بنر بیمه
09 آذر 1400

شکایات بیمه مرکزی و نحوه ثبت شکایت در سامانه بیمه مرکزی

تهیه بیمه هم مانند سایر محصولات دیگر می‌تواند رضایت و نارضایتی‌های خاص خودش را داشته باشد. شاید بارها برای شما هم رخ داده که محصولی را خریداری کرده‌اید، اما رضایت کافی از آن محصول نداشته باشید. اگر این نارضایتی درباره بیمه باشد، می‌توانید به بخش شکایات بیمه مرکزی مراجعه کنید و طرح موضوع داشته باشید. سوالی که برای برخی از افراد به وجود می‌آید این است که آیا می‌توان از بیمه‌ها شکایت کرد و خسارت دریافت کرد؟ آیا مرکزی برای رسیدگی به این شکایات وجود دارند؟ مدت زمان رسیدگی به این مشکلات چقدر است؟ در این مطلب به سوالات مطرح شده پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

شکایات بیمه مرکزی

به طور حتم شما هم شنیده‌اید که در برخی از مواقع شرکت‌های بیمه در صورت بروز مشکل با بیمه‌گزار، به این شکل رفتار می‌کنند که اگر مشکلی دارید می‌توانید از ما شکایت کنید.

بله درست است، می‌شود شکایت کرد، اما آیا زمانی که برای این موضوع سپری می‌شود، ارزش این شکایات را دارد؟ رفت و آمدهای بی مورد، گرفتن دیه و خسارت به قدری در این روز‌ها زیاد است. نیاز به یک سامانه یکپارچه برای پاسخ‌گویی به مشتری‌ها و بیمه‌گزار‌ها از واجبات است.

با توجه به موضوع شکایات بیمه مرکزی، سامانه‌ای برای رسیدگی این موضوعات راه‌اندازی کرده‌است. از سال 1393 این خدمت اجرا می‌شود.

پاسخگویی به شکایات بیمه مرکزی

متوسط زمان پاسخگویی برای شکایات بیمه از 73 روز به کمتر از 6 روز کاهش پیدا کرده‌است تا بتوان در سامانه شکایات بیمه مرکزی از شرکت بیمه شکایت کرد.

نحوه ثبت شکایات بیمه مرکزی

مرحله اول

در ابتدا به سایت بیمه مرکزی مراجعه کنید و اطلاعات شخصی مانند: کد ملی، تاریخ تولد، شماره پرونده خسارت، شماره بیمه‌نامه، آدرس و  شماره تلفن خود را برای طی کردن مراحل شکایت، همراه خود داشته باشید.

 

شکایت بیمه مرکزی

سامانه شکایت بیمه مرکزی

در سامانه باید به بخش قسمت شکایات بروید و روی این گزینه کلیک کنید. بعد از آن پنجره‌ای باز می‌شود که نوع شکایت را مشخص کنید. در این قسمت، شما باید شکایت خود از صدور بیمه‌نامه (بیمه گذار)، پرداخت خسارت (زیان دیده- دارای پرونده)، پرداخت خسارت (زیان دیده- فاقد پرونده)،نمایندگان رسمی‌ شرکت‌های بیمه، دفاتر غیرمجاز، کارگزاران رسمی ‌دارای پروانه از بیمه‌ مرکزی، ارزیابان رسمی ‌دارای پروانه از بیمه مرکزی، صندوق تامین خسارت‌های بدنی (مراجعه‌ مستقیم)، صندوق تامین خسارت‌های بدنی (مراجعه به شرکت) را مشخص کنید.

شکایت بیمه مرکزی

در این مرحله نوع شکایت خود را انتخاب کنید.

مرحله دوم ثبت شکایات بیمه مرکزی

سپس اطلاعات و مشخصات بیمه‌نامه خودتان را وارد کنید. دقت کنید که در این مرحله باید اطلاعات به طور دقیق وارد شود. شرکت بیمه، شماره بیمه‌نامه و عنوان بیمه‌نامه( بیمه عمر، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا ثبت شکایت به درستی پیگیری شود.

 

شکایت بیمه مرکزی

مراحله دوم شکایت بیمه مرکزی

مرحله سوم

در قسمت سوم باید اطلاعات شخصی مانند: کد ملی، شماره موبایل، تاریخ تولد، آدرس و استان و شهر خود را وارد کنید. بعد از وارد کردن کد امنیتی بر روی مرحله بعد کلیک کنید تا به مرحله سوابق وارد شوید.

شکایت بیمه مرکزی

وارد کردن اطلاعات شخصی

 

بر روی بخش سوابق کلیلک کرده و اطلاعات لازم را وارد کنید تا بعد از آن وارد شرح شکایت شوید. در این قسمت باید شکایت خود را بنویسید و طرح شکایات بیمه مرکزی را انجام دهید. کافی است که موضوع شکایت را مانند: خسارت جانی، خسارت مالی، خسارت صدور یا هر مورد دیگری که وجود دارد عنوان کنید. این بخش باید هرچه درباره شکایت خود مطرح کنید را بنویسید.

در بخش مستندات، باید اطلاعات مستند مورد نیاز را بارگذاری کنید و به مرحله تایید نهایی بروید.

مرحله آخر ثبت شکایت

در قسمت تایید نهایی، پیام شما با موفقیت ثبت خواهد شد. کد رهگیری خود را یادداشت کنید و برای پیگیری شکایات خود می‌توانید به بخش پیگیری شکایات در بیمه مرکزی بروید تا روند شکایت را ببینید. دقت کنید که کد رهگیری به شماره موبایلی که ثبت کرده‌اید، ارسال خواهد شد. بهتر است که در بخش اطلاعات شخصی، شماره تماس خود را وارد کرده‌باشید.

اطلاع تخلفات به بیمه مرکزی

مدیر نظارت فنی بیمه مرکزی اعلام کرده‌است که اگر بیمه‌گر یا صندوق پرداخت خسارت در زمان مقرر نسبت به پرداخت خسارت تعللی داشته باشد؛ شخص ثالث می‌تواند موضوع را به بیمه مرکزی اعلام کند و مانند روشی که در بالا گفتیم، ثبت شکایت کند.

بیمه مرکزی موظف است که پس از ثبت شکایات بیمه، اعتراضات را ظرف 15 روز بررسی و پیگیری کند تا تصمیمات مقتضی به عمل آید. همچنین اگر شرکت بیمه‌ای در پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث قصور داشته‌ باشد و این موضوع برای بیمه مرکزی محرز شود، طبق ماده 28 قانون، شرکت بیمه ملزم به پرداخت جریمه‌های نقدی است. در برخی از موارد و با تایید شورای عالی بیمه، پروانه فعالیت این شرکت حالت تعلیق خواهد گرفت.

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا برخی از افراد با توجه به مکانیزم بیمه مرکزی برای جلوگیری از تخلفات شرکت‌های بیمه، همچنان نارضایتی از این شرکت‌ها دارند؟ مدیر نظارت فنی بیمه مرکزی در مورد این سوال این چنین پاسخ می‌دهد: برای حل این مشکل در ابتدا، مردم باید نسبت به حقوق خود آگاهی مناسب پیدا کنند؛ زیرا بیشتر اعتراض بیمه‌گزارها از برخی از شرایط بیمه‌نامه‌ها، عدم آگاهی آن‌ها از میزان تکمیل مدارک پرونده است.

دقت داشته باشید که در گام بعدی باید، اعتراض خود را به واحد بازرسی و ارزیابی عملکرد شرکت بیمه منعکس کرد و اگر نتیجه‌ای دریافت نشد، به سایت بیمه مرکزی مراجعه و  شکایات خود را ثبت کنید تا این نهاد بیمه‌ای رسیدگی‌های لازم را انجام دهد.

کد ملی در شکایات بیمه مرکزی

افراد برای شکایت از بیمه مرکزی باید کدملی خود را وارد کنند، اما این به آن معنا نیست که کدملی از هر شهری صادر شده، بیمه‌گزار هم برای همان شهر است. با توجه به این موضوع، بیمه مرکزی شکایت‌ها را به صورت استانی طبقه بندی کرده است تا مدت زمان رسیدگی به شکایات کاهش پیدا کند.

رسیدگی شرکت‌های بیمه به شکایات

رییس اداره رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی تاکید می‌کند که باید در موضوع شکایات، طبق آیین نامه 71 شورای عالی بیمه عمل کرد. موسسه‌های بیمه مکلف هستند که واحد رسیدگی و پاسخگویی به شکایات را در سطح کشور و تحت نظر و مسئولیت مستقیم شخص مدیر عامل راه اندازی کنند تا در مدت زمان کوتاهی به این شکایات رسیدگی شود.

اهمیت بیمه مرکزی

به طور کلی در این مطلب درباره شکایات بیمه مرکزی توضیحاتی دادیم. دقت کنید برای ثبت شکایت از شرکت بیمه باید به سامانه بیمه مرکزی مراجعه کنید و مراحل بالا را انجام دهید تا پرداخت خسارت برای انواع بیمه‌نامه مانند: بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه بدنه و بیمه‌نامه‌های دیگر را دریافت کنید. در این مطلب سعی کردیم با توجه به انواع بیمه‌نامه‌ها توضیحاتی درباره دریافت خسارت و چگونگی شکایات بیمه مرکزی اطلاعاتی به شما ارائه کنیم. اگر سوال یا ابهامی‌ دارید که به آن پاسخ نداده‌ایم، کافی است که در انتهای این مطلب و در قالب کامنت سوالات خود را با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید تا در زمان کوتاهی پاسخ خود را دریافت کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 بهمن 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه عمر ایران: راهنمای کامل و دقیق پوشش‌ها و خرید بیمه عمر ایران

یکی از بیمه هایی با داشتن پوشش های زیاد و قابل توجه، بیمه عمر ایران می باشد که می توانید با خرید این محصول از وجود پوشش های بیمه ای شرکت بیمه ایران در طول مدت اعتبار بیمه نامه خود بهره مند شده و در عین حال از سرمایه گذاری بسیار مطمئن با پرداخت حق بیمه های ماهانه ناچیز، سرمایه بسیار ارزشمند برای خود و عزیزان خود به جای گذارید.

24 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

22 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دام و طیور؛ پوششی برای حفظ سرمایه دامداران

بیماری‌ها و مواردی که تحت پوشش بیمه دام طیور می‌باشند را در این مقاله بخوانید!

20 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور در چیست؟

تفاوت بین سختی کار و مشاغل زیان آور و مزایای این مشاغل را در این مقاله بخوانید!

18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

18 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

مشاغل سخت و زیان آور: لیست و شرایط بازنشستگی مشاغل خطرناک (به روزرسانی قوانین دی 1400)

به چه مشاغلی مزایای سختی کار تعلق می‌گیرد؟ شرایط بازنشستگی با ۲۰ و ۲۵ سال سابقه را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی پایدار
20 دی 1400

بی خود ترین بیمه بیمه دانا بی صاحب نه کسی جواب میده نه رسیدگی داره

  نویسنده بیمه
  20 دی 1400

  سلام وقت بخیر اگر بیمه دات کام خدمتی می تواند به شما ارائه دهد، بفرمایید که بتوانیم در جهت رفع مساله شما راهکاری ارائه بدهیم

علی
05 بهمن 1400

سلام بله این بیمه دانا چرا همش ارباب رجوع هاشو میپیچونه

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز شما می توانید اعتراض خود را به نمایندگی های این شرکت بیمه ارسال نمایید. با تشکر

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید