلام کردم ماشین خلافی هم ندارد . صاحب ماشین رو هم شمارشو پیدا کردم و میگه برگه سبز ندارد و کارت ماشین به اسم خانم بنده هست . با این شرایط به چه صورت میتونیم برای این خریدار جدید ماشین تعویض پلاک انجام بدیم ؟ چه مدارکی رو باید داشته باشه این طرف ؟ . آیا من میتونم به روزنامه کثیالانتشار اعلام مفقودی برگه سبز ماشین رو بدم ؟ کلا کسی جواب درستی نمیده به من . ممنون میشم از عزیزان که تجربه دارن راهنمایی به بنده کنن . با تشکر

مجید
14 آبان 1401

سلام وخسته نباشید ،مدارک ماشین از جمله کارت سبز، کارت ماشین دزدیدن، می خوام ماشین بفروشم ،برای فروشش باید حتما برگ سبز ماشین باشه یا بدون برگ سبز میشه

  کارشناس بیمه
  15 آبان 1401

  سلام ۰۱ خیر تامین اجتماعی بابت دیسک گردن از کارافتادگی نمی دهد ۰۲ کلا با توجه به بیماری شما از کارافتادگی نمیدهند

میثم
16 دی 1401

سلام و روز بخیر
بنده ماشینی خریدم در سالهای گذشته برگ سبز به اسم خود بنده است ولی سند قطعی خیر
الان برای اسقاط خودرو می خواهم اقدام کنم
آیا در نبود سند قطعی به مشکل بر می خورم یا نه برگ سبز کافی است
تشکر

احمد
13 بهمن 1401

با سلام من چندوقت پیش خودروخریدم وصرفا تعویض پلاک وبرگ سبزبه نام من انجام شدو دفترخانه نرفتیم حالااگه من بخوام بفروشم وخریدارجدید بخوادسندمحضری بگیره ،باید فروشنده قبلی هم باشه؟ اینکه باز دردسر شدبرای مردم

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. برگ سبز خودرو همان سند محسوب می شود. و براساس برگ سبز شما مالک هستید و نیازی به حضور مالک قبلی نیست.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید