10 آذر 1401

انتقال بیمه ثالث به دیگری، چگونه رخ می‌دهد؟

در سال‌های اخیر، روزبه‌روز شاهد افزایش خودروها و به نسبت بیمه‌های شخص ثالث بوده‌ایم. در‌واقع، هرچقدر تعداد خودروها بالا می‌رود، استفاده از بیمه‌ اجباری شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. بیمه شخص ثالث، لقب ناجیِ خسارات جانی و مالی اتومبیل‌ها در شرایط سخت را از آنِ خود کرده است. برخی به علت‌های مختلف از جمله فروش ماشین، اقدام به انتقال بیمه ثالث به دیگری می‌کنند! براساس جدیدترین قانونی که وجود دارد، همچنان شانس انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید و اعضای درجه یک خانواده وجود دارد.

اما این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می‌توانیم بیمه ثالث را به دیگری انتقال بدهیم؟ برای پاسخ به این سوال‌ و پرسش‌های دیگر پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار بیمه دات کام را از دست ندهید:

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث

درست برعکس بیمه بدنه، بیمه شخصِ ثالث، برای همه‌ی خوردوهای سبک، سنگین و نیمه‌سنگین اجباری است. طبق قانون بیمه مرکزی، شخص ثالث به کسی گفته می‌شود که خسارت جانی یا مالی را متحمل شده است. شخص اول راننده مقصر است. شخص دوم بیمه و شخص ثالث فرد خسارت دیده خواهد بود.

نکته‌ای مهم و ضروری این است که بیمه شخص ثالث طبق ماده‌ی 6 مصوبه شورای نگهبان در سال 96، راننده‌محور به شمار می‌رود نه خودرو‌محور!

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به همسر و دیگر اعضای درجه یک خانواده

با شروع سال جدید، قانون تازه‌ای برای انتقال تخفیف بیمه ثالث به دیگری مصوب شده‌است. براساس ویرایش جدید قوانین بیمه شخص ثالث، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث تنها به خودروی جدید مالک اتومبیل یا اعضای درجه یک خانواده او مقدور است . امکانِ انتقال بیمه‌ی شخص ثالث به خریدار خودرو غیر از همسر،پدر،مادر و فرزندانِ فروشنده وجودندارد. در صورتی که قصد فروش خودرو به اعضای درجه یک خانواده را داشته باشید، نیز شروط بالا برقرار هستند.

 

انتقال بیمه خودرو به دیگری

هنگام خرید و فروش خودرو می‌توان بیمه را انتقال داد.

انتقال بیمه شخص ثالث چگونه انجام می‌شود؟

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث براساس قانون سال ۱۴۰۰، می‌تواند در حالت‌های زیر اتفاق بیافتد:

 • به خودروی جدید مالک فعلی خودرو (که نمی‌تواند صفرکیلومتر باشد.)
 • به خودروی افراد درجه یک خانواده مالک فعلی اعم از همسر، پدر، مادر و فرزندان
 • از خودروی فرسوده به خودروی جدید مالک که باید حتما کارکرده باشد.
 • از خودروی متعلق به یک شرکت حقوقی به خودروی دیگر همان شرکت با همان کاربری (مثلا سواری به سواری، وانت به وانت و …)

در حقیقت زمانی که معامله خودرو صورت بگیرد، امکان انتقال تخفیف وجود دارد.

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

برای انتقال سابقه بیمه به شخص دیگر دو روش در پیش دارید. یکی تماس با پشتیبانی و کارشناسان بیمه دات کام است که می‌توانید با این کار درخواست الحاقیه انتقال سابقه بیمه شخص ثالث دهید و بعد از آن تخفیف شما منتقل شود. روش دوم نیز حضوری و فیزیکی است که برای این کار کافی است به یکی از نمایندگی‌های شرکت بیمه خود مراجعه کنید و برای مثال در زمان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به بستگان درجه یک (پدر، مادر، همسر و فرزندان)، باید یک مدرکی در این مورد به همراه داشته باشید که نشان دهنده این موضوع باشد، برای مثال شناسنامه. با توجه به قانون انتقال بیمه شخص ثالث، می‌توانید تخفیفات را به اعضای درجه یک خانواده خود منتقل کنید.

چگونه بیمه ثالث خودرویمان را به خودروی صفر منتقل کنیم؟

می‌دانیم که امکان اینکه بتوانید بیمه ثالث را به اتومبیل صفر‌کیلومتر منتقل کنید وجود ندارد!

 هر خودرویی که به تازگی روانه‌ی بازار می‌شود، طبق ضوابط کارخانه‌ خود، از بیمه شخص ثالث برخوردار است. تا زمان سررسید تمدید بیمه از سال دوم به بعد، امکان انتقال تخفیف به آن وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه خودروی فرسوده

در مورد خودروهایی که به فرسودگی رسیده‌اند و به اصطلاح عمر خود را کرده‌اند نیز باید بیان کنیم که، اگر می‌خواهید، بیمه شخص ثالث این نوع اتومبیل‌ها را به خودروی دیگری که مالک آن هستید یا خودرویی که خانواده شما مالک آن است منقل کنید، نیازمند مدارک زیر خواهید بود:

 • گواهی اسقاطی بودن خودروی قبلی
 • اصل بیمه شخص ثالث
 • اصل مدارک خودروی قبلی
 • سند خودرو جدید قطعی شده
 • مدارک شناسایی بیمه‌گذار
 • الحاقیه فسخ بیمه‌نامه خودروی اسقاطی

عدم انتقال تخفیف بیمه ثالث به دیگری چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بر خلاف ذهنیت اکثر مالکان خودرو، عدم انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط اگر در زمانی مناسب اقدامی در این خصوص نکنید، تخفیف بیمه خود را از دست می‌دهید. اما هیچگونه تبعاتی شما را تهدید نخواهد کرد.

آیا انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث باید به‌صورت کامل صورت بگیرد؟ انتقال بخشی از تخفیف و حفظ بخش دیگر نیز امکان‌پذیر است؟

در زمان انجام انتقال (انتقال تخفیف بیمه) ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا امکان میزان یا نیمی از بیمه شخص ثالث به نام شخص دیگر وجود دارد یا خیر؟ در حقیقت، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به شخص دیگر باید به‌صورت کامل انجام شود. انتقال بخشی از آن به هیچ‌وجه امکان ندارد و باطل خواهد بود.

آیا برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید یا اقوام درجه یک باید تا انقضای بیمه‌نامه صبر کرد؟

پاسخ به این سوال خیر است. زیرا برای این کار نیازی به منتظر بودن تا تمام شدن بیمه شخص ثالث تخفیف‌دار و انقضای آن نخواهد بود. زمانی می‌توانید تخفیف را به خودروی جدید خود منتقل کنید که زمان تمدید بیمه شخض ثالث آن خودرو رسیده باشد.

آیا برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به فرزندان محدودیت سنی وجود دارد؟

امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به فرزندان با سن کمتر از 18 سالگی، وجود نخواهد داشت.

در صورتی‌ که خودروی‌مان‌ را فروخته و تا مدتی قصد خرید خودروی جدید نداشته باشیم،آیا امکان حفظ تخفیف بیمه ثالث وجود دارد؟

برای این کار می‌بایست به نمایندگی یا دفترمرکزی شرکت بیمه‌گر خود مراجعه نمایید. گواهی تخفیف سنوات بیمه شخص ثالث‌تان دریافت کنید. در زمان خرید خودروی جدید روی بیمه شخص ثالث آن اعمال شود.

خرید بیمه شخص ثالث

اگر هنگام تصادف راننده مالک خودرو نباشد، بیمه خسارت می‌دهد؟

هنگامی که بیمه براساس خودرو بود، هرشخصی که با خودرویی تصادف می‌کرد و دچارخسارت می‌شد، طبیعتا از بیمه خودرو استفاده می‌کرد. در حال حاضر بیمه راننده محور شده و این نگرانی را از لحاظ اینکه اگر راننده فردی غیر از مالک خودرو باشد و دچار حادثه شود را در دل مالک خودرو انداخته است! حال در این صورت تکلیف چیست؟! آیا خسارت توسط مالک اصلی پرداخت می‌شود یا راننده‌ای که مرتکب تخلف شده‌است؟

تاثیر سابقه تخفیفات بر انتقال بیمه ثالث

طبق این قانون، خسارت در صورتی که فرد با گواهی‌نامه ای معتبر به رانندگی پرداخته باشد، فارغ از اینکه آیا وی مالک است یا خیر، از سوی شرکت بیمه پرداخت می‌شود. چون این خودرو است که بیمه شده‌است. اما در رابطه با سابقه بیمه و تخفیفِ آن، با وقوع تصادف، اگر مالک راننده باشد، سابقه تخفیفِ بیمه وی و در صورتی که فرد دیگری راننده باشد؛ سابقه‌ی بیمه هر دو پاک خواهد شد. همچنین ممکن است بیش از یک نفر به صورت مداوم از یک خودرو استفاده کنند، امکان ثبت گواهینامه برای چند نفر در یک پلاک برای سابقه بیمه امکان پذیر شده‌است.

چنانچه خودرو تصادف خاصی نداشته باشد، برای تمامی افراد نامبرده شده سابقه تخفیف لحاظ خواهد شد و در صورتی که تصادفی رخ رهد تخفیف عدم خسارت طبق قوانین و با توجه به نوع خسارت کاهش پیدا می‌کند.

خرید آنلاین بیمه از بیمه دات کام

بیمه دات کام در حقیقت بهترین شرکت‌های بیمه را جمع آوری کرده و برای شما امکان مقایسه را فراهم می‌کند. شما می‌توانید از بین پیشنهادات بیمه دات کام بهترین مورد را بر حسب شرایط خود انتخاب کنید. در بیمه دات کام خرید بیمه شخص ثالث را اینترنتی و به سرعت انجام دهید.

خرید آنلاین بیمه از بیمه دات کام

در صورتی که در مورد انتقال بیمه ثالث به دیگری سوال داشتید، در تماس با مشاوران بیمه دات کام در 24 ساعت شبانه روز 7 روز هفته درنگ نکنید. با بیمه دات کام همیشه یک شرکت بیمه، مشاوره حقوقی، کارشناس بیست و چهارساعته بیمه را در کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ خود دارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

چگونه برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

معمولاً بعد تصادف، دو طرف حادثه به این فکر می‌کنند که امکان دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو وجود دارد یا خیر؟ برای پیدا کردن پاسخ، این مقاله را بخوانید!

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ (بهمن 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور به مناسبت دهه فجر (بهمن1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

12 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست ؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو (بهمن ۱۴۰۱)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

تفکیک راننده های کم خطر و پر خطر در قانون جدید بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث برای رانندگان کم خطر از جمله خانم‌ها را در این مقاله بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در چه شرایطی ممکن است

آیا می‌توان شرکت بیمه را تغییر داد؟ در چه شرایطی می‌توان شرکت بیمه را عوض کرد؟ برای آگاهی کامل این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سمانه اکبری
02 آذر 1400

آیا می توان هنگام فروش وسیله نقلیه تخفیف های بیمه نامه شخص ثالث را به خودرو جدید انتقال داد؟

  کارشناس بیمه
  04 آذر 1400

  با سلام، انتقال بیمه شخص ثالث فقط به مالک قبلی امکان پذیر است. در واقع مالک جدید نمی توان از تخفیف های مالک خودروی قبلی استفاده کند.

جهرمی
02 آذر 1400

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرو صفر میشه انجام داد؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  با سلام، از آنجا که همه خودروهای صفر دارای بیمه شخص ثالث هستند، از این رو نمی توان تخفیف های خودروی کارکرده قبلی را منتقل کرد.

صبوری
01 تیر 1401

سلام میشه تخفیف بیمه شخص ثالث از خودروی صفر به بقیه خودروها انتقال داد؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خودروی صفر تخفیفی ندارد.

تیام چشمی
15 تیر 1401

من میخوام بیمه مو با تخفیفشو انتقل بدم به برادر زنم، امکانش هست؟

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

مهدی
06 مرداد 1401

سلام بنده از سال 96 ماشين خریداری کرده ام ولی ماشين رو به اسم برادرم سند زدم ولی در این چند سال خودم بیمه اون رو پرداخت نموده ام و خودرو در اختیار خودم بوده و امسال سند ماشین رو انتقال دادم و پلاک به اسم خودم گرفتم آیا میتوانم بیمه ماشين که خودم این چند سال پرداخت کرده ام رو انتقال دهم به نام خودم. ممنون

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام کلا انتقال بیمه به خود یا افراد درجه یک است. بعد اینکه حتما باید خرید و فروشی انجام شود.

سیامک
11 مرداد 1401

سلام من سال ۹۷ پرایدخریدم خرداد۹۹ پلاک زدم به اسم همسرم وبهمن ۹۹ماشینوفروختم الان ماشین جدیدخریدم ومیخام بیمش کنم تخفیف ماشین قبلیومیتونم بیارم روماشین جدید؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام بله ولی باید الحاقیه بگیرید.

محسن
05 شهریور 1401

سلام و عرض ادب
ببخشید پراید مدل 89 دارم یک هفته دیگه تاریخ انقضای بیمه اش هست سند به نام خودم نیست ولی پلاک به نام خودم هست امکان این هست که بیمه را به همسرم انتقال بدم ؟

  کارشناس بیمه
  07 شهریور 1401

  سلام بله

مجتبی
10 شهریور 1401

سلام وقت بخیر
بیمه ثالث دارم و ۳ماهی هست بیمه کردم و مبلغ خسارت مالی ۲۰میلیون هستش،آیا میتونم افزایش بدم وبه تا ۱۰۰میلیون؟اینترنتی میشه؟

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام باید با همان شرکتی یا نماینده ای که از او خریداری کرده اید، تماس بگیرید.

نواب
24 شهریور 1401

گواهی که در هنگام فروش خودرو به غیر از اقوام درجه یک ، از شرکت بیمه برای نگهداشتن تخفیف گرفته میشود تا چه مدت اعتبار دارد ؟ مثلا اگر 5 سال پس از فروش ،خودرو دیگری خریداری شود ، آیا همچنان از این گواهی برای گرفتن بیمه با تخفیفات قبلی میتوان استفاده کرد؟

  نویسنده بیمه
  27 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز
  این گواهی انقضا ندارد

محمد هاشم زاده
13 آذر 1401

آبا امکان انتقال بیمه شخص ثالث در همه شرکتهای بیمه وجود دارد یا خیر؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1401

  سلام بله

خسور زامهران
14 آذر 1401

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث برای کسی که از اقوام درجه کی نیست چیست؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1401

  سلام امکان پذیر نیست.

میثم
17 آذر 1401

سلام من ۵ سال پیش خودرویی گرفتم اما تعویض پلاک نکردم و پلاک و سند بنام شخص دیگری است اما بیمه نامه بنام خودم صادر می‌شده و من دارای کد بیمه گزار به اسم خودم هستم اکنون بعد از ۵ سال سند و پلاک را بنام خودم زدم آیا میتوانم تخفیف بیمه که با کد بیمه گزار من ثبت شده را به پلاک جدید منتقل کنم؟!ممنون

  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

ریگی
27 آذر 1401

سلام. انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث تویوتا وانت به سواری پژو امکاپذیر هست یان ….هردو پلاک به اسم بنده هستند…..چون تویوتا وانت را فروختم میخوام ثابقه تخفیف بیمه تویوتا وانت را به سواری پژو انتقال بدم…….تشکر

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1401

  سلام خیر کاربری خودروها باید یکسان باشد.

علی
05 دی 1401

سلام
من خرداد ۹۶ماشین رو فروختم امسال می خوام ماشین بخرم امکان انتقال تخفیفات بیمه به ماشین جدید هست؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1401

  سلام بله

مجید
07 دی 1401

سلام من یک ماشین سال98تعویض پلاک کردم وپلاک م رو روی ماشین صفرنصب کردم بعدازسه سال الان متوجه شدم میتونم از70درصد تخفیفات ثالث استفاده کنم سوالم اینه چون ماشین صفرنمیتونه تخفیف داشته باشه میتونم تخفیف روپس از یکسال اعمال کنم؟بیمه دوم ماشین سال دوم ایران بوده آیا میتونم برام اعمالش کنه تا امسال باتخفیف بگیرمش؟

  کارشناس بیمه
  17 دی 1401

  سلام بله

محمد جواد
25 دی 1401

سلام من پدرم فوت کرده میخوام انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث پدرم رو برای ماشین خودم استفاده کنم
از طرفی خریدار که ماشین پدرم رو بهش فروختیم باهمون پلاک رفته بیمه گرفته الان میشه که استفاده کنم از این انتقال تخفیف

  نویسنده بیمه
  26 دی 1401

  سلام محمد جواد عزیز
  درصورت فک پلاک و‌تعویض ان و داشتن انحصار وراثت امکان انتقال تخفیفات وجود داره

احمدی
03 بهمن 1401

سلام من پلاک ماشینم رو میخام بنام همسرم بزنم ایا تخفیف بیمه شخص ثالثش هم میتونم انتقال بدم ؟

  کارشناس بیمه
  04 بهمن 1401

  سلام. بله؛ براساس قانون جدید اعلام شده می‌توان تخفیف بیمه شخص ثالث را به همسر انتقال داد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید