بنر بیمه
04 مهر 1401

واردات خودرو دست دوم از دبی چگونه امکان پذیر است؟

اوایل شهریور ماه 1401 بالاخره آیین‌نامه واردات خودرو تصویب شد. مفاد این آیین‌نامه شوک  بزرگی به تجار و مردم امیدوار به واردات خودرو دست دوم وارد کرد. واردات خودرو دست دوم از دبی شاید راحت‌تر از سایر کشورها باشد. زیرا ایران با کشور امارات متحده عربی روابط تجاری قابل قبولی دارد. از طرف دیگر این کشور مقصد ماشین‌های کارکرده برندهای مطرح جهانی است. اما این فرصت در طرح آزادسازی واردات خودرو به کل نادیده گرفته شد.

اگر مایل هستید درباره پرونده واردات خودرو دست دوم اروپایی، هندی و… بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پرونده واردات خودرو دست دوم از دبی و سایر کشورها

پرونده واردات خودرو دست دوم از دبی به‌عنوان یکی از پرونده‌های مهم اقتصادی کشور شناخته می‌شود. این موضوع بارها در مجلس و دولت مطرح شده و هر بار به دلایل مختلف بدون پاسخ مانده است. تا به امروز افراد و مراکز گوناگون از ورود خودرو های خارجی به کشور جلوگیری کرده اند. وارد کردن بند واردات ماشین کارکرده در طرح آزادسازی واردات خودرو آخرین تلاش طرفداران این موضوع بود که باز هم به نتیجه ای نرسید.

واردات خودرو دست دوم در سایر کشورها

کشورهای زیادی در دنیا وجود دارند که به دلیل ضعف در صنعت خودروسازی، صرفه اقتصادی و… ماشین‌های کارکرده وارد می‌کنند. در این کشورها واردات ماشین کارکرده بخشی از چرخه تأمین و عرضه وسایل نقلیه است. امارات، ایرلند، نیوزیلند، استرالیا، روسیه و حتی کانادا، انگلستان و 30 کشور دیگر از جمله واردکنندگان اتومبیل دست دوم هستند.

کشورهای دیگری نظیر ایران اجازه واردات ماشین را صادر نمی‌کنند، در این بین می‌توان به شیلی، تایلند، هند و… اشاره کرد. البته برخی کشورهای واردکننده قوانین، مقررات و محدودیت‌هایی را برای ورود خودروهای دست دوم قرار داده‌اند. از جمله این محدویت‌ها می‌توان کمتر بودن سن خودرو از 5 سال و معاینه فنی در کشور مبدأ را نام برد.

واردات خودروی دست دوم از دبی

واردات خودرو دست دوم از دبی به سرزمین اصلی

کشورهایی که مناطق آزاد تجاری-صنعتی دارند به دو بخش مناطق آزاد و سرزمین اصلی تقسیم می‌شوند. سال‌ها است که واردات خودرو دست دوم به یکی از مطالبات اصلی مردم تبدیل شده است. کیفیت پایین ماشین‌های وطنی وزارت صمت و سایپا  و قیمت بالای آن هم به این قضیه دامن می‌زند. به همین دلیل در طرح اولیه آزادسازی خودرو، بند واردات خودرو دست دوم لحاظ شده بود. اما متأسفانه این بند در مجلس و قبل از ابلاغ به شورای نگهبان حذف شد. اما دولت قصد داشت که در آیین‌نامه ابلاغی برای این موضوع چاره‌ای بیندیشد.

واردات خودرو دست دوم از دبی به مناطق آزاد تجاری-صنعتی

ایران 8 منطقه آزاد تجاری-صنعتی رسمی دارد. به خاطر نقش اقتصادی و توسعه‌ای مناطق آزاد، قوانین و مقررات سهل گیرانه تری بر آن حاکم است.این سهل گیری‌ها تا سه سال پیش بر قوانین واردات خودرو خارجی مانند: معافیت‌های مالی و عوارض گمرک هم اعمال می‌شد. بطوری که عده‌ای به این مناطق لقب «سرزمین رؤیایی ماشین بازهای ایرانی» می‌دادند. تا اینکه در سال 97 واردات خودرو به کشور ممنوع شد. حتی قوانین بیمه ای این حوزه با عنوان بیمه مناطق آزاد نیز با بندهای قانونی جالبی همراه شده است. شما برای آشنایی با قوانین بیمه در این مناطق به مقاله بیمه مناطق آزاد مراجعه کنید.

این قانون فقط مختص سرزمین اصلی نبود. بعد از گذشت 3 سال، آیین‌نامه آزادسازی واردات خودرو که موضوع واردات خودرو دست دوم هم بخشی از آن بود، تصویب شد. اما در این طرح نه تنها اثری از بحث واردات ماشین‌های کارکرده خارجی نیست؛ بلکه آزادی عمل واردات خودرو (مانند سابق) لغو شده است. به همین دلیل دبیر امور مناطق آزاد، 14 شهریور خواستار بازنگری آیین‌نامه واردات خودرو دست دوم از دبی به مناطق آزاد شد.

آیا واردات ماشین کارکرده در قالب طرح آزادسازی واردات خودرو آزاد انجام می‌گیرد؟

طبق اعلام منابع رسمی واردات خودرو دست دوم اروپایی یا از هر کشور دیگری در طرح ساماندهی خودرو جایی ندارد. هرچند دولت تصمیم داشت این موضوع را با شرایط خاصی دنبال کند. اما با ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو در شهریورماه آب پاکی را بر دستان طرفداران این طرح ریخت.

به تازگی برخی رسانه‌ها خبرهایی درباره واردات خودرو در تاریخ برگزاری جام جهانی 2022 فوتبال در قطر را منتشر کرده‌اند. این پیشنهاد برای آسودگی خیال گردشگران خارجی که احتمال دارد برای جام جهانی 2022 به کیش سفر کنند، مطرح شده بود. سعید محمد در نامه ای به وزارت صمت درخواست واردات 8220 خودرو را درخواست کرده بود.

شرایط احتمالی واردات خودرو دست دوم از دبی

هرچند به لحاظ قانونی واردات خودرو از دبی و سایر کشورها ممنوع است؛ اما در صورت آزاد شدن با چه شرایطی انجام خواهد شد؟ مطابق نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صورت موافقت، احتمالاً شرایط زیر برای واردات ماشین‌های کارکرده در نظر گرفته می‌شود:

  • واردات خودرو از برندهای مختلف، منوط به داشتن خدمات پس از فروش در کشور است.
  • عمر خودرو نباید بالای 3 سال باشد.

شروط مذکور از قاچاق قطعات ماشین‌های دست دوم جلوگیری می‌کند. البته اگر این بند در بررسی‌های مجدد تصویب شود، ابتدا باید شرایط اصلی مجلس برای واردات خودرو فراهم شود.

شرایط مجلس برای واردات خودرو

مجلس شورای اسلامی با 4 شرط مجوز واردات خودرو به کشور را آزاد کرد:

  1. واردات خودرو در ازای ارز تأمین شده از محل فروش نفت یا صادرات آن باشد.
  2. واردات خودرو با سرمایه به‌دست آمده از محل صادرات خودرو باشد.
  3. واردات خودرو با سرمایه‌های ارزی خارج از ایران باشد. (برای افرادی که تعهداتی نسبت به دولت نداشته باشند).
  4. واردات خودرو با سرمایه به‌دست آمده از محل صادرات قطعات خودرو باشد.

مسئله واردات خودرو خارجی پستی و بلندی های زیادی دارد و نمی‌توان درباره‌ی واردات خودرو دست دوم از دبی به‌طور قطعی صحبت کرد.

شرایط مجلس برای واردات خودرو از دبی

واردات خودرو دست دوم از مناطق آزاد به سرزمین اصلی یک فرصت فراموش شده

یکی دیگر از پیشنهادهای مطرح شده در مجلس شورای اسلامی واردات ماشین کارکرده از مناطق آزاد به سرزمین اصلی است. شاید بهتر باشد به مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در دی ماه 1399 برگردیم. در آن سال همزمان با تمدید ممنوعیت واردات ماشین به مناطق آزاد، پیشنهاد دیگری هم در آن کمیسیون به تصویب رسید. اما این پیشنهاد در هیاهوی خبر ممنوعیت واردات خودرو گم شد.

اگر این مصوبه مورد قبول واقع می‌شد؛ از سال گذشته ماشین‌های کارکرده مناطق آزاد برای ورود به سرزمین اصلی ثبت سفارش می‌شدند اما همچنان خبری خوشی در این زمینه پخش نشده است.

شرایط واردات خودرو دست دوم از مناطق آزاد به سرزمین اصلی

شرایط واردات خودرو دست دوم از مناطق آزاد به سرزمین اصلی به شرح زیر است:

  • فقط خودروهای غیر آمریکایی مناطق آزاد مشمول این مصوبه هستند.
  • نرخ سود بازرگانی برای واردکننده نباید از 20 درصد فراتر رود. این نرخ باید در مقایسه با قیمت ماشین در کف بازار و متناسب با نوع خودرو و سال ساخت محاسبه می‌شود. در صورت مشاهده موارد مغایر با این تبصره، دولت باید برای تعدیل نرخ سود بازرگانی اقدام کند.
  • واردات ماشین کارکرده به سرزمین اصلی برای سازمان‌های مناطق آزاد تجاری، صنعتی و شرکت‌های وابسته به آن ممنوع است.
  • دستگاه‌های ماده 5 قانون خدمات کشوری نمی‌توانند برای واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی نقش اقدام کنند.

این مصوبه بعد از دو ماه بررسی به صحن علنی مجلس رفت.

نتیجه مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره واردات خودرو دست دوم به سرزمین اصلی چه شد؟

در صورتی که مصوبه واردات ماشین‌های کارکرده مورد قبول واقع می‌شد، درآمدی 17 هزار میلیارد تومانی را برای دولت به همراه داشت. اما رییس سازمان برنامه و بودجه در آن زمان مانع از تصویب این موضوع در مجلس شد.

سرنوشت پرونده واردات خودرو دست دوم از دبی و سایر کشورها

اگر تا اینجای مطلب با ما هستید؛ پس حس یک پایان تلخ را تجربه می‌کنید. درست است که مطالبه گران واردات خودرو دست دوم ناامید نیستند و در خبرگزاری‌های مختلف پویش‌هایی مردمی راه‌اندازی کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد مافیای صنعت خودرو بی‌خیال این موضوع نمی‌شوند.

در این مقاله درباره پرونده ورود ماشین‌های کارکرده به کشور صحبت کردیم. طبق نظر کارشناسان واردات خودرو دست دوم می‌تواند به تنظیم قیمت ماشین در بازار کمک کند. واردات خودرو دست دوم از دبی و سایر کشورها آرزوی دیرین خیلی از افراد است.

متأسفانه با ابلاغ آیین‌نامه دولت همه این امیدها نابود شد. به هر حال چه واردات خودرو دست دوم اروپایی، هندی، آمریکایی و… در آینده نزدیک محقق شود چه نشود، بازار خرید و فروش ماشین کارکرده پررونق است. اگر شما هم از علاقه‌مندان ماشین خارجی دست دوم هستید، در  خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه آن کوتاهی نکنید. اگر سؤالی در خصوص بیمه ماشین‌های دست دوم دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( 1401)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

25 آبان 1401 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

09 آبان 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

نوبت دهی تعویض پلاک: آموزش قدم به قدم ثبت نام اینترنتی

برای تعویض پلاک باید اینترنتی ثبت نام کنید، برای اطلاع از مراحل ثبت نام این مقاله را مطالعه نمایید!

06 آبان 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی وسیله نقلیه چیست

اگر شما هم با شنیدن گواهی مفاصا حساب، برایتان این سوال پیش می‌آید که این برگه چیست و چه کاربردی دارد این مقاله را از دست ندهید!

04 آبان 1401 / کارشناسی و معامله

وکالت تعویض پلاک: راهی برای تسریع خرید و فروش خودرو

شرایط و مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو را در این مقاله بخوانید!

19 مهر 1401 / بیمه بدنه / کارشناسی و معامله

کارشناسی برق خودرو؛ اهمیت و لزوم کارشناسی سیستم برق ماشین قبل از خرید

اهمیت و لزوم کارشناسی برق خودرو قبل از خرید خودرو. کارشناس چه مواردی را بررسی می‌کند؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید