24 دسامبر 2022

مزایای بیمه عمر؛ بیمه عمر بهترین بیمه برای سرمایه گذاری یا پس انداز!

احتمالا این عبارت را زیاد شنیده‌اید که می‌گویند:« همه‌ی تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید». اهمیت داشتن سواد مالی امروزه دیگر بر کسی پوشیده نیست. همچنین زندگی در کشوری مثل ایران با تورم سالانه نزدیک به 50 درصد، لزومِ داشتن این سواد را چندین برابر می‌کند. سبد سرمایه‌گذاری یا پرتفوی بخاطر داشتن ویژگی تنوع‌بخشی (diversification) به شما کمک می‌کند که ریسک سرمایه‌گذاری‌تان را مدیریت کنید. وقتی با مزایای بیمه عمر آشنا شوید، متوجه می‌شوید یکی از سرمایه‌گذاری بدون ریسک همین بیمه زندگی است.

طراحی بهترین سبد سرمایه‌گذاری

یکی از بهترین حالت‌های چینش این سبدِ سرمایه‌گذاری، داشتن ترکیبی از اوراق سرمایه‌گذاری پر ریسک، کم ریسک و بدون ریسک است. با این‌کار برآیندِ ریسکِ سبد شما معقول و قابل قبول می‌شود. بیمه ‌عمر به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن و متداولِ تامین آتیه در دنیا شناخته می‌شود. این بیمه می‌تواند مهم‌ترین اوراقِ بخشِ بدون ریسک سبد شما را تشکیل دهد. در این مقاله تلاش کرده‌ایم از مزایا بیمه‌ عمر صحبت کنیم تا شما بتوانید بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارید در مورد میزان تخصیص آن به این بخش تصمیمِ بهتری بگیرید. با ما همراه باشید.

بیمه عمر یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک

امکانِ شکست در سرمایه‌گذاری ریسک و خطر نامیده می‌شود. هر فردی در طول عمر زندگی خود با ریسک‌های مختلفی مواجه می‌شود. ریسک‌های جانی، زمانی و مالی مهم‌ترین ریسک‌هایی است که ما در جریان زندگی تجربه می‌کنیم.

ریسک جانی، زمانی و مالی چیست؟

ریسک جانی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به ازای انجام کاری، روی جان خود ریسک کند. مثلا: اشتغال در برخی مشاغل سخت مانند جوشکاری آرگون. ریسک زمانی لحظاتی از عمرمان است که برای بدست آوردن چیزی مانند: کسب مهارت، مدرک تحصیلی، پرورش فرزند صالح و…ریسک می‌کنیم. همچنین ریسک مالی نیز جایی اتفاق می‌افتد که ما بخشی از پس‌انداز خود را بر چیزی مانند: ملک، زمین، سهام، مغازه، کسب‌و‌کار و … سرمایه‌گذاری می‌کنیم. قاعدتا هر کشاورزی به امید برداشت محصول و کسب سود، دانه می‌کارد. ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. پس در سرمایه‌گذاری، به دنبال ایجاد شرایط بهتر برای آینده‌مان هستیم.

بیمه آتیه، بهترین نوع سرمایه‌گذاری برای آینده

بیمه عمر، از آن نوع سرمایه‌گذاری‌هایی است که هر سه بُعد ریسک را در حداقل‌ترین شرایط ممکن برای آینده بیمه‌شده تضمین می‌کند. در این بیمه عمر و سرمایه گذاری به لحاظ پوشش ریسک جانی، بیمه‌شده می‌تواند خود را در مقابل انواع خطراتی که در طول عمر برای جسمش ممکن است اتفاق بیفتد مانند: تصادفات، معلولیت، انواع بیماری‌های خاص و فوت بیمه کند. بیمه زندگی در دو ریسک زمانی و مالی هم‌پوشانی دارد. به طوری‌که، به لحاظ پوشش ریسک زمانی، شما در این نوع بیمه می‌توانید قرادادهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بصورت 5، 10، 15 و 30 ساله تنظیم کنید.

از نظر ریسک مالی هم می‌توانید مطمئن باشید که اصل پول با سود تضمین شده‌ی آن، بعد از پایان قرارداد به شما برمی‌گردد.حتی فرد بیمه‌شده در صورت نیاز می‌تواند روی بیمه‌نامه‌اش برای گرفتن وام بیمه عمر اقدام کند. همچنین امکان باز خرید بیمه عمر وجود دارد. در این شرایط فرد با توجه به حق بیمه پرداختی، از شرایط ویژه بازخرید بیمه عمر برخوردار خواهد شد.

 

بیمه عمر چه نوع بیمه‌ای است

بیمه اشخاص، انواع مختلفی دارد که «بیمه عمر» یکی از آن‌ها است. این بیمه را با نام‌هایی مانند: بیمه زندگی و بیمه آتیه نیز می‌شناسند. معمولا به صورت بلندمدت و 30 ساله تنظیم می‌شود. در این بیمه، شخص بیمه‌شده با پرداخت مبلغ مشخصی که خود تعیین کرده است، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد. بیمه عمر در انواع گوناگون و پوشش‌های متنوع ارائه می‌شود تا در صورت بروز شرایط مختلف اعم از وقوع مصدومیت، فوت، بیماری، بازنشستگی و …. برای سرپرست خانوار، پشتوانه مالی مناسبی برای اعضای خانواده – که تحت عنوان «وراث» در بیمه‌نامه مشخص شده است- فراهم شود.

نکته‌ای که لازم است در اینجا دقت شود این است که: بیمه‌گزار می‌تواند درصد سهم هرکدام از ذینفعان بیمه‌نامه را تعیین کند. همچنین ذینفع می‌تواند ورّاث قانونی و یا اعضای غیر از خانواده باشد. علاوه بر شرایط گفته شده، امکان خوبی که برای بیمه‌شده در این نوع بیمه وجود دارد این است که در پایانِ قرارداد، سرمایه همراه با سودِ حاصل از آن، به بیمه‌شده پرداخت می‌شود. اگر درباره بیمه عمر نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، ما مطالعه راهنمای بیمه عمر را پیشنهاد می‌کنیم.

مزایای بیمه عمر

بیمه عمر چه مزایایی دارد؟ پاسخ به این سوال بسته به اینکه چه نوع قراردادی در زمان عقد بیمه‌نامه تنظیم کرده‌اید و شرکت بیمه‌ای که به عنوان بیمه‌گذار تعیین کرده‌اید؛ متفاوت است. یکی از بهترین مزایای بیمه عمر، امکان انتخابِ گزینه‌های مختلف بر اساس میزان بودجه شماست. برخی افراد در متن قرارداد خود، تمام پوشش‌هایی که شرکت بیمه برای فرد بیمه‌شده تضمین کرده است را می‌پذیرند. آن‌ها به همان نسبت حق بیمه عمر بیشتری به صورت ماهانه، شش‌ماهه و یا سالانه بابت آن می‌پردازند. برخی از افراد نیز قرارداد محدودتری را با شرکت بیمه تنظیم می‌کنند. یکی از این موارد پر طرفدار بیمه عمر، بیمه عمر کودکان و بیمه عمر زنان خانه‌دار است. در ادامه به بحث در مورد این دو مورد می‌پردازیم. همچنین می‌توانید با افزایش اندوخته بیمه عمر  در آخر مستمری بیشتری دریافت کنید.

مزایای بیمه عمر کودکان

شاید یکی از بهترین هدایایی که می‌توانید برای تولد کودک دلبندتان در نظر بگیرید، بیمه عمر و آتیه باشد. در حقیقت بیمه عمر یک سرمایه گذاری برای کودکان به حساب می‌آید. شما می‌توانید با بستن یک قرارداد بلندمدت همین امروز سرمایه‌ای را که فرزندتان در 30 سالگی برای شروع کسب‌و‌کارش نیاز دارد برایش فراهم کنید. یا با بستن یک قرارداد میان مدت می‌توانید هزینه‌های تحصیل فرزندتان را در بهترین دانشگاه‌ها برایش پس‌انداز کنید.

با بستن یک قرارداد کوتاه مدت 5 ساله، هزینه‌ی یادگیری یک مهارت پایه در زندگی‌اش را نزد بهترین استادان آن رشته تامین کنید. بطور کلی معمولا شرکت‌های بیمه گزینه‌های مطلوب‌تری برای سرمایه‌گذاری در سن‌های پایین‌تر پیشنهاد می‌دهند.در مطلب بیمه عمر کودک، شرایط و پوشش‌های طرح بیمه عمر برای کودکان را با تفصیل بیشتری مورد بررسی قرار داده‌ایم. می‌توانید برای مطالعه شرایط بیمه عمر کودکان، به این لینک مراجعه نمایید.

البته برای همین است که سن کودکی را بهترین زمان خرید بیمه عمر بیان می‌شود.

مزایای بیمه عمر زنان خانه‌دار

شاید یکی از مهم‌ترین مسائل زنان خانه‌دار نداشتن درآمد ماهانه‌ی مستقل از همسرشان باشد. این مساله با بالا رفتن سن، شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد. از یک طرف پوشش هزینه‌های درمانی و از طرف دیگر تامین هزینه‌های شخصی بانوان و مادران باعث شده است که این بیمه یکی از محبوب‌ترین بیمه‌ها در بین این قشر در دنیا باشد. زنان خانه‌دار می‌توانند با پس‌انداز مبلغ قرارداد شده علاوه بر پوشش بیمه‌ای خوب، آرامش را برای سال‌های سالمندی‌شان به ارمغان آورند.

در این مطلب بیشتر به مزایای بیمه عمر پرداختیم و شما را با پوشش‌ها و مزایای این بیمه آشنا کردیم؛ آیا این بیمه فقط دارای مزیت است و هیچ ایرادی ندارد؟ برای پاسخ این سوال می‌توانید مقاله معایب بیمه عمر بیمه دات کام را مطالعه نمایید.

انواع سود در بیمه زندگی

طبق قوانین بیمه عمر، دو نوع سود به بیمه‌شده تعلق می‌گیرد. که به شرح زیر است:

  • سود تضمینی
  • سود مشارکت

در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم.

سود تضمینی بیمه عمر

میزان سود تضمینی توسط بیمه مرکزی محاسبه می‌شود و به تمامی شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌گردد. طی این ابلاغ همه شرکت‌های بیمه موظف هستند سود تعیین شده را به بیمه‌گزاران پرداخت نمایند. اگر به هر علتی شرکت‌ها این سود را نپردازند، بیمه مرکزی آن را پرداخت می‌کند. این سود در دو سال اول 16% در دو سال دوم 13% و در سال‌های بعد 10% است.

سود مشارکت

سود مشارکت به بیمه‌نامه‌های عمر پرداخت می‌شود. میزان سود مشارکت در هر شرکت بیمه، متفاوت است. هر شرکت هر ساله بر اساس سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌دهد، بیمه‌گذارن خود را در این سود سهیم می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد افزایش سود بیمه عمر به اینجا مراجعه کنید.

نکات محاسبه سود بیمه عمر

برای محاسبه سود بیمه عمر لازم است دو نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه قوانین شرکت‌های بیمه شبیه قوانین بانک‌ها نیست. اگر بخواهیم به همان شیوه‌ای که بانک به سپرده‌گذاران خود سود می‌دهند، سود بیمه عمر را محاسبه کنیم اشتباه است. قوانین بیمه در همه‌ی شرکت‌های بیمه رعایت می‌شود. برخی از شرکت‌های بیمه، با تغییر در مواردی که در متن قانونِ بیمه به عهده شرکت گذاشته شده است، سود بیشتر یا کمتری را بین بیمه‌گزاران خود تقسیم می‌کنند. مثلاً در مورد سود حاصل از مشارکت، همه شرکت‌ها باید بیمه‌گزاران خود را در 85 درصد سود حاصل از مشارکت سهیم کنند.

دومین نکته در محاسبه سود بیمه عمر، به میزان سرمایه بیمه‌گزار مربوط می‌شود. هر چقدر این سرمایه بیشتر باشد به همان نسبت دریافتی نهایی هم بیشتر خواهد بود.

اکنون که با مزایای بیمه عمر آشنا شدید حتما میدانید که مستمری بازنشستگی یکی از پوشش های این بیمه‌نامه است. بیمه بازنشستگی سامان این خدمت را به نحو احسنت به مشتریان خود ارائه می‌دهد. از شما دعوت میکنیم برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

تصمیم گیرنده‌ نهایی شما هستید

شما می‌توانید با توجه به اهداف و میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید، شرایط و انواع بیمه عمر و شرکت‌های بیمه مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. با بررسی همه‌ی جوانب، بیمه‌ای را انتخاب کنید که از بالاترین تناسب با نیازها و اهداف شما برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا بیمه عمر می‌توانید برای کارشناسان بیمه دات کام در انتهای همین مقاله کامنت بگذارید و از راهنمایی‌های علمی آنان که در کمال صبر و دقت با شما در میان می‌گذارند، برخوردار شوید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مزایا و پوششهای بیمه عمر
06 آوریل 2024 / بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟ مزایا و پوشش‌های بیمه عمر در 1403

بیمه عمر زیرمجموعه بیمه اشخاص محسوب می شود. بیمه عمر نوعی پس انداز، سرمایه گذاری بلندمدت با مزایای مناسب، پشتیبان مالی برای خانواده و همه افراد دوراندیشی است که امروز سکه‌ای کنار گذاشته و فردا کوزه ها سود می برند و آینده آسوده‌ای را تجربه کنند.

بیمه عمر ایران
05 مارس 2024 / بیمه عمر

بیمه عمر ایران: راهنمای دقیق پوشش‌ها و طرح‌های بیمه زندگی ایران

با خرید بیمه عمر ایران می‌توانید علاوه بر بهره بردن از پوشش‌های آن، یک سرمایه‌گذاری بسیار مطمئن با پرداخت حق بیمه های ماهانه ناچیز، سرمایه بسیار ارزشمند برای خود و عزیزان خود به جای بگذارید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
قندی
02 آگوست 2023

سلام. برای بنده پوشش های درمانی وحوادث وفوت وغیره اصلامهم نیست وفقط میخوام بعدازده سال همه ی سرمایه ام رابه همراه سودش یکجابردارم… کدام بیمه را برایم بهترین بیمه عمرپیشنهادمی دهید؟

    person
    نویسنده بیمه
    07 آگوست 2023

    لطفا با مشاوران بیمه دات کام تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید