19 بهمن 1401

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

اولین اقدام در هنگام خرید خودرو، استعلام سند آن است؛ چرا؟ اول برای اینکه مطمئن شوید، خودرو به نام شما صادر شده‌است و شما مالک اصلی آن هستید. دوم اینکه در زمان خرید خودروی دست دوم، اطمینان پیدا کنید که خودرو به نام خریدار است و او نمی‌خواهد اتومبیل دیگری را به شما بفروشد. متأسفانه این مسئله‌ای است که کمتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد. در چند سال گذشته شاهد کلاهبرداری‌هایی در این خصوص بوده‌ایم. برای همین است که تأکید داریم حتماً استعلام سند خودرو را جدی بگیرید؛ اما چگونه می‌توان از سند ماشین استعلام گرفت؟

اگر شما هم قصد خرید خودرویی را دارید یا به تازگی اتومبیلی را خریداری کرده‌اید و می‌خواهید مطمئن شوید که مالکیت اصلی به نام شما است، ادامه این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

سند خودرو چیست؟

سند خودرو در حقیقت سند مالکیت خودرو است که نشان می‌دهد، شما مالک اصلی اتومبیل تعریف شده در آن هستید. داشتن سند خودرو، مانند سند ملک، الزامی است و برای بسیاری از اقدامات مانند تعویض پلاک خودرو، خریدوفروش و غیره داشتن آن ضروری است.

برگ سبز خودرو چیست؟

برگ سبز خودرو، برگه یا سند دیگری است که مالکیت خودرو را نشان می‌دهد. هنوز در کشور ما مشخص نشده که سند خودرو یا برگ سبز خودرو کدام را به عنوان سند قطعی به رسمیت می‌شناسند. وقتی شما خودرویی را خریداری می‌کنید، همراه با خریدار باید به مرکز انتقال پلاک بروید. در آنجا از طرف نیروی انتظامی به خریدار برگه سبزی داده می‌شود که همان حکم سند قطعی را دارد.

بین نیروی انتظامی و ثبت اسناد در خصوص اینکه کدام یک سند قطعی است، چالش وجود دارد. البته بر اساس ماده 22 قانون حمل‌ونقل مصوب 14 شهریور سال 1400، دادن سند خودرو، گواهینامه و پلاک‌دهی، وظیفه نیروی انتظامی است. از این رو دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه نیست و همان برگ سبز کفایت می‌کند؛ اما هنوز گاهی بین مسئولین بین این دو اختلاف است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رسمیت سند خودرو یا برگ سبز می‌توانید مقاله «سند خودرو یا برگ سبز» را مطالعه کنید.

چرا استعلام سند خودرو

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص روش‌های دریافت استعلام سند خودرو صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که چرا باید استعلام سند ماشین را انجام داد. در بالا هم به این نکته متذکر شدیم که کلاهبرداری خودرو به روش فروش یک ماشین به چندین نفر هنوز وجود دارد. گاهی هم اینکه سند خودرویی مشکل‌ دارد و فروشنده بدون هیچ اطلاعی قصد دارد، آن را به شخصی بفروشد. در اینجا خریدار با استعلام سند خودرو، می‌تواند متوجه مشکل‌دار بودن یا نبودن و اینکه آیا واقعاً مالکیت به او منتقل شده‌است یا خیر، شود.

مقاله پیشنهادی: هزینه سند خودرو چقدر است؟

استعلام سند خودرو

با استعلام سند خودرو از مالکیت ماشین اطمینان حاصل کنید.

در حقیقت با استعلام سند خودرو، می‌توانید از مطمئن بودن تمامی مراحل خرید، خاطر جمع شوید. البته اگر تمامی مراحل را به درستی انجام دهید و از شخص مطمئنی خریداری کنید، از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

روش‌های استعلام سند ماشین

چند روش برای استعلام سند ماشین وجود دارد که به شرح هر یک می‌پردازیم.

استعلام سند مالکیت خودرو با کد ملی

برای استعلام سند ماشین با کد ملی باید به صورت حضوری به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. شما با داشتن کارت ملی و دیگر مدارک شناسایی، می‌توانید، متوجه مالکیت خودرو شوید. البته باید گفت که اداره ثبت، اطلاعاتی در خصوص اموال دیگران به شما نمی‌دهد؛ مگر اینکه حکم قضایی داشته باشید. پس برای مطمئن شدن از اینکه آیا واقعاً خودرو به نام فروشنده است یا خیر، حتماً باید او همراه شما به سازمان ثبت و اسناد مراجعه کند.

نکته دیگر اینکه امکان استعلام سند خودرو با کارت ملی به صورت آنلاین وجود ندارد. فقط شما باید به صورت حضوری به سازمان مراجعه کنید.

استعلام سند خودرو از طریق دفترخانه

روش دیگر استعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی است. البته نیازی نیست که برای انجام این کار به صورت حضوری مراجعه کنید. بلکه از طریق سایت سازمان ثبت و اسناد کشور به آدرس:/https://www.ssaa.ir/ می‌توانید، سند اتومبیل را استعلام بگیرید. در زیرمنوی «میز خدمات الکترونیک» و بخش «استعلامات ثبتی»، روی گزینه «تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی» کلیک کنید. در صفحه نشان داده شده، شناسه سند و رمز تصدیق را باید وارد کنید. شناسه سند در سمت راست بالا و رمز تصدیق در سمت چپ بالای سند نوشته شده‌است. با وارد کردن آن می‌توانید، متوجه شوید که آیا واقعاً الآن شما مالک خودرو هستید یا خیر.

استعلام سند ماشین با کد VIN

باید گفت که در حال حاضر امکان استعلام سند اتومبیل با استفاده از کد VIN وجود ندارد. با کد وین می‌توانید، مواردی از جمله خلافی خودرو را دریافت کرد.

آیا امکان استعلام سند خودرو با پلاک وجود دارد؟

از آنجایی که پلاک خودروها بر روی آنها نصب است و هر کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، امکان استعلام سند خودرو با شماره پلاک وجود ندارد؛ به همین خاطر باید از سه روش بالا برای استعلام برگ سبز خودرو استفاده کنید.

از کجا بفهمیم سند خودرو در رهن است؟

این روزها که طرح‌های زیادی برای فروش خودروی قسطی ایجاد شده است، باید خیلی مراقب باشید که خودرویی که در رهن است را خریداری نکنید. استعلام سند خودرو در رهن، بسیار ساده است؛ برای این کار کافی است به سایت شرکت فروشنده، مراجعه کنید. بخشی تحت عنوان رهن سند خودرو وجود دارد که با جستجو در این قسمت، می‌توانید از آزاد یا گرو بودن سند مطلع شوید. پیگیری سند کمپانی خودرو صفر نیز خیلی مهم نیست زیرا برای اولین بار توسط خود شرکت ایجاد شده است. سندی برای رهن گرو گذاشته می‌شود با پرداخت آخرین قسط آزاد می‌شود. شما از این روش می‌توانید برای استعلام سند در رهن ایران خودرو و استعلام سند در رهن سایپا استفاده کنید.

استعلام اصالت برگ سبز خودرو

به نظر شما چگونه باید از استعلام اصالت خودرو و سند آن با خبر شد؟ آیا هر استعلامی که به شما نشان دهند معتبر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سامانه‌ای برای تشخیص اصالت استعلام سند خودرو وجود دارد؛ برای اطمینان از استعلام گرفته شده می‌توان به سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و سامانه ثبت من مراجعه کرد.

در حال حاضر، این‌ها تنها روش‌های استعلام و اطمینان از سند خودرو هستند. البته این نوع استعلام را با نباید با استعلام کارت خودرو اشتباه بگیرید که در مقاله مربوط به خود، به طور کامل توضیح داده‌ایم. به هر حال حتماً قبل از خرید، استعلام سند خودرو را انجام دهید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

26 اسفند 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

25 اسفند 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر؛ برای خریدی آسان و مطمئن

اگر قصد خرید خودرو صفر را دارید باید نکاتی را رعایت کنید. همه نکات خرید ماشین صفر را در این مقاله بخوانید!

16 اسفند 1401 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1401

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

19 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید اما از ضرورت و نحوه استعلام سند خودرو آگاهی ندارید، قبل از اقدام به خرید حتما این مقاله را مطالعه نمایید!

18 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

7 نکته طلایی برای فسخ معامله ماشین: آخرین قوانین لغو خرید و فروش خودرو

اگر زمان معامله ماشین از خرید یا فروش پشیمان شدیم، بر اساس چه شرایطی می‌توانیم معامله را فسخ کنیم؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
فرهاد
04 مرداد 1401

سلام استعلام آزاد بودن سند خودرو باید از جایی انجام بدیم؟

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام از طریق همین راه هایی که گفتیم می توانید انجام دهید.

کرمی
15 مرداد 1401

سلام من خودرومو از یک دست گرفتم و بهم ی سند دادن اما شک دارم که اصلیه، از کجا باید استعلام بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  16 مرداد 1401

  سلام از طریق همین روش های استعلام می توانید پیگیری کنید.

نجفی
23 مرداد 1401

سلام از کجا بفهمیم برگ سبز خودرو صادر شده؟

  کارشناس بیمه
  24 مرداد 1401

  سلام اگر منظورتان خودروی صفر است که همه آن ها دارند، فقط طول می کشد که به دستتان برسد.

چشمی
29 مرداد 1401

سلام استعلام سند خودرو سایپا با ایران خودرو فرق داره؟

  کارشناس بیمه
  30 مرداد 1401

  سلام کلا استعلام سند یک روش دارد.

   کرمانی
   05 مهر 1401

   سلام برای استعلام سند خودرو با پلاک باید چه کار کرد؟

    کارشناس بیمه
    06 مهر 1401

    سلام باید به سنهاب بروید اما با همان کد VIN می توانید.

     میرعلی
     12 مهر 1401

     سلام استعلام برگ سبز خودرو هم همینه؟

     کارشناس بیمه
     17 مهر 1401

     سلام بله می تواند.

رحمان
21 مهر 1401

سلام می‌خواستم ببینم درحال حاضر خودرویی به نام من هست یانه

Armin 96
16 بهمن 1401

برای استعلام سند کمپانی ایران خودرو می‌توان از طریق سیت خود این سازمان اقدام کرد؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1401

  سلام کاربر عزیز؛ برای استعلام برگه سبز خودرو، روش‌های مختلفی وجود دارد که در مقاله به آنها اشاره کرده ایم. بنابراین، امکان استعلام سند مالکیت خودرو از طریق سایت شرکت ایران خودرو ممکن نیست.

چاوش قبادی
16 بهمن 1401

سلام. امکان استعلام سند خودرو با شماره شاسی هم وجود داره؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. در حال حاضر، برای استعلام سند مالکیت سه روش اعم از استعلام سند خودرو با کد ملی، با کد VIN و از طریق دفترخانه وجود دارد که در مقاله فوق به آنها پرداخته ایم.

علی
04 اسفند 1401

سلام روز بخیر خودرو من توسط اداره ثبت توقیف و به عنوان بدهی مهریه کارشناسی و تحویل همسرم شده است. میخواستم بدونم پلاک جدید خورده یا با همان پلاکی که به نام بنده است تردد میشود؟ و اینکه بخوام فک پلاک کنم چکار باید بکنم تا از حساب و دهک بنده کسر شود

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. باید این موضوع را از مراکز تعویض پلاک پیگیری کنید و استعلام پلاک خودرو را بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید