07 شهریور 1402

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

این روزها در خیابان‌های شهر خیلی بیشتر از سابق ماشین‌های خارجی می‌بینیم. شرکت‌های هیوندای، بنز، کیا، چری و… از جمله برندهای محبوبی هستند که واردات خوبی به ایران داشته‌اند. با توجه به افزایش قیمت عجیب و غریب ماشین، در حال حاضر اکثریت این خودروها گران قیمت هستند. به همین خاطر حق بیمه خودروها یا باید افزایش چشم گیری پیدا می‌کرد که از توان بسیاری از مردم خارج بود، یا مثل الآن قانونی ایجاد می‌شد و ماشین‌ها به دو دسته‌ی خودروی متعارف و نا متعارف تقسیم می‌شدند.
از طرف دیگر، اگر به آمار تصادفات رانندگی توجه کنیم به وضعیت اسفناک جاده‌ها و فرهنگ رانندگی در کشور پی می‌بریم. حال این دغدغه پیش می‌آید که آیا در صورت تصادف با همه‌ی خودروها، بیمه شخص ثالث خسارت را می‌پردازد؟ این بیمه چه مقدار از خسارت را پوشش می‌دهد؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها ابتدا لازم است خودروی متعارف را تعریف کنیم. با ما همراه باشید.

خودروی متعارف چیست؟

در سال ۱۳۹۵، قانونی مبنی بر تقسیم‌بندی خودروهای موجود در کشور به دو دسته خودروهای متعارف و نامتعارف تصویب شد. معیارها و شرایطی در قانون جدید لحاظ شد که بر اساس آن، نحوه قرار گرفتن خودروها در این دو گروه مشخص شد. این معیارها، نشان می‌دهد چه میزان از خسارت‌های وارده به خودروهای خارجی و  برخی ماشین‌های گران قیمت داخلی به عهده راننده مقصر است.
این تعاریف برای تعیین میزان خسارت در بیمه شخص ثالث توسط شورای عالی بیمه مرکزی تنظیم شد. این شورا در راستای اجرای ماده 17  قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری این تمایز را تصویب کرد.
ماشینی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود
اتومبیلی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون تومان باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود.

نحوه تشخیص خودروی متعارف چگونه است؟

بر اساس قانون بیمه مرکزی، گران‌ترین خودروی متعارف، خودرویی است که در زمان وقوع تصادف ارزشی برابر یا کمتر از سقف تعهدات جانی، یا نصف دیه فرد بالغ در ماه حرام داشته باشد. با توجه به اینکه نرخ دیه سالانه توسط قوه قضاییه مشخص می‌شود، این عدد برای هر سال با سال پیش متفاوت است. بیمه مرکزی نیز بر مبنای نرخ دیه، سالانه سقف تعهدات مالی و جانی بیمه شخص ثالث را تعیین می‎کند تا بتواند بهترین پوشش را ارائه دهد.

ارزش خودروی متعارف در سال 1402

بعد از اعلام نرخ دیه تعیین شده برای مرد مسلمان در ماه حرام از سوی قوه قضاییه کشور، بیمه مرکزی ارزش خودروی متعارف را در سال ۱۴۰۲، کمتر یا برابر ۶۰۰ میلیون تومان تعیین کرده است. این عدد نصف دیه کامل مرد در ماه حرام برای سال ۱۴۰۲ یعنی یک میلیارد و دویست میلیون تومان است. البته معیار ارزش خودرو، به نظر ارزیاب خسارت بیمه یا کارشناس دادگستری نیز بستگی دارد که در تعیین خسارت دخیل است.

راننده مقصر تا چه میزان باید خسارت خودروی نامتعارف را پرداخت کند؟

همان‌طور که گفته شد، برای تعیین خسارت خودروهای گران‌تر از نصف دیه مرد در ماه حرام، شرکت بیمه موظف است میزان تعهد راننده خاطی را بر اساس فرمول زیر محاسبه کند. البته بایستی سقف تعهدات مالی بیمه‌نامه شخص ثالث جهت پرداخت خسارت خودروی نامتعارف زیان دیده رعایت شود. سقف تعهدات مالی بیمه‎‌نامه، تعهدات قانونی و مازاد مالی را در برمی‎گیرد.

فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر

فرمول محاسبه خسارت خودروهای غیر متعارف جهت تعیین میزان تعهد راننده مقصر به روش زیر بدست می‌آید:
میزان تعهد راننده مقصر = (میزان خسارت مالی وارد شده به خودروی نامتعارف ×  قیمت روز گرانترین خودروی متعارف) ÷ قیمت خودروی نامتعارف زیان دیده
با توجه به فرمول بالا، میزان تعهد راننده مقصر برابر با میزان خسارت مالی وارد شده به خودروی نامتعارف ضربدر قیمت روز گران‌ترین خودروی متعارف، در مجموع تقسیم بر قیمت خودروی نامتعارف زیان‌دیده است.

استعلام بیمه بدنه

بیایید با یک مثال این موضوع را بهتر درک کنیم. تصور کنید قیمت یک خودروی نا متعارف ۵ میلیارد تومان است. اگر این ماشین در تصادفی ۵۰۰ میلیون تومان آسیب دیده باشد خسارت وارد شده به آن ۵۰ میلیون باشد، راننده مقصر چه میزان از این عدد را باید پرداخت کند؟ اگر گران‌ترین خودروی متعارف ۶۰۰ میلیون قیمت داشته باشد، طبق فرمول خودرو نامتعارف حداکثر میزان تعهد مقصر در این تصادف برابر است با:

تومان ۶,۰۰۰,۰۰۰ = ۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ / (۵۰,۰۰۰,۰۰۰ × ۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰)

مطالعه مقاله تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه پیشنهاد می‌شود.

خسارت تصادف دو خودروی متعارف چگونه پرداخت می‌شود؟

در تصادف دو خودروی متعارف، تمام خسارت توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر، پرداخت می‌شود. البته باید میزان خسارت وارده از حداقل سقف تعهد مالی بیمه‌نامه ثالث، کمتر باشد. یعنی میزان خسارت این اتومبیل باید در سال ۱۴۰۲ از حداقل تعهد مالی بیمه یعنی ۳۰ میلیون تومان کمتر باشد؛ در غیر این صورت، باقی خسارت یا باید با بیمه مازاد شخص ثالث پرداخت شود، یا با بیمه بدنه خودروی مقصر. برای آشنایی با مراحل دریافت خسارت بیمه شخص ثالث، کلیک کنید.
در بازار سال ۱۴۰۲، ارزش خودروهایی مانند پراید، کوئیک، پرشیا، سمند، دنا تیپ ۱، ۴۰۵، ۲۰۷ دنده‌ای و رانا زیر قیمت نصف دیه مرد در ماه حرام یعنی ۶۰۰ میلیون تومان است. مطابق قوانین بیمه شخص ثالث، خسارت خودروهای متعارف به صورت کامل پرداخت می‌شود. پژو ۲۰۷ دنده‌ای و دنا تیپ ۱ می‌توانند به عنوان خودروهای متعارف (ماشین معمولی) با بالاترین قیمت در نظر گرفته شوند.

تصادف خودروی متعارف با خودروی نامتعارف

نحوه محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث در تصادف یک خودروی متعارف با خودروی گران قیمت به این شکل است که بخش آسیب دیده ماشین نامتعارف با بخش مشابه در گران‌ترین ماشین زیر قیمت نصف دیه مرد در ماه حرام مقایسه می‌شود. در این فرآیند خسارت بر اساس گران‌ترین خودروی متعارف پرداخت می‌شود.

به عنوان مثال در تصادف تیبا (خودروی متعارف) با تیگو ۷ (خودروی نامتعارف)، اگر آینه بغل تیگو ۷ بشکند و راننده تیبا مقصر شناخته شود، میزان خسارتی که مقصر با بیمه شخص ثالث خود به راننده تیگو ۷ باید بپردازد، معادل ارزش آینه بغل گران‌ترین خودروی متعارف در سال ۱۴۰۲ است.

در این مقاله، پژو ۲۰۷ دنده ای و دنا پلاس تیپ 1 را به عنوان گران‎ترین خودرو های متعارف در نظر گرفتیم. با فرض مبلغ ۲ میلیون چهارصد هزار تومان آینه بغل این خودروها، میزان خسارتی که بیمه شخص ثالث تیبا به مالک خودرو تیگو ۷ پرداخت می‌کند، ۲ میلیون و چهارصد هزار تومان خواهد بود. الباقی خسارت با بیمه شخص ثالث تیبا قابل پرداخت نیست.
مابقی خسارت را راننده خودروی نامتعارف باید با بیمه بدنه خود جبران نماید. لزوم داشتن بیمه بدنه اینجور مواقع مشخص می‎شود زیرا در این حالت، چنین قابلیتی کاربرد زیادی دارد.

نحوه تعیین مقصر تصادفات رانندگی

همیشه در صحنه تصادف، افسر راهنمایی و رانندگی مقصر حادثه را تعیین می‌کند. اما پیش از اینکه افسر به محل حادثه برسد، دانستن اینکه چه کسی در حادثه رخ داده مقصر است می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. نکات ریز و حالات مختلفی وجود دارد که بر اساس آن فرد خاطی مشخص می‌شود.
یک سری قوانین کلی در صحنه‌های تصادف وجود دارد که با دانستن آنها می‌توان تا حدی راننده خاطی را تشخیص داد:

 • خواب آلود بودن راننده
 • عدم رعایت حق تقدم
 • سبقت و سرعت غیر مجاز
 • تصادف از پشت
 • برخورد ماشین با عابر پیاده

در حالت کلی، در صورتی که یکی از موارد بالا در صحنه تصادف وجود داشته باشد می‌توان مقصر تصادف رانندگی را با احتمال زیادی حدس زد.

چگونه از پرداخت خسارت نقدی جلوگیری کنیم

اگر از ابتدای این مقاله همراه ما بوده باشید، متوجه شده‌اید که درصد بالایی از ماشین‌هایی که در خیابان‌ها در حال حرکت‌اند، گران قیمت بوده و به عنوان خودروی متعارف تعریف نمی‌شوند. بر این اساس، اگر شما با یکی از این ماشین‌ها تصادف شدیدی کنید، احتمالاً خسارت وارده بیش از سقف خسارت بیمه شخص ثالث می‌شود.
اگر می‌خواهید در چنین تصادفاتی مجبور به پرداخت باقیمانده خسارت از جیبتان نشوید، دو راه پیش روی شما است. اول استفاده همزمان از بیمه بدنه و شخص ثالث و دوم تهیه بیمه مازاد شخص ثالث. اگر تصادفی با خودروی متعارف رخ دهد هم تمام خسارت را بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد کرد. اگر بعد خواندن این مطلب به فکر خرید بیمه بدنه افتاده‌اید، می‌توانید آن را به صورت آنلاین از بیمه دات کام تهیه نمایید.

 • + خودروی متعارف چیست؟
 • + خودروی نامتعارف چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رضا ب
24 مرداد 1402

سلام خودروی ال۹۰ مدل ۱۳۹۱ دارم تصادف کردم و مقصر شدم. بیمه بدنه به ارزش ۲۵۰ م داشتم.گلگیر راست درب راست ،شاسی ،کاپوت و ستون ها ،رادیاتورماشین و رادیاتورکولر، چراغ جلو،سپر ،دیاق و خیلی چیزهای دیگه رو خریدم جمعا ۴۵ میلیون فاکتور داشتم. هزینه صافکار ۲۵م هزینه رنگ ۲۵ م هزینه تعمیر موتورو..۱۰ م جمعا ۱۰۵ میلیون خرج کردم . مبلغ ۶۲ م بحسابم از سوی بیمه واریز شد. لطفا کارشناسی کنید اعتراض بزنم. خودشان می گویند خوب براتون نوشتیم.

  person
  نویسنده بیمه
  25 مرداد 1402

  سلام. مبلغ واریز شده با توجه به کسر فرانشیز و هزینه های دیگر است. می توانید اعتراض کنید اما کارشناسان بیمه این موضوع را برای شما تایید کرده اند. در خسارات بدنی خودرو کارشناس همان بیمه باید تایید کند میزان خسارت را.

person
رضا
03 مرداد 1402

سلام عرض ادب من تصادف کردم مبلغ خسارت هم ۵۰۰ تومان شده این مبلغ چقدر از تخفیف بیمه من کم میکنه ممنون از راهنماییتون

  person
  نویسنده بیمه
  03 مرداد 1402

  سلام. باید به بیمه خود مراجعه کنید.

person
ابوالفضل ایزدان
28 خرداد 1402

سلام اگر در تصادفی که من مقصرن ولی ماشینی که مقصر نیست سر سرنشین که طرف شاگرد است به شیشه خورده وشیشه شکسته البته کمربند نبسته اینجا پول شیشه با من مقصر است یا نه ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  28 خرداد 1402

  بله با شما است

person
فرهاد
30 اردیبهشت 1402

باسلام ماشین من برلیانس مدل ۹۴ که امروز حدود ۵۰۰ ملیون میارزد در محاسبه خسارت این ماشین متعارف هست یاخیر

  person
  نویسنده بیمه
  30 اردیبهشت 1402

  سلام. متعارف است.

person
محمدرضا
02 اردیبهشت 1402

سلام ،،محاسبه گرفتن خسارت تصادف چجوره ،،ازعقب زدن سپر ماشین یک ترک بزرگ برداشته،،،خسارت ومیشه تعویض سپر درخواست کرد یا هزینه تعمیر شامل میشه،،،؟؟؟🙏

  person
  نویسنده بیمه
  02 اردیبهشت 1402

  سلام. تشخیص میزان خسارت و سهم هر فرد به وسیله مامور راهنمایی و رانندگی انجام می‌شود. بدون دیدن میزان خسارت نمی‌توان هزینه را به طور کامل و دقیق محاسبه کرد.

   person
   علی
   27 اردیبهشت 1402

   سلام.با یه خودروی نامتعارف تصادفی داشتم.با اینکه سقف تعهد بیمه بنده ۱۰۰میلیون تومان است ولی بیمه به این بنده خدا ۱۲میلیون پرداخت کرده است و خرج ماشین زیان دیده مبلغ ۴۰ میلیون تومان شده است.چرا بیمه به تعهد بیمه ای خود عمل نمیکند و زیان دیده ما بقی خسارتو آزمون میخواد؟

    person
    نویسنده بیمه
    31 اردیبهشت 1402

    سلام. موضوع را از کارگزاری بیمه خود بررسی کنید.

person
Maei
20 فروردین 1402

سلام اگه نزدیک به بلوار و میدون باشیم
ماشینی از سمت چپ سبقت بگیره و از ماشین ما رد بشه اما فاصله کافی رو از ما نگرفته باشه و ماهم راهی برای فرمون گرفتن نداشه باشیم
از پشت بهش برخورد کنیم و سمت گلگیر ما به اون بخوره ، ما مقصر میشیم ؟؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. لطفا از افسر راهنمایی و رانندگی در این رابطه کمک بگیرید.

person
امیررضا
09 اسفند 1401

سلام علیکم من اسفند ماه ۹۹با یک خودروی ۲۰۶ مدل ۹۵تصادف کردم.بیمه هم بهش دادم درخواست خسارت کردن براشون ۱۳ ملیون خسارت اومد الان ایشون رفتن شکایت کردن برای پرداخت خسارت به نرخ روز میخواستم ببینم جریان چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. اگر خسارت را در همان زمان دریافت کرده باشند دیگر به ایشان نرخ روز خسارت تعلق نمی گیرد. اما با توجه به افزایش قیمت اگر خسارت را دریافت نکرده باشند مبلغ خسارت دوباره بر اساس نرخ روز محاسبه می‌شوند.

person
امير
20 بهمن 1401

با سلام وقتتون بخییر
بنده با یک کوییک تصادف کردم مقصر صددرصد شناخته شدم از بیمه شخص ثالثم استفاده کردم و مبلغ 20 تومن رو به ایشون دادن بعد مبلغ خسارت بیشتر از سقف بیمه بوده و ایشون از بیمه بدنه خودشون استفاده کردن و ما افت قیمت هم ما به ایشون پرداخت کردیم الان شرکت بیمه میگه هزینه ای که به ایشون دادیم از بیمه بدنه شما باید برگردونین به بیمه میخواستم ببینم درسته ایا این حرفشون

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. باید از قوانین بیمه مربوطه سوال بفرمایید. ممکن است سقف پوشش ها متفاوت باشد.

person
امیر
20 بهمن 1401

با سلام وقتتون بخییر
بنده با یک کوییک تصادف کردم مقصر صددرصد شناخته شدم از بیمه شخص ثالثم استفاده کردم و مبلغ 20 تومن رو به ایشون دادن بعد مبلغ خسارت بیشتر از سقف بیمه بوده و ایشون از بیمه بدنه خودشون استفاده کردن و ما افت قیمت هم ما به ایشون پرداخت کردیم الان شرکت بیمه میگه هزینه ای که به ایشون دادیم از بیمه بدنه شما باید برگردونین به بیمه میخواستم ببینم درسته ایا این حرفشون

person
Salehi
19 بهمن 1401

سلام تصادف با ۲۰۶ سال ۱۴۰۱گلگیر جلو باید تعویض شودخسارت چقدر میشه ؟؟ دوتا سه درصد یعنی چقدر؟

person
علی
01 بهمن 1401

سلام من با یک نیسان پیکاپ مدل پایین تصادف کردم ماشین متعارف حساب میشه یا نا متعارف واینکه بیمه ماشین من سقف ۲۰ تومن و فقط جواب میده هزینه های که خرج ماشین کرده دو برابر ماشین دنا حساب کرده برا من فرستاده من چکار کنم باید پول طرف و من بدم ؟ با تشکر

  person
  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1401

  سلام بستگی به قیمت به روز آن دارد. اگر شکایت کند، بله می تواند.

person
علی…
18 دی 1401

من تصادف کردم و مقصر نیستم الانم ماشینم مچاله شده قابل حرکت نیست. برای تعیین خسارت باید بیمه طرف مقابل برم یا دفترخدمات قضایی شکایت کنم. ماشینمم کلا نابود شده خسارتشم حتما سنگینه .بیمه طرفم کمه 20 میلیونه و من بقیشو چطوری باید بگیرم ازش.
ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  18 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  به واحد خسارت شرکت بیمه ای مراجعه نمایید که از آن بیمه خودروی خود را تهیه کرده اید

person
میلاد
08 دی 1401

سلام من ماشین رو پارک کرده بودم یه نیسان زده بهش و در رفته رفتم پیداش کردم و شکایت کردم حالا میگه 0بیا بریم برات درست کنم و پول افت قیمت و خوابه ماشینمو نمیده کارشناس هنوز نمی دونم چقدر برام میزنه نظر شما چیه

  person
  نویسنده بیمه
  09 دی 1401

  سلام میلاد عزیز
  شما خسارت جانی و مالی خود را از واحد خسارت شرکت بیمه خود پیگیری نمایید. با تشکر

person
امیدی
23 آذر 1401

متاسفانه یک وبلاگ دیگه نوشته بود بعد از پرداخت تفاوت خسارت توسط بیمه بدنه ، شرکت بیمه اون مبلغ که پرداخت کرده رو بازپرداخت میکنه از مقصر بیمه بدنه ایشان هم ایران هست.
سوال دیگه ام اینکه از ۱۷۰م خسارت ۳۰م از بیمه ثالث پرداخت شده و از ۱۴۰م مابقی بیمه بدنه ۱۰۰م پرداخت کرده باقی رو بابت فرانشیز و استهلاک و حادثه و… کم کرده . میتونن از لحاظ قانونی این ۴۰م هم مطالبه کنن؟
خیلی ممنونم بابت راهنماییتون🙏

  person
  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام متاسفانه این موارد اطلاعات دقیقی وجود ندارد و کارشناس خسارت هر شرکت جواب متفاوتی می دهد. بهتر است که از کارشناس خسارت شعبه مورد نظر بپرسید.

person
امیدی
21 آذر 1401

درود بنده امیدی هستم ۱۸ آبان کامنت گذاشتم پاسخ دادین کدام فرمول؟. فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر
من راننده مقصر هستم مطمئنا افت قیمت رو باید بنده پرداخت کنم
کارشناس ۱۷۰م خسارت زیاندیده رو براورد کرده که از بیمه شخص ثالث بنده ۳۰م و از بیمه بدنه خودش ۱۰۰م دریافت کرده الان چندتا سوال پیش اومده برام یکی اینکه ۱۰۰م که بیمه بدنه اش پرداخت کرده رو قراره من بازپرداخت کنم؟جمعا ۱۳۰م خسارت گرفته تکلیف ۴۰م مابغی خسارت چیه اونم من باید پرداخت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام خیر بازپرداختی برای شما وجود ندارد (براساس گفته های شرکت های بیمه) اما ایشان میتوانند با شکایت از شما افت قیمت را بگیرند.

person
هوشنگ
03 آذر 1401

سلام
من تصادف داشتم مقصر شدم سقف بیمه من ۸۰ میلیون تومانه
به تشخیص کروکی افسر و کارشناس بیمه ۱۹ تومن به ایشون پرداخت شده توسط بیمه ایران پس از مدتی ایشون مدعی شدن ۳۰ تومن خرج ماشینشون شده و از من طلب کرده و الان هم شکایت کرده به شورای حل اختلاف الان کاری میتونه بکنه یا نه ؟
ممنون میشم سریع جواب بدید

  person
  کارشناس بیمه
  05 آذر 1401

  سلام در خصوص افت قیمت می توانند اقدام کنند. اما به هر حال، بهتر است که با یک وکیل مشورت کنید.

person
نظر کارشناسان بیمه
02 آذر 1401

سلام ببخشید ماشین پسرم پژو405 لاستیک ترکیده خورده به ماشین ب ام.و…و1 11 که پارک بودن پسرم مقصر شناخته شده با اینکه لاستیک ترکیده الان بیمه خسارت 3 ماشین چطور میشه؟ به ضررپسرم میشه یا بیمه میده بیمه ماشین پسرم 50 ملیون تومان لطفا نظرخودرابگیددرضمن ب ام و….هم جلو هم پشت 1 11 پشت. …آسیب دیده ماشین خودش کلا جلو خراب

  person
  کارشناس بیمه
  03 آذر 1401

  سلام موارد مربوط به خسارات را باید از خود شرکت بیمه بپرسید.

  person
  امیدی
  18 آذر 1401

  فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر
  من راننده مقصر هستم مطمئنا افت قیمت رو باید بنده پرداخت کنم
  کارشناس ۱۷۰م خسارت زیاندیده رو براورد کرده که از بیمه شخص ثالث بنده ۳۰م و از بیمه بدنه خودش ۱۰۰م دریافت کرده الان چندتا سوال پیش اومده برام یکی اینکه ۱۰۰م که بیمه بدنه اش پرداخت کرده رو قراره من بازپرداخت کنم؟جمعا ۱۳۰م خسارت گرفته تکلیف ۴۰م مابغی خسارت چیه اونم من باید پرداخت کنم؟

person
امیدی
18 آبان 1401

درود وقتتون بخیر
اسفند ماه تصادف کردم با کیا سراتو فکر کنم حدودا ۸۰۰میلیون قیمتش هست
کارشناس ۱۷۰م خسارت براورد کرده و ۳۵م افت قیمت
سقف بیمه ثالث من ۳۰م بوده که دریافت کرده و برای مابقی شکایت کرده حدودا ۱۰۰م هم از بیمه بدنه اش دریافت کرده
خواستم بدونم این فرمولی که ذکر کردید در قانون نوشته شده؟ میتونم در دادگاه ازش استفاده کنم؟اگه موردی نداره ممنون میشم ماده و تبصره و .. رو بهم اطلاع بدین

  person
  کارشناس بیمه
  18 آبان 1401

  سلام کدام فرمول؟ آن برای چیز دیگری است. البته ایشان می توانند افت قیمت را از شمابگیرند.

person
حسام شهریاری
17 مهر 1401

سلام من به یه رنو ساندرو زدم دیروز، الان این ماشین متعارف حساب میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام باید قیمتش را بررسی کنید.

person
آرمان
12 شهریور 1401

سلام مادر من در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۹ در جاده شمال تصادف کرده خواهرم با سن ۱۷ سالگی توی ماشین بوده و مهره ۴و۵ شکسته پای چپ شکسته بینیشم ضرب شدید دیده و مهره ۴ و ۵ کمرش رو باید عمل کنه میخواستم بدونم با اینکه الان توی ماه حرام هستیم بیمه چند درصد اون ۸۰۰ ملیون که توی ماه حرام دیه کامل است رو با این جراحات پرداخت میکنه؟ بعد چون سنش قانونی نشده پدرم که ولی میشه باید از مادرم شکایت کنه برای گرفتن دیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، میزان خسارت بر اساس مقدار دیه است که اول از همه پزشکی قانونی باید تعیین کند. در خصوص سوال دوم هم باید از کارشناس واحد خسارت بپرسید.

person
مسعود
04 شهریور 1401

من با یک ماشین هیوندا توسان ۲۰۱۲ تصادف کردم و مقصر من شناخته شدم صد در صد حالا راننده توسان رفته فاکتور خرجی ماشین آورده مبلغ ۶۰۰ میلیون حالا کارشناس قیمت خودرو رو رو ۳۲۰ تومان برآورد کرده ولی میزان خسارت که من باید پر اخت کنم به راننده توسان ۲۱۵ میلیون تومان می باشد بنده حساب کردم تمام لوازم که یک ماشین دنا که معادل خسارت وارده به ماشین توسان می باشد بالغ بر ۳۰ میلیون تومان هم نمی شود چرا کارشناس اینقدر مبلغ برآورد کرده

  person
  کارشناس بیمه
  04 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، خودروی طرف مقابل شما نامتعارف بوده و ایشان می توانند از بیمه بدنه خودشان هم استفاده کنند. حال برای سوال سوال باید از همان کارشناس بپرسید.

person
م ک
04 مرداد 1401

با سلام و تحیات
بنده یه خودرو تیبا دارم که برج ۷ /۱۴۰۰ اونو بیمه شخص ثالث کردم… دوم فروردین ماه امسال با یه همراه چپ کردم
الان بیمه دیه سرنشین رو یوم الادا پرداخت کرده ولی برای من میگه شما طبق تعهدات سال قبل باید پرداخت بشه چون الحاقیه بیمه نگرفتین … حالا سوال من اینه که این کارشون قانونیه یا نه
اینم بگم که سقف تعهدات بیمه من سال گذشته ۴۸۰ م بوده ولی کل خسارت هر دو نفر ما شده ۲۱ درصد

  person
  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام اصولا الحاقیه نمی گیرند؛ با دفتر مرکزی خود بیمه تماس بگیرید.

person
مهنوش وکیلی
30 خرداد 1401

ماشین 300 میلیونی متعارفه یا نامتعارف

  person
  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، امسال متعارف حساب می شود.

person
همدانی
30 خرداد 1401

چرا اخه ماشینی که من خریدم 100 میلیون حالا شده 400 میلیون من باید بیمه بدنه بگیرم و ازش بقیه خساراتش جبران بشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، این قانونی است که دولت وضع کرده است.

person
مهدی
14 فروردین 1401

سلام. اگر سپر عقب ماشین در تصادف آسیب جزئی ببیند،اما سپر عقب ماشین قبلا در تصادفی دیگر آسیب جدی دیده باشد..تعیین خسارت مربوط به همون قسمتی که آسیب دیده در تصادف جدید در نظر میگیره یا نه؟؟؟
چون من با ماشین جلویی تصادف آرامی کردم…ولی سپر ماشین جلویی قبلا آسیب دیده بود.. میخام ببینم در تعیین خسارت لحاظ میشه که قبلا آسیب دیده..

  person
  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، آن بخش دیگر قبلا آسیب دیده است و به شما ارتباطی ندارد. به هرحال باید مراقب باشید که شخص نخواهد خسارت آن ها را هم از شما بگیرد.

   person
   پویا
   13 مهر 1401

   باسلام.موترسیکلتی به پشت ماشین بنده زده ماشین منم کارت طلایی وبیمه بدنه داردآیابیمه بدنه
   به ماشینی که غیرمقصرباشد تعلق می‌گیرد باسپاس

    person
    کارشناس بیمه
    14 مهر 1401

    سلام اصولا باید از آن شخص دریافت کنید. بعضی شرکت ها قبول نمی کنند.

person
مهدی
28 اسفند 1400

مشاوره دارید؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام سوالی داشتید می توانید در بخش کامنت بنویسید. اگر سوال مرتبط با حوزه کاری بیمه دات کام بود، کارشناسان جواب خواهند داد.

person
حسن نجفی
29 دی 1400

سلام آیا این مطالب فقط شامل خودرو سواری هس یا ماشین سنگین از جمله کامیون هم شامل میشه

  person
  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خودروهای سنگین قوانین مخصوص به خود را دارند.

person
علی محمدی کارشناس رسمی داداگستری در امور بیمه
12 دی 1400

با سلام
مطالب خیلی پرمغز و درست و حسابی هست

  person
  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  از توجه شما بسیار سپاسگزاریم

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید