۳۰ خرداد ۱۴۰۳

۷ راه برای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت

آمار سرقت موتورسیکلت هولناک است! به گفته مرکز آمار ایران، در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱ نزدیک به ۱.۸ میلیون موتورسیکلت به سرقت رفته است. بیشترین دلیل برای سرقت موتورسیکلت، سهل‌انگاری است. با ارتقای ایمنی موتورسیکلت، می‌توان فرایند دزدیده شدن موتور را برای سارق سخت‌تر کرد.

در این مقاله از مجله بیمه‌دات‌کام، ۷ راهکار برای جلوگیری از سرقت موتور سیکلت به شما معرفی شده است. روش‌‎هایی که عمل به آن تا حد زیادی خیال شما را از محافظت از موتور خود آسوده می‌کند. 

معرفی راهکارهای کاربردی برای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت

متوسط زمان سرقت یک موتور سیکلت توسط سارقان ۳۰ ثانیه است. روش‌‎های ساده و کارآمدی وجود دارد که با به کار بردن آن، می‌‎توان این مدت زمان را افزایش داد. در ادامه این راهکارها را با شما مرور کرده‌ایم. 

۱- در مکان پارک موتورسیکلت خود دقت کنید

مکان امنی برای پارک موتورسیکلت خود انتخاب کنید. موتورسیکلت را در خیابان‌های شلوغ پارک کنید و تا حد امکان از پارک کردن موتور در کوچه‌های کم رفت ‎و آمد اجتناب کنید. بهترین حالت برای پارک کردن موتور، مکانی است که در دایره دید دوربین‌های مداربسته باشد.

 ۲- قفل کردن موتورسیکلت را فراموش نکنید

به اعتراف سارقان، دزدیدن موتور سیکلتی که با سوئیچ قفل نشده باشد، چند ثانیه بیشتر زمان نمی‌برد. قفل کردن موتورسیکلت چاره مقابله با سرقت نیست، اما فرایند دزدی برای سارق را زمان‎بر می‌کند.

 ۳- استفاده از دزدگیر موتورسیکلت

صدای آژیر دزدگیر، راهی آسان و متداول برای جلوگیری از سرقت موتور است. بهتر است صدای دزدگیر موتور شما با صدای مرسوم دزدگیر خودرو متفاوت باشد تا امکان تشخیص آن به آسانی وجود داشته باشد.

اگرچه فعال شدن صدای دزدگیر راهی مفید برای محافظت از موتورسیکلت است، اما نمی‌‎تواند سارقان حرفه‌ای را از دزدیدن موتور شما منصرف کند. برخی از سارقان به صورت مکرر اقدام به فعال کردن دزدگیر می‌‎کنند و بعد از سنجش فضا و پایین آمدن حساسیت صاحب موتور نسبت به صدای دزدگیر، اقدام به سرقت موتور می‌‎کنند.

نصب دزدگیر و حساس بودن به صدای آن می‎تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از سرقت موتور باشد.

نصب دزدگیر و حساس بودن به صدای آن می‎تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از سرقت موتور باشد.

۴- قفل و زنجیر کردن موتورسیکلت

قفل و زنجیر کردن موتور به یک مانع محکم نظیر ستون، یکی از رو‌ش‌های رایج در جلوگیری از سرقت موتور است. با توجه به مجهز بودن سارقان به اسید و برخی ابزارهای برش فلز، حتما قفل و زنجیر ضد برش و ضد اسید تهیه کنید.

قفل‌های دیسکی، زنجیری، کابلی، پاشاخ، فرمان با کلید کامپیوتری، کلید چهارپر و رمزدار، از جمله قفل‌های رایج هستند که برای حفاظت از موتورسیکلت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بخش‌های بعدی، برخی از این موارد توضیح داده شده است. 

الف- استفاده از قفل فرمان

استفاده از قفل فرمان برای کاهش سرعت سرقت توصیه می‌شود. با این وجود باید بدانید باز کردن قفل فرمان کار دشواری برای سارقان نیست. برای همین تنها به قفل فرمان اکتفا نکنید.

تصویر قفل فرمان موتور

ب- قفل ترمز دیسک نصب کنید

امکان نصب قفل دیسک روی بیشتر موتورها وجود دارد. این قفل جلوی حرکت چرخ‌ها را می‌گیرد و شانس موفقیت سارقان را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد. همراه داشتن قفل دیسک به خاطر اشغال کردن فضا برای بسیاری از موتورسواران دشوار است. البته این قفل وزن چندان زیادی ندارد و در صورتی که بتوانید آن را همراه خود داشته باشید می توانید شانس سرقت موتور را کاهش دهید.

تصویر قفل ترمز دیسک

پ- استفاده از قفل اهرم ترمز 

استفاده از قفل اهرم ترمز به عنوان یکی از امن‌ترین قفل‌ها، اقدام موثری برای جلوگیری از سرقت موتور است. جنس این قفل از آلومینیوم است و با وزن بسیار پایینی که دارد، به راحتی قابل حمل است. از این قفل برای محافظت از تمامی موتورسیکلت‌های سبک، سنگین و اسکوترهای برقی استفاده می‌شود.

تصویر قفل اهرم ترمز موتورسیکلت

۵- رصد موقعیت موتور با ردیاب

با قرار دادن یک جی پی اس در موتورسیکلت خود، نگرانی شما برای سرقت موتورسیکلت به حداقل خواهید رسید. با داشتن ردیاب، در صورت سرقت موتور، به راحتی امکان پیدا کردن سارق وجود دارد. در صورت دزدیده شدن موتور، شما می‌توانید به صورت زنده، موقعیت موتور خود را روی نقشه ببینید. نصب ردیاب در قیاس با دیگر روش‌های جلوگیری از سرقت، ممکن است هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد. از هزینه برای تهیه ردیاب خود ضرر نخواهید کرد. تلاش کنید ردیابی تهیه کنید که قابلیت برقراری ارتباط به صورت آفلاین را داشته باشد.

برای نصب ردیاب در موتور سیکلت خود این دو مورد را باید رعایت کنید:

  • لزوم اتصال ردیاب به برق موتورسیکلت
  • پنهان ماندن از دید دیگران (زیر صندلی موتور می‎تواند مناسب باشد.)

 نصب ردیاب برای موتور یکی از راهکارهای جلوگیری از سرقت موتورسیکلت است.

۶- مراقب مسافران مشکوک باشید

در صورتی که در طول روز، افراد ناشناسی به عنوان مسافر سوار موتور شما می‌شوند، باید بیشتر مراقب باشید. هر مسافری را قبول نکنید. ریسک خطر سرقت موتور در مقصد خلوت و دورافتاده بسیار بالا است.

۷- موتورسیکلت بدون سند نخرید!

از خرید و فروش موتور بدون سند باید خودداری کنید. موتورهای بدون پلاک، برای پلیس حکم مال مسروقه را دارد. در صورتی که موتور را به صورت قولنامه‌ه‎ای و بدون پلاک خریداری کرده‌اید، باید بتوانید ادعای مالکیت خود را ثابت کنید.

جبران خسارت سرقت موتور با بیمه بدنه موتور

متاسفانه بیمه اختصاصی به نام بیمه سرقت موتور وجود ندارد و بیمه شخص ثالث هم خسارت ناشی از سرقت موتور را پوشش نمی‌‎دهد. با این حال در صورت خرید بیمه بدنه موتور، می‌توانید تحت پوشش بیمه سرقت موتور قرار بگیرید. هرچند با توجه به ریسک بالایی که پوشش هزینه سرقت موتور برای شرکت‌های بیمه‎ وجود دارد، شرایط خاصی برای آن در نظر می‌گیرند که شامل بسیاری از مدل‌های موتور نمی‌شود. همچنین برای دریافت بیمه‌ای که سرقت موتور را پوشش دهد، باید حق بیمه قابل توجهی پرداخت کرد. 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
نکات موتورسواری و چک لیست نکات مرتبط با تعمیر و نگهداری موتور سیکلت
۰۶ تیر ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

نکات، اصول و مشکلات موتور سواری و چک لیست مربوط به تعمیر و نگهداری موتور

دغدغه‌های شما به عنوان موتورسوار چیست؟ چقدر درباره نکات رانندگی ایمن آگاه هستید؟ از تعمیر و نگهداری موتور سیکلت چه می‌دانید؟ چقدر درباره انواع گواهینامه‌های موتور مطلع هستید؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که

بی‎توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی و تصادف با موتورسیکلت
۲۳ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۱۳ راهکار کاربردی برای جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت

در سال‌‎های اخیر، نزدیک به نیمی از جان‌‎باختگان سوانح رانندگی، موتورسواران بوده‌‎اند. در بیش از ۷۰ درصد تصادف‌‏‎‎ها، موتورسواران به عنوان مقصر شناخته شده‌‎اند. وقتی نه خبری از کمربند ایمنی است و نه

صفر تا صد مالیات نقل و انتقال موتور
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه موتور

پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت + جدول۱۴۰۳

پس از نوشتن قولنامه موتور، فروشنده موظف است برای پرداخت نقل و انتقال مالیات (به غیر از موتور صفر) اقدام کند. امکان پرداخت مالیات موتور به صورت آنلاین از سامانه سرویس (serwis) وجود

مراحل سند زدن موتور سیکلت
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۶ مرحله سند زدن موتور + مدارک لازم برای سند زدن موتور سیکلت

تمامی مراحل انتقال سند مالکیت موتورسیکلت در کمتر از یک روز کاری انجام می‌شود. تنها کافیست پس از نوشتن قولنامه و پرداخت ثمن معامله، هزینه‌های خلافی، عوارض شهرداری و مالیات نقل و انتقال

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید