04 فروردین 1402

موتور سیکلت سه سیلندر و بالاتر را چقدر می‌شناسید؟

قدرت و گشتاور موتور سیکلت به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل تأثیرگذار، تعداد سیلندر اینجین موتور سیکلت است. در این مقاله قصد داریم به انواع موتور سیکلت سه سیلندر چهار سیلندر و بالاتر بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب جالب ما را همراهی بفرمایید.

موتور سیکلت سه سیلندر

منظور از سیلندر چیست؟ موتورسیکلت سه سیلندر چیست؟ این‌ها سوالاتی است که ممکن است به گوش شما هم خورده باشد. در ادامه موتور 3 سیلندر را برای شما تشریح می‌کنیم. اینجین‌های سه سیلندر خطی، موتورهای پیستونی با سه سیلندر هستند؛ که سیلندرها در امتداد میل لنگ در کنار هم به صورت خطی قرار گرفته‌اند. پیشینه موتورسیکلت‌های سه سیلندر به سال 1932 و موتور سیکلت Moto Guzzi 500 سی سی سه سیلندر باز می‌گردد. این نوع موتورسیکلت‌ها در پی نیاز به قدرت بیشتر، تولید شدند و نسبت به موتور تک سیلندر و موتور دو سیلندر از لرزش کمتری برخوردار بودند.

سوزوکی 750 دوزمانه از موتورهای 3 سیلندر است که طرفداران خاص خود را دارد.

موتور سیکلت سه سیلندر و بالاتر

تصویری از سیلندر موتور سیکلت

در اواخر دهه 60، Triumph Trident و BSA Rocket 3 معرفی شدند که موتورهایی با سه سیلندر و پیشرفته بودند. این موتور سیکلت‌ها هم سریع و چابک بودند و هم فرمان‌پذیری و کنترل خوبی داشتند. موتورهای سه سیلندر دو زمانه مانند: کاواساکی 500 سی سی و 750 سی سی، هوندا ان اس 400 و سوزوکی جی تی 550 و جی تی 750 به دلیل قوانین مربوط به آلایندگی و رشد و پیشرفت موتورهای چهار زمانه کم کم تا دهه 90 از دور خارج شدند. اما موتورسیکلت‌های سه سیلندر چهار زمانه همچنان به قوت خود باقی ماندند.

Triumph Rocket 3، Yamaha Tracer 900GT، Triumph Street Triple و MV Agusta Brutale 800 از موتورهای سه سیلندر خطی به نام هستند.

موتورسیکلت چهار سیلندر

موتور سیکلت‌های چهار سیلندر خطی، اینجینشان دارای چهار سیلندر است که به صورت خطی و در کنار هم در امتداد میل لنگ قرار گرفته‌اند. این موتورها از قدرت بسیار بالایی برخوردارند. این موتورها جزو سریعترین موتورهای موجود هستند.

شاید برایتان جالب باشد که FN Herstal که تولیدکننده‌ی تجهیزات جنگی است، اولین بار تولید موتور سیکلت‌های چهار سیلندر خطی را در سال 1905 استارت زد. البته پس از آن هم، برندهایی مانند: Pierce, Henderson, Ace, Cleveland در ایالات متحده، Nimbus در دانمارک، Windhoff در آلمان و Wilkinson در انگلستان به این موتورها روی آوردند.

موتور چهار سیلندر هوندا یکی از موتورهای محبوب است. موتور سیکلت چهار سیلندر قدرت بالای دارند. اولین موتور سیکلت 4 سیلندر مسابقه‌ای، سال 1939 با Gilera 500 Rondine معرفی شد که سیستم خنک‌کاری مایع داشت و دارای میل بادامک دو طرفه بود. موتور سیکلت‌های چهار سیلندر مدرن نیز با هوندا SOHC CB750 در سال 1969 شروع به وارد شدن به بازار کردند. از آن زمان تا کنون این موتورهای چهار سیلندر، متداو‌ل‌ترین اینجین‌هایی هستند که در موتورهای خیابانی دیده می‌شوند. دلیل محبوبیت بالای این موتورها، نسبت عملکرد بالا به قیمتشان است. ام وی آگوستا و بی ام و در کنار دیگر موتورسازان ژاپنی به تولید موتور سیکلت‌های چهار سیلندر اشتغال دارند.

از موتورسیکلت‌های خوب این دسته، می‌توان به بی ام و S1000RR، دوکاتی استریت فایتر و پانیگاله اشاره کرد که یک موتور سیکلت ۴ سیلندر است.

موتور سیکلت‌های با اینجین V4

اینجین وی 4 به نحوی همان دو سیلندر وی شکل است که در هر انتهای وی به جای یک سیلندر دو سیلندر قرار دارد. این موتور به لحاظ تولید قدرت مانند همان چهار سیلندر خطی است. این موتورها به دلیل قیمت بالاتری که دارند کم‌تر از موتورهای چهار سیلندر خطی متداول هستند.

اولین موتور سیکلت وی 4،  Matchless Silver Hawk  بود که در سال 1931 در انگلستان ساخته شد. این موتور سیکلت از یک اینجین وی 4 با زاویه کم 16 درجه بهره می‌برد. یک سیلندر در بخش جلویی قرار داشت و سیستم خنک کاری آن با هوا بود. موتورسیکلت P800 هم موتور سیکلتی بود که هم برای استفاده‌های شهری و هم نظامی در استرالیا به کار می‌رفت. این موتور زاویه باز 170 درجه داشت و با آب خنک می‌شد.

از موتور سیکلت‌هایی که مجهز به اینجین V4 هستند، می‌توان به هوندا آر سی 213 وی، دوکاتی دسموسدیسی، کی تی ام RC16 و آپریلیا اشاره کرد.

موتور سیکلت‌هایی با اینجین Flat-Four

اینجین‌هایی که در ادامه می‌آیند، موتورهای خیلی متداولی نیستند. یکی از این موتورها، Flat-Four است. از موتورسیلکت‌های این دسته می‌توان به Zündapp K800، Wooler 500cc، Honda Gold Wing و BFG 1300 اشاره کرد.

خرید بیمه موتور

موتور سیکلت‌هایی با اینجین Flat-Six

این اینجین برای موتورسیکلت، مانند اینجین‌های چهار سیلندر و کمتر، متداول نیست؛ اما موتور سیکلت هوندا تورینگ گلد وینگ از این موتور بهره می‌برد که سیستم خنک‌کاری آن با آب است و از سال 1987 تولید شد. در ابتدا این موتور 1.5 لیتری بود و بعدها بزرگ‌تر شد و به 1.8 ارتقا یافت.

اگر می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص تاریخچه موتور سیکلت کسب کنید؛ به اینجا مراجعه نمایید.

موتور سیکلت‌های شش سیلندر خطی

همان‌طور که از نام این دسته موتور بر می‌آید، این اینجین‌ها دارای شش سیلندر هستد که در کنار هم قرار گرفته‌اند. هوندا، اینجین شش سیلندر خطی را در موتور سیکلت‌های سری آر سی خود به کار برد. استارت این موتورسیکلت‌ها با موتور 249 سی سی 3RC164 در سال 1964 زده شد.

برای استفاده خیابانی هم، هوندا مدل سی بی ایکس را در 1978 معرفی کرد. کاواساکی هم مدل KZ1300 را در سال 1979 و بنلی اولین موتور سیکلت شش سیلندر خودر را با 750 Sei در سال 1972 شروع کرد که بعدها به 900 سی سی ارتقا یافت.

بی ام و نیز سال 2009 یک موتور سیکلت مفهومی را معرفی کرد که موتور شش سیلندر خطی داشت.

موتور سیکلت‌هایی با اینجین V8

این اینجین‌ها 8 سیلندر دارند که به صورت دو دسته چهار تایی به فرم وی شکل قرار گرفته‌اند و از یک میل لنگ بهره می‌برند. این موتور به ندرت در موتور سیکلت استفاده می‌شود و تنها در موارد معدودی برای موتورهای مسابقه‌ای به کار رفته است. سال 1907، گلن کورتیس رکورد غیررسمی 219.45 کیلومتر بر ساعت را با یک موتورسیکلت 4 لیتری زد. Moto Guzzi V8 موتوری با ظرفیت 499 سی سی بود که برای مسابقات گرند پریکس بین سال‌های 1955 تا 1957 استفاده می‌شد. سال 1994 هم Morbidelli V8 موتوری 848 سی سی مفهومی بود که هرگز به تولید نرسید.

موتور سیکلت‌هایی با اینجین Square Four

این مدل اینجین، توسط ادوارد ترنر در سال 1928 معرفی شد. از این اینجین، Ariel بین سال‌های 1931 تا 1959 برای تولید موتورسیکلت‌هایش استفاده می‌کرد. این اینجین‌ها اساساً دو اینجین دو سیلندر بودند که هر کدام میل لنگ‌های تراورس خود را داشتند که به هم متصل شده بودند. این اینجین‌ها یک بلوک سیلندر مشترک و یک سر قابل جابه جایی داشتند.

موتور سیکلت‌هایی با اینجین وانکل روتاری

اندازه کوچک و نسبت قدرت به وزن اینجین‌های وانکل برای سازندگان موتورسیکلت هم جذاب بود. اولین موتورسیکلتی که از این نوع موتورها بهره برد، توسط موتور سیکلت‌ساز آلمانی، MZ، در سال 1960 تحت لیسانس NSU ساخته شد. سال 1972 هم یاماها در مدل RZ201 خود که در نمایشگاه موتور توکیو رونمایی شد، از این موتور استفاده کرد. این موتور 220 کیلوگرم وزن داشت و قدرتی معادل 60 اسب بخار تولید می‌کرد. شرکت‌های موتورسیکلت‌سازی دیگری مانند: سوزوکی و کاواساکی نیز از این مدل اینجین در موتورهایشان استفاده کردند. ولی این موتورها به دلیل هزینه بالای تولید و پیچیده بودن چندان در موتور سیکلت متداول نیستند.

موتور سیکلت‌هایی با اینجین V5

این اینجین‌ها نیز با 5 سیلندر که به صورت وی شکل قرار گرفته‌اند، اصلاً موتورهای متداولی نیستند و اولین بار توسط فولکس واگن استفاده شدند. موتورسیکلت‌های هوندا RC211V و Moto GP مسابقه‌ای، از موتور V5 در سال‌های 2002-2006 بهره بردند. این موتور 990 سی سی سه سیلندر در بخش جلویی، دو سیلندر در بخش عقبی و یک زاویه وی شکل 75.5 درجه‌ای داشت. هر سیلندر دارای 4 سوپاپ بود.

بیمه موتور برای موتور سیکلت اجباری است

بیمه موتور، برای هر نوع موتور سیکلتی با هر تعداد سیلندر، اجباری است.

بیمه موتور سیکلت سه سیلندر به بالا

یکی از عواملی که هزینه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عاملی تعیین‌کننده است، تعداد سیلندر آن است. هر چه تعداد سیلندر موتورسیلکت بالاتر می‌رود، چون قدرت موتور هم بیشتر می‌شود، هزینه بیمه هم به دلیل ریسک بالاتر، افزایش پیدا می‌کند. یعنی موتور سیکلت‌های تک سیلندر حق بیمه کمتری نسبت به موتور سیکلت‌های سه سیلندر به بالا دارند.

حالا که با انواع موتور سیکلت سه سیلندر و بیشتر  آشنا شدید، به یکی از بحث‌های مهم در مورد موتور سیکلت می‌پردازیم. از مهم‌ترین مسائلی که در مورد یک موتور سیکلت وجود دارد، علاوه بر قدرت و زیبایی، بحث بیمه موتور سیکلت است.

همان‌طور که گفتیم هزینه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت بسته به چند سیلندر بودن و سال ساخت و مدل متفاوت است. برای خرید بیمه موتور سیکلت خود، می‌توانید از سامانه bimeh.com استفاده کنید. بیمه دات کام یک سامانه جامع و کامل برای استعلام، مقایسه و خرید بیمه است. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، راهنمای بیمه موتور سیکلت را مطالعه کنید.

 • + سیلندر موتور سیکلت چیست؟
 • + موتورسیکلت چهار سیلندر چیست؟
 • + هزینه بیمه موتور سیکلت سه سیلندر به بالا چقدر است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 خرداد 1402 / بیمه موتور

خلافی موتور؛ ۶ روش استعلام و پرداخت خلافی موتور 1402

چگونه رایگان خلافی موتور سیکلت را بگیریم؟ روش های پرداختی خلافی موتور و بخشودگی خلافی را اینجا بخوانید!

20 فروردین 1402 / بیمه موتور

بیش از ۱۱ نکته ضروری برای موتور سواری در شب که باید بدانید

چگونه در شب موتور سواری کنیم که آسیب نبینیم؟ راهنمای کامل موتور سواری در تاریکی را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1402 چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه موتور چگونه مشخص می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات کامل این مقاله را مطالعه نمایید.

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

بررسی کامل شرایط پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور

آیا خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور هم تعلق می‌گیرد؟ اطلاعات مربوط به پرداخت دیه راننده و سرنشین موتور سیکلت توسط شرکت بیمه را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

پوشش‌های بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟ + مشاوره رایگان (فروردین 1402)

موتوسیکلت محبوب‌ترین وسیله نقلیه است. تعداد زیادی از افراد با آن خاطره دارند اما به خاطر داشته باشید که موتور خطرناک‌ترین وسیله نقلیه هم هست. چون هیچ حفاظی ندارد و در کوچکترین تصادف‌ها

07 فروردین 1402 / بیمه موتور

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی در خصوص، مزایا و معایب موتور برقی و نکاتی که هنگام خرید باید رعایت کنیم را اینجا بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عیوضی
01 تیر 1401

سلام، الان ما تعداد سیلندر موتور رو خب از کجا بفهمیم؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، روی کارت خودرو نوشته است.

مصطفی
27 شهریور 1401

سلام. آیا تردد همه ی این موتور ها در ایران آزاده؟ چون من شنیدم از یک قدرتی بالا تر استفاه از موتور در شهر غیر قانونیه.

  کارشناس بیمه
  28 شهریور 1401

  سلام وجود دارد و البته قوانین مخصوص به خود را دارد.

هنگامه میرزایی
26 مهر 1401

قیمت بیمه موتور سه سیلندر به بالا چقدر بیشتر از دو سیلندره؟

  کارشناس بیمه
  27 مهر 1401

  سلام تعیین مبلغ به عوامل دیگری هم بستگی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید