23 تیر 1401

همه چیز درباره بیمه تقلبی؛ راه‌های استعلام اصالت بیمه‌نامه اصلی

دو نرخی بودن قیمت خودرو در ایران، خرید و نگه‌داری این وسیله نقلیه را به نوعی سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. طبق قانون، مالک باید برای ماشین خود بیمه شخص ثالث بخرد. بنابراین با افزایش خرید اتومبیل، آمار فروش این بیمه‌نامه هم افزایش می‌یابد. اولین چیزی که در خرید بیمه اجباری ماشین توجه صاحب خودرو را جلب می‌کند، قیمت بیمه‌نامه است. هر چقدر قیمت پایین‌تر باشد مالک خودرو بیشتر برای خرید ترغیب می‌شود. صرف توجه به قیمت، برای این افراد مشکلاتی در پی دارد. بیمه تقلبی یکی از این مشکلات است. اگر مایلید درباره این معضل بیشتر بدانید تا انتها با ما همراه باشید.

بیمه تقلبی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مالکان خودرو تهیه بیمه‌نامه معتبر برای وسیله نقلیه‌شان است. این افراد می‌توانند به دو روش برای خرید بیمه‌نامه اقدام کنند. روش اول: مراجعه حضوری به نمایندگی‌های بیمه و روش دوم: به‌صورت اینترنتی از طریق کارگزاری‌های آنلاین است. در بازار رقابتی فروش بیمه‌نامه معمولا قیمت، بیش از هر چیزی مشتری را به خرید ترغیب می‌کند.

قیمت‌گذاری انواع بیمه خودرو اصول مشخصی دارد و سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی به بیمه‌گران ابلاغ می‌شود. بنابراین، قیمت بیمه‌نامه در شرکت‌های معتبر تفاوت چندانی ندارد – مگر در شرایط خاص مانند تخفیفات جشنواره‌ای – اما معمولا اطلاعات بیمه‌ای افراد در این زمینه ناچیز است. به همین دلیل، کلاهبرداران فعال در صنعت بیمه با استفاده از بی‌اطلاعی افراد و ایجاد حس طمع، آنها را فریب می‌دهند. این سودجویان در نهایت با ارائه قیمت‌های غیرواقعی، برای مالکان خودرو بیمه تقلبی صادر می‌کنند.

فروش بیمه تقلبی در بیمه عمر نسبت به بقیه بیشتر است. برای اینکه در دام کلاهبرداری بیمه عمر نیفتید، این مقاله را مطالعه کنید.

عواقب داشتن بیمه تقلبی

متاسفانه اغلب قربانیان بیمه تقلبی تا زمان تمدید یا استفاده از بیمه‌نامه متوجه جعلی بودن آن نمی‌شوند. این افراد در واقعیت تحت پوشش هیچ بیمه‌گری نیستند. بنابراین، در صورت بروز حادثه افزون‌بر حق‌بیمه پرداختی به کلاهبرداران، تمام خسارت‌های مالی و جانی حوادث رانندگی را باید شخصا بپردازند. همچنین مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شوند. پس عاقلانه‌ترین کار این است که در هنگام خرید بیمه‌نامه فقط به فاکتور قیمت توجه نکنید تا در دام این سوجویان گرفتار نشوید.

عواقب داشتن بیمه تقلبی

قربانیان بیمه تقلبی تا زمان تمدید یا استفاده از بیمه‌نامه متوجه جعلی بودن آن نمی‌شوند.

خرید بیمه‌نامه معتبر

شما برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو معتبر دو راه دارید. برای درک عمیق تر لطفا مقاله بیمه شخص ثالث چیست را مطالعه کنید.

در صورتی که بیمه نامه خریداری شده، معتبر نیست؛ می‌توانید در ابتدا با خود شرکت بیمه تماس بگیرید. اگر پاسخ مناسبی دریافت نکردید، از طریق شکایات بیمه مرکزی می‌توانید اقدام کنید. بیمه مرکزی فقط حامی شرکت‌های بیمه نیست؛ بلکه از آن‌هایی که مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند؛ حمایت می‌کند.

مراجعه حضوری به شعب نمایندگی بیمه

راه اول این است که به شعب نمایندگی شرکت‌های بیمه مراجعه کنید. مجوز این نمایندگی‌ها را سازمان بیمه مرکزی صادر می‌کند. لیست نمایندگی‌های معتبر را می‌توانید از سامانه سنهاب استعلام بگیرید. برای انجام استعلام به آدرس سامانه بروید و کد نمایندگی را وارد کنید.

اقدامات پس از خرید بیمه‌نامه در روش حضوری

بعد از خرید بیمه به صورت فیزیکی ابتدا اصالت برگ بیمه‌نامه را بررسی کنید:

 • برگ بیمه‌نامه مهر و امضای نمایندگی را داشته باشد.
 • بیمه‌نامه باید دارای کد یکتا باشد. توجه کنید که بیمه‌نامه بدون این کد اعتبار ندارد.
 • RQ کد بیمه‌نامه را با تلفن همراه خود اسکن کنید.

خرید اینترنتی از طریق کارگزاری‌های آنلاین

اگر با مراجعه حضوری به این شعب راحت نیستید، تکنولوژی کار شما را راحت کرده است. در حال حاضر کارگزاری‌های آنلاین استعلام و فروش بیمه بسیار فعال هستند. پلتفرم‌هایی مانند بیمه دات کام در این دسته قرار می‌گیرند. بیمه مرکزی بر فعالیت‌های این کارگزاری‌ها نظارت دارد. پس با خیال راحت می‌توانید از سایت آنها بیمه‌نامه معتبر تهیه کنید.

اقدامات پس از خرید بیمه‌نامه به صورت اینترنتی

مهم‌ترین راه برای تشخیص بیمه تقلبی از بیمه معتبر بررسی اطلاعات بیمه‌نامه در سامانه سنهاب است. برای گرفتن استعلام اصالت بیمه‌نامه از این سامانه مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به آدرس https://bimeh.com/sanhab-inquiry بروید.
 2. در این آدرس می‌توانید اصالت بیمه‌نامه را بررسی کنید. شما می‌توانید از طریق یکی از این راه‌ها: کد یکتای بیمه‌نامه، شماره بیمه‌نامه، کد VIN ماشین یا پیامک اعتبار بیمه خود را استعلام نمایید. همچنین در این سامانه امکان استعلام تخفیفات بیمه شخص ثالث برای کاربران فراهم شده است.
قدامات پس از خرید بیمه‌نامه

مهم‌ترین راه برای تشخیص بیمه تقلبی از بیمه معتبر بررسی اطلاعات بیمه‌نامه در سامانه سنهاب است.

اطلاعات مورد نیاز برای گرفتن استعلام بیمه سنهاب از سایت بیمه دات کام

برای گرفتن استعلام از این پلتفرم به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • اطلاعات شرکت بیمه‌گر
 • شماره بیمه‌نامه
 • شماره تلفن همراه
 • کدملی بیمه‌گزار

بیمه خودرو معتبر را از کدام کارگزاری بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه و خرید بیمه شخص ثالث به بخش محصولات سایت بروید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک، استعلام بگیرید. با خرید یا تمدید بیمه‌نامه از طریق این کارگزاری، دیگر لازم نیست نگران اصالت بیمه‌نامه باشید. پس با خیال راحت اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

در  سامانه خرید آنلاین بیمه دات کام  می‌توانید شرایط بیمه‌نامه، امکان خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را ببینید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت، بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید. اگر برای انتخاب شرکت‌های بیمه نیاز به مشاوره دارید، با شماره 021-4372 تماس بگیرید. خدمات مشاوره تخصصی در کارگزاری بیمه دات کام به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

در این مقاله درباره بزرگترین دغدغه‌های مالکان خودرو یعنی تهیه بیمه‌نامه معتبر صحبت کردیم. همچنین درباره عواقب داشتن بیمه تقلبی صحبت کردیم. توصیه می‌شود که در هنگام خرید بیمه‌نامه حتما اعتبار آن را بررسی کنید. اگر در خصوص این موضوع پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد چه شرایطی دارد؟ + بررسی انواع پوشش‌ها

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد یکی از شروط اصلی تردد خودروهای وارداتی است.  در این مقاله به شریط بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد و پوشش‌های آن می‌پردازیم.

28 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟

داشتن کد یکتا بیمه شخص ثالث برای خودرو مانند کد ملی برای افراد عمل می‌کند. برای آشنایی با نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث کافی است این مقاله را بخوانید.

21 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون انتقال بیمه ثالث آبان 1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

19 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

قوانین تصادف در پارکینگ عمومی که دانستن آن برای رانندگان لازم است!

تصادف در پارکینگ عمومی، خانه و آپارتمان یکی از مواردی است که خارج از خیابان‌های شهر است و تعیین مقصر آن متفاوت است. قوانین این تصادفات را در این مقاله بخوانید!

15 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه( آبان و آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

15 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (آبان و آذر 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
میهن درودگر
19 مهر 1401

سایتی هست که بوسیلش بشه بیمه تقلبی رو تشخیص داد؟

  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام از سایت سنهاب میتوانید استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید