31 تیر 1402

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

سالها پیش اگر با وسیله نقلیه خود مرتکب تخلفی می‌شدیم، افسر قانونمند راهنمایی و رانندگی به روش‌های سنتی به استقبالمان می‌آمد و خلقمان را تنگ می‌کرد! اما پیشرفت تکنولوژی این اصل را به همه ما ثابت کرد که ثبت تخلفات نیز می‌تواند راه ساده‌تری داشته باشد.راهی که حتی کوچک‌ترین تخلفات نیز از چشمش دور نمی‌ماند و نیازی به بودن افسر نیز نخواهد بود. دوربین‌های موجود در جاده‌ها و خیابان‌ها جرایم را ضبط و در پرونده‌ی سوابق درج خواهند کرد.این‌روزها روش ثبت خلافی با دوربین بسیار شناخته شده است و تقریبا همه‌ی رانندگان از وجود آن باخبرند.

دوربین‌های ثبت خلافی ،  از دسته‌ی دوربین‌های مداربسته هستند که در مکان‌های مشخصی نصب می‌شوند.وظیفه‌ی اصلی این دوربین‌ها بررسی تخلفات و ثبت آن‌هاست. با این کار در واقع از تلفات جاده‌ای و تصادفات شدید جلوگیری خواهد شد.

انواع دوربین ثبت خلافی

برای این‌که تخلف‌های راهنمایی و رانندگی ثبت شود، روش‌های زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها ثبت خلافی با دوربین است که به دو صورت مکانیکی یا هوشمند صورت می‌پذیرد.در هر دوی این روش‌ها، رانندگان  با یک دوربین قدرمتند روبه‌رو هستند که ریز‌ترین تخلفات از چشمان تیزبینش دور نمی‌ماند.

این دوربین‌ها به روش‌های متفاوتی ثبت تخلف خواهند کرد:

دوربین هوشمند راهنمایی و رانندگی

این نوع دوربین در فاصله بین دو اتوبان یا درکنار چراغ‌های راهنمایی دیده‌می‌شوند. دوربین‌های هوشمند پلیس راهنمایی و رانندگی به لطف داشتن هوش مصنوعی، این توانایی را دارد که در زمان تخلف، تصویری از خودرو یا موتور شما را ثبت نماید.تصویر خروجی این دوربین‌ها حاوی پلاک خودرو است که در پرونده‌ی راهنمایی رانندگی شخص راننده قرار خواهد گرفت.

البته برای استعلام و گرفتن خلافی موتور با پلاک بهتر است که مقاله خلافی موتور بیمه دات کام را مطالعه کنید.

دوربین اپراتوری برای ثبت جرایم رانندگی

در این روش نیاز به  اپراتوری‌ست که در پشت دوربین بنشیند و به کمک آن تخلفات را بررسی ‌کند.این مدل ثبت تخلفات بیشتر برای کنترل کردن جاده‌ها و سرعت خودروها به کار می‌رود.

ممکن است این شبهه برای شما پیش آید که شاید خلافی با دوربین اپراتوری درست نباشد. برای رفع این شک می‌توانید پس از مشاهده لیست خلافی خودرو و موتور اعتراض نمایید. تمامی اتفاقات رخ داده در این دوربین ضبط شده و جای هیچ‌گونه نگرانی نخواهد بود. چنانچه این تخلف به اشتباه ثبت شده باشد، شما جریمه‌ای پرداخت نخواهید کرد.

دوربین‌های دستی؛ ثبت جرایم و تخلفات رانندگی در جاده‌ها

دوربین‌های دستی برای ثبت تخلفات مرتبط با سرعت در جاده‌ها، استفاده می‌شوند. دقت این دوربین‌ها نسبت به انواع دیگری که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت کردیم، کمتر است. دوربین‌های دستی به صورت اتوماتیک تخلفات را ثبت نمی‌کنند. برای ثبت تخلفات با این دوربین‌ها افسر راهنما و رانندگی باید با استفاده از دوربین ماشین‌های در حال حرکت را نظاره کند. احتمالا این دوربین‌ها را به وفور در جاده‌ها دیده باشید.

دوربین‌های خودرویی نصب شـده در داخل خودرو پلیس

ماموران ناجا معمولا در خیابان‌ها، جاده‌ها و مکان‌های خلوت؛ برای کنترل سرعت وسایل نقلیه از دوربین‌های خودرویی استفاده می‌کنند. دوربین‌های خودرویی در داخل خودروی پلیس نصب می‌شوند و برای تشخیص سرعت به پلیس کمک می‌کنند.

کد دوربین های راهنمایی و رانندگی

احتمالا می‌پرسید آیا تمام دوربین‌های ثبت خلافی راهنما و رانندگی کد دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که بله! اگر دوربین ثبت خلافی نصب شده در خیابان به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی دارای کد نباشد، نمی‌تواند جرایم را ثبت کند. کد دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به وسیله پلیس تعیین می‌شوند. شهروندان درباره اینکه کدام دوربین‌های ثبت خلافی دارای کد هستند نباید اطلاعاتی داشته باشند.

موضوع مهم بعدی در مورد ثبت خلافی با دوربین این است که بدانیم جریمه دوربین بعد از چند روز ثبت میشود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تخلفات در فاصله ۷ تا ۱۰ روز به سرورهای گیرنده منتقل می‌شوند و کمتر دو هفته بعد می‌توانید از میزان جریمه، ساعت دقیق و فضایی که تخلف در آن اتفاق افتاده مطلع شوید.

آیا دوربین‌های سرعت سنج در شب هم می‌توانند تخلفات را ثبت کنند؟

آیا دوربین‌های ثبت تخلفات در شب هم عمل می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! شب و روز بودن تاثیری بر روی ثبت تخلفات به وسیله دوربین‌های هوشمند ندارد. دوربین‌های ثبت سرعت می‌توانند شب‌ها هم تمامی تخلفات را ثبت کنند. این دوربین‌ها در شب با کمک اشعه‌هایی که از خود ساطع می‌کنند، می‌‍‌توانند پلاک و تخلفات را ثبت نمایند.

استعلام بیمه شخص ثالث

نحوه عملکرد دوربین کنترل سرعت

دوربین‌های کنترل سرعت در دو نوع پرتابل (سیار) یا ثابت هستند.  بیشتر این دوربین‌های مداربسته لیزری بوده و مسافت 300 متری را پوشش خواهند داد.

عملکرد این دوربین‌های راهنمایی و رانندگی ثابت به دو روش صورت می‌گیرد:

 1. دوربین‌هایی که پلاک خودروهای در حال حرکت را می‌خوانند و به صورت موقت زمان عبور خودرو را ذخیره می‌کنند.
 2. دوربین‌هایی که سرعت وسیله نقلیه را محاسبه می‌کنند.

چند نوع تکنولوژی دوربین راهنمایی رانندگی برای ثبت تخلف وجود دارد؟

تکنولوژی هایی که در دوربین‌های ثبت خلافی خودرو  وجود دارند را در زیر برای شما آورده‌ایم:

 • لیزر
 • رادار
 • پردازش تصاویر
 • لوپ

جریمه کدام دوربین راهنمایی و رانندگی زودتر ثبت می‌شود؟

در صورتی که دوربین اپراتوری، جریمه‌ی شما را ثبت کند، افسر فرمان ایست خواهد داد.  افسر بعد از متوقف کردن خودرو، برگه جریمه راهنمایی و رانندگی را در اختیار راننده  قرار می‌دهد.

در بیشتر موارد، دوربین‌های هوشمند گزارشگر جریمه‌های خودروها هستند.حتی ممکن است شما روحتان هم از تخلفی برخوردار نباشد.این تخلفات ثبت شده بین 7 تا 10روز به سرورهای گیرنده منتقل شده و شما می‌توانید بعد از دوهفته از جریمه ثبت خلافی با دوربین مطلع شوید.

دوربین راهنمایی رانندگی چگونه کار می کند؟

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی  قابلیت خواندن پلاک‌ها یا ANRP دارند.  این دوربین‌ها براساس برنامه‌های مشخص پلاک‌های خودروهای در حال عبور را شناسایی و ضبط خواهند کرد.

گاهی برخی رانندگان شیطنت‌شان گل کرده و نرسیده به دوربین، سرعت خود را کاهش می‌دهند، غافل از این‌که نمی‌دانند این جریمه‌ها به راحتی ثبت خواهند شد. سرعت دوربین‌ها بیشتر از حد تصور است و نمی‌توان آن‌ها را دست کم گرفت.

عملکرد دوربین راهنمایی رانندگی در دوران همه گیری کرونا چگونه است؟

در این زمان که کرونا بیداد می‌کند، محدودیت‌های تردد نیز در برخی نقاط وجود دارد که در آن‌ها امکان سرایت ویروس بیشتر است. در زمان  محدودیت‌ها، رانندگان خودرو و موتورسواران نمی‌توانند به مکان‌های ممنوع در ساعات مشخص تردد کنند. برای کنترل این موضوع از دوربین‌های راهنمایی و رانندگی پلاک خوان کمک گرفته‌شده‌است.از دوربین‌ها برای صدور قبوض جریمه و قبض‌ خلافی ثبتی با دوربین جهت اعمال قانون به پلیس ارجاع داده‌می‌شوند.

دوربین های ثبت تخلف چه جرایمی را ثبت می کنند؟

رایج‌ترین خلافی ثبت شده با دوربین به شرح زیر هستند:

 1. سرعت غرمجاز وسایل نقلیه (برای اطلاعات بیشتر در خصوص سرعت مطمئنه، مقاله حداکثر سرعت مجاز در معابر را مطالعه کنید.)
 2. عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 3. پارک غیرمجاز و توقف در محل
 4. سبقت غیر مجاز و…

پلیس راهنمایی و رانندگی برای هریک از تخلفات بالا، باید دوربین مداربسته مناسبی را انتخاب و نصب نماید؛ مثلا برای ثبت سرعت غیرمحاز از دوربین ثبت سرعت استفاده می‌شود که این دوربین تخلفات را تا سرعت 250 کیلومتر بر ساعت با دو درصد احتمال خطا ثبت می‌نماید. ( ثبت خلافی با دوربین در این شیوه به صورت تصویر یا فیلم خواهد بود)

جریمه خودروهای بدون بیمه با دوربین‌های ترافیکی

پلیس راهور فراجا اعلام کرد که خودرو‌های فاقد بیمه به وسیله دوربین‌های ترافیکی و ماموران راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شوند. همان طور که می‌دانید یکی از موارد ضروری برای تردد خودرو تهیه و خرید بیمه شخص ثالث است و به همین دلیل تمام وسایل نقلیه موتوری از جمله خودروها باید با داشتن بیمه‌نامه معتبر در معابر و جاده‌ها حرکت کنند.

نداشتن یا منقضی شدن اعتبار بیمه شخص ثالث تخلف است و این خودروها مشمول جریمه می‌شوند.

همچنین بانک اطلاعاتی شرکت‌های بیمه با پلیس راهور در ارتباط بوده و همین امر موجب شده تا افراد متخلف به راحتی به وسیله دوربین‌ها شناسایی شده و جریمه شوند. در همین راستا دوربین‌های جاده‌ای به شکلی تنظیم شده‌اند که اگر خودرویی فاقد بیمه معتبر باشد از سوی دوربین‌ها جریمه خواهد شد. همچنین ماموران پلیس نیز در صورت مشاهده خودروی بدون بیمه یا بیمه نامه منقضی شده نسبت به جریمه آن اقدام خواهند کرد.

بنابراین لازم است تمامی رانندگان حتما قبل از شروع سفر و تردد در معابر از تاریخ بیمه‌نامه خود مطمئن شده ودر صورت اتمام این تاریخ نسبت به تمدید آن اقدام کنند، تا مشمول جریمه نشوند.

لیست خلافی ثبت شده با دوربین

به طور کلی دوربین راهنمایی رانندگی، قادر به ثبت خلافی‌های خودرو و موتور زیر است:

 • ورود به محدوده طرح ترافیک
 • ورود خودروها و موتورسیکلت ها به لاین اتوبوس های تندرو
 • عبور از چراغ قرمز
 • سرعت غیر مجاز
 • توقف و پارک در محل های غیر مجاز
 • گیت عوارض بین شهری

برای پرداخت عوارض آزادراهی می‌توانید از سامانه بیمه دات کام اقدام نمایید و پیش از جریمه شدن، عوارض خودروی خود را پرداخت نمایید.

برای مشاهده خلافی موتورسیکلت می‌توانید مقاله خلافی موتورسیکلت bimeh.com را مطالعه کنید.

آیا دوربین‌های ثبت سرعت، در شب نیز عمل می‌کنند؟

شب‌ها که ما می‌خوابیم، دوربین‌ها بیدارند!

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی در روز و شب تخلفات را ثبت خواهند کرد. شاید بپرسید  چگونه با تاریکی هوا این تخلفات ثبت می‌شوند؟در حقیقت، با کمک اشعه‌هایی که درون این دوربین‌ها وجود دارند، پلاک خودروهای متخلف تشخیص داده شده و تخلفات به راحتی ثبت خواهند شد.

آیا می‌توان تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین پلیس را مشاهده کرد؟

احتمالا برای شما هم سوال است که چگونه می‌توان تصاویر خلافی خودرو را مشاهده کرد؟ در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که پلیس +10 برای رفاه حال شهروندان و ارائه خدمات پرکاربرد برنامه پلیس من را منتشر کرده است. با استفاده از این برنامه افراد می‌توانند بسیاری از امور وابسته به این سازمان را به صورت غیرحضوری پیگیری کنند. پلیس+10 امکان مشاهده خلافی خودرو و تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین‌های کنترل سرعت را از طریق این اپلیکیشن در دسترس شهروندان قرار داده است.

آیا مشاهده عکس دوربین ثبت خلافی فایده‌ای دارد؟

ثبت تخلفات رانندگی را چگونه می‌توان پیگیری کرد؟ جریمه دوربین کجا ثبت می‌شود؟ حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با عبور از برخی دوربین‌های ثبت خلافی احساس کنید تصویر شما به وسیله این دوربین‌ها ثبت شده‌است. گاهی هم افراد به تخلفی که دوربین‌ها برای آن‌ها ثبت کرده‌است اعتراض دارند. مشاهده تصویر ثبت شده به شما کمک می‌کند، تخلف ثبت شـده را ببینید. در هر صورت شما ملزم به پرداخت جریمه تخلف ثبت شده هستید. فقط در صورتی که تخلف یا جریمه مورد اعتراض در دوربین‌ها ثبت نشده باشد، می‌توانید اعتراض خود را ثبت کنید. در این حالت در صورت محق بودن اعتراض شما، جریمه حذف می‌شود.

استعلام بیمه بدنه

ثبت تخلف با دوربین راهنمایی و رانندگی چه میزان است؟

جریمه رانندگی در سال ۱۴۰۱ برای خلافی‌ خودرو به شرح زیر است:

( البته مبالغ این جدول برای سال ۱۴۰۰ می‌باشد. برای محاسبه جرایم رانندگی در سال ۱۴۰۱ به مبلغ هر جریمه ۵ درصد افزوده می‌شود.)

 • کدعنوان تخلف رانندگیمبلغ جریمه (1400) به ریال
  الفبپ
  کلانشهرها، مراکز استان ها، جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتیسایر شهرروستاها و راه های روستایی
  2001هرگونه ‌حركات نمایشی ‌مانند دور زدن درجا یا‌ حركت موتورسیكلت بر روی یک ‌چرخ1.575.0001.377.000765.000
  2002تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت)2.100.0001.890.0001.050.000
  2003سبقت در راه های دو طرفه2.100.0001.890.0001.050.000
  2004عبور از چراغ قرمز2.100.0001.890.0001.050.000
  2005حرکت به صورت مارپیچ1.575.0001.377.000765.000
  2006حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها و آزادراه ها1.575.0001.377.000
  2007رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روانگردان و افیونی

   

  4.200.0004.200.0004.200.000
  2008تجاوز از سرعت مجاز بیش از 30 تا 50 کیلومتر بر ساعت

   

  2.100.0001.890.0001.050.000
  2009عبور از محل ممنوع945.000545.000210.000
  2010تجاوز به چپ از محور راه765.000630.000315.000
  2011عبور وسایل نقلیه از پیاده رو663.000357.000153.000
  2012رعایت نکردن حق تقدم525.000315.000153.000
  2013دور زدن در محل ممنوع765.000630.000315.000
  2014استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی1.050.000840.000420.000
  2015نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب765.000630.000459.000
  2016عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک (ادغام با کد 2020)

   

  1.050.000840.000630.000
  2017رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز630.000525.000357.000
  2018عدم رعایت محدودیت های زمانی یا مکانی یا شرایط مندرج در گواهینامه از جمله استفاده از عینک، سمعک یا تجهیزات خاص630.000525.000357.000
  2019عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین با پلیس مدرسه630.000525.000357.000
  2020عدم رعایت مقررات حمل بار1.050.000840.000630.000
  2021نصب پلاک های متفرقه یا تغییر استاندارد پلاک وسیله نقلیه525.000525.000525.000
  2022مغایرت مشخصات فنی با کارت شناسایی وسیله نقلیه525.000525.000525.000
  2023در آغوش داشتن اطفال در هنگام رانندگی525.000420.000420.000
  2024حمل تیرآهن و دیگر موارد مشابه بدون رایت موارد ایمنی765.000630.000459.000
  2025عدم رعایت مقررات حمل بارهای ترافیکی1.050.000840.000630.000
  2026عدم اقدام به تعویض پلاک به هنگام خرید و فروش وسیله نقلیه525.000420.000420.000
  2027هرگونه دخالت و دستکاری سرعت نگار در خودروهای حمل و نقل عمومی525.000525.000525.000
  2028نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر525.000525.000525.000
  2029توقف دوبله در محل ایستادن ممنوع525.000420.000210.000
  2030عبور كامیون و اتوبوس درخط سرعت بزرگراه‌ها و آزادراه‌های دارای بیش از دوخط عبور در هر سمت

   

  525.000420.000
  2031حمل مواد سوختی خارج از باک توسط وسایل نقلیه غیر مجاز يا نصب باک غیر مجاز525.000525.000525.000
  2032سوار كردن مسافر یا سرنشین داخل صندوق عقب یا هر قسمت خارجی وسیله نقلیه525.000420.000210.000
  2033رانندگی با وسیله نقلیه با پلاک غیر مجاز و یا دارای پلاک‌گذر موقت “ویژه” تعمیری خارج از زمان و مكان تعیین شده و یا پلاک تعویض نشده متعلق به مالک قبلی525.000525.000525.000
  2034حمل مواد محترقه با وسایل نقلیه غیرمجاز525.000525.000525.000
  2035نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله نقلیه عمومی765.000630.000459.000
  2036استفاده از نورافکن یا چراغ دارای نور خیره کننده,چراغهای الوان, اضافی و داشتن نور سفید در عقب و نور قرمز در جلو وسیله نقلیه

   

  525.000420.000315.000
  2037نصب هرگونه تجهیزات یا اجسام اضافی روی بدنه وسیله نقلیه یا روی چرخ ها که از سطح بیرونی وسیله نقلیه تجاوز نماید.525.000420.000315.000
  2038توقف و سطح معبر در حریم یا خود تقاطع با بخش های شطرنجی525.000420.000
  2039عدم رعایت فاصله طولي و عرضی با وسیله نقلیه جلویی یا جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو630.000525.000357.000
  2040عدم اعلام نشانی محل سكونت جدید مالک وسیله نقلیه در مهلت تعیین شده از تاریخ تغییر محل سكونت به اداره راهنمایی و رانندگی525.000420.000210.000
  2041سبقت از سمت راست وسیله نقليه دیگر در راه‌هایی با امکان رفت و برگشت فقط خط عبوری یا با استفاده از شانه راه765.000630.000459.000
  2042عدم تجهیز وسایل نفليه به علایم هشدار دهنده در عملیات اجرایی و عمرانی راه‌ها525.000525.000525.000
  2043سبقت اتوبوس و كامیون در داخل شهر420.000315.000
  2044توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل، داخل تونل و داخل یا حریم تقاطع‌های راه آهن630.000459.000315.000
  2045نشاندن مسافر يا سرنشين در سمت چپ راننده420.000315.000210.000
  2046سواركردن یا سوار شدن و پیاده شدن يا آویزان شدن از وسیله نقلیه در حال حركت420.000315.000315.000
  2047نداشتن یا ناخوانا بودن پلاک جلو630.000630.000630.000
  2048روشن نکردن چراغ از غروب تا طلوع420.000315.000105.000
  2049حركت عمدی به موازات اتومبیل که باعث كندی و انسداد ترافیک شود420.000315.000105.000
  2050حركت‌نكردن وسایل‌نقلیه بین دو خط يا تغییر خط‌حركت بدون رعایت‌ مقررات مربوطه در معابر دارای خط‌كشی‌

   

  525.000357.000105.000
  2051عبور وسایل نقلیه غیر مجاز از خط ویژه840.000630.000
  2052نصب و استفاده از تجهیزات سمعی و بصری مانند چراغ‌گردان، آژیر و غیره در خودروهای غیرمجاز420.000315.000210.000
  2053رعایت نکردن مسیرهای تعیین شده حركت در معابر منتهی به تقاطع‌ها420.000315.000105.000
  2054استفاده از وسایل آتش زا در داخل وسیله نقلیه420.000420.000420.000
  2055باز كردن قفل مخصوص وسایل نقلیه بسته شده توسط مامورین راهنمايی ورانندگی420.000420.000420.000
  2056تجاوز از سرعت مجاز (تا 30 كیلومتر در ساعت)630.00459.000315.000
  2057بارگیری نکردن صحیح و مهار ایمن محموله ها657.000450.000315.000
  2058تخلیه نخاله، زباله، مصالح ساختمانی، فاضلاب و ايجاد هرگونه مانع در مسير راه‌ها و حریم آن‌ها525.000525.000525.000
  2059حمل كود، زباله، نخاله و مصالح ساختمانی و غیره بدون حفاظ و پوشش لازم420.000315.000210.000
  2060عدم توجه به فرمان ایست و حركت پليس420.000420.000420.000
  2061حمل بار تجاری با استفاده وسايل نقليه عمومی حمل مسافر420.000420.000210.000
  2062توقف در محل ایستادن ممنوع420.000315.000105.000
  2063نداشتن کارت معاینه فنی525.000315.000210.000
  2064حمل جنازه با وسایل نقلیه غیر مجاز420.000315.000105.000
  2065خودداری از كنار بردن وسیله نقلیه متوقف شده به دلیل آسیب یا تصادف315.000210.000105.000
  2066رعایت نکردن فاصله طولی و عرضی كافی قبل، حین و بعد از سبقت315.000210.000105.000
  2067راه ندادن به وسیله نقلیه پشت سر برای سبقت315.000315.000105.000
  2068رعایت نکردن مقررات در گردش‌ها315.000315.000105.000
  2069نصب هر نوع علایم يا الصاق هر نوع نوشته، آگهی و تصاویر روی بدنه یا قسمت درونی وسایل نقلیه عمومی مسافربری بدون مجوز315.000210.000210.000
  2070حركت كمتر از سرعت مقرر در صورت نبودن مانع در معابر

   

  315.000210.000105.000
  2071توقف وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر و بار در خارج از مکان های تعیین شده315.000210.000105.000
  2072استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی با سرعت کمتر از 60 کیلومتر بر ساعت1.050.000840.000420.000
  2073بیرون ریختن ضایعات و آشغال از خودرو315.000210.000105.000
  2074استفاده نادرست از علایم ايمنی و هشدار دهنده وسیله نقلیه متوقف شده در سطح راه‌ها459.000615.000153.000
  2075ریختن ‌روغن، بنزین، نفت، گاز(گازوییل) یا سایر مایعات آلوده روی راه315.000210.000105.000
  2076توقف ساير وسایل نقلیه در ايستگاه وسایل نقليه عمومی

   

  315.000210.000105.000
  2077گردش به چپ یا راست در محل ممنوع315.000210.000105.000
  2078توقف وسایل نقلیه در سطح سواره رو راه‌ها یا شانه كناری315.000210.000105.000
  2079تغییر محل نصب پلاک وسیله نقلیه315.000315.000315.000
  2080نداشتن وسایل ایمنی سالم و متناسب با فصل315.000210.000210.000
  2081حمل مسافر با وسایل نقلیه شخصی یا غیر مجاز315.000210.000105.000
  2082ورود و تردد وسایل نقلیه غیر مجاز در معابر، محدوده‌ها ومناطق ممنوعهحذفحذفحذف
  2083نداشتن یا استفاده نکردن از سامانه تهویه مطبوع برای وسایل نقلیه عمومی مسافربری315.000315.000105.000
  2084رعایت نکردن مقررات مربوط به تابلوی ایست یا چراغ چشمک زن راهنمایی در تقاطع‌ها و میادین315.000315.000105.000
  2085توقف دوبله در معابر315.000210.000105.000
  2086حركت با دنده عقب غیر ضروری در راه‌ها420.000315.000105.000
  2087حمل سرنشین توسط وسایل نقلیه كشاورزی و عمرانی315.000315.000210.000
  2088توقف وسایل نقلیه در حاشیه راه‌ها برای فروش كالا459.000315.000153.000
  2089نداشتن آج مناسب در سطح اتكای لاستیک با استفاده از لاستیک‌های فرسوده

   

  459.000315.000153.000
  2090تردد با وسیله نقلیه دودزا459.000315.000153.000
  2091حمل اشیاء كثیف، آلوده و حیوانات و غیره اذیت کننده مسافران وسایل ‌نقلیه ‌عمومی

   

  315.000210.000105.000
  2092استفاده کردن از کلاه ایمنی توسط راکب و سرنشین630.000630.000630.000
  2093استفاده کردن از کلاه ایمنی توسط راکب و سرنشین در آزادراه ها و بزرگراه ها و جاده ها630.000420.000210.000
  2094نداشتن بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در وسایل نقلیه عمومی459.000315.000153.000
  2095مغایرت مشخصات مسافر یا محموله با صورت وضعيت يا استفاده مكرر از یک بارنامه یا صورت وضعیت

   

  459.000459.000459.000
  2096عدم رعایت مسیرهای تعيين شده توسط رانندگان وسایل نقلیه ترانزیت

   

  315.000315.000315.000
  2097سواركردن مسافر بدون صدور بليط در وسایل نقلیه مسافربری315.000210.000105.000
  2098سوار كردن سرنشین اضافی به ازای هر نفر در وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر در جاده‌های بین شهری و راه‌های روستايی

   

  315.000105.000
  2099قبول نکردن مسافر برای سوار کردن315.000210.000105.000
  2100تعمیر يا شستشوی وسیله نقلیه در راه‌های عمومی315.000210.000
  2101توقف منجر به سدمعبر یا اختلال در عبورومرور315.000210.000105.000
  2102عبور وسایل نقلیه از بين دستجات نظامی، انتظامی، دانش آموزان يا تشییع كنندگان یا دستجات عزاداری315.000210.000105.000
  2103توجه نکردن به هشدار و علایم وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت315.000210.000105.000
  2104نداشتن تجهیزات پیش بينی شده در برگ بازبینی فنی سلامت وسایل نقلیه عمومی315.000210.000105.000
  2105آموزش رانندگی در محل های غیرمجاز315.000210.000105.000
  2106نصب نکردن پلاک با ابعاد بزرگ روی خودروهای باری بزرگ سنگین و اتوبوس ها315.000210.000105.000
  2107توقف وسایل نقلیه در پیاده رو420.000315.000105.000
  2108سوار یا پیاده كردن مسافر درخارج از پایانه‌های مسافربري یا محل‌های مجاز420.000315.000
  2109استفاده از لاستيک‌های خارج از استاندارد وسیله نقلیه420.000315.000105.000
  2110همراه نداشتن دفترچه یا تجهیزات ثبت سرعت و ساعت در وسایل نقلیه عمومی315.000210.000105.000
  2111همراه نداشتن گواهینامه315.000210.000105.000
  2112همراه نداشتن پروانه تاكسیرانی یا اتوبوسرانی

   

  315.000210.000
  2113انجام سرویس مدارس بدون داشتن مجوز لازم یا با وسایل نقلیه غیرمجاز420.000315.000105.000
  2114استفاده از شیشه دودی مسدود کننده چهره راننده وسرنشین525.000315.000
  2115بیرون آوردن دست یا هر یک از اعضای بدن سرنشین از وسيله نقليه در حال حركت به جز موارد خاص

   

  315.000210.000105.000
  2116نصب‌ نکردن علامت ممیزه خودروهای ‌دارای پلاک‌ دولتی روی ‌شیشه یا سایر قسمت‌های تعیین‌ شده315.000315.000105.000
  2117نصب نکردن علامت ممیزه خودروهای دولتی روی شیشه315.000315.000315.000
  2118نصب یا اسفاده نکردن صحيح از تجهیزات الكترونیكي و غیر الكترونیكی مصوب كنترل سرعت و موقعیت وسایل نقلیه عمومی420.000315.000105.000
  2119باز كردن درب وسیله نقلیه بدون رعايت احتياط در حال حركت و حين توقف یا باز گذاشتن درب وسیله نقلیه در سمت سواره‌رو315.000210.000105.000
  2120حركت با نور بالا در مواقع غیرضروری315.000315.000105.000
  2121رانندگی با گواهینامه پس از پایان زمان اعتبار

   

  315.000315.000105.000
  2122حمل بار غیرمتعارف یا اشیا با وسایل نقلیه غیر باربری420.000315.000105.000
  2123عدم پرداخت عوارض مقرر در آزاد راه‌ها برای خودروهای سواری ، وانت ، مینی بوس و کامیونت420.000
  2124بوق زدن در محل ممنوعه315.000210.000105.000
  2125آلودگی صوتی موضوع ماده 29 قانون هوای پاک و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن1.050.0001.050.0001.050.000
  2126تردد غیر مجاز وسایل نقلیه در محدوده های ممنوع1.050.0001.050.000
  2127سوار كردن اطفال كمتر از 12 سال در صندلی جلو اتومبیل

   

  210.000210.000210.000
  2128سوار‌كردن‌ مسافر با داشتن ‌مسافر قبلي در تاكسی تلفنی، دربست یا آژانس ‌بدون اجازه ‌مسافر قبلی

   

  210.000153.000
  2129خروج غیرمجاز تاكسی از محدوده تعیین شده210.000210.00105.000
  2130همراه نداشتن بیمه شخص ثالث210.000210.00105.000
  2131همراه نداشتن برگ توزین در وسایل نقلیه حمل بار210.000210.00105.000
  2132توجه نکردن به علائم هشدار دهنده در تقاطع راه با راه آهن

   

  210.000210.00105.000
  2133همراه نداشتن كارت صحت و سلامت روحی و جسمی راننده وسیله نقلیه عمومی210.000210.00105.000
  2134استفاده از لاستیک میخدار (یخ شكن) در موافع غیر ضروری210.000210.00105.000
  2135حركت دادن غیرمجاز یا رها نمودن انواع حیوانات در راه‌ها210.000210.00105.000
  2136توقف در جهت مخالف حرکت دیگر خودروها210.000105.000
  2137رعایت نکردن مقررات ویژه عبور وسایل نقلیه كشاورزی و راه سازی در راه‌ها210.000210.000105.000
  2138استفاده نکردن یا غلط از علائم با دست یا چراغ راهنمای وسایل نقلیه در مواقع لزوم210.000210.000105.000
  2139پوشاندن تمام یا قسمتی از چراغ‌های جلو یا عقب وسیله نقلیه منجر به كاهش، تغییر یا شدت نور

   

  315.000210.000105.000
  2140عبور يیا توقف وسایل نقلیه باربری سنگین (ظرفیت ناخالص 5/6 تن به بالا) و اتوبوس‌های برون شهری درمعابر شهری در ساعت­های غیر مجاز

   

  210.000210.000
  2141حركت در پوشش یا تعقیب وسایل نقلیه امدادی

   

  315.000210.000
  2142استفاده نکردن از علائم هشدار دهنده وسایل نقلیه طویل، عمرانی، راه‌سازی و كشاورزی در راه‌ها

   

  210.000105.000105.000
  2143توقف در پارک ممنوع210.000153.000105.000
  2144نداشتن تجهیزات و علائم مصوب خودروهای تاكسی، آژانس و سرویس مدارس

   

  210.000210.000
  2145نداشتن تجهیزات و علائم شناسایی واحتیاط در وسایل نقلیه مخصوص آموزش رانندگی

   

  315.000315.000315.000
  2146خاموش بودن چراغ داخل وسایل نقلیه عمومی مسافربری در شب210.000210.000105.000
  2147نصب آینه‌های غیرمجاز در داخل و خارج وسایل نقلیه مسافربری210.000210.000105.000
  2148حمل و در آغوش گرفتن حیوانات یا سرگرم شدن با آن‌ها در حین رانندگی210.000210.000
  2149همراه نداشتن کارت خودرو210.000105.00053.000
  2150سوار و پیاده كردن مسافر یا سرنشین درمحل‌های غیرمجاز یا به نحوی مخل عبور و مرور420.000315.000105.000
  2151توقف وسایل نقلیه غیرمجاز در ایستگاه ‌بارگیری و تخلیه بار210.000105.000
  2152رعایت نکردن تقدم عبور عابر یا تجاوز یا توقف وسایل نقلیه درگذرگاه عابر پیاده210.000210.000210.000
  2153توقف وسیله نقلیه با موتور روشن بدون حضور راننده در راه‌ها210.000210.000105.000
  2154خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات و غیره در حین رانندگی

   

  210.000210.000105.000
  2155عبور از روی لوله آب آتش نشانی در راه

   

  210.000210.000105.000
  2156باز گذاشتن درب صندوق عقب وسیله نقلیه در حال حركت و نصب یا قرار دادن هر شی ایجاد مانع ديد عقب یا جلو راننده يا پلاک وسیله نقليه153.000105.00051.000
  2157سوار کردن سرنشین اضافی در شهر و حومه153.000105.000
  2158نداشتن برچسب عوارض سالیانه شهرداری

   

  105.00051.000
  2159پارک كردن تاكسی بدون حضور راننده در ایستگاه‌های تاكسی

   

  153.000105.000
  2160استفاده نکردن از کمربند در معابر شهری و روستایی153.000105.00051.000
  2161توقف نکردن در مواجهه با خودروهای سرویس مدارس به هنگام سوار و پیاده نمودن دانش آموزان

   

  153.000105.00051.000
  2162سوار کردن وسایل نقلیه اضافه در سواری شخصی153.000105.00051.000
  2163همراه نداشتن برچسب معاینه فنی105.00051.00051.000
  2164سوار کردن سرنشین اضافه روی موتور105.000105.00051.000
  2165توجه نکردن به اخطار پلیس105.000105.000105.000
  2166استفاده نکردن از تاکسیمتر105.000105.00051.000
  2167دست گرفتن موتورسیكلت سوار، دوچرخه سوار، اسكیت سوار، اسكوتر و  نظاير آن به وسیله  نقلیه در حال حركت

   

  105.000105.000105.000
  2168يدک كشی یا حمل بار غیر متعارف به وسیله موتورسیكلت یا دوچرخه105.000105.00051.000
  2169حركت دادن وسایل نقلیه دارای چرخ فلزی در راه‌ها51.00051.00030.000
  2170نداشتن تجهیزات ایمنی از قبیل رنگ یا بوق ، ترمز، چراغ یا چراغ عقب و نور تاب دوچرخه یابی51.00051.00030.000
  2171عبور عابر پیاده از محل‌های غیر مجاز سواره رو و همچنین از طول راه‌هایی دارای پیاده رو30.00030.00030.000
  2172توجه نکردن به علامت ایست مخصوص عصای سفید نابینایان1.050.000840.000525.000
  2173توقف در محل اختصاص معمولان و جانبازان1.050.0001.050.0001.050.000
  2174نداشتن مجوز فعالیت راننده یا پروانه وسیله نقلیه عمومی یا شخصی فعال در ناوگان بار و مسافر درون شهری یا انقضای مهلت آن

   

  459.000357.000255.000
  2175نداشتن سند حمل بار شهری (باربرگ) در وسایل نقلیه عمومی یا شخصی در بخش درون شهری به هنگام حمل بار

   

  357.000315.000255.000
  2176مغایرت مشخصات محموله با سند حمل بار شهری (باربرگ) صادر شده یا استفاده مکرر از یک سند حمل بار شهری (باربرگ) در بخش درون شهری459.000459.000459.000
  2177تردد غیرضرور وسایل نقلیه در معابر شهرهایی با وضعیت نارنجی5.250.0005.250.0005.250.000
  2178رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط رانندگان تاکسی و اتوبوس1.050.0001.050.0001.050.000
  2179رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی به ازای هر  نفر  مسافر یا سرنشین تاکسی و اتوبوس210.000210.000
  2180استفاده نکردن از ماسک توسط عابرین پیاده

   

  525.000525.000525.000
  2181تردد غیر ضرور وسايل نقلیه در معابر شهرهای با وضعیت قرمز

   

  10.500.00010.500.00010.500.000
  2182تردد های غیرضرور وسایل نقلیه در معابر از ساعت 21:00 تا 04:00

   

  210.000210.000210.000
  2183رعایت نکردن محدودیت های دوران قرنطینه توسط افراد بیمار با تست مثبت2.100.002.100.002.100.00
  2301توقف در محل ممنوع با حضور پاركبان210.000210.00105.000
  2302تردد وسایل نقلیه در سن فرسودگی به ازای هر 24 ساعت یکبار525.000525.000525.000
  2303توقف در محل تعیین شده برای معلولان و جانبازان (از تاریخ 99/02/01 غیر فعال شده است – صرفا برای اخذ آمار تخلفات قدیمی ثبت شده در سامانه)420.000315.000105.000
  2304رانندگی در حالت مستی4.200.0004.200.0004.200.000
  2305پرداخت نکردن عواض آزادراه خودروهای اتوبوس و کامیون دومحور525.000
  2036پرداخت نکردن عواض آزادراه خودروهای کامیون سه محور، تریلی و نفتکش945.000
  2037آلودگی صوتی موضوع ماده 29 قانون هوای پاک (مصوب 1396) و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شيپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی يا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن. (مرتبه دوم)2.100.0002.100.0002.100.000
  2038آلودگی صوتی موضوع ماده 29 قانون هوای پاک (مصوب 1396) و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شيپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی يا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن. (مرتبه سوم)

   

  3.150.0003.150.0003.150.000

به جز چگونگی دریافت خلافی خودرو که در مقاله آن به طور کامل توضیح داده‌ایم، نحوه گرفتن خلافی موتورسیکلت شامل روش‌های زیر است:

 • خلافی موتور با پیامک
 • گرفتن خلافی موتور با vin
 • خلافی موتور از روی پلاک

مزایای دوربین راهنمایی و رانندگی چیست؟

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی دارای مزایای زیادی هستند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کمک به مسافران:

حتما برای شماهم پیش آمده که در رسانه‌های اجتماعی یا صداوسیما شاهد تصاویر زنده یا ویدئوهای جاده‌ای بوده باشید. این تصاویر به شما کمک می‌کند که مسیر ترافیک‌ها را شناسایی کنید. اگر قصد سفر داشته باشید می‌توانید از جاده‌ای که ترافیک کمتری داشته باشد، عبور کرده و سفری جذاب‌تر را تجربه کنید.

ارائه اطلاعات ارزشمند راه‌ها و جاده‌ها:

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نقش بسزایی در روان کردن جاده‌ها دارند. در بیشتر موارد، اداره حمل و نقل نیز  این اطلاعات را نگهداری می‌کند.علاوه‌  براین‌ که این دوربین‌ها نظارت دقیقی بر جاده‌ها دارند، به محض این‌که تصادفی رخ دهد یا جاده‌ای بسته شود اعلام کرده و نقش مهمی را در وضعیت جاده‌ها خواهند داشت.

کمک به قانونمندتر کردن شهر

همانطور که گفته شد، ماهیت دوربین‌های ثبت خلافی دوربین، همان طور که از نامشان پیداست،  ثبت سرعت غیرمجاز و این دسته از تخلفات است.به همین علت در ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی مثمرثمر عمل کرده و به قانونمند کردن شهر کمک بسیار ویژه‌ای خواهند کرد.

استعلام خلافی خودرو چگونه صورت می‌گیرد؟

در این مقاله به روش‌های ثبت خلافی با دوربین اشاره کردیم. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می‌توانید استعلام این خلافی‌ها را بگیرید؟ می‌توانید برای اطلاع از روش‌های استعلام خلافی خودرو مقاله مرتبط با آن را مطالعه کرده و راحت‌ترین روش را برای انجام این کار استفاده نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمد
30 اردیبهشت 1402

یه سوال داشتم ، سبقت غیر مجاز رو بصورت خودکار دوربین تشخیص میده یا نیاز به اپراتور هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  30 اردیبهشت 1402

  سلام. ممکن است دوربین تشخیص دهد.

person
شهیاد علی اکبری
19 بهمن 1401

سلام. دوربین تیر کجاست؟سامانه دوربین دلبران رو می دونین؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام. لطفا سایت راهور را چک کنید. البته یک سری اطلاعات در مورد دوربین ها را نمی توانید به دست بیاورید چون محرمانه هستند.

person
حسن
18 مرداد 1401

این روزا بهترین کاسبی پلیس اینه که کنار جاده ها و محلهایی که مخفی هست و جاهایی که از دید راننده پنهان هست پلیس کمین میزنه و بدون اینکه جلوی راننده رو بگیره و توقف بده براحتی میشینه تو ماشینش و دوربین هم میزاره روی داشبورد و فرت و فرت بدون اینکه بفهمی جریمه میکنه اونم نه مبالغ سنگین فقط 63تومن که شما دنبالش هم نری و برات اهمیت هم نداره .چی بهتر از این .خدا میدونه روزی چند صدتا ماشین بیخبر همینجوری جزیمه میشن و چه پولی به جیب میزنن تازه پیامکش هم بعد از اینکه از پلیس رد شدی میاد این دکون دستگاه جدید پلیسه برای کاسبی
قبلا ها تو جاده ماشین پلیس راهنمایی رانندگی میدیدیم احساس امنیت میکردیم الان چشممون بهشون میفته همه احساس نفرت میکنیم

  person
  م
  16 اسفند 1401

  شما اگه با سرعت مطمئنه رانندگی کنی هم احساس امنیت میکنی هم از کسی نفرت نداری یه ضرب المثل هست که میگه دزد از سایه خودش هم ترس و نفرت داره

person
پیمان
13 آبان 1400

این کاسبی خوبی شده برای پلیس وانقدرهم کشته میده جاده فقط جیب این مفت خورها پرشه همین کثیف ترازخودشان خودشون هستند وملت را احمق این کرونا حسابی نون دون شده برای این بیشرف ها ومردم هم احمق میدونند بلکه خودبیشرف پلیس ها احمق هستند توجاده اصفهان وشیرازکامیون با سرعت ۱۳۰یا بیشترنزدیک بودمن را بکشه با ماشین بودم کدوم دوربین پلیس وایستاده بودچراع دادم ووایستادم وبهش گفتم گفت کارازما برنمیاد کثیف هستند

  person
  علی
  10 اردیبهشت 1401

  موافقم ، واقعا پلیسها الکی جریمه میکنن اکثرشون . ما که راضی نیستیم . خدا لعنتتون کند که فقط جیب این مردم مظلوم رو خالی میکنید . تف به شرف بعضیهاتون

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید