27 مهر 1400

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

« بیمه تکمیلی دارید؟» این سوال را معمولا هنگام پرداخت هزینه‌‎های درمان  زیاد می‎‌شنویم. چه بهتر که پاسخ ما به این سوال مثبت باشد. در این‎‌ صورت گاهی تا 90 درصد هزینه‎‌های درمانی‎مان در کوتاه‎‌ترین زمان ممکن ناپدید می‎شود. واقعا تجربه شیرینی ا‎ست زمانی‌‎که متوجه می‌‎شویم با یک برنامه‌‎ریزی مالی درست، بخش زیادی از پس‌‎اندازمان را حفظ کرده‎‌ایم. برای داشتن یک برنامه‎‌ریزی مالی درست باید از قبل خود را برای شرایط بحرانی آماده کنیم. خرید بیمه تکمیلی یکی از راه‎های مطمئن برای مدیریت هزینه‎‌های درمانی‎ است. در این مقاله انواع بیمه تکمیلی و پوشش­‌های آن معرفی شده‎اند. مقایسه بیمه های تکمیلی به شما کمک می‌‎کند تا بهترین  بیمه را بر اساس شرایط و نیازهایتان انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

انواع بیمه‌‎های درمانی

به طور کلی کارکرد بیمه، جبران خسارت ناشی از حادثه برای بیمه‌گزار است. سنگین‎‌ترین خسارت‎‌ها ناشی از حوادثی است که سلامتی افراد را به خطر می‎اندازد. به همین دلیل، داشتن بیمه‎‌های درمانی برای هر فرد ضروری است. این بیمه‎‌ها در دو دسته بیمه‌‎های درمانی پایه و تکمیلی در دسترس هستند. بیمه‌‎های درمانی تامین اجتماعی، سلامت، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و… جزو بیمه‌‎های پایه هستند. این بیمه‎‌ها برخی از هزینه‎‌های درمانی را پوشش نمی‌‎دهند. برای حل این مسئله، طرح بیمه‎‌های تکمیلی در شرکت‎‌های بیمه مطرح شد.

بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه درمانی تکمیلی یکی از انواع بیمه اشخاص است. ارائه خدمات بیمه تکمیلی در برخی از شرکت‎های بیمه، منوط به داشتن دفترچه بیمه پایه است. علتش این است‎که بیمه درمان تکمیلی هزینه مازاد بر بیمه‎های پایه را مطابق با بیمه‎‌نامه تقبل می‌‎کند. برای آشنایی بیشتر درباره بیمه تکمیلی، خواندن مقاله بیمه تکمیلی چیست را پیشنهاد می‌کنیم.

انواع بیمه تکمیلی

این بیمه‎‌نامه به صورت انفرادی، گروهی و خانواده در طرح‌های مختلف بیمه‌ای با پوشش‌ها و حق بیمه‌های متفاوت در اکثر شرکت‌‎های بیمه ارائه می‌‎شود.

شرکت‎های ارائه دهنده بیمه درمان تکمیلی انفرادی

برای داشتن این بیمه‎نامه نیاز به دفترچه درمان پایه نیست. بیمه تکمیلی انفرادی با توجه به سن فرد بیمه‌‎گزار و طرح مورد درخواست وی در شرکت‎‌های زیر ارائه می‌‎شوند:

 1. بیمه تکمیلی انفرادی سامان
 2. بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی تعاون
 3. بیمه تکمیلی انفرادی SOS

شرکت‌‎های ارائه دهنده بیمه درمان تکمیلی گروهی

این بیمه با توجه به تعداد نفرات و تعهدات مورد درخواست هر شرکت یا سازمان تنظیم می‌‎شوند. شما می‌‎توانید از طریق شرکت‌‎های زیر این بیمه‌‎نامه را تهیه کنید:

 1. بیمه تکمیلی دانا
 2. شرکت بیمه البرز
 3. بیمه ایران
 4. شرکت بیمه آسیا
 5. بیمه تکمیلی ملت
 6. شرکت بیمه کارآفرین
 7. بیمه آسماری
 8. شرکت بیمه سامان

شرکت‎‌های ارائه دهنده بیمه تکمیلی خانواده

این بیمه در بعضی از دسته‌‎بندی‎های اسناد بیمه‎ای در دسته بیمه تکمیلی انفرادی شناخته می‎شود.  شما می‎‌توانید از  شرکت‌‎های زیر این بیمه‌‎نامه درمان خانواده  را تهیه کنید:

 

مقایسه بیمه های درمانی تکمیلی

بیمه خانواده و انواع آن

 1. شرکت بیمه آسماری
 2. بیمه سامان
 3. شرکت بیمه SOS

موارد ضروری در انتخاب بیمه تکمیلی

برای انتخاب بهترین بیمه تکمیلی توجه به نکات زیر ضروری است:

 • فرانشیز بیمه‎‌نامه
 • دوره انتظار بیمه‌‎نامه
 • در دسترس بودن مراکز درمانی طرف قرارداد
 • قیمت بیمه‌‎نامه
 • پوشش‎ هزینه‌‎های درمانی بیمه‎‌نامه

اگر در انتخاب بهترین بیمه تکمیلی نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید مطلب بهترین بیمه تکمیلی را در سایت ما بخوانید.

فرانشیز بیمه‎‌نامه

یکی از موضوعات مهم در مقایسه بیمه های تکمیلی ، فرانشیز است. یعنی بخشی از هزینه‌های درمانی شما، که توسط شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود و باید خودتان آن را پرداخت کنید. هرچه فرانشیز یک بیمه درمان تکمیلی کمتر باشد در هنگام بروز خسارت‌ها، هزینه کمتری به دوش بیمه‌گزار می‌افتد. مثلا اگر فرانشیز  بیمه‌ای 10 درصد و مبلغ خسارت یک میلیون تومان باشد؛ شرکت بیمه 900 هزار تومان از مبلغ خسارت را می‌پردازد. پرداخت مابقی آن بر عهده بیمه‌گزار است. فرانشیز در بیمه اموال، اشخاص و مسئولیت وجود دارد. این درصد، بر اساس نوع شرکت، نوع بیمه و نوع قرارداد تعیین می‌شود. در بیمه تکمیلی انفرادی معمولا فرانشیز بین صفر تا 30 درصد است و به شرکت بیمه انتخابی شما بستگی دارد.

دوره انتظار بیمه‌‎نامه

یکی از مهم‌ترین نکات در مقایسه بیمه های تکمیلی مدت زمان دوره انتظار است. لزوم وجود دوره انتظار به خاطر اطمینان از صحت سلامت فرد بیمه‎‌گزار است. فرد بیمه‌‎شده بعد از سپری شدن دوره انتظار می‌تواند برخی از پوشش‌ها مانند خدمات بستری و جراحی را دریافت کند.

دوره انتظار برای پوشش عمل جراحی و بستری در بیمه تکمیلی حداکثر تا ۳ ماه تعیین شده است. در برخی از قراردادهای بیمه تکمیلی گروهی، برای جراحی و بستری دوره انتظاری در نظر گرفته نمی‌شود.

در دو شرکت بیمه تعاون و سامان دوره انتظار بیمه‌‎نامه درمان به شرح زیر است:

 • دوره انتظار بیمه درمان انفرادی سامان برای خدمات بستری و جراحی ۳ ماه و دوره انتظار برای زایمان ۹ ماه می‌باشد.
 • دوره انتظار بیمه‌ی تکمیلی انفرادی تعاون برای پوشش های پاراکلینیکی ۳ ماه و برای زایمان ۹ ماه می‌باشد.

در دسترس بودن مراکز درمانی طرف قرارداد

یکی دیگر از معیارهای مهم درمقایسه بیمه های تکمیلی در دسترس بودن مراکز درمان طرف قرارداد با این شرکت‎هاست. شرکت بیمه‌ای که تعداد مراکز طرف قرارداد بیشتر و در دسترس داشته باشد، همواره گزینه بهتری برای انتخاب بیمه‌‎نامه تکمیلی است. برای اطلاع از مراکز طرف قرارداد بیمه‎‌ها می‌توانید به سایت آن شرکت مراجعه کنید و یا از واحد پشتیبانی‎‌شان کمک بگیرید.

نکته: در صورت مراجعه به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد با بیمه‌‎نامه‌های تکمیلی، بیمه‎‌گزار باید هزینه‌‌های لازم را پرداخت کند. سپس به مراکز پرداخت خسارت بیمه درمان تکمیلی شرکتِ بیمه خود مراجعه نماید. برای دریافت هزینه، ارائه مدارک و پرونده‌‌های پزشکی فرد بیمه‎‌گزار الزامی‎ است.

قیمت بیمه‌‎نامه

« هیچ ارزانی بی‌‎علت نیست، هیچ گرانی بی‎‌حکمت نیست». شما، مفهوم این ضرب‎‌المثل را در انتخاب بیمه درمان ‎تکمیلی به خوبی درک خواهید کرد. ارزان‎‌ترین بیمه تکمیلی می‌تواند یکی از گزینه‌‎ها در انتخاب بیمه تکمیلی گروهی، انفرادی و خانواده باشد. اما این مورد را فراموش نکنید که ارزان‌ترین بیمه، لزوما کامل‌ترین بیمه از لحاظ پوشش‌دهی نیست. در بیمه نامه‌های تکمیلی اگر شما حق بیمه کمتری پرداخت کنید، بالتبع سقف پوشش کمتری هم دریافت می‌کنید. در هر طرح بیمه‌ای سقف پوشش‌های مختلف با حق بیمه‌های متفاوتی ارائه می‌شود. پس با انتخاب طرح‌های بیمه‌ای با پوشش کامل، بیمه‌‎نامه‌‎ای را تهیه کنید که در زمان خسارت در کنار شما باشد. برای خرید بهترین بیمه تکمیلی با قیمت مناسب، شما می‌توانید به صفحه استعلام و خرید بیمه تکمیلی در سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و بیمه تکمیلی مدنظر خود را با وارد کردن مشخصات خود خریداری نمایید.

پوشش‎های هزینه‌‎های درمانی بیمه‌‎نامه

مهم‌ترین معیار در خرید بیمه‌نامه‌های تکمیلی، انتخاب بهترین بیمه تکمیلی از نظر پوشش‎‌های هزینه‎‌های درمانی است. این پوشش‎‌ها با توجه به حق بیمه پرداختی به فرد ارائه می‌‎شود. از این‎‌رو قبل از خرید بیمه‌‎نامه تکمیلی به موارد زیر دقت کنید:

 • تعهدات مختلف طرح‌های بیمه‌‎نامه‌های تکمیلی
 • میزان حق بیمه

بعد از بررسی و مقایسه بیمه های تکمیلی در شرکت‌‎های مختلف، بیمه‌نامه مورد نظرتان را خریداری نمایید.

مقایسه بیمه‌های تکمیلی از نظر پوشش‌دهی

شرکت‌‎های گوناگون پوشش بیمه‌‎ای متفاوتی در طرح‌‎‎های مختلف ارائه می‎‌دهند. از بین این پوشش‌‎ها بررسی و مقایسه خدمات زیر ضروری به نظر می‎رسد.

پوشش بیمه برای هزینه‌‎های عمل جراحی در سال 1400

برای برخی از افراد پوشش جراحی و بستری گزینه‌‎ی مهمی در انتخاب بیمه تکمیلی است. باید گفت شرکت‌های بیمه پوشش‌های مختلفی را برای عمل جراحی و بستری ارائه می‌نمایند. میزان سقف پوشش‎‌های بیمه تکمیلی شرکت‌های مختلف در سال ۱۴۰۰ به ترتیب زیر است:

 • پوشش بستری بیمه تکمیلی SOS:  صد و پنجاه میلیون تومان
 • پوشش بستری و جراحی عمومی بیمه‌ی تکمیلی انفرادی سامان: ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان
 • بستری و جراحی تخصصی بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی سامان: ۷۵ میلیون تومان
 • پوشش بستری عمومی بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی تعاون: ۵۰ میلیون تومان
 • پوشش بستری تخصصی بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی تعاون: ۵۰ میلیون تومان

پوشش‌های بیمه برای هزینه‎‌های زایمان در سال 1400

پوشش زایمان، در طرح‌های بیمه تکمیلی انفرادی ارائه می‌شود. این طرح سقف پوشش‌های مختلفی دارد. میزان سقف پوشش‌های زایمان در انواع بیمه‌های تکمیلی در سال ۱۴۰۰ به ترتیب زیر می‌باشد:

 • پوشش زایمان بیمه تکمیلی SOS: نه میلیون تومان
 • زایمان بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی تعاون: ۷ میلیون تومان
 • پوشش زایمان بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی سامان: ۵ میلیون تومان

پوشش بیمه برای هزینه‎‌های درمان  نازایی در سال 1400

تنها دو شرکت بیمه پوشش نازایی را ارائه می‌دهند. سقف تعهدات پوشش نازایی در شرکت بیمه تعاون و سامان در سال ۱۴۰۰ به ترتیب زیر است:

مقایسه بیمه‌های تکمیلی

پوشش هزینه‎های درمان نازایی

 • پوشش نازایی بیمه درمان انفرادی تعاون : ۷ میلیون تومان
 • بیمه‌ی تکمیلی انفرادی سامان برای نازایی: ۵ میلیون تومان

پوشش بیمه برای هزینه‎‌های دندان‎پزشکی در سال 1400

در بیمه‌های تکمیلی انفرادی طرح‎های مختلفی برای پوشش هزینه‎‌های دندان پزشکی بیمه درمان ارائه می‌شود. سقف پوشش دندانپزشکی هر ساله تغییر می‌کند. سقف پوشش هزینه‎‌های دندانپزشکی در شرکت‎های مختلف برای سال ۱۴۰۰ به ترتیب زیر می‌باشد:

 • پوشش دندانپزشکی بیمه‌ی تکمیلی انفرادی سامان : ۱ میلیون تومان
 • پوشش‌های دندانپزشکی بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی تعاون : ۱ میلیون تومان
 • پوشش دندانپزشکی بیمه‌ درمان تکمیلی SOS: در دو طرح با سقف ۵ میلیون تومان و ۲.۵ میلیون تومان

مطلب پیشنهادی: پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی

پوشش بیمه‌‎ای برای هزینه‌‎های درمانی سرطان در سال 1400

این بیمه‌نامه، برای افرادی که بیمه انفرادی دارند در دسترس است.  بیمه‌‎گزار می‎‌تواند در صورت لزوم از پوشش هزینه‎‌های شیمی درمانی و جراحیِ سرطان استفاده نماید. پوشش شرکت‌های بیمه برای این موضوع به ترتیب زیر می‌باشد:

 • پوشش جراحی و بستری تخصصی سرطان بیمه درمان تکمیلی انفرادی تعاون: تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان
 • پوشش‌های شیمی درمانی در بیمه‌ی تکمیلی SOS: تا سقف ۴۰ میلیون تومان
 • هزینه شیمی درمانی بیمه‌نامه تکمیلی انفرادی سامان : تا سقف ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان
 • پوشش جراحی و بستری تخصصی بیمه‌ی تکمیلی انفرادی سامان: تا سقف ۷۵ میلیون تومان

 

بیمه دات کام یک پلتفرم استعلام، خرید و مقایسه انواع بیمه‌نامه از جمله مقایسه بیمه های تکمیلی است که با در اختیار گرفتن کارشناس‌های متخصص، پاسخگو سوالات شما عزیزان هستند. کافی است قبل از اقدام و خرید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 آذر 1400 / بیمه درمان و تکمیلی

لیست مهم‌ترین مدارک بیمه تکمیلی که بدون آنها دریافت خسارات محال است

چک لیست همه مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارات درمانی از بیمه تکمیلی را در این مقاله بخوانید!

30 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه درمان و تکمیلی

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1400

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

08 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه درمان و تکمیلی

با بیمه تکمیلی برای نازایی با پوشش IVF بچه‌دار شوید!

با خواندن این مقاله ، اطلاعات کاملی درباره شرایط و پوشش‌های بیمه تکمیلی درمان برای نازایی و هزینه های درمان آن و حاملگی کسب می‌کنید.

05 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه درمان و تکمیلی

هزینه عمل چشم در بیمه تکمیلی چگونه محاسبه می‌شود؟ راهنمای کامل پوشش عمل چشم در بیمه

چه مقدار از هزینه عمل چشم سهم بیمه‌شده و چه مقدار سهم بیمه تکمیلی است؟

02 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه تکمیلی / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی ملت: تمام خدمات و پوشش‌های بیمه درمان برای یک ملت

راهنمای کامل بیمه تکمیلی ملت و پوشش‌های متنوع آن را در این مطلب بیمه دات کام بخوانید.

01 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه تکمیلی / بیمه درمان و تکمیلی

انتخاب ارزان‌ترین و بهترین بیمه دندانپزشکی: داشتن دندان و لبخندی زیبا

نکات طلایی انتخاب بهترین بیمه دندانپزشکی تکمیلی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید