20 فروردین 1401

آشنایی با موتور سیکلت دو سیلندر

اینجین موتور سیکلت‌ها، می‌تواند تک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بیشتر باشد. اما این تک سیلندر و دو سیلندر بودن به چه کاری می‌آید و چه تأثیری در ویژگی‌های موتور سیکلت دارد؟ در این مقاله قصد داریم، بیشتر راجع به موتور سیکلت دو سیلندر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

موتور سیکلت دو سیلندر چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، سیلندر قسمت استوانه‌ای شکل موتوراست که پیستون درون آن قرار گرفته و با بالا و پایین رفتن، باعث سوخت‌رسانی و احتراق می‌شود. موتور سیکلت دو سیلندر، انواع مختلفی دارد:

  • دو سیلندر خطی
  • موتور دو سیلندر وی شکل
  • دو سیلندر ال شکل
  • دو سیلندر تخت

در ادامه به شرح هر یک می‌پردازیم. ابتدا با موتورهای دو سیلندر خطی شروع می‌کنیم.

موتور سیکلت دو سیلندر خطی

این موتورها که از آن‌ها به عنوان: straight-twin engine، inline-twin، vertical-twin و parallel twin هم یاد می‌شود، موتور پیستونی دو سیلندر هستند. سیلندرها در یک خط و در کنار هم در قسمت بالای میل لنگ قرار گرفته‌اند. این موتور سیکلت‌ها معمولاً تجربه‌ی سواری خوبی ارائه می‌دهند. برندهایی مانند: Werner، Triumph، BSA، Ariel و Yamaha و سوزوکی و هوندا از این موتورها بهره برده‌اند.

"<yoastmark

برخلاف موتورهای تخت و وی شکل، موتورهای خطی جمع و جورتر هستند. این موتورها از نظر طراحی بسیار ساده‌تر هستند و تولیدشان نیز هزینه کمتری دارد. موتورهای دو سیلندر کمی لرزش دارند؛ اما مدل‌های محبوبی محسوب می‌شوند. لرزش آن‌ها می‌تواند به دلیلی مانند فاصله زمانی نامنظم احتراق در موتورهای میل لنگ 180 درجه باشد.

پیکربندی میل لنگ برای موتورهای دو سیلندر خطی معمولاً 360 درجه، 180 درجه و 270 درجه است. یعنی مثلاً در میل لنگ 360 درجه، هر دو پیستون همزمان با هم، بالا و پایین می‌روند. اما فواصل زمانی احتراق بین سیلندرها به این صورت است که وقتی میل لنگ می‌چرخد، احتراق درون یکی از سیلندرها، اتفاق می‌افتد و بعد در ادامه چرخش در سیلندر بعد رخ می‌دهد. این موتورها، می‌توانند از یک تک سیستم جرقه برای هر دو سیلندر استفاده کنند.

میل لنگ ۱۸۰ درجه

در میل لنگ 180 درجه، یک پیستون بالا و پیستون دیگر پایین می‌رود. در موتورهای چهار زمانه با این پیکربندی، فواصل زمانی احتراق برابر نیست. احتراق دومین سیلندر با یک فاصله زمانی در پی احتراق اولین سیلندر اتفاق می‌افتد. این سیستم‌ها نیاز به سیستم جرقه جدا برای هر سیلندر دارند.

میل لنگ 270 درجه

در میل لنگ 270 درجه هم، یکی از پیستون‌ها در پی چرخش سه چهارمی، پشت سر پیستون دیگر حرکت می‌کند. این مدل مانند موتور دو سیلندر وی شکل 90 درجه است.

اولین موتورسیکلت دو سیلندر خطی جهان در سال 1894 توسط Hildebrand & Wolfmüller استفاده شد. سیلندرهای این موتور به صورت تخت و رو به جلو قرار گرفته بودند؛ که پیستون‌ها مستقیماً به چرخ عقب با یک میله اتصال لوکوموتیوطور متصل شده بودند.

موتور سیکلت دو سیلندر وی شکل

این موتورهای دو سیلندر از یک میل لنگ اشتراکی بهره می‌برند و پیکربندی وی شکل دارد. اگر چه این موتورها بیشتر در موتور سیکلت‌ها به کار می‌روند، اما در موتورهای صنعتی و خودروهای کوچک نیز کاربرد دارند. اولین موتور دو سیلندر وی شکل، سال 1889 توسط Gottlieb Daimler برای قایق ساخته شد. اولین بار هم این موتور، سال 1903 برای موتور سیکلت‌های Eclipse Motor & Cycle Co در انگلستان، Glenn Curtiss  در ایالات متحده و  NSU Motorenwerke در آلمان استفاده شد.

دو سیلندر وی شکل

نمونه‌ای از موتور وی شکل

بیشتر موتورهای دو سیلندر وی شکل، یک یاتاقان Crankpin دارند که هر دو شاتون آن را به صورت مشترک دارند. شاتون‌ها معمولاً کنار هم به صورت وی شکل قرار می‌گیرند. مدل‌های کروز بیشتر این مدل موتور را دارند.

موتور سیکلت دو سیلندر ال شکل

موتورهای وی شکل دوکاتی، دارای شکل وی متمایل به جلو هستند، بنابراین سیلندر جلویی تقریباً موازی با زمین است به همین دلیل از اصطلاح ال شکل برای این موتورها استفاده می‌شود. این موتورها، قرارگیری سیلندرشان ال شکل است.

موتور سیکلت دو سیلندر تخت

این موتورسیلکت‌ها، موتور درون سوز دو سیلندر دارند که سیلندرها به صورت افقی و صاف در دو طرف میل لنگ قرار دارند. متداول‌ترین موتورهای دو سیلندر تخت، موتورهای دو سیلندر باکسر هستند که هر دو سیلندر با هم به سمت داخل و خارج حرکت می‌کنند.

این موتورها اولین بار سال 1896 توسط کارل بنز اختراع شد. هر چند که اولین بار بر روی یک خودرو به کار رفت، ولی استفاده بیشتر این اینجین در موتورسیکلت‌هاست. این موتورها قدرت زیاد و تعادل بسیار خوبی دارند ولی عرض آن‌ها زیاد است به همین دلیل زاویه را بسیار محدود می‌کنند. البته این مسئله در خیابان معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند.

همچنین اگر به نحوه کارکرد موتور دو زمانه علاقه دارید به اینجا مراجعه نمایید.

تفاوت موتور سیکلت تک سیلندر و دو سیلندر

در پایان خوب است به این مسئله اشاره کنیم، همان‌طور که می‌دانید، اینجین وظیفه تولید قدرت و گشتاور موتور را دارد. موتورهای تک سیلندر بسیار سبک هستند، به لحاظ هزینه‌ای بهتر هستند و ساخت ساده‌ای دارند. به همین دلیل این موتورها خیلی پرطرفدار هستند.

علاوه بر این‌ها، سیستم خنک کاری این موتورها به نسبت ساده‌تر است. اما در مقابل دوام این موتورها پایین‌تر است و هر چند که ساخت این موتورها ساده‌تر است اما نیاز به قطعات محکم‌تری مانند میل لنگ، شاتون و پیستون سنگین‌تر دارند. موتورهای تک سیلندر هم مانند دو سیلندر لرزش دارند.

در مقایسه با موتور دو سیلندر، موتورتک سیلندر توان کمتری تولید می‌کند. موتورهای دو سیلندر نیز در مقابل، سیستم نگهداری کمی سخت‌تری دارند و سیستم برقی این موتور تقریباً پیچیده‌تر و کمی هم حساس است. موتورهای دو سیلندر معمولاً سیستم خنک کاری مایع دارند که کارآمدتر است.پ

بیمه موتور سیکلت

در بحث مربوط به بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، این وسیله نقلیه به چهار دسته تقسیم می‌شود که هزینه حق بیمه هر دسته با دسته دیگر متفاوت است:

علاوه بر سیلندر، تعداد چرخ موتور سیکلت هم روی حق بیمه آن موثر است. موتور سیکلت‌های سه چرخ، حق بیمه بیشتری نسبت به دو چرخ دارند. به طور کلی، هر چه ریسک یک وسیله نقلیه بیشتر باشد، حق بیمه آن هم مبلغ بالاتری است. با این حساب، موتورسیکلت‌های مثلاً سه سیلندر، چون تعداد سیلندر بیشتر و قدرت موتور بالاتری دارند، حق بیمه بالاتری نیز نسبت به موتور تک سیلندر مطالبه می‌کنند.

همان‌طور که بیمه شخص ثالث خودرو اهمیت زیادی دارد، بیمه موتور نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد و اجباری است. متأسفانه خیلی به بحث بیمه موتور سیکلت، اهمیت داده نمی‌شود. در صورتی که حادثه برای هر وسیله‌ی نقلیه‌ای ممکن است پیش بیاید.

یکی از جامع‌ترین سامانه‌ها برای استعلام و مقایسه هزینه بیمه موتورسیکلت، سامانه bimeh.com است. همان‌طور که می‌دانید، یکی از عواملی که بر روی تعیین هزینه، هنگام خرید بیمه موتور سیکلت تأثیرگذار است، بحت تعداد سیلندرهای آن است. برای این‌که از هزینه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت دو سیلندر خود مطلع شوید، می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید و علاوه بر مقایسه بیمه‌ها، بیمه مورد نظر خود را به راحتی از این سایت تهیه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 شهریور 1401 / بیمه موتور

بیمه پیک موتوری؛ دو بیمه مهم که باید همه این افراد داشته باشند

در این مطلب در خصوص بیمه پیک موتوری و پوشش های آن به طور کامل نوشته ایم.

30 مرداد 1401 / بیمه موتور

بیمه سرقت موتور سیکلت؛ مزایا، پوشش و راهنمای کامل خرید

با‌وجود پوشش‌هایی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت دارد اما هنوز جای خالی یک گزینه احساس می‌شود. بیمه سرقت موتور گزینه‌ای است که خیلی از بیمه‌گزاران خواهانش هستند.

27 مرداد 1401 / بیمه موتور

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را سه سوته بشناسید

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را اینجا مطالعه نمایید.

25 مرداد 1401 / بیمه موتور

بیمه موتور سیکلت: صفر تا صد بیمه موتور (مرداد 1401)

بیمه موتور سیکلت چه پوشش ها و مزایایی دارد؟ چرا بیمه موتور اجباری است؟ بهترین بیمه را از کجا بخریم؟ همه این اطلاعات را با خواندن این مقاله کسب کنید!

25 مرداد 1401 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

22 مرداد 1401 / بیمه موتور

شرایط، مدارک و هزینه ترخیص موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱

اگر موتورسیکلت شما توقیف شده است و نمی‌دانید برای ترخیص آن چه مراحلی را باید طی کنید، این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید