۱۶ تیر ۱۴۰۳

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید

‌برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و دیگر به هیچ وجه نیازی نیست که افراد به دفتر اسناد برای سند زدن خودرو در دفترخانه مراجعه کنند؛ دعوا تمام شد. پلیس راهور فراجا در روز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ اعلام کرد: بر اساس قانون برگ سبز خودرو، سند رسمی محسوب می‌شود و ادعای کانون سردفتران در مورد معتبر نبودن برگ سبز را مغایر قانون اعلام کرد. بنابراین برگ سبز خودرو همان سند رسمی و مورد پذیرش قانون است.

در واقع با در دست داشتن سند خودرو به ارگان‌های دولتی مثل نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی این امکان را می‌دهید که نظم بیشتری را در تردد حکم‌فرما کنند. بهتر است شما نیز با ابعاد و جهات مختلف سند خودرو آشنا شده و مفاهیم آن را درک کنید. اگر بدانید که با دو سند ناشناخته در این مقاله آشنا می‌شوید حتی یک لحظه نیز از آن چشم برنمی‌دارید.

سند خودرو چیست؟

آیا به تازگی صاحب اتومبیلی شده‌اید؟ کارهای نقل و انتقال و سندیت آن را نیز انجام داده‌اید؟

آیا سند قطعی خودرو لازم است؟

جز سند قطعی که تنظیم آن در دفترخانه‌ها صورت می‌گرفت و شما مالک خودرو شناخته می‌شوید، یک سند دیگر به نام برگ سبز خودرو نیز وجود دارد. در این مطلب به طور کامل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

سند ماشین یا کارت سبز

سند خودرو یا کارت سبز

تا حالا برایتان پیش آمده است که خودروی صفری را از شرکت سازنده‌ی آن بخرید؟ یا خودرویی را خریداری کنید که کارکرده بوده و از فروشنده‌ای به جز شرکت سازنده آن را خریده باشید؟ در هر دو نوع خرید، قوانینی وجود دارد. توجه به این قوانین شما را از سردرگمی می‌رهاند. در زیر به صورت شفاف برای شما این مسائل را باز می‌کنیم.

چگونه برای خودروی صفر سند قطعی بگیریم؟

حتما شما هم تا به حال قصد خرید خودروی صفر را داشته‌اید. بیشترین علت خرید این خوردو این است که نیازی نیست خیلی خرج تعمیر آن کنیم. زیرا خودروی تازه تولید است و آفتابه خرج لحیم نمی‌کنیم. اما از آنجایی که خودروی صفر قیمت بالاتری دارد، ممکن است مشتریان قصد خرید قسطی آن را داشته باشند. در صورتی که خودرو به صورت قسطی خریداری شود، سند خودرو تا زمان تسویه حساب کامل نزد شرکت باقیمانده و به شما تحویل نمی‌شود. اگر خودرو را به صورت نقدی خریداری کرده باشید پس از پرداخت وجه، سندقطعی برای شما تنظیم خواهد شد.

سند قطعی برای خودرو کارکرده

حال فرض کنید به هر علتی قصد خرید خودروی کارکرده دارید. در این صورت، نیز یا خرید نقدی را انتخاب می‌کنید یا خرید قسطی. این موضوع بستگی به بودجه‌ی شما خواهد داشت. همانند آن‌چه در بخش خرید خودروی صفر گفتیم، اگر خودرو را قسطی بخرید، سند خودرو به شما تحویل نشده و تا زمان تسویه حساب در دفتر اسناد رسمی خواهد ماند. البته می‌توانید برای اطمینان خاطر از قولنامه و گرفتن وکالت از فروشنده استفاده نمایید.

سند خودروی وارداتی

گاهی اوقات پیش می‌آید افراد قصد داشته باشند خودروی وارداتی بخرند. در چنین حالتی، باید برای سندزدن بارنامه‌ی خروج کالا را در دست داشته باشید. پس از دریافت مجوز خروج کالا پلاک و برگ سبز خودرو به شما تحویل داده می‌شود.

مدارک لازم برای انتقال سند قطعی خودرو

طبق قانون جدید انتقال سند خودرو ۱۴۰۳، مالک برای انتقال سند باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشد، شامل:

فروشنده می‌‎بایست مدارک را همراه با سند خودرو در مراکز تعیین شده ارائه دهد. چنانچه شما یا فروشنده به هر علتی، نتوانید حضور داشته باشید باید وکلایتان به جای شما حاضر باشند. در واقع امکان انتقال سند خودرو بدون حضور مالک یا وکیل وی امکانپذیر نیست. با توجه به قانون جدید دیگر لازم نیست که فروشنده و خریدار به دفترخانه مراجعه کنند. همان سند قطعی داده شده از طرف نیروی انتظامی کافی است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

اگر در مورد هزینه سند خودرو در سال جدید اطلاعات کافی ندارید، مقاله مربوطه را به دقت بخوانید.

سند قطعی، ثبت در دفاتر اسناد رسمی

پس از این‌که در مراکز شماره‌گذاری کارهای نقل و انتقال برگه سبز، کارت خودرو و پلاک ماشین را انجام دادید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند قطعی تنظیم می‌کنید. این مورد هم مانند موارد دیگر که مثلاً برای خرید ملک اقدام می‌کنید و سند را در دفاتر رسمی به نام خریدار می‌زنید، است. به همراه مدارک مورد نیاز از مدارک شناسایی گرفته تا برگه سبز جدید و … به یکی از شعب دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و کارهای نهایی نقل و انتقال کامل سند را انجام می‌دهید.

سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شود

گم شدن سند خودرو

فرض این‌که سند ماشین گم شود نیز دلهره را روانی دل‌ها می‌کند.اما جای نگرانی وجود ندارد. اگر سند ماشین گم شود، سابقه‌ی آن در دفتر اسناد رسمی (برای آن هایی که از در دفترخانه سندی را ثبت کرده‌اند) یا سازمان معرفی شده از طرف نیروی انتظامی ثبت شده‌است. بنابراین می‌توانید به آنجا مربوطه مراجعه کرده و رونوشتی از سند خودرو را دریافت نمایید. برای اسناد و مدارکی که در گذشته در دفترخانه ثبت شده‌اند، المثنی صادر نمی‌شود.

سند کمپانی یا برگه کمپانی چیست و درصورت گم شدن آن چه باید کرد؟

جالب است بدانید که خودروها نه تنها سند قطعی بلکه سند کمپانی نیز دارند. این سند در زمان خرید از کمپانی یا شرکت سازتده به خودرو تعلق می‌گیرد. سند کمپانی شامل اطلاعاتی نظیر مشخصات مالک و مشخضات فنی خودرو است. چنانچه این سند مفقود شود، باید مراحل زیر را برای دریافت المثنی طی کنید:

 1. آگهی گم شدن این سند را در روزنامه‌های معتبر نشر دهید.
 2. پس از گذشت ده روز از نشر آگهی برای درخواست المثنی سند کمپانی به نمایندگی شرکت تولید کننده خودرو مراجعه نمایید.
 3. مدارک لازم نظیر: برگه سبز خودرو و کپی آن، آگهی گم شدن که نشر داده‌اید، کارت ملی و کپی آن را برای دریافت المثنی به همراه داشته باشید.
 4. پس از بررسی شرکت خودروسازی، المثنی سند کمپانی برای شما ارسال خواهد شد.

سند دوبرگی خودرو چیست؟‌

سندی که دست دونفر چرخیده باشد، اصطلاحا سند دوبرگی نام دارد. به این معنا که فقط یکبار معامله خودرو برای آن دستگاه انجام شده و برای بار دوم به تملک خریدار تازه درآمده است.

هرچه خودرویی کمتر معامله شود و سند آن کمتر بچرخد، یعنی خودرو را افراد کمتری استفاده کرده‌اند.

آیا می‌توان سند ماشین را به نام دو نفر زد؟

بله. این امکان وجود دارد که سند را نه تنها به اسم دونفر بلکه به اسم چند نفر زد! به این شرط که پلاک باید به نام یک نفر باشد.

برگ سبز خودرو چیست؟

بر اساس قانون جدید تعویض پلاک و سند، وقتی که شما برای تعویض پلاک به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنید نیروی انتظامی تعویض پلاک اصالت خودروی شما را بررسی کرده و خودتان را نیز احراز هویت می‌کند. پس از طی این مراحل برگ سبزی به شما تحویل می‌دهند که به عنوان سند مالکیت خودرو شناخته می‌شود. در این سند شماره‌ی مالکیت خودرو (شماره ثنا) نیز وجود دارد.

سند خودرو برگ سبز برای اتومبیل‌های نو سند تک برگ است و اطلاعاتی در رابطه با شناسنامه خودرو را در آن ذکر می‌شود:

بخش اول سند تک برگی

این بخش شامل اطلاعات زیر است:

 • نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر
 • تعداد چرخ‌ها
 • ظرفیت خودرو
 • تعداد محورها
 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه

بخش دوم سند تک برگی

این بخش به شرح زیر است:

 • نام و نام‌خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • شماره شناسنامه مالک
 • تاریخ تولد
 • کد ملی
 • نام پدر

چگونه می‌توان وضعیت برگ سبز خودرو را رهگیری کرد؟

شاید پیش خودتان فکر کنید چه راه صعب‌العبوری را باید برای پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو طی کنید. در صورتی که این موضوع حساسیتی بیش نخواهد بود. پیگیری وضعیت برگ سبز خودرو بسیار آسان است و پست این سند را ارسال خواهد کرد.پس از این‌که کارهای قانونی را برای دریافت برگ سبز انجام دهید، یک هفته الی یک ماه دیگر سند در دستان شما خواهد بود. اما گاهی ممکن است ارسال این سند با مشکل همراه شود و زمان زیادی را سپری کند. در چنین شرایطی، می‌توان از طریق سامانه اینترنتی، ارسال پیامک یا کد دستوری USSD، نسبت به پیگیری برگ سبز خودرو اقدام کرد.

سند قطعی خودرو یا برگ سبز ؛ کدام برای مالکیت کافی است؟

بالاخره جنگ بین نیروی انتظامی و کانون سردفتران تمام شد. دیگر لازم نیست که افراد برای ثبت سند به دفترخانه‌ها مراجعه کنند. بر اساس مصوبه هیئت وزیران، مالکان انواع وسیله نقلیه برای انتقال سند باید به مراکز تعیین شده توسط نیروی انتظامی مراجعه و درخواست خود را در سامانه شماره گذاری ثبت کنند. سپس پلیس راهور بعد از انجام مراحل، اقدام به اختصاص پلاک به نام آخرین مالک، نصب روی وسیله و صدور سند مالکیت رسمی و کارشناسی خواهد کرد.

البته، طبق ماده ۲۲ قانون حمل نقل مصوب ۱۴ شهریور ۱۴۰۰، باید به این موضوع اشاره کنیم که اموری نظیر اعطای سند به مالک خودرو یا دادن گواهی‌نامه به رانندگان و پلاک دهی به عهده‌ی نیروی انتظامی است. این قانون انتقال خودرو ۱۴۰۰ است. در حقیقت نیازی دیگر به ثبت سند اتومبیل در دفترخانه نیست.

براساس قانون مندرج برگ سبزی که به مالکان خودرو داده‌می‌شود برای اثبات مالکیت کافی‌ست و نیازی به دریافت سند دیگر احساس نمی‌شود.

اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح دهیم: پلیس راهنمایی و رانندگی برگ سبز خودرو را به رسمیت و وجاهت می‌شناسد.در حقیقت باید گفت که برگ سبز خودرو سند مالکیت است.

همچنین در ادامه دادستان کل کشور با تاکید بر این موضوع اشاره کرده بود:

برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و مراجعه افراد به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، ضروری نیست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور نوشت:

«حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه‌ی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص ضروری یا غیر ضروری بودن معاملات ثبت خودرو در اسناد رسمی، به اطلاع می‌رساند:

بندهای ۲ و ۳ بخش‌نامه ی شماره ۱۳۷۲۰۴/۹۴ مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۷ صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک که مضموناً حاکی از ضرورت مراجعه طرفین معامله برای ثبت معاملات خودرو به دفاتر اسناد رسمی بود، با صدور دادنامه ی شماره ۱۸۶۳ مورخه ۱۳۹۹/۱۲/۲ هیات محترم دیوان عدالت مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال گردیده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۰ به شماره ۹۸۰۴۱۸۵ در روزنامه رسمی ثبت و ابلاغ شده است.

 

از آنجایی که برابر مواد مختلف قانون مذکور از جمله تبصره ماده ۱۴ و مواد ۳۴، ۳۵ و ۳۷ و خصوصا مواد ۴۳ و ۴۵ آرای شعب دیوان عدالت اداری و به ویژه هیئت عمومی در موارد مشابه برای همه‌ی دستگاه‌های اداری لازم‌الاجرا است. برای مستکفین مجازات در نظر گرفته‌اند، لذا مستفاد قطعی از دادنامه مذکور و قوانین مربوط تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.»

ضرورت بیمه خودرو در کنار سند آن

همانطور که داشتن سند خودرو ضروری‌ست، داشتن بیمه نیز برای آن اهمیت بالایی دارد. درواقع بیمه خودرو در دو نوع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خلاصه می‌شود. بیمه شخص ثالث بیمه اجباری بوده که تمام خودروها باید آن را خریداری کنند.اما بیمه بدنه ماشین اختیاری است و داشتن آن برای جبران بسیاری از خسارات خودرو کارساز است. شما می‌توانید این بیمه‌ها را پس از دریافت سند خودروی خود خریداری نموده و خسارات احتمالی که خودرویتان را به کمک بیمه پرداخت کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به سایت بیمه دات کام مراجعه و در صفحه مربوطه اطلاعات خودروی خود را وارد کنید.پس از تکمیل اطلاعات و سفارش بیمه مربوطه، بیمه‌نامه خودرو به صورت رایگان به مقصد انتخابی شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
تاثیر واردات خودرو بر قیمت بعد از آزادسازی واردات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو | عوارض واردات خودرو

با شروع سال 1401 شیب صعودی قیمت ماشین همچنان ادامه دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودروهای داخلی چندان زیاد نیست اما طرفداران واردات نظر دیگری دارند. برای اطلاع از این موضوع این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمود
۱۹ اسفند ۱۴۰۲

سلام وعرض ادب .ایا میشود برگه کمپانی را به برگ سبز تبدیل کرد ؟ البته بدون نقل و انتقال . ممنون از لطفتون اگر پاسخ بدهید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر برگ سبز خودرو در زمان تهیه پلاک از سوی نیروی انتظامی برای شما صادر می شود.

person
محمد
۱۲ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر برای نقل و انتقال برگ سبز کفایت میکنه ؟ من برگ سبز به نام خودم هست ولی برگه کمپانی به اسم نفر قبلی که صفر از کارخونه گرفته ؟ یکی دو روز دیگه میخوام به نام کسی بزنم ماشینو ، وقت بنام خودم زدن برگه کمپانی یا فاکتور رو ندارم، به مشکل نمیخورم ؟ ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برگ سبز همان سند خودرو است. با استفاده برگ سبز خودرو می توانید کارهای نقل و انتقالات آن را انجام دهید.

person
حسین
۲۱ دی ۱۴۰۲

سلام من یک پاژن لندرور مدل ۸۲ رنگ خاکی خریدم آیا میتونم تعویض پلاکش کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید با دریافت معاینه فنی خودرو به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید.

person
هاشم
۰۲ دی ۱۴۰۲

سلام وقت به خیر
ممنون بابت توضیحات کامل مقاله شما ، در شهریور ۱۴۰۲ یک خودرو mvm خریدم که من خریدار ۴ ام بودم کارت ماشین و برگ سبز به نامم هست و چون قانون برگ سبز برای مالکیت کافی بود نسبت به دریافت سند کمپانی اقدام نکردم . چند وقت پیش برای خرید ماشین جدید از طریق نمایندگی اقدام کردم گفتن باید سند کمپانی باشه و من به فروشنده که زنگ زدم ایشان هم نداشتند . با نمایندگی تماس گرفتم میگه خودرو لیزینگی بوده و نفر اول بدهی ها رو نداده ما سند رو نمیدیم . با آگاهی صحبت کردم میگه موضوع با شما مرتبط نیست و طرف حساب کمپانی شخص خریدار اول بوده و شما میتونی ماشین رو معامله کنی. حالا سوال من اینه که چطور میتونم ماشین رو بفروشم بدون این که خدای ناکرده برای نفر بعدی مثل من مشکل پیش نیاد و از طرفی آیا من میتونم کاری کنم که سند به نام من بشه و تحویل من بشه سند مادر ؟ چون سند مادر رو فقط به خریدار اول میدن که اونم ظاهرا متواری هست و نیست.

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهترین کار جلوگیری از این مشکل استعلام اصالت کارت سبز و سند خودرو است. اگر مشکلی وجود نداشته باشد می توانید خودرو را به راحتی معامله کنید.
  https://bimeh.com/mag/car-document-inquiry/

person
امیر
۰۱ آذر ۱۴۰۲

چطوری باید یه ماشین شریکی خرید که داخل سند هم اسم هر دو طرف باشه

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ آذر ۱۴۰۲

  به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

person
امی
۰۱ آذر ۱۴۰۲

سلام من و برادرم یه ماشین خریدیم برگه سبز ب نام برادرم هست اسم من هم میتونه. اخل برگه سبز باشه یا نه

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  لطفا این سوال را از دفاتر اسناد رسمی بپرسید.

person
محمد
۰۹ مهر ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید من ماشینی رو قسطی از نمایشگاه خریداری کردم و در برگ سبز خودرو ماشین به اسم دو نفر است ک طبق قانون قدیم اون یه نفر دیگه سه دنگ ماشین رو تو دفتر اسناد رسمی سند قطعی زده اما ت برگ سبز هنوز اون سه دنگ بنام ایشون موندع و صاحب نمایشگاه از فروشنده ای ک اون سه دنگ هم ت دفتر اسناد به نام خودش زدع وکالت دارع
وقتی به تعویق پلاک مراجعه میکنیم طبق قانون جدید برگه سند قطعی اسناد رسمی و قبول نمیکنه
برای تغییر مالکیت چکار میشه کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید سند خودرو را به صورت کامل به نام خود بزنید وسپس به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید.

person
هادی
۰۴ مهر ۱۴۰۲

سلام خسته نباشی من ماشینی خریداری کردم، با وکالت فروشنده رفتم تعویض پلاک را انجام دادم برگه سبز به نام من شد،ولی برگه کمپانی به نام من نیست،
میخواستم بدونم آیا برگه کمپانی هم باید به نام من باشه یا همان برگه سبز کفایت میکند ؟
موقع فروش خودرو مشکلی ندارد که برگه کمپانی به نام من نیست؟
برای تغییر مالکیت برگه کمپانی کجا باید مراجعه کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برگ سبز همان سند است و معتبر است. در صورتی که خودرو داخلی است با در دست داشتن مدارک خود به نمایندگی شرکت خودرو مراجعه نمایید.

  person
  محمد
  ۰۹ مهر ۱۴۰۲

  کجا به صورت کامل به نام خود بزنیم؟

person
مژگان
۰۹ مرداد ۱۴۰۲

سلام
آیا برای دریافت برگ سبز خودرو، نیاز به بردن خودرو هم هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. برگ سبز خودرو سند آن است. خیر نیازی به بردن خودرو نیست.

person
Ar.min
۰۷ فروردین ۱۴۰۲

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده سه هفته پیش یه ماشینی رو خریداری کردم و قولنامه ای توسط خود فروشنده نوشتیم و تمام پولو دادم بهش و مدارک از جمله کارت و برگ کمپانی اینا ازش گرفتم فقط سند موند که به اسم یکی دیگه هستش و قرار شد زودی برام پست کنه ولی الان سه هفته داره هی امروز فردا میکنه
بنظرتون چیکار کنم ؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است باهم توافق کنید یا از روش‌های قانونی استفاده کنید.

person
احمد
۱۳ بهمن ۱۴۰۱

با سلام من چندوقت پیش خودروخریدم وصرفا تعویض پلاک وبرگ سبزبه نام من انجام شدو دفترخانه نرفتیم حالااگه من بخوام بفروشم وخریدارجدید بخوادسندمحضری بگیره ،باید فروشنده قبلی هم باشه؟ اینکه باز دردسر شدبرای مردم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. برگ سبز خودرو همان سند محسوب می شود. و براساس برگ سبز شما مالک هستید و نیازی به حضور مالک قبلی نیست.

person
میثم
۱۶ دی ۱۴۰۱

سلام و روز بخیر
بنده ماشینی خریدم در سالهای گذشته برگ سبز به اسم خود بنده است ولی سند قطعی خیر
الان برای اسقاط خودرو می خواهم اقدام کنم
آیا در نبود سند قطعی به مشکل بر می خورم یا نه برگ سبز کافی است
تشکر

person
مجید
۱۴ آبان ۱۴۰۱

سلام وخسته نباشید ،مدارک ماشین از جمله کارت سبز، کارت ماشین دزدیدن، می خوام ماشین بفروشم ،برای فروشش باید حتما برگ سبز ماشین باشه یا بدون برگ سبز میشه

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ آبان ۱۴۰۱

  سلام ۰۱ خیر تامین اجتماعی بابت دیسک گردن از کارافتادگی نمی دهد ۰۲ کلا با توجه به بیماری شما از کارافتادگی نمیدهند

person
مهدی
۰۷ آبان ۱۴۰۱

سلام . ۱۳ سال پیش خانم بنده ماشینی رو به بنگاه فروخته ولی پلاک خانم بنده فعال هست و تعویض پلاک هم انجام نشده در این سالها و متاسفانه هیچ مدرکی هم بدلیل سرقت مدارک خانمم نداریم . استعلام کردم ماشین خلافی هم ندارد . صاحب ماشین رو هم شمارشو پیدا کردم و میگه برگه سبز ندارد و کارت ماشین به اسم خانم بنده هست . با این شرایط به چه صورت میتونیم برای این خریدار جدید ماشین تعویض پلاک انجام بدیم ؟ چه مدارکی رو باید داشته باشه این طرف ؟ . آیا من میتونم به روزنامه کثیالانتشار اعلام مفقودی برگه سبز ماشین رو بدم ؟ کلا کسی جواب درستی نمیده به من . ممنون میشم از عزیزان که تجربه دارن راهنمایی به بنده کنن . با تشکر

person
شکایت مالکیتی
۰۲ آبان ۱۴۰۱

سلام من یه ماشین خریدم از نمایشگاه اونا وکالت تعویض پلاک واسم گرفتن و من تماما پول ماشینو دادم ولی سند مالکیت موند تا اینکه قوانیین مالکیتی عوض شد حالا مالک قبلی شکایت کرده که پول ماشین رو ندادن به من ایا میتونه با توجه به این که برگ سبز به نام منه و با قانون جدید مالک هستم یا نه میتونه ابطال پلاک و سند برگ سبز کنه

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ آبان ۱۴۰۱

  سلام ما که در شرایط کاری شما نبوده ایم اما بهتر است که از یک وکیل بپرسید. اینکه چه چیزی پرداخت شده است یا خیر.

person
آرمین
۱۹ مهر ۱۴۰۱

سلام وخسته نباشید من تو ۱۴۰۰ دو بار ماشین فروختم که همه ی کارهاشم انجام دادیم وتعویض پلاک هم کردیم ولی میرم تو پرونده مالیاتی مینویسه نقل وانتقال خودرو تکمیل نشده دوعدد. کجا باید برم برای حل مشکلم. باتشک

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ مهر ۱۴۰۱

  سلام احتمال اینکه سایت شاید به روز نشود، هست. اما به همان شماره موجود در سایت تماس بگیرید یا شماره موجود در سایت تعویض پلاک که اگر بدانند، راهنماییتان کنند.

person
علی
۲۸ مرداد ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید من مدتی پیش ماشینی رو خریدم و فروشنده گفتن که چون الزام ثبت در دفترخانه برداشته شده و سند قطعی شده برگ سبز دیگه مراجعه ب دفتر خونه لازم نداریم مستقیم رفتیم و توی تعویض پلاک نقل و انتقال رو انجام دادیم و تمام شد
آیا لازم بود که به دفتر خونه هم بریم یا همون کافیه و من در آینده برای فروش به مشکلی نمیخورم ؟!

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

  سلام با توجه به قوانین جدید، همان برگ سبز کفایت می کند و نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

   person
   رضا
   ۲۰ مهر ۱۴۰۱

   با سلام
   انتقال هزینه خرید ماشین در داخل مراکز پلاک تعویض صورت میگیره؟
   و اینکه به چه صورته؟ آیا خریدار در همان مرکز تعویض پلاک باید به صورت چک رمز دار، مبلغ را به فروشنده انتقال دهد؟
   و اینکه دیگه نیازی به رفتن به دفاتر اسناد رسمی نیست و فقط سند سبز کافیه؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۳ مهر ۱۴۰۱

    سلام در خصوص پرداخت مبلغ در همان موقع انجام می شود؛ اما اینکه به چه صورت است، اطلاعات دقیقی نداریم.

person
علی
۲۰ تیر ۱۴۰۱

سلام خسته نباشی
من یه ماشین سال ۱۴۰۱ خریدم با قوانین جدید
به من گفتن سند کمپانی دیگه کاربردی نداره‌و…
سند کمپانی رو به من ندادن
ولی وکالت زدن و تعویض پلاک انجام دادم و برگ سبز جدید
که بالاش نوشته شده سند مالکیت خودرو دستم هست
میخواستم بدونم سند کمپانی در اینده نیاز میشه
یا دیگه هیچ ارزش نداره که بخوام برم دنبالش

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام همان برگ سبز کفایت می کند.

person
یعقوب
۳۱ خرداد ۱۴۰۱

فرق اصلی برگ سبز و سند چیه/

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، تفاوتی ندارند. الان دیگر به سند احتیاج نیست.

person
Tahmasebi
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من ماشین خودم را فروختم و خریدم کل پول را گرفتم ولی قولنامه نکردیم فقط در دفتر ثبت اسناد وکالت دادم به طرف برای انتقال سند و فک پلاک آیا کار دیگه ای هم باید انجام می‌دادم یانه

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم که به کار دیگری باشد. همه چیز را خود خریدار با وکالت نامه می تواند انجام دهد.

person
سیاوش
۲۷ فروردین ۱۴۰۱

سلام دوستان.من ماشین فروختم میخوام ۳دونگ ازماشین وبه اسم خودم بزنم.تعویض پلاک بایداین کاروانجام بدم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم باید از تعویض پلاک بپرسید.

person
حسین
۲۴ فروردین ۱۴۰۱

سلام من چند وقت پیش خودرو دسته دوم گرفتم پلاک به نام فروشنده بود ولی سند قاطی بنام فروشنده قبلی بود ازش خواستن باید قاطی بزنی بنام خودت بعد بنام من بزنی آیا سند قاطی در دفترخانه لازم هست؟و آیا کسی که پلاک بنام باشه ویندوز قاطی بنام نباشه میتونه وکالت تعویض پلاک بده

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، جملاتتان نامفهوم است. ویندوز قاطی چیست؟

person
مجید
۲۶ اسفند ۱۴۰۰

سلام من یه ماشین از پدرم گرفتم اونم دوسال پیش از یکی خریده ولی وکالت انجام نداده الان این خانم که اسمش رو برگه سبزه پیدا نمیکنم آیا برای تعویض پلاک وکالت ایشون لازمه

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، به هر حال باید مدرکی برای نشان دادن داشته باشید. وکالت نامه حداقلترینش است.

person
زارع
۲۳ اسفند ۱۴۰۰

درود آیا میشود شماره تلفن و آدرس جدید را در سند خودرو برگ سبز ویرایش کرد بدون مراجعه به شماره گذاری

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، تنها راه مراجعه به مرکز تعویض پلاک است.

person
بافقی
۱۰ اسفند ۱۴۰۰

با تصویب مجلس برای نقل انتقال خودرو احتیاج به دفترخانه نیست لطفا فریب محضر دارای پول دار را نخورید که فقط فکر منافع خودشون هستن

  person
  علی
  ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

  هنوز که تصویب نشده!!

person
میثم
۱۰ اسفند ۱۴۰۰

سلام و عرض خسته نباشید
بنده ۲ سال پیش خودروی سواری خریداری کردم ولی سند قطعی به نامم زده نشد و بنده مبلغ ۳ ملیون تومان بابت سند قطعی نگه داشتم و قرار شد هر موقع سند قطعی به نامم ثبت شد اون پولو برگردونم ایشون یعنی فروشنده ۲ سال منو اذیت کرد سند نمیزد حالا که سند قطعی میگن دیگه نمیزنن رفته شکایت کرده که پولشو بعلاوه هزینه خسارتشو بگیره آیا این به ضرر بنده است؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، این مساله جنبه حقوقی دارد و باید با یک وکیل یا کارشناس بیمه آشنا به این مباحث صحبت کنید.

person
محمد
۰۹ اسفند ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید .جناب من ماشینمو با تعویض پلاک خریدم سند قطعی نزدم الان میخوام بفروشم چند تا دفتر اصناد رسمی رفتم میگن باید سند قطعی باشد وگر نه به هیچ عنوان نمیشه منم نمیتو نم سند قطعیشو گیر بیارم خواهشن راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، ما در این مقاله فقط در خصوص لازم بودن یکی از این ها را نوشته ایم. در این خصوص بهتر است که با همان دفترخانه مشورت کنید.

person
محمد.
۰۹ اسفند ۱۴۰۰

باعرض سلام خسته نباشید…من۲ماه پیش ازیک نفر خودرویی گرفتم.که نوبت تعویض پلاک گرفتیم وپلاک وبرگه سبز الان به اسم خودم هست .باتوجه به این که همه مردم ودولت اعلام کرده که بر گه سبز همون سند قطعیه.من میخوام ماشینو بفروشم و تا الان باچند تا مشتری که حاضر بودم خودرو روبگیرن رفتیم دفتر وکالت میگن که باید سند قطعی باشه وگرنه نمیاونی وکالت بدهید.خواهشن راهنمایی کنید‌.از چند دست قبل هم باتعویض پلاک ماشین خرید فرکش شده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، ما در اینجا فقط مطلبی در خصوص اهمیت و استفاده از سند خودرو یا برگ سبز و همچنین مقایسه آن ها نوشته ایم. در این خصوص باید با کارشناس مرتبط مشورت کنید.

person
حقی
۰۷ اسفند ۱۴۰۰

با سلام و احترام
آیا عدم لزوم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی بعد از تعویض پلاک رسمیت دارد؟ و نیاز به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی منتفی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، با توجه به بخشنامه اخری، نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

person
عظیمی
۰۶ اسفند ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر . بنده خودرویی دوماه پیش خریدم از شهری دیگه و وکالت تعویض پلاک محضری گرفتم و تعویض پلاک به نام خودم انجام دادم . و حالا میخام خودرو را به نام خانومم بزنم . سوالم اینه بنده با خانومم میتونیم بعد نوبت گرفتن هردو بریم تعویض پلاک و اونجا خودرو به نام خانومم تعویض پلاک کنم ‌ و مالک خودرو دیگه خانومم باشه . مشکلی که نداره . کلیه مدارک هم اماده هستش ‌. تشکر .

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، در خصوص قوانین تعویض پلاک باید اول به خود سایت مراجعه کنید. در آنجا اطلاعات کامل نوشته شده است. به هر حال، اگر ایشان همراه شما هم باشند، بهتر است.

person
توحیدمجنون
۰۵ اسفند ۱۴۰۰

باسلام وخسته نباشیدبه خدمت همه زحمتکشان،سایت محبوب بیمه دات کام،سوالی که داشتم بنده،چندسال پیش خود رویی روفروختم که اصلاتعویض پلاک نشده تابه امروز،وهروقت پیامک حریمه پلاک برایم میاد،وچندین دست باپلاک من معامله شذه،والان بی اطلاع ازمالک اصلی هستم،اسانترین راه برای تعویض پلاک این خودروچیه،چگونه میتونم پلاکموبگیذم وصاحب ماشین هرکسی هست،خودش باپلاک خودش استفاده کنه،ممنون میشم راهکاری خوب واسان روبرام بگین،اززحمات شماسپاسگذارم.

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، در این خصوص و دریافت جواب دقیق، باید به یکی از دفاتر تعویض پلاک مراجعه کنید.

person
علی اسلامی
۰۵ اسفند ۱۴۰۰

من یک مصرف کننده هستم و صادقانه اینارو مینویسم امیدوارم بدرد یکی بخوره و کلاه سرش نره:
من یک ماه پیش یک ماشین خریدم طرف وکالت تعویص پلاک و برگ سبز داشت رفتیم کاراشو انجام دادیم و پولشو هم همونجا بهش دادم بهش گفتم سند رسمی قطعی بیا بزن گفت من وکالت فروش ندارم و نمیتونم بیام محضر سند قطعی بزنم و لازم هم باتوجه به این بحث سند رسمی بودن برگ سبز نیست بعد از دوهفته رفتم دادگاه از دو تا قاضی پرسیدم گفتن ما برامون ملاک سند اسناد رسمی که در دفتر اسناد رسمی ثبت شده هست بنابراین اگر کسی ادعای بدهی از مالک قبلی کنه و بره ثبت توقیف ماشینو به دلایلی مثل مهریه و بدهی بگیره ما حکم توقیف میدیم منم دیدم اینجوری هستش اون طرف قبلی که سند بنامش بود یکهفته تمام بهش زنگ زد تا دلش سوخت و مجبور شد بیاد محضر و سند قطعی بزنه والبته همه هزینه هاشو هم خودم دادم ولی خداروشکر خیالم راحت شد
دوتا نکته رو من فهمیدم که باید به دوستان یاد اوری کنم:
اول اینکه مالیات الان توی سایت وزارت دارایی به ادرس https://cartransfer.tax.gov.ir دریافت میشه و توی دفترخونه بررسی میشه و توی لایحه دولت هم اومده درصورت امکان اخذ مالیات توسط نیروی انتطامی برگ سبز میتواند سند رسمی شود ولی تاالان نیروی انتطامی این برگه تصفیه مالیات نه میگیره و نه بررسی میکنه پس احتمالا اگر قانونی هم تصویب توسط مجلس بشه از ان ببعد هستش ضمن اینکه مالیات عدد کمی هم نیس حدود چند میلیون تومن هستش که بستگی به ماشین داره بنابراین دفترخونه در این زمینه پول اضافی نمیگیره
نکته دوم اینه که قانون فعلا ثبت اسناد میشناسه پس چرا باید سربی دردو ادم دستمال بببنده الخصوص مصرف کننده ها حواسشونو جمع کنن ابن پول در برابر رقم ماشین واقعا چیزی محسوب نمیشه .. اگر خدایی نکرده اتفاقی بیوفته و قاضی حکم براساس سند قطعی محضری بده ایا همون اقایونی که گفتن برگ سبز سند رسمی هس و نیازی به سند محضری نیس جوابگو هستند؟؟؟ قانون اولیا هست اگر راست میگن قانونش کنن خیال ملت راحت کنند
درخصوص وجهی که دفترخونه میگیره هم ما قانون داریم که به حساب خزانه داری کل کشور میره و احتمالا اگر برگ سبز سند رسمی و قطعی انتقال خودرو بشه هزینه انتقال اون در اونجا گرفته میشه چون قانون مصوب هستش و قابل تغییر نیس جزو درامدهای کشور محسوب میشه ..

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، خیلی ممنون از پیامتان که این تجربه را برای ما نوشتید.

  person
  بهمن
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

  شما معلوم خودت دفترخونه داری

person
سعید
۰۳ اسفند ۱۴۰۰

با ارض سلام خسته نباشید من یک دو ماهی میشه یک پراید مدل ۸۰ گرفتم برا تعویض پلاک از فروشنده وکالت گرفتم حالامیخام بدونم با همون برگه سبز میتونم ماشین رو بفروشم چند ماه بعد چون فروشنده سند قطعی برگه کمپانی بهم چیزی نداده توضیح کامل بدید برام ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، با همان برگ سبز که به نامتان است، می توانید اقدام کنید.

person
مریم قریشی
۰۲ اسفند ۱۴۰۰

با سلام و قت شما بخیر بنده مشهدم یه پراید دارم که سه سال دستم بیمه و ماینه انجام شده برگ سبز خودرو مربوط به اصفهان ولی سند به نام شخص دیگه اس محضر با برگ سبز وکالت میزنه به نام بنده یا مثل قبل باید حتما سند بخوره ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز دیگر کفایت می کند.

person
الهه
۲۹ بهمن ۱۴۰۰

سلام من یکماه پیش خودروی شاهین از سایپا تحویل گرفتم و یک هفته بعدش برگه سبز اومد ولی فعلا سند قطعی نیومده.برای تحویل سند باید مالیات بپردازیم؟چون من اینو شنیدم که میگن قانون جدیده

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و همان سند برگ سبز کفایت و اسناد دیگری که خود ناجا می دهد،کفایت می کند. مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته باشد.

   person
   سردفتر
   ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

   کارشناس عزیز جواب شما چه ربطی به سوال اون بنده خدا داره؟؟؟!!! اون داره می گه سند کمپانی نیومده ایا برای یند کمپانی باید مالیات بدم؟؟؟؟ بعد شما فرمودید نبازی به دفترخونه نیست…. سند کمپانی چه ارتباطی به دفترخونه داره؟؟؟؟؟ که بره دفترخونه یا نره؟؟؟؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

    سلام دوست عزیز، الان سوالشان را یکبار دیگر بخوانید، منظور ایشان مراجعه به دفترخانه است.

person
سوال
۲۹ بهمن ۱۴۰۰

با سلام من هندا خریدم که گفتن سند موتور شده سند سبزش و تعویض پلاکم،رفتم گف بله سند سبز شده،
کارت موتور هنوز نیومده
میتونم موتور بفروشم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، به هر حال مدارک شما باید کامل باشد.

person
احمد
۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام علیکم چند روز پیش یه تیبا مدل ۹۱ خریدم که وکالت فروش داشت وبه من هم وکالت دادند برای تعویض پلاک وبقیه کارها الان یک سوال برایم پیش آمده آیا مالیات خودرو در دفترخانه انجام می‌شود

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، برای کارهای مربوط به خودرو دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

person
مسعود
۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
دوسال پیش یه خودرو خریدم وچون صاحب خودرو آشنا بود به من وکالت فروش و تعویض پلاک داد من هم بعد دوسال خودرو را به نام پدرم تعویض پلاک کردم.الان برای فروش خودرو پدرم وقتی خودرو فروخته و رفت دفتر خانه که وکالت تعویض پلاک بزنه به اسم مالک جدید ولی دفتر خانه وکالت تنیده و میگه صاحب خودرو باید سند بزنه به اسم شما و شما وکالت بدی به مالک جدید الان ما موندیم راهنمایی رانندگی میگه نیاز نیست در صورتی که برای تعویض پلاک دفتر استناد وکالت تنیده نمی‌دونیم تکلیف چیه

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، ما دقیقا نمی دونیم که چه اتفاقی افتاده است. اما بهتر است که با یک مامور آگاه به این امور یا وکیل صحبت کنید.

person
الهه
۲۳ بهمن ۱۴۰۰

سلام؛ضمن تشکر و قدردانی بابت نظرات کارشناسی ارزشمندتون
من بیست روز قبل خودرویی خریدم و با وکالت تعویض پلاک کردم برگ سبز خودرو الان با عنوان سند رسمی مالکیت خودرو از طرف مرکز تعویض پلاک نیروی انتظامی به نام خودم شده لازمه برم دفترخونه اسناد رسمی سند بزنم به نام خودم یا همون برگ سبز کافیه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

  person
  M&m
  ۰۹ اسفند ۱۴۰۰

  سلام و درود
  من بیست روز پیش ماشینی خریداری کردم ولی با توجه به قانون جدید دیگر وکالت فروش نگرفتم و وکالت کاری گرفتم برای تعویض پلاک و کارهای دیگش مسئله اینجاست که اگر یه موقع نیاز بشه چه کاری باید انجام بدم چون طرفی که ازش خریداری کردم مهاجرت کردن به خارج کشور
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  ضمنا سند کمپانی دست خودم هست برگه سبز هم به نام خودم خورده فقط مسئله سند قطعی هستش که اگه یه موقع نیاز شد چکاری میشه انجام داد

   person
   کارشناس بیمه
   ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز، ما در اینجا فقط مطلبی در خصوص اهمیت و استفاده از سند خودرو یا برگ سبز و همچنین مقایسه آن ها نوشته ایم. در این خصوص باید با کارشناس مرتبط مشورت کنید.

person
محمد
۲۲ بهمن ۱۴۰۰

سلام. من قصد خرید یک خودرو دست دوم دارم. زمانی که برای تصفیه حساب قرار گذاشتیم سه شنبه است و وقت تعویض پلاک شنبه هفته بعد. میخواستم بدونم بعد از تصفیه حساب تا روز تعویض پلاک ممکنه مشکلی به وجود بیاد که باعث ضرر به خریدار بشه ؟ و بهتره به چه شکل این روند انجام بشه (قولنامه نوشتیم + برگ سبز هم بررسی شده) باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، منظورتان چه مشکلی است؟ دیگر خودرو فروش رفته و خرید شده است. شما تنها کاری که باید بکنید در سایت ثبت نام کرده و شماره دریافت کنید. دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه نیست.

person
سعید شفیعی – حقوقدان
۲۱ بهمن ۱۴۰۰

سلام خدمت دوستان
متاسفانه برخی قوانین به دلیل زیر بار نرفتن بعضی دستگاههای اجرای موجب سردرگمی مردم میشوند.
مثلا برای انعقاد سند وکالت تعویض پلاک ، برگ سبز که همان سند رسمی است کافی نیست! دفاتر اسناد رسمی برای این منظور حتما سند قطعی را الزام آور می دانند !
۱ – اگر برگ سبز سند مالکیت است ، سند قطعی چرا ؟
۲ – وکالت در نفس خود میتواند موثر باشد ، چرا برای وکالت کاری تعویض پلاک ، دفاتر اسناد رسمی ، سند قطعی انتقال مالکیت را مطالبه میکنند !؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر دیگر اجباری در تنظیم سند در دفترخانه نیست. هرچند شاید کار کمی سخت تر شده باشد.

person
گیسو
۱۶ بهمن ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر
من میخوام یه ماشین بخرم بزنم به اسم مادرم ایشون خودشون نیستن اما مدارک شناسایشون هست ایا میشه به اسمشون بخرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، شما باید وکالت نامه ای از طرف ایشون داشته باشید تا بتوانید امضا کنید. البته دقیق تر را باید از یک نمایشگاه خودرو بپرسید.

person
مهدی
۱۵ بهمن ۱۴۰۰

سلام
برگ سبز خودرو به نام من هست..ولی سند کارخونه به نام فروشنده بود که الان سند گم شده. برای درخواست سند کارخانه المثنی خودم می‌تونم اقدام کنم یا حتماً فروشنده باید پیگیری کنه ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، با برگ سبز هم شما می توانید اقدامی را برای فروش خودرو انجام دهید.

person
Bajiiii
۰۷ بهمن ۱۴۰۰

درودبرشما خسته نباشید
من قبل از این قانون جدید تعویض پلاک کردم وبرگ سبزبنام خودمه والانم دستمه.اما سند منقول یاهمون قطعی بنامم خودم نیست میدونم نیازی نیست.امام میخام بخاطر دل خودم بنامم بکنم چون واقعیتش کاروبار این قانون معلوم نیست یهودیدی دوباره ورق برگشت.خلاصه کلام بدون حضور اونکه سند قطعی خورده بنامش میشه بزنم بنام خودم.سپاسگذارم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، همانطور که در مقاله نوشتیم، برگ سبز خودرو سند قطعی است اما اگر خودتان می توانید همراه با فروشنده برای ثبت به یکی از دفترها مراجعه کنید.

person
صفا آصف
۲۷ دی ۱۴۰۰

سلام
خودرویی چند سال پیش خریدم انتقال قطعی سند انجام ندادم الان صاحب قبلی خودرو رو نمی تونم پیدا کنم ؟ چه کاری باید انجام بدم
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز حکم سند قطعی را دارد. باز اگر نیاز انتقال قطعی سند دارید با یکی از مراکز تعویض پلاک یا دفترخانه ها تماس بگیرید تا شما را کامل راهنمایی کنند.

person
سهراب
۲۱ دی ۱۴۰۰

با سلام من قبلا یک ماشین خریدم پلاکش را به نام خودم زدم ولی سند قعطی نزدم الان ماشین فروختم دفترخانه وکالت تعویض پلاک را نمیده تا خریدار جدید بتواند تعویض پلاک انجام دهد می‌گوید باید اول سند قعطی بزنی سپس وکالت تعویض پلاک میتوانی بدهی آیا اگر دو طرف مستقیم به خود مرکز تعویض پلاک مراجعه کنند آیا بدون قعطی زدن سند تعویض پلاک به نام دیگری زده خواهد شد یا خیر لطفاً راهنمایی کنید ممنونم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز کفایت خواهد کرد. به هرحال، شما برای دریافت پاسخ دقیق به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

person
مهسا
۱۹ دی ۱۴۰۰

وقتتون بخیر
پارسال ماشین خریدم طرف سند قطعی زد اما من نزدم گفتم لازم نیست امسال برای فروش باید قطعی میزدم که متوجه شدم صاحب قبلی فوت کردن و باید وراث بیان برای امضا، که وراث مادرشون بود و اومدن و مدارک هم اوردن اما گفتن باید هرچی خریده مالیاتش رو پرداخت کنه
میخواستم بدونم مالیات چیارو باید پرداخت کنن، این ماشین بنام منه برگ سبز دارم
مالیات این ماشین رو باید بدن یا خونه و ماشینی هم که خودشون دارن باید بدن؟ و اینکه این چقدر زمان بر هستش ؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، در خصوص مالیات خودرو حتما باید با یک وکیل مشورت کنید. برای اینکه شرایط مخصوص به خود را دارد.

person
سعید
۱۷ دی ۱۴۰۰

سلام الان با توجه به اجباری نبودن محضر سند خودرو رو ازطریق چه ارگانی باید به اسم خریدار بزنیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، همان برگ سبز هم کفایت می کند.

person
مهگل
۱۵ دی ۱۴۰۰

سلام من ۹/۳ تعویض پلاک کردم هنوز کارت ماشین نیومده، قسمت رهگیری مرسولات سازمانی هم که می رم میگه هنوز از سوی ناجا تحویل پست نشده. الان یک ماه و نیم شده، قبلا دو هفته ای میومد. کجا پیگیری کنم؟ برم الغدیر؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۳ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، باید به مراکز مرتبط به صورت حضوری مراجعه کنید.

person
علی
۰۸ دی ۱۴۰۰

سلام
من اخیرا خودرویی رو خریدم ک هنوز تعویض پلاک هم نکردم برای این ک خیالم راحت و مطمن باشه همین تعویض پلاک و برگه سبز معتبر و کافیه یا برم محضر سند هم بزنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز در حال حاضر همان سند نیروی انتظامی یا برگ سبز کفایت می کند.

person
داریوش
۰۵ دی ۱۴۰۰

سلام.ایا در صورت گم شدن سند کمپانی با همراه داشتن برگه سبز خودرو میتوان فک پلاک کرد یا خیر؟لطفا جواب بدید ممنون میشم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر، دیگر فقط برگ سبز و سند مربوط به نیروی انتظامی کفایت می کند.

person
بشیر
۰۱ دی ۱۴۰۰

سلام بنده سند قطعی خودرو را که شرکت ایرانخودرو صادر کرده دارم و برگ سبز ندارم . آیا لازمه برگ سبز هم بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

  سلام همان سند باید کفایت کند. اما می توانید برگ سبز هم بگیرید.

person
شکیبا
۲۸ آذر ۱۴۰۰

سلام، آیا سند خودرو اجباری است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ آذر ۱۴۰۰

  سلام بله دوست عزیز، خودرو که بدون سند نمیشود.

   person
   آرش
   ۱۳ دی ۱۴۰۰

   با سلام و خسته نباشید.
   بنده در حال خرید یک دستگاه خودرو می باشم فروشنده معتقد است که نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست و وکالت تعویض پلاک به بنده میدهد که بنده تعویض پلاک کنم و با دریافت برگ سبز مالک خودرو شناخته بشم.خواستم بپرسم این موضوع قانونیه که به دفترخانه برای نقل و انتقال مراجعه نکنیم.

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۴ بهمن ۱۴۰۰

    سلام دوست عزیز، دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست. همان برگ سبز کفایت می کند.

person
صبا
۲۸ آذر ۱۴۰۰

سلام آیا انتقال سند خودرو الزامی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، منظور شما از الزامی بودن چیست؟ یعنی خودرویی را خریداری کنید ولی سندش را به نامتان نزنید؟

person
علی
۲۷ آذر ۱۴۰۰

سلام پس تکلیف ماده ۲۹ چی میشه اینکه میشه تعارض قوانین و به نظر شما آیا می‌شود در ماده ۲۹ الزام کرده و در قانون ۱۴۰۰ چیز دیگری می‌گویند و دادستان کل هم از مجلس درخواست استفساریه کرده و از مجلس خواسته تا حجت را تمام کند ولی هنوز خبری از مجلس نشده آیا کار پلیس در تضییع حقوق دولتی جرم نیست چون پولهایی که دفتر خونه میگیره پول‌های دولت هستش نه دفترخونه و آیا در آینده اگر پلیس تایید شود این پولها را می‌گیرد یا اینکه به مردم می‌بخشد به نظر من دعوا سر حق التحریر است که دفترخونه میگیره وگرنه به حال مردم هیچ فرقی نمیکنه چون مردم آگاه نیستند وباید همه پول‌های دولتی را بدهن پس اگه سر کوچمون برن بهتر تا برن تعویض پلاک و یک روزشون را تلف کنن و آخرین سوال پول دفتر خانه مشخص شد به حساب دولت می‌رود برای هلال احمر کاداستر جاده سازی شهرداری وخدمات دولتی حال همین پول تعویض پلاک به حساب شرکت خصوصی رهگشا می‌رود در کجا هزینه می‌شود و،،،،،

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، متاسفانه سر این مساله هنوز اختلاف وجود دارد و ما فقط چیزی که تا الان اجرایی شده پاسخ داده ایم. اطلاعات بیشتری نداریم.

  person
  محمد
  ۲۶ دی ۱۴۰۰

  شما برای کدام محضر خانه هستید؟

person
علی
۲۱ آذر ۱۴۰۰

با سلام من میخوام پلاک ماشینم رو غیر فعال کنم تا در قرعه کشی سایپا یا ایران خودرو شرکت کنم باید کجا برم و چکار کنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، بهتر است که اول از همه به یک دفترخانه مراجعه کنید یا از نمایندگی های مجاز فروش سوال خود را بپرسید.

person
بهروز
۰۸ آذر ۱۴۰۰

سلام قانون ۱۴۰۰ اسمش چیست ؟ ماده قانونی ان کدام است .چون هیچ جا نبود

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، تمامی مواد قانونی و تغییراتش تا الان به روز شده است.

person
علیرضا
۰۶ آذر ۱۴۰۰

سلام
با توجه به مقاله برگه سبز کافیه
حالا سوالم ابنجاست اگه خریدار اصرار بر انتقال سند در دفاتر رسمی داره هزینه انتقال سند رو خودش باید بپردازه یا بازم بر عهده فروشنده است.

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، با توجه به قانون جدید نیاز نیست.

person
بهرام
۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام قانون جدید برگ سبز خودرو ۱۴۰۰ چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ آذر ۱۴۰۰

  با سلام دوست عزیز، در مقاله به طور کامل در خصوص قوانین ۱۴۰۰ توضیح داده ایم.

   person
   majid
   ۱۱ آذر ۱۴۰۰

   من کامل قانون جدید رو خوندم و آگاهم . حرفم اینه ک چرا دفاتر ثبت اسناد چرا بهش عمل نمیکنن و میگن اول مالک سند رو بنام خودش کنه بعد ما براش وکالت فروش بزنیم. همه اینا بخاطر دریافت پول اضافی ازمردمه و اخازی محسوب میشه دیگه

person
عباس عباسی
۰۲ آذر ۱۴۰۰

مدارک لازم جهت انتقال سند خودرو در دفترخانه چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۰

  با سلام در اواسط مقاله به طور کامل مدارک انتقال سند خودرو نوشته شده است.

person
خرمی
۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام برای انتقال سند خودرو بدون تعویض پلاک چه کار باید کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۰

  با سلام دوست عزیز به اصطلاح باید فک پلاک کنید که در دفترخانه ها انجام می شود.

person
علی رحیمی
۰۲ آذر ۱۴۰۰

آیا انتقال سند خودرو در دفترخانه لازم است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۰

  با سلام، طبق قانون جدید ۱۴۰۰ برای انتقال نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست. اما به هرحال شما می توانید برای اینکه خیالتان راحت باشد، در دفترخانه هم ثبت کنید.

   person
   مهیار
   ۱۹ دی ۱۴۰۰

   سند محضری هیچ جا به درد نمیخوره.

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۹ دی ۱۴۰۰

    سلام دوست عزیز از توجه تون به این محتوا ممنون . هدف ما اطلاع رسانی است و کاربری هر مدرک خودرو برحسب شرایط تعیین می گردد.

    person
    کردستان
    ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

    به فرمایش کارشناس بیمه کاربری هرمدرکی برحسب شرایطه . اما کاش هرچیزی جای خودش بود و سند را محضر می نوشت و تامین سلامت جاده و ترافیک دوستان نیروی انتظامی

    person
    سيد
    ۱۳ فروردین ۱۴۰۱

    متاسفم از این همه بی سوادی بعضی افراد ، با این قانون جدید بزودی شاهد سرازیر شدن شکایات فراوانی در دادگستری خواهم بود.

     person
     پدرام
     ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

     ماشین صفر میخوام بخرم همون برگ سبز بنامم بشه کافیه یا با برم محضر ؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

     سلام دوست عزیز، همان برگ سبز کفایت می کند.

person
سیمین سامانی
۰۲ آذر ۱۴۰۰

با سلام آیا قانون جدید انتقال سند خودرو ۱۴۰۰ تغییرات زیادی داشته است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۰

  با سلام دوست عزیز، برای انتقال باید به دفترخانه ها مراجعه و در آنجا آحرین مدارک و شرایط را جویا شوید.

person
علی
۳۰ آبان ۱۴۰۰

باسلام‌‌خدمت‌کارشناس‌محترم
بنده‌چهل‌روز‌پیش‌ماشینم‌را‌به‌یک‌بنگاه‌فروختم
‌‌ودر‌دفتر‌خانه‌وکالت‌فک‌پلاک‌به‌او‌دادم
‌وایشان‌همان‌روز‌هزینه‌سند‌قطعی‌را‌از‌پول‌ماشین‌کم‌کرد
وحالا‌هم‌‌‌‌نمیاد‌سند‌را‌به‌نامش‌بزنم‌‌،
آیا‌این‌حق‌راداشته‌که‌قبل‌از‌سند‌
قطعی‌این‌هزینه‌را‌از‌من‌بگیره‌،
من‌از‌کجا‌باید‌اطلاع‌پیدا‌کنم‌که‌پلا‌ک‌را‌
تعویض‌کرده‌‌یانه‌لطفا‌مرا‌راهنمایی‌کنید‌باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، از سازمان مربوط که در مقاله نوشته شده است، باید پیگیری کنید.

person
علی
۳۰ آبان ۱۴۰۰

باسلام‌‌خدمت‌کارشناس‌محترم
بنده‌چهل‌روز‌پیش‌ماشینم‌را‌به‌یک‌بنگاه‌فروختم‌‌ودر‌دفتر‌خانه‌وکالت‌فک‌پلاک‌به‌او‌دادم‌وایشان‌همان‌روز‌هزینه‌سند‌قطعی‌را‌از‌پول‌ماشین‌کم‌کردوحالا‌هم‌‌‌‌نمیاد‌سند‌را‌به‌نامش‌بزنم‌‌،آیا‌این‌حق‌راداشته‌که‌قبل‌از‌سند‌
قطعی‌این‌هزینه‌را‌از‌من‌بگیره‌،من‌از‌کجا‌باید‌اطلاع‌پیدا‌کنم‌که‌پلا‌ک‌را‌
تعویض‌کرده‌‌یانه‌لطفا‌مرا‌راهنمایی‌کنید‌باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، شما این مساله را می توانید از طریق حقوقی اقدام کنید. برای پلاک به پلیس+۱۰ مراجعه کنید، شاید در آنجا کسی باشد که شما را راهنمایی کند.

person
میلاد
۱۶ آبان ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من چند روز پیش ماشین خریدم چون گفتن دیگه سند قطعی لازم نیس فقط برگه سبز گرفتم مشکل اینجاس تو برگه سبزی که برای من صادر شده نزده سند مالکیت رسمی وسیله نقلیه فقط زده سند مالکیت وسیله نقلی ه آیا این مشکلی پیش میاره یا نه؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

  سلام اصولا نباید مشکلی داشته باشد.

person
محیا
۱۱ آبان ۱۴۰۰

سلام ودرود به کارشناس محترم
ما ۷ سال پیش یه پراید خریدیم همه کاراشو کردیم. وکالتم گرفتیم برای انتقال سند اصلی ولی هی امروز.و فردا کردیم و نرفتیم سندو به اسم بزنیم. حالا میخوایم ماشینو بفروشیم. ایا با خریدار به مشکل بر میخوریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، اینکه دقیقا به چه مشکلی برمیخورید، اطلاعی نداریم. در تعویض پلاک مشخص خواهد شد.

person
همراه
۲۸ مهر ۱۴۰۰

سند خودرو چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز سند خودرو کاغذی است که نشان میدهد که شما مالک خودرویی هستید

person
گمنام
۰۱ مهر ۱۴۰۰

سلام یه سوال قانون رو دادستان و دیوان عدالت اداری وضع میکند یا مجلس؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، اطلاعی در این خصوص نداریم.

person
Alireza
۳۱ شهریور ۱۴۰۰

سلام،چند روز پیش ماشین خریدم،صاحب ماشین بهم وکالت داد تا پلاکارو تعویض کنم،پلاکارو تعویض کردم برگه سبز هم گرفتم،بقولی پلاکا ب اسمم شد،کارت ماشین هم اومد،برگه سبز حکم سند داره دیگه درسته؟؟؟؟وقتی میخوام ماشینو بفروشم فقط برگه سبزو بنام طرف بزنم کافیه؟؟؟دیگه نیازی ب اینکه سند بنامم باشه نیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله برگ سبز حکم سند را دارد.

person
مهسا
۲۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام من به تازگی ماشینی خریدم فروشنده میگه همین‌که برگه سبز رو‌داشته باشید کافی و دیگه بر اساس قوانین جدید لزومی نیست به دفتر خانه جهت به نام کردن برویم , نظر شما چی؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، برگ سبز کفایت می کند.

person
هادی
۲۷ شهریور ۱۴۰۰

سلام . من سال ۹۱ یه ماشین خریدم فروشنده برام وکالت فروش زد و من هم با وکالت فروش رفتم تعویض پلاک کردم امسال که خواستم بفروشم هر محضری که رفتم گفتن وکالت فروشت جعلی هست باید بری صاحب قبلی که سند قطعی به نامش بوده رو بیاری حالا چیکار کنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

  سلام هادی عزیز به دفتر خانه‌ای که در آن ثبت وکالت فروش کردید، اطلاع داده و موضوع را از طریق آن ها پیگیری نمایید.

   person
   احسان
   ۰۷ آبان ۱۴۰۰

   دفترخونه ها دروغ می گن چون می خوان خودشون سند بزنن

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۷ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر ضمن تشکر از شما بابت توجه به مطلب سایت ما . ما چیزی که روال هست رو اعلام کردیم در مقاله

    person
    مرتضی
    ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

    قربون تجزیه و تحلیلت .میگه سند جعلیه حالا تو یکی دیگر رو متهم می کنی ،واقعا اگر نمیتونید راهنمایی کنید اراجیف نگید

     person
     کارشناس بیمه
     ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

     دوست عزیز، ما راهنماییش نکردیم. ما اعلام کردیم که باید از طریق همان دفترخانه و قانونی اقدام کنند و پایین تر تاکید کردیم که در این مقاله فقط در خصوص سند خودرو و برگ سبز توضیح داده ایم.

  person
  مرتضی
  ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

  تعویض پلاک با وکالت جعلی تعویض پلاک کرده ؟ چطور کنترل نکرده ؟ حالا۲ راه داری ۱چون وکالت جعلی رو فروشنده بهت داده از طریق دوستانه یا مرجع قضایی وادارش کن به انجام کار درست (سند وکالت اصیل ) ۲_ مالک قبلی رو پیدا کن و وکالت ازش بگیر . ضمنا اگر برگ سبز به رسمیت شناخته بشه (قانونش مصوب بشه ،والا با پخش خبر در رسانه و ایجاد تنش کاری درست نمیشه ) دیگه در صورت اخیر خودت مالک هستی و نیازی به پیگیری نداری

person
مینا
۲۴ شهریور ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ماشینم رو فروختم و از دفترخانه ثقاضای وکالت کاری برای تعویض پلاک کردم برای خریدار و گفت نمیشه باید وکالت فروش بدید ولی بعد متوجه شدم میشه اینکارو انجام داد و از من ۷میلیون ۲۰۰ هزار تومان گرفت من الان میتونم ازشون خسارت بگیرم یا شکایت کنم؟
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، اگر مدرکی داشته باشید، بله اما حتما با یک وکیل آشنا به این حوزه مشورت کنید.

person
Vahid
۲۱ شهریور ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید ببخشید من بهمن سال ۹۸ ی پیکان وانت خریداری کردم ولی صاحب سند برای من سند قطعی نمیزند خواستم ببینم من بدون سند قطعی میتونم ماشینمو بفروشم یا اول باید سند قطعی بزنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، اگر برگ سبز دارید، همان برگ سبز کفایت می کند.

person
هللات
۱۹ شهریور ۱۴۰۰

سندمحضری به هیچ عنوان نیازنیست چندساله جیب ملتواین محضریاخالی کردن دیگه بسه خواهش میکنم پول الکی به محضریاندید سندمحضری اندازه چوب کبریت هم ارزش ندارد

person
مصطفی
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام تقریبا یک سال پیش بود که خودوریی رو به صورت قولنامه دستی خریدم که فروشنده هم اونو از خانمی خریدم که مادر کسی است که سند خودرو به نام ایشونه. صاحب سند چند ماه پیش فوت کرده و مادر صاحب سند ( یکی از فروشنده ها ) نمیاد سند بزنه (در ضمن صاحب سند قبل از فوت رفته تمام مدارک کارت سبز و … از محضر گرفته) من از چه کسی باید شکایت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  سلام مصطفی عزیز . شما می‌تونید از وراث متوفی شکایت کنید

person
بابک
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام و درود خدمت شما. من ماشینی رو چند ماه قبل خریدم البته من نفر سومم. الان صاحب سند از بنام زدن خودرو امتناع میکنه میخواستم ببینم برای سند زدن باید به چه کنم و کجا شکایت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  سلام بابک عزیز شما می‌تونید با مراجعه به دفتر یکی از وکلای دادگستری متخصص، کاربلد و باتجربه مقیم در حوزه قضائی خود و پرداخت اجرت ، مشاوره حقوقی کامل و عنداللزوم سایر خدمات حقوقی مورد نیاز را دریافت نمائید .

person
محمد
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید. من چندوقت پیش پراید مدل نود خریدم .فروشنده به صورت فروش با برگ سبر به من فروخت و تعویض پلاکم انجام شد. سند قطعی به نامش نبود گفتش از صاحب سندم خبری نداره ولی سند ماشین رو به من تحویل داد یعنی همون سند کمپانی. من از صاحب سند شکایت کردم. الان تکلیف چی میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  سلام و درود محمد عزیز. شما می تونید درخواست بدید

  person
  امیرم
  ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

  اشکال نداره با برگ سبز هم میتونی خرید فروش کنی .برگ سبز اگه بنامت هست همه چی تمومه

person
میترا
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من خودوریی رو خریدم که فروشندش ادعا می‌کرد مالکشه. بعدش متوجه شدم که خودرو دست به دست شده این شخص وکالتم نداره.بخاطر همین برای سند زدن اذیت میکنه.پولم از من کامل دریافت کرده. می‌شه شکایت حقوقی و کیفری کرد ازش؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  سلام میترای عزیز از توجه تون به این مقاله ممنون . شما می تونید شکایت کیفری انجام بدید

  person
  محمدرضا
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

  درود بر شما
  من چهارسال پیش یک خودرو دست دوم خریدم ومالک قبلی همراهم به تعویض پلاک اومد و برگ سبز و پلاک بنام من منتقل شد بعدش به دفتر خانه جهت تنظیم سند مراجعه کردیم و بنچاق سند را همراه نداشت ودفترخانه گفت بدون بنچاق نمیتونه سند بزنه قرارشد به ما خبر بده وقرار بزاریم ولی دیگه پیداش نشد الان برای دریافت سند باید چکار کنم هیچ شماره تماسی از ایشان ندارم

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز، از همان دفترخانه باید بپرسید. اگر آدرسی دارید، با یک وکیل مشورت کنید.

person
شهناز
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

باسلام و عرض خسته نباشید خدمت کارشناس بیمه عزیز.یک سوالی داشتم. چهار ماه پیش من یه خودرویی خریدم که فروشندش برای انتقال سند و فک پلاک دست دست کرد. تا این که یک ماه پیش وکالت تام داد اما سه روز بعد از وکالت خودرو توقیف شده آیا میتوانم تقاضای الزام به تنظیم سند و درخواست خسارت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  سلام شهناز عزیز . از توجه تون به مجله بیمه دات کام ممنون بله شما می تونید این تقاضا رو ارائه و درخواست خسارت داشته باشید.

  person
  بهنام
  ۱۵ دی ۱۴۰۰

  باسلام واقعابایدتوقانون بیمه تجدیدنظربشه

  چرایه خودروی خارجی که ایمنی بالایی داره مثل بنزبایدحق بیمه بیشتری بده نسبت به یه خودروی پرایدکه اصلاایمنی نداره وخطرسازترهم هست دقیقایک خودروی هارجی۵برابرداره پول بیمه بیشترنسبت به خودروی داخلی باایمنی زیرصفرپرداخت میکنه.کاش مجلس این طرح راهم رسیدگی میکرد.دوم اینکه قانون خوردروی نامتعارف گزاشتن اخه یه نفرکه ماشین خارجی سوارشده چه گناهی کرده وقتی یه ماشین ازرده خارج بهش برخوردمیکنه بیمه برای پرداخت خسارت ماده خودروی نامتعارف رالحاظ میکنه وخسارت نمیده کمترمیده.یعنی کسی که وضعش مالی خوبی داره چون اوضاعش خوبه خودش خسارت خودش بده بااینکه مقصرنیست.این قانون راگزاشتن تاشخص احباری بیمه بدنه بزنه وماوالتفاوتش ازبیمه بدنه خودش بگیره که اونم هزارتاراه فرارپیدامیکنن شرکتهای بیمه برای فرانشیزووبقیه چیزاهاکه خسارت ندن چراهمش دستشون بایدتوحیب مردم باشه

   person
   کارشناس بیمه
   ۱۶ دی ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز ما محتوای مربوطه را با توجه به قوانین بیمه مرکزی ذکر کرده ایم و بیمه بدنه خودروی نامتعارف نیز به نسبت قیمت خودرو محاسبه می شود. این نقد شما به قوانین بیمه مرکزی است و ما فقط مجری قانون هستیم

  person
  سردرگم
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

  به گفته ی دادستان کل
  ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.
  حالا سوال اینجاست چرا باید دو نفر خواهان ثبت در دفترخانه باشند؟
  و اینکه اگر لزومی نداره چرا اصلا در دفترخانه انجام میشه؟
  و اینکه اگر به همون برگ سبز و تعویض پلاک اکتفا کنیم در آینده مشکلی برامون بوجود نمیاد؟
  واقعاً گیج شدیم

   person
   کارشناس بیمه
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام با توجه به صحبت ها، مراجعه به دفترخانه دیگر لزومی ندارد و مشکلی به وجود نمی آید. حتی خیلی ها هم از قبل اصلا به دفترخانه نمی رفتند.

  person
  علی سلی
  ۲۵ مهر ۱۴۰۱

  سلام من ماشین گرفتم سند بنام یکی دیگست وبرگه سبز بنام کسی دیگه حالا وکالت میخوام باید هر دو باشند یا فقط صاحب برگه سبز کافیه ؟؟؟؟؟؟

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۵ مهر ۱۴۰۱

   سلام با شماره موجود در سایت تعویض پلاک تماس بگیرید، پاسخ کامل خواهند داد. البته برگ سبز در حال حاضر ملاک است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید