21 تیر 1401

تفاوت بیمه عمر و تامین اجتماعی؛ کدام یک مزایای بیشتری دارد؟

بیمه عمر بخریم یا فقط بیمه تامین اجتماعی داشته باشیم؟ کدام یک بهتر است؟ آیا در کنار داشتن بیمه تامین اجتماعی، لازم است که حتما بیمه عمر را هم خریداری کنیم؟ این‌ها مهم‌ترین سؤالاتی هستند که افراد در هنگام مواجه با این دو نوع بیمه است. تفاوت بیمه عمر با تامین اجتماعی ، یکی از دغدغه‌های بیمه‌گزاران است.  هرچند از همین ابتدا باید به شما بگوییم که مقایسه این دو اصلا از نظر علمی درست نیست. در ادامه مطلب ما تمام تفاوت‌های این دو نوع بیمه را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

تفاوت بیمه تامین اجتماعی با بیمه عمر

قبل از اینکه بخواهیم به مقایسه بیمه عمر با بیمه تامین اجتماعی بپردازیم، ابتدا بهتر است که این دو را تعریف کنیم. به هر حال وقتی تعریف هر دو را بدانید، راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانید متوجه تفاوت این دو شوید.
البته همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، مقایسه بیمه تامین اجتماعی با عمر اصلا درست نیست؛ برای اینکه ماهیت هر دو متفاوت است و همچنین هر دو برای هدف خاصی استفاده می‌شوند. به عبارتی نمی‌توان گفت که فقط باید یکی را خریداری یا تهیه کنید. یکی از آن‌ها اجباری و دیگری اختیاری است.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر هنوز در ایران نتوانسته وجهه یا بهتر بگوییم ارزش ماهیتی مناسب خود را پیدا کند. نبود تبلیغات مناسب را می‌توان یکی از دلایل این مسئله دانست. در دنیا بیمه عمر، یک بیمه شناخته شده و پرفروش است. اما در ایران خیلی‌ها در هنگام خرید این بیمه تردید زیادی دارند.
بیمه عمر که با نامه‌ای بیمه آتیه، زندگی و آینده‌ساز هم شناخته می‌شود، زیرشاخه بیمه اشخاص است و نوعی سرمایه‌گذاری بلند مدت به حساب می‌آید. به عبارتی بیمه عمر به نوعی پس‌انداز و پشتیبانی مالی برای فرد بیمه شده است که می‌توان از سال پنجم به بعد از مزایای آن از جمله وام، برداشت با سود و غیره استفاده کرد. این نوع بیمه مکمل بیمه تامین اجتماعی است و فقط جنبه سرمایه‌گذاری دارد. فقط بیمه گذار باید به صورت ماهیانه یا سالانه مبلغی را پرداخت کند.

مطلب پیشنهادی : راهنمای بیمه عمر+ مزایا و پوشش‌های آن

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بیمه تامین اجتماعی برای مشاغل اجباری است و بر اساس قانون کار، همه افراد شاغل از جمله کارگران باید توسط کارفرما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. هدف از بیمه تامین اجتماعی، پوشش درمانی و آسودگی خاطر کارگران و خانواده‌های آن‌ها در تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های مربوط به خدمات درمانی است. البته خود فرد هم می‌تواند به صورت خویش‌فرما، خود و افراد تحت تکفل را هم زیر نظر بیمه تامین اجتماعی قرار دهد.

فرد بیمه شده باید تا 30 سال حق بیمه خود را بپردازد. البته در صورتی که شرکت یا کارگاهی او را بیمه کرده باشد، باید 30% از حقوق هر ماه خود را به بیمه بدهد؛ البته از این 30%، کارفرما 23% و خود کارگر یا کارمند فقط 7% را باید بپردازند. این نوع بیمه بازخرید ندارد و بازنشستگی آن در صورت پرداخت 30 سال حق بیمه یا رسیدن سن فرد به 60 سالگی خواهد بود. با انصراف قبل از این موعد، برخلاف بیمه عمر، هیچ مبلغی برگشت داده نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیمه اجباری برای کارمندان و شاغلان ، خواندن مقاله جامع بیمه تامین اجتماعی چیست را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تفاوت بیمه عمر با تامین اجتماعی

بیمه عمر با تامین اجتماعی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در زیر برخی از آن‌ها را به اختصار برای شما شرح می‌دهیم:

 • بیمه تأمین اجتماعی دارای ماهیت درمانی و به صورت اجباری است و فرد بیمه‌شده دفترچه خدماتی درمانی دریافت می‌کند. در صورتی که بیمه عمر کاملاً اختیاری و مکمل بیمه اصلی به حساب می‌آید. بیمه عمر در حقیقت جنبه درمانی ندارد و از آن نمی‌توان برای کاهش هزینه‌های درمانی استفاده کرد. البته بیمه عمر شرکت‌های مختلف، بعضی حوادث و اتفاقات پیش آمده برای افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • در هنگام خرید بیمه عمر، خود شخص می‌تواند میزان مبلغ پرداختی در هر ماه را مشخص کند. در صورتی که مبلغ پرداختی برای تامین اجتماعی از طرف وزارت کار تعیین شده و اجباری است.
 • بیمه عمر دارای قابلیت فسخ قرارداد است. اصولاً بعد از سال 5 می‌توان قرارداد بیمه را فسخ کرد. در صورت فسخ علاوه بر دریافت تمامی هزینه‌های پرداخت شده، سودهای واریزی را هم می‌توان دریافت کرد. اما در بیمه تأمین اجتماعی قابلیت فسخ قبل از زمان سررسید اصلی را ندارد. در صورت فسخ هم هیچ مبلغی به فرد بیمه‌شده برگشت داده نخواهد شد.
 • پرداخت حق بیمه عمر توسط خود فرد انجام می‌شود. همچنین خود شخص می‌تواند میزان مبلغ پرداختی هر ماه را مشخص کند. در صورتی میزان مبلغ پرداختی تامین اجتماعی توسط وزارت کار مشخص می‌شود و به صورت اجبار باید فرد در صورت کارمند یا کارگر بودن 30% از حقوق خود را بدهد.
 • بیمه عمر معاف از مالیات است.

البته بیمه عمر معایبی هم دارد. هرچند نمی‌تواند معایب گزینه مناسبی برای بررسی تفاوت باشد. در مقاله معایب بیمه عمر ‌می‌توانید اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.

دیگر تفاوت‌های بیمه عمر با تامین اجتماعی

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم تفاوت‌های دیگر این دو بیمه را مطالعه کنید:

 • در بیمه عمر می‌توان تا 25 برابر حق بیمه سالانه و 3 برابر حق سرمایه فوت به هر علت، سرمایه فوت دریافت کرد. اما در بیمه تامین اجتماعی چیزی به نام سرمایه فوت وجود ندارد. البته در صورت فوت فرد، از طرف تامین اجتماعی تا 3 برابر آخرین حقوق دریافتی، مبلغ مربوط به کفن و دفن به بازماندگان داده می‌شود که این مسئله در بیمه عمر تعریف نشده است. فقط سرمایه جمع شده تا زمان فوت بیمه‌شده به بازماندگان فرد پرداخت می‌شود.
 • در صورت از کار افتادن فرد، از طرف تامین اجتماعی مبلغی با نام کمک هزینه به او پرداخت می‌شود. اما در بیمه عمر، تمامی مبلغ‌های جمع شده به همراه سود به صورت مستمری پرداخت خواهد شد.
 • امکان دریافت وام بدون ضامن در بیمه عمر بعد از حداقل دو سال وجود دارد. مبلغ وام اصولاً تا 90% مبلغ ذخیره ریاضی بیمه نامه است.
 • مدت بیمه نامه تامین اجتماعی 30 سال است یا اینکه سن فرد بیمه‌شده به 60 سال برسد تا بتواند از مزایای بازنشستگی استفاده کند. در صورتی که در بیمه عمر، شخص بعد از 5 سال می‌تواند کل مبلغ و سود را دریافت کند.
 • با استفاده از دفترچه تامین اجتماعی می‌توان از خدمات بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طرف قرارداد استفاده کرد. در صورتی که بیمه عمر بیشتر جنبه سرمایه‌گذاری دارد و فقط تحت شرایط خاصی مانند بیماری‌های صعب العلاج یا ازکارافتادگی می‌توان از مزایای درمانی آن استفاده کرد.

چند تفاوت دیگر بیمه عمر و تامین اجتماعی

دیگر تفاوت‌های بیمه تامین اجتماعی و عمر را برایتان شرح می‌دهیم:

 • در صورت فوت فرد، از طرف بیمه تامین اجتماعی به بازماندگان او مستمری پرداخت می‌شود. حتی می‌توانند از خدمات درمانی هم استفاده کنند. در بیمه عمر هم چنین مسئله‌ای وجود دارد. اما فقط به ذی‌نفعانی پرداخت می‌شود که خود بیمه‌گذار در هنگام خرید مشخص کرده است. پرداخت این نوع بیمه می‌تواند به صورت مستمری یا یکجا باشد.
 • در صورت بیکار شدن فرد بیمه‌شده، او می‌تواند از تامین اجتماعی، مستمری دریافت کند. در بیمه عمر چنین چیزی وجود ندارد.
 • امکان استفاده از بیمه کمک هزینه بارداری همراه با مرخصی زمان از طرف تامین اجتماعی وجود دارد. بیمه عمر چنین خدمتی را ندارد.
 • در صورتی که فرد در اثر حادثه‌ای در حین کار آسیب ببیند و نتواند برای مدت موقتی کار کند، از طرف تامین اجتماعی به او مستمری پرداخت می‌شود. در بیمه عمر، پرداخت مستمری در اثر حادثه و بیکار شدن موقت، فقط برای امراض خاص است.
 • بیمه تأمین اجتماعی، خرید بعضی وسایل پزشکی را تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه عمر چنین پوششی را ندارد.
 • هر دو بیمه دارای پوشش کمک هزینه ازدواج هستند؛ اما شرایط بیمه عمر برای دریافت آن سخت‌تر است.
 • به مبلغ اندوخته در بیمه عمر سود تعلق می‌گیرد که فرد می‌تواند در هر زمانی (بعد از 5 سال) آن را دریافت کند. به مبلغ پرداخته شده به تامین اجتماعی هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد.
 • برای دریافت بیمه عمر هیچ‌گونه محدودیت سنی وجود ندارد. نوزاد تا یک فرد 70 ساله می‌توانند به صورت خویش‌فرما بیمه عمر خریداری کنند. در صورتی که برای دریافت بیمه تامین اجتماعی به صورت خویش‌فرما باید حداقل 18 سال تمام را داشته و آقایان هم کارت پایان خدمت یا معافیت داشته باشند. قبل از این سن یا دارای شرایط خاص، فرد باید تحت تکفل خانواده یا یک فرد قرار بگیرد.

البته بیمه عمر تامین اجتماعی هم وجود دارد که شرایط خاص خود را دارد.

پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی

در حالت کلی و به صورت خلاصه، قابلیت‌ها و موارد تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • داشتن محدودیت سنی برای دریافت
 • دارای دفترچه درمانی
 • استفاده از مراکز خدمات درمانی و بیمارستان‌ها به صورت رایگان یا پرداخت مبلغ کم
 • دارای بیمه بیکاری
 • دریافت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان
 • دارای غرامت دستمزد بیماری و بارداری
 • پرداخت هزینه خرید وسایل پزشکی
 • کمک هزینه و هدیه ازدواج تامین اجتماعی
 • کمک هزینه کفن و دفن

پوشش‌های بیمه عمر

در حالت کلی و به صورت خلاصه، قابلیت‌ها و موارد تحت پوشش بیمه عمر شامل موارد زیر است:

 • قابلیت انتخاب مبلغ پرداختی در هرماه
 • قابلیت انتخاب مدت زمان بیمه
 • نداشتن محدودیت سنی
 • قابلیت دریافت سود بعد تمام شدن مدت زمان بیمه
 • امکان دریافت وام بیمه عمر بدون ضامن
 • معاف از مالیات بودن
 • امکان بازخرید و قابلیت برداشت در هر زمان (بعد از 5 سال)
 • پوشش فوت عادی یا در اثر حادثه (مقاله بیمه فوت را مطالعه کنید.)
 • دارای پوشش امراض خاص
 • امکان انتخاب ذینفعان
 • قابلیت دریافت مستمری

بیمه تامین اجتماعی یا بیمه عمر

حتماً متوجه شده‌اید که نمی‌توان تفاوت بیمه عمر و تامین اجتماعی را نوشت. هر کدام کاربرد و ماهیت مخصوص به خود را دارند. در حالت کلی و با توجه به شرایط، بیمه تامین اجتماعی برای همه افراد برای بهره بردن از جنبه درمانی لازم است. اما بیمه عمر اختیاری است. اگر به فکر سرمایه‌گذاری بلند مدت و خیال راحت در آینده هستید، بیمه عمر مناسب است. به عبارتی هر دو مستمری بازنشستگی دارند. اما بیمه عمر برای سرمایه‌گذاری و بیمه تامین اجتماعی برای جنبه‌های درمانی مناسب است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
25 شهریور 1401 / بیمه عمر

مقایسه پوشش امراض خاص بیمه عمر شرکت‌های بیمه

در این مقاله بخوانید: سقف پوشش امراض خاص در بیمه عمر انواع شرکت‌های بیمه. مقایسه و تفاوت‌های این پوشش در شرکت‌های مختلف

25 شهریور 1401 / بیمه عمر

بهترین بیمه عمر کدام است؟+ راهنمای کامل خرید بهترین بیمه زندگی

اگر می‌خواهید بیمه عمر تهیه کنید و نمی‌دانید چه عواملی در انتخاب بهترین بیمه عمر تاثیر گذار است، این مقاله را بخوانید!

22 شهریور 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر مکمل پاسارگاد؛ سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای آینده شما

بیمه عمر مکمل پاسارگاد، چه مزایایی دارد؟ چه افرادی می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند؟ برای اطلاعات کامل این مقاله را از دست ندهید!

21 شهریور 1401 / بیمه عمر

وام بیمه عمر: یک تیر با دو نشان! هم بازنشستگی دریافت کنید هم وام!

بدون ضامن و گذراندن مراحل سخت، وام با سود کم بگیرید! شرایط دریافت وام بیمه عمر را در این مقاله بخوانید.

20 شهریور 1401 / بیمه عمر / بیمه درمان و تکمیلی

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

بهترین بیمه برای مبتلایان به سرطان که شیمی درمانی را پوشش می‌دهد، کدام است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره این مقاله را بخوانید!

15 شهریور 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر دانا؛ بیمه نامه عمری بدون معاینات پزشکی و معاف از مالیات

هر آنچه باید در مورد بیمه عمر دانا، مزایا و پوشش‌های آن بدانید. تمام خدماتی که این بیمه ارائه می‌دهد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید