28 اسفند 1400

بیمه مستمری عمر چیست+ مزایا و پوشش‌ها

بیمه مستمری اصطلاحی است که در هنگام خرید بیمه عمر یا استفاده از بازنشستگی می‌شنوید. همین مسئله باعث شده تا این سؤال در ذهن کاربران به وجود بیاید که چه تفاوتی بین بیمه مستمری عمر و بازنشستگی وجود دارد؟ مگر این بیمه‌ها یکسان نیستند؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که در ادامه این مقاله معرفی و بررسی کرده‌ایم. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

بیمه عمر و مستمری چیست؟

هدف از خرید بیمه عمر، پوشش فوت و جبران خسارات وارد شده به افراد از جمله کارافتادگی و دریافت مستمری، بعد از بازنشستگی است. چیزی که در این مقاله برای ما اهمیت دارد، مستمری است که افراد بعد از بازنشستگی یا اتمام دوره قرارداد خود، از شرکت بیمه دریافت می‌کنند.

بیمه مستمری عمر

 

در حقیقت اگر بخواهیم، تعریفی برای بیمه مستمری بنویسیم، به این صورت می‌توان بیان کرد؛ حق مستمری یا همان مبلغی که به افراد بعد از پرداخت کامل حق بیمه یا اتمام زمان بیمه‌نامه خود، پرداخت خواهد شد.

انواع بیمه مستمری

بیمه مستمری بیمه عمر به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. این دسته‌ها شامل موارد زیر خواهند بود.

بیمه مستمری مادام العمر

در این نوع، بیمه‌شده تا مدت زمان معینی مانند 10 یا 30 سال، حق بیمه پرداخت می‌کند. بعد از اتمام این مدت زمان، به او به صورت ماهیانه یا سالیانه، مستمری تا پایان عمر پرداخت خواهد شد.

بیمه مستمری با مدت معین

در این نوع هم بیمه‌شده تا مدت زمان معینی، حق بیمه خود را پرداخت می‌کند. بعد از اتمام مدت بیمه‌نامه، تا زمان میعنی که در بیمه‌نامه هنگام خرید مشخص کرده‌است، به او مستمری پرداخت خواهد شد.

بیمه مستمری آنی

در این نوع، بیمه‌گزار مبلغ حق بیمه را به صورت یکجا پرداخت کرده و از سال یا ماه بعد، می‌تواند از مزایای مستمری بهره‌مند شود. این نوع برای آن‌هایی که تمایلی به پرداخت حق بیمه به صورت و ماهیانه در مدت زمانی طولانی ندارند یا به دلیل سن بالا، دیگر امکان خرید بیمه وجود ندارد. البته پرداخت مستمری، مادام العمر خواهد بود.

در حقیقت چگونگی پرداخت اندوخته بیمه‌نامه به صورت زیر است:

 • پرداخت به صورت یکجا بعد از اتمام انقضای بیمه‌نامه
 • پرداخت به صورت مادام العمر یا در مدت زمان مشخص

بیمه مستمری عمر چقدر است؟

به هیچ وجه نمی‌توان برای دریافت مستمری بیمه عمر، مقدار مشخصی تعریف کرد. میزان مستمری پرداختی هر شخص بر اساس عواملی از جمله: سن بیمه شده، میزان حق بیمه پرداختی، تعداد سال پرداخت، شرکت بیمه و همچنین نوع بیمه مستمری او متفاوت خواهد بود.

برای اطلاعات کامل در خصوص بیمه عمر و پوشش‌های آن به این لینک مراجعه نمایید.

شرایط دریافت و استفاده از بیمه مستمری چیست؟

آیا مستمری بیمه عمر به همه تعلق می‌گیرد؟ باید گفت که در حالت عادی، به همه مستمری بیمه زندگی تعلق می‌گیرد؛ مگر اینکه شرایط خاصی وجود داشته‌باشد که این دیگر به شرکت بیمه بستگی دارد. فقط باید چند نکته یا شرط زیر را در نظر گرفت:

 • تمامی موارد و شرایط باید در همان اول مشخص شوند. امکان تغییر در بعضی از قسمت‌ها وجود ندارد.
 • میزان و مدت زمان پرداختی حق بیمه عمر و همچنین سن بیمه شده خیلی مهم است. برای بعضی از سن‌های بالا امکان خرید بیمه عمر اصلا وجود ندارد. در بیشتر شرکت‌ها حداکثر سن 65 سال است.
 • مدت پرداخت حق بیمه آتیه برای دریافت مستمری بین 5 تا 30 سال است.
 • در هر شرکتی، حداقل مبلغ پرداختی وجود دارد و کمتر از آن امکان‌پذیر نیست.
 • روش پرداخت حق بیمه، فقط به صورت ماهیانه، دو ماهه، سه ماهه، شش ماهه، سالیانه و یکجا است.
 • ضریب افزایش سالیانه حق بیمه از صفر تا 20 درصد است (هرسال 5% بیشتر خواهد شد). همچنین برای سرمایه فوت هم به همین صورت است.

البته ممکن است، قوانین هر شرکت در پرداخت مستمری، متفاوت باشد. این تفاوت‌ها بیشتر در مدت زمان واریز حق بیمه و میزان سرمایه اندوخته، هنگام دریافت مستمری است. اگر بیمه‌شده شرایط هر شرکت را داشت، در آن صورت می‌تواند، مشمول دریافت بیمه مستمری عمر شود.

مزایای بیمه مستمری چیست؟

دریافت مستمری، به هر صورتی، می‌تواند، مزایای زیر را نه تنها برای بیمه‌شده، بلکه برای خانواده او هم داشته باشد:

 • سرمایه گذاری برای آینده
 • حمایت خانواده در صورت فوت بیمه شده
 • داشتن منبع مالی در هنگام مشکلات و به ویژه تورم
 • دریافت مبلغ با سود
 • بازخرید بیمه در هر زمان
 • دریافت وام بیمه عمر بدون ضامن
 • استفاده از بیمه درمان تکمیلی انفرادی متصل به عمر
 • معاف از مالیات
بیمه مستمری عمر

بیمه مستمری عمر

پوشش‌های بیمه مستمری زندگی

پوشش‌های بیمه مستمری زندگی بر اساس اتفاقات شامل موارد زیر خواهد بود:

 • پوشش فوت به هر علت که شامل پرداخت کامل اندوخته جمع شده و سرمایه فوت است. البته اگر فوت بر اثر حادثه باشد، سرمایه فوت ناشی از حادثه هم پرداخت خواهد شد. در صورتی که بیمه شده در زمان دریافت مستمری فوت کند، سرمایه فوت تا پایان دوره تضمین پرداخت خواهد شد. باز هم تأکید می‌کنیم که این مسئله می‌تواند در بین شرکت‌ها متفاوت باشد. برای اطلاعات جامع در خصوص پوشش فوت بیمه زندگی به مقاله بیمه فوت مراجعه نمایید.
 • در صورتی که بیمه شده بر اثر حادثه‌ای دچار ازکارافتادگی یا نقص عضو دائم شود، درصد ازکارافتادگی با توجه به شرایط بیمه‌نامه به او پرداخت خواهد شد.
 • در صورت وارد شدن آسیب به بیمه شده و بستری شدن او در بیمارستان، هزینه‌های بیمارستانی پرداخت خواهد شد.
 • پوشش امراض خاص که در صورت مبتلا شدن بیمه شده به امراض خاص، سرمایه متناسب با آن پرداخت خواهد شد. برای اطلاعات جامع در این خصوص به مقاله پوشش امراض خاص بیمه عمر مراجعه نمایید.

دریافت بیمه مستمری عمر

دریافت بیمه مستمری عمر برای همه آن‌هایی که از شرکت‌های مختلف اقدام به خرید بیمه عمر می‌کنند، وجود دارد. البته اینکه چقدر و به چه صورت پرداخت شود، به قوانین آن شرکت و نوع و شرایط بیمه نامه شما بستگی دارد. به هرحال حتماَ قبل از خرید بیمه عمر، شرایط بازنشستگی و دریافت مستمری را بررسی کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اطلاعات اصلی و مهم بیمه مستمری را بنویسیم. اگر سؤال خاصی دارید، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید؛ اما کارشناسان بیمه دات کام تا حد ممکن به پرسش‌های شما در کامنت پاسخگو خواهند بود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 فروردین 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر پارسیان+ بررسی دقیق همه طرح‌های بیمه آتیه پارسیان

بیمه عمر پارسیان، هم به عنوان یک سرمایه‌گذاری خوب و مطمئن و هم به عنوان بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه‌ای می‌تواند، برای شما بسیار مثمر به ثمر واقع شود. برای اطلاع از جزئیات بیمه آتیه پارسیان، این مقاله را از دست ندهید!

22 فروردین 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر کوثر: پلی برای آینده‌ای آرام و مطمئن

اگر به فکر آینده‌ای مطمئن و با خیال آسوده برای خود و عزیزانتان هستید، بیمه عمر کوثر می‌تواند، این اطمینان را برای شما رقم بزند. برای آگاهی از مزایای این بیمه‌نامه، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

10 فروردین 1401 / بیمه عمر

پیر و جوان راضی از بیمه عمر رازی؛ طرح‌ها و مزایای بیمه آتیه رازی

مزایا و پوشش ‌های بیمه آتیه رازی را در این مقاله بخوانید!

09 فروردین 1401 / بیمه عمر

تضمین آینده و آسودگی خاطر یک ملت با طرح‌های متنوع بیمه عمر ملت

مزایا و پوشش‌های طرح‌های مختلف بیمه زندگی ملت را در این مقاله بخوانید تا برای خرید بیمه عمر، انتخابی آگاهانه داشته باشید.

28 اسفند 1400 / بیمه عمر

بیمه مستمری عمر چیست+ مزایا و پوشش‌ها

اگر می‌خواهید در خصوص بیمه مستمری عمر و مزایای آن اطلاعاتی کسب کنید، این مقاله را حتما بخوانید!

25 اسفند 1400 / بیمه درمان و تکمیلی / بیمه عمر

دوره انتظار بیمه در بیمه تکمیلی و بیمه عمر چه مدت است

اگر می‌خواهید بیمه عمر یا بیمه تکمیلی بخرید، حتما اصطلاح دوره انتظار بیمه را شنیده‌اید! این مدت زمان برای چیست؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
Maryam
11 اردیبهشت 1401

از چه سنی در بیمه های عمر و سرمایه گذاری امکان دریافت مستمری مادام العمر وجود دارد؟؟

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بعد از اتمام بیمه عمر امکان پذیر است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید