15 شهریور 1400

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید(شهریور 1400)

هرآنچه که خریداری می‌شود می‌بایست سند مالکیتش به نام خریدار ثبت گردد. خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست.در واقع با در دست داشتن سند خودرو به ارگان‌های دولتی مثل نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی این امکان را می‌دهید که نظم بیشتری را در تردد حکم‌فرما کنند.بهتر است شما نیز با ابعاد و جهات مختلف سند خودرو آشنا شده و مفاهیم آن را درک کنید. اگر بدانید که با دو سند ناشناخته شده در این مقاله آشنا می‌شوید حتی یک لحظه نیز از آن چشم برنمی‌دارید.

سند خودرو چیست؟

آیا به تازگی صاحب اتومبیلی شده‌اید؟ کارهای نقل و انتقال و سندیت آن را نیز انجام داده‌اید؟  جز سند قطعی که تنظیم آن در دفترخانه‌ها صورت می‌گیرد و شما مالک خودرو شناخته می‌شوید، یک سند دیگر به نام برگ سبز خودرو نیز وجود دارد. در این مطلب به طور کامل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

تا حالا برایتان پیش آمده است که خودروی صفری را از شرکت سازنده‌ی آن بخرید؟ یا خودرویی را خریداری کنید که  کارکرده بوده و از فروشنده‌ای به جز شرکت سازنده آن را خریده باشید؟ در هر دو نوع خرید، قوانینی وجود دارد. توجه به این قوانین شما را از سردرگمی می‌رهاند. در زیر به صورت شفاف برای شما این مسائل را باز می‌کنیم.

چگونه برای خودروی صفر سند قطعی بگیریم؟

حتما شما هم تا به حال قصد خرید خودروی صفر را داشته‌اید. بیشترین علت خرید این خوردو این است که نیازی نیست خیلی خرج تعمیر آن کنیم.زیرا خودوری تازه تولید است و آفتابه خرج لحیم نمی‌کنیم. اما از آنجایی که خودروی صفر قیمت بالاتری دارد، ممکن است مشتریان قصد خرید قسطی آن را داشته باشند.

 • چنانچه خودرو به صورت قسطی خریداری شده باشد، سند خودرو تا زمان تسویه حساب کامل نزد شرکت باقی مانده و به شما تحویل داده نمی‌شود.
 • چنانچه خودرو را به صورت نقدی خریداری کرده باشید پس از پرداخت وجه،  سندقطعی برای شما تنظیم خواهد شد.

چگونه برای خودروی کارکرده سند قطعی بگیریم؟

حال فرض کنید به هر علتی قصد خرید خودروی کارکرده دارید. در این صورت، نیز یا خرید نقدی را انتخاب می‌کنید یا خرید قسطی. این موضوع بستگی به بودجه‌ی شما خواهد داشت. همانند آن‌چه در بخش خرید خودروی صفر گفتیم، اگر خودرو را قسطی بخرید، سند خودرو به شما تحویل نشده و تا زمان تسویه حساب در دفتر اسناد رسمی خواهد ماند.البته می‌توانید برای اطمینان خاطر از قولنامه و گرفتن وکالت از فروشنده استفاده نمایید.

اگر قصد داشته باشید خودروی وارداتی خریداری کنید، تکلیف چیست؟

گاهی اوقات پیش می‌آید افراد قصد داشته باشند خودروی وارداتی بخرند. در چنین حالتی، باید برای سندزدن بارنامه‌ی خروج کالا را در دست داشته باشید. پس از دریافت مجوز خروج کالا پلاک و برگ سبز خودرو به شما تحویل داده می‌شود.

مدارک لازم برای انتقال سند قطعی خودرو

اگر خودروی کارکرده خریده باشید، باید برای انتقال سند راهی دفترخانه شوید. به این منظور باید مدارک شناسایی شما و فروشنده موجود باشد. فروشنده علاوه بر مدارک احراز هویت باید مدارک زیر را نیز به همراه داشته باشد:

 • کارت سوخت
 • بیمه شخص ثالث
 • عوارض شهرداری، مالیات و خلافی خودرو را هم باید پرداخت کرده باشد.

فروشنده می‌‎بایست مدارک خودرو  را با خود به همراه داشته و به دفترخانه ارائه دهد.چنانچه شما یا فروشنده به هر علتی، نتوانید در دفترخانه حضور داشته باشید باید وکلایتان به جای شما حاضر باشند.

گم‌شدن سند قطعی خودرو

فرض این‌که سند خودرو گم شود نیز دلهره را روانی دل‌ها می‌کند.اما جای نگرانی وجود ندارد. اگر سند خودرو گم شود، سابقه‌ی آن در دفتر اسناد رسمی ثبت شده است. بنابراین می‌توانید به دفترخانه مربوطه مراجعه کرده و رونوشتی از سند خودرو را دریافت نمایید.برای  اسناد و مدارکی که در دفترخانه ثبت شده‌اند المثنی صادر نمی‌شود.

سند کمپانی یا برگه کمپانی چیست و درصورت گم شدن آن چه باید کرد؟

جالب است بدانید که خودروها نه تنها سند قطعی بلکه سند کمپانی نیز دارند. این سند در زمان خرید از کمپانی یا شرکت سازتده به خودرو تعلق می‌گیرد. سند کمپانی شامل اطلاعاتی نظیر مشخصات مالک و مشخضات فنی خودرو است. چنانچه این سند مفقود شود، باید مراحل زیر را برای دریافت المثنی طی کنید.

 1. آگهی گم شدن این سند را در روزنامه‌های معتبر نشر دهید.
 2. پس از گذشت ده روز از نشر آگهی برای درخواست المثنی سند کمپانی به نمایندگی شرکت تولید کننده خودرو مراجعه نمایید.
 3. مدارک لازم نظیر: برگه سبز خودرو و کپی آن، آگهی گم شدن که نشر داده‌اید، کارت ملی و کپی آن را برای دریافت المثنی به همراه داشته باشید.
 4. پس از بررسی شرکت خودروسازی، المثنی سند کمپانی برای شما ارسال خواهد شد.

سند دوبرگی خودرو چیست؟‌

به سندی که دست دونفر چرخیده باشد، اصطلاحا سند دوبرگی گفته می‌شود. به این معنا که خودرو در گذشته فقط یکبار معامله شده و برای بار دوم به تملک خریدار تازه درآمده است.

هرچه خودرویی کمتر معامله شده و سند آن کمتر چرخیده باشد، یعنی خودرو را افراد کمتری استفاده کرده‌اند.

آیا می‌توان سند خودرو را به نام دو نفر زد؟

بله. این امکان وجود دارد که سند را نه تنها به اسم دونفر بلکه به اسم چند نفر زد! به این شرط که پلاک باید به نام یک نفر باشد.

برگ سبز خودرو چیست؟

وقتی که شما برای تعویض پلاک به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنید نیروی انتظامی تعویض پلاک اصالت خودروی شما را بررسی کرده و خودتان را نیز احراز هویت می‌کند. پس از طی شدن این مراحل برگ سبزی به شما داده می‌شود که به عنوان سند مالکیت خودرو شناخته می‌شود. در این سند شماره‌ی مالکیت خودرو(شماره ثنا) نیز وجود دارد.

برگ سبز خودرو برای اتومبیل‌های نو تک برگ است و اطلاعاتی در رابطه با شناسنامه خودرو را در آن ذکر می‌شود:

بخش اول سند تک‌برگی

این بخش شامل اطلاعات زیر است:

 • نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر
 • تعداد چرخ‌ها
 • ظرفیت خودرو
 • تعداد محورها
 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه

بخش دوم سند تک‌برگی

این بخش به شرح زیر است:

 • نام و نام‌خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • شماره شناسنامه مالک
 • تاریخ تولد
 • کد ملی
 • نام پدر

چگونه می‌توان وضعیت برگ سبز خودرو را رهگیری کرد؟

شاید پیش خودتان فکر کنید چه راه صعب‌العبوری را باید برای پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو طی کنید. در صورتی که این موضوع حساسیتی بیش نخواهد بود. پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو بسیار آسان است و پست این سند را ارسال خواهد کرد.پس از این‌که کارهای قانونی را برای دریافت برگ سبز انجام دهید، یک هفته الی یک ماه دیگر سند در دستان شما خواهد بود.

سوال اینجاست: اگر برگ سبز هم نوعی مالکیت خودرو را نشان می‌دهد، پس یعنی برای ابراز و اظهار مالکیت خودرو کافی است؟ تکلیف سند قطعی خودرو چیست که در دفترخانه ثبت می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است تفاوت میان این دو را متوجه شوید. در پاراگراف زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

سند قطعی خودرو یا برگ سبز ؛ کدام برای مالکیت کافی است؟

چقدر باید  اختلاف و درگیری‌های بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد طول بکشد؟ چرا قانون می‌‎گوید سندی که در دفاتر ثبت می‌شود اعتبار دارد و ناجا نظر دیگری دارد؟

در واقع قانون به این موضوع اشاره می‌کند که سندی می‌تواند فعالیت‌های قانونی را برای صاحبش مقدور کند که در دفاتر ثبت شده باشد.در صورتی که ناجا به برگ سبز خودرو برای نشان دادن مالکیت آن بسنده می‌کند. در نهایت تکلیف چیست؟

طبق ماده 22 قانون حمل نقل مصوب 14 شهریور 1400، باید به این موضوع اشاره کنیم که اموری نظیر اعطای سند به مالک خودرو یا دادن گواهی‌نامه به رانندگان و پلاک دهی به عهده‌ی نیروی انتظامی است.

براساس قانون مندرج برگ سبزی که به مالکان خودرو داده می‌شود برای اثبات مالکیت کافی‌ست و نیازی به دریافت سند دیگر احساس نمی‌شود.

اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح دهیم: پلیس راهنمایی و رانندگی برگ سبز خودرو را به رسمیت و وجاهت می‌شناسد.

در ادامه دادستان کل کشور با تاکید بر این موضوع اشاره کرد که:

برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و مراجعه افراد به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، ضروری نیست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور نوشت:

«حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه‌ی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص ضروری یا غیر ضروری بودن معاملات ثبت خودرو در اسناد رسمی، به اطلاع می‌رساند:

بندهای ۲ و ۳ بخش‌نامه ی شماره ۱۳۷۲۰۴/۹۴ مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۷  صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک که مضموناً حاکی از ضرورت مراجعه طرفین معامله برای ثبت معاملات خودرو به دفاتر اسناد رسمی بود، با صدور دادنامه ی شماره ۱۸۶۳ مورخه ۱۳۹۹/۱۲/۲  هیات محترم دیوان عدالت مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۰  به شماره ۹۸۰۴۱۸۵ در روزنامه رسمی ثبت و ابلاغ شده است.

از آنجایی که برابر مواد مختلف قانون مذکور از جمله تبصره ماده ۱۴ و مواد ۳۴، ۳۵ و ۳۷ و خصوصا مواد ۴۳ و ۴۵ آرای شعب دیوان عدالت اداری و به ویژه هیئت عمومی در موارد مشابه برای همه‌ی دستگاه‌های اداری لازم‌الاجرا بوده و برای مستکفین مجازات در نظر گرفته شده است، لذا مستفاد قطعی از دادنامه مذکور و قوانین مربوط تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.»

ضرورت بیمه خودرو در کنار سند آن

همانطور که داشتن سند خودرو ضروری‌ست،  داشتن بیمه  نیز برای آن اهمیت بالایی دارد. درواقع بیمه خودرو در دو نوع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خلاصه می‌شود. بیمه شخص ثالث بیمه اجباری بوده که تمام خودروها باید آن را خریداری کنند.اما بیمه بدنه ماشین اختیاری است و  داشتن آن برای جبران بسیاری از خسارات خودرو کارساز است. شما می‌توانید این بیمه‌ها را پس از دریافت سند خودروی خود خریداری نموده و خسارات احتمالی که خودرویتان را به کمک بیمه پرداخت کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به سایت بیمه دات کام مراجعه و در صفحه مربوطه اطلاعات خودروی خود را وارد کنید.پس از تکمیل اطلاعات و سفارش بیمه مربوطه، بیمه‌نامه خودرو به صورت رایگان به مقصد انتخابی شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

با بیمه های عجیب دنیا آشنا شوید

برخی از بیمه‌ها واقعا عجیب و خنده دار هستند. مثل حس بویایی. اما وقتی بدانید که چرا برخی این حواس خود را بیمه می‌کنند، شاید به آنها حق بدهید...

01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

01 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

کد کارگاهی بیمه؛ تمام شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن

زمانی که پس از کلی مشغله و سختی موفق می‌شوید شرکتی را به نام خود تاسیس کنید؛ هنوز هم بسیاری از راه‌های نرفته را باید طی کنید. کد کارگاهی بیمه،

31 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

30 شهریور 1400 / بیمه بدنه / مجله بیمه

کارشناسی برق خودرو؛ اهمیت و لزوم کارشناسی سیستم برق ماشین قبل از خرید

اهمیت و لزوم کارشناسی برق خودرو قبل از خرید خودرو. کارشناس چه مواردی را بررسی می‌کند؟

29 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

بیمه تکمیلی SOS؛ هر آنچه باید برای دریافت این بیمه باید بدانید

راهنمای کامل بیمه تکمیلی SOS، مدارک و شرایط مورد نیاز بهره‌مندی پوشش‌های بیمه تکمیلی SOS را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شهناز
15 شهریور 1400

باسلام و عرض خسته نباشید خدمت کارشناس بیمه عزیز.یک سوالی داشتم. چهار ماه پیش من یه خودرویی خریدم که فروشندش برای انتقال سند و فک پلاک دست دست کرد. تا این که یک ماه پیش وکالت تام داد اما سه روز بعد از وکالت خودرو توقیف شده آیا میتوانم تقاضای الزام به تنظیم سند و درخواست خسارت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام شهناز عزیز . از توجه تون به مجله بیمه دات کام ممنون بله شما می تونید این تقاضا رو ارائه و درخواست خسارت داشته باشید.

میترا
15 شهریور 1400

سلام خسته نباشید من خودوریی رو خریدم که فروشندش ادعا می‌کرد مالکشه. بعدش متوجه شدم که خودرو دست به دست شده این شخص وکالتم نداره.بخاطر همین برای سند زدن اذیت میکنه.پولم از من کامل دریافت کرده. می‌شه شکایت حقوقی و کیفری کرد ازش؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام میترای عزیز از توجه تون به این مقاله ممنون . شما می تونید شکایت کیفری انجام بدید

محمد
15 شهریور 1400

سلام خسته نباشید. من چندوقت پیش پراید مدل نود خریدم .فروشنده به صورت فروش با برگ سبر به من فروخت و تعویض پلاکم انجام شد. سند قطعی به نامش نبود گفتش از صاحب سندم خبری نداره ولی سند ماشین رو به من تحویل داد یعنی همون سند کمپانی. من از صاحب سند شکایت کردم. الان تکلیف چی میشه؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام و درود محمد عزیز. شما می تونید درخواست بدید

بابک
15 شهریور 1400

سلام و درود خدمت شما. من ماشینی رو چند ماه قبل خریدم البته من نفر سومم. الان صاحب سند از بنام زدن خودرو امتناع میکنه میخواستم ببینم برای سند زدن باید به چه کنم و کجا شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام بابک عزیز شما می‌تونید با مراجعه به دفتر یکی از وکلای دادگستری متخصص، کاربلد و باتجربه مقیم در حوزه قضائی خود و پرداخت اجرت ، مشاوره حقوقی کامل و عنداللزوم سایر خدمات حقوقی مورد نیاز را دریافت نمائید .

مصطفی
15 شهریور 1400

سلام تقریبا یک سال پیش بود که خودوریی رو به صورت قولنامه دستی خریدم که فروشنده هم اونو از خانمی خریدم که مادر کسی است که سند خودرو به نام ایشونه. صاحب سند چند ماه پیش فوت کرده و مادر صاحب سند ( یکی از فروشنده ها ) نمیاد سند بزنه (در ضمن صاحب سند قبل از فوت رفته تمام مدارک کارت سبز و … از محضر گرفته) من از چه کسی باید شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1400

  سلام مصطفی عزیز . شما می‌تونید از وراث متوفی شکایت کنید

هللات
19 شهریور 1400

سندمحضری به هیچ عنوان نیازنیست چندساله جیب ملتواین محضریاخالی کردن دیگه بسه خواهش میکنم پول الکی به محضریاندید سندمحضری اندازه چوب کبریت هم ارزش ندارد

هادی
27 شهریور 1400

سلام . من سال 91 یه ماشین خریدم فروشنده برام وکالت فروش زد و من هم با وکالت فروش رفتم تعویض پلاک کردم امسال که خواستم بفروشم هر محضری که رفتم گفتن وکالت فروشت جعلی هست باید بری صاحب قبلی که سند قطعی به نامش بوده رو بیاری حالا چیکار کنم

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1400

  سلام هادی عزیز به دفتر خانه‌اي که در آن ثبت وکالت فروش کردید، اطلاع داده و موضوع را از طریق آن ها پیگیری نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید