بنر بیمه
19 دی 1400

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

اولین اقدام در هنگام خرید خودرو، استعلام سند آن است؛ چرا؟ اول برای اینکه مطمئن شوید، خودرو به نام شما صادر شده‌است و شما مالک اصلی آن هستید. دوم اینکه در زمان خرید خودروی دست دوم، اطمینان پیدا کنید که خودرو به نام خریدار است و او نمی‌خواهد اتومبیل دیگری را به شما بفروشد. متأسفانه این مسئله‌ای است که کمتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد. در چند سال گذشته شاهد کلاهبرداری‌هایی در این خصوص بوده‌ایم. برای همین است که تأکید داریم حتماً استعلام سند خودرو را جدی بگیرید؛ اما چگونه می‌توان از سند ماشین استعلام گرفت؟

اگر شما هم قصد خرید خودرویی را دارید یا به تازگی اتومبیلی را خریداری کرده‌اید و می‌خواهید مطمئن شوید که مالکیت اصلی به نام شما است، ادامه این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

سند خودرو چیست؟

سند خودرو در حقیقت سند مالکیت خودرو است که نشان می‌دهد، شما مالک اصلی اتومبیل تعریف شده در آن هستید. داشتن سند خودرو، مانند سند ملک، الزامی است و برای بسیاری از اقدامات مانند تعویض پلاک خودرو، خریدوفروش و غیره داشتن آن ضروری است.

برگ سبز خودرو چیست؟

برگ سبز خودرو، برگه یا سند دیگری است که مالکیت خودرو را نشان می‌دهد. هنوز در کشور ما مشخص نشده که سند خودرو یا برگ سبز خودرو کدام را به عنوان سند قطعی به رسمیت می‌شناسند. وقتی شما خودرویی را خریداری می‌کنید، همراه با خریدار باید به مرکز انتقال پلاک بروید. در آنجا از طرف نیروی انتظامی به خریدار برگه سبزی داده می‌شود که همان حکم سند قطعی را دارد.

بین نیروی انتظامی و ثبت اسناد در خصوص اینکه کدام یک سند قطعی است، چالش وجود دارد. البته بر اساس ماده 22 قانون حمل‌ونقل مصوب 14 شهریور سال 1400، دادن سند خودرو، گواهینامه و پلاک‌دهی، وظیفه نیروی انتظامی است. از این رو دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه نیست و همان برگ سبز کفایت می‌کند؛ اما هنوز گاهی بین مسئولین بین این دو اختلاف است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رسمیت سند خودرو یا برگ سبز می‌توانید مقاله «سند خودرو یا برگ سبز» را مطالعه کنید.

چرا استعلام سند خودرو

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص روش‌های دریافت استعلام سند خودرو صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که چرا باید استعلام سند ماشین را انجام داد. در بالا هم به این نکته متذکر شدیم که کلاهبرداری خودرو به روش فروش یک ماشین به چندین نفر هنوز وجود دارد. گاهی هم اینکه سند خودرویی مشکل‌ دارد و فروشنده بدون هیچ اطلاعی قصد دارد، آن را به شخصی بفروشد. در اینجا خریدار با استعلام سند خودرو، می‌تواند متوجه مشکل‌دار بودن یا نبودن و اینکه آیا واقعاً مالکیت به او منتقل شده‌است یا خیر، شود.

استعلام سند خودرو

با استعلام سند خودرو از مالکیت ماشین اطمینان حاصل کنید.

در حقیقت با استعلام سند خودرو، می‌توانید از مطمئن بودن تمامی مراحل خرید، خاطر جمع شوید. البته اگر تمامی مراحل را به درستی انجام دهید و از شخص مطمئنی خریداری کنید، از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

روش‌های استعلام سند ماشین

چند روش برای استعلام سند ماشین وجود دارد که به شرح هر یک می‌پردازیم.

استعلام سند خودرو با کد ملی

برای استعلام سند ماشین با کد ملی باید به صورت حضوری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. شما با داشتن کارت ملی و دیگر مدارک شناسایی، می‌توانید، متوجه مالکیت خودرو شوید. البته باید گفت که اداره ثبت، اطلاعاتی در خصوص اموال دیگران به شما نمی‌دهد؛ مگر اینکه حکم قضایی داشته باشید. پس برای مطمئن شدن از اینکه آیا واقعاً خودرو به نام فروشنده است یا خیر، حتماً باید او همراه شما به سازمان ثبت و اسناد مراجعه کند.

نکته دیگر اینکه امکان استعلام سند خودرو با کارت ملی به صورت آنلاین وجود ندارد. فقط شما باید به صورت حضوری به سازمان مراجعه کنید.

استعلام سند خودرو از طریق دفترخانه

روش دیگر استعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی است. البته نیازی نیست که برای انجام این کار به صورت حضوری مراجعه کنید. بلکه از طریق سایت سازمان ثبت و اسناد کشور به آدرس:/https://www.ssaa.ir/ می‌توانید، سند اتومبیل را استعلام بگیرید. در زیرمنوی «میز خدمات الکترونیک» و بخش «استعلامات ثبتی»، روی گزینه «تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی» کلیک کنید. در صفحه نشان داده شده، شناسه سند و رمز تصدیق را باید وارد کنید. شناسه سند در سمت راست بالا و رمز تصدیق در سمت چپ بالای سند نوشته شده‌است. با وارد کردن آن می‌توانید، متوجه شوید که آیا واقعاً الآن شما مالک خودرو هستید یا خیر.

استعلام سند ماشین با کد VIN

باید گفت که در حال حاضر امکان استعلام سند اتومبیل با استفاده از کد VIN وجود ندارد. با کد وین می‌توانید، مواردی از جمله خلافی خودرو را دریافت کرد.

در حال حاضر، این‌ها تنها روش‌های استعلام و اطمینان از سند خودرو هستند. البته این نوع استعلام را با نباید با استعلام کارت خودرو اشتباه بگیرید که در مقاله مربوط به خود، به طور کامل توضیح داده‌ایم. به هر حال حتماً قبل از خرید، استعلام سند خودرو را انجام دهید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
02 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

29 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

مراکز تعویض پلاک شهر تهران و شهرستان‌های اطراف آن

کدام مرکز تعویض پلاک خودرو و موتور به من نزدیک‌تر است؟ برای دیدن آدرس‌های تعویض پلاک، این مقاله را بخوانید!

29 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر؛ برای خریدی آسان و مطمئن

اگر قصد خرید خودرو صفر را دارید باید نکاتی را رعایت کنید. همه نکات خرید ماشین صفر را در این مقاله بخوانید!

28 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

نوبت دهی تعویض پلاک: آموزش قدم به قدم ثبت نام اینترنتی

برای تعویض پلاک باید اینترنتی ثبت نام کنید، برای اطلاع از مراحل ثبت نام این مقاله را مطالعه نمایید!

20 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

20 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( آذر 1400)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید