18 آذر 1401

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

این روزها در خیابان‌های شهر خیلی بیشتر از سابق ماشین‌های خارجی می‌بینیم. شرکت‌های هیوندای، بنز، کیا، چری و… از جمله برندهای محبوبی هستند که واردات خوبی به ایران داشته‌اند. با توجه به افزایش قیمت عجیب و غریب ماشین، در حال حاضر اکثریت این خودروها گران قیمت هستند. به همین خاطر حق بیمه خودروها یا باید افزایش چشم گیری پیدا می‌کرد که از توان بسیاری از مردم خارج بود، یا مثل الآن قانونی ایجاد می‌شد و ماشین‌ها به دو دسته‌ی خودروی متعارف و نا متعارف تقسیم می‌شدند.
از طرف دیگر، اگر به آمار تصادفات رانندگی توجه کنیم به وضعیت اسفناک جاده‌ها و فرهنگ رانندگی در کشور پی می‌بریم. حال این دغدغه پیش می‌آید که آیا در صورت تصادف با همه‌ی خودروها، بیمه شخص ثالث خسارت را می‌پردازد؟ این بیمه چه مقدار از خسارت را پوشش می‌دهد؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها ابتدا لازم است خودروی متعارف را تعریف کنیم. با ما همراه باشید.

خودروی متعارف چیست؟

در سال ۱۳۹۵، قانونی مبنی بر تقسیم‌بندی خودروهای موجود در کشور به دو دسته خودروهای متعارف و نامتعارف تصویب شد. معیارها و شرایطی در قانون جدید لحاظ شد که بر اساس آن، نحوه قرار گرفتن خودروها در این دو گروه مشخص شد. این معیارها، نشان می‌دهد چه میزان از خسارت‌های وارده به خودروهای خارجی و  برخی ماشین‌های گران قیمت داخلی به عهده راننده مقصر است.
این تعاریف برای تعیین میزان خسارت در بیمه شخص ثالث توسط شورای عالی بیمه مرکزی تنظیم شد. این شورا در راستای اجرای ماده 17  قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری این تمایز را تصویب کرد.
ماشینی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود
اتومبیلی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون تومان باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود.

نحوه تشخیص خودروی متعارف چگونه است؟

بر اساس قانون بیمه مرکزی، گران‌ترین خودروی متعارف، خودرویی است که در زمان وقوع تصادف ارزشی برابر یا کمتر از سقف تعهدات جانی، یا نصف دیه فرد بالغ در ماه حرام داشته باشد. با توجه به اینکه نرخ دیه سالانه توسط قوه قضاییه مشخص می‌شود، این عدد برای هر سال با سال پیش متفاوت است. بیمه مرکزی نیز بر مبنای نرخ دیه، سالانه سقف تعهدات مالی و جانی بیمه شخص ثالث را تعیین می‎کند تا بتواند بهترین پوشش را ارائه دهد.

ارزش خودروی متعارف در سال ۱۴۰۱

بعد از اعلام نرخ دیه تعیین شده برای مرد مسلمان در ماه حرام از سوی قوه قضاییه کشور، بیمه مرکزی ارزش خودروی متعارف را در سال ۱۴۰۱، کمتر یا برابر ۴۰۰ میلیون تومان تعیین کرده است. این عدد نصف دیه کامل مرد در ماه حرام برای سال 1401 یعنی 800 میلیون تومان است. البته معیار ارزش خودرو، به نظر ارزیاب خسارت بیمه یا کارشناس دادگستری نیز بستگی دارد که در تعیین خسارت دخیل است.

راننده مقصر تا چه میزان باید خسارت خودروی نامتعارف را پرداخت کند؟

همان‌طور که گفته شد، برای تعیین خسارت خودروهای گران‌تر از نصف دیه مرد در ماه حرام، شرکت بیمه موظف است میزان تعهد راننده خاطی را بر اساس فرمول زیر محاسبه کند. البته بایستی سقف تعهدات مالی بیمه‌نامه شخص ثالث جهت پرداخت خسارت خودروی نامتعارف زیان دیده رعایت شود. سقف تعهدات مالی بیمه‎‌نامه، تعهدات قانونی و مازاد مالی را در برمی‎گیرد.

فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر

فرمول محاسبه خسارت خودروهای غیر متعارف جهت تعیین میزان تعهد راننده مقصر به روش زیر بدست می‌آید:
میزان تعهد راننده مقصر = (میزان خسارت مالی وارد شده به خودروی نامتعارف ×  قیمت روز گرانترین خودروی متعارف) ÷ قیمت خودروی نامتعارف زیان دیده
با توجه به فرمول بالا، میزان تعهد راننده مقصر برابر با میزان خسارت مالی وارد شده به خودروی نامتعارف ضربدر قیمت روز گران‌ترین خودروی متعارف، در مجموع تقسیم بر قیمت خودروی نامتعارف زیان‌دیده است.

استعلام بیمه بدنه

بیایید با یک مثال این موضوع را بهتر درک کنیم. تصور کنید قیمت یک خودروی نا متعارف 5 میلیارد تومان است. اگر این ماشین در تصادفی 500 میلیون تومان آسیب دیده باشد خسارت وارد شده به آن 50 میلیون باشد، راننده مقصر چه میزان از این عدد را باید پرداخت کند؟ اگر گران‌ترین خودروی متعارف 400 میلیون قیمت داشته باشد، طبق فرمول خودرو نامتعارف حداکثر میزان تعهد مقصر در این تصادف برابر است با:
تومان 4,000,000 = 5,000,000,000 / (50,000,000 × 400,000,000)

مطالعه مقاله تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه پیشنهاد می‌شود.

خسارت تصادف دو خودروی متعارف چگونه پرداخت می‌شود؟

در تصادف دو خودروی متعارف، تمام خسارت توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر، پرداخت می‌شود. البته باید میزان خسارت وارده از حداقل سقف تعهد مالی بیمه‌نامه ثالث، کمتر باشد. یعنی میزان خسارت این اتومبیل باید در سال ۱۴۰۱ از حداقل تعهد مالی بیمه یعنی ۲۰ میلیون تومان کمتر باشد؛ در غیر این صورت، باقی خسارت یا باید با بیمه مازاد شخص ثالث پرداخت شود، یا با بیمه بدنه خودروی مقصر.
در بازار سال 1401، ارزش خودروهایی مانند پراید، کوئیک، پرشیا، سمند، دنا تیپ 1، 405، 207 دنده‌ای و رانا زیر قیمت نصف دیه مرد در ماه حرام یعنی 400 میلیون تومان است. مطابق قوانین بیمه شخص ثالث، خسارت خودروهای متعارف به صورت کامل پرداخت می‌شود. پژو 207 دنده‌ای و دنا تیپ 1 می‌توانند به عنوان خودروهای متعارف (ماشین معمولی) با بالاترین قیمت در نظر گرفته شوند.

تصادف خودروی متعارف با خودروی نامتعارف

نحوه محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث در تصادف یک خودروی متعارف با خودروی گران قیمت به این شکل است که بخش آسیب دیده ماشین نامتعارف با بخش مشابه در گران‌ترین ماشین زیر قیمت نصف دیه مرد در ماه حرام مقایسه می‌شود. در این فرآیند خسارت بر اساس گران‌ترین خودروی متعارف پرداخت می‌شود.
به عنوان مثال در تصادف تیبا (خودروی متعارف) با تیگو ۷ (خودروی نامتعارف)، اگر آینه بغل تیگو ۷ بشکند و راننده تیبا مقصر شناخته شود، میزان خسارتی که مقصر با بیمه شخص ثالث خود به راننده تیگو ۷ باید بپردازد، معادل ارزش آینه بغل گران‌ترین خودروی متعارف در سال ۱۴۰۱ است.
در این مقاله، پژو ۲۰۷ دنده ای و دنا پلاس تیپ 1 را به عنوان گران‎ترین خودرو های متعارف در نظر گرفتیم. با فرض مبلغ ۲ میلیون چهارصد هزار تومان آینه بغل این خودروها، میزان خسارتی که بیمه شخص ثالث تیبا به مالک خودرو تیگو ۷ پرداخت می‌کند، ۲ میلیون و چهارصد هزار تومان خواهد بود. الباقی خسارت با بیمه شخص ثالث تیبا قابل پرداخت نیست.
مابقی خسارت را راننده خودروی نامتعارف باید با بیمه بدنه خود جبران نماید. لزوم داشتن بیمه بدنه اینجور مواقع مشخص می‎شود زیرا در این حالت، چنین قابلیتی کاربرد زیادی دارد.

نحوه تعیین مقصر تصادفات رانندگی

همیشه در صحنه تصادف، افسر راهنمایی و رانندگی مقصر حادثه را تعیین می‌کند. اما پیش از اینکه افسر به محل حادثه برسد، دانستن اینکه چه کسی در حادثه رخ داده مقصر است می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. نکات ریز و حالات مختلفی وجود دارد که بر اساس آن فرد خاطی مشخص می‌شود.
یک سری قوانین کلی در صحنه‌های تصادف وجود دارد که با دانستن آنها می‌توان تا حدی راننده خاطی را تشخیص داد:

 • خواب آلود بودن راننده
 • عدم رعایت حق تقدم
 • سبقت و سرعت غیر مجاز
 • تصادف از پشت
 • برخورد ماشین با عابر پیاده

در حالت کلی، در صورتی که یکی از موارد بالا در صحنه تصادف وجود داشته باشد می‌توان مقصر تصادف رانندگی را با احتمال زیادی حدس زد.

چگونه از پرداخت خسارت نقدی جلوگیری کنیم

اگر از ابتدای این مقاله همراه ما بوده باشید، متوجه شده‌اید که درصد بالایی از ماشین‌هایی که در خیابان‌ها در حال حرکت‌اند، گران قیمت بوده و به عنوان خودروی متعارف تعریف نمی‌شوند. بر این اساس، اگر شما با یکی از این ماشین‌ها تصادف شدیدی کنید، احتمالاً خسارت وارده بیش از سقف خسارت بیمه شخص ثالث می‌شود.
اگر می‌خواهید در چنین تصادفاتی مجبور به پرداخت باقیمانده خسارت از جیبتان نشوید، دو راه پیش روی شما است. اول استفاده همزمان از بیمه بدنه و شخص ثالث و دوم تهیه بیمه مازاد شخص ثالث. اگر تصادفی با خودروی متعارف رخ دهد هم تمام خسارت را بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد کرد. اگر بعد خواندن این مطلب به فکر خرید بیمه بدنه افتاده‌اید، می‌توانید آن را به صورت آنلاین از بیمه دات کام تهیه نمایید.

 • + خودروی متعارف چیست؟
 • + خودروی نامتعارف چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

چگونه برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

معمولاً بعد تصادف، دو طرف حادثه به این فکر می‌کنند که امکان دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو وجود دارد یا خیر؟ برای پیدا کردن پاسخ، این مقاله را بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه بدنه

سقف جبران خسارت بیمه بدنه با کروکی در سال 1401 چقدر است و چه شرایطی دارد؟

خسارت بیمه بدنه با کروکی و بدون کروکی تا چه میزان هزینه‌ها را جبران می‌کند؟ چرا کروکی لازم است؟ برای گرفتن پاسخ چنین سوالاتی، این مقاله را از دست ندهید.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

04 بهمن 1401 / بیمه بدنه

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه: یکی از بهترین پوشش‌های بیمه بدنه را بشناسید

جبران خسارات پیش بینی نشده، مثل میخ کشی روی سطح اتومبیل با بیمه بدنه و پوشش‌های آضافی آن.

04 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

محاسبه خسارت خواب خودرو + نحوه دریافت سریع

قانون خسارت خواب خودرو چیست؟ آیا در بیمه خودرو (بیمه ثالث و بیمه بدنه) خسارت خواب خودرو پوشش داده شده است؟ راهنمای دریافت این خسارت را در بیمه دات کام بخوانید!

03 بهمن 1401 / بیمه بدنه

بعد از سرقت پلاک خودرو، چه اقدامات قانونی باید انجام دهیم

اگر پلاک خودرو شما دزدیده شده‌است و نمی‌دانید چه اقدامی باید انجام دهید، این مقاله برای شما نوشته شده‌است!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی محمدی کارشناس رسمی داداگستری در امور بیمه
12 دی 1400

با سلام
مطالب خیلی پرمغز و درست و حسابی هست

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  از توجه شما بسیار سپاسگزاریم

حسن نجفی
29 دی 1400

سلام آیا این مطالب فقط شامل خودرو سواری هس یا ماشین سنگین از جمله کامیون هم شامل میشه

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خودروهای سنگین قوانین مخصوص به خود را دارند.

مهدی
28 اسفند 1400

مشاوره دارید؟؟

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام سوالی داشتید می توانید در بخش کامنت بنویسید. اگر سوال مرتبط با حوزه کاری بیمه دات کام بود، کارشناسان جواب خواهند داد.

مهدی
14 فروردین 1401

سلام. اگر سپر عقب ماشین در تصادف آسیب جزئی ببیند،اما سپر عقب ماشین قبلا در تصادفی دیگر آسیب جدی دیده باشد..تعیین خسارت مربوط به همون قسمتی که آسیب دیده در تصادف جدید در نظر میگیره یا نه؟؟؟
چون من با ماشین جلویی تصادف آرامی کردم…ولی سپر ماشین جلویی قبلا آسیب دیده بود.. میخام ببینم در تعیین خسارت لحاظ میشه که قبلا آسیب دیده..

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، آن بخش دیگر قبلا آسیب دیده است و به شما ارتباطی ندارد. به هرحال باید مراقب باشید که شخص نخواهد خسارت آن ها را هم از شما بگیرد.

   پویا
   13 مهر 1401

   باسلام.موترسیکلتی به پشت ماشین بنده زده ماشین منم کارت طلایی وبیمه بدنه داردآیابیمه بدنه
   به ماشینی که غیرمقصرباشد تعلق می‌گیرد باسپاس

    کارشناس بیمه
    14 مهر 1401

    سلام اصولا باید از آن شخص دریافت کنید. بعضی شرکت ها قبول نمی کنند.

همدانی
30 خرداد 1401

چرا اخه ماشینی که من خریدم 100 میلیون حالا شده 400 میلیون من باید بیمه بدنه بگیرم و ازش بقیه خساراتش جبران بشه؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، این قانونی است که دولت وضع کرده است.

مهنوش وکیلی
30 خرداد 1401

ماشین 300 میلیونی متعارفه یا نامتعارف

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، امسال متعارف حساب می شود.

م ک
04 مرداد 1401

با سلام و تحیات
بنده یه خودرو تیبا دارم که برج ۷ /۱۴۰۰ اونو بیمه شخص ثالث کردم… دوم فروردین ماه امسال با یه همراه چپ کردم
الان بیمه دیه سرنشین رو یوم الادا پرداخت کرده ولی برای من میگه شما طبق تعهدات سال قبل باید پرداخت بشه چون الحاقیه بیمه نگرفتین … حالا سوال من اینه که این کارشون قانونیه یا نه
اینم بگم که سقف تعهدات بیمه من سال گذشته ۴۸۰ م بوده ولی کل خسارت هر دو نفر ما شده ۲۱ درصد

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام اصولا الحاقیه نمی گیرند؛ با دفتر مرکزی خود بیمه تماس بگیرید.

مسعود
04 شهریور 1401

من با یک ماشین هیوندا توسان ۲۰۱۲ تصادف کردم و مقصر من شناخته شدم صد در صد حالا راننده توسان رفته فاکتور خرجی ماشین آورده مبلغ ۶۰۰ میلیون حالا کارشناس قیمت خودرو رو رو ۳۲۰ تومان برآورد کرده ولی میزان خسارت که من باید پر اخت کنم به راننده توسان ۲۱۵ میلیون تومان می باشد بنده حساب کردم تمام لوازم که یک ماشین دنا که معادل خسارت وارده به ماشین توسان می باشد بالغ بر ۳۰ میلیون تومان هم نمی شود چرا کارشناس اینقدر مبلغ برآورد کرده

  کارشناس بیمه
  04 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، خودروی طرف مقابل شما نامتعارف بوده و ایشان می توانند از بیمه بدنه خودشان هم استفاده کنند. حال برای سوال سوال باید از همان کارشناس بپرسید.

آرمان
12 شهریور 1401

سلام مادر من در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۹ در جاده شمال تصادف کرده خواهرم با سن ۱۷ سالگی توی ماشین بوده و مهره ۴و۵ شکسته پای چپ شکسته بینیشم ضرب شدید دیده و مهره ۴ و ۵ کمرش رو باید عمل کنه میخواستم بدونم با اینکه الان توی ماه حرام هستیم بیمه چند درصد اون ۸۰۰ ملیون که توی ماه حرام دیه کامل است رو با این جراحات پرداخت میکنه؟ بعد چون سنش قانونی نشده پدرم که ولی میشه باید از مادرم شکایت کنه برای گرفتن دیه؟

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، میزان خسارت بر اساس مقدار دیه است که اول از همه پزشکی قانونی باید تعیین کند. در خصوص سوال دوم هم باید از کارشناس واحد خسارت بپرسید.

حسام شهریاری
17 مهر 1401

سلام من به یه رنو ساندرو زدم دیروز، الان این ماشین متعارف حساب میشه؟

  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام باید قیمتش را بررسی کنید.

امیدی
18 آبان 1401

درود وقتتون بخیر
اسفند ماه تصادف کردم با کیا سراتو فکر کنم حدودا ۸۰۰میلیون قیمتش هست
کارشناس ۱۷۰م خسارت براورد کرده و ۳۵م افت قیمت
سقف بیمه ثالث من ۳۰م بوده که دریافت کرده و برای مابقی شکایت کرده حدودا ۱۰۰م هم از بیمه بدنه اش دریافت کرده
خواستم بدونم این فرمولی که ذکر کردید در قانون نوشته شده؟ میتونم در دادگاه ازش استفاده کنم؟اگه موردی نداره ممنون میشم ماده و تبصره و .. رو بهم اطلاع بدین

  کارشناس بیمه
  18 آبان 1401

  سلام کدام فرمول؟ آن برای چیز دیگری است. البته ایشان می توانند افت قیمت را از شمابگیرند.

نظر کارشناسان بیمه
02 آذر 1401

سلام ببخشید ماشین پسرم پژو405 لاستیک ترکیده خورده به ماشین ب ام.و…و1 11 که پارک بودن پسرم مقصر شناخته شده با اینکه لاستیک ترکیده الان بیمه خسارت 3 ماشین چطور میشه؟ به ضررپسرم میشه یا بیمه میده بیمه ماشین پسرم 50 ملیون تومان لطفا نظرخودرابگیددرضمن ب ام و….هم جلو هم پشت 1 11 پشت. …آسیب دیده ماشین خودش کلا جلو خراب

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1401

  سلام موارد مربوط به خسارات را باید از خود شرکت بیمه بپرسید.

  امیدی
  18 آذر 1401

  فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر
  من راننده مقصر هستم مطمئنا افت قیمت رو باید بنده پرداخت کنم
  کارشناس ۱۷۰م خسارت زیاندیده رو براورد کرده که از بیمه شخص ثالث بنده ۳۰م و از بیمه بدنه خودش ۱۰۰م دریافت کرده الان چندتا سوال پیش اومده برام یکی اینکه ۱۰۰م که بیمه بدنه اش پرداخت کرده رو قراره من بازپرداخت کنم؟جمعا ۱۳۰م خسارت گرفته تکلیف ۴۰م مابغی خسارت چیه اونم من باید پرداخت کنم؟

هوشنگ
03 آذر 1401

سلام
من تصادف داشتم مقصر شدم سقف بیمه من ۸۰ میلیون تومانه
به تشخیص کروکی افسر و کارشناس بیمه ۱۹ تومن به ایشون پرداخت شده توسط بیمه ایران پس از مدتی ایشون مدعی شدن ۳۰ تومن خرج ماشینشون شده و از من طلب کرده و الان هم شکایت کرده به شورای حل اختلاف الان کاری میتونه بکنه یا نه ؟
ممنون میشم سریع جواب بدید

  کارشناس بیمه
  05 آذر 1401

  سلام در خصوص افت قیمت می توانند اقدام کنند. اما به هر حال، بهتر است که با یک وکیل مشورت کنید.

امیدی
21 آذر 1401

درود بنده امیدی هستم ۱۸ آبان کامنت گذاشتم پاسخ دادین کدام فرمول؟. فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر
من راننده مقصر هستم مطمئنا افت قیمت رو باید بنده پرداخت کنم
کارشناس ۱۷۰م خسارت زیاندیده رو براورد کرده که از بیمه شخص ثالث بنده ۳۰م و از بیمه بدنه خودش ۱۰۰م دریافت کرده الان چندتا سوال پیش اومده برام یکی اینکه ۱۰۰م که بیمه بدنه اش پرداخت کرده رو قراره من بازپرداخت کنم؟جمعا ۱۳۰م خسارت گرفته تکلیف ۴۰م مابغی خسارت چیه اونم من باید پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام خیر بازپرداختی برای شما وجود ندارد (براساس گفته های شرکت های بیمه) اما ایشان میتوانند با شکایت از شما افت قیمت را بگیرند.

امیدی
23 آذر 1401

متاسفانه یک وبلاگ دیگه نوشته بود بعد از پرداخت تفاوت خسارت توسط بیمه بدنه ، شرکت بیمه اون مبلغ که پرداخت کرده رو بازپرداخت میکنه از مقصر بیمه بدنه ایشان هم ایران هست.
سوال دیگه ام اینکه از ۱۷۰م خسارت ۳۰م از بیمه ثالث پرداخت شده و از ۱۴۰م مابقی بیمه بدنه ۱۰۰م پرداخت کرده باقی رو بابت فرانشیز و استهلاک و حادثه و… کم کرده . میتونن از لحاظ قانونی این ۴۰م هم مطالبه کنن؟
خیلی ممنونم بابت راهنماییتون🙏

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام متاسفانه این موارد اطلاعات دقیقی وجود ندارد و کارشناس خسارت هر شرکت جواب متفاوتی می دهد. بهتر است که از کارشناس خسارت شعبه مورد نظر بپرسید.

میلاد
08 دی 1401

سلام من ماشین رو پارک کرده بودم یه نیسان زده بهش و در رفته رفتم پیداش کردم و شکایت کردم حالا میگه 0بیا بریم برات درست کنم و پول افت قیمت و خوابه ماشینمو نمیده کارشناس هنوز نمی دونم چقدر برام میزنه نظر شما چیه

  نویسنده بیمه
  09 دی 1401

  سلام میلاد عزیز
  شما خسارت جانی و مالی خود را از واحد خسارت شرکت بیمه خود پیگیری نمایید. با تشکر

علی…
18 دی 1401

من تصادف کردم و مقصر نیستم الانم ماشینم مچاله شده قابل حرکت نیست. برای تعیین خسارت باید بیمه طرف مقابل برم یا دفترخدمات قضایی شکایت کنم. ماشینمم کلا نابود شده خسارتشم حتما سنگینه .بیمه طرفم کمه 20 میلیونه و من بقیشو چطوری باید بگیرم ازش.
ممنون

  نویسنده بیمه
  18 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  به واحد خسارت شرکت بیمه ای مراجعه نمایید که از آن بیمه خودروی خود را تهیه کرده اید

علی
01 بهمن 1401

سلام من با یک نیسان پیکاپ مدل پایین تصادف کردم ماشین متعارف حساب میشه یا نا متعارف واینکه بیمه ماشین من سقف ۲۰ تومن و فقط جواب میده هزینه های که خرج ماشین کرده دو برابر ماشین دنا حساب کرده برا من فرستاده من چکار کنم باید پول طرف و من بدم ؟ با تشکر

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1401

  سلام بستگی به قیمت به روز آن دارد. اگر شکایت کند، بله می تواند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید