05 اسفند 1400

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

امروزه آلودگی هوا، مسائل زیست محیطی و گرمایش زمین، تبدیل به دغدغه‌ای بزرگ برای دولت‌ها شده‌است. به خصوص در فصل‌های سرد سال، در بسیاری از کلان شهرها، شاهد حالت هشدار و خطرناک هوای ناسالم برای افراد حساس هستیم. این مسائل همه دست در دست هم می‌دهند تا جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی، پیدا کنیم. استفاده از الکتریسیته و انرژی برق می‌تواند تا حد بسیار خوبی راهگشا باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد موتور سیکلت برقی به بحث و بررسی بپردازیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

موتور سیکلت برقی چیست؟

اغلب موتور سیکلت‌هایی که در خیابان می‌بینیم، برای تأمین سوختشان از بنزین یا گازوئیل استفاده می‌کنند. هر کدام از این سوخت‌ها با دودی که از اگزوز خارج می‌کنند به آلودگی بیشتر هوا، کمک می‌کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از تولیدکنندگان تمرکز خود را بر تولید وسایل نقلیه برقی گذاشته‌اند. استفاده از انرژی برق به جای سوخت‌های فسیلی، باعث می‌شود که هم آلودگی صوتی کمتری داشته باشیم و هم کربن مونوکسید کمتری وارد هوا کنیم. در واقع این موتور سیکلت‌ها، اگزوز ندارند؛ پس آلودگی هوا هم ندارند. این موتور سیکلت‌ها، انرژی برق لازم برای حرکت خود را از باتری می‌گیرند.

مزایای استفاده از موتور سیکلت برقی

استفاده از موتور سیکلت‌های برقی مزایای بسیار زیادی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم

کاهش آلودگی

اولین و بزرگ‌ترین مزیت استفاده از موتور سیکلت‌های برقی، کاهش آلودگی هوا است. انرژی برق، سوخت پاک محسوب می‌شود. بسیاری از موتور سیکلت‌های بنزینی، در حدود 30 درصد از سوخت را به صورت ناقص می‌سوزانند و همین مسئله باعث می‌شود که مقدار زیادی دوده و آلاینده، وارد هوا شود. ولی با استفاده از انرژی برق، دیگر این آلایندگی و دوده و گازهای مونوکسید کربن را نخواهیم داشت.

 

موتور سیکلت برقی

صدای کم و کاهش آلودگی از مزایای موتور سیکلت برقی است.

شارژ ساده و سریع

برای سوخت‌گیری موتور سیکلت‌های برقی نگران نباشید. شما در هر جایی، می‌توانید، باتری موتور سیکلت خود را شارژ کنید. دیگر نیاز نیست نگران کارت سوخت و سهمیه سوخت خود باشید. نیاز به گشتن و پیدا کردن پمپ بنزین یا گاز ندارید، کافیست به جایی که برق داشته باشد، دسترسی داشته باشید.

آلودگی صوتی کمتر

آلودگی صوتی، مسئله مهم دیگری است که خصوصاً در شهرهای بزرگ، بسیار آزاردهنده است. برخی اگزوزهای موتور سیکلت‌های بنزینی و دیزلی، صداهای واقعاً ناهنجاری تولید می‌کنند. در موتور سیکلت برقی، خبری از سر و صداهای ناهنجار و آزاردهنده نیست. این موتورها به نسبت صدای خیلی کمی دارند.

البته در مورد بی‌صدا بودن موتور سیکلت‌های برقی، ایراداتی نیز به آن می‌گیرند. از جمله این که چون این موتور سیکلت‌ها تقریباً بی‌صدا هستند، عابرین پیاده ممکن است، متوجه آن‌ها نشده و همین باعث بروز حادثه شود؛ به همین دلیل برخی تولیدکنندگان موتور سیکلت برقی، از صدای ساختگی برای این موتور سیکلت‌ها استفاده می‌کنند.

ایمنی بیشتر موتور سیکلت برقی

موتور سیکلت‌های برقی به دلیل سرعت پایین‌ترشان، ایمن‌تر هستند. پر واضح است که سرعت بالا، عامل بسیاری از تصادفات است. ولی در عوض این موتورها به دلیل گشتاور بالایی که تولید می‌کنند به خصوص در سربالایی‌ها و موقع حرکت، عملکرد بسیار خوبی دارند. البته در این میان، موتورسیکلت‌های برقی که سرعت خیلی بالایی دارند نیز وجود دارند.

از طرف دیگر این موتورسیکلت‌ها چون مخزن سوخت ندارند، وقتی که دچار سانحه تصادف می‌شوند، انفجار و ترکیدن بابت مخزن سوخت ندارند. بنابراین از این منظر هم ایمنی بیش‌تری دارند.

زیبایی ظاهری

زیبایی بیشتر و وزن کمتر هم به کمک این موتور سیکلت‌های برقی می‌آید تا آن‌ها را محبوب‌تر کند. معمولاً موتورسازی‌های مختلف، طراحی‌های خاص و زیبایی برای محصولات برقی خود در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، وزن موتور سیکلت‌های بنزینی به دلیل اجزا و قطعاتی که دارد، بیشتر از موتور سیکلت‌های برقی است.

در کل، دنیا هم اکنون در حال گذار به سمت استفاده از انرژی‌های پاک است؛ چون هم سوخت‌های فسیلی دارای منابع محدودی هستند و هم آلودگی‌های زیست محیطی‌ بالایی دارند. ولی در کنار مزایا، خوب است که به معایب این موتور سیکلت‌ها نیز اشاره کنیم.

معایب موتور سیکلت‌های برقی

هیچ وسیله نقلیه‌ای نیست که خالی از عیب باشد:

  • یکی از معایب موتورسیکلت‌های برقی، قیمت بالای آن‌هاست. بالاخره وقتی یک تکنولوژی نوظهور است، هزینه خرید آن بیشتر است. موتور سیکلت‌های برفی نیز به دلیل جدید بودن، هزینه بالاتری در هنگام خرید دارند. هر چند که هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌تری دارند.
  • یکی دیگر از مشکلات موتور سیکلت‌های برقی، نیاز به تعویض باتری است. به همین دلیل بهتر است که در هنگام خرید این موتور سیکلت‌ها به کیفیت باتری توجه داشته باشید که نیاز به تعویض کمتری داشته باشد. یک باتری خوب و با کیفیت حتی تا 10 سال هم می‌تواند برای شما کار کند.
  • مدت زمان شارژ باتری موتور سیکلت‌های برقی هم یکی دیگر از معایب آن‌هاست. ممکن است برای شارژ کامل باتری زمانی در حدود 5-6 ساعت نیاز باشد. خب این زمان به نظر خیلی افراد، زمان خیلی طولانی محسوب می‌شود.

بالاخره موتورسیکلت‌های برقی به نسبت خیلی جدید هستند و هنوز راه زیادی تا رسیدن به تکامل دارند. مطمئناً در آینده نزدیک، شرکت‌ها تلاش خواهند کرد که بر معایب این موتورها غلبه کنند و محصولات بهتری در اختیار مشتریان قرار دهند.

در هنگام خرید موتور سیکلت برقی به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید هر وسیله نقلیه‌ای، یک سری نکات هست که باید حتماً در نظر بگیرید تا خرید خوب و به صرفه‌ای داشته‌باشید. در مورد موتورسیکلت برقی باید به فاکتورهایی مانند: ظرفیت باتری، مدت زمان شارژ باتری، قدرت و توان موتور، اندازه موتور سیکلت، کیفیت بدنه و قیمت آن توجه داشته‌باشید. برندهای مختلف را با هم مقایسه کنید و از افرادی که خودشان مالک یکی از این موتور سیکلت‌های برقی هستند، حتماً در مورد مشکلات و مزایایی که این وسایل نقلیه دارند، مشورت بگیرید.

شارژر موتور سیکلت برقی

تصویری از شارژر موتور سیکلت برقی

 

اگر قصد خرید موتور برقی دارید و می‌خواهید موتور مقرون به صرفه‌ای بخرید که ویژگی‌های مناسبی هم داشته باشد؛ پیشنهاد می‌کنیم، مقاله موتور برقی ارزان را مطالعه نمایید.

برندهای موتورسیکلت‌های برقی

برندهایی همچون زیرو، هارلی دیویدسون، لایتنینگ، کی تی ام، کویر، دایچی، هیلتون و انرژیکا برخی از برندهایی هستند که موتورسیکلت برقی دارند.

 

نیاز به داشتن گواهینامه

رئیس پلیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی در فروردین 1401 بیان کرد که برخلاف اطلاعات دروغین و شایعات منتشر شده در فضای مجازی، رانندگی با هر وسیله نقلیه از جمله موتورسیکلت برقی هم نیاز به گواهینامه موتور دارد. در واقع، بر اساس ماده 1 آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی مصوب سال 1390 هیئت محترم وزیران، برای هدایت تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی، نیاز به دریافت گواهینامه است. برای موتورسیکلت ها هیچ تفاوتی بین انواع کاربراتوی، انژکتوری و برقی وجود ندارد.

بیمه موتور سیکلت برقی

مهم نیست صاحب موتور سیکلت تک سیلندر یا چند سیلندر هستید؛ حتی نوع موتور سیکلت که برقی یا بنزینی باشد هم مهم نیست. موتور شما هر نوعی که باشد نیاز به بیمه موتور دارد.

یکی دیگر از فاکتورهایی که در خرید هر وسیله نقلیه‌ای باید در نظر گرفت، بیمه آن است. برای این‌که از هزینه بیمه موتور سیکلت‌های برقی آگاهی داشته باشید، می‌توانید از سامانه‌هایی مانند bimeh.com استفاده کنید. این سامانه که یکی از جامع‌ترین و معتبرترین سامانه‌های استعلام و خرید بیمه است به شما این امکان را می‌دهد که بیمه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به راحتی اقدام به خرید بیمه موتور سیکلت نمایید.در صورت نیاز به راهنمایی با شماره تماس 0214372 با مشاوران bimeh.com ارتباط داشته باشید.

امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با رشد تکنولوژی ساخت موتور برقی، شاهد فرهنگ‌سازی در خصوص استفاده از موتور سیکلت برقی، در ایران باشیم؛ چون این موتور مزایای زیادی مانند آلودگی کمتر و هزینه نگه‌داری کمتری دارد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 اردیبهشت 1401 / بیمه موتور

بیش از ۱۱ نکته ضروری برای موتور سواری در شب که باید بدانید

چگونه در شب موتور سواری کنیم که آسیب نبینیم؟ راهنمای کامل موتور سواری در تاریکی را در این مقاله بخوانید!

10 فروردین 1401 / بیمه موتور

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱ چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه موتور چگونه مشخص می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات کامل این مقاله را مطالعه نمایید.

08 فروردین 1401 / بیمه موتور

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را سه سوته بشناسید

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را اینجا مطالعه نمایید.

08 اسفند 1400 / بیمه موتور

موتور سیکلت سه چرخ چه مزایایی دارند+معرفی انواع موتور سه چرخ

موتور سیکلت‌های سه چرخ، چه مزایایی نسبت به موتورهای معمولی دارند؟ انواع این موتورها و شرکت‌های سازنده آن را در این مقاله بخوانید!

05 اسفند 1400 / بیمه موتور

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی در خصوص، مزایا و معایب موتور برقی و نکاتی که هنگام خرید باید رعایت کنیم را اینجا بخوانید!

29 بهمن 1400 / بیمه موتور

موتور سیکلت سه سیلندر و بالاتر را چقدر می‌شناسید؟

موتور سواران و عاشقان موتور! اگر تمایل داید در خصوص موتورهای چند سیلندری اطلاعات کسب کنید، این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید