03 بهمن 1400

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر از موتورسواران حرفه‌ای و عاشقان موتورسیکلت هستید، احتمالا در مورد موتورهای دو زمانه و چهار زمانه شنیده‌اید. عملکرد این موتورها با هم متفاوت است. مثلا موتورهای دو زمانه در قایق، تجهیزات باغبانی و چمن‌زنی، جت اسکی، و موتور گازی‌ها به کار می‌روند. موتورهای چهار زمانه در خودروهای دیزلی و بنزینی استفاده می‌شوند. حال ممکن است بپرسید که موتور دو زمانه چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

موتور دو زمانه چیست؟

پاسخ به بعضی مفاهیم نیاز به توضیح برخی مقدمات دارد. پس قبل از پرداختن به پرسش موتور دو زمانه چیست بهتر است درباره مقدمات آن، یعنی انواع موتور صحبت کنیم.

انواع موتور و عملکرد آن

موتورهای دیزلی به دو دسته دو زمانه و چهار زمانه تقسیم می‌شوند. عملکرد این موتورها را می‌توان در سیکل چهار مرحله‌ای زیر نشان داد:

 1. مکش هوا
 2. تراکم
 3. پاشش سوخت و احتراق
 4. تخلیه دود

این مراحل بسته به نوع طراحی موتور به ترتیب یا همزمان انجام می‌گیرد.

عملکرد موتور دو زمانه

با این مقدمه حال به سراغ پرسش‌مان می‌رویم. موتور دو زمانه چیست؟ این نوع موتور، نوعی از موتورهای حرارتی است که سیکل 4 مرحله‌ای بالا را در 2 مرحله‌ی مکش و کورس تراکم طی می‌کنند. این موتورها به موتور پیستونی نیز معروف هستند. عملکرد آنها در دو زمان و بعد از هر دور چرخش میل‌لنگ محقق می‌شود. در موتورهای دو زمانه یک یا چند پیستون دو زمانه تعبیه می‌گردد.

این پیستون‌ها فشار را به حرکت دایره‌ای تبدیل می‌کنند. موتورهای درون سوز مانند: موتور بخار، موتور استرلینگ و موتور گازی موتورهای دو زمانه هستند. موتورهای دو زمانه فناوری بسیار ساده‌ای دارند. در طراحی آن باکی برای ریختن روغن قرار داده‌اند. روغن در هنگام کار موتور از جام کردن آن جلوگیری می‌کند.

زمان اول

در زمان اول، پیستون از نقطه پایین به بالا حرکت می‌کند. پیستون با این عمل، هوای تازه را متراکم می‌کند. در این مرحله سوپاپ تخلیه موجود در سر سیلندر کماکان بسته می‌ماند. بالاترین نقطه‌ای که پیستون می‌تواند لمس کند را T.D.Cیا مرگ بالا و پایین‌ترین آن را B.D.C یا مرگ پایین می‌گویند.

زمان دوم

در زمان دوم، مقداری سوخت به درون هوای متراکم و داغ پاشیده می‌شود. پاشیدن هوای متراکم در محفظه احتراق، موجب آتش گرفتن ذرات سوخت می‌گردد. گازهای محترق شده فشار زیادی تولید می‌کنند. این فشار پیستون را به پایین می‌راند. پایین آمدن پیستون مجاری تنفس هوای تازه را باز می‌کند. هوای تازه با شدت وارد سیلندر می‌شود. در همین لحظه سوپاپ تخلیه باز شده و گازهای تولید شده با هوای تازه از سیلندر بیرون می‌رود. هر بار پیستون به نقطه مرگ پایین می‌رسد سیکل جدیدی آغاز می‎گردد. بعد از پاسخ به پرسش موتور دو زمانه چیست به سراغ مزایا و معایب این نسل از موتورها می‌رویم.

اگر به مطالعه اطلاعات فنی در خصوص موتور علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله گشتاور موتور را مطالعه نمایید.

مزایای موتورهای دو زمانه

موتورهای دو زمانه سه مزیت نسبت به سایر موتورها دارند:

 • ساختار ساده و سبک بخاطر نداشتن سوپاپ
 • قدرت زیاد به علت ایجاد حرکت انبساطی با یک دور چرخش میل‌لنگ: – در موتورهای دیگر این پروسه 2 بار باید طی شود.-
 • قابلیت کار کردن در چند جهت

 

موتور 2 زمانه

نمونه‌ای از یک موتور دو زمانه

معایب موتورهای دو زمانه

در نسل‌های قبلی موتور سیکلت از این موتورها بهره‌گیری می‌کردند. اما امروزه استفاده از موتورهای دو زمانه در وسایل نقلیه‌ای که کاربرد روزمره دارند منسوخ شده‌اند. معایب زیر از جمله دلایل عدم استفاده از این موتورها است:

 • این موتورها عمر کوتاهی دارند. علت کوتاهی عمر در این موتورها به مستقل نبودن سیستم روانکار در آنها برمی‌گردد. عدم استقلال این سیستم سایش را در موتورهای دو زمانه بیشتر می‌کند.
 • میزان مصرف روغن در موتورهای دو زمانه بسیار بالا است. این موتورها بعد از طی کردن 1600 کیلومتر نیاز به شارژ روغن دارند.
 • مصرف سوخت موتورهای دو زمانه کارآمد نیست. میزان سوخت مصرفی این موتورها بعد از 100 کیلومتر به صورت تصاعدی بالا می‌رود.
 • نرخ آلودگی موتورهای دو زمانه بسیار بالا است. احتراق روغن و سایش بیش از حد، میزان آلایندگی این موتورها را از حد استاندارد آلایندگی اروپا بالاتر می‌برد. به طوری‌که حجم وسیعی دود تولید می‌کنند. همچنین بعد از هر تخلیه و مکش مقداری از مواد به بیرون پرتاب می‌شود. پرتاب مواد مکش شده دود چرب به وجود می‌آورد که این امر بر شدت آلایندگی آن می‌افزاید.

آیا برای موتور سیکلت خود بیمه خریداری کرده‌اید؟ بیمه دات کام کارگزاری آنلاین خرید بیمه است. شما می‌توانید برای خرید بیمه موتور سیکلت به صفحه محصولات سایت بروید. مدل موتور خود را وارد کنید. پس از استعلام قیمت این بیمه از شرکت‌های مختلف با خیال راحت بیمه‌نامه خود را بخرید. همچنین اگر می‌خواهید از پوشش‌ها و خدمات بیمه موتور سیکلت مطلع شوید به اینجا مراجعه نمایید.

موتورها در تاریخچه وسایل نقلیه نقش اساسی دارند. موتورهای دو زمانه از جمله آنها است. در این مقاله تلاش کردیم تا به پرسش موتور دو زمانه چیست پاسخ دهیم. اگر در این باره ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 اردیبهشت 1401 / بیمه موتور

بیش از ۱۱ نکته ضروری برای موتور سواری در شب که باید بدانید

چگونه در شب موتور سواری کنیم که آسیب نبینیم؟ راهنمای کامل موتور سواری در تاریکی را در این مقاله بخوانید!

10 فروردین 1401 / بیمه موتور

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱ چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه موتور چگونه مشخص می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات کامل این مقاله را مطالعه نمایید.

08 فروردین 1401 / بیمه موتور

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را سه سوته بشناسید

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را اینجا مطالعه نمایید.

08 اسفند 1400 / بیمه موتور

موتور سیکلت سه چرخ چه مزایایی دارند+معرفی انواع موتور سه چرخ

موتور سیکلت‌های سه چرخ، چه مزایایی نسبت به موتورهای معمولی دارند؟ انواع این موتورها و شرکت‌های سازنده آن را در این مقاله بخوانید!

05 اسفند 1400 / بیمه موتور

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی در خصوص، مزایا و معایب موتور برقی و نکاتی که هنگام خرید باید رعایت کنیم را اینجا بخوانید!

29 بهمن 1400 / بیمه موتور

موتور سیکلت سه سیلندر و بالاتر را چقدر می‌شناسید؟

موتور سواران و عاشقان موتور! اگر تمایل داید در خصوص موتورهای چند سیلندری اطلاعات کسب کنید، این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید