27 خرداد 1401

بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت: چطور بیمه موتور ۳ یا ۶ ماهه بخرم؟

بهار و تابستان فصل‌های موتورسواری هستند. شما چه از تک چرخ زدن با موتور و ویراژ دادن در خیابان یا طوقه ها و برق بدنه موتورسیکلت لذت ببرید یا این که پیک موتوری باشید و موتورسیکلت، اسب تیزپای کسب روزی حلالتان باشد، در این دو فصل، موتورسیکلت برایتان جانی تر  از هر جان می شود و باید جان را بیمه کرد در برخی شرایط،این بیمه می تواند بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت مثلا بیمه کوتاه مدت سه یا شش ماهه باشد پس شرط عقل است که کمی اطلاعات تان درباره موتورسیکلت و بیمه موتورسیکلت بالا برود که خدای نکرده هنگام بروز سانحه، شوکه نشوید.

 

بیمه موتورسیکلت بدون گواهینامه

با نگاهی جدی تر به موضوع، شاید جالب باشد بدانید که تعداد موتورسوارانی  مثل شما کم نیست. طبق آخرین آمار مرکز تعویض پلاک پلیس راهور ناجا در سال ۹۹، از ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه در کشور، ۱۱ میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه معادل ٣۵ درصد موتورسیکلت در حال تردد هستند که رد چرخهای آن ها  اغلب در جاده‌ها و خیابان های تهران بزرگ، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و خوزستان دیده‌می‌شوند. نگران می شوید اگر بدانید تعداد زیادی از این موتورسواران تا به حال به گواهینامه موتورسیکلت فکر نکرده اند چه برسد به بیمه!!! ۸۰% تصادف های موتورسیکلت آسیب های جدی  در پی دارند .ثانیا، با بالا رفتن هزینه‌های زندگی و تورم در ماه‌های اخیر، شاید تعجب کنید که دزدی موتورها روبه افزایش بوده و ۲۰ الی ۲۵ % موتورسیکلت‌ها تا کنون دزدیده‌شده‌اند.

تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه

درصورتی‌که شما به عنوان راکب موتور گواهینامه نداشته‌باشید و در تصادفات مقصر شوید، شرکت‌های بیمه ای خسارت متضرر را تمام و کمال پرداخت می‌کنند. ولی در مرحله بعدی شما باید این مبلغ را که گاهی هزینه‌ای گزاف و چند صد برابر حق بیمه موتورسیکلت است، به آن  شرکت بیمه‌گر برگردانید. اگر تصادف با آسیب بدنی و جانی نیز همراه باشد، شما باید دیه و خسارت جانی  را بدون حساب روی شرکت‌های بیمه ای از جیب بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رانندگی بدون گواهینامه به اینجا مراجعه نمایید.

 

چنانچه الزام قانونی گواهینامه و بیمه موتورسیکلت را دست کم می‌گیرید، با دیدی دیگر به موضوع نگاه کنید: بدون بیمه، یک تصادف کافی است که سبب شود چهارستون بدن تان  و برکت  جیب مبارکتان  برای خسارت ها تحلیل رود. این یک هشدار قوی برای نشان دادن ضرورت گواهینامه و بیمه موتورسیکلت است!!! بیمه موتورسیکلت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا در هنگام بروز تصادفات و خسارت‌ها به کمک شما بیاید.

بیمه موتورسیکلت، بیمه‌نامه ای است که با توجه به نوع پوشش‌های انتخابی می‌تواند از شما در برابر آسیب به اموال و جان محافظت نماید.

هزینه بیمه موتورسیکلت

عوامل مختلفی در نرخ بیمه موتورسیکلت نقش دارند :

 • نوع موتورسیکلت: این مولفه شامل موتورسیکلت برقی، موتورسیکلت گازی دو چرخ و سه چرخ است.نرخ بیمه موتورسیکلت سه چرخ در مقایسه با موتورسیکلت‌های دوچرخ بیشتر است.
 • سال تولید موتور: هرچه موتور شما مدل پایین‌تر و قدیمی‌تر باشد، مطمئنا نرخ بیمه بالاتری خواهد داشت. زیرا ریسک رانندگی با چنین موتوری در مقایسه با یک موتور تولید سالهای اخیر یا همین سال ۹۹ بالاتر است. بنابراین شرکت بیمه ای برای تقبل پرداخت خسارت بیشتر این نوع موتورها، نرخ بیمه بالاتری در نظر می‌گیرد.
 • تعداد سیلندر: تعداد سیلندر بیشتر موتورسیکلت به معنای قدرت بالاتر و نرخ بیمه بالاتر موتورسیکلت است.
 • عوامل بالا تاثیر مستقیم در نرخ بیمه موتور سیکلت دارند.  باید بگوییم اگر موتور شما در سال بیمه ای هیچ خسارتی از شرکت بیمه دریافت نکرده‌باشد، مشمول تخفیفات عدم خسارت بیمه موتورسیکلت میشود. بنا به درصد مشخصی از طرف شرکت بیمه ، از هزینه بیمه موتورسیکلت شما کم خواهد شد.
بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت

بیمه کوتاه مدت موتور به نوع و تعداد سیلندر آن بستگی دارد.

همه جای زندگی اهمال کاری، گره در کارمان می اندازد.اگر در تمدید بیمه موتورسیکلت خود تنبلی کرده باشید و جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت مشمول شما شود، این مساله در محاسبه قیمت بیمه موتور لحاظ خواهد شد .پیشنهاد ما این است که با یادآور تمدید بیمه دات کام می توانید از این مساله جلوگیری نمایید.

با توجه به نکات بالا و برآورد آخرین نرخ بیمه موتور سیکلت، بیمه موتور شما حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد که برخی شرکت‌های بیمه ای نظیر شرکت بیمه پاسارگاد امکان خرید قسطی بیمه موتورسیکلت را نیز فراهم کرده‌اند.

 

 مدت زمان بیمه موتورسیکلت

با توجه به قیمت بیمه موتورسیکلت که چندان هم بالا نیست، اگر نگاهی اقتصادی به خرید خود دارید، توصیه کارشناسان بیمه دات کام این است که بیمه موتورسیکلت بلندمدت یک ساله را تهیه نمایید. ولی اگر زمان تمدید بیمه موتورتان است و  مایل به خرید بیمه کوتاه مدت هستید یا بعد هزینه ای قیمت بیمه موتورسیکلت دستتان را بسته‌است ، می توانید گزینه‌های  بیمه موتورسیکلت سه ماهه، نرخ بیمه موتورسیکلت شش ماهه، قیمت بیمه موتورسیکلت شش ماهه و روش محاسبه حق بیمه کوتاه مدت ۳ یا ۶ ماهه را مدنظر قرار دهید.

بیمه موتورسیکلت سه ماهه

اگر تا سه ماه آینده، قصد فروش موتور خود را دارید یا فقط در همین حد می خواهید برای بیمه آن هزینه کنید، ما گزینه بیمه موتورسیکلت سه ماهه را پیشنهاد می‌کنیم؛ البته امکان خرید بیمه موتورسیکلت شش ماهه نیز وجود دارد که بعد از این مدت زمان ها، می توانید با تمدید بیمه‌نامه خود، از مزایای بیمه اجباری شخص ثالث موتورسیکلت بهره‌مند گردید.

بیمه ۳ ماهه یا ۶ ماهه موتور

بیمه کوتاه مدت موتور

نرخ بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت سه ماهه ، شش ماهه و نه ماهه

منطقی است که قیمت بیمه کوتاه مدت نظیر بیمه موتورسیکلت ۳ ماهه و بیمه موتورسیکلت شش ماهه از قیمت بیمه موتورسیکلت یک ساله بیشتر باشد .بیمه مرکزی ایران  نرخ بیمه پایه کوتاه مدت موتورسیکلت را تعیین کرده است و شرکت‌های بیمه ای نرخ ثابتی را برای بیمه کوتاه مدت موتور ارائه می‌کنند:

قیمت بیمه ۳ ماهه موتورسیکلت:  %30 حق بیمه سالانه

قیمت بیمه ۶ ماهه موتورسیکلت: % ۶۰ حق بیمه سالانه

نرخ بیمه ۹ ماهه شخص ثالث : %۹۰ درصد حق بیمه سالانه

و محاسبه حق بیمه کوتاه مدت ۳ یا ۶ ماهه  با توجه به نرخ  پایه کوتاه مدت موتورسیکلت اعلامی از طرف بیمه مرکزی ایران و  پوشش‌های مدنظر بیمه‌گزاران انجام می‌شود.

چنین طرح هایی می‌توانند در بالا بردن امنیت رانندگی در شهرها به موتورسواران در شرایط مالی بحرانی مفید واقع شوند.

شرکت‌های عرضه کننده بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت

بعضی شرکت‌ها هستند که بیمه کوتاه مدت موتور عرضه می‌کنند. البته ممکن است که قانون آن‌ها دچار تغییراتی شود. دانا، ایران و دی از جمله شرکت‌های فروش بیمه موتور چند ماهه هستند.

استعلام و خرید  آنلاین بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت

شرکت‌های بیمه‌گر امکان خرید حضوری بیمه موتورسیکلت را فراهم کرده اند ولی از آنجا که در شرایط بحرانی شیوع بیماری کرونا، سلامت شما عزیزان بیمه‌گزار برای ما اهمیت فوق العاده‌ای دارد، سایت bimeh.com، امکان مقایسه اینترنتی قیمت بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت شرکت‌های بیمه‌ای مختلف و خرید آنلاین آن  را فراهم آورده است تا با استعلام و خرید بیمه موتور، خریدی اقتصادی و سلامتی را به شما هدیه کرده و مسئولیت اجتماعی خود را تحقق بخشد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 شهریور 1401 / بیمه موتور

بیمه پیک موتوری؛ دو بیمه مهم که باید همه این افراد داشته باشند

در این مطلب در خصوص بیمه پیک موتوری و پوشش های آن به طور کامل نوشته ایم.

30 مرداد 1401 / بیمه موتور

بیمه سرقت موتور سیکلت؛ مزایا، پوشش و راهنمای کامل خرید

با‌وجود پوشش‌هایی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت دارد اما هنوز جای خالی یک گزینه احساس می‌شود. بیمه سرقت موتور گزینه‌ای است که خیلی از بیمه‌گزاران خواهانش هستند.

27 مرداد 1401 / بیمه موتور

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را سه سوته بشناسید

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را اینجا مطالعه نمایید.

25 مرداد 1401 / بیمه موتور

بیمه موتور سیکلت: صفر تا صد بیمه موتور (مرداد 1401)

بیمه موتور سیکلت چه پوشش ها و مزایایی دارد؟ چرا بیمه موتور اجباری است؟ بهترین بیمه را از کجا بخریم؟ همه این اطلاعات را با خواندن این مقاله کسب کنید!

25 مرداد 1401 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

22 مرداد 1401 / بیمه موتور

شرایط، مدارک و هزینه ترخیص موتور سیکلت در سال ۱۴۰۱

اگر موتورسیکلت شما توقیف شده است و نمی‌دانید برای ترخیص آن چه مراحلی را باید طی کنید، این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
بابازاده
15 تیر 1401

سلام بیمه دو ماهه موتور سیکلت قیمتش چند میفته؟

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بستگی به شرایط موتورسیکلت شما هم دارد.

عباسی
16 شهریور 1401

سلام قیمت بیمه موتور سیکلت 3 ماهه برای موتورهای 90 چقدر میشه؟

  کارشناس بیمه
  17 شهریور 1401

  سلام به عوامل دیگری هم بستگی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید