23 مرداد 1401

بیمه فوت؛ تمام پوشش‌ها و خدمات این بیمه در یک جا

همیشه افراد در طول مدت زمان زندگی خود به دنبال راه حلی برای یک آینده بی دغدغه هستند. با تهیه بیمه فوت یا همان بیمه عمر می‌توانید آینده فرزندان خود را بسازید. پدران و مادران در برخی از مواقع نگران این موضوع هستند که اگر بر اثر سانحه‌ای فوت کنند، سرپرستی و مشکلات فرزندان آن‌ها بر عهده چه کسی خواهد بود؟

بیمه فوت برای این نگرانی‌ها پوشش‌های گوناگونی را در نظر گرفته تا سرپرست خانواده با تهیه این بیمه‌نامه، زندگی و آینده آسوده‌ای داشته باشد. به طور حتم شما هم بیمه عمر را می‌شناسید و در مورد پوشش‌ها و سرمایه گذاری آن  اطلاعاتی دارید. شاید کمتر کسی این بیمه نامه را به عنوان بیمه فوت بشناسد. فوت یکی از پوشش‌های این بیمه‌نامه ارزنده عمر است. ادامه درباره شرایط و انواع بیمه فوت توضیحاتی خواهیم داد با ما همراه باشید.

بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری همان‌طور که از اسم آن هم مشخص است، برای آینده بیمه شده بسیار مفید خواهد بود. به طوری که یک فرد حقیقی یا حقوقی این بیمه‌نامه را به نام بیمه‌گزار تهیه می‌کند و ذینفع‌های مختلفی را برای آن به بیمه‌گر معرفی خواهد کرد. بیمه‌گذار می‌تواند مبلغ حق بیمه عمر را به صورت ماهانه، سه ماه، شش ماهه و سالانه پرداخت کند. همچنین بیمه‌گر در ازای دریافت حق بیمه خدمات و پوشش‌های گوناگونی را ارائه می‌کند.

فوت، حوادث و بیماری‌ها یکی از پوشش‌های بیمه عمر است که بیمه‌گر باید به ذینفعان خسارات ناشی از این موارد را پرداخت کند.

بیمه فوت

در نبودمان حامی مالی فرزندانمان باشیم.

بیمه فوت(بیمه عمر) هر ساله تمام حق بیمه‌های پرداختی را که از بیمه‌گذار دریافت کرده، به صورت سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت اندوخته می‌کند و در پایان قرارداد به ذینفعان پرداخت خواهد کرد.

برای آشنایی با پوشش‌های بیمه عمر، مطالعه مقاله بیمه عمر چیست را پیشنهاد می‌کنیم.به هر حال یکی از عوامل موثر در خرید بهترین بیمه عمر، پوشش فوت است.

پوشش‌های فوت در بیمه عمر و سرمایه گذاری

پوشش فوت از مهترین پوشش‌های بیمه عمر است که با توجه به آن در زمانی که بیمه‌گزار فوت کند،  بیمه‌گر موظف است خسارت فوت را به بازماندگانِ مشخص در بیمه‌نامه، پرداخت کند. در زمان عقد قرارداد بیمه فوت، کارشناس‌های بیمه‌ای درباره دو نوع پوشش فوت توضیح خواهند داد تا بیمه‌گذار با توجه به شرایط خود از این پوشش‌ها استفاده کند. پوشش فوت عادی و پوشش سرمایه فوت در اثر حادثه، دو موضوع مهم بیمه فوت است. توضیح کوتاهی درباره آن‌ها می‌دهیم تا بیشتر با این اصطلاحات آشنا شوید.

پوشش سرمایه فوت عادی

در پوشش فوت عادی اگر در طول قرارداد بیمه‌شده‌ فوت کند، بیمه‌گر باید مبلغی را به عنوان غرامت ناشی از فوت به صورت عادی به بازماندگانِ مشخص در بیمه‌نامه پرداخت کند.

پوشش فوت در اثر حادثه

در بیمه‌نامه عمر برای حوادث و سانحه‌های ناگهانی تمهیداتی در نظر گرفته‌ شده‌ است. اگر فرد بیمه‌شده به صورت اتفاقی یا در اثر حادثه‌ای فوت کند، در این شرایط بیمه‌گر باید، مبلغ سرمایه فوت عادی را پرداخت کند. علاوه بر آن پوشش سرمایه فوت ناشی از حادثه را هم به این مبلغ اضافه کند. ذینفعان در بیمه عمر، علاوه بر خسارت فوت عادی، خسارت فوت در اثر حادثه را نیز دریافت خواهند کرد.

یکی از تفاوت های بیمه عمر با بانک در همین مورد است؛ اینکه سرمایه گذاری در بانک پوششی برای بیمه فوت ندارد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت ها، این مقاله را مطالعه کنید.

در بیمه فوت، به چه کسی ذینفع گفته‌می‌شود؟

در بیمه‌نامه یک بخش بسیار مهم به ذینفع و ذینفعان تعلق دارد. بهتر است که توضیح کوتاهی درباره ذینفع داده‌شود. در این بیمه، ذینفع هر فرد حقیقی یا حقوقی است که در صورت فوت فرد یا در پایان قرارداد بیمه‌نامه، سرمایه حاصل از قرارداد بیمه عمر به او تعلق می‌گیرد.

مثال: هنگامی که فردی بیمه‌نامه را تهیه می‌کند به عنوان بیمه‌گزار و بیمه‌شده معرفی می‌شود، اما اگر فردی را به عنوان ذینفع در بیمه‌نامه ذکر کند، بعد از فوت او سرمایه بیمه به ذینفع تعلق خواهد گرفت.

 در بیمه فوت چند نفر ذینفع می‌توان انتخاب کرد؟

با معنی کلمه ذینفع آشنا شدید. در بیمه عمر و سرمایه گذاری می‌توان تعداد ذینفع‌ها را مشخص کرد. نکته مهم این است زمانی که اگر ذینفع‌ها چند نفر باشند، الویت بندی انجام می‌شود. این کار توسط بیمه‌گزار انجام می‌شود که هر ذینفع چند درصد سود حاصل از بیمه را دریافت کند. به طور کلی تعداد افراد ذینفع حداکثر 6 نفر می‌باشد.

مبلغ بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت  به چه کسی تعلق می گیرد؟

از خدمات بیمه تامین اجتماعی این است که به بازماندگان در صورت داشتن شرایط، مستمری پرداخت می‌کند؛ اما مبلغ بیمه تامین اجتماعی بعد فوت فرد چه می‌شود و به چه کسی می‌رسد؟ اگر فرد فوتی مستمری بگیر بیمه تامین اجتماعی باشد، آن مبلغ به وارث فرد از دنیا رفته می‌رسد. این مبلغ به همسر فرد در صورت عدم ازدواج و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق می‌گیرد. در مورد بیمه عمر هم این موضوع تا حدودی صدق می کند و فرد می تواند ذینفعانی را در بیمه‌نامه مشخص کند تا بعد از سرمایه لازمه به آن‌ها انتقال پیدا کند. البته به این نکته دقت داشته باشید که مستمری فوت در بیمه عمر و تامین اجتماعی متفاوت است. برای اینکه تفاوت این دو را بدانید، مقاله بیمه عمر و تامین اجتماعی را مطالعه کنید.

مزیت استفاده از بیمه عمر

بیمه عمر برای افرادی که سرپرستی خانواده را برعهده دارند، بسیار اهمیت دارد. چون این افراد حمایت مالی خانواده را قبول کرده‌اند، به طور حتم خانواده خود را به عنوان ذینفعان انتخاب می‌کنند. در صورت فوت عادی یا فوت بر اثر حادثه،  مشکل مالی برای ذی نفعان وجود نخواهد داشت. در حقیقت، اساس و اصل بیمه عمر به گونه‌ای است که باید پوشش‌های آن به کمک  خانواده داغدار بشتابد تا سنگینی هزینه‌های خانواده را کمتر کند و به پرداخت غرامت بپردازد.

مبلغ قابل پرداخت در بیمه فوت

کارشناسان بیمه‌ای در زمان عقد قرارداد بیمه به طور کامل درباره میزان سرمایه پس از اتمام قرارداد توضیح خواهند داد. قرارداد بیمه عمر بین 5 تا 30 سال منعقد می‌شود که با توجه به شرایط بیمه‌گذار انتخاب خواهد شد.

میزان مبلغ  قابل پرداخت به ذینفعان بیمه عمر در صورت فوت، مجموع سرمایه فوت به علاوه اندوخته بیمه‌نامه است، این مبلغ در صورت فوت بیمه شده و به ترتیب اولویت و درصد مشخص به افراد ذینفع پرداخت می‌شود. برای دانستن راهکار افزایش اندوخته بیمه عمر، این مقاله را مطالعه کنید.

آیا بیمه تامین اجتماعی بیمه فوت دارد؟

بیمه تامین اجتماعی هم مانند بیمه عمر شرایط خاصی برای پرداخت بیمه عمر دارد. بازماندگان در صورت شرایط زیر شامل دریافت مستمری بیمه تامین اجتماعی  خواهند شد:

 • در صورتی که فرد بیمه شده تامین اجتماعی بازنشسته و دارای بیمه باشد، بازماندگان آن فرد، حقوق مستمری را به ارث می‌برند.
 • فرد بیمه شده، مستمری بگیر از کارافتاده باشد.
 • بیمه شده در ده سال آخر زندگی خود، حداقل یکسال حق بیمه پرداخت کرده باشد.
 • بیمه شده در ده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات، حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده‌باشد.

دریافت حقوق مستمری توسط بازماندگان

بعد فوت بیمه‌شده‌ بازماندگان و وارثان وی می‌توانند، طبق قانون حقوق و مستمری بیمه‌شده را دریافت کنند. دریافت این مستمری دارای شرایط خاصی است که این شرایط به شرح زیر است:

 • فرزندان متوفی در صورتی که سن آن‌ها کمتر از هجده سال باشد و مشغول به تحصیل باشند.
 • فرزندان متوفی در صورتی که بیماری یا نقص عضو داشته باشند و این موضوع به اطلاع کمیسیون پزشکی رسیده‌باشد.
 • پدر و مادر متوفی در صورتی که تحت تکلف بیمه‌شده‌ باشند. سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال بیشتر باشد.
 • پدر و مادری که طبق کمیسیون پزشکی ماده ۹۱ ازکارافتاده باشند و مستمری از سازمان تامین اجتماعی و بیمه فوت دریافت نکرده باشند.
 • دختران بازماندگان تا زمانی همسر و شغلی نداشته باشند، می توانند از مستمری فرد بهره مند شوند.

 

با توجه به تغییر قوانین، مستمری همسر متوفی بعد از ازدواج مجدد دیگر قطع نمی شود. نکته دیگر اینکه مستمری بگیران لازم است تا هر سال به سامانه غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و فرم تعهد را تکمیل کنند. در صورت تکمیل نکردن، پرداخت مستمری به صورت تعلیق درآمده تا وضعیت آن ها مشخص شود. سازمان تامین اجتماعی اطلاعات را به صورت برخط از ثبت نام دریافت می کنند.

 

نحوه بررسی حقوق بیمه فوت تامین اجتماعی

میزان مستمری بازماندگان از یک سی ام مزد با حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه است. این محاسبه مشروط بر اینکه پنجاه درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه بیمه شده کمتر و از 100 درصد بیشتر نباشد.

سهم اعضای خانواده در بیمه فوت سازمان تامین اجتماعی

سهم همسر متوفی معدل 50 درصد کل مستمری استحقاقی است. البته اگر بیمه شده مرد چند همسر دائم داشته باشد، مستمری سازمان تامین اجتماعی بین آن‌ها به مساوات تقسیم می‌شود.

سهم هر فرزند متوفی معادل 25 درصد مستمری استحقاقی است. در صورتی که فرزندان هم پدر و هم مادر خود را از دست داده باشند، سهم آن‌ها دو برابر است.

سهم پدر و مادر متوفی، معادل 20 درصد مستمری استحقاقی می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه فوت

سازمان تامین اجتماعی باید هر سهم از بیمه فوت را تایید کند و برای این منظور نیاز به مدارک مختلفی است. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • گواهی فوت بیمه‌شده از سوی سازمان ثبت احوال
 • اصل و کپی شناسنامه متوفی و بازماندگان
 • اصل و کپی کارت ملی متوفی و بازماندگان
 • اصل‌و کپی عقدنامه همسر فرد فوت شده
 • گواهی تحصیل فرزندان پسر بالای 18 سال
 • صورت‌جلسه کمیسیون پزشکی در صورت ازکارافتادگی پدر و مادر متوفی
 • صورت‌جلسه کمیسیون پزشکی در صورت ازکارفتادگی فرزندان متوفی
 • مدارک کفالت پدر و مادر بیمه شده
 • دریافت فرم درخواست برقراری مستمری بازماندگان
 • اصل و کپی انحصار وراثت
 • تایید حادثه متوفی در صورت فوت ناشی از حادثه

یکی از شرکت‌هایی که پوشش بیمه فوت را ارائه می‌دهد بیمه عمر کارآفرین‌ است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه عمر کارآفرین، مقاله ما را در اینجا بخوانید.

در این مقاله با دو نوع بیمه فوت آشنا شدید. بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی هر دو بیمه فوت را متناسب با شرایط خاص تحت پوشش قرار می‌دهند تا بیمه شده و سرپرست خانواده برای آینده عزیزان خود نگرانی نداشته‌باشد. پیشنهاد ما برای افرادی که بیمه تامین اجتماعی یا بیمه عمر ندارند، تهیه این بیمه است. زیرا این بیمه می‌تواند خدماتی را ارائه دهد که در نهایت منجر به دریافت مستمری بازماندگان متوفی شود.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
25 شهریور 1401 / بیمه عمر

مقایسه پوشش امراض خاص بیمه عمر شرکت‌های بیمه

در این مقاله بخوانید: سقف پوشش امراض خاص در بیمه عمر انواع شرکت‌های بیمه. مقایسه و تفاوت‌های این پوشش در شرکت‌های مختلف

25 شهریور 1401 / بیمه عمر

بهترین بیمه عمر کدام است؟+ راهنمای کامل خرید بهترین بیمه زندگی

اگر می‌خواهید بیمه عمر تهیه کنید و نمی‌دانید چه عواملی در انتخاب بهترین بیمه عمر تاثیر گذار است، این مقاله را بخوانید!

22 شهریور 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر مکمل پاسارگاد؛ سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای آینده شما

بیمه عمر مکمل پاسارگاد، چه مزایایی دارد؟ چه افرادی می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند؟ برای اطلاعات کامل این مقاله را از دست ندهید!

21 شهریور 1401 / بیمه عمر

وام بیمه عمر: یک تیر با دو نشان! هم بازنشستگی دریافت کنید هم وام!

بدون ضامن و گذراندن مراحل سخت، وام با سود کم بگیرید! شرایط دریافت وام بیمه عمر را در این مقاله بخوانید.

20 شهریور 1401 / بیمه عمر / بیمه درمان و تکمیلی

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

بهترین بیمه برای مبتلایان به سرطان که شیمی درمانی را پوشش می‌دهد، کدام است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره این مقاله را بخوانید!

15 شهریور 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر دانا؛ بیمه نامه عمری بدون معاینات پزشکی و معاف از مالیات

هر آنچه باید در مورد بیمه عمر دانا، مزایا و پوشش‌های آن بدانید. تمام خدماتی که این بیمه ارائه می‌دهد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سیروس
13 دی 1400

سلام برای شخصی که چندین سال حق پرداخت بیمه اجباری داشته و فوت کرده، چقدر مستمری به خانواده اش تعلق میگیره؟

  نویسنده بیمه
  13 دی 1400

  سلام دوست عزیز مستمری بر اساس سنوات پرداخت حق بیمه مشخص می شود که همچنین بر اساس بند 12 بخشنامه بازماندگان در سال 95 مستمری برابر است

  متوسط دستمزد ماهیانه = (مجموع دستمزد 720 روز قبل از فوت تقسیم بر روزهای کارکرد)ضربدر 30

  مستمری استحقاقی =( متوسط دستمزد ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه ) تقسیم بر 30

نگار
22 تیر 1401

باسلام
شخص متوفی مجردی که خودپیمان بوده و حق بیمه تامین اجتماعی واریز کرده و پدرو مادر تحت تکفلش نبودن ، ایا به بازماندگانش چیزی تعلق میگیره ؟

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما میفرمایید مجرد پس بازماندگانی ندارد ولی اگر در زمان حیات درخواست کفالت برای پدر و مادرش میداد الان آنها مستمری دریافت میکردند

سعید کریمی
01 مرداد 1401

مبلغ بیمه تکمیلی بعد از فوت چی میشه؟ چیزی به خانواده میرسه؟

  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام خیر.

علیرضا پیروزی
11 مرداد 1401

بیمه فوت بعد از فوت پدر به پسر ناتنی هم حق و حقوقی میده؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام باید از دفتر بیمه شرکت خود بپرسید. هر شرکتی برنامه خاص خود را دارد.

حصاری
16 شهریور 1401

سلام مبلغ بیمه عمر بازنشستگان تامین اجتماعی بعد از فوت چقدر میشه؟ اصلا چطوری حساب میشه؟

  کارشناس بیمه
  17 شهریور 1401

  سلام مانند بقیه است اما فرمول دقیقترش را می توانید از کارگزاری بپرسید.

بهروز طیبی
23 شهریور 1401

آیا امکانش هست بعد از فوت قبل ۵۵ سالگی به بچه های اون فرد مستمری تعلق بگیره ؟

  کارشناس بیمه
  24 شهریور 1401

  سلام شرایطش باید بله می شود.

قادر
28 شهریور 1401

سلام قوانین فوت بیمه شده تامین اجتماعی چیست؟من پسرم و سربازی نرفتم و هنوز دانشجوام. پدرم فوت شده، باید چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام باید به کارگزاری مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید