09 فروردین 1402

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

امروزه آلودگی هوا، مسائل زیست محیطی و گرمایش زمین، تبدیل به دغدغه‌ای بزرگ برای دولت‌ها شده‌است. به خصوص در فصل‌های سرد سال، در بسیاری از کلان شهرها، شاهد حالت هشدار و خطرناک هوای ناسالم برای افراد حساس هستیم. این مسائل همه دست در دست هم می‌دهند تا جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی، پیدا کنیم. استفاده از الکتریسیته و انرژی برق می‌تواند تا حد بسیار خوبی راهگشا باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد موتور سیکلت برقی به بحث و بررسی بپردازیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

موتور سیکلت برقی چیست؟

اغلب موتور سیکلت‌هایی که در خیابان می‌بینیم، برای تأمین سوختشان از بنزین یا گازوئیل استفاده می‌کنند. هر کدام از این سوخت‌ها با دودی که از اگزوز خارج می‌کنند به آلودگی بیشتر هوا، کمک می‌کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از تولیدکنندگان تمرکز خود را بر تولید وسایل نقلیه برقی گذاشته‌اند. استفاده از انرژی برق به جای سوخت‌های فسیلی، باعث می‌شود که هم آلودگی صوتی کمتری داشته باشیم و هم کربن مونوکسید کمتری وارد هوا کنیم. در واقع این موتور سیکلت‌ها، اگزوز ندارند؛ پس آلودگی هوا هم ندارند. این موتور سیکلت‌ها، انرژی برق لازم برای حرکت خود را از باتری می‌گیرند.

مزایای استفاده از موتور سیکلت برقی

استفاده از موتور سیکلت‌های برقی مزایای بسیار زیادی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم

کاهش آلودگی

اولین و بزرگ‌ترین مزیت استفاده از موتور سیکلت‌های برقی، کاهش آلودگی هوا است. انرژی برق، سوخت پاک محسوب می‌شود. بسیاری از موتور سیکلت‌های بنزینی، در حدود 30 درصد از سوخت را به صورت ناقص می‌سوزانند و همین مسئله باعث می‌شود که مقدار زیادی دوده و آلاینده، وارد هوا شود. ولی با استفاده از انرژی برق، دیگر این آلایندگی و دوده و گازهای مونوکسید کربن را نخواهیم داشت.

 

موتور سیکلت برقی

صدای کم و کاهش آلودگی از مزایای موتور سیکلت برقی است.

شارژ ساده و سریع

برای سوخت‌گیری موتور سیکلت‌های برقی نگران نباشید. شما در هر جایی، می‌توانید، باتری موتور سیکلت خود را شارژ کنید. دیگر نیاز نیست نگران کارت سوخت و سهمیه سوخت خود باشید. نیاز به گشتن و پیدا کردن پمپ بنزین یا گاز ندارید، کافیست به جایی که برق داشته باشد، دسترسی داشته باشید.

آلودگی صوتی کمتر

آلودگی صوتی، مسئله مهم دیگری است که خصوصاً در شهرهای بزرگ، بسیار آزاردهنده است. برخی اگزوزهای موتور سیکلت‌های بنزینی و دیزلی، صداهای واقعاً ناهنجاری تولید می‌کنند. در موتور سیکلت برقی، خبری از سر و صداهای ناهنجار و آزاردهنده نیست. این موتورها به نسبت صدای خیلی کمی دارند.

البته در مورد بی‌صدا بودن موتور سیکلت‌های برقی، ایراداتی نیز به آن می‌گیرند. از جمله این که چون این موتور سیکلت‌ها تقریباً بی‌صدا هستند، عابرین پیاده ممکن است، متوجه آن‌ها نشده و همین باعث بروز حادثه شود؛ به همین دلیل برخی تولیدکنندگان موتور سیکلت برقی، از صدای ساختگی برای این موتور سیکلت‌ها استفاده می‌کنند.

ایمنی بیشتر موتور سیکلت برقی

موتور سیکلت‌های برقی به دلیل سرعت پایین‌ترشان، ایمن‌تر هستند. پر واضح است که سرعت بالا، عامل بسیاری از تصادفات است. ولی در عوض این موتورها به دلیل گشتاور بالایی که تولید می‌کنند به خصوص در سربالایی‌ها و موقع حرکت، عملکرد بسیار خوبی دارند. البته در این میان، موتورسیکلت‌های برقی که سرعت خیلی بالایی دارند نیز وجود دارند.

از طرف دیگر این موتورسیکلت‌ها چون مخزن سوخت ندارند، وقتی که دچار سانحه تصادف می‌شوند، انفجار و ترکیدن بابت مخزن سوخت ندارند. بنابراین از این منظر هم ایمنی بیش‌تری دارند.

استعلام بیمه موتورسیکلت

زیبایی ظاهری

زیبایی بیشتر و وزن کمتر هم به کمک این موتور سیکلت‌های برقی می‌آید تا آن‌ها را محبوب‌تر کند. معمولاً موتورسازی‌های مختلف، طراحی‌های خاص و زیبایی برای محصولات برقی خود در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، وزن موتور سیکلت‌های بنزینی به دلیل اجزا و قطعاتی که دارد، بیشتر از موتور سیکلت‌های برقی است.

در کل، دنیا هم اکنون در حال گذار به سمت استفاده از انرژی‌های پاک است؛ چون هم سوخت‌های فسیلی دارای منابع محدودی هستند و هم آلودگی‌های زیست محیطی‌ بالایی دارند. ولی در کنار مزایا، خوب است که به معایب این موتور سیکلت‌ها نیز اشاره کنیم.

معایب موتور سیکلت‌های برقی

هیچ وسیله نقلیه‌ای نیست که خالی از عیب باشد:

 • یکی از معایب موتورسیکلت‌های برقی، قیمت بالای آن‌هاست. بالاخره وقتی یک تکنولوژی نوظهور است، هزینه خرید آن بیشتر است. موتور سیکلت‌های برفی نیز به دلیل جدید بودن، هزینه بالاتری در هنگام خرید دارند. هر چند که هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌تری دارند.
 • یکی دیگر از مشکلات موتور سیکلت‌های برقی، نیاز به تعویض باتری است. به همین دلیل بهتر است که در هنگام خرید این موتور سیکلت‌ها به کیفیت باتری توجه داشته باشید که نیاز به تعویض کمتری داشته باشد. یک باتری خوب و با کیفیت حتی تا 10 سال هم می‌تواند برای شما کار کند.
 • مدت زمان شارژ باتری موتور سیکلت‌های برقی هم یکی دیگر از معایب آن‌هاست. ممکن است برای شارژ کامل باتری زمانی در حدود 5-6 ساعت نیاز باشد. خب این زمان به نظر خیلی افراد، زمان خیلی طولانی محسوب می‌شود.

بالاخره موتورسیکلت‌های برقی به نسبت خیلی جدید هستند و هنوز راه زیادی تا رسیدن به تکامل دارند. مطمئناً در آینده نزدیک، شرکت‌ها تلاش خواهند کرد که بر معایب این موتورها غلبه کنند و محصولات بهتری در اختیار مشتریان قرار دهند.

در هنگام خرید موتور سیکلت برقی به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید هر وسیله نقلیه‌ای، یک سری نکات هست که باید حتماً در نظر بگیرید تا خرید خوب و به صرفه‌ای داشته‌باشید. در مورد موتورسیکلت برقی باید به فاکتورهایی مانند: ظرفیت باتری، مدت زمان شارژ باتری، قدرت و توان موتور، اندازه موتور سیکلت، کیفیت بدنه و قیمت آن توجه داشته‌باشید. برندهای مختلف را با هم مقایسه کنید و از افرادی که خودشان مالک یکی از این موتور سیکلت‌های برقی هستند، حتماً در مورد مشکلات و مزایایی که این وسایل نقلیه دارند، مشورت بگیرید.

شارژر موتور سیکلت برقی

تصویری از شارژر موتور سیکلت برقی

 

اگر قصد خرید موتور برقی دارید و می‌خواهید موتور مقرون به صرفه‌ای بخرید که ویژگی‌های مناسبی هم داشته باشد؛ پیشنهاد می‌کنیم، مقاله موتور برقی ارزان را مطالعه نمایید.

برندهای موتورسیکلت‌های برقی

برندهایی همچون زیرو، هارلی دیویدسون، لایتنینگ، کی تی ام، کویر، دایچی، هیلتون و انرژیکا برخی از برندهایی هستند که موتورسیکلت برقی دارند.

نیاز به داشتن گواهینامه

رئیس پلیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی در فروردین 1401 بیان کرد که برخلاف اطلاعات دروغین و شایعات منتشر شده در فضای مجازی، رانندگی با هر وسیله نقلیه از جمله موتورسیکلت برقی هم نیاز به گواهینامه موتور دارد. در واقع، بر اساس ماده 1 آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی مصوب سال 1390 هیئت محترم وزیران، برای هدایت تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی، نیاز به دریافت گواهینامه است. برای موتورسیکلت ها هیچ تفاوتی بین انواع کاربراتوی، انژکتوری و برقی وجود ندارد.

برای اینکه بدانید در صورت رانندگی بدون گواهینامه هر نوع وسیله نقلیه عواقب خیلی بدی در انتظار راننده خواهد بود.

بیمه موتور سیکلت برقی

مهم نیست صاحب موتور سیکلت تک سیلندر یا چند سیلندر هستید؛ حتی نوع موتور سیکلت که برقی یا بنزینی باشد هم مهم نیست. موتور شما هر نوعی که باشد نیاز به بیمه موتور دارد. اما بیمه موتور چیست؟

یکی دیگر از فاکتورهایی که در خرید هر وسیله نقلیه‌ای باید در نظر گرفت، بیمه آن است. برای این‌که از هزینه بیمه موتور سیکلت‌های برقی آگاهی داشته باشید، می‌توانید از سامانه‌هایی مانند bimeh.com استفاده کنید. این سامانه که یکی از جامع‌ترین و معتبرترین سامانه‌های استعلام و خرید بیمه است به شما این امکان را می‌دهد که بیمه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به راحتی اقدام به خرید بیمه موتور سیکلت نمایید.در صورت نیاز به راهنمایی با شماره تماس 0214372 با مشاوران bimeh.com ارتباط داشته باشید.

امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با رشد تکنولوژی ساخت موتور برقی، شاهد فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از موتور سیکلت برقی، در ایران باشیم؛ چون این موتور مزایای زیادی مانند آلودگی کمتر و هزینه نگه‌داری کمتری دارد.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رها محمدی
24 مرداد 1402

خرید موتور سیکلت برقی می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد. این نوع موتورها صحیحاً به دلایل زیست محیطی محبوبیت کسب کرده‌اند. آن‌ها صدای کمتری دارند، صرفه‌جویی در سوخت ارائه می‌دهند و همچنین برای کوچکترین فاکتورهای ترافیک مانند سرعت بی‌صدا هستند.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
محصولات پر فروش

person
کیوان تیموری
24 مهر 1401

مدارک لازم برای بیمه شخص ثالث موتور سیکلت برقی چیه

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام مدارک موتور و شخصی مالک نیاز است.

person
حسین چاوشی
16 مهر 1401

واسه موتور برقی گوهی نامه و بیمه شخص ثالث و بدنه نیازه؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 مهر 1401

  سلام بله

person
کیوان کی مرام
04 مهر 1401

ایا موتور سیکلت برقی رو میشه بیمه سرقت کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 مهر 1401

  سلام بیمه بدنه می توانید بکنید.

person
یاسر
25 تیر 1401

واقعا اگر همه سمت موتور های برقی برن شهر از الوگی خالی میشه ممنون از مقاله خوبتون راجب موتور های برقی

person
خانم خانمها
31 خرداد 1401

سلام الان برقی ها هم گواهینامه می خوان؟ اگه نداشته باشیم، بیمه پولشو میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله همه موتورها نیاز به گواهینامه دارند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید