08 جولای 2023

همه چیز درباره بیمه تقلبی؛ راه‌های استعلام اصالت بیمه‌نامه اصلی

دو نرخی بودن قیمت خودرو در ایران، خرید و نگه‌داری این وسیله نقلیه را به نوعی سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. طبق قانون، مالک باید برای ماشین خود بیمه شخص ثالث بخرد. بنابراین با افزایش خرید اتومبیل، آمار فروش این بیمه‌نامه هم افزایش می‌یابد. اولین چیزی که در خرید بیمه اجباری ماشین توجه صاحب خودرو را جلب می‌کند، قیمت بیمه‌نامه است. هر چقدر قیمت پایین‌تر باشد مالک خودرو بیشتر برای خرید ترغیب می‌شود. صرف توجه به قیمت، برای این افراد مشکلاتی در پی دارد. بیمه تقلبی یکی از این مشکلات است. اگر مایلید درباره این معضل بیشتر بدانید تا انتها با ما همراه باشید.

بیمه تقلبی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مالکان خودرو تهیه بیمه‌نامه معتبر برای وسیله نقلیه‌شان است. این افراد می‌توانند به دو روش برای خرید بیمه‌نامه اقدام کنند. روش اول: مراجعه حضوری به نمایندگی‌های بیمه و روش دوم: به‌صورت اینترنتی از طریق کارگزاری‌های آنلاین است. در بازار رقابتی فروش بیمه‌نامه معمولا قیمت، بیش از هر چیزی مشتری را به خرید ترغیب می‌کند.

قیمت‌گذاری انواع بیمه خودرو اصول مشخصی دارد و سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی به بیمه‌گران ابلاغ می‌شود. بنابراین، قیمت بیمه‌نامه در شرکت‌های معتبر تفاوت چندانی ندارد – مگر در شرایط خاص مانند تخفیفات جشنواره‌ای – اما معمولا اطلاعات بیمه‌ای افراد در این زمینه ناچیز است. به همین دلیل، کلاهبرداران فعال در صنعت بیمه با استفاده از بی‌اطلاعی افراد و ایجاد حس طمع، آنها را فریب می‌دهند. این سودجویان در نهایت با ارائه قیمت‌های غیرواقعی، برای مالکان خودرو بیمه تقلبی صادر می‌کنند.

فروش بیمه تقلبی در بیمه عمر نسبت به بقیه بیشتر است. برای اینکه در دام کلاهبرداری بیمه عمر نیفتید، این مقاله را مطالعه کنید.

عواقب داشتن بیمه تقلبی

متاسفانه اغلب قربانیان بیمه تقلبی تا زمان تمدید یا استفاده از بیمه‌نامه متوجه جعلی بودن آن نمی‌شوند. این افراد در واقعیت تحت پوشش هیچ بیمه‌گری نیستند. بنابراین، در صورت بروز حادثه افزون‌بر حق‌بیمه پرداختی به کلاهبرداران، تمام خسارت‌های مالی و جانی حوادث رانندگی را باید شخصا بپردازند. همچنین مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شوند. پس عاقلانه‌ترین کار این است که در هنگام خرید بیمه‌نامه فقط به فاکتور قیمت توجه نکنید تا در دام این سوجویان گرفتار نشوید.

عواقب داشتن بیمه تقلبی

قربانیان بیمه تقلبی تا زمان تمدید یا استفاده از بیمه‌نامه متوجه جعلی بودن آن نمی‌شوند.

خرید بیمه‌نامه معتبر

شما برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو معتبر دو راه دارید. برای درک عمیق تر لطفا مقاله بیمه شخص ثالث چیست را مطالعه کنید.

در صورتی که بیمه نامه خریداری شده، معتبر نیست؛ می‌توانید در ابتدا با خود شرکت بیمه تماس بگیرید. اگر پاسخ مناسبی دریافت نکردید، از طریق شکایات بیمه مرکزی می‌توانید اقدام کنید. بیمه مرکزی فقط حامی شرکت‌های بیمه نیست؛ بلکه از آن‌هایی که مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند؛ حمایت می‌کند.

مراجعه حضوری به شعب نمایندگی بیمه

راه اول این است که به شعب نمایندگی شرکت‌های بیمه مراجعه کنید. مجوز این نمایندگی‌ها را سازمان بیمه مرکزی صادر می‌کند. لیست نمایندگی‌های معتبر را می‌توانید از سامانه سنهاب استعلام بگیرید. برای انجام استعلام به آدرس سامانه بروید و کد نمایندگی را وارد کنید.

اقدامات پس از خرید بیمه‌نامه در روش حضوری

بعد از خرید بیمه به صورت فیزیکی ابتدا اصالت برگ بیمه‌نامه را بررسی کنید:

 • برگ بیمه‌نامه مهر و امضای نمایندگی را داشته باشد.
 • بیمه‌نامه باید دارای کد یکتا باشد. توجه کنید که بیمه‌نامه بدون این کد اعتبار ندارد.
 • RQ کد بیمه‌نامه را با تلفن همراه خود اسکن کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که، از 17 تیر سال 1402، برای دریافت کدیکتای بیمه‌نامه، لازم است ابتدا عوارض آزادراهی و بزرگراهی رو پرداخت کنید. همچنین پرداخت این عوارض برای تعویض پلاک نیز الزامی است.

خرید اینترنتی از طریق کارگزاری‌های آنلاین

اگر با مراجعه حضوری به این شعب راحت نیستید، تکنولوژی کار شما را راحت کرده است. در حال حاضر کارگزاری‌های آنلاین استعلام و فروش بیمه بسیار فعال هستند. پلتفرم‌هایی مانند بیمه دات کام در این دسته قرار می‌گیرند. بیمه مرکزی بر فعالیت‌های این کارگزاری‌ها نظارت دارد. پس با خیال راحت می‌توانید از سایت آنها بیمه‌نامه معتبر تهیه کنید.

اقدامات پس از خرید بیمه‌نامه به صورت اینترنتی

مهم‌ترین راه برای تشخیص بیمه تقلبی از بیمه معتبر بررسی اطلاعات بیمه‌نامه در سامانه سنهاب است. برای گرفتن استعلام اصالت بیمه‌نامه از این سامانه مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به آدرس https://bimeh.com/sanhab-inquiry بروید.
 2. در این آدرس می‌توانید اصالت بیمه‌نامه را بررسی کنید. شما می‌توانید از طریق یکی از این راه‌ها: کد یکتای بیمه‌نامه، شماره بیمه‌نامه، کد VIN ماشین یا پیامک اعتبار بیمه خود را استعلام نمایید. همچنین در این سامانه امکان استعلام تخفیفات بیمه شخص ثالث برای کاربران فراهم شده است.
قدامات پس از خرید بیمه‌نامه

مهم‌ترین راه برای تشخیص بیمه تقلبی از بیمه معتبر بررسی اطلاعات بیمه‌نامه در سامانه سنهاب است.

استعلام بیمه‌نامه و اطمینان از معتبر بودن آن

علاوه بر استعلام از سامانه سنهاب، می‌توانید با استفاده از سامانه‌ای که بیمه مرکزی برای استعلام بیمه نامه ایجاده کرده، استفاده کنید و صحت اعتبار بیمه نامه خود را به این روش بسنجید. در این سامانه چند روش برای استعلام صحت بیمه نامه در نظر گرفته شده است که به شرح زیر هستند:

 • کد یکتا
 • استفاده از پیامک
 • استفاده از شماره بیمه نامه
 • استعلام با کد VIN

در تمام این روش‌ها باید وارد سامانه مورد نظر شوید. توجه داشته باشید که اطلاعاتی مانند شماره بیمه نامه، کد ملی و نام شرکت بیمه در تمام این روش‌ها ضروری است.

استعلام بیمه نامه از طریق سامانه بیمه نامه بیمه مرکزی

برای ورود به سامانه استعلام بیمه مرکزی باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا وارد سامانه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران شوید.
 2. از سمت راست میز خدمت الکترونیکی را انتخاب کنید و در صفحه جدید استعلام اصالت بیمه‌نامه را انتخاب کنید.
 3. بعد از مطالعه شرایط و قوانین و پذیرفتن آن، در نهایت وارد صفحه جدیدی می‌شوید که مشخصاتی را از شما می‌خواهد. در این قسمت بعد از وارد کردن مشخصات می‌توانید استعلام اصالت بیمه نامه را بگیرید.

استعلام بیمه نامه با کد یکتا

کد یکتا یکی از روش‌های کاربردی برای استعلام اصالت بیمه نامه است. در این روش بعد از ورود به صفحه اصلی این سامانه، گزینه استعلام با کد یکتا را بزنید. بعد از آن از شما خواسته می‌شود که اطلاعاتی مانند شماره یکتا بیمه نامه، کدملی یا شناسنامه ملی را وارد کنید. سپس کد امنیتی را در کادر مربوطه تایپ کنید و گزینه استعلام را بزنید. به این ترتیب استعلام اصالت بیمه‌نامه خود را دریافت می‌کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای گرفتن استعلام بیمه سنهاب از سایت بیمه دات کام

برای گرفتن استعلام از این پلتفرم به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • اطلاعات شرکت بیمه‌گر
 • شماره بیمه‌نامه
 • شماره تلفن همراه
 • کدملی بیمه‌گزار

بیمه خودرو معتبر را از کدام کارگزاری بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه و خرید بیمه شخص ثالث به بخش محصولات سایت بروید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک، استعلام بگیرید. با خرید یا تمدید بیمه‌نامه از طریق این کارگزاری، دیگر لازم نیست نگران اصالت بیمه‌نامه باشید. پس با خیال راحت اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

در  سامانه خرید آنلاین بیمه دات کام  می‌توانید شرایط بیمه‌نامه، امکان خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را ببینید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت، بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید. اگر برای انتخاب شرکت‌های بیمه نیاز به مشاوره دارید، با شماره 021-4372 تماس بگیرید. خدمات مشاوره تخصصی در کارگزاری بیمه دات کام به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

در این مقاله درباره بزرگترین دغدغه‌های مالکان خودرو یعنی تهیه بیمه‌نامه معتبر صحبت کردیم. همچنین درباره عواقب داشتن بیمه تقلبی صحبت کردیم. توصیه می‌شود که در هنگام خرید بیمه‌نامه حتما اعتبار آن را بررسی کنید. اگر در خصوص این موضوع پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین
03 آوریل 2024 / مقالات بیمه بدنه / مقالات بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
میهن درودگر
11 اکتبر 2022

سایتی هست که بوسیلش بشه بیمه تقلبی رو تشخیص داد؟

  person
  کارشناس بیمه
  12 اکتبر 2022

  سلام از سایت سنهاب میتوانید استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید