12 مرداد 1401

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

در گذشته برای رانندگان متخلف فقط قبض کاغذی صادر می‌شد. اما در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی‌های نظارتی نیاز به حضور پلیس و صدور فیزیکی قبض جریمه کمتر احساس می‌شود. دوربین‌های هوشمند و اپراتوری پلیس در نقاط مختلف شهر و جاده‌های مواصلاتی نصب می‌شوند. این دوربین‌ها تخلفات رانندگی را در سیستم پلیس ثبت می‌کنند. رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از این راه‌ها است. در این مطلب قصد داریم با راه‌های تسویه جرائم رانندگی آشنا شویم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض

پلیس راهور برای رانندگان متخلف بر اساس جدول تخلفات رانندگی قبض جریمه صادر می‌کند. این جریمه‌ها به صورت سیستمی ثبت می‌شوند. رانندگان با اطلاعات هویتی خودرو مانند شماره پلاک، کد VIN و بارکد کارت ماشین می‌توانند لیست تخلفات‌شان را استعلام کنند. برای دریافت و تسویه این جرائم راه‌های زیادی وجود دارد. ترجیح برخی از افراد استفاده از خدمات حضوری است. بعضی دیگر هم به صورت غیرحضوری قبض‌شان را دریافت می‌کنند و برای پرداخت روش‌های حضوری را برمی‌گزینند. بهرحال انتخاب شما هر چه است؛ برای پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض، باید شناسه قبض جریمه را داشته باشید. پس ابتدا درباره راه‌های دریافت آن صحبت می‌کنیم. (برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای خلافی خودرو را مطالعه فرمایید.)

راه‌های دریافت شناسه قبض جریمه تخلفات رانندگی

برای دریافت شناسه قبض تخلفات رانندگی روش‌های گوناگونی وجود دارد. در ادامه به معرفی این راه‌ها می‌پردازیم.

دریافت شناسه قبض با تلفن همراه

هم با گوشی ساده و هم با موبایل هوشمند می‌توانید شناسه قبض خلافی را دریافت کنید. برای دریافت شناسه قبض با تلفن همراه کافی است که به یکی از سه روش زیر اقدام کنید:

دریافت شناسه قبض با پیامک:

شماره VIN مندرج بر کارت ماشین را به سرشماره 1101202020 پیامک کنید. شناسه قبض به همراه مبلغ خلافی بعد از چند دقیقه برای شما اس‌ام‌اس می‌شود.

دریافت شناسه قبض با کد USSD:

کد *110# را شماره‌گیری کنید. سپس شماره VIN را بزنید. بعد از چند دقیقه شناسه قبض به همراه مبلغ خلافی برای شما پیامک می‌شود.

دریافت شناسه قبض با تماس تلفنی:

ابتدا با شماره 02188288888 تماس بگیرید. شماره پلاک ماشین را بدهید. چند دقیقه بعد شناسه قبض به همراه مبلغ خلافی برای شما پیامک می‌شود.

دریافت شناسه قبض با تماس تلفنی

برای دریافت و تسویه این جرائم راه‌های زیادی وجود دارد.

هزینه دریافت شناسه قبض با موبایل

طبق اعلام پلیس راهور، هزینه دریافت شناسه قبض با تلفن همراه برای هر پیامک 350 تومان است.

دریافت شناسه قبض از طریق سایت پلیس راهور

شما از طریق سایت پلیس راهور 120 می‌توانید قبض خلافی را دریافت کنید. البته برای استفاده از این خدمات ابتدا باید در سایت احراز هویت نیروی انتظامی «سخا» ثبت‌نام کنید. خدمات سامانه استعلام و پرداخت خلافی راهور به صورت آفلاین است. بنابراین اطلاعات مربوط به تخلفات رانندگی را با یک هفته تاخیر نشان می‌دهد. همچنین اگر در این سایت خلافی اتومبیل‌تان را پرداخت کنید حداقل 72 ساعت طول می‌کشد تا در حساب‌تان ثبت شود. اگر مایل به پرداخت اینترنتی نیستید، شناسه قبض را از این سامانه دریافت کنید. سپس برای پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض به دفاتر پلیس 10+ یا دستگاه‌های عابر بانک مراجعه نمایید.

دریافت شناسه قبض با مراجعه حضوری

راه دیگر دریافت شناسه قبض، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+ است. هزینه ارائه خدمات پلیس راهور در این دفاتر در سال 1401 به شرح زیر است:

نوع تعرفه دریافتی مبلغ هزینه دریافتی (ریال)
دریافت قبض خلافی ماشین 113.285
تعرفه رسیدگی غیر حضوری اجراییات (بررسی کسر خلافی) 66.025
اعتراض به هر ردیف خلافی 5.213
در پرینت فهرست جریمه‌های بیش از 3 برگ، برای هر برگ هزینه اضافه دریافت می‌شود.

پرداخت خلافی ماشین

برای پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض کافی است به دستگاه‌های ATM مراجعه کنید. کارت بانکی خود را وارد نمایید و به بخش پرداخت قبوض بروید. سپس با وارد کردن شناسه قبض مبلغ خلافی خود را پرداخت کنید. راه دیگر پرداخت این قبوض مراجعه به دفاتر پلیس 10+ است.

پرداخت خلافی ماشین

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض کافی است به دستگاه‌های ATM مراجعه کنید.

انواع قبض جریمه

پلیس برای اطلاع تخلف به مالک خودرو از قبض جریمه استفاده می‌کند. این قبض‌ها به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

  1. قبض جریمه تسلیمی: پلیس شخصا قبض را به راننده تحویل می‌دهد.
  2. قبض جریمه خودداری یا دوبرگی: پلیس راننده خاطی را جریمه می‌کند اما راننده به هر دلیلی از گرفتن قبض خودداری می‌کند.
  3. قبض جریمه الصاقی: خودرو در محل تخلف وجود دارد اما راننده حضور ندارد. پلیس قبض جریمه را به شیشه پشت یا جلو ماشین الصاق می‌کند.
  4. قبض جریمه دوربین: دوربین‌های نظارتی پلیس اعم از اپراتوری و هوشمند تخلفات راننده را در سیستم پلیس ثبت می‌کند.

علت نداشتن شناسه قبض در برخی جرائم رانندگی

گاهی اوقات پیش می‌آید که تخلفی برای خودرو شما ثبت می‌شود اما شناسه‌ای برای آن صادر نشده است. علت این ماجرا به دستی بودن فرایند ورود اطلاعات پلیس راهور برمی‌گردد. معمولا مورد مذکور، در قبوض جریمه تسلیمی، الصاقی و خودداری پیش می‌آید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود که بعد از گذشت 20 روز از صدور قبض، برای دریافت شناسه به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با فرستادن VIN به شماره پیامک اعلام شده در بخش‌های قبل، شناسه را دریافت نمایید.

عواقب سهل‌انگاری در پرداخت خلافی

افراد باید طی 60 روز جرائم رانندگی‌شان را بپردازند. در غیراینصورت مبلغ برخی جرائم، برای افرادی که در پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یا بدون آن سهل‌انگاری کنند 2 برابر می‌شود. این تنبیه برای قبض‌های تسلیمی، خودداری و الصاقی صدق می‌کند. اگر مبلغ جریمه بیش از 3 میلیون تومان باشد، وسیله نقلیه شما در معرض ریسک توقیف توسط پلیس قرار می‌گیرد. پس بهتر است هر دو هفته نهایتا هر ماه یکبار نسبت به استعلام و پرداخت جرائم اقدام کنید.

علل توقیف خودرو توسط پلیس و لزوم داشتن بیمه شخص ثالث معتبر

علت‌های زیادی برای توقیف خودرو توسط پلیس وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آنها نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر است. فراموش نکنید که اگر پلیس به هر دلیلی ماشین شما را متوقف کند؛ افزون‌بر مدارکی مانند گواهینامه و کارت ماشین، بیمه شخص ثالث را هم می‌گیرد. همچنین خلافی خودرو شما را در سیستم چک می‌کند. پس اگر بیمه‌نامه معتبر ندارید، همین الان برای تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث به بخش محصولات سایت بیمه دات کام مراجعه کنید. در صورتیکه به مشاوره نیاز دارید، با شماره 021-4372 تماس بگیرید. نگران هزینه نباشید؛ خدمات مشاوره تخصصی در کارگزاری بیمه دات کام به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

راه‌های متعددی برای اطلاع از لیست تخلفات رانندگی و پرداخت آن وجود دارد. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از ساده‌ترین آنها است که در این مقاله با جزییات آن آشنا شدیم. اگر در خصوص این موضوع ابهام یا پرسشی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اسرع وقت به شما پاسخ می‌دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 مرداد 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

قوانین دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده به چه صورت است؟

برای آشنایی با نکات مهم در دریافت خسارت با صحنه تصادف بهم ریخته، نکات نوشته شده این مقاله را رعایت کنید.

12 مرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

09 مرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

استعلام خلافی خودرو در منطقه آزاد + جدول جریمه

ایران دارای 9 منطقه آزاد تجاری بندری و غیر بندری است. که قوانین و مقررات متفاوتی دارند این تفاوت ها در آیین نامه راهنمایی و رانندگی هم وجود دارد. پس در این مقاله در مورد استعلام خلافی خودرو در منطقه آزاد صحبت میکنیم.

26 تیر 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

26 تیر 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (تیر و مرداد 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

24 تیر 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث مرداد1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید