بنر بیمه
07 آبان 1401

تاریخچه موتور سیکلت: از ابتدا تا تبدیل شدن به یک صنعت سودآور

موتورسیکلت از جمله وسایل نقلیه‌ای است که ما با آن خاطرات زیادی داریم. گاهی با سرعتش ذوق کرده‌ایم، گاهی چند پشته سوارش شده‌ایم و گاهی وسیله‌ی امرار و معاش ما بوده است. گاهی سوار بر آن لحظات عاشقانه زیادی را گذرانده‌ایم. بعضی اوقات نیز با آن از کوچه‌ها و خیابان‌هایی گذشته‌ایم که با هیچ وسیله‌ی دیگری نمی‌توانستیم از چنین مسیرهایی عبور کنیم. موتورسیکلت، فقط برای ما ایرانی‌ها یادآور خاطرات نوستالژیک نیست. اگر به تاریخچه موتور سیکلت از ابتدا تا امروز نظری بیندازید؛ ردپای این احساسات مشترک را در وسعت جهانی می‌بینید. آیا مایلید این سفر نوستالژیک را شروع کنید؟ پس با ما همراه باشید.

تاریخچه موتور سیکلت

موتورسیکلت‌ها را دو یا سه‌چرخه‌هایی می‌دانند که با یک موتور، نیروی محرکه آن تامین می‌شود. طبق آنچه در تاریخچه موتور سیکلت آمده‌است، اختراع این وسیله به نیمه دوم قرن نوزدهم بر‌می‌گردد. تغییرات این وسیله نقلیه در طول تاریخ بیشتر ناشی از تغییر در سوخت موتور آن شکل گرفته است.

تاریخچه موتور سیکلت

تصویری از یک موتور سیکلت قدیمی

سوخت انجین موتورسیکلت را از ابتدا تاکنون می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • بخاری
 • نفتی
 • بنزینی
 • دیزلی
 • برقی
 • هیدروژنی

دوچرخه‌های موتوردار

همان‌طور که در بخش تاریخچه موتور سیکلت گفته شد، اختراع این وسیله به سال‌های میانی قرن 19 برمی‌گردد. در سال 1860 پییر میشو، شرکتی بنام «میشو و شرکا» را برای ساخت دوچرخه‌های پدالی تاسیس کرد. پسرش ارنست در سال 1867 یک موتور روی آن دوچرخه‌های پدال‌دار سوار کرد. سوخت این موتور بخار آب بود. او اسم اختراعش را دوچرخه‌های موتوردار گذاشت.

دوچرخه‌های موتوردار در آمریکا

یک‌سال قبل از ثبت دوچرخه موتوردار، شخصی بنام پییر لالمنت که از کارمندان سابق شرکت میشو بود به آمریکا رفت. او مدعی بود در توسعه موتور دوچرخه نقش داشته است. به همین دلیل پس از ورود به آمریکا اختراعش را به ثبت رساند. بدین ترتیب دوچرخه‌های موتوردار به سرزمین‌های بکر آمریکا راه پیدا کرد. پس از او سیلوستر روپر به سیلندرهای بخار آب یک بویلر زغالی اضافه کرد. اختراع او در بین مردم پذیرفته نشد؛ زیرا که جانش را در هنگام نمایش با موتورهایش از دست داد. در اروپا، لوییس گیوم پروو فرانسوی، به دوچرخه‌های موتوردار یک بویلر الکلی اضافه کرد و اختراعش را ثبت کرد.

استعلام بیمه موتور سیکلت

طبق گواهی تاریخ اختراع او نیز با استقبال عمومی مواجه نشد. چرا که از سال 1871 به بعد مدرکی دال بر استفاده از این مدل موتورها موجود نیست. ده سال بعد یعنی 1881 لوییس کوپلند آمریکایی با افزودن یک بویلر کوچک، دوچرخه‌ای با سرعت 19 کیلومتر/ساعت ساخت. اختراع او موفقیت‌آمیز بود پس شرکت خود را بنام نورثروپ برای ساخت نخستین سه‌چرخه‌های موتوردار بنیان نهاد. ثبت این شرکت اولین تلاش موفق برای تجاری‌سازی اختراع جدید بود. شرکت‌های دیگری چون باتلر در انگلستان روی سه‌چرخه‌های موتوردار سرمایه‌گذاری و تمرکز کردند. آنها در نهایت پیشگامان ساخت اتومبیل در دنیا شدند.

موتورسیکلت اولیه

اختراع موتورسیکلت‌های اولیه توسط مهندس‌های مکانیک آلمانی گوتلیپ دایملر و ویلهلم باخ در سال 1885 به ثبت رسید. آنها از انجین‌های احتراقیِ داخلی استفاده کردند. سوخت این انجین‌ها بنزین بود. در نهایت نیز این اروپا بود که موفق شد در سال 1894 اولین برند موتورسیکلت را بنام خود ثبت کند. برند Hildebrand & Wolfmüller از آلمان با تولید سری (چند صدتایی) این وسیله، باعث ترویج نام «موتورسیکلت» در بین مردم شد. دو سال بعد شرکت انگلیسی Excelsior نیز به این جنبش پیوست. از این تاریخ به بعد عموم مردم در اروپا می‌توانستند آن را بخرند. تولید انبوه موتورسیکلت در آمریکا با نام Orient-Aster شناخته می‌شود. از سال 1898 شرکت پژو نیز به طور رسمی وارد این عرصه شد.

در حال حاضر این شرکت به عنوان قدیمی‌ترین شرکت موتورسیکلت سازی در دنیا شناخته می‌شود.

استقلال در طراحی و فناوری

اوایل قرن بیستم، شرکت‌های مختلف دوچرخه‌سازی به تولید انبوه موتورسیکلت روی آوردند. ورود همه جانبه این شرکت‌ها، باعث ایجاد تلاش‌هایی برای طراحی مستقل این وسیله از دوچرخه شد. رویال انفیلد، تریومف، نورتون و BSA از جمله شرکت‌های اروپایی بودند که به تولید انبوه موتورسیکلت پرداختند. در آمریکا نیز شرکت‌هایی چون ایندین، آئورا، هارلی دیویدسون در تولید پیشگام بودند. بالاخره در سال 1914 فناوری موتورسیکلت از دوچرخه‌های موتوردار به طور کامل مستقل شد. در طراحی‌های جدید، فنربندی و زین، تنها شباهت موجود بین این دو وسیله بود.

نقش جنگ‌های جهانی در توسعه صنعت موتورسیکلت

در بخش قبل گفتیم که سال 1914 نویدبخش استقلال کامل موتورسیکلت از دوچرخه بود. اما در اصل این وسیله نقلیه، استقلالش را مدیون جنگ جهانی اول است. زیرا استفاده از موتورسیکلت برای تردد به خط مقدم جبهه، بسیار کاراتر، سریع‌تر و به صرفه‌تر از اسب‌ها بودند. تریومف و دیویدسون شرکت‌های پیشروِ تولید موتورسیکلت در جنگ جهانی اول بودند. آنها موتورسیکلت‌های تولیدی خود را به طرفین جنگ می‌فروختند. تریومف به حدی در بین مردم محبوب شد که به آن لقب ترمویوف قابل اعتماد (Trusty Triumph) دادند. پس از جنگ جهانی اول دیویدسون آمریکایی به عنوان بزرگترین تولیدکننده موتورسیکلت در دنیا شناخته شد. محصولات این شرکت در 67 کشور دنیا خریدار داشت.

پس از جنگ برند BMW به سال 1923 نیز وارد عرصه تولید این وسیله شد. مشابه سرنوشت همه صنایع که «وقتی بازیگرهای قوی زیاد شود، رقابت هم بیشتر می‌شود» این صنعت نیز بی‌نصیب نماند. بیشترین رقابت شرکت‌های سازنده، حول محور طراحی موتور و نوع سوخت آن می‌چرخید. برخی شرکت‌ها، مثل ایندین از رقابت جا ماندند یا ورشکست شدند یا به سایر غول‌های تجاری فروخته شدند.

تاریخچه موتور سیکلت

شرکت موتور سازی BMW در گذشته

این روند تا جنگ جهانی دوم ادامه داشت. در این جنگ نیز تولید موتورهای جدید افزایش و توسعه یافت. شرکت رویال انفیلد موتوری طراحی کرد که می‌شد آن را از هواپیما بیرون انداخت تا با چتر نجات فرود آید.

موتورسیکلت پس از جنگ‌های جهانی

اگر به تاریخچه موتور سیکلت دقت کنیم، فرهنگ جدیدی که این وسیله بعد از جنگ کم‌کم رواج داد را درمی‌یابیم. موتورسیکلت در آمریکا به عنوان وسیله‌ای برای تفریح و تجربه‌ی سرعت مورد توجه قرار گرفت. به موازات آن در اروپای جنگ‌زده به وسیله‌ای برای حمل‌و‌نقل آسان و امرار معاش تبدیل شد. با گذشت سالیان دراز موتورسیکلت‌ها با فناوری‌های نو، پیشرفته و به‌روز شدند. به موازات آن نقش‌های جدیدی پذیرفتند و در برخی جوامع نوع خاصی از سبک زندگی را به‌وجود آوردند.

تفریح، سرگرمی، مسابقات، نمایش جایگاه اجتماعی، فردیت و… از جمله نقش‌های جدید این وسیله در سالهای پایانی قرن بیستم تاکنون هستند. تبدیل شدن موتورسیکلت به یک کالای مصرفی، آتش رقابت در این صنعت را شعله‌ورتر کرد. به حدی که شرکت‌های ژاپنی مانند: هوندا، کاواساکی/سوزوکی/یاماها و… بخشی از بازار این وسیله را به خود اختصاص دادند.

تاریخچه موتور سیکلت در ایران

تاریخچه موتور سیکلت در ایران به سال‌های دهه 20 شمسی بازمی‌گردد. کمپانی‌های انگلیسی، پیشگام ورود این وسیله به ایران بودند. در اصل تجار ایرانی در سفرهای تجاری خود، این موتورها را وارد کردند. بعد از گذشت 20 سال، موتورسیکلت‌های ایتالیایی نیز وارد شدند. تغییر کاربری این وسیله بعد از جنگ جهانی دوم به ایران هم رسید. به همین دلیل در اواخر دهه 40 سروکله شرکت‌های ژاپنی مانند یاماها پیدا شد. در نهایت نیز با تاسیس شرکت ایران دوچرخ به سال 1349 فعالیت این شرکت در ایران رسمیت یافت.

فعالیت شرکت‌های ژاپنی در ایران

ایران دوچرخ در آن زمان، نمایندگی مدل‌های شهری و آفرود یاماها ژاپنی را گرفته بود. این موتورها تا اواخر سال 58 وارد ایران می‌شد. در همان سالها، محصولات شرکت سوزوکی نیز محبوبیت خاصی در ایران داشتند. به طوری‌که مردم به سوزوکی جی اس 1000 لقب افسانه‌ای می‌دادند. همچنین مسابقات موتورسواری، یکی از محبوب‌ترین تفریحات آن دوران بود. پس از پیروزی انقلاب، گروه‌های مخالف از موتورهای پرحجم در ترورهای ابتدای دهه60 استفاده می‌کردند. به همین دلیل بیانیه‌ای در کمیته منحله انقلاب اسلامی صادر شد. طی این بیانیه رفت‌وآمد و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های بالای 250 سی‌سی در شهرها ممنوع شد. این ممنوعیت تاکنون نیز ادامه دارد.

در سال‌ 1362 به خاطر شرایط خاص جنگی، واردات سوزوکی به ایران متوقف شد. ولی در دهه‌ی 70 با آزادسازی واردات خودرو و تاسیس شرکت تکتاز موتور، واردات سوزوکی از سر گرفته شد. در همان سال‌ها رقیب این شرکت یعنی کاواساکی نیز توانست خود را در بازار ایران جا کند. اگرچه شرکت‌های ایرانی تولیدکننده موتورسیکلت کم نیستند؛ اما آنها بیشتر نقش مونتاژی دارند. در حال حاضر موتورهای شرکت هوندا در ایران پرفروش هستند.

وضعیت فعلی موتورسیکلت

تا اینجا تاریخچه موتور سیکلت در دنیا و ایران را برایتان گفتیم. امروزه حرکت به سمت انرژی‌های پاک به عنوان پیشران اصلی شرکت‌های سازنده موتور، شناخته می‌شود. به طوری‌که کشورهای اروپایی از جمله آلمان، استفاده از موتورهای احتراقی را از سال 2030 ممنوع کرده است. در این شرایط شرکت‌هایی مانند تِسلا به عنوان بزرگترین سرمایه‌گذار موتورهای برقی، گوی رقابت را از سایر شرکت‌ها ربوده‌اند. البته شرکت‌های تولید‌کننده چینی نیز از این رقابت عقب نمانده‌اند. این شرکت‌ها سالانه، 18 میلیون موتورسیکلت در کلاس‌های مختلف به فروش می‌رسانند.

در حال حاضر شما می‌توانید انواع موتورهای زیر را در جاده و خیابان‌های کشور مشاهده کنید:

کلاس‌بندی موتورسیکلت بر اساس کاربرد

موتورسیکلت را بر اساس کاربردشان طبقه‌بندی می‌کنند. این وسیله در هر دسته نیز بر اساس حجم موتور، کلاس‌بندی می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • موتورسیکلت‌های جاده‌رو
 • موتورسیکلت‌های فراجاده‌ای یا آفرود
 • اسکوتر‌ها
 • موتور گازی
 • موتورسیکلت‌های کوچک یا مینی
 • موتورسیکلت‌های همه‌جا رو

آمار موتورسیکلت در ایران

با تغییر کاربری موتورسیکلت و افزایش روز‌افزون تولید و واردات این وسیله به کشورمان، فرهنگ استفاده از آن نیز تغییر یافت. مراجع رسمی اعلام کرده‌اند که موتورسیکلت‌ها 35 درصد از وسایل نقلیه در ایران را تشکیل می‌دهند. طبق این خبر حدودا 12 میلیون موتور ثبت شده در کشور داریم. اگر نگاهی هم به آمار تصادفات جاده‌ای بیندازیم، متوجه می‌شویم که 50 درصد تصادفات جرحی یا فوتی به موتورسواران اختصاص دارد. معمولا موتورسواران در این تصادفات تنها نیستند. به همین دلیل در صورت آسیب‌دیدگی مجبورند هزینه‌های زیادی متحمل شوند. به همین خاطر قانون، خرید بیمه شخص ثالث موتور را اجباری کرده است.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین خرید بیمه‌نامه است. شما می‌توانید برای خرید بیمه موتور سیکلت به صفحه محصولات سایت مراجعه کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر شما عزیزان، راهنمای بیمه موتور سیکلت نیز در سایت قرار گرفته است.

برخی از وسایل نقلیه صرفا ابزار نیستند؛ بلکه سبک زندگی خاصی را ترویج می‌دهند. اکثر ما خاطرات زیادی با موتورسیکلت داریم. در این مقاله از تاریخچه موتور سیکلت و نقش آن در زندگی مردم دنیا گفتیم. اگر شما هم عشق سرعت هستید و موتورسیکلت دارید، پیشنهاد می‌کنیم که بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را حتما داشته باشید. آیا در این باره پرسش یا ابهامی دارید؟ برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های ما در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
13 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

گشتاور موتور چیست؟ تفاوت گشتاور با نیرو

اگر هنگام خرید خودرو و موتور، کلمه گشتاور را شنیده‌اید و نمی‌دانید معنی و مفهموم آن چیست؛ این مقاله را بخوانید!

13 آذر 1401 / بیمه موتور

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت 1401 را سه سوته بشناسید

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را اینجا مطالعه نمایید.

04 آذر 1401 / بیمه موتور

بیمه موتور چهارچرخ؛ پاسخ به ابهامات قانونی موتورسیکلت چهارچرخ

پاسخ به ابهامات بیمه موتور چهارچرخ و گواهینامه آن در این مقاله پاسخ داده شده است.

22 آبان 1401 / بیمه موتور

بیمه سرقت موتور سیکلت؛ مزایا، پوشش و راهنمای کامل خرید

با‌وجود پوشش‌هایی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت دارد اما هنوز جای خالی یک گزینه احساس می‌شود. بیمه سرقت موتور گزینه‌ای است که خیلی از بیمه‌گزاران خواهانش هستند.

22 آبان 1401 / بیمه موتور

انواع کلاه ایمنی+ کاربرد و میزان ایمنی کلاه کاسکت‌های موجود در بازار موتورسیکلت

آشنایی با انواع کلاه ایمنی و کلاه کاسکت در بازار ایران برای انتخابی آگاهانه را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید

20 آبان 1401 / بیمه موتور

ممنوعیت موتور سواری بانوان: اعمال قانون یا برخورد سلیقه‌ای

اگر موتور سواری بانوان، برای شما جالب است و می‌خواهید از جزئیات قانونی و شرعی آن مطلع شوید؛ این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
erfan
06 فروردین 1401

واقعا جالب و مفید بود👏🏻👏🏻
در یک کتابی که در این مورد خونده بودم اینطور اومده بود که پییر لالمنت اختراع شخص دیگری رو میدزده و با خودش به امریکا میبره و به نام خودش به ثبت میرسونه.
یعنی اون شخص حاصل تحقیقات و نوشته های مخترع اصلی رو به سرقت برده بوده،(که البته در این مورد سندی دال بر این گفته نیومده بود و نمیشه به نوشته ی کتاب استناد کرد.)

  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1401

  سلام خیلی ممنون از نظرتان.

فریدون
07 تیر 1401

الان بیمه موتور رو برای برای خودروهای خیلی قدیمی هم میشه خرید؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه موتور برای موتور است و نمی توان برای خودرو استفاده کرد. اما موتورهای خیلی قدیمی را هر شرکتی بیمه نمی کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید