۰۷ مرداد ۱۴۰۲

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی؟ انتخاب درست کدام است؟

بیمه عمر و درمان تفاوت‌هایی با هم دارند که برای انتخاب بین بیمه عمر یا بیمه تکمیلی، باید این تفاوت‌ها را بدانید. با شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی که بیش از پیش به آن توجه شده، موضوع سلامتی است. به تبع آن، بزرگ‌ترین نگرانی موجود در این بازه زمانی، هزینه‌هایی‌ست که صرف ویزیت و داروهای انواع بیماری‌ها از جمله کرونا می‌شود. اما بیمه عمر تکمیلی چیست و چه تفاوتی با بیمه تکمیلی دارد؟

 یکی از دغدغه‌های اکثر مردم، داشتن یک بیمه درمانی مناسب است. با توجه به عدم دانش کافی مردم در ارتباط با بیمه، برخی از افراد تصور می‌کنند بیمه عمر با بیمه تکمیلی فرق چندانی ندارد! در این مقاله بیمه تکمیلی عمر و بیمه عمر خدمات درمانی را شرح می‌دهیم و تفاوت‌های بیمه عمر و درمان را با هم بررسی می‌کنیم.

بیمه عمر بهتر است یا بیمه تکمیلی؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر یک از بیمه‌ها ویژگی‌هایی داشته و اهداف خود را دنبال می‌کنند. برای درک بهتر شما از این موضوع، هر یک را به صورت جداگانه شرح می‌دهیم. در انتهای مقاله، با توجه به نیازهایی که دارید، بهترین بیمه را برای شخصِ خودتان انتخاب می‌کنید.

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی

بیمه عمر و بیمه تکمیلی هر دو برخی از خدمات درمانی را پوشش می‌دهند.

بیمه عمر چیست؟

اگر اهل پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هستید و همیشه آینده‌نگری را توشه‌ی راه خود قرار داده اید، بیمه عمر برای شما بهترین انتخاب است! البته به جز دریافت سود و سرمایه‌گذاری، این بیمه مزایای دیگری را نیز ارائه می‌دهد:

شرکت‌های بیمه عمر، شما را در برابر حوادث غیر قابل پیش‌بینی مثل فوت طبیعی،فوت در اثر حادثه، نقص عضو، از کار افتادگی، بیماری های خاص تحت پوشش قرار می‌دهد. شایان ذکر است که موارد نامبرده، جزء پوشش‌های اضافی بیمه عمر محسوب می‌شوند و انتخاب آنها اختیاری‌ست. همچنین اگر شما پوشش یا سقف تعهدات بیشتری را انتخاب کنید تاثیری در مبلغ حق بیمه پرداختی شما نخواهد داشت اما سرمایه نهایی بیمه ‌عمرکاهش پیدا می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بیمه عمر چیست را از دست ندهید.

پوشش‌های درمانی در بیمه عمر

در واقع در بیمه عمر دو نوع پوشش مربوط به هزینه‌های درمانی وجود دارد. پوشش‌های درمانی بیمه عمر شامل موارد زیر است:

پوشش هزینه ناشی از حوادث و بیماری‌های خاص

در این پوشش، هزینه درمان بیماری‌های خاص به صورت کامل پرداخت می‌شود. البته با توجه به نوع و تعداد بیماری‌های تحت پوشش که در اکثر شرکت‌های بیمه متفاوت است، بیمه عمر هزینه حوادث و بیماری‌های خاص شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بیماری‌های سکته مغزی
 • پپیوند اعضای اصلی بدن
 • جراحی باز
 • سکته قلبی و انواع سرطان‌ها

از دیگر تفاوت‌های این بیمه با بیمه‌ی تکمیلی در تعداد بیماری‌های تحت پوشش، محدوده سنی و مدت زمان دوره انتظار می‌باشد.

پوشش‌های هزینه پزشکی ناشی از حادثه در بیمه عمر

این پوشش، یکی از انواع پوشش‌های اضافی بیمه عمر به حساب می‌آید. اگر مایل باشید، هنگام خرید بیمه‌نامه عمر می‌توانید آن را در بیمه‌نامه لحاظ کنید. در این پوشش کلیه هزینه‌های درمانی که به دلیل وقوع حادثه غیر عمدی‌ رخ داده و بدون دخالت بیمه گذار باشد تا حداکثر تعیین شده آن پرداخت خواهد شد.این پوشش حوادث زیر را جبران می‌کند:

 • مسمومیت با اسید و مواد خورنده یا گاز
 • مبتلا شدن به بیماری‌های ویروسی یا باکتریایی
 • غرق شدن

پوشش صدمه دیدن در هنگام دفاع مشروع یا نجات اشخاص و دارایی‌ها

اتفاقات ناگوار یا خساراتی که طی بلایای طبیعی مثل فوران آتش‌فشان‌ها، زلزله و سیل رخ می‌دهد، در بسیاری از شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شوند. اما اخیرا برخی از شرکت‌های بیمه‌ای از جمله بیمه پارسیان، سامان، پاسارگاد و غیره در طرح‌های جدید خود این حوادث را به عنوان یک پوشش اضافی در نظر می‌گیرند. بیمه گذار می‌تواند این پوشش را در صورت تمایل انتخاب کند؛ البته که این نوع پوششِ آسیب‌دیدگی ناشی از حادثه بازه‌ی مشخصی نداشته و می‌توانید بلافاصله بعد از شروع بیمه‌نامه از آن استفاده کنید.

وجود کارت بیمه درمان تکمیلی در بیمه عمر

این احتمال وجود دارد که برخی از نمایندگی‌های بیمه برای سوق دادن شما به خرید این نوع بیمه‌نامه‌ها مزیتی به عنوان کارت بیمه تکمیلی ارائه دهند. لذا خوب است که این کارت‌ها از طریق شرکت‌های بیمه موردنظر صادر می‌شود. نمایندگی‌های بیمه هیچ نوع مسئولیتی در قبال این کارت‌ها شاید نداشته باشند.

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی

بیمه عمر آینده نگری خانواده برای فرزندان

کارت بیمه تکمیلی در حقیقت بر حسب توافق‌هایی که بین نمایندگی بیمه با یک شرکت خصوصی در زمینه خدمات درمانی صورت می‌گیرد، ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است که بیماری‌های تحت پوشش در بیمه عمر محدود هستند!

بیمه درمان تکمیلی چیست؟

بیمه تکمیلی به هیچ وجه شبیه بیمه عمر نیست، زیرا فقط برای جبران هزینه‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.به این معنا که اگر شما در طول مدت بیمه نامه خود، هیچ استفاده‌ای از آن  نکنید، حق‌بیمه شما از بین رفته و می‌بایست برای تمدید آن دوباره حق‌بیمه پرداخت کنید.

همچنین داشتن بیمه‌تکمیلی برای شما هیچ نوع سابقه و پیشینه‌ای به وجود نمی‌آورد. تنها کاربرد آن برای مصارف درمانی است.

بیماری‌های تحت پوشش در بیمه تکمیلی درمان

همانطور که در مقاله راهنمای بیمه تکمیلی اشاره کردیم، بیماری‌های تحت پوشش به غیر از بیماری‌های خاص در بیمه تکمیلی، شامل: جراحی‌های سرپایی، دندانپزشکی، دارو، خدمات آزمایشگاهی و زایمان هستند.

برای هزینه‌های درمانی، بیمه عمر خوب است یا تکمیلی؟

هیچ وقت نمی‌توان از حقیقت‌ها عبور کرد! بیمه عمر و تکمیلی تفاوت‌های بسیاری دارند. بیمه عمر را نمی‌توان به عنوان یک بیمه تکمیلی در نظر گرفت یا جایگزین آن دانست! اما در صورت تمایل می‌توانید برای آسایش و اطمینان خاطر هر دو بیمه را خریداری کنید و از خدمات آن‌ها بهره ببرید.

در صورتی که فقط می‌توانید یکی از این دو بیمه نامه را خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم که بیمه عمر را خریداری کنید. زیرا موارد گسترده‌تری را تحت پوشش قرار می دهد!

خرید آنلاین بیمه عمر و بیمه تکمیلی

در این روزها که همه‌ی کسب و کارها به سمت اینترنتی شدن و به اصطلاح آنلاین شدن سوق داده شده است، یکی از ساده ترین روش‌ها نیز برای خرید بیمه تکمیلی و بیمه عمر به صورت آنلاین یا همان اینترنتی‌ست. کارشناسان بیمه دات کام برای یاری دادن شما در این امر، در تلاش‌اند. شما می‌توانید بهترین بیمه تکمیلی را بر اساس شرایط و نیازهای خود از bimeh.com خریداری کنید.

حال که به انتهای مقاله رسیده‌ایم، با خواندن این مطالب و در نظرگرفتن نیازهای خود، شما در پاسخ به این سوال بگوئید که بیمه عمر بهتر است یا بیمه تکمیلی؟؟؟!

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مزایا و پوششهای بیمه عمر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳ / بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟ مزایا و پوشش‌های بیمه عمر در ۱۴۰۳

بیمه عمر زیرمجموعه بیمه اشخاص محسوب می شود. بیمه عمر نوعی پس انداز، سرمایه گذاری بلندمدت با مزایای مناسب، پشتیبان مالی برای خانواده و همه افراد دوراندیشی است که امروز سکه‌ای کنار گذاشته و فردا کوزه ها سود می برند و آینده آسوده‌ای را تجربه کنند.

بیمه عمر ایران
۱۵ اسفند ۱۴۰۲ / بیمه عمر

بیمه عمر ایران: راهنمای دقیق پوشش‌ها و طرح‌های بیمه زندگی ایران

با خرید بیمه عمر ایران می‌توانید علاوه بر بهره بردن از پوشش‌های آن، یک سرمایه‌گذاری بسیار مطمئن با پرداخت حق بیمه های ماهانه ناچیز، سرمایه بسیار ارزشمند برای خود و عزیزان خود به جای بگذارید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
سید محمد
۲۷ شهریور ۱۴۰۲

باسلام درکشورایران زمان کمی است که بیمه شکل گرفته وکارفرمایان به سختی کارگررا بیمه می نمایندومردم هم چندان ازبیمه آگاهی ندارند باید دولت بیشتر ازصدا وسیماونشریات مردم را اگاهی بدهند.

person
رویا کاسب
۱۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام من قبل از باز نشتگی ۱۴۰۱بیمه عمرتکمیلی داشتم و در فیش حقوقیم قید میشد امادر باز نشستگی فقط بیمه عمر قید شد رفتم حسابداری میگن فرق نمی کنه
درسته؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بله

person
امید
۱۴ فروردین ۱۴۰۲

درود ،اقا هستم از همسرم ۲۵ سال هست جدا شدم دخترم خارج کشور هست دسترسی بهش ندارم آیا میتونم بیمه سلامت ایرانیان انفرادی اقدام کنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. برای خودتان می توانید از بیمه سلامت استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید