16 شهریور 1400

جریمه تسلیمی چیست؟+ 4 روش استعلام و پرداخت قبض جریمه

رانندگی در کنار حس خوش و توامان دلچسبی که دارد می‌تواند با برخی اتفاقات بد نیز همراه باشد. ممکن است برخی تصادفات رخ بیفتد یا حتی جریمه شوید.اما برای این‌که جلوی اتفاق افتادن برخی جریمه‌ها بگیرید بهتر است با انواع آن‌ها آشنا شوید. در این مطلب آموزشی قصد داریم در رابطه با جریمه تسلیمی صحبت نماییم. در ادامه با ما همراه باشید.

از ناخوش‌ترین اتفاقاتی که می‌تواند برای راننده‌ای بیفتد، همین جریمه‌های راهنمایی و رانندگی‌ست.حال فرض کنید به جای یکبار پرداخت جریمه، مجبور شوید آن را دوبرابر پرداخت کنید! می‌توانیم حدس بزنیم که چه‌قدر کامتان تلخ می‌شود. پلیس راهنمایی و رانندگی برای پیشگیری از تصادفات و اتفاقات احتمالی یکسری قوانین را وضع می‌کند.اگر این قوانین به هر دلیلی رعایت نشود، برای راننده متخلف جریمه نوشته می‌شود.درصورتی که این جریمه در موعد مقرر پرداخت نشود،باید دوبرابر جریمه را پرداخت کنید.خودکرده را تدبیر نیست!

جریمه‌های راهنمایی و رانندگی

وقتی پای صحبت برخی از رانندگان می‌نشینیم می‌گویند ماشین خریده‌ایم که خرجمان کم‌تر شود، نه تنها این خرج‌ها کمتر نشده، بلکه سر به فلک کشیده است! از عوارض سالیانه خودرو گرفته تا نگهداری اتومبیل که گاهی هزینه‌های سنگین را برای رانندگان در پی دارند. حال اگر بگذریم از جریمه‌هایی که هنگام تخلف به ما وارد می‌شود و باید مبلغی برای جریمه‌ها نیز کنار بگذاریم.

وضعیت اقتصادی کمرشکن شده است. می‌توان با یک رانندگی ایمن،می‌توان تعداد خلافی خودرو را کاهش داد و برای همیشه از آن‌ها دور بود. بهتر است برای جلوگیری از جریمه شدن، اطلاعات کامل را درباره آن‌ها کسب کنید.

انواع جریمه‌هایی که در قوانین راهنمایی و رانندگی وجود دارند به شرح زیر هستند:

 1. جریمه الصاقی
 2. جریمه دوبرگی
 3. جریمه تسلیمی
 4. ثبت خلافی با دوربین
 5. جریمه خودداری

قبض جریمه تسلیمی چیست؟

گاهی پیش می‌آید که مامور راهنمایی و رانندگی با دیدن تخلفی از سمت شما، ایست دهد و مدارک ماشین و گواهی‌نامه را از شما درخواست کند. پس از مشاهده‌ی آن‌ها قبض جریمه را به دستان شما هدیه می‌کند و شما از این هدیه‌ای که توفیق اجباری شده است قطعا مغموم خواهید شد.

اطلاعات مندرج در قبض جریمه تسلیمی

 • مشخصات راننده
 • مشخصات گواهینامه
 • مشخصات وسیله نقلیه(رنگ و شماره پلاک)
 • مشخصات افسر جریمه کننده با قید کد
 • نوع تخلف
 • محل تخلف
 • کد تخلف
 • زمان و تاریخ دقیق تخلف

شاید بپرسید تا چه زمانی باید قبض تخلف تسلیمی را پرداخت کنیم؟

در پاسخ باید گفت: تا 60 روز پس از دریافت قبض باید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. در غیر این صورت، می‌بایست دو برابر جریمه دریافتی را پرداخت کنید.

اگر خاطرتان باشد در گذشته قبض جریمه‌های تسلیمی به صورت دست‌نویس بودند، اما امروزه شناسه‌های قبض را به صورت الکترونیکی صادر می‌کنند.برای پرداخت آن‌ها نیز می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پرداخت قبض جریمه تسلیمی

رانندگانی که به سرپیچی از قوانین راهنمایی و رانندگی عادت کرده و مدام تخلف می‌کنند، به روش‌های مختلفی جریمه خواهند شد.

این روزها باید فکر رهایی از جریمه و خلافی خودرو را با پیشرفت تکنولوژی از سر بیرون کرد.  دوربین‌ها و پلیس راهنمایی و رانندگی  همه جا نظاره‌گر خلافی خودروی شما هستند.

علاوه‌ بر جریمه شدن باید نسبت به پرداخت این جریمه‌ها نیز اقدام نمایید. برای پرداخت جریمه‌ها باید شناسه قبض یا خود برگه جریمه را به همراه داشته باشید.اگر افسر قبض جریمه را به دست شما دهد یعنی جریمه تسلیمی‌ست و باید از شیوه‌های پرداخت قبض جریمه تسلیمی استفاده کنید.

روش‌های پرداخت جریمه تسلیمی

روش‌های مختلفی برای پرداخت خلافی خودرو از جمله جریمه تسلیمی وجود دارد:

پرداخت از طریق ATM

چنانچه قبض‌های تسلیمی را به صورت الکترونیکی دریافت کرده باشید، می‌توانید به خودپردازها (ATM) مراجعه کرده و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

با به همراه داشتن کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، شناسه قبض و شناسه پرداخت که روی برگه جریمه حک شده است می‌توانید جریمه دریافتی را پرداخت نمایید.

برای اطمینان مبلغ جریمه را با مبلغ نمایش داده شده روی دستگاه ATM تطابق داده و رسید چاپی را نیز دریافت کنید.

پرداخت قبض جریمه تسلیمی اینترنتی

این روزها پرداخت اینترنتی به علت سهولت انتقال و سرعت بالا طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما می‌‌توانید قبوض جریمه را نیز از این درگاه‌های اینترنتی پرداخت نمایید. برای اطمینان بیشتر از اعتبار درگاه‌های اینترنتی آگاه و پس از آن اقدام به تراکنش کنید.

پرداخت قبض جریمه تسلیمی از طریق تلفن

برای پرداخت قبوض جریمه نیز می‌توان با شماره 2784-021 تماس گرفت. پس از دریافت شناسه پرداخت می‌توان قبض جریمه را پرداخت کرد.برای استفاده از این روش نیز باید کارت‌های پرداخت‌تان عضو شبکه شتاب بوده و رمز دوم داشته باشید.

پرداخت قبض جریمه تسلیمی با اپلیکیشن

این روزها بیشتر افرادی که دارای تلفن هوشمند هستند در آن اپلیکشین‌‎های خلافی خودرو را نصب دارند.در بخش خدمات می‌توانند جریمه‌های خودرو را پرداخت کرده و حتی استعلام خلافی خودروی خود را دریافت کنند.اپلیکیشن‌های مختلفی در این زمینه فعالیت داشته که بهتر است معتبرترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

راحت‌ترین روش استعلام و پرداخت خلافی خودرو

سعی داشتیم در این مقاله شما را به طور کامل با مفهوم جریمه تسلیمی و راه‌های پرداخت آن آشنا کنیم. اما گاهی پیش می‌آید برخی از راننده‌ها قصد داشته باشد از تمامی جرایم خود باخبر باشند. در چنین شرایطی پیشنهاد ما به آن‌ها استعلام خلافی خودرو است. زیرا با این عمل می‌توانید تمامی تخلفاتی که مرتکب شده‌اند را مشاهده کرده و برای پرداخت آن‌ها برنامه ریزی داشته باشند.

برای استعلام تخلفات رانندگی راه‌های زیادی وجود دارد. از مهم‌ترین و کاراترین این روش‌ها می‌توان به استعلام از سایت راهور، استعلام تلفنی، استعلام خلافی خوردو با پیامک و…  اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید راهنمای کامل استعلام خلافی خودرو را در سایت ما مطالعه کرده و به پاسخ تمامی سوال‌های خود را دریافت نمایید.

همچنین می‌توانید با شماره‌ی 4372-021  تماس حاصل فرمایید و از مشاورین بیمه دات کام در زمینه رانندگی ایمن، بیمه‌های خودرو نظیر بیمه شخص ثالث اتومبیل و بیمه بدنه و سایر بیمه‌ها درخواست مشاوره داشته باشید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

با بیمه های عجیب دنیا آشنا شوید

برخی از بیمه‌ها واقعا عجیب و خنده دار هستند. مثل حس بویایی. اما وقتی بدانید که چرا برخی این حواس خود را بیمه می‌کنند، شاید به آنها حق بدهید...

01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

01 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

کد کارگاهی بیمه؛ تمام شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن

زمانی که پس از کلی مشغله و سختی موفق می‌شوید شرکتی را به نام خود تاسیس کنید؛ هنوز هم بسیاری از راه‌های نرفته را باید طی کنید. کد کارگاهی بیمه،

31 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

30 شهریور 1400 / بیمه بدنه / مجله بیمه

کارشناسی برق خودرو؛ اهمیت و لزوم کارشناسی سیستم برق ماشین قبل از خرید

اهمیت و لزوم کارشناسی برق خودرو قبل از خرید خودرو. کارشناس چه مواردی را بررسی می‌کند؟

29 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

بیمه تکمیلی SOS؛ هر آنچه باید برای دریافت این بیمه باید بدانید

راهنمای کامل بیمه تکمیلی SOS، مدارک و شرایط مورد نیاز بهره‌مندی پوشش‌های بیمه تکمیلی SOS را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید