18 مرداد 1401

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

در خیابان‌‎های شهر خیلی بیشتر از سابق، ماشین‎‌های خارجی می‎بینیم. شرکت‎‌های هیوندای، بنز، کیا، چری و… از جمله برندهای محبوب هستند که وارادات خوبی به ایران دارند. اکثریت این خودروها گران ‎قیمت می‌باشند. از طرف دیگر، اگر به آمار تصادفات رانندگی توجه کنیم به وضعیت اسفناک جاده‎‌ها و فرهنگ رانندگی در کشور پی می‎بریم. حال این دغدغه پیش می‎‌آید که در صورت تصادف با این خودروها، آیا بیمه شخص ثالث خسارت آن را می‎پردازد؟ این بیمه چه مقدار از خسارت را پوشش می‎دهد؟ برای پاسخ به این پرسش‎‌ها ابتدا لازم است خودروی متعارف را تعریف کنیم. با ما همراه باشید.

خودروی متعارف چیست؟

در سال ۱۳۹۵، قانونی مبنی بر تقسیم‌‎بندی خودروهای داخل کشور به دو دسته خودروهای متعارف و نامتعارف تصویب شد. معیارها و شرایطی در قانون جدید لحاظ شد. این معیارها، نشان می‌‎دهد چه میزان از خسارت‎‌های وارده به خودرهای خارجی و گران قیمت به عهده راننده مقصر است.

 

ماشینی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود

اتومبیلی که قیمت آن زیر ۴۰۰ میلیون تومان باشد خودروی متعارف نامیده می‌شود.

این تعاریف برای تعیین میزان خسارت در بیمه شخص ثالث توسط شورای عالی بیمه مرکزی تنظیم شد. این شورا در راستای اجرای ماده هفده قانون تاسیس بیمه مركزی ایران و بیمه‌گری این تمایز را تصویب کرد.

ماده 1 دستورالعمل خودروی متعارف

گران‌‎ترین خودروی متعارف، خودرویی است که در زمان وقوع تصادف ارزشی برابر یا کمتر از سقف تعهدات جانی یا نصف دیه فرد بالغ در ماه حرام داشته باشد. نرخ دیه سالانه، توسط قوه قضاییه مشخص می‌شود. بیمه مرکزی نیز بر مبنای نرخ دیه، سالانه سقف تعهدات مالی و جانی بیمه شخص ثالث را تعیین می‎کند.

ارزش خودروی معمولی در سال ۱۴۰1

بیمه مرکزی، ارزش خودروی متعارف را در سال 1401، کمتر یا برابر 400 میلیون تومان تعیین کرده است. البته معیار ارزش خودرو، نظر ارزیاب خسارت بیمه یا کارشناس دادگستری نیز در تعیین خسارت دخیل است.

 

ماده 2 دستورالعمل خودروی متعارف

شرکت بیمه، موظف است میزان تعهد راننده خاطی را بر اساس فرمول زیر محاسبه کند. البته بایستی سقف تعهدات مالی بیمه‌نامه شخص ثالث نسبت به پرداخت خسارت خودرو نامتعارف زیان دیده را رعایت کند. سقف تعهدات مالی بیمه‎‌نامه، تعهدات قانونی و مازاد مالی را در برمی‎گیرد.

فرمول محاسبه میزان تعهد راننده مقصر

برای محاسبه میزان تعهد راننده مقصر از فرمول زیر استفاده می‌شود:

میزان تعهد راننده مقصر= نصف دیه فرد بالغ (در ماه حرام)/ارزش خودرو میزان خسارت

ماده ۳ دستورالعمل خودروی متعارف

ارزیاب خسارت، موظف است مفاد این دستورالعمل در خصوص نحوه محاسبه میزان تعهد مسبب حادثه را رعایت کند.

ماده 4 دستورالعمل خودروی متعارف

رعایت این دستورالعمل برای بیمه‌نامه‌هایی كه بعد از لازم‌الاجرا شدن قانون صادر شوند، الزامی است. البته به شرطی که خسارت آن پرداخت نشده باشد.

نحوه پرداخت خسارت خودروی متعارف

مطابق قوانین بیمه شخص ثالث، خسارت خودروهای متعارف به صورت کامل پرداخت می‌شود. در بازار خودرو، ارزش پژو 207 صندوق‎دار دنده‌ای تقریبا 480 میلیون تومان در 1401 است. این خودرو می‌تواند به عنوان یک خودروی متعارف(ماشین معمولی) دارای بالاترین قیمت در نظر گرفته شود.

تصادف دو خودروی متعارف

در تصادف دو خودروی متعارف، تمام خسارت توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر، پرداخت می‌شود. البته باید میزان خسارت وارده از حداقل سقف تعهد مالی بیمه‌نامه ثالث، کمتر باشد. یعنی میزان خسارت این اتومبیل باید در سال ۱۴۰1 از حداقل تعهد مالی بیمه یعنی 20 میلیون تومان کمتر باشد؛ در غیر این صورت، باقی خسارت باید با بیمه بدنه خودروی مقصر پرداخت شود.

 

تصادف خودروی متعارف با خودروی نامتعارف

اگر در تصادف تیبا با تیگو7، آینه بغل تیگو 7 بشکند و راننده تیبا مقصر شناخته شود:

 1. میزان خسارتی که مقصر با بیمه شخص ثالث خود به راننده تیگو 7 باید بپردازد، معادل ارزش آینه بغل گران‌ترین خودروی متعارف در سال ۱۴۰1 است. در این مقاله، پژو 207 را به عنوان گران‎ترین خودروی متعارف در نظر گرفتیم. با فرض مبلغ 2 میلیون چهارصد هزار تومان آینه بغل این خودرو، میزان خسارتی که بیمه شخص ثالث تیبا به مالک خودرو تیگو 7 پرداخت می‌کند، 2 میلیون چهارصد هزار تومان خواهد بود. الباقی خسارت با بیمه شخص ثالث تیبا قابل پرداخت نیست.
 2. مابقی خسارت را راننده خودروی نامتعارف باید با بیمه بدنه خود جبران نماید. لزوم داشتن بیمه بدنه اینجور مواقع روشن می‎شود.پیشنهاد می‌کنیم که مقاله استفاده همزمان از بیمه بدنه و شخص ثالث هم مطالعه کنید. در این حالت، چنین قابلیتی کاربرد زیادی دارد.

اگر در خصوص تعیین مقصر اختلاف دارید، مطالعه این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

خودروی نامتعارف چیست؟

خودرویی است که در زمان وقوع تصادف، ارزشی بیشتر از سقف تعهدات جانی یا نصف دیه فرد بالغ در ماه حرام داشته باشد. تعیین ارزش روز خودرو به عهده ارزیابان خسارت، كارشناسان ارزیابی خسارت، شركت‌های بیمه و یا كارشناسان رسمی دادگستری است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خسارت خودرو نامتعارف به اینجا مراجعه کنید.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

 بیمه بدنه

در این مقاله از مفهوم خودروی متعارف در قراردادهای بیمه شخص ثالث گفتیم. در ادامه مثال‌هایی بیان شد که ثابت می‌کرد میزان خسارت پرداختی بیمه شخص ثالث برای پوشش هزینه‌های تصادف کافی نیست. ما به شما خرید بیمه بدنه را پیشنهاد می‌دهیم. اگر برای خرید این بیمه‌نامه به راهنمایی یا مشاوره نیاز دارید، کارشناس‌های ما در بیمه دات کام آماده پاسخگویی به پرسش‎های شما عزیزان هستند. شما می‌توانید پرسش‌های خود را در قالب کامنت انتهای همین مطلب بنویسید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
12 مهر 1401 / بیمه بدنه

شرایط پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو (ECU) چیست؟

آیا تا به حال در مورد بیمه بدنه کامپیوتر خودرو شنیده‌اید؟ یکی از چشم گیرترین قطعات برای دزدان خودرو، کامپیوتر یا ECU ماشین است که با سرعت بالایی به سرقت می‌رود...

07 مهر 1401 / بیمه بدنه / برند های خودرویی / سایپا

بیمه بدنه روزشمار سایپا چیست؟ معرفی انواع بیمه روزشمار سایپا

خودروسازی سایپا خدمات گارانتی بدنه برای مشتریان خود در نظر گرفته است که این سرویس در قالب سه طرح گارانتی بدنه پایه، اقتصادی و کامل ارائه می‌شود. راهنمای کامل بیمه بدنه روزشمار سایپا را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

06 مهر 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه کیلومتری: مزایا، پوشش های بیمه بدنه کوتاه مدت

بیمه بدنه کیلومتری چیست؟ چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید!

05 مهر 1401 / بیمه بدنه

پوشش ایاب و ذهاب با بیمه بدنه

شرایط پوشش هزینه ایاب و ذهاب بیمه بدنه چگونه است؟ چگونه هزینه ایاب و ذهاب را در بیمه بدنه دریافت کنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

01 مهر 1401 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی محمدی کارشناس رسمی داداگستری در امور بیمه
12 دی 1400

با سلام
مطالب خیلی پرمغز و درست و حسابی هست

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  از توجه شما بسیار سپاسگزاریم

حسن نجفی
29 دی 1400

سلام آیا این مطالب فقط شامل خودرو سواری هس یا ماشین سنگین از جمله کامیون هم شامل میشه

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خودروهای سنگین قوانین مخصوص به خود را دارند.

مهدی
28 اسفند 1400

مشاوره دارید؟؟

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام سوالی داشتید می توانید در بخش کامنت بنویسید. اگر سوال مرتبط با حوزه کاری بیمه دات کام بود، کارشناسان جواب خواهند داد.

مهدی
14 فروردین 1401

سلام. اگر سپر عقب ماشین در تصادف آسیب جزئی ببیند،اما سپر عقب ماشین قبلا در تصادفی دیگر آسیب جدی دیده باشد..تعیین خسارت مربوط به همون قسمتی که آسیب دیده در تصادف جدید در نظر میگیره یا نه؟؟؟
چون من با ماشین جلویی تصادف آرامی کردم…ولی سپر ماشین جلویی قبلا آسیب دیده بود.. میخام ببینم در تعیین خسارت لحاظ میشه که قبلا آسیب دیده..

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، آن بخش دیگر قبلا آسیب دیده است و به شما ارتباطی ندارد. به هرحال باید مراقب باشید که شخص نخواهد خسارت آن ها را هم از شما بگیرد.

همدانی
30 خرداد 1401

چرا اخه ماشینی که من خریدم 100 میلیون حالا شده 400 میلیون من باید بیمه بدنه بگیرم و ازش بقیه خساراتش جبران بشه؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، این قانونی است که دولت وضع کرده است.

مهنوش وکیلی
30 خرداد 1401

ماشین 300 میلیونی متعارفه یا نامتعارف

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، امسال متعارف حساب می شود.

م ک
04 مرداد 1401

با سلام و تحیات
بنده یه خودرو تیبا دارم که برج ۷ /۱۴۰۰ اونو بیمه شخص ثالث کردم… دوم فروردین ماه امسال با یه همراه چپ کردم
الان بیمه دیه سرنشین رو یوم الادا پرداخت کرده ولی برای من میگه شما طبق تعهدات سال قبل باید پرداخت بشه چون الحاقیه بیمه نگرفتین … حالا سوال من اینه که این کارشون قانونیه یا نه
اینم بگم که سقف تعهدات بیمه من سال گذشته ۴۸۰ م بوده ولی کل خسارت هر دو نفر ما شده ۲۱ درصد

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام اصولا الحاقیه نمی گیرند؛ با دفتر مرکزی خود بیمه تماس بگیرید.

مسعود
04 شهریور 1401

من با یک ماشین هیوندا توسان ۲۰۱۲ تصادف کردم و مقصر من شناخته شدم صد در صد حالا راننده توسان رفته فاکتور خرجی ماشین آورده مبلغ ۶۰۰ میلیون حالا کارشناس قیمت خودرو رو رو ۳۲۰ تومان برآورد کرده ولی میزان خسارت که من باید پر اخت کنم به راننده توسان ۲۱۵ میلیون تومان می باشد بنده حساب کردم تمام لوازم که یک ماشین دنا که معادل خسارت وارده به ماشین توسان می باشد بالغ بر ۳۰ میلیون تومان هم نمی شود چرا کارشناس اینقدر مبلغ برآورد کرده

  کارشناس بیمه
  04 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، خودروی طرف مقابل شما نامتعارف بوده و ایشان می توانند از بیمه بدنه خودشان هم استفاده کنند. حال برای سوال سوال باید از همان کارشناس بپرسید.

آرمان
12 شهریور 1401

سلام مادر من در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۹ در جاده شمال تصادف کرده خواهرم با سن ۱۷ سالگی توی ماشین بوده و مهره ۴و۵ شکسته پای چپ شکسته بینیشم ضرب شدید دیده و مهره ۴ و ۵ کمرش رو باید عمل کنه میخواستم بدونم با اینکه الان توی ماه حرام هستیم بیمه چند درصد اون ۸۰۰ ملیون که توی ماه حرام دیه کامل است رو با این جراحات پرداخت میکنه؟ بعد چون سنش قانونی نشده پدرم که ولی میشه باید از مادرم شکایت کنه برای گرفتن دیه؟

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، میزان خسارت بر اساس مقدار دیه است که اول از همه پزشکی قانونی باید تعیین کند. در خصوص سوال دوم هم باید از کارشناس واحد خسارت بپرسید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید