29 خرداد 1402

کلاهبرداری بیمه عمر یا سهل انگاری بیمه‌گزار؟

سؤالی که هر کسی در هنگام خرید بیمه عمر از کارشناس فروش، نمایندگی یا شرکت بیمه می‌پرسد این است: آیا کلاهبرداری بیمه عمر واقعیت دارد؟ متأسفانه با افزایش اخبار مربوط به کلاهبرداری انواع نمایندگی‌های دروغین بیمه، وجود چنین شک و تردیدی طبیعی به نظر می‌رسد. حالا وقتی بیمه خود را از یک نمایندگی و شرکت معتبر خریداری کنید و نکاتی که در ادامه به شما می‌گوییم را هم در نظر بگیرید، دیگر دلیلی بر نگرانی در خصوص کلاه برداری بیمه عمر وجود ندارد.

به هرحال، اگر هنوز در خرید بیمه عمر به دلیل ترس از کلاهبرداری یا نگرفتن حقوق خود نگران هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. در اینجا ما به شما می‌گوییم که چگونه در دام سودجویان نیفتید.

کلاهبرداری بیمه عمر چیست؟

کلاهبرداری بیمه عمر مساله‌ای نیست که به راحتی قابل تشریح باشد، اما می‌توان دو دیدگاه در مورد این موضوع بیان کرد:

 • بیمه عمر یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است که بعد از تمام شدن دوره پرداخت آن توسط بیمه شده، اصل و سود پول به صورت یکجا یا مستمری به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود. در اینجا ممکن است که فرد به یک موضوع شک کند؟ چطور یک شرکت از منِ نوعی مبلغ‌هایی را دریافت می‌کند و بعد از 30 سال، اصل و سود پول را پس می‌دهد؟ اصلاً بعد از 30 سال، چنین شرکتی وجود دارد یا خیر؟ برای همین، فکر می‌کنند که کلاهبرداری است. به این چالش فکری را در ادامه پاسخ داده‌ایم.

 

 • افرادی هستند که با راه‌اندازی دفترها و نمایندگی‌های صوری بیمه، اقدام به فروش بیمه‌نامه‌های تقلبی می‌کنند. بیمه‌نامه‌هایی همراه با وعده و وعیدهای غیرواقعی و خیالی که هیچ تضمینی پشت آن‌ها نیست. تعدادی از این وعده‌های دروغین را هم در ادامه برای شما نوشته‌ایم.

مورد اول که اصلاً جای نگرانی نیست. در خصوص مورد دوم، ما چند نکته را برای تشخیص نمایندگی اصلی از دروغین برای شما نوشته‌ایم. اگر آن‌ها را در نظر بگیرید، دیگر اصلاً لازم نیست که نگران چیزی باشید.

انواع کلاهبرداری در بیمه عمر

به طور کلی بیمه عمر مانند سرمایه‌گذاری و پس‌انداز است، یعنی بیمه‌گزار با پرداخت ماهیانه مبلغ مشخصی به بیمه‌گر برای آینده خود و خانواده‌اش سرمایه‌گذاری می‌کند. این موضوع موجب شده افراد زیادی همیشه نگران باشند که بیمه‌نامه آن‌ها جعلی باشد و دچار کلاهبرداری در بیمه عمر شوند.

باید بدانید که تمامی شرکت‌های بیمه‌ای که مجوز رسمی سازمان بیمه مرکزی را دارند، معتبر هستند. این شرکت‌ها در صورت ورشکسته شدن هم براساس قانون دولت خسارت‌ههای مربوطه را باید جبران کنند. اما با تمام این صحبت‌ها همیشه افراد سودجویی هستند که از ناآگاهی افراد مختلف سواستفاده می‌کنند و به یکی از روش‌های زیر از افراد کلاهبرداری می‌کنند:

 

 • صادر کردن بیمه‌نامه جعلی
 • عدم صدور بیمه نامه
 • اقدام به خرید بیمه عمر برای افراد بدون اطلاع خودشان
 • صادر کردن بیمه‌نامه عمر به‌شکل کوتاه مدت
 • ارائه وعده‌های دروغ و غیرواقعی درباره پوشش‌ها و درصد سود بیمه نامه

نحوه تشخیص بیمه تقلبی

متأسفانه با همه تأکیدها و گفتن و نوشتن نکات در خصوص خرید بیمه عمر ایمن، باز هم عده‌ای گول ظاهر نمایندگی و افراد دروغین را می‌خورند. حالا سؤال این است که چگونه به مساله کلاهبرداری پی ببریم؟

خرید بیمه نامه از مکان‌های نامعتبر

شما وقتی بخواهید در جایی سرمایه گذاری کنید، آیا پیش اولین فردی که در خیابان می‌بینید، می‌روید و با او طرح شراکت را مطرح می‌کنید؟ کاری که هیچ آدم عاقلی نمی‌کند. آن‌وقت چگونه توقع دارید، فردی که کنار خیابان، یک کیوسک موقت فروش بیمه راه‌اندازی کرده، به شما بیمه نامه معتبر بفروشد؟

کلاه برداری بیمه عمر

نحوه تشخیص شرکت بیمه تقلبی

برای کلاهبرداری بیمه عمر که حتماً نباید کارهای خاصی انجام داد. اجاره یک کیوسک و تهیه جواز معتبر فیک (تقلبی) کافی است تا فرد یا شرکت، اعتماد افراد را جلب کند. پس به هیچ وجه از مکان‌های نامعتبر مانند کیوسک‌های مستقر در مترو، ایستگاه‌های اتوبوس یا خیابان‌ها، بیمه عمر خریداری نکنید؛ مگر اینکه به آن نمایندگی  واقعاً اطمینان داشته باشید. در غیر اینصورت شما هم در خرید بیمه تقلبی سهیم هستید.

بیان نکردن تمامی واقعیت

یک نمایندگی معتبر در همان ابتدا همه واقعیت‌های بیمه عمر را به شما می‌گوید. اینکه برای استفاده از بیمه چه شرایطی باید داشته باشید. اینکه اگر چیزی را الان کتمان کنید، در ادامه به دردسر خواهید افتاد. این شرکت‌ها، اول از همه به سود فکر نمی‌کنند. آن‌ها برایشان رضایت فرد اهمیت دارد. البته آن‌ها می‌دانند که اگر چیزی را در همان ابتدا کتمان کنند، عواقب بدی در انتظارشان خواهد بود. درصورتی‌که مکان‌های نامعتبر، فرد فقط به فکر سود است. از نظر او، شما با داشتن هر مشکل و شرایطی می‌توانید بیمه عمر را خریداری کنید و در آخر و به راحتی پول و سود خود را دریافت کنید.

ذینفع شدن در خرید بیمه

بیمه عمر باید حتماً با نام خود فرد باشد؛ به عبارتی شخص دیگری نمی‌تواند جای دوست یا آشنای خود بیمه خریداری کند. از طرفی، برخی افراد سودجو ادعا می‌کنند که با گرفتن یک نامه از شما (وکالت‌نامه صوری)، بهترین بیمه عمر را خریداری می‌کنند؛ بیمه عمری که هر کسی نمی‌تواند خریداری کند و فقط به نام آن‌ها صادر می‌شود و ذینفع بیمه عمر شما نخواهند بود. در مواردی هم فرد بیمه شده به دلیل گم شدن مدارک و غیره، از بیمه شدن خودش اطلاع دارد. چنین کاری از نظر شرکت اصلی، به عنوان کلاهبرداری بیمه عمر تلقی شده و با فرد از نظر قانونی برخورد جدی خواهد شد.

اگر در مورد بیمه عمر ابهامی دارید، شما می‌توانید اطلاعات بیشتر آن را در راهنمای بیمه عمر بخوانید.

فروش بیمه بدون کد بیمه‌گذاری و کد یکتا

بیمه کالایی نیست که بتوان از یک فروشگاه تازه تأسیس که هنوز جوازش را کامل دریافت نکرده، خریداری کرد. تمامی نمایندگی‌ها باید دارای کد نمایندگی و کد کارگزاری باشند. این کدها را وقتی در سایت سنهاب وارد کنید، اطلاعات آن شرکت و نماینده در صورت قانونی و فعال بودن نمایش داده می‌شوند. همچنین تمامی بیمه‌نامه‌ها دارای کدهای یکتا هستند که کدشناسایی آن‌ها در بیمه مرکزی است. این کد را هم می‌توانید از سامانه سنهاب پیگیری کنید.

فروش بیمه نامه جعلی

یک بیمه‌نامه معتبر حتماً باید دارای کد شرکت و نمایندگی و کد بیمه‌نامه و مهر و امضای شرکت باشد. نبودن هیچ‌ یک  از این‌ها باید در همان اول شک شما را برانگیزد که چرا فرم ناقص است؟

پرداخت فقط از طریق حساب شخص

پرداخت حق بیمه عمر فقط باید به حساب اصلی شرکت باشد. به هیچ وجه نمایندگی یا فرد نباید شماره حساب خود را برای واریز بدهد. بعد از خرید بیمه عمر، به شما کدی می‌دهند که با مراجعه به سایت اصلی خود شرکت، بانک یا دستگاه‌های ATM می‌توانید مبلغ ماهانه بیمه عمر خود را پرداخت کنید.

وعده‌های دروغین؛ دریافت سود با سال بیمه کمتر

یکی از رایج‌ترین وعده‌های دروغین در کلاه برداری بیمه عمر مربوط به دریافت سود در مدت زمان کمتر از 5 سال است. بیمه عمر یک سرمایه گذاری بلند مدت است. در ماه‌های ابتدایی اصلاً سود قابل توجهی واریز نمی‌شود. در واقع مبلغی که شما واریز می‌کنید، خیلی بیشتر از سود است؛ اما از سال پنجم به بعد تقریباً بیمه عمر خود را نشان می‌دهد. برای همین نمایندگی‌ها توصیه می‌کنند که قبل از 5 سال به هیچ وجه اقدام به برداشت وجه نکنید.

حالا نمایندگی‌ها و شرکت‌های کلاهبردار با وعده دریافت سود بالا در کمتر از 5 سال، سعی در جلب توجه مردم دارند. همچنین استفاده از بیمه عمر برای درمان هم شرایط مخصوص به خود را دارد که همه آن‌ها در قرارداد نوشته شده است؛ مسئله‌ای که افراد یا شرکت‌های سودجو بیان نمی‌کنند.

نحوه خریداری بیمه عمر معتبر

اگر موارد بالا را در نظر بگیرید، دیگر خیالتان از بابت معتبر بودن بیمه عمر راحت است؛ حالا برای اینکه 100% مطمئن شوید، موارد زیر را هم اضافه کنید:

بیمه عمر بیمه زندگی

نحوه تشخیص بیمه عمر معتبر

 • بیمه خود را از نمایندگی‌های معتبر خریداری کنید. در بالا هم نوشتیم که یک نمایندگی معتبر بیمه دارای کد نمایندگی و کارگزار بوده و همچنین بیمه‌نامه‌های آن همراه با شناسه مخصوص است. اعتبار همه این‌ها را می‌توانید از سایت بیمه مرکزی بررسی کنید. (حتماً قبل از شرکت، اعتبارسنجی را انجام دهید. وقتی کد نمایندگی و بیمه نامه را وارد کنید، تمامی اطلاعات شرکت و قرارداد شما مشخص می‌شود.)

 

 • یک شرکت معتبر، به شما قرارداد می‌دهد. قراردادی که در آن تمامی اطلاعات شرکت و چگونگی واریز مبلغ ماهانه بیمه مشخص است. همچنین در هیچ یک از این قراردادها، حساب شخصی نوشته نشده است.
 • بیمه خود را از نمایندگی‌هایی خریداری کنید که حداقل دارای چند سال اعتبار هستند. البته نمی‌توان گفت که نمایندگی تازه تأسیس به دنبال کلاهبرداری بیمه عمر است؛ اما حداقل کمی با آسودگی خاطر خرید خود را انجام می‌دهید.

برای اینکه متوجه شوید تا آیا بیمه عمر معتبر است یا خیر، می‌توانید از سامانه سنهاب کمک بگیرید.

ذکر چند نکته برای بیمه عمر

باید گفت که بر اساس ماده 37 قانون بیمه مرکزی، تمامی شرکت‌های بیمه باید پروانه تأسیس دریافت کنند. علاوه بر این، آن‌ها نمی‌توانند هیچگونه تغییری در اساسنامه یا میزان دریافت سود خود بدون موافقت بانک مرکزی اعمال کنند.

بر اساس ماده 60 در صورت انحلال یا ورشکستگی شرکت بیمه، بیمه شدگان و بیمه‌گذاران برای دریافت حقوق خود نسبت بقیه اولویت دارند. بیمه عمر در انواع بیمه عمر نسبت به بقیه اهمیت بیشتری دارد.
بر اساس ماده 71، تمامی شرکت‌های بیمه در ایران، باید 50% رشته بیمه‌های زندگی خود را که در حقیقت شامل بیمه عمر و تامین آتیه است، در بیمه اتکایی نمایند.

این مبلغ برای این است تا زمانی که شرکت به مشکل مالی خورد یا در مرحله ورشکستگی قرار گرفت، بیمه مرکزی بتواند خسارت آن را جبران کند.پس وقتی شرکتی ورشکست شد، بیمه مرکزی از بیمه شدگان حمایت خواهد کرد. البته ورشکستگی شرکت بیمه چیزی نیست که به راحتی اتفاق بیفتد.

کلاهبرداری بیمه عمر، مسئله‌ای است که نمی‌توان وجود آن را کتمان کرد. اگر حواستان کاملا جمع باشد و نکات این مقاله مانند سابقه و صداقت شرکت بیمه را در نظر بگیرید، دیگر لازم نیست که نگران چنین مسئله‌ای باشید.کارشناسان بیمه دات کام در کنار شما هستند که اطلاعات لازم را برای خرید انواع بیمه به شما ارائه کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مزایا و پوششهای بیمه عمر
01 مرداد 1402 / بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟ مزایا و پوشش‌های بیمه عمر در ۱۴۰۲

بیمه عمر زیرمجموعه بیمه اشخاص محسوب می شود. بیمه عمر نوعی پس انداز، سرمایه گذاری بلندمدت با مزایای مناسب، پشتیبان مالی برای خانواده و همه افراد دوراندیشی است که امروز سکه‌ای کنار گذاشته و فردا کوزه ها سود می برند و آینده آسوده‌ای را تجربه کنند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مهدی ملک محمدی(مهیار)
12 مرداد 1402

بسیار بسیار مچکرم از شما و تمام دست اندرکارانی که راه رسیدن به این هدف را سهولت بخشیدند تا فقط درچند دقیقه ی ناقابل تمام دانشی که برای استعلام بیمه یا هر هدف دیگری که بدنبال ان هستی را دراختیار عموم گذاشتند،باشد که خداوند بهشت را به همین سهولت دراختیارتان قرار دهد

person
علی
05 اردیبهشت 1402

سلام
کسی هست که بازنشست بشه از طریق بیمه اون پولی ک تو سند اشاره شده رو دریافت کنه؟

person
رویا عظیم زاده
14 آبان 1401

تورو خدا از این بیمه های آبکی نخرید همش کلاهبرداریه. پول منو خوردن یه لیوان آب هم روش. انقدر رفتم و اومدم کسی جواب هم نداد. ایشالا به حق علی خدا جوابتون رو بده بیمه کلاهبردار سامان

person
حسین
13 اردیبهشت 1401

سلام. فروش شبکه ای بیمه عمر قانونیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، منظورتان از فروش شبکه ای چیست؟

person
سیدعلی
06 اردیبهشت 1401

سلام درباره بیمه مستمری خاورمیانه توضیح بدید، درسته ک اولین بار این شرکت داره تو ایران انجام میده و بعد از پایان بیمه شدگان تا آخر عمر حقوق دریافت میکنند؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  06 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه عمر که همه شرکت ها دارند. اما در مقاله بیمه زندگی خاورمیانه می توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست بیاورید.

person
علی
21 فروردین 1401

به نظرم به جای بیمه عمر یه جای دیگه سرمایه گذاری کنه بهتره
هر چیزی سودش بعد از بیست سال خیلی بیشتر از بیمه هست

person
اسد
20 فروردین 1401

سلام
بیمه عمر خاورمیانه یه بیمه ای داره بنام بیمه مستمری آنی ، میگه کل مبلغ قرارداد رو یکجا میدی و بعد از یکسال شروع به دادن مستمری میکنه آیا این درسته؟و واقعیت داره؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم بهتر است که از دفتر اصلی خود بیمه خاورمیانه بپرسید.

  person
  بیگدلی کارشناس بیمه خاورمیانه
  11 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز
  بله شرکت خاورمیانه مستمری آنی داره که سالهای گذشته چند نفر تهیه کردن و الان بازنشستگی میگیرن
  منتها شرایط سنی داره و افراد بالای ۳۰ سال میتونن از این مستمری استفاده کنن.

person
یاسی
13 فروردین 1401

سلام میخواهم فرزندم را بیمه کنم آیا وقتی کار بیمه را انجام دادیم همون موقع برگه ای یا دفترچه ای چیزی به عنوان مدرک بهمون داده میشه ؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، برای بیمه عمر بله به شما سندی تحویل داده می شود و همچنین نامتان در سایت شرکت ثبت می شود.

person
کامران
18 دی 1400

سلام من تو مترو از این غرفه ها که ی خانم بود، بیمه عمر خریدم فرداش جمع کرده رفته یعنی چی؟ الان چی میشه؟ چرا گول خوردم؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز، شما وقتی بیمه نامه ای را خریداری میکنید، دیگر با اون کارگزاری کاری ندارید. بیمه شما در سامانه خود شرکت ثبت شده است. لطفا با شماره بیمه نامه و از طریق صفحه استعلام بیمه نامه، از اصالت آن مطمئن شوید.

person
سامان
08 دی 1400

سلام بیمه خاورمیانه معتبر هست ایا؟

  person
  نویسنده بیمه
  08 دی 1400

  سلام وقت بخیر بیمه خاورمیانه در حال حاضر یکی از معتبرترین شرکت های بیمه مخصوصا در حوزه بیمه عمر است. شما می توانید اطلاعات کامل این بیمه زندگی خاورمیانه را در این مقاله بخوانید.

  person
  نویسنده بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز بله بیمه خاورمیانه یکی از معتبرترین بیمه ها و سرآمدترین بیمه در رشته بیمه عمر و زندگی است. شما می توانید راهنما و اطلاعات کامل بیمه زندگی خاورمیانه را در این لینک بخوانید.

   person
   بتی
   12 دی 1400

   ولی تا جایی که من میدونم بیمه پاسارگارد، سامان، دانا، کارآفرين در بیمه عمر و سرمایه گذاری حرف اول را می‌زنند و در توانگری 1 هستند

    person
    کارشناس بیمه
    12 دی 1400

    سلام وقت بخیر بله درسته لیست شرکت بیمه هایی که شما نام بردید ، جزو شرکت های معتبر ارائه دهنده بیمه عمر و سرمایه گذاری هستند.

person
چذابی
08 دی 1400

سلام من از ی شرکتی بیمه عمر خریدم، اون بی شرف نگفته که بابا بعد از 30 سال هزینه هات اینقدر میشه حالا ده سال گذشته تازه فهمیدم اون کارمند هم رفته برای شکایت چه کار باید کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، اینکه چه چیزی به شما گفته اند، ما نمی توانیم قضاوت بکنیم اما برای شکایت شما می توانید به دفتر خود اصلی شرکت بیمه یا بیمه مرکزی مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید