10 بهمن 1401

بیمه مستمری عمر چیست+ مزایا و پوشش‌ها

بیمه مستمری اصطلاحی است که در هنگام خرید بیمه عمر یا استفاده از بازنشستگی می‌شنوید. همین مسئله باعث شده تا این سؤال در ذهن کاربران به وجود بیاید که چه تفاوتی بین بیمه مستمری عمر و بازنشستگی وجود دارد؟ مگر این بیمه‌ها یکسان نیستند؟ بیمه عمر مستمری چیست؟ و بیمه مادام العمر مستمری را چگونه می‌توان تهیه کرد؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که در ادامه این مقاله معرفی و بررسی کرده‌ایم. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

بیمه عمر و مستمری چیست؟

هدف از خرید بیمه عمر، پوشش فوت و جبران خسارات وارد شده به افراد از جمله کارافتادگی و دریافت مستمری، بعد از بازنشستگی است. چیزی که در این مقاله برای ما اهمیت دارد، مستمری است که افراد بعد از بازنشستگی یا اتمام دوره قرارداد خود، از شرکت بیمه دریافت می‌کنند.

بیمه مستمری عمر

در حقیقت اگر بخواهیم، تعریفی برای بیمه مستمری بنویسیم، به این صورت می‌توان بیان کرد؛ حق مستمری یا همان مبلغی که به افراد بعد از پرداخت کامل حق بیمه یا اتمام زمان بیمه‌نامه خود، پرداخت خواهد شد.

پرداخت مستمری به چه معنا است؟

اگر برای شما هم سوال است که پرداخت مستمری یعنی چه؟ با ما همراه باشید تا این موضوع را به صورت کامل برای شما شرح دهیم. همان‌طور که گفتیم به طور کلی حق مستمری یا همان مبلغی که به افراد بعد از پرداخت کامل حق بیمه یا اتمام زمان بیمه‌نامه خود، پرداخت می‌شود را مستمری بیمه عمر می‌گویند.

پرداخت مستمری بیمه به این معنا است که افراد بعد از این‌که مدت زمان معینی را تحت پوشش بیمه عمر یا مستمری بودند و حق بیمه خود را پرداخت کردند و بعد از رسیدن تعداد سال‌های آن به حدنصاب می‌توانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنند و بدون اینکه به شغلی مشغول باشند از بیمه‌گر مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه خود دریافت نمایند.

دریافت حقوق بیمه عمر بعد از بازنشستگی از امکاناتی است که با خرید بیمه عمر ومستمری می‌توان به آن دست یافت. نوع دیگر از بیمه مستمری به نام بیمه مستمری آنی وجود دارد که این بیمه نوعی بیمه عمر به شرط حیات است. در این طرح باید کل مبلغ حق بیمه را به صورت یکجا در ابتدای قرارداد پرداخت کنید. به این ترتیب با گذشت یکسال از دوره انتظار، بیمه شده می‌تواند مستمری ماهانه را در مدت معین یا به صورت مادام العمر، به انتخاب خود شخص دریافت نماید.

انواع بیمه مستمری

بیمه مستمری بیمه عمر به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. این دسته‌ها شامل موارد زیر خواهند بود.

بیمه مستمری مادام العمر

در این نوع، بیمه‌شده تا مدت زمان معینی مانند 10 یا 30 سال، حق بیمه پرداخت می‌کند. بعد از اتمام این مدت زمان، به او به صورت ماهیانه یا سالیانه، مستمری تا پایان عمر پرداخت خواهد شد.

بیمه مستمری با مدت معین

در این نوع هم بیمه‌شده تا مدت زمان معینی، حق بیمه خود را پرداخت می‌کند. بعد از اتمام مدت بیمه‌نامه، تا زمان میعنی که در بیمه‌نامه هنگام خرید مشخص کرده‌است، به او مستمری پرداخت خواهد شد.

بیمه مستمری آنی

در این نوع، بیمه‌گزار مبلغ حق بیمه را به صورت یکجا پرداخت کرده و از سال یا ماه بعد، می‌تواند از مزایای مستمری بهره‌مند شود. این نوع برای آن‌هایی که تمایلی به پرداخت حق بیمه به صورت و ماهیانه در مدت زمانی طولانی ندارند یا به دلیل سن بالا، دیگر امکان خرید بیمه وجود ندارد. البته پرداخت مستمری، مادام العمر خواهد بود.

در حقیقت چگونگی پرداخت اندوخته بیمه‌نامه به صورت زیر است:

 • پرداخت به صورت یکجا بعد از اتمام انقضای بیمه‌نامه
 • پرداخت به صورت مادام العمر یا در مدت زمان مشخص

بیمه مستمری عمر چقدر است؟

به هیچ وجه نمی‌توان برای دریافت مستمری بیمه عمر، مقدار مشخصی تعریف کرد. میزان مستمری پرداختی هر شخص بر اساس عواملی از جمله: سن بیمه شده، میزان حق بیمه پرداختی، تعداد سال پرداخت، شرکت بیمه و همچنین نوع بیمه مستمری او متفاوت خواهد بود.

برای اطلاعات کامل در خصوص بیمه عمر و پوشش‌های آن به این لینک مراجعه نمایید.

شرایط دریافت و استفاده از بیمه مستمری چیست؟

آیا مستمری بیمه عمر به همه اقشار و افراد تعلق می‌گیرد؟ باید گفت که در حالت عادی، به همه مستمری بیمه زندگی تعلق می‌گیرد؛ مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته‌باشد که این دیگر به شرکت بیمه بستگی دارد. فقط باید چند نکته یا شرط زیر را در نظر گرفت:

 • تمامی موارد و شرایط باید در همان اول مشخص شوند. امکان تغییر در بعضی از قسمت‌ها وجود ندارد.
 • میزان و مدت زمان پرداختی حق بیمه عمر و همچنین سن بیمه شده خیلی مهم است. برای بعضی از سن‌های بالا امکان خرید بیمه عمر اصلا وجود ندارد. در بیشتر شرکت‌ها حداکثر سن 65 سال است.
 • مدت پرداخت حق بیمه آتیه برای دریافت مستمری بین 5 تا 30 سال است.
 • در هر شرکتی، حداقل مبلغ پرداختی وجود دارد و کمتر از آن امکان‌پذیر نیست.
 • روش پرداخت حق بیمه، فقط به صورت ماهیانه، دو ماهه، سه ماهه، شش ماهه، سالیانه و یکجا است.
 • ضریب افزایش سالیانه حق بیمه از صفر تا 20 درصد است (هرسال 5% بیشتر خواهد شد). همچنین برای سرمایه فوت هم به همین صورت است.

البته ممکن است، قوانین هر شرکت در پرداخت مستمری، متفاوت باشد. این تفاوت‌ها بیشتر در مدت زمان واریز حق بیمه و میزان سرمایه اندوخته، هنگام دریافت مستمری است. اگر بیمه‌شده شرایط هر شرکت را داشت، در آن صورت می‌تواند، مشمول دریافت بیمه مستمری عمر شود.

مزایای بیمه مستمری چیست؟

دریافت مستمری، به هر صورتی، می‌تواند، مزایای زیر را نه تنها برای بیمه‌شده، بلکه برای خانواده او هم داشته باشد:

 • سرمایه گذاری برای آینده
 • حمایت خانواده در صورت فوت بیمه شده
 • داشتن منبع مالی در هنگام مشکلات و به ویژه تورم
 • دریافت مبلغ با سود
 • بازخرید بیمه در هر زمان
 • دریافت وام بیمه عمر بدون ضامن
 • استفاده از بیمه درمان تکمیلی انفرادی متصل به عمر
 • معاف از مالیات

مطالعه مقاله مزایای بیمه عمر پیشنهاد می‌شود.

بیمه مستمری عمر

بیمه مستمری عمر

پوشش‌های بیمه مستمری زندگی

پوشش‌های بیمه مستمری زندگی بر اساس اتفاقات شامل موارد زیر خواهد بود:

 • پوشش فوت به هر علت که شامل پرداخت کامل اندوخته جمع شده و سرمایه فوت است. البته اگر فوت بر اثر حادثه باشد، سرمایه فوت ناشی از حادثه هم پرداخت خواهد شد. در صورتی که بیمه شده در زمان دریافت مستمری فوت کند، سرمایه فوت تا پایان دوره تضمین پرداخت خواهد شد. باز هم تأکید می‌کنیم که این مسئله می‌تواند در بین شرکت‌ها متفاوت باشد. برای اطلاعات جامع در خصوص پوشش فوت بیمه زندگی به مقاله بیمه فوت مراجعه نمایید.
 • در صورتی که بیمه شده بر اثر حادثه‌ای دچار ازکارافتادگی یا نقص عضو دائم شود، درصد ازکارافتادگی با توجه به شرایط بیمه‌نامه به او پرداخت خواهد شد.
 • در صورت وارد شدن آسیب به بیمه شده و بستری شدن او در بیمارستان، هزینه‌های بیمارستانی پرداخت خواهد شد.
 • پوشش امراض خاص که در صورت مبتلا شدن بیمه شده به امراض خاص، سرمایه متناسب با آن پرداخت خواهد شد. برای اطلاعات جامع در این خصوص به مقاله پوشش امراض خاص بیمه عمر مراجعه نمایید.

دریافت بیمه مستمری عمر

دریافت بیمه مستمری عمر برای همه آن‌هایی که از شرکت‌های مختلف اقدام به خرید بیمه عمر می‌کنند، وجود دارد. البته اینکه چقدر و به چه صورت پرداخت شود، به قوانین آن شرکت و نوع و شرایط بیمه نامه شما بستگی دارد. به هرحال حتماَ قبل از خرید بیمه عمر، شرایط بازنشستگی و دریافت مستمری را بررسی کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اطلاعات اصلی و مهم بیمه مستمری را بنویسیم. اگر سؤال خاصی دارید، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید؛ اما کارشناسان بیمه دات کام تا حد ممکن به پرسش‌های شما در کامنت پاسخگو خواهند بود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مزایا و پوششهای بیمه عمر
01 مرداد 1402 / بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟ مزایا و پوشش‌های بیمه عمر در ۱۴۰۲

بیمه عمر زیرمجموعه بیمه اشخاص محسوب می شود. بیمه عمر نوعی پس انداز، سرمایه گذاری بلندمدت با مزایای مناسب، پشتیبان مالی برای خانواده و همه افراد دوراندیشی است که امروز سکه‌ای کنار گذاشته و فردا کوزه ها سود می برند و آینده آسوده‌ای را تجربه کنند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
زهرا
29 مرداد 1402

مدارک مستندی هم از طریق پست برام ارسال شده اما باز هم نگرانم

  person
  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1402

  سلام. کد بیمه نامه خود را در سامانه سنهاب چک کنید و از اصالت بیمه نامه خود مطمئن شوید. برای این کار باید شماره شناسامه و مشخصات خود و اسم شرکت بیمه گر را هم وارد نمایید.

person
زهرا
29 مرداد 1402

سلام من به تازگی خودم رو بیمه زندگی مان کردم،که همون بیمه عمر میشه.من ۴۰سالمه وگفتن که تا ۱۲سال باید واریز کنم تا بتونم مستمری بگیرم.من از طریق ویزیتوری که به محل کارم اومده اقدام کردم و ادرس دقیقی از شرکت ندارم ،باید چیکار کنم تا مطمئن بشم که کلاهبرداری نیست.

  person
  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. می توانید بیمه نامه خود را در سامانه سنهاب استعلام کنید. برای این کار باید اطلاعاتی مانند شماره بیمه نامه، اسم شرکت بیمه گر، نوع بیمه و مشخصات شخصی خود را وارد نمایید.

person
فریبا
27 اردیبهشت 1402

سلام شوهر فوت کرده و سه سال برای خودش بیمه عمر ریخت نمیدونم اون مبلغ چقدر بوده . ماهانه بهمون پول میدن یا یک جا پول رو میدن

  person
  نویسنده بیمه
  30 اردیبهشت 1402

  سلام. به نوع قرارداد بستگی دارد، اگر بیمه عمر مستمری باشد ماهانه پرداخت می شود.

person
زهرا
19 اسفند 1401

سلام من میخواهم بیمه مستمری آنی بخرم به مبلغ سی و پنج میلیون اگه پوشش بیمه را کمتر بخرم تاثیری در سود مشارکتی بیمه دارد منظورم سود بیشتر میشه یا کمتر

  person
  کارشناس بیمه
  20 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. اطلاع دقیقی ندارم بستگی به قراردادی که شما منعقد کرده اید دارد.

person
دوست
24 بهمن 1401

سلام،آیابیمه عمر ایران،بیمه مستمری مادام العمرمیدهند؟

  person
  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1401

  سلام. باید ببینید نوع بیمه عمر و پوشش های آن چیست.

person
سبو حیدری
04 بهمن 1401

سلام. بیمه مستمری مادام العمر بیمه ایران چیه؟ فقط بیمه ایران این پوشش مادالمعر را داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام. همه بیمه‌های عمر پوشش مادالمعر را دارند، البته این پوشش با توجه به حق بیمه پرداختی دارای تفاوت‌هایی است و بیمه های مختلف شرایط متفاوتی دارند.

person
سارایی
04 بهمن 1401

سلام. مستمری بیمه عمر چقدر است؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام. میزان و مدت زمان پرداختی حق بیمه عمر و همچنین سن بیمه شده در مقدار حقوق ماهیانه بیمه عمر خیلی مهم است. برای بعضی از سن‌های بالا امکان خرید بیمه عمر اصلا وجود ندارد. در بیشتر شرکت‌ها حداکثر سن ۶۵ سال است.

person
مرادی
28 آذر 1401

سلام خسته نباشید
بیمه عمر 10ساله پرداخت کردیم و درخواست تسویه هستیم
امکان دریافت به شکل ماهیانه هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 آذر 1401

  سلام درهر شرکتی متفاوت است.

person
فرزین رزاقی
19 مهر 1401

بیمه عمر آنبی بهتره یا مادام العمر؟ فرقشون چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام آنبی چیست؟

   person
   سهیلا
   01 آبان 1401

   منظورتون آنی بود.

person
وحید
17 مهر 1401

سلام.کدام شرکت های بیمه عمر حقوق ماهانه بازنشستگی مادام العمر یا تا اخر عمر پرداخت می‌کنند ؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام همه شرکت ها دارند.

person
sabziroo
12 مهر 1401

سلام ،من متوجه منظور متن نشدم بیمه مستمری مادام العمر کدام بیمه است ،تامین اجتماعی یا اسمش بیمه مستمری است

  person
  کارشناس بیمه
  14 مهر 1401

  سلام ببینید بیمه عمر و تامین جدا هستند. وقتی شما مبلغی را تا 30 پرداخت می کنید، بعد از آن می توانید از بیمه حقوق بازنشستگی دریافت کنید.

person
یاشار دریابار
31 خرداد 1401

سلام خسته نباشید من دوتا از فرزندانم را بیمه عمر کردم باید تا چند سال پرداخت کنم که مستمری دریافت کنیم آیا کامل پرداخت کنم وقتی مستمری دریافت کنم دائمی بهم تعلق میگیره

  person
  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا 30 سال است اما از زمان کمتر هم می توانید دریافت کنید. بستگی به قوانین شرکتی که گرفتید، دارد.

person
فرهنگی بازنشسته
21 خرداد 1401

باسلام
فرهنگی با 30سال حق بیمه پرداخت شده هستم
ازپرداخت حق بیمه عمر از سال 88 رامطمین هستم ومدارک انرا دارم ولی مدارک قبل از ان سال مفقود شده چگونه میتوانم از پرداخت حق بیمه عمرسالهای مفقودی با خبرشوم این بیمه عمر چه مزایایی در بردارد ومن چگونه میتوانم بعد از بازنشستگی ام در سال 1401 با 62 سال سن از مزایای ان بطور مستقیم استفاده کنم و همینطور بیمه تکمیلی را نیز همزمان پرداخت کرده ام
ایا ازمزایای ان نیز میتواند دخترم بعداز فوتم استفاده کند

  person
  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تمام اطلاعات شما باید در سایت آن بیمه باید ثبت شده باشد. شماره ملی و کد را وارد سایت کنید تا کامل نشان داده شود. بیمه تکمیلی هم که سابقه ندارد. سالیانه است و تمام.

person
Maryam
11 اردیبهشت 1401

از چه سنی در بیمه های عمر و سرمایه گذاری امکان دریافت مستمری مادام العمر وجود دارد؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بعد از اتمام بیمه عمر امکان پذیر است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید