۰۲ مرداد ۱۴۰۱

عوارض سالیانه خودرو: اجبار یا اختیار

شهرداری در ازای خدماتی که به شهروندان خود می‌دهد، به صورت سالیانه عوارض دریافت می‌کند. عوارض سالیانه خودرو، یکی از این مواردی است که شهروندان مالک خودرو، باید آن را پرداخت کنند. همیشه محاسبه عوارض سالیانه ماشین برای شهروندان سوال بوده‌است و ما برای پاسخ به این سوال به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای متن همراه ما باشید تا درباره چگونگی محاسبه عوارض ماشین و تعرفه سال ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه کنیم.

چرا عوارض شهرداری خودرو وجود دارد؟

عوارض شهرداری خودرو را می‌توان یکی از عوارض و مالیات‌های شهری دانست؛ که صرف هزینه‌های مدیریت، نگهداری و نوسازی شهر‌ها یا خیابان‌ها می‌شود. بهتر است بدایند که عدم پرداخت این عوارض باعث اختلال در ارائه خدمات شهری خواهد شد و درآمدهای ثابت شهرداری را به وقفه می‌اندازد.

پرداخت عوارض سالیانه خودرو صرف نوسازی جاده‌ها می شود

عوارض سالیانه خودرو برای نوسازی جاده‌ها استفاده می‌شود.

امروزه به دلیل ضعف‌های ریشه‌دار مدیریتی، افکاری در ذهن شهروندان ایجاد شده‌است که دریافت عوارض و مالیات به عنوان پول‌های اجباری از مردم، دریافت می‌شود و همین موضوع باعث شده که عدم شفاف سازی مشکلاتی را به وجود آورد.

تفاوت عوارض شهرداری و عوارض سالیانه در چیست؟

نکته مهم این است که عوارض شهرداری به عوارضی گفته می‌شود که برای کنترل آلودگی هوا که در شهر تردد می‌کنید، عنوان می‌شود و عوارض سالیانه شهرداری به عوارضی گفته می‌شود که هر خودرو باید در سال و با توجه به فرمول مشخص، پرداخت کند.

تعرفه عوارض خودرو در سال ۱۴۰۰

در تبصره ۶ ماده ۴۲ از فصل نهم قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشاره شده‌است که مالک‌های وسایل نقلیه، باید عوارض خودروی خود را سالیانه پرداخت کنند. مبنای محاسبه عوارض سالیانه خودرو با توجه به مدل خودرو بوده و برای خودروهای تولید شده در داخل کشور، قیمت فروش کارخانه مد نظر است.

توجه کنید که برای خودروهای وارداتی مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن محاسبه خواهد شد.

پیش از سال ۱۳۹۸، تعرفه عوارض به میزان ۰.۱ از قیمت خودرو محاسبه شده و البته که این نرخ از ابتدای سال ۱۳۹۸ با یک رشد ۵۰ درصدی مواجه شد و به ۰.۱۵ درصد از قیمت خودرو افزایش پیدا کرد.

به طور مثال: اگر خودرویی در سال ۱۳۹۸ ارزشی معادل ۱۰۰ میلیون تومان داشت تا قبل از سال ۹۸ باید مبلغ ۱۰۰ هزار تومان عوارض پرداخت می‌کرد، اما بعد از سال ۹۸ مبلغی معادل ۱۵۰ هزار تومان به عنوان عوارض سالیانه در نظر گرفته می‌شد؛ که بسیاری از افراد تمایلی به پرداخت این مبالغ نداشتند.

عوارض شهرداری خودرو در سال ۱۴۰۰ با افزایش قابل توجهی همراه بوده و در برخی از خودرو‌ها، به میزان دو برابر افزایش داشته‌است.

همان‌طور که گفته شد، افراد تمایلی به پرداخت و محاسبه عوارض سالیانه خودرو ندارد و تنها راه حل و اهرم فشار برای پرداخت عوارض، جریمه ۲ درصدی دیرکرد پرداخت مالیات است. توجه کنید که در صورت عدم پرداخت عوارض سالیانه در زمان مقرر ، مالیات بر ارزش افزوده به ازای هرماه تاخیر، همان جریمه دو درصدی است.

عوارض خودرو‌ها در سال ۱۴۰۰

همان‌طور که اشاره شد، عوارض خودرو با توجه به مدل و سال ساخت آن محاسبه خواهد شد که در اینجا برخی از خودرو‌ها مشخص شده‌اند:

خودرومدلعوارض خودرو در سال ۱۴۰۰
پژو پارس سال۱۳۸۷۱.۶۰۵.۰۰۰ ریال
رنو پارس تندر۱۳۹۶۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال
تویوتا پرادو GX۲۰۰۵۲۹.۲۵۰.۰۰۰ ریال
تویوتا یاریس صندوقدار۲۰۱۴۹.۱۵۰.۰۰۰ ریال
تویوتا پریوس۲۰۱۷۱۱.۸۵۰.۰۰۰ ریال
تویوتا کرولا GLI۲۰۰۵۷.۶۵۰.۰۰۰ ریال
رنو مگان اتوماتیک۱۳۸۹۴.۵۷۵.۰۰۰ ریال
میتسوبیشی ASX۲۰۱۸۱۴.۷۰۰.۰۰۰ ریال
دی اس ۶۲۰۱۸۱۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال
لکسوس RX350۲۰۱۲۳۵.۲۵۰.۰۰۰ ریال

 

روش‌های استعلام عوارض شهرداری

برای پرداخت عوارض شهرداری خودرو دو راه وجود دارد می‌توان به صورت حضوری و آنلاین پرداخت انجام داد. برای روش حضوری به دفاتر خدمات شهری، مراجعه کرده و با پر کردن فرم‌های مرتبط، استعلام انجام خواهد شد. این مورد بسیار زمان بر بوده و باعث هدر رفت انرژی و زمان شما می‌شود.

از طرفی‌ برای استعلام و محاسبه عوارض سالیانه خودرو، می‌توان از طریق سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های طراحی شده، استفاده کرد تا در کوتاه‌ترین زمان و تنها با چند کلیک استعلام عوارض سالیانه خودرو مشخص شود و به پرداخت آن اقدام کرد.

عوارض سالیانه خودرو

مبلغ و نرخ عوارض سالیانه خودرو به مدل ماشین بستگی دارد.

 

اگر خودروی شما در سامانه من ثبت نام شده باشد، برای استعلام می‌توانید شماره پلاک خودرو و شماره همراه را در سامانه من وارد کنید تا به سادگی عوارض شهرداری خودرو شما مشخص شود. همچنین برای پرداخت این عوارض که به صورت اتوماتیک برای هر خودرو ثابت صادر شده‌است، دانستن شماره VIN لازم خواهد بود که بر روی کارت شناسایی خودرو نوشته شده‌است. همان حروف و شماره‌های ۱۷ کاراکتری که با حروف IR شروع شده و پس از آن اعدادی به صورت عمودی در ادامه به ثبت رسیده است.

مدارک مورد نیاز برای پرداخت عوارض خودرو به شهرداری

اگر به صورت حضوری به یکی از دفاتر خدمات شهرداری مراجعه می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که دفاتر خدمات الکترونیک و دفاتر پیشخوان دولت، برای پرداخت عوارض خودرو یا استعلام آن، مدارکی را از شما دریافت خواهند کرد که این مدارک عبارتند از:

 • برگ سبز خودرو یا همان سند خودرو
 • کارت ملی مالک خودرو
 • اسناد پرداختی عوارض گذشته

نکات مهم در پرداخت عوارض شهرداری

برای اینکه عوارض شهرداری را پرداخت کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید این نکات به شرح زیر است:

 • با توجه به ماده ۴۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عوارض شهرداری برای خودرو‌های بالای ۱۰ سال به میزان ۱۰ تا ۱۰۰ درصد افزون بر مبلغ فوق خواهد بود.
 • بهتر است بدایند که نمی‌توان پرداخت عوارض شهرداری را به زمان فروش خودرو موکول کرد، زیرا بسیاری از افراد بر این باور هستند که هزینه پرداخت عوارض شهرداری در زمان فروش خودرو باید انجام شود. اما طبق قانون، تمام افرادی که دارنده وسایل نقلیه هستند، باید به صورت سالیانه به پرداخت عوارض اقدام کنند در این صورت مشمول جریمه دیرکرد خواهند شد که این جریمه ۲ درصد به ازای هر ماه است.
 • پرداخت عوارض شهرداری بر عهده فروشنده خودرو است و هر زمان که خودرو را خریداری می‌کنید، عوارض خودرو تا پایان آن سال بر عهده فروشنده ماشین است.

به طور کلی پرداخت عوارض شهرداری باعث می‌شود که خدمات بهتری داشته باشیم. اگرچه برخی از قوانین باعث می‌شوند که هزینه پرداخت کنیم، اما می‌دانیم که در نهایت این پرداخت هزینه‌ها برای آسایش و آسودگی شهروندان خواهد بود. پرداخت عوارض خودرو هم یکی از این قوانین بوده که باید به آن عمل کرد تا سلامت جاده‌ها باعث رانندگی ایمن و مطمئن شود. همچنین کیفیت جاده‌ها و خیابان‌ها به کاهش تصادف‌ها و حوادث ناگوار کمک خواهد کرد. در این مطلب در خصوص عوارض سالیانه خودرو برای شما گفتیم. اگر همچنان در این زمینه سوال یا ابهامی دارید، با مشاوران ما از طریق کامنت در انتهای همین پست در ارتباط باشید، تا کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
حقوق شهروندی
۱۳ فروردین ۱۴۰۲

سلام چرا باید عوارض یکسال یعنی ۳۶۵ روز را پرداخت نماییم در صورتی که در طول یکسال فقط ۸۰ روز می توانیم ماشین را در سطح شهر به حرکت در آوریم، این هم اشکال حقوقی و قانونی دارد و هم اشکال شرعی، چه کسی پاسخگو میباشد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. این یکی از قوانینی است که تعیین آن در حیطه مسولیت ما نیست.

person
فاطیما
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

با سلام
من سه دانگ از ماشین را فروختم و یک سال بعد دوباره همان سه دانگ را خریداری کردم. در زمان نقل انتقال کلیه بدهی های ماشین پرداخت شده است اما اکنون می گویند شما هیچ عوارضی پرداخت نکرده اید لطفا راهنمایی نمایید چگونه و از کجا باید موضوع را پیگیری کنم. الان می گویند باید از ابتدای تحویل ماشین یعنی سال ۹۹ عوارض را پرداخت کنید که شامل جریمه همه می شود!

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. می‌توانید به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و با ارائه مدارک خود استعلام مالیات و جرایم خودرو را بگیرید. در صورت پرداخت حتما در سامانه ثبت می‌شود در غیر این صورت از همان جا اقدامات لازم را با ارائه مدارک انجام دهید.

person
مونا باقری
۲۵ تیر ۱۴۰۱

من ۳ ساله که دارم روی اسنپ کار میکنم روی ماشینم عوارض میخورد؟ لطفا جواب بدید

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام همه ماشین ها عوارض دارند.

   person
   علیرضا
   ۰۵ آذر ۱۴۰۱

   سلام ماشین پرایدمدل ۸۱ ده سال خواب بود عوارض شاملش میشه لطفا خواب بدین

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۵ آذر ۱۴۰۱

    سلام این عوارض برای همه است.

person
حسین
۰۴ تیر ۱۴۰۱

سامانه یکپارچه ندارن.ما هر سری پرداخت میکنیم باز موقع تعویض پلاک میگن پرداخت نشده

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، یک سامانه بیشتر نیست.

person
جمال محمدی
۰۶ خرداد ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر بنده یه ۴۰۵ مدل ۸۴ دارم و در این سال ها هم تغییر سند داده شده بود و عوارض آن به صورت دستی پرداخت شده است، ولی در سیستم این اسناد را قبول نکردن و عوارض را از سال ۸۴ برام محاسبه میکنن چرا؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، به صورت حضوری به دفتر اداره مربوطه مراجعه کنید. البته مدارک پرداخت همراهتان باشد.

person
سعید
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

هزینه مالیات با فروشنده یا خریدار؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، با فروشنده است.

person
مجتبی
۱۸ اسفند ۱۴۰۰

سلام
آیا با داشتن بدهی عوارض شهرداری مربوط به سالهای قبل میشودعوارض سال جاری را پرداخت و سالهای قبل را پرداخت نکرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، عوارض به هر حال یک بدهی است. باید از سازمان مربوط سوال کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید