11 مارس 2024

چرا باید نرخ عوارض آزادراهی را پرداخت کنیم؟ + جدول نرخ عوارض آزادراهی کشور

افراد برای اینکه بتوانند از خدمات جاده‌ای بهرمند شوند، باید از نرخ عوارض آزادراهی خبر داشته باشند و آنها را پرداخت کنند. به طور حتم ساخت آزادراه‌ها برای تردد خودروهای مختلف کمک می‌کند شهروندان رانندگی مطمئن‌تر، با خطرات جاده‌ای کمتر را تجربه کنند. همچنین ساخت آزادراه برای دولت هزینه سنگین دارد و برای همین از شهروندان با دریافت هزینه تردد در آزادراه‌ها کمک گرفته می‌شود و طرح را مشارکتی می‌کند. نرخ عوارض آزادراهی در حقیقت یکی از عوارض‌ پلاک خودرو است.

عوارض آزاد راه‌ ها با توجه به نوع مسیر و نوع کاربری خودرو (وانت، سواری شخصی و ماشین سنگین) متفاوت خواهد بود. همچنین نرخ عوارض در آزادراه‌ها سالانه مقداری افزایش پیدا می‌کند. برای اینکه بتوانید با جدول نرخ عوارض آزادراهی و اهمیت پرداخت عوارض آشنا شوید، تا انتهای متن همراه ما باشید.

نرخ عوارض آزادراهی بر چه اساسی مشخص می‌شود؟

برای تعیین نرخ عوارض آزادراهی باید به عوامل مختلفی دقت داشت. نوع جاده، استهلاک جاده‌ای، امکانات رفاهی، هزینه تعمیراتی که برای جاده در نظر گرفته شده و عوامل دیگر، همگی جزء مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه داشت. تمام این موارد می‌تواند برای سالم سازی آزادراه‌ها مورد استفاده قرار گیرند و با توجه به هزینه‌های ایجاد شده، عوارض آزاد راه‌ ها مشخص شود.

اما توجه داشته باشید که اعلام قیمت‌ها با توجه به عوامل گفته شده در کنار مدل و نوع ماشین هم بررسی و قیمت گذاری خواهد شد. در واقع عوارض آزاد راه‌ ها برای خودروی شخصی سواری با خودروهای کامیون سنگین متفاوت است.

عوارض الکترونیک چیست؟

عوارض الکترونیک یا همان ETC، نوعی پرداخت عوارض آزاد راه است که بدون توقف خودروها انجام می‌شود. با توجه به پیشرفتی که در دنیای آی تی ایجاد شده، مشاهده می‌کنیم که بیشتر کارها توسط درگاه‌های الکترونیک انجام می‌شود . شرایط برای پرداخت عوارض آزاد راه‌ ها هم به صورت الکترونیکی وجود دارد. به طور حتم یکی از تصمیم‌های مهم سازمان راهداری در سال 1398، طرح اجرای عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها بوده است. هرچند این طرح به صورت آزمایشی در حال اجرا است، اما با توجه به آینده نزدیکی که پیش رو داریم، باید تمام اقدامات به صورت الکترنیکی انجام شود.

پرداخت عوارض الکترونیک آزادراه

پرداخت عوارض الکترونیک آزادراه

مزیت‌های پرداخت عوارض الکترونیک

پرداخت آسان از طریق ETC یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مزیت‌ها خواهد بود. در کنار این مزیت‌ها می‌توان به مواردی مانند کاهش زمان سفر، کاهش مصرف سوخت، کاهش استهلاک خودرو، افزایش ظرفیت عبوری از آزادراه، مدیریت ترافیک در ایستگاه‌ها و حذف انتقال فیزیکی پول نیز اشاره کرد.

نرخ عوارض آزادراهی الکترونیکی برای کدام جاده‌ها است؟

طرح پرداخت الکترونیکی نرخ عوارض آزادراهی از اسفند سال 97 برای چند آزادراه اجرایی شده که عبارتند از:

 • آزادراه تهران – قم
 • آزادراه تهران – ساوه
 • آزادراه قزوین – رشت
 • آزادراه قزوین – زنجان
 • آزادراه تهران – پردیس
 • آزادراه تهران – شمال (قطعه 4)
 • آزادراه تهران – کرج
 • آزادراه قم – کاشان
 • آزادراه قم – گرمسار (حرم تا حرم)
 • آزادراه کاشان – نطنز – اصفهان
 • آزادراه کنارگذر غربی اصفهان
 • آزادراه زنجان – تبریز
 • آزادراه تبریز – ارومیه (پل میانگذر دریاچه ارومیه)
 • آزادراه ساوه – همدان (قطعه اول)
 • آزادراه ساوه – همدان (قطعه دوم -کربلا)
 • آزادراه ساوه – سلفچگان
 • آزادراه کنارگذر شمالی مشهد
 • آزادراه باغچه – مشهد
 • آزادراه پل زال – اندیمشک
 • آزادراه خرم‌آباد – پل زال
 • آزادراه بندرعباس – بندر رجایی
 • آزادراه اهواز – بندر امام

از این رو تمام 28 آزادراه کشور به سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها متصل خواهند شد.

آیا نرخ عوارض آزادراهی تغییر می‌کند؟

پرداخت نرخ عوارض آزادراهی جزو مسائلی است که همه افراد به صورت سالانه با آن مواجه خواهند بود. به طور حتم روند تغییر در پرداخت عوارض آزاد راه‌ ها یا احداث و هزینه‌های راه اندازی عوارض‌های جدید جزو مواردی هستند که از طریق اخبار به گوش همه می‌رسد. سوالی که برای بیشتر افراد که قصد استفاده از آزادراه‌ها را دارند این است که آیا نرخ عوارض آزادراهی در طول سال تغییر خواهد کرد؟ در پاسخ باید بگوییم خیر؛ نرخ عوارض آزادراه‌ها معمولاً به صورت سالانه تعیین می‌شود و در طول یک سال تغییری روی آن اعمال نمی‌شود. البته ممکن است در سال‌های آینده این روند با تغییراتی روبه‌رو باشد؛ مثلاً تغییرات به صورت شش ماهه انجام شود.

معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض آزادراهی در مسیر کربلا 1402

با توجه به استقبال پرشکوه مردم از مراسم راهپیمایی اربعین، وسایل نقلیه عمومی به تنهایی پاسخگوی نیاز زائران نیستند. به همین خاطر، دولت خدمت جدیدی را برای مسافران کربلا ارائه داده است. افرادی که قصد سفر با خودروی شخصی را دارند، می‌توانند با مراجعه به سامانه سماح، پلاک خود را در این سایت ثبت کنند تا از عوارض حرکت به سمت مرزهای کشور عراق در زمان پیاده‌روی اربعین معاف شوند.

برای این کار پس از ورود به صفحه مربوطه، با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد امنیتی، وارد حساب کاربری خود شوید. در صفحه بعدی، پس از وارد کردن پلاک خودرویی که می‌خواهید با آن سفر کنید، می‌توانید دو مرز که احتمالاً قصد خروج از آن را دارید، مشخص کنید. اگر در زمان پیاده‌روی اربعین از عوارضی‌های منتهی به مرزهای مشخص شده عبور کنید، مبلغی برای پلاک شما ثبت نمی‌شود.

چگونه از جریمه شدن مطلع شویم؟

با رد کردن عوارضی بالافاصله برای خودرو پیامک ارسال می‌شود. این در شرایطی است که عدم پرداخت با دوربین‌های آزادراهی ثبت می‌شود و برای مالک خودرو پیامک خواهد شد. اگر پرداخت جریمه تا 24 ساعت به طول انجامد، پیامک دوم هم برای یادآوری ارسال خواهد شد. در نهایت اگر تا 48 ساعت بعد از پیامک دوم، مبلغ نرخ عوارض آزادراهی پرداخت نشود، در پیامک سوم جریمه عوارض برای شما ثبت خواهد شد.

جریمه تاخیر در پرداخت عوارض آزادراهی

به طور حتم شما هم می‌دانید که در صورت عدم پرداخت عوارض با جریمه روبه‌رو خواهید شد و باید این جریمه‌ها را پرداخت کنید. دیرکرد در پرداخت عوارض آزاد راه‌ ها با جریمه 20 درصدی همراه است و متاسفانه بخشودگی جرائم این موضوع را شامل نمی‌شود. نکته مهم این است که در صورت عدم پرداخت جریمه بیش از یک ماه، 22 درصد به دیرکرد اضافه خواهد شد.

همچنین بر اساس خبر جدیدی که به وسیله مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌های ایران اعلام شد، از اول مرداد سال 1402 قانون افزایش پلکانی عوارض آزادراهی اجرا شده‌است. رویه کار به این شکل است که عوارض آزادراه‌هایی که به صورت الکترونیکی ثبت می‌شوند، فقط 15 روز مهلت پرداخت دارند. اگر در این مدت برای پرداخت عوارض آزادراهی اقدامی نشود، این عوارض شامل جریمه خواهند شد. لازم به ذکر است که این جریمه قابلیت افزایش پلکانی با سود ماهانه 3 تا 3.5 درصد را دارد.

مقاله پیشنهادی:  عوارض سالیانه خودرو اجبار است یا اختیاری؟

پرداخت عوارض آزادراهی برای تمدید بیمه شخص ثالث اجباری شد!

بر اساس صحبت‌های رئیس کل بیمه مرکزی ایران، از تاریخ 17 تیر 1402، بدون پرداخت عوارض آزادراهی بیمه‌نامه شخص ثالث صادر نخواهد شد. این آیین‌نامه به جهت تأخیر زیاد برخی شهروندان در پرداخت عوارض آزادراهی اعمال شده است. به علاوه مجید بهزادپور اشاره کرد، بیمه‌نامه صادر شده برای ماشین یا موتوری که عوارض آزادراهی دارد، فاقد اعتبار بوده و کد یکتای آن توسط سامانه سنهاب تأیید نخواهد شد. سنهاب، سیستم الکترونیک بیمه مرکزی برای کنترل و مدیریت بیمه‌نامه‌های صادر شده است. این قانون تنها به عوارض آزادراهی ارتباط دارد و شامل جریمه‌های رانندگی نمی‌شود.

در راستای اجرایی کردن این قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است، شرایط لازم برای پرداخت الکترونیک عوارض را فراهم کند، تا شهروندان بتوانند هرچه راحت‌تر این هزینه را پرداخت کنند. همچنین این سازمان مسئولیت ارائه طرح پلکانی پرداخت عوارض را هم بر عهده دارد؛ مدلی که طراحی می‌شود، باید این ویژگی را داشته باشد که مالکین وسایل نقلیه، به پرداخت هرچه زودتر عوارض آزادراهی ترغیب شوند.

چه خودروهایی در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی جریمه نمی‌شوند؟

با توجه به گفته‌های معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها، خودروهای پلاک عمومی و خودروهایی با پلاک ثبت شده‌ی معلولین و جانبازان، مشمول پرداخت عوارض آزادراهی نیستند. سوال دیگر این است که معافیت عوارض آزادراه برای چه خودروهایی است؟ معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها در سال 98 موافقت وزیر راه و شهرسازی را برای معافیت‌های عوارض آزادراه‌ها اعلام کرده است. با توجه به تصمیم گرفته شده، تاکسی‌هایی که در حومه و اطراف شهر تردد می‌کنند، برای عبور از آزادراه‌های اطراف، مشمول معافیت پرداخت عوارض خواهند بود. به طور مثال تاکسی‌هایی که در شهر تهران در مسیر فرودگاه امام تردد دارند و از آزادراه‌های تهران-قم و تهران-ساوه عبور می‌کنند، مشمول معافیت پرداخت عوارض خواهند بود.

چگونه باید استعلام و پرداخت عوارض الکترونیکی را گرفت؟

برای اینکه بتوان استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی را انجام داد می‌توان از طریق موارد زیر اقدام کرد:

 • استفاده از سایتهای پرداخت عوارض آزادراهی
 • استفاده از کارت‌ خوان‌های ویژه‌ در پمپ بنزین‌ها، مجتمع‌های تفریحی و سایر توقفگاه‌های بین راهی در برخی آزادراه‌ها
 • استفاده از خودپردازهای بانک ملت، سامان، انصار و شهر (توجه کنید که در این روش باید شناسه قبض و شناسه پرداخت همراه شما باشد.)

جدول نرخ عوارض آزادراهی 1402

برای اینکه بتوان از نرخ عوارض آزادراهی اطلاع پیدا کرد بهتر است که جدول زیر را بررسی کنید. (نرخ عوارض آزادراهی 1402 هنوز اعلام نشده است. به محض اعلام قیمت‌های جدید، محتوای این جدول به‌روزرسانی خواهد شد.

نام آزادراهدرصد افزایشنرخ عوارض 1401
زنجان – تبریز40 درصد7 هزار تومان
کاشان – اصفهان101 درصد20 هزار تومان
کنارگذر غربی اصفهان27.5 درصد14 هزار و 500 تومان
قزوین – رشت16.7 درصد15 هزار و 500 تومان
ساوه – سلفچگان24.4 درصد11  هزار و 500 تومان
خرم آباد – پل زال26.2 درصد26  هزار و 500 تومان
تهران – پردیس24.4 درصد۷ هزار و ۵۰۰ تومان
میان گذر دریاچه ارومیه۱۹.۳ درصد۱۱ هزار تومان
باغچه – مشهد۲۱.۶ درصد۷ هزارو ۵۰۰ تومان
کنارگذر شمالی مشهد۳۸.۸ درصد۸ هزار تومان
اهواز – بندر امام۲۷.۳ درصد۶ هزار تومان
پل زال – اندیمشک۳۳.۵ درصد۱۰ هزار تومان
ساوه – همدان۲۳.۶ درصد۱۰ هزار تومان
قم -گرمسار۲۷.۱ درصد۲۳ هزار تومان
همت -کرج۳۵ درصد۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان
قطعه 4 تهران – شمال29.4 درصد14 هزار تومان
قطعه 1 تهران – شمال (روزهای عادی)35 درصد50 هزار تومان
قطعه 1 تهران – شمال (آخر هفته و روزهای عادی)41.9 درصد70 هزار تومان
تهران – شمال (تونل البرز شرقی – روزهای عادی)30 هزار تومان
تهران – شمال (تونل البرز شرقی – آخر هفته و روزهای عادی)50 هزار تومان
کنارگذر جنوبی تهران34 هزار تومان

نرخ عوارض آزادراه تهران شمال در سال 1402 چقدر است؟

از تاریخ 10 مرداد ماه سال 1401 تا اطلاع بعدی نرخ عوارض آزادرراهی برای مسیر تهران-شمال عبارت است از:

 • عوارض قطعه 4: چهارده هزار تومان
 • عوارض قطعه 1در روزهای عادی: 50 هزار تومان
 • عوارض قطعه 1 در آخر هفته و تعطیلات: 70 هزار تومان
 • عوارض تونل البرز شرقی در روزهای عادی: 30 هزار تومان
 • عوارض تونل البرز شرقی در آخر هفته و تعطیلات: 50 هزار تومان

اگر عوارض سال‌ 1400 را بدانید به طور حتم متوجه شده‌اید که عوارض آزادراه تهران-شمال حدود 19 درصد افزایش داشته است و این نرخ در مجموع برای روزهای عادی معادل 94 هزار تومان و در روزهای آخر هفته و تعطیلات معادل 134 هزار تومان است.

نرخ عوارض آزادراهی

نرخ عوارض آزادراهی برای هر آزادراه متفاوت است.

گران‌ترین و ارزان‌ترین نرخ عوارض آزادراهی چقدر است؟

به طور حتم برخی از آزادراه‌ها تردد بیشتری دارند و از این رو هزینه تعمیرات و سالم سازی جاده‌ها باید با دقت بیشتر انجام شود و از طرف دیگر، هزینه بیشتری هم خواهد داشت. در این بخش ارزان‌ترین و گران‌ترین نرخ عواض آزادراهی را عنوان خواهیم کرد.

گران‌ترین نرخ عوارض آزادراهی عبارتند از:

 • آزادراه تهران – قزوین: 60000 تا 200000 تومان
 • آزادراه قزوین – رودبار: 60000 تا 200000 تومان
 • آزادراه خرم آباد – پل زال: 150000 تا 550000 تومان
 • آزادراه ساوه – سلفچگان: 35000 تا 100000 تومان

ارزان‌ترین عوارض آزادراهی عبارتند از:

 • آزادراه همت – کرج: 4000 تومان
 • آزادراه تهران – شمال: 30000 تومان
 • آزادراه تهران – پردیس: 30000 تومان
 • آزادراه قم – کاشان: 5000 تومان
 • آزادراه قزوین – رشت: 30000 تومان
 • آزادراه تهران- قم: 1200 تا 4200 تومان
 • آزادراه رستم آباد – رشت: 25000 تا 50000 هزار تومان
 • آزادراه قم -گرمسار (حرم تا حرم): 16000 تومان
 • آزادراه ساوه – همدان: ۵۵۰۰ تومان

توجه: نرخ‌های اعلام شده مربوط به نیمه اول سال 1401 است و امکان دارد زمانی که شما این مقاله را مطالعه می‌کنید تغییر کرده باشد.

آیا برای پرداخت عوارض، تخفیفی در نظر گرفته می‌شود؟

با توجه به قانون، موارد زیر برای پرداخت عوارض آزادراهی مشمول تخفیف می‌شوند:

 • 20% تخفیف برای خودروهای پلاک عمومی
 • 30% تخفیف برای خودروهایی با تردد بیش از 40 بار در یک ماه

همچنین خودروهای عمومی ‌که بیش از 40 بار تردد در یک ماه داشته باشند، مشمول 50% تخفیف خواهند شد.

با پرداخت عوارض آزاد راهی، مسیر شما هموارتر می‌شود!

سعی در این متن کردیم، درباره نرخ عوارض آزادراهی شهر‌های مختلف توضیحاتی ارائه کنیم تا علاوه بر نرخ آزادراه‌ها با میزان جریمه و پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها هم آشنا شوید. نرخ عوارض آزادراهی معمولاً هر سال یک نرخ ثابت دارد که ابتدای سال اعلام می‌شود؛ با این حال اگر سوالی درباره عوارض خودرو در آزاد راه‌‌ها دارید، می‌توانید سوال خود را در قالب کامنت با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید تا به آنها پاسخ داده شود. همچنین می‌توانید برای خودروهای خود از سامانه آنلاین بیمه دات کام انواع بیمه‌های اتومبیل مانند بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را تهیه کنید؛ سامانه بیمه دات کام به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
سوال
07 آوریل 2024

با سلام
من و همسفرم با دو خودرو شخصی از یک مسیر واحد حرکت کردیم، چرا مبلغ عوارض دو خودرو کاملا متفاوت بود؟ یکی ۳۳ و یکی ۲۱ ت؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 آوریل 2024

  سلام دوست عزیز
  در این مورد اطلاعی نداریم.

person
محسن شایسته
08 نوامبر 2023

سلام، عوارض برام اومده نوشته 1200 تومان عوارض بزرگراه 21،یکساعت و نیم بعد زده 6500 تومان عوارض بزرگراه 3،یکساعت بعد زده 5000 تومان عوارض بزرگراه 4 ، این عوارض ها مربوط به کدام مسیر ها میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  08 نوامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  از طریق پلیس +10 یا پلیس راهنمایی و رانندگی این موضوع را پیگیری کنید.

person
Morteza.niki
13 آگوست 2023

و اینکه آخرای سال ۱۴۰۱ پیش خرید کردم موتورمو بابت پلاک ۱۴۰۲ ۷م باز ازم گرفتن!!! الان پیام عوارض آزادراهی اومده،رفتم چک کردم دیدم از سال ۱۴۰۰ خورده! مثلا آبان ۱۴۰۰ ساعت فلان
اردیبهشت ۱۴۰۹ ساعت فلان،همینجور از ۱۴۰۰ هست تا ۱۴۰۲،با اینکه موتورم ۱۴۰۲!!! لطفا راهنماییم کنین

  person
  نویسنده بیمه
  15 آگوست 2023

  سلام. به پلیس +10 مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید