20 ژوئن 2023

موتور سیکلت سه چرخ؛ مزایا، معایب و انواع موتور سه چرخ

حتماً شما هم در خیابان یا در فیلم‌ها، موتور سیکلت سه چرخ دیده‌اید. البته باید به یک نکته دقت داشته باشید، که هر وسیله‌ی سه چرخی، موتور سیکلت سه چرخ محسوب نمی‌شود. امروزه موتورهای سه چرخ بسیار زیبایی، وارد بازار شده‌اند. برندهای مطرحی همچون هوندا، پولاریس، هارلی دیویدسون و… این نوع موتور سیکلت‌ها را تولید می‌کنند. در این مقاله از سری مقالات موتوری مجله بیمه دات کام، می‌خواهیم به معرفی موتورسیکلت سه چرخ بپردازیم. با ما همراه باشید.

موتور سیکلت سه چرخ

همان‌طور که، هر گردی گردو نیست، هر سه چرخی هم، موتور سیکلت سه چرخ نیست. از قدیم، وسایل نقلیه سه چرخ مانند گاری وجود داشته‌اند، که نیروی خود برای حرکت را از، حیوان می‌گرفتند. با گذشت زمان و اختراع موتور، دیگر نیازی به حیوان برای حمل و نقل نبود. کافی بود یک موتور روی وسیله نقلیه گذاشته شود و به واسطه آن موتور، حرکت صورت بگیرد.

"<yoastmark

برای این‌که یک سه چرخ موتوری، موتور سیکلت سه چرخ نامیده شود، باید کنترل و هندلینگ آن مانند موتور سیکلت باشد؛ یعنی حرکت بدن به سمت طرفین و انداختن وزن به طرفین روی کنترل آن موثر باشد. موتور سیکلت‌هایی که به صورت استاندارد در دسته موتورهای سه چرخ قرار می‌گیرند، از ساختار Y شکل پیروی می‌کنند و وسیله‌ای مابین موتور و خودرو هستند.

موتورهای سه چرخی که به شکل ماشین‌های مبتنی بر موتور سیکلت هستند، تریک نامیده می‌شوند. تریک‌ها دارای تک چرخ جلو، ظاهری شبیه موتور سیکلت، محوری در قسمت عقب و مشابه خودرو هستند. موتورهای سه چرخ با پیکربندی‌های متفاوت به شکل دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب یا دو چرخ در عقب و یک چرخ در جلو تولید می‌شوند. احتمالا در ایران موتور سیکلت‌های سه چرخ، دو چرخ در عقب و یک چرخ در جلو را، بسیار دیده‌اید. بله! این موتورها هم در دسته همین موتور سیکلت‌های سه چرخ قرار می‌گیرند.

تاریخچه موتورسیکلت سه چرخ

بد نیست بدانید، موتور سیکلت سه چرخ، در اواخر قرن ۱۹، مورد توجه عموم قرار گرفت و بازار آن رونق زیادی یافت. موتور سیکلت‌های سه چرخ اولیه، به اندازه موتورهای مدرن، سبک و حرفه‌ای نبودند. در سیستم این سه‌ چرخ‌ها از کلاچ و احتراق الکتریکی استفاده می‌شد. البته سه چرخ‌ها پلتفرم بهتری را نسبت به موتورهای دو چرخ ارائه می‌دادند. به این نکته توجه کنید که، اولین خودروی ساخته شده در دنیا بر روی سه چرخ قرار داشت و در واقع یک موتور سیکلت سه چرخ بود. در سال ۱۸۹۹، موتورها به سه چرخ‌ها اضافه شدند. به طور کلی اولین موتورهای سه چرخ به شرح زیر هستد:

 • موتورسیکلت سه چرخ De Dion Bouton، فرانسه – موتور: 2.25 اسب بخار De Dion Bouton، جرقه زنی برقی.
 • موتور سه چرخ Humber ‘Beeston’، Beeston، UK – موتور: De Dion Bouton با قدرت 1.75 یا 2.25 اسب بخار. جرقه زنی الکتریکی. 84 پوند
 • Beeston Motor Company Ltd، Beeston، UK – موتور 2HP با احتراق الکتریکی، قیمت 70 پوند
 • موتور سه چرخه پنینگتون، لندن – 2.5 اسب بخار – یک کلاچ داشت تا بتوانند در حالی که موتور هنوز کار می‌کند، آن را متوقف کنند (در سایر سه چرخ‌ها برای راه‌اندازی مجدد باید از پدال استفاده می ‌شد)
 • موتور سه چرخ کلمنت، فرانسه – موتورهای 2.25 اسب بخاری De Dion Bouton یا Aster
 • موتور سه چرخ رایلی، کاونتری، انگلستان – از چرخ آزاد در انتهای موتور، به جای پدال استفاده می‌کرد. به طوری که هنگام چرخش آزاد زنجیر آن حرکت نمی‌کرد.
 • موتور سیکلت سه چرخ Edie، Redditch، UK – موتور De Dion Bouton با قدرت 1.75 یا 2.25 اسب بخار. جرقه زنی الکتریکی.
 • موتورسیکلت امپرس، فرانسه – موتور اشتعال برقی De Dion Bouton 2.25HP
 • موتور سه چرخ ستاره، ولورهمپتون، انگلستان – De Dion Bouton با جرقه زنی لوله داغ (اشتعال الکتریکی 10 پوند اختیاری اضافی)
 • موتور سیکلت سه چرخ بارد، بیرمنگام، انگلستان – موتور De Dion Bouton 2.25 اسب بخار با احتراق الکتریکی
 • موتور سیکلت سه چرخ Phebus-Aster، فرانسه – موتور Aster 2.25 اسب بخار با احتراق الکتریکی

انواع بسیاری از موتور سیکلت‌های سه چرخ در طول زمان، به وجود آمدند. با ایجاد تغییراتی در ظاهر این موتورهای سه چرخ، تحول قیمت و علاقه بیشتر مخاطبان، در آن زمان، قابل مشاهده بود. قیمت این موتور سیکلت‌های سه چرخ در ابتدا مبلغی بین ۷۰ تا ۸۵ پوند بود. موتور سیکلت‌های سه چرخ اولیه به دلیل نداشتن کلاچ و دنده دارای قیمت مناسب‌تری نسبت به خودروهای آن زمان بودند. با گذشت زمان امکان حمل مسافر هم به این موتورهای سه چرخ اضافه شد.

اگر در مورد علت به وجود آمدن موتور سه چرخ، می‌پرسید! باید بگوییم که؛ این وسایل نقلیه به دلیل داشتن یک چرخ کمتر، هزینه کمتری نسبت به انواع چهار چرخ داشتند و همین امر موجب شد، وسیله‌ای اقتصادی برای حمل و نقل محسوب شوند. از طرفی مصرف سوخت موتور سیکلت‌های سه چرخ، نسبت به سایر وسایل نقلیه، بسیار کمتر بود. همچنین موتورهای سه چرخ نسبت به موتور سیکلت‌های دو چرخ ایمنی بیشتری را به رانندگان ارائه می‌دادند.

دسته بندی موتورهای سه چرخ

با توجه به تعریف بالا، دو دسته کلی موتور سیلکت سه چرخ داریم:

دسته اول، موتور سیکلت‌هایی هستند که یک چرخ در جلو و دو چرخ در قسمت عقبی دارند. این دسته، خود دارای دو زیر دسته می‌باشند:

 • آنهایی که چرخ جلو با یکی از چرخ‌های عقب در یک راستاست و اصطلاحاً به آن‌ها ساید کار می‌گویند.
 • آنهایی که هیچکدام از سه چرخ در یک راستا نیستند؛ چرخ جلو در امتداد خط وسط محور متصل‌کننده چرخ‌های عقب قرار دارد.

دسته دوم، موتور سیکلت‌هایی هستند که دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب دارند. به اصطلاح این موتور سیلکت‌ها، معکوس هستند. محبوبیت این موتور سیکلت‌ها در حال حاضر رو به افزایش است. عملکرد بهتر این موتور سیکلت‌ها، خصوصاً در هنگام ترمزگیری مشخص می‌شود.

استعلام بیمه موتور سیکلت

موتورسیکلت‌های سه چرخ، بنا به برخی دلایل اقتصادی و قانونی ساخته می‌شوند و در کشورهای مختلف طرفدار دارند. این موتورها در انگلستان به خاطر مزیت مالیاتی، در ایالات متحده به خاطر پاس کردن قوانین و ضوابط امنیتی کم‌تر، دارای محبوبیت هستند. این دسته‌بندی موتورسیلکت‌های سه چرخ بر اساس پیکربندیشان بود. مدلی دیگری هم برای دسته‌بندی این موتور سیکلت‌ها هست که، بر اساس کاربرد این وسایل است. این دسته‌بندی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اسکوترهای سه چرخ مانند پیاجو MP3
 • موتورسیکلت سه چرخ اسپرت مانند Can-Am Spyder Roadster
 • موتور سیکلت سه چرخ چند منظوره مانند Street Glide
 • موتور سیکلت‌های سه چرخ مسافرتی مانند Tri Glide Ultra Classic هارلی دیویدسون
 • موتورسیکلت‌های سه چرخ کار مانند Rickshaw
 • موتور سیکلت‌های سه چرخ همه جا رو مانند سه چرخه‌های ATV
 • موتور برقی سه چرخ (این نوع کم و خاص هستند.)

اگر به کسب اطلاعات در خصوص موتورهای برقی که بدون آلودگی و صدا هستند، علاقه دارید،  مقاله موتور سیکلت برقی را مطالعه نمایید.

مزایای موتور سه چرخ

امروزه که تنوع خودروها و موتور سیکلت‌ها روز به روز در حال بیشتر شدن است، موتور سیکلت‌های سه چرخ هم دوباره پر طرفدار شده‌اند. این موتور سیکلت‌ها به دلیل اینکه چرخ سومی دارند، تعادل بیشتری دارند و در هنگام توقف و یا حرکت آرام در ترافیک، از وزن موتورسوار و مسافر حمایت بیشتری می‌کنند. از طرفی برای حفظ تعادلشان مجبور نیستید، وزن بالای موتور را برای مهار کردن آن تحمل کنید. با توجه به مدل‌های مختلفی که شرکت‌های موتورسازی برای این موتور سیکلت‌های سه چرخ در نظر دارند و تولید می‌کنند، بازار فروش این موتور سیکلت‌های لوکس و جذاب در حال رونق گرفتن است.

 

نمونه‌ای از موتور سیکلت سه چرخ که دوچرخ آن در عقب است.

از بهترین موتورسیکلت‌های سه چرخ دنیا که از آن‌ها با عنوان تریک هم نام برده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سه چرخه‌های هارلی مانند: Tri Glide Ultra و Freewheeler که هر دو، یک چرخ در جلو و دو چرخ در عقب دارند. با این تفاوت که Freewheeler کمی کوتاه‌تر از TGU و ارزان‌تر از آن است.
 • Can- Am Spyder F3-S Special Series که دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب هستند و بسیار لوکس و جذاب به نظر می‌آیند.
 • PolarisSlingshot 3 Wheel Motorcycle Car که در سه مدل: استاندارد Slingshot SL، Slingshot و Slingshot SL LE بالای خط موجود هستند.
 • Honda Neowing که دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب است. این موتور سیکلت بسیار لوکس و دیدنی است.

معایب موتور سیکلت سه چرخ

موتور سیکلت‌های سه چرخ دارای معایبی به شرح زیر هستند:

 • قیمت خرید بالاتر
 • هزینه های نگهداری بالاتر
 • وزن بیشتر
 • ابعاد حجیم‌تر
 • مشکلات انبارداری و پارکینگ
 • تجربه سواری متفاوت

بهترین موتور سیکلت‌های سه چرخ تا سال ۲۰۲۳

در این قسمت مقاله می‌خواهیم بهترین موتور سیکلت‌های سه چرخی که تا کنون وارد بازار شده‌اند را به شما معرفی کنیم.

۱. موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Ryker

موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Ryker

موتور Can-Am Ryker

احتمالا در اکثر مواقع موتورسواران تنها می‌خواهند که، از سواری لذت ببرند. Can-Am-Ryker با توجه به گیربکس اتوماتیک چرخشی و موقعیت قرار گیری صندلی‌هایش یک انتخاب مناسب، برای این دسته از افراد است. این موتور سیکلت سه چرخ دارای پانل‌های بدنه قابل تعویض است، در نتیجه به راحتی می‌توانید، رنگ آن را تغییر دهید. در ادامه جدول مشخصات این موتور را می‌بینید.

سازندهCan-Am
حداکثر سرعت56 مایل در ساعت (90 کیلومتر در ساعت)
قیمت8999  دلار

۲. موتور سیکلت سه چرخ Piaggio MP3 500

موتور سه چرخ Piaggio MP3 500

موتور Piaggio MP3 500

این موتور سیکلت سه چرخ برای تردد در شهر عالی است. این موتورسیکلت پیشرفته با داشتن 3 چرخ و دنده معکوس، همراه با سیستم‌های ایمنی متعددی مانند ترمز ضد قفل و کنترل کشش ASR، برای سفرهای سریع، گزینه‌ای بسیار مناسب است. ویژگی‌های مثبت این موتور سه چرخ شامل طراحی زیبا و مدرن، سیستم تعلیق چهار ضلعی برای ارائه عملکرد و هندلینگ بی نظیر آن، می‌شود . دسته ارگونومیک و محل قرارگیری جاپایی، راحتی راننده را فراهم می‌آورد. جدول مشخصات پیاجو را در ادامه می‌بینید:

سازندهPiaggioCan-Am
حداکثر سرعت89 مایل در ساعت (142 کیلومتر در ساعت)
قیمت9999 دلار

۳. موتور سیکلت سه چرخ Kymco CV3

موتور سه چرخ Kymco CV3

موتور Kymco CV3

هنگامی که یک سازنده اسکوتر وارد یک بخش جدید در تولید می‌شود، احتمالا طبیعی است که بخشی از طراحی‌های گذشته او در زمینه تولید اسکوتر در موتورهای سه چرخ هم دیده شود و این چیزی است که در مورد Kymco CV3 اتفاق افتاده است. این موتورسیکلت با 3 چرخ که به تازگی معرفی شده است، به احتمال زیاد در برابر هیچ یک از سریع ترین موتورسیکلت‌های جهان پیروز نمی‌شود، اما در سطح شهر و برای استفاده شهری عالی عمل خواهد کرد و از یک مکانیزم کج برای پیچیدن برخوردار است.

سازندهکیمکو
حداکثر سرعت105 مایل در ساعت (169 کیلومتر در ساعت)
قیمتهنوز در دسترس نیست

 

۴. موتور سیکلت سه چرخ Gilera Fuoco 500

موتور Gilera Fuoco 500

موتور Gilera Fuoco 500

خطوط قوی و ظاهر منحصر به فرد این موتور سیکلت سه چرخ، به دنیای ساده تریک‌ها، شخصیت جذابی را اضافه کرده است. سبک طراحی این موتورسیکلت بر نمایش مکانیک و مهندسی داخلی تمرکز دارد. دو چراغ جلو ظاهری منحصر به فرد و شبیه عینک‌های کلاسیک جان لنون دارند. Gilera Fuoco 500 از یک موتور 493 سی سی تک سیلندر با قدرت 40 اسب بخار بهره می‌برد و به دلیل برخورداری از سیستم جرقه دوقلو صدای موتور، آلایندگی اگزوز را کاهش می‌دهد.

سازندهگیلرا
حداکثر سرعت90 مایل در ساعت (145 کیلومتر در ساعت)
قیمت9700 دلار

۵. موتور سیکلت سه چرخ Arcimoto FUV Evergreen

موتور Arcimoto FUV Evergreen

موتور Arcimoto FUV Evergreen

بسیاری از موتورسیکلت‌های سه چرخ از موتور احتراقی معمولی و صندلی موتورسیکلت مانند استفاده می‌کنند. این ویژگی‌ها در موتور سیکلت سه چرخ Arcimoto وجود دارد. این موتورسیکلت سه چرخ یکی از انواع موتورهای سه چرخ کاملاً برقی Fun Utility Vehicle است. آرسیموتو دارای دو صندلی سطلی به سبک مسابقه‌ای است که در یک قفس محصور قرار گرفته‌اند. دو موتور جلویی این سه چرخ مستقل و دارای برد بیش از 100 مایل هستند.

سازندهآرسیموتو
حداکثر سرعت75 مایل در ساعت (121 کیلومتر در ساعت)
قیمت17900 دلار

۶. موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Spyder RT

موتور Can-Am Spyder RT

موتور Can-Am Spyder RT

این موتورسیکلت سه چرخ کاملاً مجهز و دارای یک کروز لوکس است. LCD پانوراما تمام رنگی، صندلی‌های فوم تطبیقی و یک تخته کف بزرگ باعث می‌شود که فراموش کنید در حال رانندگی با یک موتور سیکلت سه چرخ هستید. این موتور سه چرخ با فنرهای بالا و پایین، فرمان دارای کنترل الکترونیکی و یک جعبه دنده 6 سرعته راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

سازندهCan-Am
حداکثر سرعتتخمینی 124 مایل در ساعت (200 کیلومتر در ساعت)
قیمت23898 دلار

 

۷. موتورسیکلت سه چرخ Qooder QV3

موتور Qooder QV3

موتور Qooder QV3

این موتورسیکلت با چرخ‌های 14 اینچی دوگانه بزرگ در جلو و یک چرخ 15 اینچی در عقب، از یک سیستم هیدرو پنوماتیک HTS استفاده می‌کند تا هر سه چرخ را در میان پیچ‌ها کج کند.

QV3 به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه‌تر برای سایر موتورسیکلت‌های سه چرخ است.

سازندهقودر
حداکثر سرعت85 مایل در ساعت (137 کیلومتر در ساعت)
قیمت11112 دلار

۸. موتور سیکلت سه چرخ پژو متروپلیس آلور

این موتورسیکلت سه چرخ، نه خیلی تهاجمی و نه خیلی ترسو و کند است. متروپلیس آلور دارای ترمزهای ضد قفل، کنترل کشش و سیستم‌های کنترل پایداری است. شیشه جلوی قابل تنظیم و آینه‌های غیرکروی آن، دید را راحت‌تر می کنند. موتور 399 سی سی شما را در جاده پرتاب می‌کند. طراحی ماشین مانند آن باعث می‌شود، همه بتوانند به راحتی با آن رانندگی کنند. اگر یک موتورسیکلت تریک سطح ابتدایی می‌خواهید، که بتواند طیف وسیعی از نیازهای شما را پوشش دهد، سه چرخ پژو متروپلیس آلور بهترین انتخاب است.

سازندهپژو
حداکثر سرعت95 مایل در ساعت (153 کیلومتر در ساعت)
قیمت11911 دلار

۹. موتور سیکلت سه چرخ Elio Motors EV

الیو موتورز با کنار زدن محدودیت‌های خودروهای برقی، بر سه اصل، ایمنی، شجره نامه تماما آمریکایی و قیمت پایین تمرکز دارد. این موتورسیکلت سه چرخ با ویژگی های داخلی مانند تهویه مطبوع، بخاری و شیشه با قابلیت قفل برقی از موتورهای محبوب است که می‌تواند، فاصله بین وسایل نقلیه کوچک و موتورسیکلت های بزرگ را پر کند.

سازندهالیو موتورز
حداکثر سرعت110 مایل در ساعت (177 کیلومتر در ساعت)
قیمت14900 دلار

۱۰. موتورسیکلت سه چرخ Harley-Davidson CVO Tri Glide

موتور Harley-Davidson CVO Tri Glide

موتور Harley-Davidson CVO Tri Glide

از دیرباز، بهترین موتور سیکلت‌های سه چرخ را، متعلق به هارلی دیویدسون cvo tri glide می‌دانند. احتمالا اگر یک بار موتورهای هارلی دیویدسون را امتحان کرده باشید، فراموش کردن آن تجربه، کار دشواری است. صدای غرش طبیعی به همراه سبک کلاسیک هارلی، ترکیب جذابی را به ارمغان می‌آورد. این هیولای هارلی دیویدسون دارای یک موتور دوقلوی 117 میلواکی هشت است که قادر به تولید 26 فوت پوند گشتاور در 3750 دور در دقیقه است.

سازندههارلی دیویدسون
حداکثر سرعتتخمینی 100 مایل در ساعت (161 کیلومتر در ساعت)
قیمت49999 دلار

۱۱. موتور سیکلت سه چرخ یاماها نیکن

موتور یاماها نیکن

موتور یاماها نیکن

طراحی باورنکردنی این موتورسیکلت، توسط یاماها، حس واقعی موتور سیکلت را از طریق فناوری Leaning Multi-Wheel به موتورسواران می‌دهد. یاهاما نیکن با چنگال‌های جلوی تلسکوپی محدوده‌ای باورنکردنی دارد. اگر به دنبال هیجان هستید، این گزینه برای شما است.

سازندهیاماها
حداکثر سرعتتخمینی 130 مایل در ساعت (210 کیلومتر در ساعت)
قیمت15999 دلار

۱۲. موتورسیکلت سه چرخ Aptera Solar Electric Vehicle

امروزه خودروهای الکتریکی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این خودروها هنوز هم به شارژ منظم و منابع سوخت فسیلی متکی هستند. با تولید اپترا زمان شکستن مرزهای علمی تخیلی فرا رسیده، این موتور سه چرخ با انرژی خورشیدی کار می‌کند. اگر موتورسیکلتی با 3 چرخ می‌خواهید که، آینده را به دنیای امروز بیاورد، Aptera گزینه مناسبی برای شماست.

سازندهآپترا
حداکثر سرعت110 مایل در ساعت (177 کیلومتر در ساعت)
قیمت25900 دلار

۱۳. موتور سیکلت سه چرخ اورال

موتور اورال

موتور اورال

احتمالا این موتورسیکلت، منحصر به فردترین موتورسیکلت 3 چرخ در سراسر جهان است. طراحی الهام گرفته از جنگ، تزئینات کرومی و روکش‌های چرمی مجلل است. سیستم دو چرخ متحرک برحسب تقاضا به عبور از بدترین مشکلات کمک می‌کند و دکمه Eject (که به عنوان فندک عمل می‌کند) به شما کمک می‌کند به راحتی از هر ماموریتی فرار کنید.

سازندهاورال
حداکثر سرعتتخمینی 70 مایل در ساعت (113 کیلومتر در ساعت)
قیمت19999 دلار

۱۴. موتور سیکلت سه چرخ Polaris Slingshot Signature LE

موتور Polaris Slingshot Signature LE

موتور Polaris Slingshot Signature LE

موتور سیکلت سه چرخ پولاریس با ظاهری زاویه دار به سبک لامبورگینی ساخته شده است. این برند توانسته است استایل شجاعانه و هیجان‌انگیز را به بازار وارد کند.

سازندهقطبی
حداکثر سرعت130 مایل در ساعت (209 کیلومتر در ساعت)
قیمت35799 دلار

موتور سیکلت سه چرخ الکتریکی

یکی دیگر از انواع موتورسیکلت‌های سه چرخ، موتورهای سه چرخ الکتریکی است. این موتور سیکلت‌های سه چرخ از فناوری‌های جدید به جای سوخت فسیلی استفاده می‌کند و دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه ذکر می‌کنیم.

مزایای موتور سیکلت 3 چرخ الکتریکی

موتورهای سه چرخ الکتریکی دارای مزایای قابل توجهی هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • موتورهای سه چرخ برقی، دارای مصرف سوخت بسیار بالایی هستند، زیرا در مقایسه با خودروهای چهار چرخ سنتی برای کارکردن به انرژی کمتری نیاز دارند.این موضوع به دلیل بدنه کوچکتر و سبک‌تر آن‌ها است. اندازه باطری در آن‌ها کوچک‌تر است و برای شارژ به انرژی کمتری نیاز دارند.
 • موتورهای برقی سه چرخ، دوستدار محیط زیست هستند، زیرا آلایندگی آن‌ها صفر است. همچنین نسبت به سایر وسایل نقلیه سنتی سر و صدای کمتری تولید می‌کنند.
 • حرکت کردن موتورسیکلت‌های برقی سه چرخ، به ویژه در خیابان‌های شلوغ شهر، آسان است. موتورهای سه چرخ الکتریکی شعاع گردش کمتری، نسبت به خودروهای چهار چرخ دارند. به این معنی که می‌توانند به راحتی از پیچ‌ها عبور کنند و در فضاهای کوچکتر پارک کنند.
 • موتورهای برقی سه چرخ هم از نظر قیمت خرید و هم از نظر هزینه‌های عملیاتی مقرون به صرفه تر از موتورهای سنتی هستند. این موتورها نسبت به وسایل نقلیه سنتی، به نگهداری کمتری نیاز دارند.

معایب موتور سیکلت‌های الکتریکی سه چرخ

 • به موتور سیکلت‌های سه چرخ در کنار مزایایی که دارند، ایراداتی هم وارد است. در ادامه برخی از این معایب را برای شما ذکر می‌کنیم.
  یکی از اشکالات عمده موتورهای برقی سه چرخ، برد محدود آن‌ها است. از آنجایی که اندازه باتری موجود در موتورها کوچک است، فقط می‌توانند مسافت خاصی را قبل از نیاز به شارژ مجدد طی کنند. این موضوع باعث می‌شود که، برای سفرهای طولانی مدت مناسب نباشند.
 • موتورهای برقی سه چرخ، ظرفیت مسافر محدودی دارند. بیشتر مدل‌ها برای جابه‌جایی یک یا دو مسافر طراحی شده‌اند که می‌تواند، برای خانواده‌ها یا گروه‌هایی که با هم سفر می‌کنند، یک محدودیت باشد.
 • وسایل نقلیه الکتریکی سه چرخ عموماً ایمن در نظر گرفته می شوند، اما نگرانی‌هایی در مورد پایداری آن‌ها وجود دارد. از آنجایی که موتورهای سه چرخ فقط دارای سه چرخ هستند، احتمالا بیشتر مستعد واژگونی‌اند.
موتور سه چرخ گاری ایرانی

موتور سه چرخ گاری ایرانی

بیمه موتور سیکلت سه چرخ

همان‌طور که می‌دانید، تمامی وسیله‌های نقلیه، امکان تصادف و حادثه دارند. موتور سیکلت شما چه موتور تک سیلندر باشد چه موتورسیکلت دو سیلندر، چه دو چرخ باشد، چه سه چرخ، باید بیمه موتور داشته‌باشد. برای وسایل نقلیه‌تان حتماً بیمه‌های مربوطه را تهیه کنید تا در هنگام حادثه، از پرداخت هزینه و دغدغه‌های آن در امان باشید.

مبلغ حق بیمه موتور، بر حسب: سال تولید، مدل موتور، تعداد سیلندر و نوع بنزینی یا برقی متفاوت است. برای این‌که بدانید، هزینه بیمه موتور سیکلت سه چرخ شما چقدر است، می‌توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید. راهنمای بیمه موتور سیکلت را در این لینک بخوانید!

Bimeh.com جامع‌ترین و معتبرترین سامانه خرید، مقایسه و استعلام هزینه بیمه است. با وارد شدن به این سامانه و انتخاب نوع بیمه و اطلاعات درخواستی، فهرستی از شرکت‌های بیمه مختلف با هزینه‌هایشان برای شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید این بیمه‌ها و کیفیت آن‌ها در ارائه خدمات را با هم مقایسه کرده و به صورت آنلاین و از طریق همین سایت اقدام به خرید بیمه موتور سیکلت نمایید.

موتورسیکلت سه چرخ و هیجان موتورسواری

به طور کلی می‌توان گفت موتور سیکلت سه چرخ، به خاطر حفظ تعادل راحت‌تر، طرفداران زیادی دارد. همچنین این موتورها دارای انواع مختلفی مانند: دو چرخ در جلو یا دو چرخ در عقب هستند. که در خصوص هر کدام از آنها به شما اطلاعاتی دادیم. اگر در مورد موتور سیکلت‌های سه چرخ یا خرید بیمه برای این موتور سیکلت‌ها سوال و ایهامی دارید با همکاران ما در واحد پشتیبانی تماس بگیرید یا در قسمت نظرات همین مقاله سوالات خود را در مورد موتور سیکلت سه چرخ و بیمه‌های موجود برای آن‌ها از ما بپرسید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ایلیا سجیری
06 اکتبر 2023

آیا می شود موتور سه چرخ بنزینی گاری را تبدیل به چهار چرخ کرد ولی با همان شاسی و پلاک و شماره و انجین رانندگی کرد و قانونی باشد و می توان بیمه کردش ؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 اکتبر 2023

  سلام دوست عزیز
  می توانید موتور را تیونینگ کنید اما بعد از آن باید برای دریافت معاینه فنی جدید به مراکز معاینه فنی بروید.

person
حسین
26 مه 2023

متشکرم

person
فتاحی
28 سپتامبر 2022

سلام موتور دوچرخ جلو هم جزو سه چرخ حساب می شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 سپتامبر 2022

  سلام باید در کارت موتور ببینید.

person
محمدامین
02 آگوست 2022

سلام وقت بخیر
شما قیمت خریدش رو نمیدونید؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 آگوست 2022

  سلام خیر، اطلاع نداریم.

   person
   مجنون
   11 اکتبر 2022

   سلام موتور سیکلت سه چرخ بنزینی هم بیمه میشه؟

    person
    کارشناس بیمه
    12 اکتبر 2022

    سلام با بیمه دات کام تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

person
پیدایش
06 جولای 2022

سلام داشتن بیمه برای این موتور ضروریه؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 جولای 2022

  سلام دوست عزیز، بله.

person
کاظم
22 ژوئن 2022

سلام من از این موتورها خیلی دوست دارم. موتور سه چرخ هم گواهینامه میخواد؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 ژوئن 2022

  سلام دوست عزیز، همه موتورها گواهینامه می خواهند.

   person
   مهر النسا
   03 آگوست 2022

   سلام برا خانم ها چطور باید گواهینامه گرفت

    person
    کارشناس بیمه
    04 آگوست 2022

    سلام گواهینامه به خانم ها نمی دهند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید