۲۷ خرداد ۱۴۰۳

۱۳ راهکار کاربردی برای جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت

در سال‌‎های اخیر، نزدیک به نیمی از جان‌‎باختگان سوانح رانندگی، موتورسواران بوده‌‎اند. در بیش از ۷۰ درصد تصادف‌‏‎‎ها، موتورسواران به عنوان مقصر شناخته شده‌‎اند. وقتی نه خبری از کمربند ایمنی است و نه خبری از ایربگ، عجیب نیست که آمار تصادف در بین موتورسواران تا این حد نگران‌‎کننده باشد. با این وجود رعایت برخی نکات ایمنی می‎تواند این آمار را به حداقل برساند. در این مقاله تلاش کردیم راهکارهایی برای جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت ارائه دهیم که دانستن آن‌‎ها برای همه موتورسواران باتجربه و کم‌‎تجربه ضروری است. با ما همراه باشید.

نکات مهم برای جلوگیری از تصادف موتورسیکلت

هر چقدر هم مهارت بالایی در رانندگی داشته باشید، باید فرض را بر این بگذارید که رانندگان دیگر شما را نمی‌‎بینند. شاید در نگاه اول، تاکید بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کلیشه‌‎ای به نظر بیاید، اما رعایت قوانین توسط موتورسواران از بروز بسیاری از تصادف‌‎ها جلوگیری می‌‎کند. در ادامه، چند نکته مهم برای جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت را توضیح داده‌‎ایم.

۱- بررسی فنی موتور سیکلت 

درصد بالایی از تصادف‌‎ها، به دلیل نقص فنی در ترمز موتورهاست. برای همین باید هر چند وقت یک بار، وضعیت فنی موتورسیکلت خود را بررسی کنید و معاینه فنی موتورسیکلت را جدی بگیرید. 

۲- چراغ‌‌‎های موتور را امتحان کنید

با توجه به کاهش قدرت دید در شب، تا حد امکان موتورسواری در شب را محدود کنید. با این وجود در صورتی که ناچار به موتورسواری در شب هستید، حتما از درست بودن چراغ‌‌‎های جلو و عقب موتور خود اطمینان حاصل کنید. 

نکات مهم درباره اهمیت چراغ موتور:

  • در صورت کار نکردن چراغ‌‏‌‎های عقب و جلوی موتور، ممکن است رانندگان متوجه تغییر مسیر شما نشوند و سانحه رخ دهد.
  • در جاده‌‎های تاریک با نور بالا حرکت کنید و در صورت رسیدن به مناطق پرجمعیت از نور پایین استفاده کنید.
  • منبع اصلی نور موتور، چراغ‌‎های جلو هستند. با تمیز نگه داشتن چراغ موتور، از کاهش نوردهی جلوگیری کنید.
  • عمر چراغ‌‎های جلوی موتور معمولا بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت است. به صورت مرتب، چراغ‌‌‎ها را بررسی کنید تا پیش از کم‌‎نور شدن اقدام به تعویض آن‌‎ها کنید.

۳- هرجایی توقف نکنید

توقف در بزرگراه و جاده می‌‎تواند برای موتورسوار گران تمام شود. در انتخاب مکان توقف، به نقطه کور خودروها دقت کنید. همچنین احتمال دنده عقب گرفتن ماشین‌‌‎ها و آسیب وارد شدن به موتور خود را در نظر بگیرید.

توجه به نقاط کور خودرو به جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت کمک می‌کند.

توجه به نقاط کور خودرو به جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت کمک می‎کند.

۴- احتیاط در روزهای بارانی و برفی

حفظ تعادل موتور در صورت لغزندگی معابر کار دشواری است. در این روزها به دلیل کاهش ضریب اصطکاک لاستیک‌‌ها با زمین، احتمال تصادف حتی برای موتورسواران باتجربه هم بسیار بالا است. اجتناب از رانندگی در آب و هوای بارانی و برفی تا حد امکان، بهترین توصیه برای جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت است.

۵- از تغییر مسیر ناگهانی خودداری کنید

سعی کنید در یک خط مشخص رانندگی کنید. تغییر مسیر ناگهانی موتور می‌‎تواند بسیار خطرناک باشد. سعی کنید وسط لاین برانید تا خودروهایی که قصد سبقت دارند، ناچار به تغییر لاین شوند و احتمال تصادف کاهش پیدا ‌‎کند. 

راندن موتور وسط لاین باعث جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت می‌‎شود.

راندن موتور وسط لاین باعث جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت می‌‎شود.

۶- لباس روشن بپوشید

با پوشیدن لباس روشن در نور کم، راحت‌‎تر توسط رانندگان دیده می‌شوید. بسیاری از موتورسواران برای ایمنی بیشتر لباس‌‎های شبرنگ می‌‎پوشند. این لباس‌‎ها قابلیت انعکاس نور به سمت منبع نور را دارند. 

۷- از کلاه ایمنی مناسب استفاده کنید

استفاده از کلاه ایمنی، خطر آسیب جدی به سر موتورسوار را تا ۸۵ درصد کاهش می‌‎دهد. در زمان انتخاب کلاه کاسکت باید نسبت به اندازه آن بسیار دقت کنید. همچنین از راحت بودن کلاه کاسکت خود مطمئن شوید. انتخاب کلاه کاسکت مناسب فاکتور بسیار مهمی در جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت است. 

کلاه کاسکت موتورسیکلت ۲ نوع اصلی دارد:

کلاه کاسکت تمام صورت: تمام صورت را می‌‎پوشاند و از شما در برابر گرد و غبار و باد محافظت می‌کند.

کلاه کاسکت روباز: تنها بالای سر را می‌‎پوشانند.

برای جلوگیری از تصادف با موتورسیکلت به این نکات درباره کلاه ایمنی خود توجه کنید:

  • طلق کلاه ایمنی خود را همیشه تمیز نگه دارید تا میدان دیدتان کاهش پیدا نکند.
  • کلاه کاسکت روشن انتخاب بهتری است. استفاده از کلاه ایمنی تیره در شب، جلوی دیده شدن شما را می‌گیرد.
  • استفاده از کلاه کاسکت فتوکرومیک این امکان را به شما می‌‎دهد تا با تنظیم خودکار رنگ براساس میزان نور، مشکلی برای رانندگی در روزهای آفتابی نداشت باشید.
  • کلاه کاسکت ضد بخار با کاهش دما، تنفس زیاد و روزهای بارانی بخار نمی‌‎کند و جلوی دید شما را نمی‌‎گیرد.

پیش از انتخاب کلاه کاسکت، مقاله ۱۳ فاکتور اصلی و ضروری برای انتخاب کلاه کاسکت موتور را حتما بخوانید.

۸- از وسایل نقلیه سنگین فاصله بگیرید

فاصله خود را نسبت به وسایل نقلیه به ویژه وسایل نقلیه سنگین حفظ کنید. عدم حفظ فاصله با اتوبوس‌‏‎ها و کامیون‌ها، شما را در نقطه کور آن‌‎ها قرار می‌‎دهد. با رعایت فاصله نسبت به وسایل نقلیه، سرعت واکنش شما برای جلوگیری از تصادف بالا می‌‎رود.

۹- از رانندگی در زمان خستگی اجتناب کنید

خواب‌‎آلودگی سهم بالایی در بروز تصادف دارد. در زمان خستگی، واکنش شما کند می‌‎شود. در صورتی که در حال رانندگی، احساس خستگی کردید، حتما در مکان امنی توقف کنید و پس از استراحت دوباره حرکت کنید. 

۱۰- در تقاطع، محتاط برانید

سرعت بالا در تقاطع بزرگراه‌‎ها و خیابان‌ها برای همه وسایل نقلیه به ویژه موتور می‌‎تواند خطرناک باشد. برای جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت در تقاطع، محتاط برانید و حتما از چراغ راهنما استفاده کنید.

۱۱- در تنظیم آینه‌‎ها دقت کنید

تنظیم ‌آینه‌‎ها باید به صورتی باشد که نیازی به چرخاندن سر و دیدن پشت سر نباشد. زاویه ‎آینه‎ها را به سمت بیرون بیشتر کنید تا نمای بیشتری از پشت سر خود را مشاهده کنید. تنظیم درست آینه‌‎های موتورسیکلت، میدان دید شما را گسترش می‌‎دهد و از بروز سانحه جلوگیری می‌‎کند.

۱۲- هوشیار رانندگی کنید

رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر فارغ از مجازات سنگینی که به همراه دارد، می‎تواند منجر به سوانح رانندگی دلخراشی شود. طبق قانون، گواهینامه راننده مست تا ۶ ماه ضبط می‌شود. همچنین راهنمایی و رانندگی اجازه دارد موتور فرد مست را تا ۲۱ روز توقیف کند. 

برای اطلاع از وضعیت بیمه شخص ثالث تصادف در حالت مستی، مقاله بیمه شخص ثالث در حالت مستی را بخوانید.

قانون راهنمایی و رانندگی در مورد رانندگی در مستی

۱۳- بدون گواهینامه رانندگی نکنید

متاسفانه بیش از نیمی از رانندگان موتور در سراسر کشور، بدون داشتن گواهینامه موتورسواری می‌کنند. مهارت پایین موتورسواران یکی از اصلی‌‎ترین دلایل تصادف است.

ترمز کردن ناگهانی و عدم کنترل گاز معمولا بیشترین مشکل میان موتورسواران کم‌تجربه است. گذراندن دوره‌‎های آموزشی در آموزشگاه موتورسیکلت در کنار تمرین بیشتر، خیال شما را برای رانندگی کم‌خطر راحت می‌کند.

موتورسواری بدون دغدغه با بیمه شخص ثالث

تصادف با موتور چه جزئی و چه شدید، می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای موتورسوار به همراه داشته باشد. تصادف با موتور می‎تواند زندگی افراد را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهد.

در صورتی که موتورسوار هستید، باید اقدامات لازم پس از تصادف را به خوبی بدانید. 

داشتن بیمه شخص ثالث در کنار رعایت نکات ایمنی، ضامن آرامش موتورسواران است. با خرید بیمه شخص ثالث، در صورت تصادف نیازی به نگرانی درباره خسارت‌‎های مالی و جانی نیست و شما می‎توانید موتورسواری بدون دغدغه‌‎ای را تجربه کنید.

از کجا بیمه شخص ثالث موتور بخریم؟

با مراجعه به دفاتر شرکت بیمه به صورت حضوری، امکان خرید بیمه شخص ثالث موتور وجود دارد، اما اگر ترجیح می‌‎دهید بدون صرف وقت زیاد، مناسب‌ترین شرکت بیمه را انتخاب کنید، پیشنهاد ما به شما، خرید بیمه شخص ثالث موتور از بیمه‌‎دات‌کام است. بیمه‌‎دات‌کام به عنوان یک کارگزاری آنلاین بیمه، این امکان را به شما می‌دهد تا با مقایسه شرکت‌های بیمه و پوشش‌های متنوع بیمه‌ای شرکت بیمه مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

سهولت و سرعت از اصلی‌ترین مزایای خرید بیمه به صورت آنلاین هستند. با مراجعه به سایت بیمه‌دات‌کام می‌توانید اطلاعات کامل مربوط به شرکت‌های بیمه مختلف را بخوانید و با اطمینان خاطر در کمتر از چند دقیقه بیمه مورد نظر خود را تهیه کنید.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
نکات موتورسواری و چک لیست نکات مرتبط با تعمیر و نگهداری موتور سیکلت
۰۶ تیر ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

نکات، اصول و مشکلات موتور سواری و چک لیست مربوط به تعمیر و نگهداری موتور

دغدغه‌های شما به عنوان موتورسوار چیست؟ چقدر درباره نکات رانندگی ایمن آگاه هستید؟ از تعمیر و نگهداری موتور سیکلت چه می‌دانید؟ چقدر درباره انواع گواهینامه‌های موتور مطلع هستید؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که

بی‎توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی و تصادف با موتورسیکلت
۲۳ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۱۳ راهکار کاربردی برای جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت

در سال‌‎های اخیر، نزدیک به نیمی از جان‌‎باختگان سوانح رانندگی، موتورسواران بوده‌‎اند. در بیش از ۷۰ درصد تصادف‌‏‎‎ها، موتورسواران به عنوان مقصر شناخته شده‌‎اند. وقتی نه خبری از کمربند ایمنی است و نه

صفر تا صد مالیات نقل و انتقال موتور
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه موتور

پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت + جدول۱۴۰۳

پس از نوشتن قولنامه موتور، فروشنده موظف است برای پرداخت نقل و انتقال مالیات (به غیر از موتور صفر) اقدام کند. امکان پرداخت مالیات موتور به صورت آنلاین از سامانه سرویس (serwis) وجود

مراحل سند زدن موتور سیکلت
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۶ مرحله سند زدن موتور + مدارک لازم برای سند زدن موتور سیکلت

تمامی مراحل انتقال سند مالکیت موتورسیکلت در کمتر از یک روز کاری انجام می‌شود. تنها کافیست پس از نوشتن قولنامه و پرداخت ثمن معامله، هزینه‌های خلافی، عوارض شهرداری و مالیات نقل و انتقال

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید