18 آبان 1400

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

در خیابان‌‎های شهر خیلی بیشتر از سابق، ماشین‎‌های خارجی می‎بینیم. شرکت‎‌های هیوندای، بنز، کیا، چری و… از جمله برندهای محبوب هستند که وارادات خوبی به ایران دارند. اکثریت این خودروها گران ‎قیمت می‌باشند. از طرف دیگر، اگر به آمار تصادفات رانندگی توجه کنیم به وضعیت اسفناک جاده‎‌ها و فرهنگ رانندگی در کشور پی می‎بریم. حال این دغدغه پیش می‎‌آید که در صورت تصادف با این خودروها، آیا بیمه شخص ثالث خسارت آن را می‎پردازد؟ این بیمه چه مقدار از خسارت را پوشش می‎دهد؟ برای پاسخ به این پرسش‎‌ها ابتدا لازم است خودروی متعارف را تعریف کنیم. با ما همراه باشید.

خودروی متعارف چیست؟

در سال ۱۳۹۵، قانونی مبنی بر تقسیم‌‎بندی خودروهای داخل کشور به دو دسته خودروهای متعارف و نامتعارف تصویب شد. معیارها و شرایطی در قانون جدید لحاظ شد. این معیارها، نشان می‌‎دهد چه میزان از خسارت‎‌های وارده به خودرهای خارجی و گران قیمت به عهده راننده مقصر است.

 

ماشینی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود

اتومبیلی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون تومان باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود.

این تعاریف برای تعیین میزان خسارت در بیمه شخص ثالث توسط شورای عالی بیمه مرکزی تنظیم شد. این شورا در راستای اجرای ماده هفده قانون تاسیس بیمه مركزی ایران و بیمه‌گری این تمایز را تصویب کرد.

 

ماده 1 دستورالعمل خودروی متعارف

گران‌‎ترین خودروی متعارف، خودرویی است که در زمان وقوع تصادف ارزشی برابر یا کمتر از سقف تعهدات جانی یا نصف دیه فرد بالغ در ماه حرام داشته باشد. نرخ دیه سالانه، توسط قوه قضاییه مشخص می‌شود. بیمه مرکزی نیز بر مبنای نرخ دیه، سالانه سقف تعهدات مالی و جانی بیمه شخص ثالث را تعیین می‎کند.

ارزش خودروی معمولی در سال ۱۴۰1

بیمه مرکزی، ارزش خودروی متعارف را در سال 1401، کمتر یا برابر 400 میلیون تومان تعیین کرده است. البته معیار ارزش خودرو، نظر ارزیاب خسارت بیمه یا کارشناس دادگستری نیز در تعیین خسارت دخیل است.

 

ماده 2 دستورالعمل خودروی متعارف

شرکت بیمه، موظف است میزان تعهد راننده خاطی را بر اساس فرمول زیر محاسبه کند. البته بایستی سقف تعهدات مالی بیمه‌نامه شخص ثالث نسبت به پرداخت خسارت خودرو نامتعارف زیان دیده را رعایت کند. سقف تعهدات مالی بیمه‎‌نامه، تعهدات قانونی و مازاد مالی را در برمی‎گیرد.

فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر

برای محاسبه میزان تعهد راننده مقصر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

میزان تعهد راننده مقصر= نصف دیه فرد بالغ (در ماه حرام)/ارزش خودرو میزان خسارت

ماده ۳ دستورالعمل خودروی متعارف

ارزیاب خسارت، موظف است مفاد این دستورالعمل در خصوص نحوه محاسبه میزان تعهد مسبب حادثه را رعایت کند.

ماده 4 دستورالعمل خودروی متعارف

رعایت این دستورالعمل برای بیمه‌نامه‌هایی كه بعد از لازم‌الاجرا شدن قانون صادر شوند، الزامی است. البته به شرطی که خسارت آن پرداخت نشده باشد.

نحوه پرداخت خسارت خودروی متعارف

مطابق قوانین بیمه، خسارت خودروهای متعارف به صورت کامل پرداخت می‌شود. در بازار خودرو، ارزش پژو 207 صندوق‎دار دنده‌ای تقریبا ۳۲۰ میلیون تومان در آبان ۱۴۰۰ است. این خودرو می‌تواند به عنوان یک خودروی متعارف(ماشین معمولی) دارای بالاترین قیمت در نظر گرفته شود.

تصادف دو خودروی متعارف

در تصادف دو خودروی متعارف، تمام خسارت توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر، پرداخت می‌شود. البته باید میزان خسارت وارده از حداقل سقف تعهد مالی بیمه‌نامه ثالث، کمتر باشد. یعنی میزان خسارت این اتومبیل باید در سال ۱۴۰۰ از حداقل تعهد مالی بیمه یعنی ۱۶ میلیون تومان کمتر باشد؛ در غیر این صورت، باقی خسارت باید با بیمه بدنه خودروی مقصر پرداخت شود.

 

تصادف خودروی متعارف با خودروی نامتعارف

اگر در تصادف تیبا با تیگو7، آینه بغل تیگو 7 بشکند و راننده تیبا مقصر شناخته شود:

 1. میزان خسارتی که مقصر با بیمه شخص ثالث خود به راننده تیگو 7 باید بپردازد، معادل ارزش آینه بغل گران‌ترین خودروی متعارف در سال ۱۴۰۰ است. در این مقاله، پژو 207 را به عنوان گران‎ترین خودروی متعارف در نظر گرفتیم. با فرض مبلغ 2 میلیون چهارصد هزار تومان آینه بغل این خودرو، میزان خسارتی که بیمه شخص ثالث تیبا به مالک خودرو تیگو 7 پرداخت می‌کند، 2 میلیون چهارصد هزار تومان خواهد بود. الباقی خسارت با بیمه شخص ثالث تیبا قابل پرداخت نیست.
 2. مابقی خسارت را راننده خودروی نامتعارف باید با بیمه بدنه خود جبران نماید. لزوم داشتن بیمه بدنه اینجور مواقع روشن می‎شود.

خودروی نامتعارف چیست؟

خودرویی است که در زمان وقوع تصادف، ارزشی بیشتر از سقف تعهدات جانی یا نصف دیه فرد بالغ در ماه حرام داشته باشد. تعیین ارزش روز خودرو به عهده ارزیابان خسارت، كارشناسان ارزیابی خسارت، شركت‌های بیمه و یا كارشناسان رسمی دادگستری است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خسارت خودرو نامتعارف به اینجا مراجعه کنید.

 بیمه بدنه

در این مقاله از مفهوم خودروی متعارف در قراردادهای بیمه شخص ثالث گفتیم. در ادامه مثال‌هایی بیان شد که ثابت می‌کرد میزان خسارت پرداختی بیمه شخص ثالث برای پوشش هزینه‌های تصادف کافی نیست. ما به شما خرید بیمه بدنه را پیشنهاد می‌دهیم. اگر برای خرید این بیمه‌نامه به راهنمایی یا مشاوره نیاز دارید، کارشناس‌های ما در بیمه دات کام آماده پاسخگویی به پرسش‎های شما عزیزان هستند. شما می‌توانید پرسش‌های خود را در قالب کامنت انتهای همین مطلب بنویسید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
02 خرداد 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه ماشین مدل پایین؛ خودرو مدل پایین که بیمه بدنه نمی شود!

صفر تا صد بیمه بدنه ماشین مدل پایین را در این مقاله مطالعه کنید.

09 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه

پوشش‌ بیمه بدنه چیست؟ لیست کامل پوشش‌ های بیمه بدنه اصلی و اضافی

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

08 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه

افت قیمت خودرو و تاثیر آن در تعیین خسارت بیمه بدنه

راهنمای کامل افت قیمت خودرو: دلایل، تاثیر عوامل در محاسبه افت قیمت خودرو و پوشش آن را در انواع بیمه بدنه و بیمه ثالث اتومبیل اینجا بخوانید

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

29 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو: ارزان‌ترین یا گران‌ترین بیمه؟ کدام بیمه ماشین را بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی باید داشته باشد؟ آیا همیشه ارزان یا گران بودن دلیل بر بهتر بودن بیمه است؟ برای آگاهی از ویژگی‌های بهترین بیمه ماشین این مقاله را از دست ندهید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی محمدی کارشناس رسمی داداگستری در امور بیمه
12 دی 1400

با سلام
مطالب خیلی پرمغز و درست و حسابی هست

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  از توجه شما بسیار سپاسگزاریم

حسن نجفی
29 دی 1400

سلام آیا این مطالب فقط شامل خودرو سواری هس یا ماشین سنگین از جمله کامیون هم شامل میشه

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خودروهای سنگین قوانین مخصوص به خود را دارند.

مهدی
28 اسفند 1400

مشاوره دارید؟؟

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام سوالی داشتید می توانید در بخش کامنت بنویسید. اگر سوال مرتبط با حوزه کاری بیمه دات کام بود، کارشناسان جواب خواهند داد.

مهدی
14 فروردین 1401

سلام. اگر سپر عقب ماشین در تصادف آسیب جزئی ببیند،اما سپر عقب ماشین قبلا در تصادفی دیگر آسیب جدی دیده باشد..تعیین خسارت مربوط به همون قسمتی که آسیب دیده در تصادف جدید در نظر میگیره یا نه؟؟؟
چون من با ماشین جلویی تصادف آرامی کردم…ولی سپر ماشین جلویی قبلا آسیب دیده بود.. میخام ببینم در تعیین خسارت لحاظ میشه که قبلا آسیب دیده..

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، آن بخش دیگر قبلا آسیب دیده است و به شما ارتباطی ندارد. به هرحال باید مراقب باشید که شخص نخواهد خسارت آن ها را هم از شما بگیرد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید