16 تیر 1401

انتقال بیمه ثالث به دیگری، چگونه رخ می‌دهد؟

در سال‌های اخیر، روزبه‌روز شاهد افزایش خودروها و به نسبت بیمه‌های شخص ثالث بوده‌ایم. در‌واقع، هرچقدر تعداد خودروها بالا می‌رود، استفاده از بیمه‌ اجباری شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. بیمه شخص ثالث، لقب ناجیِ خسارات جانی و مالی اتومبیل‌ها در شرایط سخت را از آنِ خود کرده است. برخی به علت‌های مختلف از جمله فروش ماشین، اقدام به انتقال بیمه ثالث به دیگری می‌کنند! براساس جدیدترین قانونی که وجود دارد، همچنان شانس انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید و اعضای درجه یک خانواده وجود دارد.

اما این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می‌توانیم بیمه ثالث را به دیگری انتقال بدهیم؟ برای پاسخ به این سوال‌ و پرسش‌های دیگر پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار بیمه دات کام را از دست ندهید:

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث

درست برعکس بیمه بدنه، بیمه شخصِ ثالث، برای همه‌ی خوردوهای سبک، سنگین و نیمه‌سنگین اجباری است. طبق قانون بیمه مرکزی، شخص ثالث به کسی گفته می‌شود که خسارت جانی یا مالی را متحمل شده است. شخص اول راننده مقصر است. شخص دوم بیمه و شخص ثالث فرد خسارت دیده خواهد بود.

نکته‌ای مهم و ضروری این است که بیمه شخص ثالث طبق ماده‌ی 6 مصوبه شورای نگهبان در سال 96، راننده‌محور به شمار می‌رود نه خودرو‌محور!

 

با شروع سال جدید، قانون تازه‌ای برای انتقال تخفیف بیمه ثالث به دیگری مصوب شده‌است. براساس ویرایش جدید قوانین بیمه شخص ثالث، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث تنها به خودروی جدید مالک اتومبیل یا اعضای درجه یک خانواده او مقدور است . امکانِ انتقال بیمه‌ی شخص ثالث به خریدار خودرو غیر از همسر،پدر،مادر و فرزندانِ فروشنده وجودندارد. در صورتی که قصد فروش خودرو به اعضای درجه یک خانواده را داشته باشید، نیز شروط بالا برقرار هستند.

 

انتقال بیمه خودرو به دیگری

هنگام خرید و فروش خودرو می‌توان بیمه را انتقال داد.

انتقال بیمه شخص ثالث چگونه انجام می‌شود؟

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث براساس قانون سال ۱۴۰۰، می‌تواند در حالت‌های زیر اتفاق بیافتد:

 • به خودروی جدید مالک فعلی خودرو (که نمی‌تواند صفرکیلومتر باشد.)
 • به خودروی افراد درجه یک خانواده مالک فعلی اعم از همسر، پدر، مادر و فرزندان
 • از خودروی فرسوده به خودروی جدید مالک که باید حتما کارکرده باشد.
 • از خودروی متعلق به یک شرکت حقوقی به خودروی دیگر همان شرکت با همان کاربری (مثلا سواری به سواری، وانت به وانت و …)

در حقیقت زمانی که معامله خودرو صورت بگیرد، امکان انتقال تخفیف وجود دارد.

چگونه بیمه ثالث خودرویمان را به خودروی صفر منتقل کنیم؟

می‌دانیم که امکان اینکه بتوانید بیمه ثالث را به اتومبیل صفر‌کیلومتر منتقل کنید وجود ندارد!

 هر خودرویی که به تازگی روانه‌ی بازار می‌شود، طبق ضوابط کارخانه‌ خود، از بیمه شخص ثالث برخوردار است. تا زمان سررسید تمدید بیمه از سال دوم به بعد، امکان انتقال تخفیف به آن وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه خودروی فرسوده

در مورد خودروهایی که به فرسودگی رسیده‌اند و به اصطلاح عمر خود را کرده‌اند نیز باید بیان کنیم که، اگر می‌خواهید، بیمه شخص ثالث این نوع اتومبیل‌ها را به خودروی دیگری که مالک آن هستید یا خودرویی که خانواده شما مالک آن است منقل کنید، نیازمند مدارک زیر خواهید بود:

 • گواهی اسقاطی بودن خودروی قبلی
 • اصل بیمه شخص ثالث
 • اصل مدارک خودروی قبلی
 • سند خودرو جدید قطعی شده
 • مدارک شناسایی بیمه‌گذار
 • الحاقیه فسخ بیمه‌نامه خودروی اسقاطی

عدم انتقال تخفیف بیمه ثالث به دیگری چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بر خلاف ذهنیت اکثر مالکان خودرو، عدم انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط اگر در زمانی مناسب اقدامی در این خصوص نکنید، تخفیف بیمه خود را از دست می‌دهید. اما هیچگونه تبعاتی شما را تهدید نخواهد کرد.

آیا انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث باید به‌صورت کامل صورت بگیرد؟ انتقال بخشی از تخفیف و حفظ بخش دیگر نیز امکان‌پذیر است؟

در حقیقت، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به شخص دیگر باید به‌صورت کامل انجام شود. انتقال بخشی از آن به هیچ‌وجه امکان ندارد و باطل خواهد بود.

آیا برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید یا اقوام درجه یک باید تا انقضای بیمه‌نامه صبر کرد؟

پاسخ به این سوال خیر است. زیرا برای این کار نیازی به منتظر بودن تا تمام شدن بیمه شخص ثالث تخفیف‌دار و انقضای آن نخواهد بود. زمانی می‌توانید تخفیف را به خودروی جدید خود منتقل کنید که زمان تمدید بیمه شخض ثالث آن خودرو رسیده باشد.

آیا برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به فرزندان محدودیت سنی وجود دارد؟

امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به فرزندان با سن کمتر از 18 سالگی، وجود نخواهد داشت.

در صورتی‌ که خودروی‌مان‌ را فروخته و تا مدتی قصد خرید خودروی جدید نداشته باشیم،آیا امکان حفظ تخفیف بیمه ثالث وجود دارد؟

برای این کار می‌بایست به نمایندگی یا دفترمرکزی شرکت بیمه‌گر خود مراجعه نمایید. گواهی تخفیف سنوات بیمه شخص ثالث‌تان دریافت کنید. در زمان خرید خودروی جدید روی بیمه شخص ثالث آن اعمال شود.

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی افراد ثالث را پوشش می دهد

اگر هنگام تصادف راننده مالک خودرو نباشد، بیمه خسارت می‌دهد؟

هنگامی که بیمه براساس خودرو بود، هرشخصی که با خودرویی تصادف می‌کرد و دچارخسارت می‌شد، طبیعتا از بیمه خودرو استفاده می‌کرد. در حال حاضر بیمه راننده محور شده و این نگرانی را از لحاظ اینکه اگر راننده فردی غیر از مالک خودرو باشد و دچار حادثه شود را در دل مالک خودرو انداخته است! حال در این صورت تکلیف چیست؟! آیا خسارت توسط مالک اصلی پرداخت می‌شود یا راننده‌ای که مرتکب تخلف شده‌است؟

تاثیر سابقه تخفیفات بر انتقال بیمه ثالث

طبق این قانون، خسارت در صورتی که فرد با گواهی‌نامه ای معتبر به رانندگی پرداخته باشد، فارغ از اینکه آیا وی مالک است یا خیر، از سوی شرکت بیمه پرداخت می‌شود. چون این خودرو است که بیمه شده‌است. اما در رابطه با سابقه بیمه و تخفیفِ آن، با وقوع تصادف، اگر مالک راننده باشد، سابقه تخفیفِ بیمه وی و در صورتی که فرد دیگری راننده باشد؛ سابقه‌ی بیمه هر دو پاک خواهد شد. همچنین ممکن است بیش از یک نفر به صورت مداوم از یک خودرو استفاده کنند، امکان ثبت گواهینامه برای چند نفر در یک پلاک برای سابقه بیمه امکان پذیر شده‌است.

چنانچه خودرو تصادف خاصی نداشته باشد، برای تمامی افراد نامبرده شده سابقه تخفیف لحاظ خواهد شد و در صورتی که تصادفی رخ رهد تخفیف عدم خسارت طبق قوانین و با توجه به نوع خسارت کاهش پیدا می‌کند.

خرید آنلاین بیمه از بیمه دات کام

بیمه دات کام در حقیقت بهترین شرکت‌های بیمه را جمع آوری کرده و برای شما امکان مقایسه را فراهم می‌کند. شما می‌توانید از بین پیشنهادات بیمه دات کام بهترین مورد را بر حسب شرایط خود انتخاب کنید. در بیمه دات کام خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را به سرعت انجام دهید.

خرید آنلاین بیمه از بیمه دات کام

در صورتی که در مورد انتقال بیمه ثالث به دیگری سوال داشتید، در تماس با مشاوران بیمه دات کام در 24 ساعت شبانه روز 7 روز هفته درنگ نکنید. با بیمه دات کام همیشه یک شرکت بیمه، مشاوره حقوقی، کارشناس بیست و چهارساعته بیمه را در کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ خود دارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
12 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

12 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه تصادف با حیوانات؛ جبران خسارت با کدام بیمه امکان‌پذیر است؟

برای آشنایی صفر تا صد با بیمه تصادف با حیوانات روی لینک این مقاله کلیک کنید.

10 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث کامیون؛ با ایمنی بالا خودروهای سنگین را برانید

برای آشنایی کامل با جزئیات بیمه شخص ثالث کامیون این مقاله را مطالعه کنید.

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

چه کسی باید هزینه پارکینگ در تصادف را پرداخت کند؟

یکی از ابهاماتی که در حوادث رانندگی وجود دارد، هزینه پارکینگ در تصادف است.پرداخت این هزینه با کیست؟ در کدام حوادث رانندگی، اتومبیل هر دو طرف توقیف می‌شود؟

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سمانه اکبری
02 آذر 1400

آیا می توان هنگام فروش وسیله نقلیه تخفیف های بیمه نامه شخص ثالث را به خودرو جدید انتقال داد؟

  کارشناس بیمه
  04 آذر 1400

  با سلام، انتقال بیمه شخص ثالث فقط به مالک قبلی امکان پذیر است. در واقع مالک جدید نمی توان از تخفیف های مالک خودروی قبلی استفاده کند.

جهرمی
02 آذر 1400

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرو صفر میشه انجام داد؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام، از آنجا که همه خودروهای صفر دارای بیمه شخص ثالث هستند، از این رو نمی توان تخفیف های خودروی کارکرده قبلی را منتقل کرد.

صبوری
01 تیر 1401

سلام میشه تخفیف بیمه شخص ثالث از خودروی صفر به بقیه خودروها انتقال داد؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خودروی صفر تخفیفی ندارد.

تیام چشمی
15 تیر 1401

من میخوام بیمه مو با تخفیفشو انتقل بدم به برادر زنم، امکانش هست؟

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

مهدی
06 مرداد 1401

سلام بنده از سال 96 ماشين خریداری کرده ام ولی ماشين رو به اسم برادرم سند زدم ولی در این چند سال خودم بیمه اون رو پرداخت نموده ام و خودرو در اختیار خودم بوده و امسال سند ماشین رو انتقال دادم و پلاک به اسم خودم گرفتم آیا میتوانم بیمه ماشين که خودم این چند سال پرداخت کرده ام رو انتقال دهم به نام خودم. ممنون

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام کلا انتقال بیمه به خود یا افراد درجه یک است. بعد اینکه حتما باید خرید و فروشی انجام شود.

سیامک
11 مرداد 1401

سلام من سال ۹۷ پرایدخریدم خرداد۹۹ پلاک زدم به اسم همسرم وبهمن ۹۹ماشینوفروختم الان ماشین جدیدخریدم ومیخام بیمش کنم تخفیف ماشین قبلیومیتونم بیارم روماشین جدید؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام بله ولی باید الحاقیه بگیرید.

محسن
05 شهریور 1401

سلام و عرض ادب
ببخشید پراید مدل 89 دارم یک هفته دیگه تاریخ انقضای بیمه اش هست سند به نام خودم نیست ولی پلاک به نام خودم هست امکان این هست که بیمه را به همسرم انتقال بدم ؟

  کارشناس بیمه
  07 شهریور 1401

  سلام بله

مجتبی
10 شهریور 1401

سلام وقت بخیر
بیمه ثالث دارم و ۳ماهی هست بیمه کردم و مبلغ خسارت مالی ۲۰میلیون هستش،آیا میتونم افزایش بدم وبه تا ۱۰۰میلیون؟اینترنتی میشه؟

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام باید با همان شرکتی یا نماینده ای که از او خریداری کرده اید، تماس بگیرید.

نواب
24 شهریور 1401

گواهی که در هنگام فروش خودرو به غیر از اقوام درجه یک ، از شرکت بیمه برای نگهداشتن تخفیف گرفته میشود تا چه مدت اعتبار دارد ؟ مثلا اگر 5 سال پس از فروش ،خودرو دیگری خریداری شود ، آیا همچنان از این گواهی برای گرفتن بیمه با تخفیفات قبلی میتوان استفاده کرد؟

  نویسنده بیمه
  27 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز
  این گواهی انقضا ندارد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید