۲۷ تیر ۱۴۰۳

شماره VIN خودرو؛ اثر انگشت وسیله نقلیه شما

شاید شما هم در حال خواندن اطلاعات پشت کارت خودروی خود، متوجه یک کد سریال ۱۷ رقمی شده‌اید. به این کد در اصطلاحات وسایل نقلیه، شماره VIN خودرو گفته می‌شود. کد وین که به آن شماره شاسی نیز گفته می شود همانند اثر انگشت وسیله نقلیه  شما عمل می کند و برای هر ماشین تک و منحصر بفرد است. اگر برایتان سوال پیش آمده است که این کد و کارآیی اش چیست؟ یا اگر در موارد استعلام خلافی خودرو، چیزی درباره کد VIN شنیده‌اید، شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

شماره VIN  چیست؟

کد یا شماره VIN مخفف اصطلاح Vehicle Identification Number، یک کد ۱۷ رقمی شامل اعداد و حروف  انگلیسی برای تشخیص خودروهای مختلف است.  از این کد با عنوان شماره شناسایی خودرو یاد می‌شود. کد VIN یا همان وی آی ان،  نوعی شماره منحصر به فرد است که برای بازشناسندن اصالت هر خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که هر انسان، اثر انگشت خاص خود دارد، وی آی ان  هر اتومبیل منحصر به فرد است؛  در هیچ جای دنیا نمی‌توانید دو خودرو با شماره VIN یکسان بیابید. این کد حاوی اطلاعات فراوانی درباره خودرو است. اطلاعات زیر از شماره VIN قابل شناسایی است:

 • مشخصات خودرو
 • کشور تولید کننده خودرو
 • محل تولید خودرو
 • سال تولید اتومبیل
 • مدل خودرو
 • مشخصات شرکت سازنده خودرو
 • مشخصات موتور اتومبیل

اگر می‌خواهید با نگاهی به شماره VIN خودروی خود به راحتی همه این اطلاعات را بازخوانی کنید، با ما همراه باشید. با اطلاعات این مقاله و فقط از طریق همین کد به راحتی می‌توانید حتی خودرویی که از نزدیک ندیده‌اید، به بهترین وجه شناسایی نمایید. اول بهتر است بدانیم که اصلا این کد وی آی ان در کجای خودرو قابل شناسایی است؟

همکاری در فروش بیمه

شماره VIN  خودرو کجاست؟

طبق اطلاعات مندرج در راهنمای خودروها ، معمولا وی آی ان خودرو در موقعیت‌های قابل مشاهده است:

 • زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو
 • فایروال محفظه موتور
 • چهارچوب در کنار راننده

حال که محل درج کد وی آی ان را در اتومبیل خود یافتیم، هر کدام از ارقام و حروف این کد چه معنایی دارد؟

چگونه اطلاعات شماره شناسایی خودرو ( کد VIN) را تفسیر کنیم؟

همان طور که گفتیم کد وی آی ان، رشته  ۱۷ رقمی مرکب از اعداد و حروف است.  اعداد ۱ تا ۹ و حروف الفبای انگلیسی به جز O  و Q ترتیب خوانش این اطلاعات از چپ به راست است. سازمان استانداردسازی بین المللی این کدها را تعریف می‌کند؛ ولی هر شرکت خودرو ساز از الگوی خاصی برای بازخوانی این حروف استفاده می‌نماید. به همین دلیل برای درک اطلاعات این رشته مثلا نام کارخانه مدنظر باید به الگوی آن شرکت اتومبیل سازی نیز توجه داشت. خب وقت آن شده است که به معنای هریک از اعداد و ارقام بپردازیم:

اولین سری ارقام: سه رقم از سمت چپ VIN

این سه رقم معرف کارخانه سازنده خودرو است. این ارقام تعریف جهانی دارند. هر شرکت خودروساز، کد سه رقمی ویژه ای دارد که با آن شناخته می‌شود. اولین رقم نشان می دهد که خودرو در چه منطقه جغرافیایی تولید شده است. مثلا عدد یک مربوط به خودروهای ساخت کانادا، ۳ معرف مکزیک، عدد یک تا ۵ معرف کشورهای منطقه آمریکای شمالی است.

جایگاه دوم در وی آی ان: کدهای دو رقمی

این دو کد به ترتیب شرکت اتومبیل سازی اصلی و حرف بعدی، برند خودرو را نشان می‌دهد. مثلا اگر شما خودرویی متعلق به شرکت کرایسلر داشته باشید، طبیعی است که در این جایگاه حرف C  را مشاهده نمایید. البته همیشه هم شناسایی کارخانه تولیدکننده خودرو مثل آب خوردن نیست؛ چون هر خودروساز کد خاصی را برای شناسایی خود تخصیص می‌دهد.

جایگاه ۴ تا ۸ کد VIN

این جایگاه با توضیحات خودرو همراه است. این کدها معرف مدل خودرو، نوع و کد موتور، نوع بدنه و حتی گاهی سیستم ایمنی خودرو است.

جایگاه نهم شماره شناسایی خودرو : کد امنیتی

این جایگاه به کد امنیتی خودرو مربوط است. به این کد امنیتی، ” رقم چک” نیز اطلاق می‌گردد. این رقم نشان دهنده درستی و صحت VIN است.  صحت شماره شناسایی خودرو با الگوریتم‌های خاص تولید ” رقم چک” منحصر به فرد هر اتومبیل قابل شناساسایی است.

جایگاه ده تا ۱۷ کد وی آی ان

این بخش به قسمت شناسایی خودرو مربوط است. در این بخش، جزییات خودرو نظیر کارخانه سازنده، آپشن ها و مدل خاص خودروی تولیدی دیده می‌شوند.

شش رقم انتهایی VIN نشانگر خودرو

این ارقام نشان دهنده اتومبیلی خاص هستند. بقیه اعداد و حروف پیش از این VIN می‌توانند نشان دهنده همه اتومبیل‌های ساخته شده در یک سال خاص در یک خودروسازی خاص و از یک مدل خاص است ولی شش رقم انتهایی در واقع هر خودرو را منحصر به فرد می‌سازد. زیرا کارخانه اتومبیل‌سازی سالانه خودروهای متعددی تولید می‌کند و به هر خودرو به ترتیب شماره خاصی را اختصاص می دهد و به این ترتیب، این کد شناسایی خودرو همانند IME موبایل‌تان منحصر به فرد خواهد شد.

کاربرد کد VIN پشت کارت خودرو کجاست؟

تا حالا متوجه شدیم که این کد شناسایی وی آی ان  می‌تواند همانند کد ملی مختص هر خودرو باشد؛ ولی واقعا ضرورت و کاربرد شماره شناسایی خودرو چیست؟ می‌توان به موقعیت‌های زیر برای استفاده از VIN  اشاره کرد:

تکمیل گزارشات پلیس در موارد سرقت یا شناسایی خودرو

اگر بخواهید خودرویی را بخرید و آن خودرو صفر نباشد، با بررسی VIN به میزان تعمیرات خودرو، اصالت خودرو و مسروقه نبودن آن پی خواهید برد.

خرید قطعات جانبی اصلی خودرو

شرکت‌های خودروسازی بیشتر قطعات جانبی اصلی را بر اساس VIN خودرو دسته بندی می‌کنند. بنابراین برای خرید هر قطعه جانبی اصل باید شماره شناسایی خود را نیز بدانید.

استعلام خلافی خودرو

شیوه‌های حضوری و غیرحضوری برای استعلام خلافی خودرو از پلیس راهور وجود دارد. یکی از این روش‌ها ، استعلام خلافی خودرو با کد VIN است.

استعلام اصالت بیمه

برای استعلام بیمه خودرو می‌توان از طریق VIN اقدام کرد. البته استعلام از طریق سامانه سنهاب انجام می‌شود. (سنهاب چیست)

روش‌های استعلام خلافی با کد VIN خودرو

برای استعلام خلافی و میزان جریمه خودرویتان با وی آی ان چند روش وجود دارد:

استعلام پیامکی  خلافی خودرو با کد VIN

رانندگان وسایل نقلیه می‌توانند برای دریافت لیست خلافی خودروی خود، شماره وی آی ان (VIN) پشت کارت خودرو را به یکی از سه شماره زیر پیامک نمایند:

 •       ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰
 •       ۳۰۰۰۵۱۵۱
 •       ۱۱۰۰۰۵۱۵۱

شما بعد از ارسال VIN  خودرو به شماره‌های مذکور، پیامک خلافی خودرو شامل شناسه قبض و شناسه پرداخت را دریافت خواهید کرد. می‌توانید از این اطلاعات برای پرداخت جریمه خودروی خود اقدام نمایید.

استعلام  خلافی  با موبایل و کد USSD

الف) با گوشی موبایل خود کد *۱۱۰# را شماره گیری نمایید. با این عمل، دو راهکار در دسترس راننده خودرو خواهد بود:

 • خدمات قابل ارائه
 • خدمات در دست اقدام

اگر می‌خواهید خلافی ماشین را ببینید، باید عدد یک را انتخاب و ارسال نمایید.

ب) در مرحله بعدی، گزینه استعلام خلافی خودرو  ارائه می‌شود که برای دریافت خلافی خودرو باید عدد یک را انتخاب و ارسال نمایید.

ج) با دریافت درخواست درج کدVIN ، شماره ۱۷ رقمی پشت کارت خودروی خود را وارد کنید. در زمان وارد کردن کد، زبان کیبورد گوشی‌تان باید انگلیسی باشد.

د) حالا مبلغ جرایم خودرو استعلام و به شما نشان داده می‌شود که در مراحل بعد می‌توانید مفاحساب جریمه را پرداخت و تسویه نمایید.

در انتها امیدواریم که  ارائه اطلاعاتی درباره خودرو  نظیر کد VIN، بتواند با نگاه جامع تر  شما به کاربردهای آن همراه شود. به این ترتیب، می‌توان با استفاده از آن در موارد نیاز نظیر استعلام خلافی خودرو یا حتی یافتن خودروی مسروقه،  فرایندها را سرعت و ارتقا بخشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
بازدیدکنده
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام دوست عزیز برای ثبت نام لاستیک از من کدشناسایی vin رو میخواد کد رو به درستی وارد میکنم ولی بهم جواب میده . فرمت شماره شناسایی خودرو(VIN) وارد شده نامعتبر می باشد.
چکار کنم راهنمای کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ خرداد ۱۴۰۳

  کاربر گرامی؛ یا مشکل از وبسایت پذیرنده است یا شما بخشی از کد را اشتباه وارد می‌کنید. با پشتیبانی سایت فروش لاستیک تماس بگیرید.

person
غیاثی
۲۸ اسفند ۱۴۰۲

سلام
۲۰۶اس دی مدل ۹۷ تی یو فایو خریداری کردم vin پشت شیشه جلو نداره چون جلوش با یه چسب مشکی پوشانده شده مشکل داره؟هنوز تعویض پلاک نرفتم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  در برخی از خودرو ها مانند ۲۰۶ این شماره در کنار چراغ جلو سمت شاگرد نیز قرار دارد.

person
مجید
۲۴ اسفند ۱۴۰۲

سلام
بنده میخوام طرح ترافیک رزرو کنم vinمیزنم میگه قبل بنام شخص دیگری ثبت شده است.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در این خصوص اطلاعی نداریم. بهتر از راهنمایی و رانندگی موضوع را پیگیری کنید.

person
محمود
۰۸ مهر ۱۴۰۲

سلام و احترام
اخرین رقم کد vin موتور بنده علامت * میباشد و الان برای اخذ گواهینامه به مشکل خوردم و اظهار میکنند که کد اشتباه می باشد.لطفا راهنمایی بفرمایید که باید کجا مراجعه کنم
باتشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  شما باید به پلیس راهور مراجعه نمایید و درخواست اصلاح شماره شناسایی موتورسیکلت را ثبت کنید.

person
محمد
۰۲ مهر ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید
من یه برگ سند دارم
بعد الان رو شماره شناسایی(vin) موتورم یسری اعدادو زده وسطش سه تا ستاره گذاشته باید چیکار کنم؟؟؟
استعلامم ک میگیرم میگن درست نیس

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  استعلام را از طریق شماره شناسایی خودرو (کد vin) بگیرید. در صورت اشتباه بودن به شما اخطار می دهد. سپس خودرو را به نمایندگی یا مرکزی که از خریداری کرده اید و موضوع را گزارش و پیگیری نمایید.

person
محسن
۱۸ شهریور ۱۴۰۲

از کجا بفهمیم ماشین خط تولید کجاست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از طریق کد vin خودرو می توانید اطلاعاتی مانند شرکت سازنده و کشور تولید کننده، مشخصات خودرو، سال تولید، مدل خودرو، مشخصات شزکت سازنده و اطلاعاتی در مورد موتور خودرو را به دست آورید.

person
محمد
۱۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام . ببخشید کد vin خودروی بنده زمان تعویض پلاک روی برگ سبز اشتباه تایپ شده . در واقع یک صفر کم گذاشتن .الان برای پرداخت مالیات به مشکل خوردم . کجا میتونم درستش کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. به نمایندگی خودرو مراجعه نمایید و مشکل را مطرح کنید.

person
ف ميرزايي
۲۱ خرداد ۱۴۰۲

سلام من ماشین دست دوم خریدم
برای ثبت vin به مشکل خوردم
میکه تکراری هست
میشه راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. لطفا به پلیس +۱۰ یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

person
شهرام
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام برای من شماره موتور خودرو یعنی روی موتور ماشین الان متوجه شدم که دو حروف یکی Aوسط و یکی هم M اخر شماره موتور هست که این دوتا حروف داخل کات خودرو نیست دلیلش چیه ماشین فورد هستش ممنون میشم پاسخ بدین

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. در این مورد اطلاعی نداریم.

person
جعفری
۲۳ اسفند ۱۴۰۱

چرا بعد از ۹ماه کارت سوخت برای خودرو بنده صادر نمیشود،ثبت نام انجام گرفته واپراتور اطلاعات غلط میدهد مثلا هنوز سه ماه مانده به درخواست بنده را اعلام میکند کارت شما یکسال قبل درخواست شده وباید مجددا درخواست بدهید.

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. این موضوع را مراکز مربوطه پیگیری کنید.

person
نیما
۱۴ اسفند ۱۴۰۱

سلام وقتی خودرو فروخته میشه vin هم عوض میشه روی کارت و سند مالک جدید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ اسفند ۱۴۰۱

  سلام خیر. کد وین ثابت است.

person
رضا
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام من میخام طرح ترافیک بخرم از تهران منولیVINرو وارد میکنم میزنه توسط فرد دیگری ثبت شده است باید چکارکنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

  سلام با سایت تهران من تماس بگیرید.

person
عطا
۱۲ دی ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر .vinخودروی من حرف انگلیسی oداره.چرا؟؟؟ممکنه داشته باشه؟؟ممنون می شم جواب بدید

person
حمید ق
۱۰ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر
من خودروی‌خودمو بخاطره مفقودی پلاک بردم تعویض پلاک انجام دادم ولی vin این سندم با قبلی فرق میکنه در صورتیکه شماره موتور و شماره بدنه یکیه

person
مجید
۲۴ آبان ۱۴۰۱

سلام vovکه نوشته شده حروف وسط vovمنظورoصفر هست یا خروف انگلیسیه

person
سعید
۰۷ آبان ۱۴۰۱

سلام با تعویض پلاک و گرفتن برگ سبز جدید وکالت ماشین شماره vin تغییر میکند یا نه ؟ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ آبان ۱۴۰۱

  سلام بله

person
حیدر
۰۶ آبان ۱۴۰۱

سلام من همه اطلاعات رو وارد میکنم دسته اخر میگه کد VIN قبلا وارد شده است لطفا زود جواب بدید مرسی.

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ آبان ۱۴۰۱

  سلام ما این مطلب را برای آشنایی شما نوشته ایم.

person
محمد
۰۶ آبان ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر،یه خودرو فرسوده سری قبلی تو قرعه کشی ثبت نام کردم برنده نشد؛این سری که میزنم میگه VIN وارد شده قبلا وارد شده؛ چیکارش باید کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ آبان ۱۴۰۱

  سلام با دفتر مربوطه تماس بگیرید؛ اینکه آیا امکان ثبت مجدد وجود دارد یا خیر.

  person
  Saeed
  ۰۷ آبان ۱۴۰۱

  وای آره به منم میگه VIN قبلا وارد شده،با این که برنده نشدم..خطوط تلفن ایران‌خودرو هم مشغوله.فردا هم آخرین مهتله.

person
خمسه
۱۲ مرداد ۱۴۰۱

vin در کارت ماشین هست در گواهینامه ها یا کارت رانندگان اتوبوس هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

  سلام فقط در کارت ماشین و برگ سبز است.

   person
   حمیدی
   ۲۲ آذر ۱۴۰۱

   سلام آنوقت کد وین خودرو اتوبوس و سواری فرق دارد؟

person
مجتبی
۱۰ تیر ۱۴۰۱

کد ۱۷رقمی .چهارچوب در کنار راننده. شیشه
جلو کنار راننده. پشتفایروال محفظه موتور. پشت کارت ماشین هم نوشته شده.

person
مازیار
۲۳ خرداد ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر خسته نباشید
من همه اطلاعات رو وارد میکنم دست آخر که ثبت رو میزنم اطلاعات بهم میریزه علتش رو نمیدونم گمون کنم مشکل از برنامه هست

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

  سلام مشکل احتمالا از سایت است.

person
محمد سالاری
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام خودرو های کشنده وارداتی که شماره وین اسقاط از خودرو داخلی ثبت می کنند چطور مشخصات کلی خودرو شناسایی می‌شود

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم.

person
mo h sen
۲۳ بهمن ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر
من ماشین خریدم کارت ماشین نداشت میگفتن ک اوناهم خریدن نداشته الان برای درخواست کارت ماشین باید چیکار کنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، باید منتظر باشید تا کارت خودروی شما بیاید. از طریق استعلام کارت خودرو می توانید متوجه شوید که در چه مرحله ای است.

person
محمد
۰۴ بهمن ۱۴۰۰

امکانش هست که vin خودرو قبلی واس شرکت پژو بوده رو کارت ماشین جدید باشه ماشین جک

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر نه متاسفانه این امر ممکن نیست چون vin مث اثر انگشت هر شخص ، برای هر ماشین منحصر به فرده و قابل انتقال به ماشین دیگه نیست.

person
مهرداد
۲۷ آذر ۱۴۰۰

سلام چرا وقتی vin رو پیام میدم به همون شماره ای که گفتین میگه(«شماره وی آی ان مورد نظر موجود نمی باشد
هزینه این پیامک ۳۵۰ تومان و برعهده مشترک می باشد»)چرا باین که درست وارد کردم همه ی حروف رو بزرگ نوشتم و چند بار هم از روی بیمه برگه سبز و سند دیدم درست بود

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، مشکلات سیستمی در این طور مواقع برای برخی به وجود می آید. به هر حال از روش های دیگر تست کنید.

person
علی
۱۶ آذر ۱۴۰۰

سلام، شماره vin خودرو یعنی چی؟ البته مقالتونو خوندم متوجه شدم اما منظورم اینه که کجا به کار میاد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، وین خودرو شماره واحدی است که از آن می توانید برای خلافی خودرو و استعلام ها استفاده کنید.

person
سیمین
۱۶ آذر ۱۴۰۰

سلام vin خودرو کجاست؟ روی کارت سوخت مگ نیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، وین خودرو روی کارت خودرو است نه روی کارت سوخت

person
یوسف زمانی
۰۱ آذر ۱۴۰۰

سلام، من کارتم آسیب دیده و متاسفانه شماره vin مشخص نیست. باید چه کار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ آذر ۱۴۰۰

  با سلام دو عزیز، در خصوص کارت آسیب دیده باید به دفتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید. در آنجا کامل شما را راهنمایی می کنند.

  person
  امیرحسین
  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳

  سلام vin خودرو در بیمه نامه هم موجود می باشد.

person
سروستانی
۲۵ آبان ۱۴۰۰

سلام من اخر نفهمیدم وین کارت خودرو چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز وین کارت خودرو شامل تعدادی حرف و عدد ۱۷ رقمی است که به صورت عمودی نوشته شده است.

  person
  شجاعی
  ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

  شماره و حروف انگلیسی که بصورت عمودی در پشت کارت ماشین نوشته شده است

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۳ فروردین ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز، بله.

person
صلواتی
۱۶ آبان ۱۴۰۰

سلام وین خودرو چیست منظورتون همون vin?

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، بله وین منظور همان vin است.

person
رضا
۲۵ مرداد ۱۴۰۰

سلامVinکجای خودرو نوشته میشود؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

  سلام وقتتون بخیر اگر دقت بفرمایید در محتوای مقاله به این مطلب اشاره کردیم :طبق اطلاعات مندرج در راهنمای خودروها ، معمولا وی آی ان خودرو در موقعیت‌های قابل مشاهده است:

  زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو
  فایروال محفظه موتور
  چهارچوب در کنار راننده

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید