11 اردیبهشت 1402

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

اولین اقدام در هنگام خرید خودرو، استعلام سند آن است؛ چرا؟ اول برای اینکه مطمئن شوید، خودرو به نام شما صادر شده‌است و شما مالک اصلی آن هستید. دوم اینکه در زمان خرید خودروی دست دوم، اطمینان پیدا کنید که خودرو به نام خریدار است و او نمی‌خواهد اتومبیل دیگری را به شما بفروشد. متأسفانه این مسئله‌ای است که کمتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد. در چند سال گذشته شاهد کلاهبرداری‌هایی در این خصوص بوده‌ایم. برای همین است که تأکید داریم حتماً استعلام سند خودرو را جدی بگیرید؛ اما چگونه می‌توان از سند ماشین استعلام گرفت؟

اگر شما هم قصد خرید خودرویی را دارید یا به تازگی اتومبیلی را خریداری کرده‌اید و می‌خواهید مطمئن شوید که مالکیت اصلی به نام شما است، ادامه این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

سند خودرو چیست؟

سند خودرو در حقیقت سند مالکیت خودرو است که نشان می‌دهد، شما مالک اصلی اتومبیل تعریف شده در آن هستید. داشتن سند خودرو، مانند سند ملک، الزامی است و برای بسیاری از اقدامات مانند تعویض پلاک خودرو، خریدوفروش و غیره داشتن آن ضروری است.

برگ سبز خودرو چیست؟

برگ سبز خودرو، برگه یا سند دیگری است که مالکیت خودرو را نشان می‌دهد. هنوز در کشور ما مشخص نشده که سند خودرو یا برگ سبز خودرو کدام را به عنوان سند قطعی به رسمیت می‌شناسند. وقتی شما خودرویی را خریداری می‌کنید، همراه با خریدار باید به مرکز انتقال پلاک بروید. در آنجا از طرف نیروی انتظامی به خریدار برگه سبزی داده می‌شود که همان حکم سند قطعی را دارد.

بین نیروی انتظامی و ثبت اسناد در خصوص اینکه کدام یک سند قطعی است، چالش وجود دارد. البته بر اساس ماده 22 قانون حمل‌ونقل مصوب 14 شهریور سال 1400، دادن سند خودرو، گواهینامه و پلاک‌دهی، وظیفه نیروی انتظامی است. از این رو دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه نیست و همان برگ سبز کفایت می‌کند؛ اما هنوز گاهی بین مسئولین بین این دو اختلاف است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رسمیت سند خودرو یا برگ سبز می‌توانید مقاله «سند خودرو یا برگ سبز» را مطالعه کنید.

چرا استعلام سند خودرو

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص روش‌های دریافت استعلام سند خودرو صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که چرا باید استعلام سند ماشین را انجام داد. در بالا هم به این نکته متذکر شدیم که کلاهبرداری خودرو به روش فروش یک ماشین به چندین نفر هنوز وجود دارد. گاهی هم اینکه سند خودرویی مشکل‌ دارد و فروشنده بدون هیچ اطلاعی قصد دارد، آن را به شخصی بفروشد. در اینجا خریدار با استعلام سند خودرو، می‌تواند متوجه مشکل‌دار بودن یا نبودن و اینکه آیا واقعاً مالکیت به او منتقل شده‌است یا خیر، شود.

مقاله پیشنهادی: هزینه سند خودرو چقدر است؟

استعلام سند خودرو

با استعلام سند خودرو از مالکیت ماشین اطمینان حاصل کنید.

در حقیقت با استعلام سند خودرو، می‌توانید از مطمئن بودن تمامی مراحل خرید، خاطر جمع شوید. البته اگر تمامی مراحل را به درستی انجام دهید و از شخص مطمئنی خریداری کنید، از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

روش‌های استعلام سند ماشین

چند روش برای استعلام سند ماشین وجود دارد که به شرح هر یک می‌پردازیم.

استعلام سند مالکیت خودرو با کد ملی

برای استعلام سند ماشین با کد ملی باید به صورت حضوری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. شما با داشتن کارت ملی و دیگر مدارک شناسایی، می‌توانید، متوجه مالکیت خودرو شوید. البته باید گفت که اداره ثبت، اطلاعاتی در خصوص اموال دیگران به شما نمی‌دهد؛ مگر اینکه حکم قضایی داشته باشید. پس برای مطمئن شدن از اینکه آیا واقعاً خودرو به نام فروشنده است یا خیر، حتماً باید او همراه شما به سازمان ثبت و اسناد مراجعه کند.

نکته دیگر اینکه امکان استعلام سند خودرو با کارت ملی به صورت آنلاین وجود ندارد. فقط شما باید به صورت حضوری به سازمان مراجعه کنید.

استعلام سند خودرو از طریق دفترخانه

روش دیگر استعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی است. البته نیازی نیست که برای انجام این کار به صورت حضوری مراجعه کنید. بلکه از طریق سایت سازمان ثبت و اسناد کشور به آدرس:/https://www.ssaa.ir/ می‌توانید، سند اتومبیل را استعلام بگیرید. در زیرمنوی «میز خدمات الکترونیک» و بخش «استعلامات ثبتی»، روی گزینه «تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی» کلیک کنید. در صفحه نشان داده شده، شناسه سند و رمز تصدیق را باید وارد کنید. شناسه سند در سمت راست بالا و رمز تصدیق در سمت چپ بالای سند نوشته شده‌است. با وارد کردن آن می‌توانید، متوجه شوید که آیا واقعاً الآن شما مالک خودرو هستید یا خیر.

استعلام سند ماشین با کد VIN

باید گفت که در حال حاضر امکان استعلام سند اتومبیل با استفاده از کد VIN وجود ندارد. با کد وین می‌توانید، مواردی از جمله خلافی خودرو را دریافت کرد.

آیا امکان استعلام سند خودرو با پلاک وجود دارد؟

از آنجایی که پلاک خودروها بر روی آنها نصب است و هر کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، امکان استعلام سند خودرو با شماره پلاک وجود ندارد؛ به همین خاطر باید از سه روش بالا برای استعلام برگ سبز خودرو استفاده کنید.

در مقاله دیگری نحوه پیگیری برگ سبز خودرو صفر را توضیح داده‌ایم؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید ماشین صفر کیلومتر را دارید، این مقاله را مطالعه کنید.

از کجا بفهمیم سند خودرو در رهن است؟

این روزها که طرح‌های زیادی برای فروش خودروی قسطی ایجاد شده است، باید خیلی مراقب باشید که خودرویی که در رهن است را خریداری نکنید. استعلام سند خودرو در رهن، بسیار ساده است؛ برای این کار کافی است به سایت شرکت فروشنده، مراجعه کنید. بخشی تحت عنوان رهن سند خودرو وجود دارد که با جستجو در این قسمت، می‌توانید از آزاد یا گرو بودن سند مطلع شوید. پیگیری سند کمپانی خودرو صفر نیز خیلی مهم نیست زیرا برای اولین بار توسط خود شرکت ایجاد شده است. سندی برای رهن گرو گذاشته می‌شود با پرداخت آخرین قسط آزاد می‌شود. شما از این روش می‌توانید برای استعلام سند در رهن ایران خودرو و استعلام سند در رهن سایپا استفاده کنید.

استعلام اصالت برگ سبز خودرو

به نظر شما چگونه باید از استعلام اصالت خودرو و سند آن با خبر شد؟ آیا هر استعلامی که به شما نشان دهند معتبر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سامانه‌ای برای تشخیص اصالت استعلام سند خودرو وجود دارد؛ برای اطمینان از استعلام گرفته شده می‌توان به سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و سامانه ثبت من مراجعه کرد.

در حال حاضر، این‌ها تنها روش‌های استعلام و اطمینان از سند خودرو هستند. البته این نوع استعلام را با نباید با استعلام کارت خودرو اشتباه بگیرید که در مقاله مربوط به خود، به طور کامل توضیح داده‌ایم. به هر حال حتماً قبل از خرید، استعلام سند خودرو را انجام دهید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
خرید خودرو
23 شهریور 1402

درود
برای خرید ماشین اگر سند گم شده باشه و دو دست بفروش برسه و فقط برگه سبز خودرو موجوده .ایا میشه اطمینان کرد یا استعلامی گرفت ؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  برگ سبز خودرو بر اساس قانون همان سند است. بله می توانید استعلام بگیرید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

person
محمدی
14 تیر 1402

سلام وقت بخیر ما ده سال پیش یک ماشین بازی خریدیم که یکی از قسط هاش دیر پرداخت شده و به دلیل دیر کردن اون قسط ماشین فک رهن نشده کسی میدونه راهکارش چیه؟

person
قاسم
01 تیر 1402

سلام وقت بخیر . بنده ماشین از نمایشگاه به صورت قسطی گرفتم و به من همه مدارک برای تعویض پلاک رو دادن اما متاسفانه یک رقم کد ملی فروشنده کم تایپ شده و بهم نوبت تعویض پلاک اینترنتی نمیدن فروشنده هم نمیاد بره درست کنه بنده الان باید چیکار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 تیر 1402

  قاسم عزیز.
  در مرحله اول پیشنهاد می‌کنیم با فروشنده به توافق برسید که برای اصلاح مدارک اقدام کند؛ اما در صورت ممانعت از سوی ایشان، پیشنهاد می‌کنیم از طریق مراجع قضایی این مورد را پیگیری کنید.

person
کوروش
23 خرداد 1402

بنده یک خودرو از طرح یکپارچه تحویل گرفتم که روی سندش نوشته یکسال سند در رهن میباشد والان که شورای رقابت اعلام کرده که این قانون برداشته شده ایااین صحت دارد یعنی من الان میتونم ماشینم و بفروشم

  person
  نویسنده بیمه
  24 خرداد 1402

  سلام. بهتر است خبر دقیق را از شورای رقابت پیگیری کنید.

person
علی
04 اسفند 1401

سلام روز بخیر خودرو من توسط اداره ثبت توقیف و به عنوان بدهی مهریه کارشناسی و تحویل همسرم شده است. میخواستم بدونم پلاک جدید خورده یا با همان پلاکی که به نام بنده است تردد میشود؟ و اینکه بخوام فک پلاک کنم چکار باید بکنم تا از حساب و دهک بنده کسر شود

  person
  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. باید این موضوع را از مراکز تعویض پلاک پیگیری کنید و استعلام پلاک خودرو را بگیرید.

person
چاوش قبادی
16 بهمن 1401

سلام. امکان استعلام سند خودرو با شماره شاسی هم وجود داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. در حال حاضر، برای استعلام سند مالکیت سه روش اعم از استعلام سند خودرو با کد ملی، با کد VIN و از طریق دفترخانه وجود دارد که در مقاله فوق به آنها پرداخته ایم.

person
Armin 96
16 بهمن 1401

برای استعلام سند کمپانی ایران خودرو می‌توان از طریق سیت خود این سازمان اقدام کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1401

  سلام کاربر عزیز؛ برای استعلام برگه سبز خودرو، روش‌های مختلفی وجود دارد که در مقاله به آنها اشاره کرده ایم. بنابراین، امکان استعلام سند مالکیت خودرو از طریق سایت شرکت ایران خودرو ممکن نیست.

person
رحمان
21 مهر 1401

سلام می‌خواستم ببینم درحال حاضر خودرویی به نام من هست یانه

person
چشمی
29 مرداد 1401

سلام استعلام سند خودرو سایپا با ایران خودرو فرق داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  30 مرداد 1401

  سلام کلا استعلام سند یک روش دارد.

   person
   کرمانی
   05 مهر 1401

   سلام برای استعلام سند خودرو با پلاک باید چه کار کرد؟

    person
    کارشناس بیمه
    06 مهر 1401

    سلام باید به سنهاب بروید اما با همان کد VIN می توانید.

     person
     میرعلی
     12 مهر 1401

     سلام استعلام برگ سبز خودرو هم همینه؟

     person
     کارشناس بیمه
     17 مهر 1401

     سلام بله می تواند.

person
نجفی
23 مرداد 1401

سلام از کجا بفهمیم برگ سبز خودرو صادر شده؟

  person
  کارشناس بیمه
  24 مرداد 1401

  سلام اگر منظورتان خودروی صفر است که همه آن ها دارند، فقط طول می کشد که به دستتان برسد.

person
کرمی
15 مرداد 1401

سلام من خودرومو از یک دست گرفتم و بهم ی سند دادن اما شک دارم که اصلیه، از کجا باید استعلام بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 مرداد 1401

  سلام از طریق همین روش های استعلام می توانید پیگیری کنید.

person
فرهاد
04 مرداد 1401

سلام استعلام آزاد بودن سند خودرو باید از جایی انجام بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام از طریق همین راه هایی که گفتیم می توانید انجام دهید.

   person
   Aa.darya
   26 خرداد 1402

   سلام ماشینی قولنامه کردیم بابنگاهی ولی صاحب سندراندیدیدم وبنگاهی میگه تومحضر پول کامل بده بنامت میزنم ولی میگه من تعویض پلاک نمیام بخودت وکالت یکماهه میدم برو پلاک بنام بزن لطفا راهنماییم کنید من بایدچیکارکنم .میترسم ریگی توکفشش باشه
   من ازسایت دیوار این اگهی فروش ماشین روپیداکردم

    person
    نویسنده بیمه
    27 خرداد 1402

    سلام خرید و فروش خودرو معمولا توافقی انجام می شود. بهتر است در ابتدا بخشی از هزینه را پرداخت کنید و در قولنامه ذکر کنید بعد از تغییر سند و تعویض پلاک مابقی هزینه پرداخت شود. با وکالت نامه می توانید کارهای تعویض پلاک را انجام دهید. برای دانلود فایل استاندارد قولنامه ماشین کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید