27 فروردین 1402

تاریخچه بیمه در جهان و ایران+ اهمیت به وجود آمدن بیمه

امروزه صنعت بیمه و ضریب نفوذ آن در جامعه، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در دنیا شناخته می‌شود. این صنعت از عمده‌ترین نهادهای اقتصادی در جوامع است که حتی از فعالیت سایر نهادها نیز پشتیبانی می‌کند. شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که در جوامع مختلف چرا نیاز به بیمه بوجود آمد؟ برای پاسخ به این پرسش لازم است با تاریخچه بیمه در جهان و ایران آشنا شویم. با ما همراه باشید.

تاریخچه بیمه در جهان و ایران

یکی از بزرگترین ترس‌های ما، نداشتن قدرت پیش‌بینی آن چیزی است که در آینده اتفاق می‌افتد. هر چقدر که آینده برای ما مبهم‌تر باشد ریسک ما نیز بالاتر می‌رود. از طرف دیگر مطابق هرم مازلو یکی از نیازهای اساسی انسان امنیت است. هر قدر مدیریت ریسک بهتری داشته باشیم، ابهام کمتری هم نسبت به آینده داریم. ابهام کمتر نیز باعث ایجاد احساس امنیت بیشتر در افراد می‌شود. اگر این دو واقعیت را کنار هم بگذاریم، متوجه چرایی بوجود آمدن صنعت بیمه می‌شویم. قبل از بیان تاریخچه پیدایش بیمه در جهان و ایران لازم است، با چند تا از اصطلاحات تخصصی بیمه آشنا شویم.

بیمه چیست؟

بیمه، سازوکاری است که از طریق آن بیمه‌گر به بیمه‌گزار مطابق ملاحظاتی تعهدات زیر را می‌دهد:

 1. در صورت وقوع حادثه در یک دوره زمانی مشخص، بیمه‌گر باید خسارت بیمه‌گزار را جبران کند.
 2. خدمات مشخصی که در قرارداد تعیین شده است را به بیمه‌گزار ارائه دهد.

در کل می‌توان گفت بیمه، یکی از راه‎های مدیریت ریسک است. بنابراین در قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از طرف بیمه‌گزار به بیمه‌گر منتقل می‌شود. در ازای انتقال این ریسک، بیمه‌گزار موظف به پرداخت حق‌بیمه می‌شود.

بیمه‌گر کیست؟

بیمه‌گر شخصیتی حقوقی است که در ازای گرفتن حق‌بیمه، متعهد می‌شود مطابق مفاد قرارداد بیمه، خسارت بیمه‌گزار را جبران کند.

بیمه‌گزار کیست؟

بیمه‌گزار شخصیتی حقیقی یا حقوقی است که در مقابل پرداخت حق‌بیمه، مسئولیت جان، مال یا کارش را به بیمه‌گر می‌سپارد.

تاریخچه بیمه در جهان

نیاز به داشتن احساس امنیت، باعث ایجاد بیمه شد. نخستین بهره‌گیری از صنعت بیمه را به دریانوردان و بازرگانان نسبت می‌دهند. شکل‌های اولیه بیمه، توسط بازرگانان چینی استفاده می‌شد. آنها آموخته بودند که احتمال دستبرد به تمام کشتی‌هایی که در یک روز مشخص در یک بندر، تردد می‌کنند پایین است. بنابراین برای جلوگیری از خطر از بین رفتن سرمایه‌شان، کالاهای خود را در چند کشتی و قایق بارگیری می‌کردند.

تاریخچه بیمه در جهان و ایران

تاریخچه و لزوم به وجود آمدن بیمه

استفاده از قراردادهای بیمه پیشرفته‌تر به 500 تا 600 سال قبل از میلاد در کشورهای حوزه مدیترانه برمی‌گردد. در آن زمان از این پیمان‌ها برای بیمه باربری دریایی استفاده می‌کردند. عده‌ای دریانوردان فنیقی و بعضی کشتی‌رانان بابلی را به عنوان مبدا این بیمه می‌شناسند. بهرحال کشتی‌رانان برای خرید کالاهای خود از بازرگانان و تجار، وام می‌گرفتند. با این شرط که: اگر از سفر به سلامت برگردند در یک مدت زمان مشخص اصل پول و سودش را به آنها بازگردانند. بازرگانان در طول مدت قرارداد، بخشی از کالاهای دریانوردهای مقروض را نزد خود گرو نگه می‌داشتند. اگر طلب آنها طی محدوده زمانی قرارداد وصول نمی‌شد، آنها می‌توانستند کالاها را حراج کنند. اما اگر کشتی با حوادثی مثل طوفان یا هجوم دزدان دریایی روبرو می‌شد؛ دریانورد، وظیفه‌ای در قبال عودت دادن وام نداشت.

بیمه به صورت امروزی

هر چند پیشینه فعالیت بیمه‌گری به صورتی که امروز شاهدش هستیم به سال 1552 در شهر فلورانس ایتالیا بازمی‌گردد. اما مهم‌ترین اجتماع بیمه‌گران توسط کشتی‌داران و تاجران انگلیسی در قرن 17 میلادی در قهوه‌خانه لویدز لندن شکل گرفت. آنها پیمانی را منعقد کردند که به عنوان شبیه‌ترین قرارداد به بیمه امروزی شناخته می‌شود. این اجتماع در واقع بنیان‌گذاران بیمه لویدز شدند. لویدز در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه در جهان شناخته می‌شود. سال 1667 در شهر لندن یک آتش‌سوزی فاجعه بار و مهیب اتفاق افتاد. این فاجعه باعث ابداع بیمه آتش‌سوزی به عنوان دومین رشته‌ی بیمه امروزی شد. بیمه آتش سوزی نخستین بیمه‌ای بود که در ایالات متحده آمریکا رواج یافت.

تاریخچه بیمه تامین اجتماعی

اگر تاریخچه بیمه در جهان و ایران را بررسی کنیم، متوجه ایجاد رشته‌های جدید بیمه در شرایط تهدید امنیت می‌شویم. بیمه تامین اجتماعی، یکی از این نمونه‌ها است. این بیمه در جنگ جهانی اول با عنوان بیمه بیماری مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی اول در سالهای 1929 تا 1933 آمریکا و اروپا درگیر بحران‌های اقتصادی شدند. این اتفاقات دوران نوینی را برای بیمه تامین اجتماعی در دنیا بوجود آورد. دولت فدارل آمریکا، برای اولین بار در سال 1935 از اصطلاح تامین اجتماعی در لایحه خود استفاده کرد.

اولین بار بیمه آتش سوزی کی و کجا ایجاد شد؟

اولین بیمه آتش سوزی در جهان کدام بیمه بود؟ در مورد تاریخچه بیمه آتش سوزی و زمان تاسیس آن باید بدانید که بیمه آتش سوزی برای اولین بار جهت حفظ و حراست اماکن تجاری و منازل مسکونی در اروپا به وجود آمد. بعد از آتش‌سوزی بزرگی که در سال 1666 در یک مغازه نانوایی در لندن آغاز شد و به دنبال توسعه آتش به ساختمان‌های اطراف و از بین رفتـن 400 کوچه و خیابان شهر لندن به مساحتی حدود 175 هکتار، که شامل 13000 واحد مسکونی و تجاری بود، اهمیت وجود بیمه‌ای برای جبران خسارات آتش‌سوزی احساس شد.

به طور کلی بعد از آتش‌سوزی سال ۱۶۶۶ میلادی، چهار مؤسسه و شرکت در انگلستان اقدام به ارائه پوشش‌های اتش سوزی کردند. اولین موسسات و شرکت‌هایی که بیمه آتش‌سوزی را ارائه دادند به شرح زیر هستند:

 • اولین موسسه ارائه دهنـده این بیمه، اداره آتش‌سوزی نام داشت که بعد از مدتی فعالیت به فنیکس تغییر نام داد.
 • موسسه دومی که برای ارائه پوشش بیمه آتش‌سوزی شروع به کار کرد، از طرف شهرداری لندن تاسیس شد و کورپویشن اف لندن نام داشت. این موسسه موفقیتی به دست آورد و تعطیل شد.

 

 • سومین موسسه در سال 1683 شروع به کار کرد، به موسسه دوستان معروف شد. این موسسه به رقابت با اداره آتش‌سوزی لندن پرداخت. بررسی بیمه نامه‌های این مؤسسه نشان‌دهنـده این موضوع بود که نرخ آتش سوزی برای منازلی که با چوب ساخته شده‌اند دو برابر بقیه است.
 • موسسه آخر در لندن به ثبت رسید به صورت تعاونی اداره شـد و مقررات و اساسنامه خاص خود را داشت . این شرکت براساس ضوابط و مقررات اساسنامه خود، برای بیمه نامه‌های صادر شده اعضای خود، حق عضویتی دریافت می‌کرد. این شرکت بعدها باتوجه به علامت تجاری خود که دو دست بود به نام دست در دست شهرت یافت.

 

بعد از انقلاب صنعتی اروپا و تاسیس واحدهای صنعتی و کارخانه های مختلف گسترش و پیچیدگی تولید باعث شد که بیمه اتش سوزی و شرایط بیمه نامه های صادر شده هم دچار تحول و پیچیدگی شوند. همچنین روند رشد و تکامل این رشته بیمه‌ای باتوجه به نیازهای ایجاد شده سرعت چشمگیری پیدا کند.

 

تاریخچه بیمه در ایران

تاریخچه بیمه در ایران به زمان شاه عباس صفوی برمی‌گردد. در اسناد تاریخی آن زمان به نوعی بیمه باربری اشاره شده‌است. به این شکل که کاروان‌سراها در آن دوران، نقش بیمه‌گر را داشتند. آنها کالاهای بازرگانان را در مقابل خطرات راهزنان و سارقان داخل و خارج شهر حفظ می‌کردند.

در تقویم ایران یک روز به نام بیمه نامگذاری شده است. برای کسب اطلاعات جامع در مود اینکه چرا ۱۳ آذر روز بیمه نام دارد به مقاله روز بیمه مراجعه نمایید و با آگاهی از تاریخچه بیمه در ایران اطلاعات جالبی را به دست آورید. در ادامه در مورد اولین بیمه در ایران صحبت خواهیم کرد.

بیمه ایران چه سالی تاسیس شد؟ اولین بیمه در چه سالی در ایران تاسیس شد؟ صحبت در مورد تاریخ تاسیس بیمه ایران به عنوان قدیمی‌ترین بیمه در ایران هم خالی از لطف نیست. همچنین در مورد قدیمی ترین بیمه در ایران هم باید بدانید که بیمه ایران اولین، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت بیمه در ایران و تنها شرکت دولتی در زمینه بیمه است که سهام آن کاملاً در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. این شرکت در تاریخ ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴ به دست الکساندر آقایان و به عنوان اولین شرکت بیمه ایرانی آغاز به فعالیت کرده‌است.

بیمه در ایران به صورت امروزی

آغاز فعالیت بیمه به صورت امروزی به زمان قاجار برمی‌گردد. در سال 1269، دو موسسه روسی به نام‌های « نادژا» و « کافکاز مرکوری» وارد ایران شدند. بعد از آنها، به تدریج سایر شرکت‌های خارجی بیمه نیز فعالیت بیمه‌ای خود را آغاز کردند. بنابر بررسی تاریخچه بیمه در جهان و ایران، حدود 25 سال صنعت بیمه ایران توسط خارجی‌ها اداره می‌شد. در این بازه زمانی 29 شرکت بیمه در ایران فعال بودند. در سال 1310 قانون و نظام‌نامه ثبت شرکت‌ها تصویب شد. به موجب این قانون فعالیت صنعت بیمه در آن سال‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت. دو شرکت «اینگستراخ» و «یورکشایر» از جمله شرکت‌های سرآمد خارجی بودند. این دو شرکت تا قبل از پیروزی انقلاب، همچنان در کشورمان فعالیت درخور توجه داشتند.

شرکت سهامی بیمه ایران

حضور و گسترش فعالیت شرکت‌های خارجی باعث شد تا مسئولان کشور عزیزمان، متوجه اهمیت تاسیس یک شرکت بیمه ایرانی شوند. شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه بیست میلیون ریالی در سال 1314 توسط «الکساندر آقایان» و «علی‌اکبر داور» تاسیس شد. این شرکت دولتی، همچنین به عنوان اولین شرکت بیمه صد در صد ملی در مناطق هند و خاورمیانه شناخته می‌شود. شرکت بیمه ایران در آن زمان در رقابت با شرکت‌های خارجی با چالش‌های زیادی روبرو بود. در سال 1316 قانونی در مجلس شورای ملی تصویب شد. به موجب این قانون بیمه سازمان‌های دولتی به شرکت بیمه ایران واگذار شد. این اقدام مجلس شورای ملی به فعالیت شرکت سهامی بیمه ایران، رسمیت داد. بالاخره دولت مصدق در سال 1331 شمسی، قانونی تصویب کرد که مطابق آن فعالیت شرکت‌های خارجی خیلی محدودتر شد.

 تاریخچه شرکت‌های بیمه خصوصی

شرکت بیمه شرق به عنوان اولین شرکت بیمه خصوصی ایران در سال 1329 تاسیس شد. در فاصله سال‌های 1329 تا 1343 هشت شرکت خصوصی دیگر نیز در صنعت بیمه مجوز فعالیت گرفتند. افزایش شرکت‌های ایرانی و پررنگ‌تر شدن فعالیت این شرکت‌ها مقدمات تاسیس مدرسه عالی بیمه در سال 1349 را فراهم کرد. همه‌ی این تلاش‌ها در نهایت منجر به تصویب قانون تاسیس بیمه مرکزی در سال 1350 شد. بیمه تهران، بیمه دانا، بیمه حافظ و بیمه ایران و آمریکا از جمله شرکت‌های بیمه فعال در آن سالها بودند. این شرکت‌ها با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی تاسیس شدند. بدین ترتیب صنعت بیمه تا پیروزی انقلاب، توسط یک شرکت دولتی، 12 شرکت خصوصی و 2 شرکت خارجی اداره می‌شد.

اگر می‌خواهید در مورد نحوه به وجود آمدن بیمه عمر اطلاعاتی کسب کنید و بدانید این بیمه از چه زمانی در ایران و جهان شکل گرفت؛ پیشنهاد می‌کنیم مقاله تاریخچه بیمه عمر را مطالعه نمایید.

صنعت بیمه بعد از انقلاب اسلامی

همه شرکت‌های بیمه ایرانی در سال 1358 توسط شورای انقلاب، ملی اعلام شد. تمامی فعالیت‌های این شرکت‌ها نیز به موجب اصل 44 قانون اساسی زیر نظر دولت قرار گرفت. سه شرکت بیمه ایران، آسیا و البرز در سال‌های 1360 تا 1361 مجوز صدور بیمه‌نامه دریافت کردند. شرکت بیمه دانا در سال 1367 با ادغام 10 شرکت بیمه شکل گرفت. در حال حاضر نیز شرکت‌های زیادی در صنعت بیمه ایران فعال هستند. این شرکت‌ها بیمه‌های مختلفی را به بیمه‌گزاران خود ارائه می‌دهند. اخیرا شرکت‌‌های بیمه‌ای که وابسته به بانک‌های خصوصی هستند بیشتر مورد اقبال عمومی قرار گرفته‌اند.

یکی از بیمه‌نامه‌هایی که مورد استقبال عموم قرار گرفته است بیمه عمر می‌باشد. اما این بیمه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ برای اطلاعات بیشتر در این باره مقاله بیمه عمر را بخوانید.

تحول در صنعت بیمه با ظهور پدیده InsurTech

امروزه با ورود تکنولوژی‌های جدید، بسیاری از صنعت‌ها متحول شده‌اند. این تحولات در سال‌های اخیر، صنعت بیمه را نیز بی‌نصیب نگذاشته است. یکی از این تغییرات به ظهور اینشورتک‌ها در سال 2016 برمی‌گردد.

اینشورتک چیست؟

اینشورتک از ترکیب دو کلمه Insurance  به معنی بیمه و Technology به معنی فناوری بدست می‌آید. اینشورتک‌ها استارت‌آپ‌هایی هستند که در صنعت بیمه فعالیت دارند. این شرکت‌ها از نوآوری‌های تکنولوژی برای بهبود تاثیرات صنعت بیمه در زندگی افراد استفاده می‌کنند. سیاست اصلی این شرکت بر پایه مشتری بنا نهاده شده است. آنها با مشاوره، مدیریت و خرید آنلاین بیمه‌نامه تجربه متفاوتی برای مشتریان خود بوجود می‌آورند. این شرکت‌ها راهکارهای زیر را دنبال می‌کنند:

 1. شناخت کامل صنعت بیمه
 2. دادن دانش بیمه‌ای
 3. ارائه راه‌حل‌های جدید برای حل مشکلات

این راهکارها هم نفع مشتری را در نظر دارد هم بیمه‌گر. این استارت‌آپ‌ها علاوه بر بالا بردن شفافیت در صنعت بیمه، از انحصارطلبی رایج در شرکت‌های بیمه قدیمی جلوگیری می‌کنند. همه‌ی این راهکارها در نهایت منجر به پیشرفت صنعت بیمه و تغییر بازار این صنعت به نفع مردم می‌شود.

تاریخچه بیمه در ایران و جهان

بیمه دات کام معتبرترین کارگزاری آنلاین

خلاصه

در این مقاله به بیان تاریخچه بیمه در جهان و ایران پرداختیم. خلاصه‌ای از اتفاقات تاریخی در صنعت بیمه را بیان کردیم. در نهایت هم به بررسی نقش تاثیرگذار اینشورتک‌ها بر صنعت بیمه پرداختیم. بیمه دات کام نیز یکی از اینشورتک‌های فعال در صنعت بیمه ایران است. شما می‌توانید با مراجعه به بخش محصولات سایت انواع بیمه مانند بیمه کرونا، بیمه عمر، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و… را تهیه کنید. همچنین برای بالا بردن دانش بیمه‌ای خود می‌توانید وارد بخش مجله بیمه شوید. همکاران ما بصورت روزانه جدیدترین اخبار و مقالات حوزه بیمه را در این بخش به اطلاع شما می‌رسانند. همچنین برای دریافت مشاوره نیز می‌توانید با شماره 021-4372 در تماس باشید. مشاوران ما همواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
قاسم
02 مرداد 1401

پوشش های شرکت های بیمه را از کجا میتونم ببینم؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام برای هر بیمه ای متفاوت است و مدنظر شما چه بیمه ای است؟

person
صفوی
18 بهمن 1400

سلام تاریخچه بیمه در ایران مگه از زمان رضاشاه نبود؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر از زمانی که در مقاله نوشته ایم بوده است البته روش و چگونگی انجام آن به سبک آن موقع بوده است.

person
مروج
24 دی 1400

سلام کدام شرکت بیمه رو توصیه می کنید؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز تمامی شرکت های بیمه مورد تایید هستند و این شرایط شما بستگی دارد. توصیه می کنیم که مقاله انتخاب بهترین شرکت بیمه ما را مطالعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید