27 شهریور 1400

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

خودروها از این جهت اهمیت دارند که وسیله حمل و نقل انسان‌ها در طول روز هستند. خواه نیاز به رفت و آمد طولانی به محل کار را برطرف کنند، خواه سفر کوتاه‌تری برای انجام کارهای اطراف شهر را به عهده بگیرند. زمانی که خودرویی را خریداری می‌کنید، در وهله اول به امکانات آن توجه کرده بعد بقیه موارد را درنظر خواهید گرفت. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، کارت خودرو است. در واقع، همان سند خودرو که در صورت عدم وجود، مشکلات زیادی را برای شما فراهم می‌کند. بدون کارت خودرو، نمی‌توانید ثابت کنید خودرو متعلق به شماست.

اگر خودرویی را خریداری کرده‌اید و هنوز کارت آن به دستتان نرسیده است، بهتر است با راه‌های پیگیری کارت خودرو آشنا شده و اقدامات لازم را انجام دهید.در واقع با روش‌هایی می‌توانید به استعلام کارت اتومبیل پرداخته و وضعیت آن را بررسی کنید.برای اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

کارت خودرو چیست؟

 باید بدانیم که کارت ماشین نشان دهنده مالک خودرو است؛ به بیان دیگر، بدون داشتن آن، مالک اتومبیل مشخص نخواهد بود. ماهیت این کارت نشان دادن مالکیت صاحب خودرو است.در این کارت، اطلاعات و مشخصات زیر درج می‌شوند:

 •  شماره پلاک
 • شماره VIN خودرو
 • نوع و مدل خودرو رنگ و مشخصات فنی
 • مشخصات مالک ازجمله نام، کد ملی، نام پدر و کدپستی

فرض کنید در جاده‌ای مشغول رانندگی هستید و کمربندایمنی خود را نبسته یا سرعت غیر مجاز دارید.پلیس در صورت مشاهده، خودروی شما را متوقف کرده و از شما گواهی‌نامه و کارت ماشین را مطالبه می‌کند. در این شرایط، اگر این کارت مخصوص ماشین را نداشته باشید،در دردسر بزرگی خواهید افتاد.
در زمان خرید خودرو، کارت آن به شما تحویل داده نخواهد شد.همچنین این کارت به سرعت صادر نخواهد شد. زیرا باید مراحل قانونی خود را طی کند. برای آسوده کردن خیال خود می‌توانید با استفاده از روش‌هایی  به پیگیری کارت خودرو بپردازید.در قدم اول باید بدانید که برای پیگیری این مدرک مهم ماشین چه مدارکی نیاز است؟

مدارک احراز آدرس خریدار خودرو

احراز آدرس خریدار خودرو روشی مناسب برای شناسایی نشانی دقیق مالک و دریافت کارت اتومبیل  است. با ارائه‌ی مدارک زیر می‎‌توانید برای دریافت این کارت معتبر اقدام نمایید:

1. اگر صاحب منزل مسکونی باشید، باید سند مالکیت خود را با قبوض آب یا برق ارائه دهید.
2. چنانچه سندی از خود نداشته  یا ملک استیجاری دارید، باید سند اجاره‌نامه با کدرهگیری و هولوگرام را ارائه دهید.(وجود قبوض آب، برق یا گاز الزامی ا‌ست)
3. چنان‌که جواز کسب معتبری دارید، با ارائه آن می‌توانید به همراه همان قبوص گفته شده نسبت به احراز آدرس خود اقدام نمایید.
4. روش بعدی ارائه گواهی اشتغال به ‌تحصيل فرزندان مالک ماشین با ذكر آدرس محل سكونت والدين است كه آموزش‌ و پرورش منطقه آن را تائيد کرده‌ باشد.

سایر مدارک موردنیاز برای احراز آدرس خریدار ماشین در شرایط مختلف

5.  در صورتی که کارمند نیروهای مسلح یا دولت هستید؛ باید از محل خدمت خویش، معرفی‌نامه معتبر به همراه آدرس دقیق محل سکونت ارائه دهید.
6. در صورتی که مالک خودرو بوده و در منزل والدین خود زندگی می‌کنید، باید سندی را که به نام پدر/مادر خود زده شده، به همراه قبوض آب و برق ارائه دهید.
7. در صورتی که منزل به نام همسر شما بوده و در آن سکنی گزیده‌اید، باید سندملک (به نام همسرتان) را به همراه یکی از قبوض آب و برق برای احراز آدرس ارائه دهید.
8. چنانچه هیچ یک از مدارک اشاره شده را نداشتید، می‌توانید براساس محل صدور شناسنامه‌تان به همراه یکی از قبوض آب و برق به منظور احراز آدرس اقدام نمایید.
9. همچنین شما می‌توانید با ارائه دفترچه تامین اجتماعی معتبر به همراه یکی از قبوض آب، آدرس خود را احراز نمایید.
10. اگر  ساکن یکی از شهر/روستاهای مرزی هستید که در در زمان جنگ مجبور به کوچ به شهر دیگر شده‌اید، باید تاییدیه شورای محل/روستای مربوطه را جهت احراز آدرس ارائه کنید.
11. چنان که در منازل اوقافی زندگی می‌کنید، تاییدیه شورای محل/روستا به علاوه‌ی نامه‎ رسمی از ادارات عشایر، برای احراز آدرس الزامی ا‌ست.

مدت زمان صدور کارت خودرو

حتما  شما هم پس از خرید خودرو، دوره‌ی انتظار  دریافت کارت خودروی خود را سپری کرده‌اید.قطعا با قرارگرفتن در این شرایط، به دنبال روش‌هایی برای پیگیری این مدرک بوده‌اید.

بهتر است بدانید که برای صدور کارت خودرو مدت زمان تقریبی ده روز کاری درنظر گرفته شده است.

البته این مدت می‌تواند از ده روز تا دو ماه به طول بینجامد.برای این‌که بتوانید روند دریافتی این مدرک ماشین را بررسی کنید، باید با روش‌های استعلام کارت ماشین آشنا شوید.

نحوه‌ استعلام کارت خودرو

یکی از مهم‌ترین مدارکی که اتومبیل باید داشته باشد، کارت خودرو است. هیچ خودرویی بدون داشتن این کارت واجد شرایط خرید نیست. مثل گوشی تلفن همراهی که جعبه ندارد! ماشین هم بدون این کارت از ارزشی برخوردار نخواهد بود و نمی‌توان ثابت کرد مالک آن دقیقا چه شخصی‌ست.در زیر به روش‌های پیگیری این کارت و استعلام آن اشاره می‌کنیم:

پیگیری کارت ماشین از طریق کد دستوری USSD

همیشه استعلام کارت با کد دستوری USSD از آسان‌ترین روش‌هاست. این روش پیگیری بازخورد خوبی دارد؛ به علاوه  درصد رضایت‌مندی بیشتری افراد را در پی دارد.

پیگیری کارت خودرو از طریق پیامک(SMS)

پیگیری کارت خودرو از طریق پیامک یکی از این روش‌هاست.می‌توانید برای دریافت پیامک، کد دستوری *110# را وارد کرده و کارت اتومبیل خود را پیگیری نمایید.

پیگیری کارت خودرو از طریق پست

امروزه افراد زیادی از خدمات پستی برای دریافت بسته‌های خویش استفاده می‌کنند، زیرا امنیت بیشتر، هزینه کمتر و قابلیت پیگیری در این روش جمع شده است. افرادی که منتظر دریافت کارت خودرو هستند، می‌توانند پیگیری کارت خودروی خویش را از طریق پست انجام دهند. حال به چه صورت؟هنگامی که کارت ماشین شما صادر می‌شود، قبل از این‌که به دست شما برسد، اداره‌ی پست، گیرنده‌ی آن خواهد بود. به این صورت اداره‌ی پست، این سند را ارسال خواهد کرد.شاید الان فکرکنید که برای پیگیری کارت مالکیت ماشین خود،  باید به اداره‌ی پست مراجعه کنید، در صورتی که اینطور نیست.

اداره پست نیز مانند سایر ادارات، خدمات اینترنتی را برای سهولت مشتریان ایجاد کرده است.می‌توانید به سایت www.post.ir مراجعه کرده و به صورت اینترنتی، کارت خودروی خود را پیگیری نمایید.

پیگیری کارت خودرو از طریق تماس با اداره پست

به پیگیری کارت خودرو از طریق پست و وب سایت آن اشاره کردیم. در این قسمت، مبنای توضیحات بر پایه‌ی تماس با اداره‌ی پست می‌چرخد. اگر نتوانستید از طریق سایت کارت خود را پیگیری کنید، می‌توانید با شماره‌ی 02184470000 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان شرکت پست پاسخگوی بوده و شما را در پیگیری این مدرک مهم اتومبیل یاری می‌دهند.

دلایل مفقودی کارت خودرو در پست

گاهی همه‌ی نرسیدن‌ها نشان از بی مسئولیتی سازمان‌ها نیست. برخی اوقات ممکن است خطای خود فرد باعث این نرسیدن‌ها باشد. حال این موضوع یعنی چه؟
همیشه نرسیدن کارت به معنی این نیست که اتفاقی از سمت کارشناسان مربوطه یا اداره پست رخ داده باشد، ممکن است به دلایلی کارت شما برگشت بخورد:

1. آدرس اشتباه داده شده باشد.
2. هنگام مراجعه مامور پست، کسی در آدرس داده شده نباشد که کارت را تحویل بگیرد.

راه های پیگیری و استعلام کارت خودرو برگشتی

همانطور که در مطلب فوق به آن اشاره کردیم، ممکن است به دلایلی کارت خودروی شما برگشت بخورد، حال در این قسمت راه‌های پیگیری کارت خودروی برگشتی را به شما آموزش خواهیم داد.

پیگیری کارت خودرو برگشتی با کد #۱۱۰*

به یک روش پیگیری تحت عنوان کد دستوری اشاره کردیم. با استفاده از این روش، می‌توانید علاوه بر پیگیری کارت خودرو، وضعیت کارت برگشتی را نیز بررسی کنید.

پیگیری کارت خودرو برگشتی از راهور ناجا (مراکز تعویض پلاک)

مرحله نهایی‌ پیگیری کارت برگشت خورده، استعلام از طریق پلیس راهور است.براساس بیانیه‌ی پلیس راهور، مامور پست موظف است که تا ۳ بار به آدرس اعلامی مراجعه نماید. در صورت تحویل نگرفتن کارت خودرو به بخش معطله منتقل می شود. البته چنانچه بعد از ۳ ماه نسبت به تعیین تکلیف مرسوله سازمانی اقدامی صورت نگیرد، این مدرک ماشین  برگشتی به (مراکز تعویض پلاک) مجموعه پلیس راهور ناجا مرجوع می شود.

پیگیری کارت خودرو برگشتی از شهرک آزمایش

چندی پیش به منظور پیگیری کارت خودرو، گزینه مراجعه به شهرک آزمایش به ذهن می‌رسید. امروزه با تغییرات به وجود آمده در بخش سخت افزاری و نرم افزاری، مراجعه برای پیگیری این کارت به مراکز تعویض پلاک محول شده است.

تاکنون به کلیاتی مربوط به یکی از مدارک خودرو یعنی کارت آن پرداختیم، ولی باز هم شاید سوالاتی در ذهن شما وجود داشته باشد. ما درصدد هستیم در زیر این ابهامات را رفع کنیم:

در صورتی که کارت ماشین مفقود شده باشد برای دستیابی به آن چه کاری باید انجام داد؟

اگر برحسب شانس بدتان،  کارت ماشین گم شده باشد، می‌توانید برای دریافت المثنی‌ آن اقدام نمایید. همان‌طور که برای دریافت شناسنامه المثنی ارائه مدارکی الزامی‌ست، برای دریافت کارت خودروی المثنی نیز باید مدارکی را ارائه دهید. در زیر به این مدارک اشاره می‌کنیم.

مدارک لازم برای صدور کارت خودرو المثنی

موارد زیر را می‌بایست برای صدور کارت المثنی ارائه دهید:

 • اصل مدارک شناسایی مالک خودرو شامل کارت ملی و شناسنامه (اصل وکالت‌نامه برای نماینده قانونی وی همراه با مدرک شناسایی معتبر)
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده برای خودروهای تولید داخل
 •  اصل سند مالکیت صادرشده توسط پلیس راهور ناجا
 •  مالک خودرو می‌بایست جهت یافتن کارت آن ، آگهی گم شدن آن را در روزنامه‌‌های کثیرالانتشار، درج کند.
 • در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه توسط مالک، ارائه گواهی مفاصاحساب اجرائیات الزامی است.
 • در مرحله بعد، واریز فیش بانکی با مبلغ تعیین‌شده به شماره حساب 0100801426004 بانک ملی بابت هزینه صدور کارت المثنی است.
 • در نهایت، پرداخت هزینه پستی با مبلغ تعیین‌شده بابت ارسال کارت خودرو به آدرس مالک ضرورت دارد.

مدارک کارت المثنی ماشین

مدارکی از جمله:

 •  اصل مدارک شناسایی معتبر شامل کارت ملی یا شناسنامه یا وکالت‌نامه برای نماینده قانونی وی به همراه مدارک شناسایی.
 • اصل سند خودرو صادر شده توسط پلیس راهور ناجا.
 • مدارک احراز سکونت مالک در آدرس اعلامی.
 • ارائه بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر.
 • تاییدیه معاینه فنی
 • ارائه گواهی مفاصا حساب از اجرائیات در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه.
 • اخذ تعهد کتبی از مالک و یا نماینده قانونی.
 •  پرداخت مبلغ مصوب بابت هزینه خدمات ارائه شده.

در هنگام ارائه مدارک مذکور، حضور مالک خودرو یا مالک قانونی او الزامی است.

ضرورت داشتن کارت خودرو

نداشتن کارت خودرو به منزله نبود مالکیت صاحب خودروست. یعنی اگر خودرویی سند نداشته باشد، مالک آن مشخص نیست!  برای رانندگی در سطح شهر، به همراه داشتن برخی مدارک مثل کارت خودرو، گواهی‌نامه و بیمه شخص ثالث اجباری‌ست.  به همراه نداشتن این مدارک  موجب جریمه‌های سنگین و تبعات بدی خواهد شد. چنانچه برای خودروی خود بیمه شخص ثالث خریداری نکرده‌اید،می‌توانید در سایت بیمه دات کام در قسمت استعلام بیمه شخص ثالث، پس از پر کردن فرم اطلاعات و درخواست این بیمه‌نامه، آن را در مقصد انتخابی خود دریافت نمایید.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی کانادا: سفری ایمن و لذت بخش به کشور زمستان‌های سرد

راهنمای کامل پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی کانادا را قبل از اخذ ویزای شنگن در این مقاله بخوانید.

28 مهر 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

بیمه بازنشستگی سامان: همراه دوران بازنشستگی عالی شما

بیمه بازنشستگی سامان همراه شما تا دوران کهنسالی

28 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی ترکیه؛ با کمتر از یک یورو سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید.

نکات طلایی بیمه مسافرتی ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

27 مهر 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

مقایسه انواع بیمه‌های تکمیلی و انتخاب بهترین گزینه بیم درمان تکمیلی

27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مونا
30 شهریور 1400

با عرض سلام و خسته نباشید. من کارت ماشینم گم کردم ایا می توانم با برگ سبز ماشین ماشین را رفع توقيف کنم

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  خیر بدون کارت خودرو این امکان وجود ندارد

کامران
31 شهریور 1400

با عرض سلام و خسته نباشید. بنده کارت ماشینم به سرقت رفته حالا ماشینو میخام بفروشم آیا میشه بدون کارت خودرو تعویض پلاک کرد ؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام کامران عزیز، متاسفانه باید بگیم که بدون کارت ماشین امکان تعویض پلاک وجود نداره و سریعتر نسبت به دریافت المثنی کارت خودروتون اقدام کنید.

معصومه
31 شهریور 1400

با سلام و عرض خسته نباشید.
من یه ماشین خریدم فروشنده کارتش رو گم کرده و شهرستان هستش الان. قرار شده وکالت تعویض پلاک بهم بده گفتم ببینم تعویض پلاک میکنن یا چیزهای دیگه ی هم لازمه. برا تعویض پلاکش چکارهای لازمه راهنمایی کنین لطفا
با تشکر…

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام معصومه عزیز. همانطور که در مقاله اشاره کردیم برای تعویض پلاک تمامی مدارک مالکیت وسیله و مدارک هویتی طرفین مورد نیاز است

غلامرضا
31 شهریور 1400

با عرض سلام و دعای خیر برای شما عزیزان
من یک پراید صفر از نمایندگی تحویل گرفتم (45 روزی هست)
همه مدارک بجز کارت ماشین بدستم رسیده
الان قصد فروش دارم آیا بدون کارت خودرو می تونم تعویض پلاک را انجام دهم ؟
سپاس فراوان

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام غلامرضای عزیز. ممنون از دعای خوبتون. اگرکارت خودروبه اداره پست ارسال شده باشه امکان نداره.ولی اگه کارت دراداره راهورباشد بدون کارت می توان نقل وانتقال ‌تعویض پلاک راانجام داد

Hana
27 مهر 1400

❤❤❤

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید