۲۹ آذر ۱۴۰۲

بیمه فوت؛ تمام پوشش‌ها و خدمات این بیمه در یک جا

همیشه افراد در طول مدت زمان زندگی خود به دنبال راه حلی برای یک آینده بی دغدغه هستند. با تهیه بیمه فوت یا همان بیمه عمر می‌توانید آینده فرزندان خود را بسازید. پدران و مادران در برخی از مواقع نگران این موضوع هستند که اگر بر اثر سانحه‌ای فوت کنند، سرپرستی و مشکلات فرزندان آن‌ها بر عهده چه کسی خواهد بود؟

بیمه فوت برای این نگرانی‌ها پوشش‌های گوناگونی را در نظر گرفته تا سرپرست خانواده با تهیه این بیمه‌نامه، زندگی و آینده آسوده‌ای داشته باشد. به طور حتم شما هم بیمه عمر را می‌شناسید و در مورد پوشش‌ها و سرمایه گذاری آن  اطلاعاتی دارید. شاید کمتر کسی این بیمه نامه را به عنوان بیمه فوت بشناسد. فوت یکی از پوشش‌های این بیمه‌نامه ارزنده عمر است. ادامه درباره شرایط و انواع بیمه فوت توضیحاتی خواهیم داد با ما همراه باشید.

بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری همان‌طور که از اسم آن هم مشخص است، برای آینده بیمه شده بسیار مفید خواهد بود. به طوری که یک فرد حقیقی یا حقوقی این بیمه‌نامه را به نام بیمه‌گزار تهیه می‌کند و ذینفع‌های مختلفی را برای آن به بیمه‌گر معرفی خواهد کرد. بیمه‌گذار می‌تواند مبلغ حق بیمه عمر را به صورت ماهانه، سه ماه، شش ماهه و سالانه پرداخت کند. همچنین بیمه‌گر در ازای دریافت حق بیمه خدمات و پوشش‌های گوناگونی را ارائه می‌کند.

فوت، حوادث و بیماری‌ها یکی از پوشش‌های بیمه عمر است که بیمه‌گر باید به ذینفعان خسارات ناشی از این موارد را پرداخت کند.

بیمه فوت

در نبودمان حامی مالی فرزندانمان باشیم.

بیمه فوت(بیمه عمر) هر ساله تمام حق بیمه‌های پرداختی را که از بیمه‌گذار دریافت کرده، به صورت سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت اندوخته می‌کند و در پایان قرارداد به ذینفعان پرداخت خواهد کرد.

برای آشنایی با پوشش‌های بیمه عمر، مطالعه مقاله بیمه عمر چیست را پیشنهاد می‌کنیم.به هر حال یکی از عوامل موثر در خرید بهترین بیمه عمر، پوشش فوت است.

پوشش‌های فوت در بیمه عمر و سرمایه گذاری

پوشش فوت از مهترین پوشش‌های بیمه عمر است که با توجه به آن در زمانی که بیمه‌گزار فوت کند،  بیمه‌گر موظف است خسارت فوت را به بازماندگانِ مشخص در بیمه‌نامه، پرداخت کند. در زمان عقد قرارداد بیمه فوت، کارشناس‌های بیمه‌ای درباره دو نوع پوشش فوت توضیح خواهند داد تا بیمه‌گذار با توجه به شرایط خود از این پوشش‌ها استفاده کند. پوشش فوت عادی و پوشش سرمایه فوت در اثر حادثه، دو موضوع مهم بیمه فوت است. توضیح کوتاهی درباره آن‌ها می‌دهیم تا بیشتر با این اصطلاحات آشنا شوید.

پوشش سرمایه فوت عادی

سرمایه فوت چیست؟ در پوشش فوت عادی اگر در طول قرارداد بیمه‌شده‌ فوت کند، بیمه‌گر باید مبلغی را به عنوان غرامت ناشی از فوت به صورت عادی به بازماندگانِ مشخص در بیمه‌نامه پرداخت کند

پوشش فوت در اثر حادثه

در بیمه‌نامه عمر برای حوادث و سانحه‌های ناگهانی تمهیداتی در نظر گرفته‌ شده‌ است. اگر فرد بیمه‌شده به صورت اتفاقی یا در اثر حادثه‌ای فوت کند، در این شرایط بیمه‌گر باید، مبلغ سرمایه فوت عادی را پرداخت کند. علاوه بر آن پوشش سرمایه فوت ناشی از حادثه را هم به این مبلغ اضافه کند. ذینفعان در بیمه عمر، علاوه بر خسارت فوت عادی، خسارت فوت در اثر حادثه را نیز دریافت خواهند کرد.

یکی از تفاوت های بیمه عمر با بانک در همین مورد است؛ اینکه سرمایه گذاری در بانک پوششی برای بیمه فوت ندارد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت ها، این مقاله را مطالعه کنید.

در بیمه فوت، به چه کسی ذینفع گفته‌می‌شود؟

بیمه عمر متوفی به چه کسانی تعلق می گیرد؟ در بیمه‌نامه یک بخش بسیار مهم به ذینفع و ذینفعان تعلق دارد. بهتر است که توضیح کوتاهی درباره ذینفع داده‌شود. در این بیمه، ذینفع بیمه عمر هر فرد حقیقی یا حقوقی است که در صورت فوت فرد یا در پایان قرارداد بیمه‌نامه، سرمایه حاصل از قرارداد بیمه عمر به او تعلق می‌گیرد.

مثال: هنگامی که فردی بیمه‌نامه را تهیه می‌کند به عنوان بیمه‌گزار و بیمه‌شده معرفی می‌شود، اما اگر فردی را به عنوان ذینفع در بیمه عمر ذکر کند، بعد از فوت او سرمایه بیمه به ذینفع تعلق خواهد گرفت.

 در بیمه فوت چند نفر ذینفع می‌توان انتخاب کرد؟

با معنی کلمه ذینفع آشنا شدید. در بیمه عمر و سرمایه گذاری می‌توان تعداد ذینفع‌ها را مشخص کرد. نکته مهم این است زمانی که اگر ذینفع‌ها چند نفر باشند، الویت بندی انجام می‌شود. این کار توسط بیمه‌گزار انجام می‌شود که هر ذینفع چند درصد سود حاصل از بیمه را دریافت کند. به طور کلی تعداد افراد ذینفع حداکثر ۶ نفر می‌باشد.

مبلغ بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت  به چه کسی تعلق می گیرد؟

از خدمات بیمه تامین اجتماعی این است که به بازماندگان در صورت داشتن شرایط، مستمری پرداخت می‌کند؛ اما مبلغ بیمه تامین اجتماعی بعد فوت فرد چه می‌شود و به چه کسی می‌رسد؟

اگر فرد فوتی مستمری بگیر بیمه تامین اجتماعی باشد، آن مبلغ به وارث فرد از دنیا رفته می‌رسد. این مبلغ به همسر فرد در صورت عدم ازدواج و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق می‌گیرد. در مورد بیمه عمر هم این موضوع تا حدودی صدق می کند و فرد می تواند ذینفعانی را در بیمه‌نامه مشخص کند تا بعد از سرمایه لازمه به آن‌ها انتقال پیدا کند. البته به این نکته دقت داشته باشید که مستمری فوت در بیمه عمر و تامین اجتماعی متفاوت است. برای اینکه تفاوت این دو را بدانید، مقاله بیمه عمر و تامین اجتماعی را مطالعه کنید.

آیا امکان دریافت حقوق پدر توسط فرزند پس بعد از فوت مادر وجود دارد؟

قوانین بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت پدر و مادر برای فرزند پسر چیست؟ در شرایط عادی، امکان رسیدن حقوق به پسر خانواده بسیار و بعید و سخت است. اما در صورتی که بعد از فوت مادر، فرزند پسر با بیماری سختی دست و پنجه نرم کند و یا از کار افتاده باشد و این موضوع را شواری پزشکی نیز تایید کرده باشد، فرزند پسر می‌تواند مستمری پدر خانواده را دریافت کند. اگر بیمه شده تامین اجتماعی فوت کند اولین مورد برای دریافت حقوق وی توسط فرزند پسر وجود یک دلیل محکمه پسند است. در چنین شرایطی بیمه بعد از فوت موظف به پرداخت مستمری به پسر است.

مزیت استفاده از بیمه عمر

بیمه عمر برای افرادی که سرپرستی خانواده را برعهده دارند، بسیار اهمیت دارد. چون این افراد حمایت مالی خانواده را قبول کرده‌اند، به طور حتم خانواده خود را به عنوان ذینفعان انتخاب می‌کنند. در صورت فوت عادی یا فوت بر اثر حادثه،  مشکل مالی برای ذی نفعان وجود نخواهد داشت. در حقیقت، اساس و اصل بیمه عمر به گونه‌ای است که باید پوشش‌های آن به کمک  خانواده داغدار بشتابد تا سنگینی هزینه‌های خانواده را کمتر کند و به پرداخت غرامت بپردازد.

مبلغ قابل پرداخت در بیمه فوت

کارشناسان بیمه‌ای در زمان عقد قرارداد بیمه به طور کامل درباره میزان سرمایه پس از اتمام قرارداد توضیح خواهند داد. قرارداد بیمه عمر بین ۵ تا ۳۰ سال منعقد می‌شود که با توجه به شرایط بیمه‌گذار انتخاب خواهد شد.

میزان مبلغ  قابل پرداخت به ذینفعان بیمه عمر در صورت فوت، مجموع سرمایه فوت به علاوه اندوخته بیمه‌نامه است، این مبلغ در صورت فوت بیمه شده و به ترتیب اولویت و درصد مشخص به افراد ذینفع پرداخت می‌شود. برای دانستن راهکار افزایش اندوخته بیمه عمر، این مقاله را مطالعه کنید.

آیا بیمه تامین اجتماعی بیمه فوت دارد؟

بیمه تامین اجتماعی هم مانند بیمه عمر شرایط خاصی برای پرداخت بیمه عمر دارد. بازماندگان در صورت شرایط زیر شامل دریافت مستمری بیمه تامین اجتماعی  خواهند شد:

 • در صورتی که فرد بیمه شده تامین اجتماعی بازنشسته و دارای بیمه باشد، بازماندگان آن فرد، حقوق مستمری را به ارث می‌برند.
 • فرد بیمه شده، مستمری بگیر از کارافتاده باشد.
 • بیمه شده در ده سال آخر زندگی خود، حداقل یکسال حق بیمه پرداخت کرده باشد.
 • بیمه شده در ده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات، حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده‌باشد.

دریافت حقوق مستمری توسط بازماندگان

بعد فوت بیمه‌شده‌ بازماندگان و وارثان وی می‌توانند، طبق قانون حقوق و مستمری بیمه‌شده را دریافت کنند. دریافت این مستمری دارای شرایط خاصی است که این شرایط به شرح زیر است:

 • فرزندان متوفی در صورتی که سن آن‌ها کمتر از هجده سال باشد و مشغول به تحصیل باشند.
 • فرزندان متوفی در صورتی که بیماری یا نقص عضو داشته باشند و این موضوع به اطلاع کمیسیون پزشکی رسیده‌باشد.
 • پدر و مادر متوفی در صورتی که تحت تکلف بیمه‌شده‌ باشند. سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال بیشتر باشد.
 • پدر و مادری که طبق کمیسیون پزشکی ماده ۹۱ ازکارافتاده باشند و مستمری از سازمان تامین اجتماعی و بیمه فوت دریافت نکرده باشند.
 • دختران بازماندگان تا زمانی همسر و شغلی نداشته باشند، می توانند از مستمری فرد بهره مند شوند.

مستمری پدربزرگ خانواده به چه کسانی می‌رسد؟

بیمه بازماندگان تامین اجتماعی در مورد فوت پدربزرگ چگونه انجام می‌شود؟ در صورتی که پدربزرگ خانواده فوت کند و وی دارای بیمه تامین اجتماعی باشد، متسمری فقط و فقط به فرزندان وی آن هم با رعایت قوانین و شروطی تعلق می‌گیرد.

لازم به ذکر است که نوه‌های خانواده از لحاظ قانونی نمی‌توانند صاحب مستمری پدربزرگ شوند. به صورت خلاصه باید بگوییم که حقوق بازنشستگی بعد از فوت فقط به فرزندان یا همسر تعلق می‌گیرد.

فوت بیمه شده قبل از بازنشستگی

آیا بیمه عمر بعد از فوت و قبل از بازشنستگی بصورت کامل پرداخت می‌شود؟ در صورت فوت بیمه شده تامین اجتماعی قبل از بازنشستگی امکان پرداخت حق و حقوق وی به بازماندگان با توجه به یک سری قوانین و شرایط وجود دارد:

اگر فردی دارای سابقه بیمه بیشتر از ۱ سال باشد بر اساس هر سال حقوق مستمری پرداخت می‌شود. جدا از پرداخت هزینه فوت بیمه تکمیلی تامین اجتماعی، بیمه بعد از فوت در شرایطی که متوفی از تاریخ فوت تا یکسال قبل سه ماه سابقه داشته باشد و از تاریخ فوت تا ۱۰ سال قبل ۱ سال سابقه بیمه داشته باشد، حقوق بصورت کامل به بازماندگان پرداخت می‌گردد.

اگر فرد بیمه شده تامین اجتماعی فوت کند آیا حقوق به همسری که مجدد ازدواج کرده پرداخت می‌شود؟

با توجه به تغییر قوانین فوت بیمه شده تامین اجتماعی، مستمری همسر متوفی بعد از ازدواج مجدد دیگر قطع نمی شود و بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت موظف به پرداخت حق و حقوق ایشان به همسر است.

نکته دیگر با توجه به قوانین بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت این است که مستمری بگیران لازم است تا هر سال به سامانه غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و فرم تعهد را تکمیل کنند. در صورت تکمیل نکردن، پرداخت مستمری به صورت تعلیق درآمده تا وضعیت آن ها مشخص شود. سازمان تامین اجتماعی اطلاعات را به صورت برخط از ثبت نام دریافت می کنند. به صورت کلی و خلاصه اگر بیمه شده تامین اجتماعی فوت کند همه حق و حقوق او به اعضای درجه یک خانواده می‌رسد که اولویت با همسر او است.

نحوه بررسی حقوق بیمه فوت تأمین اجتماعی

حقوق بیمه فوت تأمین اجتماعی

نحوه بررسی حقوق بیمه فوت تامین اجتماعی

مبلغ بیمه عمر بعد از فوت چقدر است؟ میزان مستمری بازماندگان از یک سی ام مزد با حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه است. این محاسبه مشروط بر اینکه پنجاه درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه بیمه شده کمتر و از ۱۰۰ درصد بیشتر نباشد. مبلغ بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت فرد به همسر بیمه شده فوت شده چیزی حدود ۵۰% مستمری استحقاقی است. در صورتی هم که فرد دارای چند زن باشد، این حقوق بین آنها تقسیم می‌شود. غرامت فوت تامین اجتماعی در بعضی شرایط همراه با هزینه کفن و دفن نیز پرداخت می‌شود.

سهم اعضای خانواده در بیمه فوت سازمان تامین اجتماعی

سهم همسر متوفی معدل ۵۰ درصد کل مستمری استحقاقی است. البته اگر بیمه شده مرد چند همسر دائم داشته باشد، مستمری سازمان تامین اجتماعی بین آن‌ها به مساوات تقسیم می‌شود.

سهم هر فرزند متوفی معادل ۲۵ درصد مستمری استحقاقی است. در صورتی که فرزندان هم پدر و هم مادر خود را از دست داده باشند، سهم آن‌ها دو برابر است.

سهم پدر و مادر متوفی، معادل ۲۰ درصد مستمری استحقاقی می‌باشد.

مبلغ بیمه تکمیلی بعد از فوت

بعد از مبلغ بیمه عمر تامین اجتماعی بعد از فوت، یکی از سوالاتی که برای افراد بعد از فوت پدر خانواده با آن روبرو می‌شوند مبلغ بیمه تکمیلی است. لازم به ذکر است که برعکس بیمه عمر فوت شدگان تامین اجتماعی، مبلغی از بیمه تکمیلی به خانواده و دیگر اعضا انتقال پیدا نمی‌کند.

در بیمه عمر قضیه فرق می کند و اعضای درجه یک خانواده می‌توانند برای دریافت بیمه عمر متوفی تامین اجتماعی وارد عمل شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه فوت

سازمان تامین اجتماعی باید هر سهم از بیمه فوت را تایید کند و برای این منظور نیاز به مدارک مختلفی است. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • گواهی فوت بیمه‌شده از سوی سازمان ثبت احوال
 • اصل و کپی شناسنامه متوفی و بازماندگان
 • اصل و کپی کارت ملی متوفی و بازماندگان
 • اصل‌و کپی عقدنامه همسر فرد فوت شده
 • گواهی تحصیل فرزندان پسر بالای ۱۸ سال
 • صورت‌جلسه کمیسیون پزشکی در صورت ازکارافتادگی پدر و مادر متوفی
 • صورت‌جلسه کمیسیون پزشکی در صورت ازکارفتادگی فرزندان متوفی
 • مدارک کفالت پدر و مادر بیمه شده
 • دریافت فرم درخواست برقراری مستمری بازماندگان
 • اصل و کپی انحصار وراثت
 • تایید حادثه متوفی در صورت فوت ناشی از حادثه

یکی از شرکت‌هایی که پوشش بیمه فوت را ارائه می‌دهد بیمه کارآفرین‌ است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه عمر کارآفرین، مقاله ما را در اینجا بخوانید.

در این مقاله با دو نوع بیمه فوت آشنا شدید. بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی هر دو بیمه فوت را متناسب با شرایط خاص تحت پوشش قرار می‌دهند تا بیمه شده و سرپرست خانواده برای آینده عزیزان خود نگرانی نداشته‌باشد. پیشنهاد ما برای افرادی که بیمه تامین اجتماعی یا بیمه عمر ندارند، تهیه این بیمه است. زیرا این بیمه می‌تواند خدماتی را ارائه دهد که در نهایت منجر به دریافت مستمری بازماندگان متوفی شود.

 • + آیا در بیمه فوت، بیمه‌گزار باید حق بیمه را به صورت یکجا پرداخت کند؟
 • + سرمایه فوت چیست؟
 • + مزیت بیمه عمر چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مزایا و پوششهای بیمه عمر
۱۸ فروردین ۱۴۰۳ / بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟ مزایا و پوشش‌های بیمه عمر در ۱۴۰۳

بیمه عمر زیرمجموعه بیمه اشخاص محسوب می شود. بیمه عمر نوعی پس انداز، سرمایه گذاری بلندمدت با مزایای مناسب، پشتیبان مالی برای خانواده و همه افراد دوراندیشی است که امروز سکه‌ای کنار گذاشته و فردا کوزه ها سود می برند و آینده آسوده‌ای را تجربه کنند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
فروزان
۲۷ تیر ۱۴۰۳

سلام من شوهرم اتباع افغانستان بود و فوت شده من ایشون رو بیمه عمر کردم الان یک ساله که بیمه عمر بوده تازه فوت شده حقوق من به چه صورت هست و آیا اینکه مستمری هم دارم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ تیر ۱۴۰۳

  بفروزان عزیز؛ به شرکتی که ایشان را بیمه کرده‌اید مراجعه کنید. بر اساس مفاد قراردادی که منعقد کرده‌اید، مستمری شما محاسبه می‌شود.

person
fff
۰۵ تیر ۱۴۰۳

سلام پدر من دو سال و نه ماه بیمه تامین اجتماعی داره و فوت گرده ب تازگی ایا حق بیمه به مادرم میدن

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ تیر ۱۴۰۳

  بله؛ مستمری ایشان به مادر شما تعلق می‌گیرد.

person
حميدرضا
۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

اردیبهشت ۱۴۰۳
سلام، ایا به کسی که ۳سال سابقه بیمه تامین اجتماعی خویش فرما دارد هزینه دفن وکفن تعلق میگیرد، وهمچنین مستمری به بازماندگان تعلق میگیرد یانه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

  حمیدرضا عزیز؛ به بازماندگان تنها مستمری تعلق می‌گیرد.

person
محمدی
۱۹ فروردین ۱۴۰۳

ببخشید من خواهرم هفده ساله ازدواج کرده و همسرش پنج سال بیمه تامین اجتماعی ریخته ولی در ده سال اخیر حق بیمه نریخته الان فوت کرده و خواهرم هیچ حقوقی ندارد آیا حقوق به خواهرم تعلق می‌گیرد و حدوداً چقد

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  باید به یکی از شعب تامین اجتماعی مراجعه نمایید و استعلام سوابق همسر مرحوم خواهرتان را دریافت کنید. با توجه به حق بیمه پرداختی و سال های بیمه پردازی، به ایشان مستمری تعلق می گیرد.

person
رشید جمالی نسب
۰۶ فروردین ۱۴۰۳

با سلام و عرض ادب
دایی بنده ۱۸سال بیمه داشت و ۴ساله مبتلا به بیماری
سرطان شدن.شیمی درمانی و پیوند مغز و استخوان را انجام داده
ولی از قبل بیماری از سن نوجوانی دچار بیماری قلبی شدن.و یکسال
پیش که به دکتر مراجعه کردن.دوتا از دریچه ها قلبش گشاد شدن
قلبش هم بزرگ شده بود.و حالا فوت کرده مجرد هم بودن.
و تو این چند سال بیماری با ما زندگی میکردن.
خواستم ببینم الان بعد از فوت بیمه به چه کسی تعلق میگیرد؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  کاربر گرامی؛ در زمان تهیه بیمه عمر، بیمه‌گزار ذی‌نفع یا ذی‌نفعان را مشخص می‌کند. در نتیجه مبلغ بیمه فوت به شخص یا اشخاصی که توسط دایی شما از پیش مشخص شده اند،‌ تعلق می‌گیرد.

person
منیژه
۱۶ اسفند ۱۴۰۲

همسر من ۱۷ سال سابقه کار داره با حقوق ۱۵ میلیون الان مدتی هست فوت شده چه مبلغ بیمه به من و پسر هفت سالم تعلق میگیره

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید پرونده شما مطالعه و براساس متوسط دستمزد دو سال آخر محاسبه شود بعد نظر بدهیم.

person
سعید
۰۷ اسفند ۱۴۰۲

سلام
بنده ۱۸ سال سابقه تامین اجتماعی دارم. من مشکل قلبی دارم. در صورتیکه برای من اتفاقی بیافتد، چند درصد از حقوق کنونی بنده بعنوان بازنشستگی به خانواده ام تعلق میگیرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  حداقل مستمری بعد از فوت شما به بازماندگان تعلق می گیرد.

person
احمدی
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

سلام
همسربنده ۴ ماهه فوت کردند،ازایشون یک دختر ۱۳ ساله ویک پسر۱۸ ساله باقی مانده
همسرم حدود ۵ سال ،مدتها قبل حق بیمه پرداخت کرده،حدود ۱۸ سال پیش که در سوابقشون موجود هست
خواستم بپرسم الان مستمری به دخترم تعلق میگیره؟یا به وراث بالای ۱۸ سال ،بعنوان مثال مادرشون که البته ایشون مستمری ارتش مدر شوهرم رومیگیرن، نیز تعلق میگیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اول باید پرونده بررسی شود که آیا مستمری تعلق می گیرد یا خیر. اگر تعلق گرفت دختر تا زمانی که ازدواج نکند و پسر تا زمانی که تحصیل می کند، می توانند از مستمری مادر استفاده کنند.

person
محبوب نادری
۰۹ بهمن ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر
پدر و مادر من ۴۴ سال پیش خارج از ایران ازدواج کردن و در شناسنامه‌ها ثبت شده ولی سند ازدواج ندارن. آیا بعد از فوت پدر، مادر بدون سند ازدواج نمیتونن حقوق بازنشستگی پدر رو دریافت کنن؟!! الان مادرم تحت تکفل تامین اجتماعی پدرم هستن

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت مستمری عقدنامه الزامی است اگر عقدنامه ندارند بروند محضری مجددا عقد کنند یا افراد زوجیت بگیرند.

person
عرشيا
۰۳ بهمن ۱۴۰۲

سلام پدرم بیمه عمرش و بنام پرستارش کرده و پرستارش الان ۵سالی هست فوت شده یعنی فوتش قبل از فوت پدرم بوده میخوام ببینم الان بینه عمر به کی میرسه

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که به نام پرستارشان ثبت شده باشد به ایشان تعلق می گیرد.

person
S
۲۲ دی ۱۴۰۲

سلام شخصی بعنوان مثال پنج ماه سابقه بیمه داشته باشد و فوت کند آیا حقوقی به خانواده فوت شده تعلق میگیرد

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر تعلق نمی گیرد.

person
علی.س
۱۸ دی ۱۴۰۲

سلام مادربزگ من مادرشهید است ودایی من بازرنگی تمام حقوق ومزایا رابرای خودبرداشته وبه مادرمن وخواهرهای دیگرش چیزی نداده میخواستم بدونم آیا دولت بعدازمرگ مادربزرگم که بیمه تامین اجتمایی هست به همه فرزندانش حق ببمه میدهدیافقط به پسرش میدهند درضمن پدربزگ من خیلی وقت پیش فووت کرده وفقط فرزندانش هستند دوپسر وچهاردختر

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بعد از فوت مادر بزرگ چون همه بچه ها بزرگ و کبیر هستند به هیچ کدام مستمری تعلق نمی گیرد و پرونده بعد از فوت مادر بزرگ مختومه می شود.

person
م.ق
۱۶ دی ۱۴۰۲

اگر فردی با ۵۶ سال سن و۲۳ سال سابقه بیمه خویش فرما حداقل ؛ اکنون پرداخت مبلغ حق بیمه را قطع کندولی قبل از سن بازنشستگی فوت کند(مثلا ۳ سال دیگر )آیا حقوق مستمری کامل به همسر اوتعلق میگیرد ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  چون بالای ۲۰ سال بیمه دارید وقتی فوت کنید حداقل مستمری را خانواده شما دریافت میکنند.

person
محسن
۱۰ دی ۱۴۰۲

سلام عموم هشت سال در بستر بوده و چندروز پیش فوت کرده مستمر بگیر بود که ماهی۱۵۰۰بهش میدادم الان که فوت کرده است حقوق برای زن عمو که همون هست یا بیشتر میشه لطفاً راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  همان مبلغ به ایشان پرداخت می شود.

person
صمدی
۲۲ آذر ۱۴۰۲

درود ۳۳ سال پیش پدر که شاغل نیروهای مسلح بودند فوت شدن و مادر و من مستمری بگیر بودیم تیر ماه امسال مادر هم فوت شدن یاد آور شوم که بیمه عمر پدر را نگرفتیم آیا پس از فوت مادر برای دو بیمه عمر جداگانه اقدام کنیم یا فقط بیمه عمر مربوط به پدر است؟ سپاس

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر هر دو نفر بیمه عمر مجزا داشته اند می توانید برای دریافت هر دو بیمه اقدام کنید.

person
طناز
۱۹ آذر ۱۴۰۲

سلام من پدرم ۳۲ ساله فوت کرده و مادرم و خواهرم حقوقشون رو میگرفتند من با اینکه بیست ساله طلاق گرفتم چون خودم کار میکردم نخواستم حقوق مامانم کم بشه و اقدام نکردم الان که مامان فوت کرده اند من میتونم اقدام کنم که حقوق بابا رو بگیرم و حق بیمه های خودم هم بهش اضافه بشه و ترک کار بزنم تا بیشتر بشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  شما میتوانید درخواست بدهید تا بازرس تامین اجتماعی بررسی و تایید کند ولی مستمری پدر شما ربطی به سوابق شما ندارد.

person
hosinrahmane20@gmail.com
۲۵ آبان ۱۴۰۲

َسلام پدرم بیست ساله فوت کرده بیمه تامین اجتماعی داشته مامانم مستمری بگیر بوده که یکساله فوت کرده ایا بیمه چیزی به عنوان غرامت فوت به وراث پرداخت میکنه

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر چیزی دیگه تعلق نمیگیرد چون بازمانده تحت تکفل وجود ندارد.

person
Nasim
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام من پدرم ۶ سال فوت کردن قبلا برادرم بیمه اشون رد میکردن من میتونم الان از بیمه پولی دریافت کنم مطلقه هستم ۴۴سالمه شغل اداری هم ندارم چون برادرم گفته خودش داره میگیره به من تعلق نمیگیره و اینکه هیچ مدرکی از پدر و مادرم بهم نمیده که برم بیمه چی کار باید انجام بدم ممنون میشم راهنماهایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. اگر برادر شما به سن قانونی رسیده باشد مستمری پدرتان به ایشان تعلق نمیگیرد. به سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید و موضوع را پیگیری کنید.

person
شیرین
۲۸ مرداد ۱۴۰۲

سلام
من از مستمری بگیران بیمه تامین اجتماعی هستم، همسرم چندسال پیش فوت شدن، آیا در صورت ازدواج مجدد حقوق مستمری من قطع میشود؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر حقوق مستمری شما قطع نمیشود.

person
ssagee731@gmail.com
۲۸ مرداد ۱۴۰۲

سلام من زن مطعلقه هستم پدرم یک سال فوت شده بیمه پدرم به من تعلق میگیره

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بله بیمه پدرتان به شما تعلق میگیرد. باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید و طلاق نامه و شناسنامه و کارت ملی خودت را ارائه دهید سپس درخواست برقراری مستمری بدهید.

person
زهرا
۰۴ مرداد ۱۴۰۲

سلام پدرم ۶ سال بیمه تامین اجتماعی داشته و الان ۸ سال است فوت شده و مادرم درآمدی ندارد آیا میتوان کاری در این زمینه انجام داد ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. باید به آخرین شعبه ای که پدر شما حق بیمه واریز کرده با مدارک و مستندات مراجعه کنید و درخواست مستمری بازماندگان بدهید تا همکاران بررسی کنند بله مبلغی تعلق میگیرد.

person
محسن
۱۹ تیر ۱۴۰۲

مبلغ بیمه تامین اجتماعی بعد از فوت چقدر است؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ تیر ۱۴۰۲

  سلام. این موضوع به طرح انتخابی شما بستگی دارد.

person
فاطمه
۰۱ تیر ۱۴۰۲

سلام مردی ک متاهل هس و در عین حال پدر و مادرش رو هم بیمه کرده آیا بعد از فوتش حق بیمه پرداختی اش به پدرو مادرش میرسه یا همسرش؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ تیر ۱۴۰۲

  کاربر گرامی؛ اگر منظور شما فوت بیمه‌گزار تأمین اجتماعی است، باید بگوییم که حقوق مستمری ایشان بعد از فوت، به همسرشان (در صورت عدم ازداج مجدد) تعلق می‌گیرد.

  person
  حسن
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

  سلام اگر پدر تحت تکفل شما باشد بخشی از حقوق به ایشون پرداخت می شود

  person
  حسن
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

  با ازدواج همسر حقوق قطع نمی شود وبه وی پرداخت می شود

person
ممد
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من۴۴سالمه فرزندذکورم.مادرم سال ۸۸با ۲۵سال سابقه بیمه فوت کرد قبل از بازنشسته شدن من تکفرزندم وهیچگونه مبلغی بابت غرامت یا عمریا مستمری نگرفتم ایابه بنده چیزی تعلق میگیرد ازکجا اقدام کنم درضمن پدرم هم فوت شده

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. خیر چیزی تعلق نمیگیرد فقط اگر بیمه عمر از مستمری ایشان کسر میشده باید به کانون بازنشستگان جهت دریافت مبلغ بیمه عمر اون هم به نرخ سال ۸۸ را دریافت کنید.

person
hosen
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

‘ سلام من مادرم سال۸۸فوت شده،۲۵سال حق بیمه پرداخت کرده،آیامن میتوانم سنوات یا غرامت دریافت کنم فرزند پسرفوت شده میباشم. ۴۴سالمه هیچ پولی تابحال کر بیمه دریافت نکردم

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. برای پیگیری باید به شعبه ای مراجعه کنید که مادرتان حق بیمه را پرداخت کرده است تا آن‌ها موضوع را پیگیری کنید. اگر تنها فرزند پسر باشد و بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد هیچ مبلغی به او تعلق نمی گیرد.

person
سمیه دلیروحی
۰۹ دی ۱۴۰۱

شوهرم بیمه کرد خودشو پول یه سال و هم یکجا ریخت و پسرم و معرف بعد از خودش نوشت تو بیمه نامه متاسفانه شوهرم فوت کرده علت فوتش ایست قلبی هم بیمارستان هم پزشک قانونی تایید کرده ولی بیمه حق دیه شوهرم و پایمال کرده و میگن شوهرم مواد استفاده کرده خدا جای حق نشسته

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ دی ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز شما می توانید شرایط خود را از شرکت بیمه ای که همسرتان بیمه فوت تهیه کرده اند ، پیگیری نمایید. در غیر این صورت به بیمه مرکزی شکایت نمایید.

person
زهی
۱۶ آذر ۱۴۰۱

سلام خاستم بگم بنده ۱۸ سالمه و میتونم تا زمانی که ازدواج نکردم پول رو برداشت کنم؟ و آیا پول قطع میشه اگه برداشت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ آذر ۱۴۰۱

  سلام باید از دفتر خود بیمه بپرسید.

person
ناشناس
۰۷ آذر ۱۴۰۱

سلام.وقت بخیر.میخواستم بدونم برای فرد فوت شده طبق قانون جدید میشه حق سربازی وسابقه بیمه خرید ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ آذر ۱۴۰۱

  سلام خیر نمیشود

person
محمد
۰۳ آذر ۱۴۰۱

سلام من خواهرم فوت کرده ۱۳سالشه دختر از بیمه تامین اجتماعی واسه فوتش پول میدن یا ن بابام بیمه تامین اجتماعی داره بازنشستس.مرسی.

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۱

  سلام خیر نمیدهند

person
دلارام
۳۰ آبان ۱۴۰۱

سلام، پدرم با سن بالای ۶۰ سال فوت شدن، ۳ سال و ۱۱ ماه پرداخت بیمه تامین اجتماعی داشتن ۳ماه آخر عمرشون و در ده سال اخیر یکسال کامل پرداخت شده مستمری و هزینه کفن و دفن به دختر بازمانده تعلق میگیرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۱

  سلام بله تعلق میگیرد چون با توجه به گفته های شما شرایط ماده ۷۵ را دارد

person
یاهاه بهرامی
۱۸ آبان ۱۴۰۱

تکلیف حقوق مادر بعد از فوت چیه؟ به پسر خانواده میرسه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ آبان ۱۴۰۱

  سلام باید در قرارداد مشخص شود.

person
ماهان قنبری
۱۸ آبان ۱۴۰۱

بیمه عمر بعد از فوت به چه کسانی تعلق می گیرد

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ آبان ۱۴۰۱

  سلام به ذی نفعانی که در قرار داد نوشته است.

person
نیما محتشمی
۱۴ آبان ۱۴۰۱

علت بد روشن شدن پژو ۴۰۵ در صبح چی میتونه باشه؟ الان یه هفتس همچین مشکلی دارم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام خیلی چیزها

person
علی شیرزاد
۱۰ آبان ۱۴۰۱

بیمه عمر تامین اجتماعی بعد از فوت چقدر است ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ آبان ۱۴۰۱

  سلام به زمان پرداخت دارد.

person
ماهان کشاورز
۱۰ آبان ۱۴۰۱

بیمه تامین اجتماعی برای فوت شدگان همه مبلغ کفن و دفن رو میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ آبان ۱۴۰۱

  سلام اطلاعی نداریم.

person
حدیث امینی
۰۸ آبان ۱۴۰۱

مبلغ بیمه عمر بازنشستگان کشوری بعد از فوت تا چه زمانی به همسر میرسه؟ مادامالعمره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ آبان ۱۴۰۱

  سلام تا زمان فوت همسر

person
فربد کیوانی
۰۸ آبان ۱۴۰۱

مبلغ غرامت فوت تامین اجتماعی فقط به همسر میرسه یا به بچه ها هم امکانش هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۱

  سلام به همسر و فرزندان هم می رسد.

person
سیاوش غلامی
۰۸ آبان ۱۴۰۱

مراحل دریافت بیمه عمر متوفی رو میشهبگید؟ از کجا باید شروع کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۱

  سلام باید با خود دفتر بیمه تماس بگیرید.

   person
   هادی
   ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   چنانچه شخصی که بیمه دارد و مدت ۵ سال یا کمتر یا بیشتر از آخرین بیمه پردازی گذشته باشد فوت کند به خانواده مستمری تعلق میگیره همسر و فرزندان

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

    سلام هادی عزیز. مستمری کامل تعلق نمیگیرد چون اون یکسال آخر قبل از فوت را سابقه ندارد به اندازه اون ۵ سال سابقه بیمه مستمری تعلق میگیرد یعنی پنج روز حقوق دریافت میکند.

     person
     هادی
     ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

     سلام بطور مثال من ۲۲ سال سابقه دارم اگر چنانچه نتوانم دیگه حق بیمه بپردازم مثلا از آخرین سال پرداخت بیمه تا فوت چند سال بگذره آنوقت چقدر به خانواده تعلق میگیره

     person
     نویسنده بیمه
     ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

     سلام. اگر یکسال قبل از فوت سه ماه سابقه داشته باشید مستمری کامل دریافت میکنید ولی اگر نداشته باشید با ۲۲ سال سابقه بیمه ۲۲ روز مستمری تعلق میگیرد.

     person
     هادی
     ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

     سلام اگر شخصی ۲۲ سال سابقه بیما دارد و چند سال بیمه پردازی نداشته باشد بعد فوت به خانواده بر اساس ۲۲ سال مستمری تعلق میگیره

     person
     نویسنده بیمه
     ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

     سلام. بله براساس همان اندازه ای که سابقه دارد مستمری تعلق میگیرد.

person
حامد غزلی
۰۸ آبان ۱۴۰۱

مبلغ بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی بعد از فوت چجوری حساب میشه؟ کل حقوق آخر فرد فوتی رو میزنن؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز بر اساس میزان حقوق سال های اخر است.

person
هاشمی
۰۸ آبان ۱۴۰۱

بیمه عمر تامین اجتماعی بعد از فوت به چه کسی میرسه؟

person
ستاره سهیلی
۰۸ آبان ۱۴۰۱

بیمه عمر بازنشستگان تامین اجتماعی بعد از فوت امکانش هست به نوه برسه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ آبان ۱۴۰۱

  سلام خیر

person
قادر
۲۸ شهریور ۱۴۰۱

سلام قوانین فوت بیمه شده تامین اجتماعی چیست؟من پسرم و سربازی نرفتم و هنوز دانشجوام. پدرم فوت شده، باید چه کار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

  سلام باید به کارگزاری مراجعه کنید.

person
بهروز طیبی
۲۳ شهریور ۱۴۰۱

آیا امکانش هست بعد از فوت قبل ۵۵ سالگی به بچه های اون فرد مستمری تعلق بگیره ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ شهریور ۱۴۰۱

  سلام شرایطش باید بله می شود.

   person
   قهری
   ۲۱ دی ۱۴۰۱

   سلام مبلغ بیمه عمر بعد از فوت تامین اجتماعی بر اساس چه درصدی است؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۴ دی ۱۴۰۱

    سلام فرمول دقیق را باید از خود دفتر بیمه بپرسید.

person
حصاری
۱۶ شهریور ۱۴۰۱

سلام مبلغ بیمه عمر بازنشستگان تامین اجتماعی بعد از فوت چقدر میشه؟ اصلا چطوری حساب میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۷ شهریور ۱۴۰۱

  سلام مانند بقیه است اما فرمول دقیقترش را می توانید از کارگزاری بپرسید.

person
علیرضا پیروزی
۱۱ مرداد ۱۴۰۱

بیمه فوت بعد از فوت پدر به پسر ناتنی هم حق و حقوقی میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

  سلام باید از دفتر بیمه شرکت خود بپرسید. هر شرکتی برنامه خاص خود را دارد.

   person
   احمدی نژادی
   ۰۷ دی ۱۴۰۱

   سلام یعنی بیمه فرد فوت شده به نوع ارتباط با شخص هم بستگی دارد؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۷ دی ۱۴۰۱

    سلام بله

person
سعید کریمی
۰۱ مرداد ۱۴۰۱

مبلغ بیمه تکمیلی بعد از فوت چی میشه؟ چیزی به خانواده میرسه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

  سلام خیر.

person
نگار
۲۲ تیر ۱۴۰۱

باسلام
شخص متوفی مجردی که خودپیمان بوده و حق بیمه تامین اجتماعی واریز کرده و پدرو مادر تحت تکفلش نبودن ، ایا به بازماندگانش چیزی تعلق میگیره ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، شما میفرمایید مجرد پس بازماندگانی ندارد ولی اگر در زمان حیات درخواست کفالت برای پدر و مادرش میداد الان آنها مستمری دریافت میکردند

   person
   Yasi
   ۲۶ مهر ۱۴۰۱

   سلام ینی طبق گفته شما نمیشه آدم خودش مشخص کنه اگه چیزیش شد ذینفعش پدر مادرش باشن ؟ اینطوری پس پولی که اون فرد مجرد داده این همه چی میشه؟!!

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۶ مهر ۱۴۰۱

    سلام به هر حال باید مشخص کند.

person
سیروس
۱۳ دی ۱۴۰۰

سلام برای شخصی که چندین سال حق پرداخت بیمه اجباری داشته و فوت کرده، چقدر مستمری به خانواده اش تعلق میگیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز مستمری بر اساس سنوات پرداخت حق بیمه مشخص می شود که همچنین بر اساس بند ۱۲ بخشنامه بازماندگان در سال ۹۵ مستمری برابر است

  متوسط دستمزد ماهیانه = (مجموع دستمزد ۷۲۰ روز قبل از فوت تقسیم بر روزهای کارکرد)ضربدر ۳۰

  مستمری استحقاقی =( متوسط دستمزد ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه ) تقسیم بر ۳۰

   person
   بهروز
   ۱۲ مهر ۱۴۰۲

   سلام کارشناسی محترم
   شخصی تازه فوت شدن در سن ۶۱سالگی در تصادف
   حدودا ده سال سابقه بیمه اجباری دارن ولی خیلی وقته دیگه براشون پرداخت نشده به علت شرایط بدنی قادر به کار کردن نبودن برای اون ده سال حقوق مستمری به همسر ایشان تعلق میگیره ؟اگر تعلق میگیرین از کجا باید اقدام بشه ممنونم

    person
    نویسنده بیمه
    ۱۵ مهر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    بله مستمری بازنشستگی ده ساله به همسرشان تعلق میگیرد. از طریق سازمان تامین اجتماعی برای این مورد اقدام نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید