۱۲ فروردین ۱۴۰۲

پوشش‌های بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟ + مشاوره رایگان (فروردین ۱۴۰۲)

موتوسیکلت محبوب‌ترین وسیله نقلیه است. تعداد زیادی از افراد با آن خاطره دارند اما به خاطر داشته باشید که موتور خطرناک‌ترین وسیله نقلیه هم هست. چون هیچ حفاظی ندارد و در کوچکترین تصادف‌ها هم ممکن است راکب و سرنشین، آسیب جدی ببینند. بنابراین، قانون علاوه‌بر الزامی کردن استفاده از کلاه کاسکت، داشتن بیمه را برای این وسیله نقلیه اجباری کرده است. بیمه راکب موتور سیکلت بخش زیادی از هزینه‌های جانی و مالی ناشی از سوانح رانندگی به شخص ثالث را پوشش می‌دهد. در این مقاله می‌خواهیم درباره بیمه موتور سیکلت و قوانین مربوط به راکب آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟

بیمه راکب موتور همان بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است. طبق مصوبات قانونی داشتن این بیمه‌نامه از سال ۹۵ برای تمام وسایل نقلیه موتوری الزامی شد. بیمه اجباری موتور، خسارت‌های منجر به فوت و نقص عضو را تا سقف قرارداد بیمه‌نامه جبران می‌کند. همچنین مواردی همانند ازکارافتادگی و بخشی از هزینه‌های پزشکی را تا سقف مورد توافق پوشش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل بیمه موتور چیست؟

پوشش بیمه راکب موتورسیکلت

پوشش‌های بیمه راکب موتور

در این بیمه‌نامه، افراد یا وسایل نقلیه‌ای که در حوادث رانندگی آسیب می‌بینند به عنوان شخص ثالث شناخته می‌شوند. پس خسارت‌های مالی و جانی وارد به آنها تحت پوشش قرار می‌گیرد.

طبق قانون بیمه اجباری، راننده مقصر تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه راکب، بیمه حوادث راننده داشته باشد.

سقف تعهدات بیمه راکب موتور در سال ۱۴۰۲

گفتیم که طبق قوانین بیمه مرکزی،  بیمه اجباری موتور خسارت‌های مالی و جانی در اثر حوادث رانندگی به شخص ثالث را جبران می‌کند. سقف تعهدات این بیمه‌نامه در خسارت‌های جانی، بر اساس نرخ دیه کامل یک شخص مسلمان محاسبه می‌شود.

سقف تعهدات جانی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ برای ماه‌های حرام ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و سایر ماه‌ها ۹۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. سقف تعهدات مالی بیمه‌نامه نیز بر اساس پوشش‌های انتخابی بیمه‌گزار در هنگام عقد قرارداد تعیین می‌شود. این مبلغ در سال ۱۴۰۲ می‌تواند حداقل ۳۰ میلیون و حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان باشد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه راکب موتور

عوامل متعددی در نرخ بیمه موتور تاثیرگذار هستند؛ اما به صورت خلاصه موارد زیر را می‌توان نام برد:

نرخ پایه حق‌بیمه ابلاغی از بیمه مرکزی

تعداد سیلندر ملاک تعیین نرخ پایه بیمه موتور توسط بیمه مرکزی است. مبلغ حق‌بیمه پایه موتور در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

نوع موتورسیکلت

مبلغ حق‌بیمه پایه (به تومان)

گازی

۷۵۶،۶۰۰

دنده‌ای ۱ سیلندر

۹۲۴،۳۰۰

دنده‌ای دو سیلندر به بالا

۱،۰۱۵،۳۰۰

دنده‌ای دارای ۳ چرخ یا ساید کار

۱،۰۹۲،۰۰۰

مشخصات موتورسیکلت

مشخصات موتورسیکلت اعم از سال ساخت و تعداد سیلندر در تعیین مبلغ بیمه راکب موتور تاثیرگذار است.

خرید بیمه موتور سیکلت

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

در دو حالت مالک موتور مشمول پرداخت جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت می‌شود. حالت اول: بیمه‌گزار در موعد مقرر نسبت به تمدید اعتبار بیمه‌نامه اقدام نکند. حالت دوم: مالک بین تاریخ ترخیص خودرو و خرید بیمه‌نامه فاصله بیندازد. جریمه دیرکرد بیمه راکب موتور به صورت روزشمار محاسبه می‌شود. مبلغ جریمه دیرکرد بیمه موتور در سال ۱۴۰۲ به ازای هر روز دیرکرد به شرح زیر است:

نوع موتورسیکلت

جریمه دیرکرد روزانه (به تومان)

موتورسیکلت گازی

۲۰۷۳

موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر

۲۵۳۳

موتورسیکلت دو سیلندر به بالا

۲۷۸۲

موتورسیکلت سه چرخ یا ساید کار

۲۹۹۲

تخفیفات شرکت بیمه:

شرکت‌های بیمه در شرایط مختلف تخفیفاتی را برای بیمه‌گزاران در نظر می‌گیرند. معمولا این تخفیفات برای مواردی چون: پرداخت نقدی بیمه‌نامه و خرید آنلاین بیمه ارائه می‌شود.

تخفیف عدم خسارت

اگر بیمه‌گزار در مدت اعتبار قرارداد از بیمه‌نامه خود استفاده نکند، این تخفیف شامل حالش می‌شود.

جریمه دریافت خسارت

بیمه‌گزاری که در مدت اعتبار قرارداد برای دریافت خسارت از شرکت بیمه اقدام کند، مشمول این جریمه می‌شود. مقدار جریمه به نوع خسارت مالی یا جانی بستگی دارد.

اعتبار بیمه‌نامه

معمولا بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت نسبت به بیمه‌های سالانه قیمت بیشتری دارند.

بیمه راکب موتورسیکلت

پوشش بیمه راکب موتورسیکلت

قوانین مربوط به راکب موتورسیکلت و تاثیرات آن بر پرداخت خسارت بیمه اجباری موتور

تا اینجای مقاله درباره بیمه راکب موتور صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم با قوانین مربوط به راکب موتورسیکلت آشنا شویم. راکب موتورسیکلت همان راننده موتور است. این فرد طبق قوانین راهنمایی و رانندگی باید موارد زیر را رعایت کند:

 • داشتن بیمه راکب موتور معتبر
 • داشتن کلاه کاسکت (جهت آشنایی با انواع کلاه ایمنی به اینجا مراجعه نمایید.)
 • رعایت ظرفیت مجاز موتورسیکلت در هنگام حمل‌ونقل مطابق با قانون بیمه اجباری

 

 • سوار نکردن سرنشین بدون کلاه ایمنی
 • داشتن گواهینامه
 • داشتن برگ معاینه فنی معتبر

داشتن بیمه راکب موتور معتبر

گفتیم که داشتن بیمه شخص ثالث معتبر اجباری است. درصورتیکه پلیس دستور به توقف موتور بدهد، گواهینامه، کارت موتور و بیمه را چک می‌کند. اگر بیمه‌نامه مذکور را نداشته باشید یا اینکه بیمه شما معتبر نباشد، موتور توقیف می‌شود.

اگر موتورسیکلت شما توقیف شده است برای اطلاع از شرایط ترخیص آن می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

عواقب سنگین نداشتن بیمه راکب موتور

در بخش قبل یکی از عواقب نداشتن بیمه راکب موتور را شرح دادیم. اگر این بیمه‌نامه را نداشته باشید، عواقب سنگین‌تری هم در انتظار شما است:

 1. تحمیل تمام خسارات مالی و جانی ناشی از حوادث رانندگی به راننده مقصر
 2. تعلق گرفتن جریمه دیرکرد بیمه
 3. نداشتن امکان معامله موتورسیکلت

داشتن کلاه کاسکت

کلاه کاسکت مهم‌ترین وسیله ایمنی برای راکب موتور است. طبق آمار، بیشترین آسیب به راننده موتور در حوادث رانندگی به نواحی سر و گردن مربوط می‌شود. ازاین‌روی قانون، داشتن کلاه را برای راکب اجباری کرده است.

پلیس طبق قانون، موتورسوارانی که در هنگام رانندگی کلاه کاسکت نداشته باشند؛ جریمه می‌کند. همچنین در صورت بروز حوادث رانندگی اگر راکب موتور کلاه ایمنی نداشته باشد؛ بیمه‌گر تعهدی برای پرداخت خسارت ندارد.

برای اطلاع از فاکتورهای اصلی در انتخاب کلاه کاسکت به این لینک مراجعه کنید.

رعایت ظرفیت مجاز موتورسیکلت در هنگام حمل‌ونقل مطابق با قانون بیمه اجباری

ماده ۱۲ قانون بیمه اجباری مربوط به میزان ظرفیت مجاز وسایل نقلیه است. طبق این قانون ظرفیت مجاز موتورسیکلت با احتساب راننده محاسبه می‌شود. قانون، ظرفیت مجاز مورد قبول برای پرداخت خسارت بیمه راکب موتورسیکلت را ۲ نفر تعیین کرده است. در موتورهای سه چرخ اگر موتور یدکِ پهلو داشته باشند، ظرفیت یدک پهلو هم به آن اضافه می‌شود.

درصورتیکه، راکب از قانون ظرفیت مجاز پیروی نکرده باشد و دچار سانحه شود، بیمه مسئولیتی در قبال جبران خسارت وارده ندارد. متن صریح آیین‌نامه ابلاغی سال ۱۳۹۷ به شرح زیر است:

«ملاک تعهدات بیمه‌گر در خصوص ظرفیت مجاز داخل وسیله نقلیه، تعداد سرنشینان مجاز به استثنای راننده مسبب حادثه است.»

سوار نکردن سرنشین بدون کلاه ایمنی

ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی داشتن کلاه کاسکت برای راکب و سرنشین را اجباری کرده است. در چند سال اخیر پلیس نسبت به اجرای این ماده قانونی سخت‌گیری بیشتری نشان می‌دهد. پس فراموش نکنید که حتما کلاه یدک برای سرنشین داشته باشید.

داشتن گواهینامه

رانندگی با موتور بدون داشتن گواهینامه جرم است. البته بیمه‌گر در صورت بروز حادثه خسارت را پرداخت می‌کند؛ اما بعد از مالک موتور پس خواهد گرفت. برای آشنایی کامل با مجازات رانندگی بدون گواهینامه، اینجا کلیک کنید.

داشتن برگ معاینه فنی معتبر

طبق قانون، مالک باید هر سال معاینه فنی موتورسیکلت خود را در مراکز معتبر انجام دهد.. اگر علت تصادف، نقص فنی موتور باشد بیمه‌گر تعهدی برای پرداخت خسارت به بیمه‌گزار ندارد.

بیمه راکب موتور سیکلت را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. مشخصات موتورسیکلت از قبیل: گروه موتور سیکلت و سال ساخت آن را وارد کنید.

پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه می‌توانید شرایط بیمه‌نامه، امکان خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را مشاهده کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت، بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

اگر برای انتخاب شرکت‌های بیمه نیاز به مشاوره دارید، با شماره ۰۲۱-۴۳۷۲ تماس بگیرید. خیالتان راحت باشد؛ خدمات مشاوره تخصصی در کارگزاری بیمه دات کام به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

موتورسیکلت، پرکاربردترین وسیله نقلیه است. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با بیمه راکب موتور سیکلت و قوانین مربوط به راننده آن آشنا کنیم. اگر موتورسیکلت شما بیمه ندارد توصیه می‌شود در اولین فرصت برای خرید بیمه‌نامه اقدام کنید. همچنین هر سوالی در خصوص این مطلب دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

 

منابع:

 1. https://rc.majlis.ir/fa/law/show/1062394
 2. https://www.mehrnews.com/news/5068765/%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%A8-%D9%88-

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمد
۲۱ آبان ۱۴۰۲

سلام.درصورتیکه راکب مقصر دارای گواهینامه باشد اما بیمه نداشته باشد دیه طرف مقابل را میشود از بیمه گرفت و شخص مقر بصورت اقساط دیه را به بیمه برگرداند؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که فرد بیمه نداشته باشد، هیچ بیمه ای مسئولیت پرداخت خسارت را به عهده ندارد.

person
علی
۰۴ مرداد ۱۴۰۲

سلام‌بیمه‌راکب‌درصورتی‌که‌مقصرهم‌باشیم‌هزینه‍درمان‌ودیه‌رو‌میده‌اگرمقصرنباشیم‌آیا‌بازهم‌بیمه‌‌دیه‌وهزینه‌درمان‌رو‌میده‌.درتصادفی‌که‌راننده‌موتورسیکلت‌بیمه‌شخص‌ثالث‌وراکب‌رو‌داره‌ومقصرتصادف‌نیست‌آیامیتونه‌هزینه‌پزشکی‌ودیه‌روازبیمه‌شخص‌ثالثوراکب‌خودش‌رو‌بگیره.

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. خیر نمی توانید دیه و هزینه درمان رو در صورت مقصر نبودن از بیمه خودتان دریافت کنید. به راننده مقصر دیه ای تعلق نمی گیرد. راکب مقصر به اندازه مبلغی است که در بیمه نامه ذکر شده و بیش از آن مبلغی به اون نمی دهند.

person
سپهر
۲۱ شهریور ۱۴۰۱

ببخشید با توجه به اینکه استفاده از کلاه کاسکت اجباریه، ایا در صورت نداشتن کلاه کاسکت و ضربه به سر بیمه هزینه درمان رو میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

  سلام بله باید بدهد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید