۲۹ خرداد ۱۴۰۳

موتور سیکلت سه چرخ؛ مزایا، معایب و انواع موتور سه چرخ

حتماً شما هم در خیابان یا در فیلم‌ها، موتور سیکلت سه چرخ دیده‌اید. البته باید به یک نکته دقت داشته باشید، که هر وسیله‌ی سه چرخی، موتور سیکلت سه چرخ محسوب نمی‌شود. موتورهای سه چرخ بسیار زیبایی با برندهای مطرحی همچون هوندا، پولاریس، هارلی دیویدسون و… وارد بازار شده‌اند. در این مقاله از مجله بیمه دات کام، ضمن ارائه اطلاعات جالب درباره موتورسیکلت سه چرخ، ۱۳ موتور سیکلت از بهترین موتورسیکلت‌های سه چرخ جهان به شما معرفی شده است. با ما همراه باشید.

موتور سیکلت سه چرخ

همان‌طور که، هر گردی گردو نیست، هر سه چرخی هم، موتور سیکلت سه چرخ نیست. از قدیم، وسایل نقلیه سه چرخ مانند گاری وجود داشته‌اند، که نیروی خود برای حرکت را از، حیوان می‌گرفتند. با گذشت زمان و اختراع موتور، دیگر نیازی به حیوان برای حمل و نقل نبود. کافی بود یک موتور روی وسیله نقلیه گذاشته شود و به واسطه آن موتور، حرکت صورت بگیرد.

برای این‌که یک سه چرخ موتوری، موتور سیکلت سه چرخ نامیده شود، باید کنترل و هندلینگ آن مانند موتور سیکلت باشد؛ یعنی حرکت بدن به سمت طرفین و انداختن وزن به طرفین روی کنترل آن موثر باشد. موتور سیکلت‌هایی که به صورت استاندارد در دسته موتورهای سه چرخ قرار می‌گیرند، از ساختار Y شکل پیروی می‌کنند و وسیله‌ای مابین موتور و خودرو هستند.

موتورهای سه چرخی که به شکل ماشین‌های مبتنی بر موتور سیکلت هستند، تریک نامیده می‌شوند. تریک‌ها دارای تک چرخ جلو، ظاهری شبیه موتور سیکلت، محوری در قسمت عقب و مشابه خودرو هستند. موتورهای سه چرخ با پیکربندی‌های متفاوت به شکل دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب یا دو چرخ در عقب و یک چرخ در جلو تولید می‌شوند. احتمالا در ایران موتور سیکلت‌های سه چرخ، دو چرخ در عقب و یک چرخ در جلو را، بسیار دیده‌اید. بله! این موتورها هم در دسته همین موتور سیکلت‌های سه چرخ قرار می‌گیرند.

تاریخچه موتورسیکلت سه چرخ

بد نیست بدانید، موتور سیکلت سه چرخ، در اواخر قرن ۱۹، مورد توجه عموم قرار گرفت و بازار آن رونق زیادی یافت. موتور سیکلت‌های سه چرخ اولیه، به اندازه موتورهای مدرن، سبک و حرفه‌ای نبودند. در سیستم این سه‌ چرخ‌ها از کلاچ و احتراق الکتریکی استفاده می‌شد. البته سه چرخ‌ها پلتفرم بهتری را نسبت به موتورهای دو چرخ ارائه می‌دادند. به این نکته توجه کنید که، اولین خودروی ساخته شده در دنیا بر روی سه چرخ قرار داشت و در واقع یک موتور سیکلت سه چرخ بود. در سال ۱۸۹۹، موتورها به سه چرخ‌ها اضافه شدند. به طور کلی اولین موتورهای سه چرخ به شرح زیر هستد:

 • موتورسیکلت سه چرخ De Dion Bouton، فرانسه – موتور: ۲.۲۵ اسب بخار De Dion Bouton، جرقه زنی برقی.
 • موتور سه چرخ Humber ‘Beeston’، Beeston، UK – موتور: De Dion Bouton با قدرت ۱.۷۵ یا ۲.۲۵ اسب بخار. جرقه زنی الکتریکی. ۸۴ پوند
 • Beeston Motor Company Ltd، Beeston، UK – موتور ۲HP با احتراق الکتریکی، قیمت ۷۰ پوند
 • موتور سه چرخه پنینگتون، لندن – ۲.۵ اسب بخار – یک کلاچ داشت تا بتوانند در حالی که موتور هنوز کار می‌کند، آن را متوقف کنند (در سایر سه چرخ‌ها برای راه‌اندازی مجدد باید از پدال استفاده می ‌شد)
 • موتور سه چرخ کلمنت، فرانسه – موتورهای ۲.۲۵ اسب بخاری De Dion Bouton یا Aster
 • موتور سه چرخ رایلی، کاونتری، انگلستان – از چرخ آزاد در انتهای موتور، به جای پدال استفاده می‌کرد. به طوری که هنگام چرخش آزاد زنجیر آن حرکت نمی‌کرد.
 • موتور سیکلت سه چرخ Edie، Redditch، UK – موتور De Dion Bouton با قدرت ۱.۷۵ یا ۲.۲۵ اسب بخار. جرقه زنی الکتریکی.
 • موتورسیکلت امپرس، فرانسه – موتور اشتعال برقی De Dion Bouton 2.25HP
 • موتور سه چرخ ستاره، ولورهمپتون، انگلستان – De Dion Bouton با جرقه زنی لوله داغ (اشتعال الکتریکی ۱۰ پوند اختیاری اضافی)
 • موتور سیکلت سه چرخ بارد، بیرمنگام، انگلستان – موتور De Dion Bouton 2.25 اسب بخار با احتراق الکتریکی
 • موتور سیکلت سه چرخ Phebus-Aster، فرانسه – موتور Aster 2.25 اسب بخار با احتراق الکتریکی

انواع بسیاری از موتور سیکلت‌های سه چرخ در طول زمان، به وجود آمدند. با ایجاد تغییراتی در ظاهر این موتورهای سه چرخ، تحول قیمت و علاقه بیشتر مخاطبان، در آن زمان، قابل مشاهده بود. قیمت این موتور سیکلت‌های سه چرخ در ابتدا مبلغی بین ۷۰ تا ۸۵ پوند بود. موتور سیکلت‌های سه چرخ اولیه به دلیل نداشتن کلاچ و دنده دارای قیمت مناسب‌تری نسبت به خودروهای آن زمان بودند. با گذشت زمان امکان حمل مسافر هم به این موتورهای سه چرخ اضافه شد.

اگر در مورد علت به وجود آمدن موتور سه چرخ، می‌پرسید! باید بگوییم که؛ این وسایل نقلیه به دلیل داشتن یک چرخ کمتر، هزینه کمتری نسبت به انواع چهار چرخ داشتند و همین امر موجب شد، وسیله‌ای اقتصادی برای حمل و نقل محسوب شوند. از طرفی مصرف سوخت موتور سیکلت‌های سه چرخ، نسبت به سایر وسایل نقلیه، بسیار کمتر بود. همچنین موتورهای سه چرخ نسبت به موتور سیکلت‌های دو چرخ ایمنی بیشتری را به رانندگان ارائه می‌دادند.

دسته بندی موتورهای سه چرخ

با توجه به تعریف بالا، دو دسته کلی موتور سیلکت سه چرخ داریم:

دسته اول: موتور سیکلت‌هایی هستند که یک چرخ در جلو و دو چرخ در قسمت عقبی دارند. این دسته، خود دارای دو زیر دسته می‌باشند:

 • آنهایی که چرخ جلو با یکی از چرخ‌های عقب در یک راستاست و اصطلاحاً به آن‌ها ساید کار می‌گویند.
 • آنهایی که هیچکدام از سه چرخ در یک راستا نیستند؛ چرخ جلو در امتداد خط وسط محور متصل‌کننده چرخ‌های عقب قرار دارد.

دسته دوم: موتور سیکلت‌هایی هستند که دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب دارند. به اصطلاح این موتور سیلکت‌ها، معکوس هستند. محبوبیت این موتور سیکلت‌ها در حال حاضر رو به افزایش است. عملکرد بهتر این موتور سیکلت‌ها، خصوصاً در هنگام ترمزگیری مشخص می‌شود.

استعلام بیمه موتور سیکلت

موتورسیکلت‌های سه چرخ، بنا به برخی دلایل اقتصادی و قانونی ساخته می‌شوند و در کشورهای مختلف طرفدار دارند. این موتورها در انگلستان به خاطر مزیت مالیاتی، در ایالات متحده به خاطر پاس کردن قوانین و ضوابط امنیتی کم‌تر، دارای محبوبیت هستند. این دسته‌بندی موتورسیلکت‌های سه چرخ بر اساس پیکربندیشان بود. مدلی دیگری هم برای دسته‌بندی این موتور سیکلت‌ها هست که، بر اساس کاربرد این وسایل است. این دسته‌بندی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اسکوترهای سه چرخ مانند پیاجو MP3
 • موتورسیکلت سه چرخ اسپرت مانند Can-Am Spyder Roadster
 • موتور سیکلت سه چرخ چند منظوره مانند Street Glide
 • موتور سیکلت‌های سه چرخ مسافرتی مانند Tri Glide Ultra Classic هارلی دیویدسون
 • موتورسیکلت‌های سه چرخ کار مانند Rickshaw
 • موتور سیکلت‌های سه چرخ همه جا رو مانند سه چرخه‌های ATV
 • موتور برقی سه چرخ (این نوع کم و خاص هستند.)

اگر به کسب اطلاعات در خصوص موتورهای برقی که بدون آلودگی و صدا هستند، علاقه دارید،  مقاله موتور سیکلت برقی را مطالعه نمایید.

مزایای موتور سه چرخ

امروزه که تنوع خودروها و موتور سیکلت‌ها روز به روز در حال بیشتر شدن است، موتور سیکلت‌های سه چرخ هم دوباره پرطرفدار شده‌اند. این موتور سیکلت‌ها به دلیل اینکه چرخ سومی دارند، تعادل بیشتری دارند و در هنگام توقف و یا حرکت آرام در ترافیک، از وزن موتورسوار و مسافر حمایت بیشتری می‌کنند. از طرفی برای حفظ تعادل خود مجبور نیستید، وزن بالای موتور را برای مهار کردن آن تحمل کنید. با توجه به مدل‌های مختلفی که شرکت‌های موتورسازی برای این موتور سیکلت‌های سه چرخ در نظر دارند و تولید می‌کنند، بازار فروش این موتور سیکلت‌های لوکس و جذاب در حال رونق گرفتن است.

 

از بهترین موتورسیکلت‌های سه چرخ دنیا که از آن‌ها با عنوان تریک هم نام برده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سه چرخه‌های هارلی مانند: Tri Glide Ultra و Freewheeler که هر دو، یک چرخ در جلو و دو چرخ در عقب دارند. با این تفاوت که Freewheeler کمی کوتاه‌تر از TGU و ارزان‌تر از آن است.
 • Can- Am Spyder F3-S Special Series که دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب هستند و بسیار لوکس و جذاب به نظر می‌آیند.
 • PolarisSlingshot 3 Wheel Motorcycle Car که در سه مدل: استاندارد Slingshot SL، Slingshot و Slingshot SL LE بالای خط موجود هستند.
 • Honda Neowing که دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب است. این موتور سیکلت بسیار لوکس و دیدنی است.

معایب موتور سیکلت سه چرخ

موتور سیکلت‌های سه چرخ دارای معایبی به شرح زیر هستند:

 • قیمت خرید بالاتر
 • هزینه های نگهداری بالاتر
 • وزن بیشتر
 • ابعاد حجیم‌تر
 • مشکلات انبارداری و پارکینگ
 • تجربه سواری متفاوت

بهترین موتور سیکلت‌های سه چرخ تا سال ۲۰۲۳

در این قسمت مقاله می‌خواهیم بهترین موتور سیکلت‌های سه چرخی که تاکنون وارد بازار شده‌اند را به شما معرفی کنیم.

۱. موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Ryker

تصویر موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Ryker

موتور Can-Am Ryker

احتمالا در اکثر مواقع موتورسواران تنها می‌خواهند که، از سواری لذت ببرند. Can-Am-Ryker با توجه به گیربکس اتوماتیک چرخشی و موقعیت قرار گیری صندلی‌هایش یک انتخاب مناسب، برای این دسته از افراد است. این موتور سیکلت سه چرخ دارای پانل‌های بدنه قابل تعویض است، در نتیجه به راحتی می‌توانید، رنگ آن را تغییر دهید. در ادامه جدول مشخصات این موتور را می‌بینید.

سازندهCan-Am
حداکثر سرعت۵۶ مایل در ساعت (۹۰ کیلومتر در ساعت)
قیمت۸۹۹۹  دلار

۲. موتور سیکلت سه چرخ Piaggio MP3 500

تصویر موتور سیکلت سه چرخ Piaggio MP3 500

این موتور سیکلت سه چرخ برای تردد در شهر عالی است. این موتورسیکلت پیشرفته با داشتن ۳ چرخ و دنده معکوس، همراه با سیستم‌های ایمنی متعددی مانند ترمز ضد قفل و کنترل کشش ASR، برای سفرهای سریع، گزینه‌ای بسیار مناسب است. ویژگی‌های مثبت این موتور سه چرخ شامل طراحی زیبا و مدرن، سیستم تعلیق چهار ضلعی برای ارائه عملکرد و هندلینگ بی نظیر آن، می‌شود . دسته ارگونومیک و محل قرارگیری جاپایی، راحتی راننده را فراهم می‌آورد. جدول مشخصات پیاجو را در ادامه می‌بینید:

سازندهPiaggioCan-Am
حداکثر سرعت۸۹ مایل در ساعت (۱۴۲ کیلومتر در ساعت)
قیمت۹۹۹۹ دلار

۳. موتور سیکلت سه چرخ Kymco CV3

تصویر موتور سیکلت سه چرخ Kymco CV3

هنگامی که یک سازنده اسکوتر وارد یک بخش جدید در تولید می‌شود، احتمالا طبیعی است که بخشی از طراحی‌های گذشته او در زمینه تولید اسکوتر در موتورهای سه چرخ هم دیده شود و این چیزی است که در مورد Kymco CV3 اتفاق افتاده است. این موتورسیکلت با ۳ چرخ که به تازگی معرفی شده است، به احتمال زیاد در برابر هیچ یک از سریع ترین موتورسیکلت‌های جهان پیروز نمی‌شود، اما در سطح شهر و برای استفاده شهری عالی عمل خواهد کرد و از یک مکانیزم کج برای پیچیدن برخوردار است.

سازندهکیمکو
حداکثر سرعت۱۰۵ مایل در ساعت (۱۶۹ کیلومتر در ساعت)
قیمتهنوز در دسترس نیست

 

۴. موتور سیکلت سه چرخ Gilera Fuoco 500

تصویر موتور سیکلت سه چرخ Gilera Fuoco 500

خطوط قوی و ظاهر منحصر به فرد این موتور سیکلت سه چرخ، به دنیای ساده تریک‌ها، شخصیت جذابی را اضافه کرده است. سبک طراحی این موتورسیکلت بر نمایش مکانیک و مهندسی داخلی تمرکز دارد. دو چراغ جلو ظاهری منحصر به فرد و شبیه عینک‌های کلاسیک جان لنون دارند. Gilera Fuoco 500 از یک موتور ۴۹۳ سی سی تک سیلندر با قدرت ۴۰ اسب بخار بهره می‌برد و به دلیل برخورداری از سیستم جرقه دوقلو صدای موتور، آلایندگی اگزوز را کاهش می‌دهد.

سازندهگیلرا
حداکثر سرعت۹۰ مایل در ساعت (۱۴۵ کیلومتر در ساعت)
قیمت۹۷۰۰ دلار

۵. موتور سیکلت سه چرخ Arcimoto FUV Evergreen

موتور سیکلت سه چرخ Arcimoto FUV Evergreen

موتور سیکلت سه چرخ Arcimoto FUV Evergreen

بسیاری از موتورسیکلت‌های سه چرخ از موتور احتراقی معمولی و صندلی موتورسیکلت مانند استفاده می‌کنند. این ویژگی‌ها در موتور سیکلت سه چرخ Arcimoto وجود دارد. این موتورسیکلت سه چرخ یکی از انواع موتورهای سه چرخ کاملاً برقی Fun Utility Vehicle است. آرسیموتو دارای دو صندلی سطلی به سبک مسابقه‌ای است که در یک قفس محصور قرار گرفته‌اند. دو موتور جلویی این سه چرخ مستقل و دارای برد بیش از ۱۰۰ مایل هستند.

سازندهآرسیموتو
حداکثر سرعت۷۵ مایل در ساعت (۱۲۱ کیلومتر در ساعت)
قیمت۱۷۹۰۰ دلار

۶. موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Spyder RT

تصویر موتور سیکلت سه چرخ Can-Am Spyder RT

این موتورسیکلت سه چرخ کاملاً مجهز و دارای یک کروز لوکس است. LCD پانوراما تمام رنگی، صندلی‌های فوم تطبیقی و یک تخته کف بزرگ باعث می‌شود که فراموش کنید در حال رانندگی با یک موتور سیکلت سه چرخ هستید. این موتور سه چرخ با فنرهای بالا و پایین، فرمان دارای کنترل الکترونیکی و یک جعبه دنده ۶ سرعته راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

سازندهCan-Am
حداکثر سرعتتخمینی ۱۲۴ مایل در ساعت (۲۰۰ کیلومتر در ساعت)
قیمت۲۳۸۹۸ دلار

 

۷. موتورسیکلت سه چرخ Qooder QV3

تصویر موتورسیکلت سه چرخ Qooder QV3

این موتورسیکلت با چرخ‌های ۱۴ اینچی دوگانه بزرگ در جلو و یک چرخ ۱۵ اینچی در عقب، از یک سیستم هیدرو پنوماتیک HTS استفاده می‌کند تا هر سه چرخ را در میان پیچ‌ها کج کند.

QV3 به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه‌تر برای سایر موتورسیکلت‌های سه چرخ است.

سازندهقودر
حداکثر سرعت۸۵ مایل در ساعت (۱۳۷ کیلومتر در ساعت)
قیمت۱۱۱۱۲ دلار

۸. موتور سیکلت سه چرخ Peugeot Metropolis Allure

تصویر متروپلیس آلور

این موتورسیکلت سه چرخ، نه خیلی تهاجمی و نه خیلی ترسو و کند است. متروپلیس آلور دارای ترمزهای ضد قفل، کنترل کشش و سیستم‌های کنترل پایداری است. شیشه جلوی قابل تنظیم و آینه‌های غیرکروی آن، دید را راحت‌تر می کنند. موتور ۳۹۹ سی سی شما را در جاده پرتاب می‌کند. طراحی ماشین مانند آن باعث می‌شود، همه بتوانند به راحتی با آن رانندگی کنند. اگر یک موتورسیکلت تریک سطح ابتدایی می‌خواهید، که بتواند طیف وسیعی از نیازهای شما را پوشش دهد، سه چرخ پژو متروپلیس آلور بهترین انتخاب است.

سازندهپژو
حداکثر سرعت۹۵ مایل در ساعت (۱۵۳ کیلومتر در ساعت)
قیمت۱۱۹۱۱ دلار

 

۹. موتورسیکلت سه چرخ Harley-Davidson CVO Tri Glide

تصویر موتورسیکلت سه چرخ Harley-Davidson CVO Tri Glide

از دیرباز، بهترین موتور سیکلت‌های سه چرخ را، متعلق به هارلی دیویدسون cvo tri glide می‌دانند. احتمالا اگر یک بار موتورهای هارلی دیویدسون را امتحان کرده باشید، فراموش کردن آن تجربه، کار دشواری است. صدای غرش طبیعی به همراه سبک کلاسیک هارلی، ترکیب جذابی را به ارمغان می‌آورد. این هیولای هارلی دیویدسون دارای یک موتور دوقلوی ۱۱۷ میلواکی هشت است که قادر به تولید ۲۶ فوت پوند گشتاور در ۳۷۵۰ دور در دقیقه است.

سازندههارلی دیویدسون
حداکثر سرعتتخمینی ۱۰۰ مایل در ساعت (۱۶۱ کیلومتر در ساعت)
قیمت۴۹۹۹۹ دلار

۱۰. موتور سیکلت سه چرخ یاماها نیکن

تصویر موتور سیکلت سه چرخ یاماها نیکن

موتور سیکلت سه چرخ یاماها نیکن

طراحی باورنکردنی این موتورسیکلت، توسط یاماها، حس واقعی موتور سیکلت را از طریق فناوری Leaning Multi-Wheel به موتورسواران می‌دهد. یاهاما نیکن با چنگال‌های جلوی تلسکوپی محدوده‌ای باورنکردنی دارد. اگر به دنبال هیجان هستید، این گزینه برای شما است.

سازندهیاماها
حداکثر سرعتتخمینی ۱۳۰ مایل در ساعت (۲۱۰ کیلومتر در ساعت)
قیمت۱۵۹۹۹ دلار

۱۱. موتورسیکلت سه چرخ Aptera Solar Electric Vehicle

تصویر موتورسیکلت سه چرخ Aptera Solar Electric Vehicle

موتورسیکلت سه چرخ Aptera Solar Electric Vehicle

وسیله‎‌های نقلیه الکتریکی  هنوز هم به شارژ منظم و منابع سوخت فسیلی متکی هستند. با تولید اپترا زمان شکستن مرزهای علمی تخیلی فرا رسیده، این موتور سه چرخ با انرژی خورشیدی کار می‌کند. اگر موتورسیکلتی با ۳ چرخ می‌خواهید که، آینده را به دنیای امروز بیاورد، Aptera گزینه مناسبی برای شماست.

سازندهآپترا
حداکثر سرعت۱۱۰ مایل در ساعت (۱۷۷ کیلومتر در ساعت)
قیمت۲۵۹۰۰ دلار

۱۲. موتور سیکلت سه چرخ اورال

تصویر موتور سیکلت سه چرخ اورال

احتمالا این موتورسیکلت، منحصر به فردترین موتورسیکلت ۳ چرخ در سراسر جهان است. طراحی الهام گرفته از جنگ، تزئینات کرومی و روکش‌های چرمی مجلل است. سیستم دو چرخ متحرک برحسب تقاضا به عبور از بدترین مشکلات کمک می‌کند و دکمه Eject (که به عنوان فندک عمل می‌کند) به شما کمک می‌کند به راحتی از هر ماموریتی فرار کنید.

سازندهاورال
حداکثر سرعتتخمینی ۷۰ مایل در ساعت (۱۱۳ کیلومتر در ساعت)
قیمت۱۹۹۹۹ دلار

۱۳. موتور سیکلت سه چرخ Polaris Slingshot Signature LE

تصویر موتور سیکلت سه چرخ Polaris Slingshot Signature LE

موتور سیکلت سه چرخ پولاریس با ظاهری زاویه دار به سبک لامبورگینی ساخته شده است. این برند توانسته است استایل شجاعانه و هیجان‌انگیز را به بازار وارد کند.

سازندهقطبی
حداکثر سرعت۱۳۰ مایل در ساعت (۲۰۹ کیلومتر در ساعت)
قیمت۳۵۷۹۹ دلار

موتور سیکلت سه چرخ الکتریکی

یکی دیگر از انواع موتورسیکلت‌های سه چرخ، موتورهای سه چرخ الکتریکی است. این موتور سیکلت‌های سه چرخ از فناوری‌های جدید به جای سوخت فسیلی استفاده می‌کند و دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه ذکر می‌کنیم.

مزایای موتور سیکلت ۳ چرخ الکتریکی

موتورهای سه چرخ الکتریکی دارای مزایای قابل توجهی هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • موتورهای سه چرخ برقی، دارای مصرف سوخت بسیار بالایی هستند، زیرا در مقایسه با خودروهای چهار چرخ سنتی برای کارکردن به انرژی کمتری نیاز دارند.این موضوع به دلیل بدنه کوچکتر و سبک‌تر آن‌ها است. اندازه باطری در آن‌ها کوچک‌تر است و برای شارژ به انرژی کمتری نیاز دارند.
 • موتورهای برقی سه چرخ، دوستدار محیط زیست هستند، زیرا آلایندگی آن‌ها صفر است. همچنین نسبت به سایر وسایل نقلیه سنتی سر و صدای کمتری تولید می‌کنند.
 • حرکت کردن موتورسیکلت‌های برقی سه چرخ، به ویژه در خیابان‌های شلوغ شهر، آسان است. موتورهای سه چرخ الکتریکی شعاع گردش کمتری، نسبت به خودروهای چهار چرخ دارند. به این معنی که می‌توانند به راحتی از پیچ‌ها عبور کنند و در فضاهای کوچکتر پارک کنند.
 • موتورهای برقی سه چرخ هم از نظر قیمت خرید و هم از نظر هزینه‌های عملیاتی مقرون به صرفه تر از موتورهای سنتی هستند. این موتورها نسبت به وسایل نقلیه سنتی، به نگهداری کمتری نیاز دارند.

معایب موتور سیکلت‌های الکتریکی سه چرخ

به موتور سیکلت‌های سه چرخ در کنار مزایایی که دارند، ایراداتی هم وارد است. در ادامه برخی از این معایب را برای شما ذکر می‌کنیم:

 • یکی از اشکالات عمده موتورهای برقی سه چرخ، برد محدود آن‌ها است. از آنجایی که اندازه باتری موجود در موتورها کوچک است، فقط می‌توانند مسافت خاصی را قبل از نیاز به شارژ مجدد طی کنند. این موضوع باعث می‌شود برای سفرهای طولانی مدت مناسب نباشند.
 • موتورهای برقی سه چرخ، ظرفیت مسافر محدودی دارند. بیشتر مدل‌ها برای جابه‌جایی یک یا دو مسافر طراحی شده‌اند. این امر برای خانواده‌ها یا گروه‌هایی که با هم سفر می‌کنند، محدودیت است.
 • وسایل نقلیه الکتریکی سه چرخ عموما ایمن در نظر گرفته می‌شوند، اما نگرانی‌هایی در مورد پایداری آن‌ها وجود دارد. از آنجایی که موتورهای سه چرخ فقط دارای سه چرخ هستند، احتمالا بیشتر مستعد واژگونی‌اند.

بیمه موتور سیکلت سه چرخ

همان‌طور که می‌دانید، تمامی وسیله‌های نقلیه، امکان تصادف و حادثه دارند. موتور سیکلت شما چه موتور تک سیلندر باشد چه موتورسیکلت دو سیلندر، چه دو چرخ باشد، چه سه چرخ، باید بیمه موتور داشته‌باشد. برای وسایل نقلیه‌تان حتماً بیمه‌های مربوطه را تهیه کنید تا در هنگام حادثه، از پرداخت هزینه و دغدغه‌های آن در امان باشید.

مبلغ حق بیمه موتور، بر حسب: سال تولید، مدل موتور، تعداد سیلندر و نوع بنزینی یا برقی متفاوت است. برای این‌که بدانید، هزینه بیمه موتور سیکلت سه چرخ شما چقدر است، می‌توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید. راهنمای بیمه موتور سیکلت را در این لینک بخوانید!

Bimeh.com جامع‌ترین و معتبرترین سامانه خرید، مقایسه و استعلام هزینه بیمه است. با وارد شدن به این سامانه و انتخاب نوع بیمه و اطلاعات درخواستی، فهرستی از شرکت‌های بیمه مختلف با هزینه‌هایشان برای شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید این بیمه‌ها و کیفیت آن‌ها در ارائه خدمات را با هم مقایسه و به صورت آنلاین و از طریق همین سایت اقدام به خرید بیمه موتور سیکلت کنید.

موتورسیکلت سه چرخ و هیجان موتورسواری

موتور سیکلت سه چرخ، به خاطر حفظ تعادل راحت‌تر، طرفداران زیادی دارد. همچنین این موتورها دارای انواع مختلفی مانند دو چرخ در جلو یا دو چرخ در عقب هستند. در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص هر کدام از آنها به شما دادیم و ۱۳ موتور از بهترین موتورسیکلت‌های سه چرخ را به شما معرفی کردیم. شما از کدام یک از موتورها بیشتر خوشتان آمد؟ انتخاب شما از بین ۱۳ موتور معرفی شده کدام است؟

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
نکات موتورسواری و چک لیست نکات مرتبط با تعمیر و نگهداری موتور سیکلت
۰۶ تیر ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

نکات، اصول و مشکلات موتور سواری و چک لیست مربوط به تعمیر و نگهداری موتور

دغدغه‌های شما به عنوان موتورسوار چیست؟ چقدر درباره نکات رانندگی ایمن آگاه هستید؟ از تعمیر و نگهداری موتور سیکلت چه می‌دانید؟ چقدر درباره انواع گواهینامه‌های موتور مطلع هستید؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که

بی‎توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی و تصادف با موتورسیکلت
۲۳ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۱۳ راهکار کاربردی برای جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت

در سال‌‎های اخیر، نزدیک به نیمی از جان‌‎باختگان سوانح رانندگی، موتورسواران بوده‌‎اند. در بیش از ۷۰ درصد تصادف‌‏‎‎ها، موتورسواران به عنوان مقصر شناخته شده‌‎اند. وقتی نه خبری از کمربند ایمنی است و نه

صفر تا صد مالیات نقل و انتقال موتور
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه موتور

پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت + جدول۱۴۰۳

پس از نوشتن قولنامه موتور، فروشنده موظف است برای پرداخت نقل و انتقال مالیات (به غیر از موتور صفر) اقدام کند. امکان پرداخت مالیات موتور به صورت آنلاین از سامانه سرویس (serwis) وجود

مراحل سند زدن موتور سیکلت
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۶ مرحله سند زدن موتور + مدارک لازم برای سند زدن موتور سیکلت

تمامی مراحل انتقال سند مالکیت موتورسیکلت در کمتر از یک روز کاری انجام می‌شود. تنها کافیست پس از نوشتن قولنامه و پرداخت ثمن معامله، هزینه‌های خلافی، عوارض شهرداری و مالیات نقل و انتقال

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ایلیا سجیری
۱۴ مهر ۱۴۰۲

آیا می شود موتور سه چرخ بنزینی گاری را تبدیل به چهار چرخ کرد ولی با همان شاسی و پلاک و شماره و انجین رانندگی کرد و قانونی باشد و می توان بیمه کردش ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید موتور را تیونینگ کنید اما بعد از آن باید برای دریافت معاینه فنی جدید به مراکز معاینه فنی بروید.

person
حسین
۰۵ خرداد ۱۴۰۲

متشکرم

person
فتاحی
۰۶ مهر ۱۴۰۱

سلام موتور دوچرخ جلو هم جزو سه چرخ حساب می شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام باید در کارت موتور ببینید.

person
محمدامین
۱۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر
شما قیمت خریدش رو نمیدونید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

  سلام خیر، اطلاع نداریم.

   person
   مجنون
   ۱۹ مهر ۱۴۰۱

   سلام موتور سیکلت سه چرخ بنزینی هم بیمه میشه؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۰ مهر ۱۴۰۱

    سلام با بیمه دات کام تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

person
پیدایش
۱۵ تیر ۱۴۰۱

سلام داشتن بیمه برای این موتور ضروریه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله.

person
کاظم
۰۱ تیر ۱۴۰۱

سلام من از این موتورها خیلی دوست دارم. موتور سه چرخ هم گواهینامه میخواد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، همه موتورها گواهینامه می خواهند.

   person
   مهر النسا
   ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

   سلام برا خانم ها چطور باید گواهینامه گرفت

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

    سلام گواهینامه به خانم ها نمی دهند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید