۰۲ دی ۱۴۰۲

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

اولین اقدام در هنگام خرید خودرو، استعلام سند آن است؛ چرا؟ اول برای اینکه مطمئن شوید، خودرو به نام شما صادر شده‌ است و شما مالک اصلی آن هستید. دوم اینکه در زمان خرید خودروی دست دوم، اطمینان پیدا کنید که خودرو به نام خریدار است و او نمی‌خواهد اتومبیل دیگری را به شما بفروشد. متأسفانه این مسئله‌ای است که کمتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد. در چند سال گذشته شاهد کلاهبرداری‌هایی در این خصوص بوده‌ایم. برای همین است که تأکید داریم حتماً استعلام سند خودرو را جدی بگیرید؛ اما چگونه می‌توان از سند ماشین استعلام گرفت؟

اگر شما هم قصد خرید خودرویی را دارید یا به تازگی اتومبیلی را خریداری کرده‌اید و می‌خواهید مطمئن شوید که مالکیت اصلی به نام شما است، ادامه این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

استعلام سند خودرو چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص روش‌های دریافت استعلام سند خودرو صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که چرا باید استعلام سند ماشین را انجام داد. در وضعیت فعلی بازار خودرو، کلاهبرداری به یک امر رایج تبدیل شده است. موارد زیر از دلایل و مزایای اصلی استعلام سند خودرو به شمار می رود:

 • کلاهبرداری خودرو به روش فروش یک ماشین به چندین نفر هنوز وجود دارد.
 • گاهی سند خودرو مشکل‌ دارد و فروشنده بدون هیچ اطلاعی، قصد دارد آن را به شخصی بفروشد.
 • ممکن است سند خودروی مورد نظر در رهن باشد.
 • با استعلام سند خودرو می توان بررسی کرد ماشین چند دست چرخیده است.

در اینجا خریدار با استعلام سند خودرو، می‌تواند متوجه مشکل‌دار بودن یا صحت انتقال مالکیت به خود بشود.

مقاله پیشنهادی: هزینه سند خودرو چقدر است؟

استعلام سند خودرو یا برگ سبز، کدام مهم تر است؟

سند خودرو در حقیقت سند مالکیت خودرو است که نشان می‌دهد، شما مالک اصلی اتومبیل تعریف شده در آن هستید. داشتن سند خودرو، مانند سند ملک، الزامی است و برای بسیاری از اقدامات مانند تعویض پلاک خودرو، خریدوفروش و غیره داشتن آن ضروری است.

برگ سبز خودرو، برگه یا سند دیگری است که مالکیت خودرو را نشان می‌دهد. هنوز در کشور ما مشخص نشده که سند خودرو یا برگ سبز خودرو کدام را به عنوان سند قطعی به رسمیت می‌شناسند. وقتی شما خودرویی را خریداری می‌کنید، همراه با خریدار باید به مرکز انتقال پلاک بروید. در آنجا از طرف نیروی انتظامی به خریدار برگه سبزی داده می‌شود که همان حکم سند قطعی را دارد.

بین نیروی انتظامی و ثبت اسناد در خصوص اینکه کدام یک سند قطعی است، چالش وجود دارد. البته بر اساس ماده ۲۲ قانون حمل‌ونقل مصوب ۱۴ شهریور سال ۱۴۰۰، دادن سند خودرو، گواهینامه و پلاک‌دهی، وظیفه نیروی انتظامی است. از این رو دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه نیست و همان برگ سبز کفایت می‌کند؛ اما هنوز گاهی بین مسئولین بین این دو اختلاف است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رسمیت سند خودرو یا برگ سبز می‌توانید مقاله «سند خودرو یا برگ سبز» را مطالعه کنید.

استعلام اصالت برگ سبز خودرو

به نظر شما چگونه باید از استعلام اصالت خودرو و سند آن با خبر شد؟ آیا هر استعلامی که به شما نشان دهند معتبر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سامانه‌ای برای تشخیص اصالت استعلام سند خودرو وجود دارد؛ برای اطمینان از استعلام گرفته شده می‌توان به سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و سامانه ثبت من مراجعه کرد.

تفاوت سند خودرو و برگ سبز

در حقیقت با استعلام سند خودرو، می‌توانید از مطمئن بودن تمامی مراحل خرید، خاطر جمع شوید. البته اگر تمامی مراحل را به درستی انجام دهید و از شخص مطمئنی خریداری کنید، از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

روش‌های استعلام سند ماشین

چند روش برای استعلام سند ماشین وجود دارد که به شرح هر یک می‌پردازیم:

 • استعلام سند خودرو با کد ملی

سایت ثبت من به آدرس my.ssaa.ir، سامانه استعلام سند مالکیت خودرو با کد ملی می باشد. برای استعلام سند خودرو با کد ملی از طریق ثبت من، باید

 1. ابتدا در سامانه ثبت من عضو شوید. برای این کار بر روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و مراحل ثبت نام را طی کنید. (در صورت عضویت در سایت، کد ملی خود را وارد و با دریافت رمز پویا، گزینه ورود به درگاه را انتخاب نمایید.)
 2. بر روی گزینه اسناد رسمی، کلیک کنید.
 3. بر اساس داشتن اسناد تنظیمی در دفترخانه یا برگ سبز خودرو، بر روی یکی از گزینه های اسناد رسمی من، خودرو من یا تصدیق اصالت سند، کلیک کنید.
 4. با کلیک بر روی گزینه اسناد رسمی من، با صفحه ای روبرو خواهید شد که اطلاعات اسناد رسمی و تنظیم شده در دفترخانه را مشاهده خواهید کرد.
 5. اگر روی گزینه خودرو من کلیک کنید، می توانید اطلاعاتی چون شماره پرونده، نوع پرونده، تاریخ سند، خودرو و… را مشاهده کنید.
 6. با انتخاب گزینه “تصدیق اصالت سند”، پس از درج اطلاعاتی چون شناسه سند و رمز تصدیق، می توانید از انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی به نام خود و اصالت آن، مطمئن شوید.

علاوه بر روش آنلاین، برای استعلام سند ماشین با کد ملی به صورت حضوری باید به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. شما با داشتن کارت ملی و دیگر مدارک شناسایی، می‌توانید متوجه مالکیت خودرو شوید.

 • استعلام سند خودرو با شماره پلاک

از آن‌جایی که پلاک خودروها به راحتی قابل نصب و جدا شدن است و هر کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، امکان استعلام سند خودرو با شماره پلاک وجود ندارد.

 • استعلام سند ماشین با شاسی

در حال حاضر امکان استعلام سند اتومبیل با استفاده از شماره شاسی وجود ندارد. با این حال با کد شاسی می‌توانید مواردی از جمله خلافی خودرو را دریافت کنید.

در مقاله دیگری نحوه پیگیری برگ سبز خودرو صفر را توضیح داده‌ایم؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید ماشین صفر کیلومتر را دارید، این مقاله را مطالعه کنید.

از کجا بفهمیم سند خودرو در رهن است؟

این روزها که طرح‌های زیادی برای فروش خودروی قسطی ایجاد شده است، باید خیلی مراقب باشید که خودرویی که در رهن است را خریداری نکنید. استعلام سند خودرو در رهن، بسیار ساده است؛ برای این کار کافی است به سایت شرکت فروشنده، مراجعه کنید. بخشی تحت عنوان رهن سند خودرو وجود دارد که با جستجو در این قسمت، می‌توانید از آزاد یا گرو بودن سند مطلع شوید.

پیگیری سند کمپانی خودرو صفر نیز خیلی مهم نیست زیرا برای اولین بار توسط خود شرکت ایجاد شده است. سندی برای رهن گرو گذاشته می‌شود با پرداخت آخرین قسط آزاد می‌شود. شما از این روش می‌توانید برای استعلام سند کمپانی ایران خودرو و استعلام سند کمپانی سایپا استفاده کنید.

 

در حال حاضر، این‌ها تنها روش‌های استعلام و اطمینان از سند خودرو هستند. البته این نوع استعلام را با نباید با استعلام کارت خودرو اشتباه بگیرید که در مقاله مربوط به خود، به طور کامل توضیح داده‌ایم. به هر حال حتماً قبل از خرید، استعلام سند خودرو را انجام دهید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
تاثیر واردات خودرو بر قیمت بعد از آزادسازی واردات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو | عوارض واردات خودرو

با شروع سال 1401 شیب صعودی قیمت ماشین همچنان ادامه دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودروهای داخلی چندان زیاد نیست اما طرفداران واردات نظر دیگری دارند. برای اطلاع از این موضوع این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
صدرا
۲۴ اسفند ۱۴۰۲

سلام من از شخصی ماشین خریدم تمام پول روع پرداخت کردم
رفتم تعویض پلاک گفتن سند سال۱۳۹۰ رهن بوده که فک رهن شده بعدن الان نوشته شده که سال ۱۳۹۴ رهن شده بازم
ولی شخصی که ماشین روع ازش خریدم تمامی قسط هاروع پرداخت کرده شرکت سایپا نامه نوشته که تسویه گردید قسط
الان من باید چیکار کنم ؟؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع را از طریق سایپا و فروشنده پیگیری کنید.

person
کشاورز
۲۴ اسفند ۱۴۰۲

سلام خسته نباشین
یک سوال داشتم: آیا ممکن هست سال تولید درج شده در سند کمپانی با سال تولید درج شده در برگ سبز متفاوت باشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر هر دو باید یکسان باشند.

person
سیاوش
۰۱ دی ۱۴۰۲

این دیگه چجور راهنماییه آخه میگید حتمن باید استعلام کرد اما نه در باره چگونگی استعلام چیزی میگید نه روش استفاده از سایت

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای هر کدام از روش های استعلام محدودیت خاصی وجود دارد. برخی فقط به صورت حضوری یا با دستور قضایی قابل انجام است. جزئیات هر روش در مقاله ذکر شده است.

person
ریحانه
۲۵ آذر ۱۴۰۲

سلام، من میخوام یه ماشین کارکرده بخرم میشه راهنمایی کنید باید چه استعلامایی و چجوری انجام بدم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید استعلام خلافی، مالیات، سند و مواردی از این دست را دریافت کنید.

person
Yashar
۳۰ آبان ۱۴۰۲

سلام لطفا پاسخ بدید……من یه پیکان خریدم برای تعویض پلاک گفتند اطراف حک شماره شاسی دارای بتونه هست و نوع ۴ رقم اول حک با مدل سال ماشین تفاوت دارد و چون احتمال دادند عوض شده باشه از من درخواست استعلام اصالت خودرو از آگاهی یا کارخانه کردند…بعد از مالک پرسیدم گفتش به دلیل تصادف و صافکاری اینطوری شده
الان ماشین رو بهش دادم بره کار های استعلام رو انجام بده

امکانش هست برگه استعلام بگیره و بتونم پلاک بکنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله در صورت دریافت استعلام می توانید پلاک را دریافت کنید.

   person
   Yashar
   ۰۱ آذر ۱۴۰۲

   ممنون …فقط دریافت استعلام با وضعیتی که خدمتتون عرض کردم امکان پذیر هست؟ یعنی قاعدتا پس از انجام رویه خاصی استعلام دریافت میشه؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۰۵ آذر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    برای استعلام سند خودرو می توانید از شماره شاسی، کد ملی یا دفترخانه ها اقدام نمایید.

person
محسن
۱۵ مهر ۱۴۰۲

سوال داشتم
اگه سند در رهن خودرو ساز باشه شرکت سند کمپانی رو زمان تحویل خودرو ارایه میده یا نه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر خودرویی در رهن شرکت باشد امکان انتقال آن وجود ندارد.

person
خرید خودرو
۲۳ شهریور ۱۴۰۲

درود
برای خرید ماشین اگر سند گم شده باشه و دو دست بفروش برسه و فقط برگه سبز خودرو موجوده .ایا میشه اطمینان کرد یا استعلامی گرفت ؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برگ سبز خودرو بر اساس قانون همان سند است. بله می توانید استعلام بگیرید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

person
محمدی
۱۴ تیر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر ما ده سال پیش یک ماشین بازی خریدیم که یکی از قسط هاش دیر پرداخت شده و به دلیل دیر کردن اون قسط ماشین فک رهن نشده کسی میدونه راهکارش چیه؟

person
قاسم
۰۱ تیر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر . بنده ماشین از نمایشگاه به صورت قسطی گرفتم و به من همه مدارک برای تعویض پلاک رو دادن اما متاسفانه یک رقم کد ملی فروشنده کم تایپ شده و بهم نوبت تعویض پلاک اینترنتی نمیدن فروشنده هم نمیاد بره درست کنه بنده الان باید چیکار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ تیر ۱۴۰۲

  قاسم عزیز.
  در مرحله اول پیشنهاد می‌کنیم با فروشنده به توافق برسید که برای اصلاح مدارک اقدام کند؛ اما در صورت ممانعت از سوی ایشان، پیشنهاد می‌کنیم از طریق مراجع قضایی این مورد را پیگیری کنید.

person
کوروش
۲۳ خرداد ۱۴۰۲

بنده یک خودرو از طرح یکپارچه تحویل گرفتم که روی سندش نوشته یکسال سند در رهن میباشد والان که شورای رقابت اعلام کرده که این قانون برداشته شده ایااین صحت دارد یعنی من الان میتونم ماشینم و بفروشم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است خبر دقیق را از شورای رقابت پیگیری کنید.

person
علی
۰۴ اسفند ۱۴۰۱

سلام روز بخیر خودرو من توسط اداره ثبت توقیف و به عنوان بدهی مهریه کارشناسی و تحویل همسرم شده است. میخواستم بدونم پلاک جدید خورده یا با همان پلاکی که به نام بنده است تردد میشود؟ و اینکه بخوام فک پلاک کنم چکار باید بکنم تا از حساب و دهک بنده کسر شود

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. باید این موضوع را از مراکز تعویض پلاک پیگیری کنید و استعلام پلاک خودرو را بگیرید.

person
چاوش قبادی
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

سلام. امکان استعلام سند خودرو با شماره شاسی هم وجود داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. در حال حاضر، برای استعلام سند مالکیت سه روش اعم از استعلام سند خودرو با کد ملی، با کد VIN و از طریق دفترخانه وجود دارد که در مقاله فوق به آنها پرداخته ایم.

person
Armin 96
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

برای استعلام سند کمپانی ایران خودرو می‌توان از طریق سیت خود این سازمان اقدام کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

  سلام کاربر عزیز؛ برای استعلام برگه سبز خودرو، روش‌های مختلفی وجود دارد که در مقاله به آنها اشاره کرده ایم. بنابراین، امکان استعلام سند مالکیت خودرو از طریق سایت شرکت ایران خودرو ممکن نیست.

person
رحمان
۲۱ مهر ۱۴۰۱

سلام می‌خواستم ببینم درحال حاضر خودرویی به نام من هست یانه

person
چشمی
۲۹ مرداد ۱۴۰۱

سلام استعلام سند خودرو سایپا با ایران خودرو فرق داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۱

  سلام کلا استعلام سند یک روش دارد.

   person
   کرمانی
   ۰۵ مهر ۱۴۰۱

   سلام برای استعلام سند خودرو با پلاک باید چه کار کرد؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۶ مهر ۱۴۰۱

    سلام باید به سنهاب بروید اما با همان کد VIN می توانید.

     person
     میرعلی
     ۱۲ مهر ۱۴۰۱

     سلام استعلام برگ سبز خودرو هم همینه؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۱۷ مهر ۱۴۰۱

     سلام بله می تواند.

person
نجفی
۲۳ مرداد ۱۴۰۱

سلام از کجا بفهمیم برگ سبز خودرو صادر شده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

  سلام اگر منظورتان خودروی صفر است که همه آن ها دارند، فقط طول می کشد که به دستتان برسد.

person
کرمی
۱۵ مرداد ۱۴۰۱

سلام من خودرومو از یک دست گرفتم و بهم ی سند دادن اما شک دارم که اصلیه، از کجا باید استعلام بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

  سلام از طریق همین روش های استعلام می توانید پیگیری کنید.

person
فرهاد
۰۴ مرداد ۱۴۰۱

سلام استعلام آزاد بودن سند خودرو باید از جایی انجام بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  سلام از طریق همین راه هایی که گفتیم می توانید انجام دهید.

   person
   Aa.darya
   ۲۶ خرداد ۱۴۰۲

   سلام ماشینی قولنامه کردیم بابنگاهی ولی صاحب سندراندیدیدم وبنگاهی میگه تومحضر پول کامل بده بنامت میزنم ولی میگه من تعویض پلاک نمیام بخودت وکالت یکماهه میدم برو پلاک بنام بزن لطفا راهنماییم کنید من بایدچیکارکنم .میترسم ریگی توکفشش باشه
   من ازسایت دیوار این اگهی فروش ماشین روپیداکردم

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

    سلام خرید و فروش خودرو معمولا توافقی انجام می شود. بهتر است در ابتدا بخشی از هزینه را پرداخت کنید و در قولنامه ذکر کنید بعد از تغییر سند و تعویض پلاک مابقی هزینه پرداخت شود. با وکالت نامه می توانید کارهای تعویض پلاک را انجام دهید. برای دانلود فایل استاندارد قولنامه ماشین کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید