۲۱ خرداد ۱۴۰۳

جریمه مخدوش کردن پلاک ماشین و موتور، ۶ ماه تا یکسال زندان

طرح ترافیک یا جریمه دوربین‌های هوشمند از دلایلی است که برخی رانندگان برای فرار از آن اقدام به مخدوش کردن پلاک وسیله نقلیه خود می‌کنند. اما لازم است بدانید که قانون برای رانندگان متخلفی که اقدام به مخدوش کردن پلاک خودرو یا موتور خود می‌کنند مجازات‌هایی را در نظر گرفته است. بر اساس ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، مخدوش کردن پلاک خودرو، موتور و هر گونه وسایل نقلیه دارای مجازات حبس از ۶ ماه تا یکسال است. در ادامه این مقاله از مجله بیمه می‌خواهیم در مورد مخدوش کردن پلاک و جریمه مخدوش کردن پلاک ماشین و موتور و خودرو با شما صحبت کنیم. پس ادامه این مقاله از مجله بیمه را از دست ندهید.

مخدوش کردن پلاک خودرو به چه معنا است؟

مخدوش کردن پلاک شامل تمام اقداماتی است که موجب می‌شود پلاک به طور کامل در معرض دید قرار نگیرد. مخدوش کردن پلاک خودرو شامل موارد زیر است:

 • حذف یکی از ارقام پلاک
 • اضافه کردن به ارقام پلاک
 • ناخوانا کردن بخشی از پلاک
 • استفاده از پلاک متفاوت با خودرو

مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو در سال ۱۴۰۳

در آبان سال ۱۴۰۲، رییس پلیس راهور مجازات تردد وسایل نقلیه فاقد پلاک یا دارای پلاک مخدوش را برابر با ماده ۷۲۰ اعلام کرد. بر اساس این ماده از قانون تردد خودروها با پلاک مخدوش یا فاقد پلاک و یا مالکانی که به عمد پلاک خودرو یا موتور خود را مخدوش می‌کنند، دارای مجازات حبس ۶ ماه تا یک سال خواهد بود. لازم است بدانید با توجه به این که فقط در شهر تهران بیش از ۹۰ هزار وسیله نقلیه با پلاک مخدوش یا فاقد پلاک در حال تردد هستند، اجرای این قانون با هشدار به تمام رانندگان آغاز شده است.با توجه به نرخ جدید جریمه های رانندگی ۱۴۰۳ مبلغ این جریمه معادل با ۴۰۰,۰۰۰ تومان است.

همان‌طور که می‌دانید پلاک یکی از مهمترین مشخصه‌های وسیله نقلیه است و اعمال هر گونه تغییر در ارقام و مشخصات آن علاوه بر تخلف راهنمایی و رانندگی بر اساس ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود. هدف اجرای این قانون توسعه نظم و انضباط ترافیکی، برخورد با تخلفات رانندگی و پیشگیری از سایر جرایم است.

برای آگاهی از خلافی خودرو و استعلام خلافی موتور و دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است مقالات مرتبط با آن را مطالعه بفرمایید.

مخدوش کردن پلاک دارای مجازات حبس از 6 ماه تا یکسال است.

مخدوش کردن پلاک دارای مجازات حبس از ۶ ماه تا یکسال است.

موارد مشمول جریمه مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو

هر اقدامی که منجر به ناخوانا شدن پلاک موتور و خودرو شود، شامل جریمه پلاک مخدوش می‌شود. برخی از رایج‌ترین روش‌های مخدوش کردن پلاک به شرح زیر هستند:

 • پوشاندن پلاک خودرو یا موتور با دستمال
 • مخدوش کردن پلاک با ابزارهای مختلف
 • استفاده از نور برای ناخوانا کردن پلاک
 • تغییر حروف و اعداد یا ناخوانا کردن آن‌ها
 • جا به جا کردن پلاک و قرار دادن آن در محل دیگر برای مثال پشت شیشه

در صورتی که در مورد جرایم پلاک خود اطلاع ندارید، بهتر است قبل از هر کاری از درست بودن شرایط پلاک اطمینان حاصل کنید و سپس استعلام پلاک خود را دریافت نمایید.

تفاوت جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور

جریمه مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو با هم یکسالن است.

جریمه مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو با هم یکسالن است.

لازم است بدانید بر اساس قانون میان جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو با جریمه مخدوش کردن پلاک موتور تفاوتی وجود ندارد. مبلغ جریمه نقدی برای مخدوش کردن پلاک موتور با خودرو یکسان است و در صورت مشاهده حتما جریمه خواهید شد و باید منتظر ارجاع به مراجع قضایی باشید.

شرایط تبدیل یا تخفیف در مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور

احتمالا می‌پرسید آیا امکان تبدیل یا تخفیف در مجازات حبس برای مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور وجود دارد؟ در پاسخ باید بدانید با توجه به موارد قانونی در مورد مخدوش کردن پلاک، در برخی شرایط قاضی می‌تواند در مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو یا موتور برای مجرم تخفیفی را قائل شود. البته این موضوع به بررسی توسط مراجع قضایی و شرایط موجود بستگی دارد.

در مورد تعویق در صدور حکم برای مخدوش کردن پلاک خودرو یا موتورسیکلت نیز باید بدانید که این امکان وجود دارد. براساس ماده ۴۰ قانون مجازات اسلامی در جرائم موجب به تعزیر درجه شش تا هشت دادگاه می‌تواند پس از احراز مجرمیت متهم با ملاحظه وضعیت فردی، خانوادگی، اجتماعی، سوابق و اوضاعی که موجب به ارتکاب به جرم شده است در شرایط زیر صدور حکم را به مدت ۶ ماه تا ۲ سال به تعویق بیندازد:

 • وجود جهات تخفیف
 • اصلاح فرد مجرم
 • جبران ضرر و زیان
 • عدم وجود سابقه کیفری

بررسی امکان تعلیق مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو یا موتور

بد نیست بدانید که امکان تعلیق مجازات پلاک در قانون وجود دارد. با توجه به ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی در صورت وجود شرایط مشخصی قاضی می‌تواند اجرای حکم صادر شده را تعلیق نماید. تعلیق مجازات پلاک مخدوش و به طور کلی این دست تعلیق‌ها برای جرایم تعزیری درجه ۳ تا ۸ از ۱ تا ۵ سال است. همچنین بر اساس قانون تبدیل برخی جرایم رانندگی به جزای نقدی امکان‌پذیر است. اما از آن‌جایی که تعداد پرونده‌های مخدوش کردن پلاک وسایل نقلیه زیاد هستند، بهتر است حتما از مشورت و نظرات یک وکیل با تجربه در این رابطه استفاده نمایید.

اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث و گواهینامه برای رانندگان

یکی از دیگر از مواردی که موجب جریمه شدن رانندگان می‌شود، نداشتن گواهینامه و بیمه شخص ثالث است. بر اساس قانون در صورتی که راننده فاقد گواهینامه مرتکب تخلفی شود و عواقب جبران‌ناپذیری مانند مرگ به دنبال داشته باشد، ممکن است علاوه بر جریمه نقدی به ۲ تا ۶ ماه حبس محکوم شود. بنابراین اگر گواهینامه رانندگی مرتبط با وسایل نقلیه خود را ندارید در اسرع وقت برای دریافت آن اقدام نمایید. از طرفی باید بدانید که نداشتن بیمه شخص ثالث نیز در دسته جرایم ستاره‌دار قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو شما توقیف خودرو و جریمه در پی خواهد داشت.

مهم‌ترین نکات در مورد مخدوش کردن پلاک وسایل نقلیه

جریمه مخدوش کردن پلاک ماشین و موتور برای مجازات آن دسته از رانندگان متخلفی است که به بهانه‌های مختلف اقدام به مخدوش پلاک وسیله نقلیه خود می‌کنند. در سال ۱۴۰۳ این جریمه علاوه بر مجازات نقدی شامل حبس نیز می‌شود. در این مقاله در مورد مخدوش کردن پلاک وسایل نقلیه، جریمه مخدوش کردن پلاک موتور یا خودرو و نحوه رسیدگی به این جرایم با شما صحبت کردیم. در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله در مورد خرید بیمه شخص ثالث یا جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور سوال یا ایهامی داشتید، از قسمت نظرات همین مقاله با کارشناسان بیمه‌دات‌کام در تماس باشید.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مهدی
۰۱ بهمن ۱۴۰۲

سلام من موتورم پلاکش دودی داشت پلیس گرفت گزارش مخدوش کردن رد کرده و رفتم دادسرا برای ادامه روند مراحل نماینده دادستان گفت باید ضامن فیش حقوقی دار بیاری ایا حبس داره؟؟ یا جریمه نقدی؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مجازات پلاک مخدوش جریمه نقدی و حبس تعزیری است. که حبس آن قابل تبدیل است.

person
محمد رحمتی
۲۸ آبان ۱۴۰۲

سلام. وقت شما بخیر.
من یه موتور شهری دارم و کارم پیک موتوریه. مجبورم برای رد شدن از یه سری جاها روی پلاک یه ماسک بزنم تا جریمه نشم. الان این جریمه پوشاندن رو افسر ببینه لحاظ می‌کنه یا دوربین میگیره؟ از کجا بفهمم جریمه شدم یا نه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. در صورت مشاهده توسط پلیس یا ثبت توسط دوربین های هوشمند، جریمه مخدوش کردن پلاک شامل حال شما می شود. بهتر است پلاک خود را مخدوش نکنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید