10 خرداد 1402

انواع بیمه عمر؛ راهنمای کامل مزایا و پوشش‌های بیمه زندگی 1402

انتخاب یک راه درآمد یا تضمین آینده، همیشه یکی از گزینه‌های افراد به خصوص سرپرستان خانواده ‌است. با انتخاب انواع بیمه عمر می‌توان علاوه بر سرمایه‌گذاری برای روز‌های آینده، از پوشش‌های بیمه‌ای نیز  استفاده کرد. با توجه به‌ انواع بیمه عمر، بهتر است قبل از تهیه این بیمه از مزیت‌ها و پوشش‌های آن مطلع باشید. اینکه هر یک از انواع بیمه عمر چه شرایطی دارند و برای چه ‌افرادی مناسب هستند، در ادامه توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر با نام‌های گوناگونی مانند: بیمه زندگی، بیمه سرمایه گذاری و بیمه فوت شناخته می‌شود که در کل معنای یکسانی دارند. در حقیقت اصل و اساس این بیمه‌نامه حمایت بیمه شده در طول قرارداد و حمایت از بازمندگان در صورت فوت بیمه شده‌ است.

راهنمای کامل و جامع بیمه عمر را در این جا بخوانید.

بیمه عمر انواع گوناگونی دارد که در تضمین آرامش آینده طراحی و ارائه شده‌ است. انواع بیمه عمر به شرح زیر است:

 • بیمه عمر و سرمایه گذاری
 • بیمه عمر زمانی
 • تمام عمر
 • بیمه عمر مانده بدهکار انفرادی
 • بیمه تامین آتیه زنان خانه دار
 •  عمر و بازنشستگی
 • بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان

بیمه زندگی: نام دیگر بیمه عمر

آسایش در زندگی برای همه ما اهمیت زیادی دارد. تا زمانی هم که اتفاقی نیفتاد، ارزش آن را نخواهیم دانست.  جلوی اتفاق و حوادث را که نمی‌­توان گرفت؛ اما می‌­توان با راهکارهایی، خطر ریسک آن­ها را کاهش داد و یکی از آن موارد بیمه زندگی است. در حالت کلی بیمه را روشی برای مدیریت و کاهش ریسک می­نامند. حالا بعضی موارد مانند بیمه زندگی، علاوه برکاهش ریسک، روش سرمایه گذاری هم به حساب می‌­آید. بیمه زندگی، نام دیگر بیمه عمر، یکی از محصولات بیمه‌ای است که بیمه­‌گزار با پرداخت ماهیانه یا سالیانه مبلغی،سرمایه گذاری کرده تا بتواند بعد از مدت مشخصی مانند 30 سال، اصل حق بیمه پرداختی به همراه سود آن را دریافت کند.

نکته اصلی اینجاست بیمه زندگی هزینه نیست؛ بلکه بهترین روش برای سرمایه گذاری به حساب می­آید. شما می­توانید با پرداخت مبلغی که خودتان میزان ماهیانه آن را تعیین می­کنید، بعد از چند سال (بهتر است که حداقل 5 سال پرداخت حق بیمه باشد.)، هم مبلغ پرداختی و هم سود آن را دریافت کنید. حتی برای مواقعی که آسیب جدی به شما وارد می­شود، می­توانید از این بیمه برای جبران و پوشش هزینه استفاده کنید. قبل از مطالعه ادامه متن، خواندن مقاله نکات خرید بیمه عمر پیشنهاد می شود.

شرکت‌های عرضه کننده بیمه عمر

بیشتر شرکت‌ها بیمه عمر را عرضه می‌کنند؛ اما مهم‌ترین شرکت‌هایی که در این زمینه قوی‌تر فعالیت می‌کنند، شامل موارد زیر هستند:

انواع بیمه عمر

بیمه عمر به انواع زیر تقسیم می‌شود:

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری یکی از محبوت‌ترین انواع بیمه عمر است که در سرتاسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. این بیمه‌نامه مزایایی مانند پوشش‌ها و سرمایه گذاری را برای بیمه‌گزار فراهم می‌کند.
این بیمه هم برای زمان حیات بیمه شده و هم در زمان فوت بیمه شده پوشش‌های گوناگونی دارد. مهم‌ترین مزیت بیمه عمر و سرمایه گذاری این است که حق بیمه عمر در پایان قرارداد به همراه سود تضمینی پرداخت خواهد شد.

بیمه عمر زمانی

در این نوع از بیمه‌نامه، فرد برای مدت محدودی قرارداد دارد و در بازه زمانی مشخص شده‌ اگر فوت کند، شرکت بیمه، سرمایه فرد فوت شده را به بازماندگان پرداخت می‌کند. البته در انواع بیمه عمر، بیمه عمر زمانی شرایط خاصی دارد که‌ اگر فرد بیمه شده در پایان قرارداد زنده بماند، شرکت بیمه هیچ مبلغی را به عنوان حق بیمه به ‌او و ذینفعان آن پرداخت نخواهد کرد.
حق بیمه در این نوع از بیمه عمر بسیار ناچیز است و علت اصلی عدم پرداخت حق بیمه در صورت زنده بودن بیمه شده، همین موضوع است.

بیمه تمام عمر

یکی از تعهدات بیمه تمام عمر این است که اگر بیمه شده فوت کرد، سرمایه شخص بیمه شده را به بازماندگان پرداخت کند.
بیمه تمام عمر در حقیقت هیچ کدام از پوشش‌های بیمه عمر را ندارد. این بیمه فقط شامل پوشش فوت می‌شود که اگر بیمه شده در پایان قرارداد زنده باشد، هیچ مبلغی به او پرداخت نخواهد شد.

بیمه عمر مانده بدهکار

در بیمه عمر شرایط افراد در نظر گرفته می‌شود تا متناسب با آن طرح‌های گوناگون ارائه شود. بیمه عمر مانده بدهکار برای افرادی که از بانک‌ها و موسسات مختلف وام دریافت می‌کنند، ضروری است. شرایط این بیمه‌نامه به گونه‌ای است که اگر بیمه شده فوت کند و وام یا بدهی داشته باشد، بدهی‌ها را پرداخت می‌کند.
با انتخاب بیمه عمر، بدهی‌های بیمه‌گزار برای بازماندگان دغدغه نمی‌شود.

بیمه تامین آتیه زنان خانه‌دار

بیمه تامین آتیه زنان خانه‌دار یکی از محبوب‌ترین انواع بیمه است که مورد توجه خانم‌ها است. این بیمه با اضافه کردن یک برنامه سرمایه گذاری به بیمه عمر بلند مدت، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.
در این طرح افراد با پرداخت حق بیمه علاوه بر سرمایه‌گذاری از پوشش‌های بیمه‌نامه هم بهره‌مند خواهند شد.

بیمه عمر و بازنشستگی

پدر و مادر‌ها همیشه به دنبال این هستند که زندگی بدون دغدغه‌ای را برای خود و فرزندانشان ایجاد کنند. از این رو به فکر سرمایه گذاری‌های مختلف خواهند بود تا در دوران بازنشستگی بتواند درآمد مطلوبی داشته باشند.
با عقد این قرارداد و پرداخت حق بیمه، مبلغ اندوخته شده به عنوان مستمری پرداخت خواهد شد. این بیمه‌نامه برای کسانی که بازنشستگی و مستمری ندارند، بسیار مفید است. تهیه آن به عنوان یک سرمایه گذاری، لذتِ دوران بازنشستگی را افزایش می‌دهد.

بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان

بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان یکی دیگر از انواع بیمه عمر است که والدین برای فرزندانشان تهیه می‌کنند. این بیمه‌نامه برای فرزندان در سنین پایین و با ماهیت سرمایه گذاری تهیه می‌شود تا هنگامی ‌که به حمایت مالی نیاز بود بتوانند از آن استفاده کنند. مدت قرارداد بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان 30 ساله بوده و در طول تهیه آن، می‌توان از پوشش‌های بیمه عمر و سرمایه گذاری استفاده کرد. پیشنهاد می‌کنیم که مقاله بیمه عمر کودک را مطالعه کنید.

پوشش‌های بیمه عمر

در انواع بیمه عمر درباره ویژگی‌های هر بیمه‌نامه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. مزیت مشترک برخی از بیمه‌نامه‌ها را می‌توان پوشش‌های آن در نظر گرفت. این پوشش‌ها به شرح زیر است:

 • پوشش فوت
 • پوشش امراض
 •  ازکارافتادگی
 • پوشش هزینه پزشکی

برخی از شرکت‌های بیمه‌ای طرح‌های گوناگون دیگری را ارائه می‌کنند که پوشش‌های تکمیلی محسوب می‌شوند. شما با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

مزیت‌های انواع بیمه عمر

بیمه عمر، انواع گوناگون دارد و یک قرارداد دوطرفه بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار است که بند‌های مختلفی دارد. بیمه‌گر با توجه به دریافت حق بیمه از طرف بیمه‌گزار، موظف به ارائه پوشش‌های گوناگون است.
در حقیقت پوشش‌ها و سرمایه گذاری را می‌توان جزو اصلی‌ترین مزیت‌های انواع بیمه عمر دانست. مزیت‌های بیمه عمر به شرح زیر است:

 • پوشش‌ها
 • معاف از مالیات
 • مشخص کردن سهم بازماندگان
 • نحوه پرداخت بیمه عمر
 • منعطف بودن بیمه
 • وام بیمه عمر
 • فسخ بیمه عمر

البته معایبی هم دارد که در این مقاله می‌توانید مطالعه کنید.

پوشش‌ها

پوشش‌های بیمه عمر یکی از ارزنده‌ترین مزیت‌های این بیمه‌نامه بوده و برای بیمه شده بسیار ارزشمند است. نکته بسیار جالب و مهم پوشش‌های انواع بیمه عمر این است که این پوشش‌ها در سرتاسر جهان قابل قبول بوده و شامل پرداخت غرامت است.

معاف از مالیات

بیمه عمر و سرمایه گذاری برای بازماندگان اندوخته قابل قبولی است که متناسب با درصد و الویت پرداخت می‌شود. بر اساس ماده 136 قانون مالیات‌های مستقیم، سرمایه بیمه عمر به طور کامل از پرداخت مالیات معاف است.

مشخص کردن سهم بازماندگان

تعیین ذینفعان یکی از قسمت‌های مهم بیمه عمر و سرمایه گذاری است. بیمه‌گزار با توجه به الویت‌های خود، بازماندگان را مشخص می‌کند. همچنین بیمه‌گذار این اختیار را دارد که در طول قرارداد انواع بیمه عمر، ذینفع در بیمه عمر را تغییر دهد یا میزان درصد تعلق گرفته به آن‌ها را جابه جا کند.

پرداخت حق بیمه

با پرداخت حق بیمه، تهیه انواع پوشش‌ها و سرمایه گذاری انجام می‌شود. بیمه عمر در پرداخت حق بیمه بسیار منعطف بوده و بیمه‌گزار با توجه به شرایط خود می‌تواند به صورت ماهانه، سه ماه، شش ماه و سالانه حق بیمه خود را پرداخت کند.

منعطف بودن انواع بیمه عمر

ممکن است در طول قرارداد بیمه عمر، شرایطی به وجود آید که بیمه‌گزار مجبور به تغییر برخی از موارد باشد. تغییر در حق بیمه، نحوه پرداخت، تعداد اقساط، تعداد پوشش‌ها، تعداد ذینفعان و موارد دیگر را می‌توان جزء این شرایط خاص در نظر گرفت.

وام بیمه عمر

سرمایه گذاری که در بیمه عمر ایجاد می‌شود، به عنوان سرمایه و دارایی بیمه‌گزار تلقی می‌شود. هر زمان که بیمه‌گزار درخواست دریافت وام داشته باشد، می‌تواند از اندوخته خود وام بدون ضامن دریافت کند. البته دریافت وام بعد از سال دوم قرارداد امکان پذیر است.

فسخ قرارداد انواع بیمه عمر

بیمه‌گزار این اختیار را دارد، هر زمانی که درخواست کند، بیمه‌نامه فسخ شود و ارزش بازخریدی بیمه عمر بر اساس سال قرارداد محاسبه و به او پرداخت شود.

یکی از مواردی که موجب آسودگی خاطر ما می‌شود، اطمینان از تامین مالی آینده و بازماندگانمان است. اگر با انواع مختلف بیمه عمر که در بالا به آنها و مزیت‌هایشان اشاره کردیم آشنا باشید، ممکن است یکی از این بیمه‌ها را انتخاب کنید. همیشه برای انتخاب آگاهانه نیاز به تحقیق و اطلاعات زیادی دارید. برای همین موضوع می‌توانید مقالات مربوط به بیمه عمر را در بیمه دات کام مطالعه کنید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مزایا و پوششهای بیمه عمر
01 مرداد 1402 / بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟ مزایا و پوشش‌های بیمه عمر در ۱۴۰۲

بیمه عمر زیرمجموعه بیمه اشخاص محسوب می شود. بیمه عمر نوعی پس انداز، سرمایه گذاری بلندمدت با مزایای مناسب، پشتیبان مالی برای خانواده و همه افراد دوراندیشی است که امروز سکه‌ای کنار گذاشته و فردا کوزه ها سود می برند و آینده آسوده‌ای را تجربه کنند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
راضیه
12 تیر 1402

ممنون بابت سایت خوبتون

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  خواهش می کنیم دوست عزیز.

person
محمد
18 مرداد 1401

سلام بيمه عمر شكستن دست يا پا چیزی از هزنه درمان میدن

  person
  کارشناس بیمه
  18 مرداد 1401

  سلام خیر

person
سحر نباتی
08 مرداد 1401

بیمه زندگی و بیمه عمر فرق زیادی باهم دارند؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 مرداد 1401

  سلام خیر یک نام هستند.

person
خیابانی
15 تیر 1401

سلام کدوم بیمه عمر خوبه؟ شما دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه عمر نداریم اما همه شرکت ها شرایط مخصوص به خود را دارند.

person
میلاد
05 تیر 1401

من الان تازه فهمیدم که بیمه عمر چند نوع داره، میخوام عوض کنم میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز،باید با شرکت بیمه مورد نظرتان تماس بگیرید.

person
فرشته
03 تیر 1401

سلام
من می خوام پسرم بیمه عمر کنم،چ کار انجام بدم؟
چ بیمه ای برم،؟

  person
  کارشناس بیمه
  04 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید به هر شرکتی که می خواهید تماس بگیرید.

person
قدیر
04 خرداد 1401

سلام ، چه بیمه عمری رو برای بازنشستگی باید انتخاب
کنم که بعد با سی سال یا بیست سال در زمان پیری
حقوق دریافت کنم ؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تمامی بیمه های عمر دارای بازنشستگی هستند و شرایطشان متفاوت است.

person
قمی
15 فروردین 1401

سلام فکر نمی کنید که انواع بیمه عمر بیشتر از اینها باشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این ها آخرین اطلاعات هستند. البته اگر نوع دیگری مد نظرتان است، ممنون میشویم که مطرح کنید.

person
آسیایی
05 بهمن 1400

سلام بیمه برتر عمر کدام است؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تمامی بیمه های عمر خوب هستند. در بخش راهنمایی خرید بیمه عمر، شما می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید.

person
فاطمه رحیمی
07 آذر 1400

با سلام، چگونه می تونم از سوابق بیمه عمرم پرینت تهیه کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، شما می توانید با مراجعه به سایت هر بیمه گر وارد پنل کاربریتان شوید و در آنجا سوابق پرداختی خود را مشاهده کنید.

person
خداکرمی
07 آبان 1400

با سلام، من میخوام که قسط های پرداختی خودم را دریافت کنم اما شرکت بیمه به من میگه امکان پذیر نیست و باید بیمه باطل شود، باید چه کار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، تا زمان نرسیدن به سرقسط سالانه، امکان برداشت وجود ندارد. البته می توانید با واحد صدور شرکت بیمه گر مذکور تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید