13 مهر 1400

بیمه فوت؛ تمام پوشش‌ها و خدمات این بیمه در یک جا

همیشه افراد در طول مدت زمان زندگی خود به دنبال راه حلی برای یک آینده بی دغدغه هستند. با تهیه بیمه فوت یا همان بیمه عمر می‌توانید آینده فرزندان خود را بسازید. پدران و مادران در برخی از مواقع نگران این موضوع هستند که اگر بر اثر سانحه‌ای فوت کنند، سرپرستی و مشکلات فرزندان آن‌ها بر عهده چه کسی خواهد بود؟

بیمه فوت برای این نگرانی‌ها پوشش‌های گوناگونی را در نظر گرفته تا سرپرست خانواده با تهیه این بیمه‌نامه، زندگی و آینده آسوده‌ای داشته باشد. به طور حتم شما هم بیمه عمر را می‌شناسید و در مورد پوشش‌ها و سرمایه گذاری آن  اطلاعاتی دارید. شاید کمتر کسی این بیمه نامه را به عنوان بیمه فوت بشناسد. فوت یکی از پوشش‌های این بیمه‌نامه ارزنده عمر است. ادامه درباره شرایط و انواع بیمه فوت توضیحاتی خواهیم داد با ما همراه باشید.

بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری همان‌طور که از اسم آن هم مشخص است، برای آینده بیمه شده بسیار مفید خواهد بود. به طوری که یک فرد حقیقی یا حقوقی این بیمه‌نامه را به نام بیمه‌گزار تهیه می‌کند و ذینفع‌های مختلفی را برای آن به بیمه‌گر معرفی خواهد کرد. بیمه‌گذار می‌تواند مبلغ حق بیمه را به صورت ماهانه، سه ماه، شش ماهه و سالانه پرداخت کند. همچنین بیمه‌گر در ازای دریافت حق بیمه خدمات و پوشش‌های گوناگونی را ارائه می‌کند.

فوت، حوادث و بیماری‌ها یکی از پوشش‌های بیمه عمر است که بیمه‌گر باید به ذینفعان خسارات ناشی از این موارد را پرداخت کند.

بیمه فوت(بیمه عمر) هر ساله تمام حق بیمه‌های پرداختی را که از بیمه‌گذار دریافت کرده، به صورت سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت اندوخته می‌کند و در پایان قرارداد به ذینفعان پرداخت خواهد کرد.

برای آشنایی با پوشش‌های بیمه عمر، مطالعه مقاله بیمه عمر چیست را پیشنهاد می‌کنیم.

پوشش‌های فوت در بیمه عمر و سرمایه گذاری

پوشش فوت از مهترین پوشش‌های بیمه عمر است که با توجه به آن در زمانی که بیمه‌گزار فوت کند،  بیمه‌گر موظف است خسارت فوت را به بازماندگانِ مشخص شده در بیمه‌نامه، پرداخت کند. در زمان عقد قرارداد بیمه فوت، کارشناس‌های بیمه‌ای درباره دو نوع پوشش فوت توضیح خواهند داد تا بیمه‌گذار با توجه به شرایط خود از این پوشش‌ها استفاده کند. پوشش فوت عادی و پوشش سرمایه فوت در اثر حادثه، دو موضوع مهم بیمه فوت است. توضیح کوتاهی درباره آن‌ها می‌دهیم تا بیشتر با این اصطلاحات آشنا شوید.

پوشش سرمایه فوت عادی

در پوشش فوت عادی اگر در طول قرارداد بیمه‌شده فوت کند، بیمه‌گر باید مبلغی را به عنوان غرامت ناشی از فوت به صورت عادی به بازماندگانِ مشخص شده در بیمه‌نامه پرداخت کند.

پوشش فوت در اثر حادثه

در بیمه‌نامه عمر برای حوادث و سانحه‌های ناگهانی تمهیداتی در نظر گرفته شده است. اگر فرد بیمه‌شده به صورت اتفاقی یا در اثر حادثه‌ای فوت کند، در این شرایط بیمه‌گر باید، مبلغ سرمایه فوت عادی را پرداخت کند. علاوه بر آن پوشش سرمایه فوت ناشی از حادثه را هم به این مبلغ اضافه کند. در حقیقت ذینفعان در بیمه عمر، علاوه بر خسارت فوت عادی، خسارت فوت در اثر حادثه را نیز دریافت خواهند کرد.

در بیمه فوت، به چه کسی ذینفع گفته می‌شود؟

در بیمه‌نامه یک بخش بسیار مهم به ذینفع و ذینفعان تعلق دارد. بهتر است که توضیح کوتاهی درباره ذینفع داده شود. در این بیمه، ذینفع هر فرد حقیقی یا حقوقی است که در صورت فوت بیمه شده یا در پایان قرارداد بیمه‌نامه، سرمایه حاصل از قرارداد بیمه عمر به او تعلق می‌گیرد.

مثال: هنگامی که فردی بیمه‌نامه را تهیه می‌کند به عنوان بیمه‌گزار و بیمه شده معرفی می‌شود، اما اگر فردی را به عنوان ذینفع در بیمه‌نامه ذکر کند، بعد از فوت او سرمایه بیمه به ذینفع تعلق خواهد گرفت.

 در بیمه فوت چند نفر ذینفع می‌توان انتخاب کرد؟

در قسمت قبل با معنی کلمه ذینفع آشنا شدید. در بیمه عمر و سرمایه گذاری می‌توان تعداد ذینفع‌ها را مشخص کرد. نکته مهم این است زمانی که اگر ذینفع‌ها چند نفر باشند، الویت بندی انجام می‌شود. این کار توسط بیمه‌گزار انجام می‌شود که هر ذینفع چند درصد سود حاصل از بیمه را دریافت کند. به طور کلی تعداد افراد ذینفع حداکثر 6 نفر می‌باشد.

مزیت استفاده از بیمه عمر

بیمه عمر برای افرادی که سرپرستی خانواده را برعهده دارند، بسیار اهمیت دارد. چون این افراد حمایت مالی خانواده را قبول کرده‌اند، به طور حتم خانواده خود را به عنوان ذینفعان انتخاب می‌کنند. در صورت فوت عادی یا فوت بر اثر حادثه،  مشکل مالی برای ذی نفعان وجود نخواهد داشت. در حقیقت، اساس و اصل بیمه عمر به گونه‌ای است که باید پوشش‌های آن به کمک  خانواده داغدار بشتابد تا سنگینی هزینه‌های خانواده را کمتر کند و به پرداخت غرامت بپردازد.

مبلغ قابل پرداخت در بیمه فوت

کارشناسان بیمه‌ای در زمان عقد قرارداد بیمه به طور کامل درباره میزان سرمایه پس از اتمام قرارداد توضیح خواهند داد. قرارداد بیمه عمر بین 5 تا 30 سال منعقد می‌شود که با توجه به شرایط بیمه‌گذار انتخاب خواهد شد.

میزان مبلغ  قابل پرداخت به ذینفعان بیمه عمر در صورت فوت، مجموع سرمایه فوت به علاوه اندوخته بیمه‌نامه است، این مبلغ در صورت فوت بیمه شده و به ترتیب اولویت و درصد مشخص به افراد ذینفع پرداخته می‌شود.

آیا بیمه تامین اجتماعی بیمه فوت دارد؟

بیمه تامین اجتماعی هم مانند بیمه عمر شرایط خاصی برای پرداخت بیمه عمر دارد. بازماندگان در صورت شرایط زیر شامل دریافت مستمری بیمه تامین اجتماعی  خواهند شد:

 • در صورتی که فرد بیمه شده تامین اجتماعی بازنشسته و دارای بیمه باشد، بازماندگان آن فرد، حقوق مستمری را به ارث می‌برند.
 • فرد بیمه شده، مستمری بگیر از کارافتاده باشد.
 • بیمه شده در ده سال آخر زندگی خود، حداقل یکسال حق بیمه پرداخت کرده باشد.
 • بیمه شده در ده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات، حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد.

دریافت حقوق مستمری توسط بازماندگان

بعد فوت بیمه شده بازماندگان و وارثان بیمه شده می‌توانند طبق قانون حقوق و مستمری بیمه شده را در یافت کنند. دریافت این مستمری دارای شرایط خاصی است که این شرایط به شرح زیر است:

 • همسر بیمه شده متوفی تا زمانی که شوهر نکرده باشد.
 • فرزندان متوفی در صورتی که سن آن‌ها کمتر از هجده سال باشد و مشغول به تحصیل باشند.
 • فرزندان متوفی در صورتی که بیماری یا نقص عضو داشته باشند و این موضوع به اطلاع کمیسیون پزشکی رسیده باشد.
 • پدر و مادر متوفی در صورتی که تحت تکلف بیمه شده بوده باشند. سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال بیشتر باشد.
 • پدر و مادری که طبق کمیسیون پزشکی ماده 91 ازکارافتاده باشند و مستمری از سازمان تامین اجتماعی و بیمه فوت دریافت نکرده باشند.

نحوه بررسی حقوق بیمه فوت تامین اجتماعی

میزان مستمری بازماندگان از یک سی ام مزد با حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه است. این محاسبه مشروط بر اینکه پنجاه درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه بیمه شده کمتر و از 100 درصد بیشتر نباشد.

سهم اعضای خانواده در بیمه فوت سازمان تامین اجتماعی

سهم همسر متوفی معدل 50 درصد کل مستمری استحقاقی است. البته اگر بیمه شده مرد چند همسر دائم داشته باشد، مستمری سازمان تامین اجتماعی بین آن‌ها به مساوات تقسیم می‌شود.

سهم هر فرزند متوفی معادل 25 درصد مستمری استحقاقی است. در صورتی که فرزندان هم پدر و هم مادر خود را از دست داده باشند، سهم آن‌ها دو برابر است.

سهم پدر و مادر متوفی، معادل 20 درصد مستمری استحقاقی می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه فوت

سازمان تامین اجتماعی باید هر سهم از بیمه فوت را تایید کند و برای این منظور نیاز به مدارک مختلفی است. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • گواهی فوت بیمه شده از سوی سازمان ثبت احوال
 • اصل و کپی شناسنامه متوفی و بازماندگان
 • اصل و کپی کارت ملی متوفی و بازماندگان
 • اصل و کپی عقدنامه همسر فرد فوت شده
 • گواهی تحصیل فرزندان پسر بالای 18 سال
 • صورت‌جلسه کمیسیون پزشکی در صورت ازکارافتادگی پدر و مادر متوفی
 • صورت‌جلسه کمیسیون پزشکی در صورت ازکارفتادگی فرزندان متوفی
 • مدارک کفالت پدر و مادر بیمه شده
 • دریافت فرم درخواست برقراری مستمری بازماندگان
 • اصل و کپی انحصار وراثت
 • تایید حادثه متوفی در صورت فوت ناشی از حادثه

در این مقاله با دو نوع بیمه فوت آشنا شدید. بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی هر دو بیمه فوت را متناسب با شرایط خاص تحت پوشش قرار می‌دهند تا بیمه شده و سرپرست خانواده برای آینده عزیزان خود نگرانی نداشته باشد. پیشنهاد ما برای افرادی که بیمه تامین اجتماعی یا بیمه عمر ندارند، تهیه این بیمه است. زیرا این بیمه می‌تواند خدماتی را ارائه دهد که در نهایت منجر به دریافت مستمری بازماندگان متوفی شود.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی کانادا: سفری ایمن و لذت بخش به کشور زمستان‌های سرد

راهنمای کامل پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی کانادا را قبل از اخذ ویزای شنگن در این مقاله بخوانید.

28 مهر 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

بیمه بازنشستگی سامان: همراه دوران بازنشستگی عالی شما

بیمه بازنشستگی سامان همراه شما تا دوران کهنسالی

28 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی ترکیه؛ با کمتر از یک یورو سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید.

نکات طلایی بیمه مسافرتی ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

27 مهر 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

مقایسه انواع بیمه‌های تکمیلی و انتخاب بهترین گزینه بیم درمان تکمیلی

27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید