06 فروردین 1402

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

سالها پیش اگر با وسیله نقلیه خود مرتکب تخلفی می‌شدیم، افسر قانونمند راهنمایی و رانندگی به روش‌های سنتی به استقبالمان می‌آمد و خلقمان را تنگ می‌کرد! اما پیشرفت تکنولوژی این اصل را به همه ما ثابت کرد که ثبت تخلفات نیز می‌تواند راه ساده‌تری داشته باشد.راهی که حتی کوچک‌ترین تخلفات نیز از چشمش دور نمی‌ماند و نیازی به بودن افسر نیز نخواهد بود. دوربین‌های موجود در جاده‌ها و خیابان‌ها جرایم را ضبط و در پرونده‌ی سوابق درج خواهند کرد.این‌روزها روش ثبت خلافی با دوربین بسیار شناخته شده است و تقریبا همه‌ی رانندگان از وجود آن باخبرند.

دوربین‌های ثبت خلافی ،  از دسته‌ی دوربین‌های مداربسته هستند که در مکان‌های مشخصی نصب می‌شوند.وظیفه‌ی اصلی این دوربین‌ها بررسی تخلفات و ثبت آن‌هاست. با این کار در واقع از تلفات جاده‌ای و تصادفات شدید جلوگیری خواهد شد.

انواع دوربین ثبت خلافی

برای این‌که تخلف‌های راهنمایی و رانندگی ثبت شود، روش‌های زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها ثبت خلافی با دوربین است که به دو صورت مکانیکی یا هوشمند صورت می‌پذیرد.در هر دوی این روش‌ها، رانندگان  با یک دوربین قدرمتند روبه‌رو هستند که ریز‌ترین تخلفات از چشمان تیزبینش دور نمی‌ماند.

این دوربین‌ها به روش‌های متفاوتی ثبت تخلف خواهند کرد:

دوربین هوشمند راهنمایی و رانندگی

این نوع دوربین در فاصله بین دو اتوبان یا درکنار چراغ‌های راهنمایی دیده‌می‌شوند. دوربین‌های هوشمند پلیس راهنمایی و رانندگی به لطف داشتن هوش مصنوعی، این توانایی را دارد که در زمان تخلف، تصویری از خودرو یا موتور شما را ثبت نماید.تصویر خروجی این دوربین‌ها حاوی پلاک خودرو است که در پرونده‌ی راهنمایی رانندگی شخص راننده قرار خواهد گرفت.

البته برای استعلام و گرفتن خلافی موتور با پلاک بهتر است که مقاله خلافی موتور بیمه دات کام را مطالعه کنید.

دوربین اپراتوری برای ثبت جرایم رانندگی

در این روش نیاز به  اپراتوری‌ست که در پشت دوربین بنشیند و به کمک آن تخلفات را بررسی ‌کند.این مدل ثبت تخلفات بیشتر برای کنترل کردن جاده‌ها و سرعت خودروها به کار می‌رود.

ممکن است این شبهه برای شما پیش آید که شاید خلافی با دوربین اپراتوری درست نباشد. برای رفع این شک می‌توانید پس از مشاهده لیست خلافی خودرو و موتور اعتراض نمایید. تمامی اتفاقات رخ داده در این دوربین ضبط شده و جای هیچ‌گونه نگرانی نخواهد بود. چنانچه این تخلف به اشتباه ثبت شده باشد، شما جریمه‌ای پرداخت نخواهید کرد.

دوربین‌های دستی؛ ثبت جرایم و تخلفات رانندگی در جاده‌ها

دوربین‌های دستی برای ثبت تخلفات مرتبط با سرعت در جاده‌ها، استفاده می‌شوند. دقت این دوربین‌ها نسبت به انواع دیگری که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت کردیم، کمتر است. دوربین‌های دستی به صورت اتوماتیک تخلفات را ثبت نمی‌کنند. برای ثبت تخلفات با این دوربین‌ها افسر راهنما و رانندگی باید با استفاده از دوربین ماشین‌های در حال حرکت را نظاره کند. احتمالا این دوربین‌ها را به وفور در جاده‌ها دیده باشید.

دوربین‌های خودرویی نصب شـده در داخل خودرو پلیس

ماموران ناجا معمولا در خیابان‌ها، جاده‌ها و مکان‌های خلوت؛ برای کنترل سرعت وسایل نقلیه از دوربین‌های خودرویی استفاده می‌کنند. دوربین‌های خودرویی در داخل خودروی پلیس نصب می‌شوند و برای تشخیص سرعت به پلیس کمک می‌کنند.

کد دوربین های راهنمایی و رانندگی

احتمالا می‌پرسید آیا تمام دوربین‌های ثبت خلافی راهنما و رانندگی کد دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که بله! اگر دوربین ثبت خلافی نصب شده در خیابان به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی دارای کد نباشد، نمی‌تواند جرایم را ثبت کند. کد دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به وسیله پلیس تعیین می‌شوند. شهروندان درباره اینکه کدام دوربین‌های ثبت خلافی دارای کد هستند نباید اطلاعاتی داشته باشند.

موضوع مهم بعدی در مورد ثبت خلافی با دوربین این است که بدانیم جریمه دوربین بعد از چند روز ثبت میشود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تخلفات در فاصله ۷ تا ۱۰ روز به سرورهای گیرنده منتقل می‌شوند و کمتر دو هفته بعد می‌توانید از میزان جریمه، ساعت دقیق و فضایی که تخلف در آن اتفاق افتاده مطلع شوید.

آیا دوربین‌های سرعت سنج در شب هم می‌توانند تخلفات را ثبت کنند؟

آیا دوربین‌های ثبت تخلفات در شب هم عمل می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! شب و روز بودن تاثیری بر روی ثبت تخلفات به وسیله دوربین‌های هوشمند ندارد. دوربین‌های ثبت سرعت می‌توانند شب‌ها هم تمامی تخلفات را ثبت کنند. این دوربین‌ها در شب با کمک اشعه‌هایی که از خود ساطع می‌کنند، می‌‍‌توانند پلاک و تخلفات را ثبت نمایند.

نحوه عملکرد دوربین کنترل سرعت

دوربین‌های کنترل سرعت در دو نوع پرتابل (سیار) یا ثابت هستند.  بیشتر این دوربین‌های مداربسته لیزری بوده و مسافت 300 متری را پوشش خواهند داد.

عملکرد این دوربین‌های راهنمایی و رانندگی ثابت به دو روش صورت می‌گیرد:

 1. دوربین‌هایی که پلاک خودروهای در حال حرکت را می‌خوانند و به صورت موقت زمان عبور خودرو را ذخیره می‌کنند.
 2. دوربین‌هایی که سرعت وسیله نقلیه را محاسبه می‌کنند.

چند نوع تکنولوژی دوربین راهنمایی رانندگی برای ثبت تخلف وجود دارد؟

تکنولوژی هایی که در دوربین‌های ثبت خلافی خودرو  وجود دارند را در زیر برای شما آورده‌ایم:

 • لیزر
 • رادار
 • پردازش تصاویر
 • لوپ

جریمه کدام دوربین راهنمایی و رانندگی زودتر ثبت می‌شود؟

در صورتی که دوربین اپراتوری، جریمه‌ی شما را ثبت کند، افسر فرمان ایست خواهد داد.  افسر بعد از متوقف کردن خودرو، برگه جریمه راهنمایی و رانندگی را در اختیار راننده  قرار می‌دهد.

در بیشتر موارد، دوربین‌های هوشمند گزارشگر جریمه‌های خودروها هستند.حتی ممکن است شما روحتان هم از تخلفی برخوردار نباشد.این تخلفات ثبت شده بین 7 تا 10روز به سرورهای گیرنده منتقل شده و شما می‌توانید بعد از دوهفته از جریمه ثبت خلافی با دوربین مطلع شوید.

دوربین راهنمایی رانندگی چگونه کار می کند؟

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی  قابلیت خواندن پلاک‌ها یا ANRP دارند.  این دوربین‌ها براساس برنامه‌های مشخص پلاک‌های خودروهای در حال عبور را شناسایی و ضبط خواهند کرد.

گاهی برخی رانندگان شیطنت‌شان گل کرده و نرسیده به دوربین، سرعت خود را کاهش می‌دهند، غافل از این‌که نمی‌دانند این جریمه‌ها به راحتی ثبت خواهند شد. سرعت دوربین‌ها بیشتر از حد تصور است و نمی‌توان آن‌ها را دست کم گرفت.

عملکرد دوربین راهنمایی رانندگی در دوران همه گیری کرونا چگونه است؟

در این زمان که کرونا بیداد می‌کند، محدودیت‌های تردد نیز در برخی نقاط وجود دارد که در آن‌ها امکان سرایت ویروس بیشتر است. در زمان  محدودیت‌ها، رانندگان خودرو و موتورسواران نمی‌توانند به مکان‌های ممنوع در ساعات مشخص تردد کنند. برای کنترل این موضوع از دوربین‌های راهنمایی و رانندگی پلاک خوان کمک گرفته‌شده‌است.از دوربین‌ها برای صدور قبوض جریمه و قبض‌ خلافی ثبتی با دوربین جهت اعمال قانون به پلیس ارجاع داده‌می‌شوند.

دوربین های ثبت تخلف چه جرایمی را ثبت می کنند؟

رایج‌ترین خلافی ثبت شده با دوربین به شرح زیر هستند:

 1. سرعت غرمجاز وسایل نقلیه (برای اطلاعات بیشتر در خصوص سرعت مطمئنه، مقاله حداکثر سرعت مجاز در معابر را مطالعه کنید.)
 2. عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 3. پارک غیرمجاز و توقف در محل
 4. سبقت غیر مجاز و…

پلیس راهنمایی و رانندگی برای هریک از تخلفات بالا، باید دوربین مداربسته مناسبی را انتخاب و نصب نماید؛ مثلا برای ثبت سرعت غیرمحاز از دوربین ثبت سرعت استفاده می‌شود که این دوربین تخلفات را تا سرعت 250 کیلومتر بر ساعت با دو درصد احتمال خطا ثبت می‌نماید. ( ثبت خلافی با دوربین در این شیوه به صورت تصویر یا فیلم خواهد بود)

جریمه خودروهای بدون بیمه با دوربین‌های ترافیکی

پلیس راهور فراجا اعلام کرد که خودرو‌های فاقد بیمه به وسیله دوربین‌های ترافیکی و ماموران راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شوند. همان طور که می‌دانید یکی از موارد ضروری برای تردد خودرو تهیه و خرید بیمه شخص ثالث است و به همین دلیل تمام وسایل نقلیه موتوری از جمله خودروها باید با داشتن بیمه‌نامه معتبر در معابر و جاده‌ها حرکت کنند.

نداشتن یا منقضی شدن اعتبار بیمه شخص ثالث تخلف است و این خودروها مشمول جریمه می‌شوند.

همچنین بانک اطلاعاتی شرکت‌های بیمه با پلیس راهور در ارتباط بوده و همین امر موجب شده تا افراد متخلف به راحتی به وسیله دوربین‌ها شناسایی شده و جریمه شوند. در همین راستا دوربین‌های جاده‌ای به شکلی تنظیم شده‌اند که اگر خودرویی فاقد بیمه معتبر باشد از سوی دوربین‌ها جریمه خواهد شد. همچنین ماموران پلیس نیز در صورت مشاهده خودروی بدون بیمه یا بیمه نامه منقضی شده نسبت به جریمه آن اقدام خواهند کرد.

بنابراین لازم است تمامی رانندگان حتما قبل از شروع سفر و تردد در معابر از تاریخ بیمه‌نامه خود مطمئن شده ودر صورت اتمام این تاریخ نسبت به تمدید آن اقدام کنند، تا مشمول جریمه نشوند.

لیست خلافی ثبت شده با دوربین

به طور کلی دوربین راهنمایی رانندگی، قادر به ثبت خلافی‌های خودرو و موتور زیر است:

 • ورود به محدوده طرح ترافیک
 • ورود خودروها و موتورسیکلت ها به لاین اتوبوس های تندرو
 • عبور از چراغ قرمز
 • سرعت غیر مجاز
 • توقف و پارک در محل های غیر مجاز
 • گیت عوارض بین شهری

برای مشاهده خلافی موتورسیکلت می‌توانید مقاله خلافی موتورسیکلت bimeh.com را مطالعه کنید.

آیا دوربین‌های ثبت سرعت، در شب نیز عمل می‌کنند؟

شب‌ها که ما می‌خوابیم، دوربین‌ها بیدارند!

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی در روز و شب تخلفات را ثبت خواهند کرد. شاید بپرسید  چگونه با تاریکی هوا این تخلفات ثبت می‌شوند؟در حقیقت، با کمک اشعه‌هایی که درون این دوربین‌ها وجود دارند، پلاک خودروهای متخلف تشخیص داده شده و تخلفات به راحتی ثبت خواهند شد.

آیا می‌توان تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین پلیس را مشاهده کرد؟

احتمالا برای شما هم سوال است که چگونه می‌توان تصاویر خلافی خودرو را مشاهده کرد؟ در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که پلیس +10 برای رفاه حال شهروندان و ارائه خدمات پرکاربرد برنامه پلیس من را منتشر کرده است. با استفاده از این برنامه افراد می‌توانند بسیاری از امور وابسته به این سازمان را به صورت غیرحضوری پیگیری کنند. پلیس+10 امکان مشاهده خلافی خودرو و تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین‌های کنترل سرعت را از طریق این اپلیکیشن در دسترس شهروندان قرار داده است.

آیا مشاهده عکس دوربین ثبت خلافی فایده‌ای دارد؟

ثبت تخلفات رانندگی را چگونه می‌توان پیگیری کرد؟ جریمه دوربین کجا ثبت می‌شود؟ حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با عبور از برخی دوربین‌های ثبت خلافی احساس کنید تصویر شما به وسیله این دوربین‌ها ثبت شده‌است. گاهی هم افراد به تخلفی که دوربین‌ها برای آن‌ها ثبت کرده‌است اعتراض دارند. مشاهده تصویر ثبت شده به شما کمک می‌کند، تخلف ثبت شـده را ببینید. در هر صورت شما ملزم به پرداخت جریمه تخلف ثبت شده هستید. فقط در صورتی که تخلف یا جریمه مورد اعتراض در دوربین‌ها ثبت نشده باشد، می‌توانید اعتراض خود را ثبت کنید. در این حالت در صورت محق بودن اعتراض شما، جریمه حذف می‌شود.

ثبت تخلف با دوربین راهنمایی و رانندگی چه میزان است؟

جریمه رانندگی در سال ۱۴۰۱ برای خلافی‌ خودرو به شرح زیر است:

( البته مبالغ این جدول برای سال ۱۴۰۰ می‌باشد. برای محاسبه جرایم رانندگی در سال ۱۴۰۱ به مبلغ هر جریمه ۵ درصد افزوده می‌شود.)

 • کد عنوان تخلف رانندگی مبلغ جریمه (1400) به ریال
  الف ب پ
  کلانشهرها، مراکز استان ها، جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی سایر شهر روستاها و راه های روستایی
  2001 هرگونه ‌حركات نمایشی ‌مانند دور زدن درجا یا‌ حركت موتورسیكلت بر روی یک ‌چرخ 1.575.000 1.377.000 765.000
  2002 تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت) 2.100.000 1.890.000 1.050.000
  2003 سبقت در راه های دو طرفه 2.100.000 1.890.000 1.050.000
  2004 عبور از چراغ قرمز 2.100.000 1.890.000 1.050.000
  2005 حرکت به صورت مارپیچ 1.575.000 1.377.000 765.000
  2006 حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها و آزادراه ها 1.575.000 1.377.000
  2007 رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روانگردان و افیونی

   

  4.200.000 4.200.000 4.200.000
  2008 تجاوز از سرعت مجاز بیش از 30 تا 50 کیلومتر بر ساعت

   

  2.100.000 1.890.000 1.050.000
  2009 عبور از محل ممنوع 945.000 545.000 210.000
  2010 تجاوز به چپ از محور راه 765.000 630.000 315.000
  2011 عبور وسایل نقلیه از پیاده رو 663.000 357.000 153.000
  2012 رعایت نکردن حق تقدم 525.000 315.000 153.000
  2013 دور زدن در محل ممنوع 765.000 630.000 315.000
  2014 استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی 1.050.000 840.000 420.000
  2015 نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب 765.000 630.000 459.000
  2016 عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک (ادغام با کد 2020)

   

  1.050.000 840.000 630.000
  2017 رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز 630.000 525.000 357.000
  2018 عدم رعایت محدودیت های زمانی یا مکانی یا شرایط مندرج در گواهینامه از جمله استفاده از عینک، سمعک یا تجهیزات خاص 630.000 525.000 357.000
  2019 عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین با پلیس مدرسه 630.000 525.000 357.000
  2020 عدم رعایت مقررات حمل بار 1.050.000 840.000 630.000
  2021 نصب پلاک های متفرقه یا تغییر استاندارد پلاک وسیله نقلیه 525.000 525.000 525.000
  2022 مغایرت مشخصات فنی با کارت شناسایی وسیله نقلیه 525.000 525.000 525.000
  2023 در آغوش داشتن اطفال در هنگام رانندگی 525.000 420.000 420.000
  2024 حمل تیرآهن و دیگر موارد مشابه بدون رایت موارد ایمنی 765.000 630.000 459.000
  2025 عدم رعایت مقررات حمل بارهای ترافیکی 1.050.000 840.000 630.000
  2026 عدم اقدام به تعویض پلاک به هنگام خرید و فروش وسیله نقلیه 525.000 420.000 420.000
  2027 هرگونه دخالت و دستکاری سرعت نگار در خودروهای حمل و نقل عمومی 525.000 525.000 525.000
  2028 نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر 525.000 525.000 525.000
  2029 توقف دوبله در محل ایستادن ممنوع 525.000 420.000 210.000
  2030 عبور كامیون و اتوبوس درخط سرعت بزرگراه‌ها و آزادراه‌های دارای بیش از دوخط عبور در هر سمت

   

  525.000 420.000
  2031 حمل مواد سوختی خارج از باک توسط وسایل نقلیه غیر مجاز يا نصب باک غیر مجاز 525.000 525.000 525.000
  2032 سوار كردن مسافر یا سرنشین داخل صندوق عقب یا هر قسمت خارجی وسیله نقلیه 525.000 420.000 210.000
  2033 رانندگی با وسیله نقلیه با پلاک غیر مجاز و یا دارای پلاک‌گذر موقت “ویژه” تعمیری خارج از زمان و مكان تعیین شده و یا پلاک تعویض نشده متعلق به مالک قبلی 525.000 525.000 525.000
  2034 حمل مواد محترقه با وسایل نقلیه غیرمجاز 525.000 525.000 525.000
  2035 نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله نقلیه عمومی 765.000 630.000 459.000
  2036 استفاده از نورافکن یا چراغ دارای نور خیره کننده,چراغهای الوان, اضافی و داشتن نور سفید در عقب و نور قرمز در جلو وسیله نقلیه

   

  525.000 420.000 315.000
  2037 نصب هرگونه تجهیزات یا اجسام اضافی روی بدنه وسیله نقلیه یا روی چرخ ها که از سطح بیرونی وسیله نقلیه تجاوز نماید. 525.000 420.000 315.000
  2038 توقف و سطح معبر در حریم یا خود تقاطع با بخش های شطرنجی 525.000 420.000
  2039 عدم رعایت فاصله طولي و عرضی با وسیله نقلیه جلویی یا جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو 630.000 525.000 357.000
  2040 عدم اعلام نشانی محل سكونت جدید مالک وسیله نقلیه در مهلت تعیین شده از تاریخ تغییر محل سكونت به اداره راهنمایی و رانندگی 525.000 420.000 210.000
  2041 سبقت از سمت راست وسیله نقليه دیگر در راه‌هایی با امکان رفت و برگشت فقط خط عبوری یا با استفاده از شانه راه 765.000 630.000 459.000
  2042 عدم تجهیز وسایل نفليه به علایم هشدار دهنده در عملیات اجرایی و عمرانی راه‌ها 525.000 525.000 525.000
  2043 سبقت اتوبوس و كامیون در داخل شهر 420.000 315.000
  2044 توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل، داخل تونل و داخل یا حریم تقاطع‌های راه آهن 630.000 459.000 315.000
  2045 نشاندن مسافر يا سرنشين در سمت چپ راننده 420.000 315.000 210.000
  2046 سواركردن یا سوار شدن و پیاده شدن يا آویزان شدن از وسیله نقلیه در حال حركت 420.000 315.000 315.000
  2047 نداشتن یا ناخوانا بودن پلاک جلو 630.000 630.000 630.000
  2048 روشن نکردن چراغ از غروب تا طلوع 420.000 315.000 105.000
  2049 حركت عمدی به موازات اتومبیل که باعث كندی و انسداد ترافیک شود 420.000 315.000 105.000
  2050 حركت‌نكردن وسایل‌نقلیه بین دو خط يا تغییر خط‌حركت بدون رعایت‌ مقررات مربوطه در معابر دارای خط‌كشی‌

   

  525.000 357.000 105.000
  2051 عبور وسایل نقلیه غیر مجاز از خط ویژه 840.000 630.000
  2052 نصب و استفاده از تجهیزات سمعی و بصری مانند چراغ‌گردان، آژیر و غیره در خودروهای غیرمجاز 420.000 315.000 210.000
  2053 رعایت نکردن مسیرهای تعیین شده حركت در معابر منتهی به تقاطع‌ها 420.000 315.000 105.000
  2054 استفاده از وسایل آتش زا در داخل وسیله نقلیه 420.000 420.000 420.000
  2055 باز كردن قفل مخصوص وسایل نقلیه بسته شده توسط مامورین راهنمايی ورانندگی 420.000 420.000 420.000
  2056 تجاوز از سرعت مجاز (تا 30 كیلومتر در ساعت) 630.00 459.000 315.000
  2057 بارگیری نکردن صحیح و مهار ایمن محموله ها 657.000 450.000 315.000
  2058 تخلیه نخاله، زباله، مصالح ساختمانی، فاضلاب و ايجاد هرگونه مانع در مسير راه‌ها و حریم آن‌ها 525.000 525.000 525.000
  2059 حمل كود، زباله، نخاله و مصالح ساختمانی و غیره بدون حفاظ و پوشش لازم 420.000 315.000 210.000
  2060 عدم توجه به فرمان ایست و حركت پليس 420.000 420.000 420.000
  2061 حمل بار تجاری با استفاده وسايل نقليه عمومی حمل مسافر 420.000 420.000 210.000
  2062 توقف در محل ایستادن ممنوع 420.000 315.000 105.000
  2063 نداشتن کارت معاینه فنی 525.000 315.000 210.000
  2064 حمل جنازه با وسایل نقلیه غیر مجاز 420.000 315.000 105.000
  2065 خودداری از كنار بردن وسیله نقلیه متوقف شده به دلیل آسیب یا تصادف 315.000 210.000 105.000
  2066 رعایت نکردن فاصله طولی و عرضی كافی قبل، حین و بعد از سبقت 315.000 210.000 105.000
  2067 راه ندادن به وسیله نقلیه پشت سر برای سبقت 315.000 315.000 105.000
  2068 رعایت نکردن مقررات در گردش‌ها 315.000 315.000 105.000
  2069 نصب هر نوع علایم يا الصاق هر نوع نوشته، آگهی و تصاویر روی بدنه یا قسمت درونی وسایل نقلیه عمومی مسافربری بدون مجوز 315.000 210.000 210.000
  2070 حركت كمتر از سرعت مقرر در صورت نبودن مانع در معابر

   

  315.000 210.000 105.000
  2071 توقف وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر و بار در خارج از مکان های تعیین شده 315.000 210.000 105.000
  2072 استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی با سرعت کمتر از 60 کیلومتر بر ساعت 1.050.000 840.000 420.000
  2073 بیرون ریختن ضایعات و آشغال از خودرو 315.000 210.000 105.000
  2074 استفاده نادرست از علایم ايمنی و هشدار دهنده وسیله نقلیه متوقف شده در سطح راه‌ها 459.000 615.000 153.000
  2075 ریختن ‌روغن، بنزین، نفت، گاز(گازوییل) یا سایر مایعات آلوده روی راه 315.000 210.000 105.000
  2076 توقف ساير وسایل نقلیه در ايستگاه وسایل نقليه عمومی

   

  315.000 210.000 105.000
  2077 گردش به چپ یا راست در محل ممنوع 315.000 210.000 105.000
  2078 توقف وسایل نقلیه در سطح سواره رو راه‌ها یا شانه كناری 315.000 210.000 105.000
  2079 تغییر محل نصب پلاک وسیله نقلیه 315.000 315.000 315.000
  2080 نداشتن وسایل ایمنی سالم و متناسب با فصل 315.000 210.000 210.000
  2081 حمل مسافر با وسایل نقلیه شخصی یا غیر مجاز 315.000 210.000 105.000
  2082 ورود و تردد وسایل نقلیه غیر مجاز در معابر، محدوده‌ها ومناطق ممنوعه حذف حذف حذف
  2083 نداشتن یا استفاده نکردن از سامانه تهویه مطبوع برای وسایل نقلیه عمومی مسافربری 315.000 315.000 105.000
  2084 رعایت نکردن مقررات مربوط به تابلوی ایست یا چراغ چشمک زن راهنمایی در تقاطع‌ها و میادین 315.000 315.000 105.000
  2085 توقف دوبله در معابر 315.000 210.000 105.000
  2086 حركت با دنده عقب غیر ضروری در راه‌ها 420.000 315.000 105.000
  2087 حمل سرنشین توسط وسایل نقلیه كشاورزی و عمرانی 315.000 315.000 210.000
  2088 توقف وسایل نقلیه در حاشیه راه‌ها برای فروش كالا 459.000 315.000 153.000
  2089 نداشتن آج مناسب در سطح اتكای لاستیک با استفاده از لاستیک‌های فرسوده

   

  459.000 315.000 153.000
  2090 تردد با وسیله نقلیه دودزا 459.000 315.000 153.000
  2091 حمل اشیاء كثیف، آلوده و حیوانات و غیره اذیت کننده مسافران وسایل ‌نقلیه ‌عمومی

   

  315.000 210.000 105.000
  2092 استفاده کردن از کلاه ایمنی توسط راکب و سرنشین 630.000 630.000 630.000
  2093 استفاده کردن از کلاه ایمنی توسط راکب و سرنشین در آزادراه ها و بزرگراه ها و جاده ها 630.000 420.000 210.000
  2094 نداشتن بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در وسایل نقلیه عمومی 459.000 315.000 153.000
  2095 مغایرت مشخصات مسافر یا محموله با صورت وضعيت يا استفاده مكرر از یک بارنامه یا صورت وضعیت

   

  459.000 459.000 459.000
  2096 عدم رعایت مسیرهای تعيين شده توسط رانندگان وسایل نقلیه ترانزیت

   

  315.000 315.000 315.000
  2097 سواركردن مسافر بدون صدور بليط در وسایل نقلیه مسافربری 315.000 210.000 105.000
  2098 سوار كردن سرنشین اضافی به ازای هر نفر در وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر در جاده‌های بین شهری و راه‌های روستايی

   

  315.000 105.000
  2099 قبول نکردن مسافر برای سوار کردن 315.000 210.000 105.000
  2100 تعمیر يا شستشوی وسیله نقلیه در راه‌های عمومی 315.000 210.000
  2101 توقف منجر به سدمعبر یا اختلال در عبورومرور 315.000 210.000 105.000
  2102 عبور وسایل نقلیه از بين دستجات نظامی، انتظامی، دانش آموزان يا تشییع كنندگان یا دستجات عزاداری 315.000 210.000 105.000
  2103 توجه نکردن به هشدار و علایم وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت 315.000 210.000 105.000
  2104 نداشتن تجهیزات پیش بينی شده در برگ بازبینی فنی سلامت وسایل نقلیه عمومی 315.000 210.000 105.000
  2105 آموزش رانندگی در محل های غیرمجاز 315.000 210.000 105.000
  2106 نصب نکردن پلاک با ابعاد بزرگ روی خودروهای باری بزرگ سنگین و اتوبوس ها 315.000 210.000 105.000
  2107 توقف وسایل نقلیه در پیاده رو 420.000 315.000 105.000
  2108 سوار یا پیاده كردن مسافر درخارج از پایانه‌های مسافربري یا محل‌های مجاز 420.000 315.000
  2109 استفاده از لاستيک‌های خارج از استاندارد وسیله نقلیه 420.000 315.000 105.000
  2110 همراه نداشتن دفترچه یا تجهیزات ثبت سرعت و ساعت در وسایل نقلیه عمومی 315.000 210.000 105.000
  2111 همراه نداشتن گواهینامه 315.000 210.000 105.000
  2112 همراه نداشتن پروانه تاكسیرانی یا اتوبوسرانی

   

  315.000 210.000
  2113 انجام سرویس مدارس بدون داشتن مجوز لازم یا با وسایل نقلیه غیرمجاز 420.000 315.000 105.000
  2114 استفاده از شیشه دودی مسدود کننده چهره راننده وسرنشین 525.000 315.000
  2115 بیرون آوردن دست یا هر یک از اعضای بدن سرنشین از وسيله نقليه در حال حركت به جز موارد خاص

   

  315.000 210.000 105.000
  2116 نصب‌ نکردن علامت ممیزه خودروهای ‌دارای پلاک‌ دولتی روی ‌شیشه یا سایر قسمت‌های تعیین‌ شده 315.000 315.000 105.000
  2117 نصب نکردن علامت ممیزه خودروهای دولتی روی شیشه 315.000 315.000 315.000
  2118 نصب یا اسفاده نکردن صحيح از تجهیزات الكترونیكي و غیر الكترونیكی مصوب كنترل سرعت و موقعیت وسایل نقلیه عمومی 420.000 315.000 105.000
  2119 باز كردن درب وسیله نقلیه بدون رعايت احتياط در حال حركت و حين توقف یا باز گذاشتن درب وسیله نقلیه در سمت سواره‌رو 315.000 210.000 105.000
  2120 حركت با نور بالا در مواقع غیرضروری 315.000 315.000 105.000
  2121 رانندگی با گواهینامه پس از پایان زمان اعتبار

   

  315.000 315.000 105.000
  2122 حمل بار غیرمتعارف یا اشیا با وسایل نقلیه غیر باربری 420.000 315.000 105.000
  2123 عدم پرداخت عوارض مقرر در آزاد راه‌ها برای خودروهای سواری ، وانت ، مینی بوس و کامیونت 420.000
  2124 بوق زدن در محل ممنوعه 315.000 210.000 105.000
  2125 آلودگی صوتی موضوع ماده 29 قانون هوای پاک و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن 1.050.000 1.050.000 1.050.000
  2126 تردد غیر مجاز وسایل نقلیه در محدوده های ممنوع 1.050.000 1.050.000
  2127 سوار كردن اطفال كمتر از 12 سال در صندلی جلو اتومبیل

   

  210.000 210.000 210.000
  2128 سوار‌كردن‌ مسافر با داشتن ‌مسافر قبلي در تاكسی تلفنی، دربست یا آژانس ‌بدون اجازه ‌مسافر قبلی

   

  210.000 153.000
  2129 خروج غیرمجاز تاكسی از محدوده تعیین شده 210.000 210.00 105.000
  2130 همراه نداشتن بیمه شخص ثالث 210.000 210.00 105.000
  2131 همراه نداشتن برگ توزین در وسایل نقلیه حمل بار 210.000 210.00 105.000
  2132 توجه نکردن به علائم هشدار دهنده در تقاطع راه با راه آهن

   

  210.000 210.00 105.000
  2133 همراه نداشتن كارت صحت و سلامت روحی و جسمی راننده وسیله نقلیه عمومی 210.000 210.00 105.000
  2134 استفاده از لاستیک میخدار (یخ شكن) در موافع غیر ضروری 210.000 210.00 105.000
  2135 حركت دادن غیرمجاز یا رها نمودن انواع حیوانات در راه‌ها 210.000 210.00 105.000
  2136 توقف در جهت مخالف حرکت دیگر خودروها 210.000 105.000
  2137 رعایت نکردن مقررات ویژه عبور وسایل نقلیه كشاورزی و راه سازی در راه‌ها 210.000 210.000 105.000
  2138 استفاده نکردن یا غلط از علائم با دست یا چراغ راهنمای وسایل نقلیه در مواقع لزوم 210.000 210.000 105.000
  2139 پوشاندن تمام یا قسمتی از چراغ‌های جلو یا عقب وسیله نقلیه منجر به كاهش، تغییر یا شدت نور

   

  315.000 210.000 105.000
  2140 عبور يیا توقف وسایل نقلیه باربری سنگین (ظرفیت ناخالص 5/6 تن به بالا) و اتوبوس‌های برون شهری درمعابر شهری در ساعت­های غیر مجاز

   

  210.000 210.000
  2141 حركت در پوشش یا تعقیب وسایل نقلیه امدادی

   

  315.000 210.000
  2142 استفاده نکردن از علائم هشدار دهنده وسایل نقلیه طویل، عمرانی، راه‌سازی و كشاورزی در راه‌ها

   

  210.000 105.000 105.000
  2143 توقف در پارک ممنوع 210.000 153.000 105.000
  2144 نداشتن تجهیزات و علائم مصوب خودروهای تاكسی، آژانس و سرویس مدارس

   

  210.000 210.000
  2145 نداشتن تجهیزات و علائم شناسایی واحتیاط در وسایل نقلیه مخصوص آموزش رانندگی

   

  315.000 315.000 315.000
  2146 خاموش بودن چراغ داخل وسایل نقلیه عمومی مسافربری در شب 210.000 210.000 105.000
  2147 نصب آینه‌های غیرمجاز در داخل و خارج وسایل نقلیه مسافربری 210.000 210.000 105.000
  2148 حمل و در آغوش گرفتن حیوانات یا سرگرم شدن با آن‌ها در حین رانندگی 210.000 210.000
  2149 همراه نداشتن کارت خودرو 210.000 105.000 53.000
  2150 سوار و پیاده كردن مسافر یا سرنشین درمحل‌های غیرمجاز یا به نحوی مخل عبور و مرور 420.000 315.000 105.000
  2151 توقف وسایل نقلیه غیرمجاز در ایستگاه ‌بارگیری و تخلیه بار 210.000 105.000
  2152 رعایت نکردن تقدم عبور عابر یا تجاوز یا توقف وسایل نقلیه درگذرگاه عابر پیاده 210.000 210.000 210.000
  2153 توقف وسیله نقلیه با موتور روشن بدون حضور راننده در راه‌ها 210.000 210.000 105.000
  2154 خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات و غیره در حین رانندگی

   

  210.000 210.000 105.000
  2155 عبور از روی لوله آب آتش نشانی در راه

   

  210.000 210.000 105.000
  2156 باز گذاشتن درب صندوق عقب وسیله نقلیه در حال حركت و نصب یا قرار دادن هر شی ایجاد مانع ديد عقب یا جلو راننده يا پلاک وسیله نقليه 153.000 105.000 51.000
  2157 سوار کردن سرنشین اضافی در شهر و حومه 153.000 105.000
  2158 نداشتن برچسب عوارض سالیانه شهرداری

   

  105.000 51.000
  2159 پارک كردن تاكسی بدون حضور راننده در ایستگاه‌های تاكسی

   

  153.000 105.000
  2160 استفاده نکردن از کمربند در معابر شهری و روستایی 153.000 105.000 51.000
  2161 توقف نکردن در مواجهه با خودروهای سرویس مدارس به هنگام سوار و پیاده نمودن دانش آموزان

   

  153.000 105.000 51.000
  2162 سوار کردن وسایل نقلیه اضافه در سواری شخصی 153.000 105.000 51.000
  2163 همراه نداشتن برچسب معاینه فنی 105.000 51.000 51.000
  2164 سوار کردن سرنشین اضافه روی موتور 105.000 105.000 51.000
  2165 توجه نکردن به اخطار پلیس 105.000 105.000 105.000
  2166 استفاده نکردن از تاکسیمتر 105.000 105.000 51.000
  2167 دست گرفتن موتورسیكلت سوار، دوچرخه سوار، اسكیت سوار، اسكوتر و  نظاير آن به وسیله  نقلیه در حال حركت

   

  105.000 105.000 105.000
  2168 يدک كشی یا حمل بار غیر متعارف به وسیله موتورسیكلت یا دوچرخه 105.000 105.000 51.000
  2169 حركت دادن وسایل نقلیه دارای چرخ فلزی در راه‌ها 51.000 51.000 30.000
  2170 نداشتن تجهیزات ایمنی از قبیل رنگ یا بوق ، ترمز، چراغ یا چراغ عقب و نور تاب دوچرخه یابی 51.000 51.000 30.000
  2171 عبور عابر پیاده از محل‌های غیر مجاز سواره رو و همچنین از طول راه‌هایی دارای پیاده رو 30.000 30.000 30.000
  2172 توجه نکردن به علامت ایست مخصوص عصای سفید نابینایان 1.050.000 840.000 525.000
  2173 توقف در محل اختصاص معمولان و جانبازان 1.050.000 1.050.000 1.050.000
  2174 نداشتن مجوز فعالیت راننده یا پروانه وسیله نقلیه عمومی یا شخصی فعال در ناوگان بار و مسافر درون شهری یا انقضای مهلت آن

   

  459.000 357.000 255.000
  2175 نداشتن سند حمل بار شهری (باربرگ) در وسایل نقلیه عمومی یا شخصی در بخش درون شهری به هنگام حمل بار

   

  357.000 315.000 255.000
  2176 مغایرت مشخصات محموله با سند حمل بار شهری (باربرگ) صادر شده یا استفاده مکرر از یک سند حمل بار شهری (باربرگ) در بخش درون شهری 459.000 459.000 459.000
  2177 تردد غیرضرور وسایل نقلیه در معابر شهرهایی با وضعیت نارنجی 5.250.000 5.250.000 5.250.000
  2178 رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط رانندگان تاکسی و اتوبوس 1.050.000 1.050.000 1.050.000
  2179 رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی به ازای هر  نفر  مسافر یا سرنشین تاکسی و اتوبوس 210.000 210.000
  2180 استفاده نکردن از ماسک توسط عابرین پیاده

   

  525.000 525.000 525.000
  2181 تردد غیر ضرور وسايل نقلیه در معابر شهرهای با وضعیت قرمز

   

  10.500.000 10.500.000 10.500.000
  2182 تردد های غیرضرور وسایل نقلیه در معابر از ساعت 21:00 تا 04:00

   

  210.000 210.000 210.000
  2183 رعایت نکردن محدودیت های دوران قرنطینه توسط افراد بیمار با تست مثبت 2.100.00 2.100.00 2.100.00
  2301 توقف در محل ممنوع با حضور پاركبان 210.000 210.00 105.000
  2302 تردد وسایل نقلیه در سن فرسودگی به ازای هر 24 ساعت یکبار 525.000 525.000 525.000
  2303 توقف در محل تعیین شده برای معلولان و جانبازان (از تاریخ 99/02/01 غیر فعال شده است – صرفا برای اخذ آمار تخلفات قدیمی ثبت شده در سامانه) 420.000 315.000 105.000
  2304 رانندگی در حالت مستی 4.200.000 4.200.000 4.200.000
  2305 پرداخت نکردن عواض آزادراه خودروهای اتوبوس و کامیون دومحور 525.000
  2036 پرداخت نکردن عواض آزادراه خودروهای کامیون سه محور، تریلی و نفتکش 945.000
  2037 آلودگی صوتی موضوع ماده 29 قانون هوای پاک (مصوب 1396) و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شيپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی يا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن. (مرتبه دوم) 2.100.000 2.100.000 2.100.000
  2038 آلودگی صوتی موضوع ماده 29 قانون هوای پاک (مصوب 1396) و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شيپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی يا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن. (مرتبه سوم)

   

  3.150.000 3.150.000 3.150.000

به جز چگونگی دریافت خلافی خودرو که در مقاله آن به طور کامل توضیح داده‌ایم، نحوه گرفتن خلافی موتورسیکلت شامل روش‌های زیر است:

 • خلافی موتور با پیامک
 • گرفتن خلافی موتور با vin
 • خلافی موتور از روی پلاک

مزایای دوربین راهنمایی و رانندگی چیست؟

دوربین‌های راهنمایی و رانندگی دارای مزایای زیادی هستند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کمک به مسافران:

حتما برای شماهم پیش آمده که در رسانه‌های اجتماعی یا صداوسیما شاهد تصاویر زنده یا ویدئوهای جاده‌ای بوده باشید. این تصاویر به شما کمک می‌کند که مسیر ترافیک‌ها را شناسایی کنید. اگر قصد سفر داشته باشید می‌توانید از جاده‌ای که ترافیک کمتری داشته باشد، عبور کرده و سفری جذاب‌تر را تجربه کنید.

ارائه اطلاعات ارزشمند راه‌ها و جاده‌ها:

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نقش بسزایی در روان کردن جاده‌ها دارند. در بیشتر موارد، اداره حمل و نقل نیز  این اطلاعات را نگهداری می‌کند.علاوه‌  براین‌ که این دوربین‌ها نظارت دقیقی بر جاده‌ها دارند، به محض این‌که تصادفی رخ دهد یا جاده‌ای بسته شود اعلام کرده و نقش مهمی را در وضعیت جاده‌ها خواهند داشت.

کمک به قانونمندتر کردن شهر

همانطور که گفته شد، ماهیت دوربین‌های ثبت خلافی دوربین، همان طور که از نامشان پیداست،  ثبت سرعت غیرمجاز و این دسته از تخلفات است.به همین علت در ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی مثمرثمر عمل کرده و به قانونمند کردن شهر کمک بسیار ویژه‌ای خواهند کرد.

استعلام خلافی خودرو چگونه صورت می‌گیرد؟

در این مقاله به روش‌های ثبت خلافی با دوربین اشاره کردیم. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می‌توانید استعلام این خلافی‌ها را بگیرید؟ می‌توانید برای اطلاع از روش‌های استعلام خلافی خودرو مقاله مرتبط با آن را مطالعه کرده و راحت‌ترین روش را برای انجام این کار استفاده نمایید.

تماس با بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

06 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

مراحل 8 گانه معاینه فنی موتور سیکلت+ هزینه و آدرس

مراحل و نحوه معاینه فنی موتور سیکلت و هزینه‌ آن را در این مقاله بخوانید!

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

پیگیری کارت سوخت موتور به سه روش مختلف؛ آموزش پیگیری کارت سوخت المثنی

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت نیاز به انجام کارهای مختلفی دارد. جهت آشنایی با سه روش مختلف برای پیگیری کارت سوخت موتور، این مطلب را به دقت بخوانید.

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

چرا باید نرخ عوارض آزادراهی را پرداخت کنیم؟ + جدول نرخ عوارض آزادراهی کشور

افراد برای اینکه بتوانند از خدمات جاده‌ای بهرمند شوند، باید از نرخ عوارض آزادراهی  را پرداخت کنند. جدول نرخ عوارض آزادراهی را در این مقاله بررسی کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
پیمان
13 آبان 1400

این کاسبی خوبی شده برای پلیس وانقدرهم کشته میده جاده فقط جیب این مفت خورها پرشه همین کثیف ترازخودشان خودشون هستند وملت را احمق این کرونا حسابی نون دون شده برای این بیشرف ها ومردم هم احمق میدونند بلکه خودبیشرف پلیس ها احمق هستند توجاده اصفهان وشیرازکامیون با سرعت ۱۳۰یا بیشترنزدیک بودمن را بکشه با ماشین بودم کدوم دوربین پلیس وایستاده بودچراع دادم ووایستادم وبهش گفتم گفت کارازما برنمیاد کثیف هستند

  علی
  10 اردیبهشت 1401

  موافقم ، واقعا پلیسها الکی جریمه میکنن اکثرشون . ما که راضی نیستیم . خدا لعنتتون کند که فقط جیب این مردم مظلوم رو خالی میکنید . تف به شرف بعضیهاتون

حسن
18 مرداد 1401

این روزا بهترین کاسبی پلیس اینه که کنار جاده ها و محلهایی که مخفی هست و جاهایی که از دید راننده پنهان هست پلیس کمین میزنه و بدون اینکه جلوی راننده رو بگیره و توقف بده براحتی میشینه تو ماشینش و دوربین هم میزاره روی داشبورد و فرت و فرت بدون اینکه بفهمی جریمه میکنه اونم نه مبالغ سنگین فقط 63تومن که شما دنبالش هم نری و برات اهمیت هم نداره .چی بهتر از این .خدا میدونه روزی چند صدتا ماشین بیخبر همینجوری جزیمه میشن و چه پولی به جیب میزنن تازه پیامکش هم بعد از اینکه از پلیس رد شدی میاد این دکون دستگاه جدید پلیسه برای کاسبی
قبلا ها تو جاده ماشین پلیس راهنمایی رانندگی میدیدیم احساس امنیت میکردیم الان چشممون بهشون میفته همه احساس نفرت میکنیم

  م
  16 اسفند 1401

  شما اگه با سرعت مطمئنه رانندگی کنی هم احساس امنیت میکنی هم از کسی نفرت نداری یه ضرب المثل هست که میگه دزد از سایه خودش هم ترس و نفرت داره

شهیاد علی اکبری
19 بهمن 1401

سلام. دوربین تیر کجاست؟سامانه دوربین دلبران رو می دونین؟

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام. لطفا سایت راهور را چک کنید. البته یک سری اطلاعات در مورد دوربین ها را نمی توانید به دست بیاورید چون محرمانه هستند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید