01 فروردین 1401

مشاور بیمه: وظایف، مزایا و ویژگی‌ها+ چگونه مشاوره بیمه شویم؟

با شنیدن کلمه «مشاور» یا «مشاوره» چه نوع شغلی در ذهنتان تجسم می‌شود؟ شخصی که اطلاعات کافی در خصوص کسب‌وکار یا موضوع مورد سؤالتان را دارد و برای افزایش دانش و انتخاب در آن خصوص به شما کمک می‌کند. در حقیقت مشاوره قبل از انتخاب است و در تمامی حوزه‌ها از جمله بیمه، چنین جایگاهی، داریم. مشاور بیمه شخصی است که به افراد برای انتخاب بهترین بیمه‌نامه، به افراد کمک می‌کند. در ادامه این مطلب قصد داریم در خصوص این شغل، بیشتر توضیح دهیم. با ما همراه باشد.

مشاور بیمه کیست؟

اگر بخواهیم در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم که مشاور بیمه کسی است که به دیگران در انتخاب بیمه‌نامه مناسب کمک می‌کند. در حقیقت زمان فعالیت مشاوره بیمه قبل از انتخاب و خرید است. هدف اصلی مشاور بیمه، راهنمایی در جهت خرید و به نوعی تبلیغات برای شرکت‌های بیمه است.

آیا مشاور بیمه نماینده شرکت‌ها است؟

چون مشاوره بیمه یک شغل آزاد است؛ شخصی که وارد این حوزه کاری می‌شود، می‌تواند به صورت مستقل برای خودش دفتری داشته و اقدام به مشاوره و فروش بیمه کند. همچنین می‌تواند از طریق اینترنت و فضای مجازی به کار خود ادامه دهد. حتی این افراد می‌توانند به عنوان مشاور در شرکت‌های بیمه فعالیت کنند. در هر دو حالت، فرد، نماینده فروش شرکت به حساب می‌آید.

اگر شخص در شرکتی مشغول به کار شود، به عنوان نماینده رسمی شرکت در بخش فروش شروع به فعالیت می‌کند. در حقیقت او فقط می‌تواند، بیمه‌های آن شرکت را به فروش برساند. اگر فرد به صورت مستقل کار کند، به عبارتی نماینده غیررسمی به حساب می‌آید و می‌تواند از هر شرکتی، بیمه‌های درخواست بیمه‌گزاران را تهیه کند و به آن‌ها در انتخاب، مشاوره دهد.

کارگزاری بیمه با مشاوره بیمه چه تفاوتی دارند؟

کارگزاری، بازه کلی‌تر را در نظر می‌گیرد و مکانی است که در آن تمامی عملیات مربوط به بیمه انجام می‌شود. در حقیقت یک دفتر رسمی از شرکت بیمه است. همچنین در کارگزاری، مشاوره هم انجام می‌شود. پس مشاوره بیمه، جزئی از خدمات کارگزاری است.

فردی که در این گروه کاری به عنوان مشاور فعالیت دارد، لازم نیست که حتماً دفتر کارگزاری برای خود داشته باشد.

تفاوت کارشناس بیمه با مشاور چیست؟

کسی که کارشناسی می‌کند، علاوه بر اینکه نیاز است، درس‌های مرتبط با بیمه را خوانده باشد، باید با تمامی موارد آشنا باشد؛ از چگونگی خرید تا بررسی خسارت. همچنین خود کارشناس هم می‌تواند، مشاوره بدهد؛ اما یک مشاوره، نمی‌تواند، کارشناسی کند. البته الزاماً همیشه این طور نیست؛ اما در حال کلی، مشاوره اطلاعات عمومی در خصوص فروش بیمه و شرایط خرید و موارد مرتبط با آن را دارد.

مشاوره بیمه

کارشناس بیمه یک شغل رسمی محسوب می‌شود.

مورد بعدی اینکه کارشناس بیمه، می‌تواند به صورت رسمی در شرکت بیمه یا دادگستری‌ استخدام شود. برای همین او حقوق ثابتی دریافت خواهد کرد؛ اما امکان استخدام مشاوره در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی خیلی کم است. از آنجایی هم که او بیشتر در زمینهٔ فروش فعالیت می‌کند، درآمدش از طریق پورسانت‌هایی است که از مشاوره فروش هر بیمه به دست می‌آورد. از این رو، مشاور نمی‌تواند نظر تخصصی در خصوص خسارت‌ها بدهد؛ هرچند که اطلاعات کافی داشته باشد.

تفاوت دیگر اینکه مشاوره بیمه، بیشتر به عنوان شغل دوم بسیاری از افراد است؛ اما کارشناس بیمه، فردی با جایگاه رسمی است که شغل اصلی او به حساب می‌آید.

چرا مشاوره بیمه اهمیت دارد؟

تا وقتی که قصد خرید بیمه نداشته باشید، متوجه اهمیت مشاوره آن نخواهید شد. فرض کنید که شما قصد دارید، بیمه آتش سوزی را خریداری کنید. در هنگام خرید و در بخش وارد کردن اطلاعات، ممکن است که دچار سردرگمی‌هایی شوید. همان‌طور که می‌دانید بیمه آتش سوزی دارای پوشش‌های بسیاری از جمله: پوشش سیل، زلزله، طوفان و غیره است. در این هنگام ممکن بیمه‌گزار نتواند در ذهن خود اولویت بندی صحیحی انجام دهد و پوشش‌هایی که مناسب محل زندگی‌اش نیست را انتخاب کند. همچنین انتخاب شرکت بیمه یکی از مواردی است که نیاز به مشاوره دارد.

این مشکلِ عدم آگاهی از پوشش‌ها، خصوصا هنگام خرید بیمه بدنه، بسیار دردسر ساز می‌شود؛ چون بیمه بدنه خودرو، پوشش‌های زیادی مانند: پوشش سرقت درجا، پوشش حوادث طبیعی، شکستن شیشه و… را دارد. این تعدد پوشش‌ها، ممکن است بیمه‌گزار را دچار سردرگمی کند که کدام پوشش‌ها را انتخاب کند؛ یا از کدام شرکت، بیمه خریداری کند.

بارها اتفاق افتاده‌است، فردی به دلیل آشنا نبودن با انواع بیمه‌ها، طرح اشتباهی را انتخاب یا اطلاعات را نادرست وارد کرده‌است. همین مسئله باعث شده، هنگام دریافت خسارت با مشکلاتی مواجه شود.

وظایف مشاور بیمه چیست؟

حالا که با مشاور بیمه آشنا شدید، به سراغ بررسی وظایف این گروه شغلی خواهیم رفت. در حالت کلی، مشاور بیمه، دارای وظایف زیر است:

 • توضیح دقیق در خصوص انواع بیمه
 • کمک به فرد برای انتخاب بهترین بیمه‌نامه
 • آشنایی کامل با تمامی طرح‌ها و بیمه‌ها و توضیح شفاف به فرد متقاضی
 • ایجاد حس اعتماد به فرد، برای خرید بیمه
 • تبلیغ شرکت طرف قرارداد و جذب حداکثری مشتری
 • کمک به فرد متقاضی در پر کردن اطلاعات و تصحیح اشتباهات
 • پاسخگویی به تمامی سؤالات فرد

مشاور، اجازه ندارد به فرد، برای خرید بیمه از شرکت خاصی اصرار کند. انتخاب نهایی بر عهده فرد متقاضی است؛ مشاور بیمه باید در اینجا به او کمک کند تا انتخاب درستی داشته‌باشد. در نظر داشته باشید که هر انتخاب اشتباه به دلیل مشاوره نادرست، می‌تواند عواقب بدی برای مشاور داشته‌باشد. حداقل اعتبار خود را از دست خواهد داد.

ویژگی‌های یک مشاور خوب چیست؟

کسی که قصد ورود به این حوزه دارد، باید چندین ویژگی زیر را داشته باشد:

 • نسبت به حوزه بیمه‌ای که در آن کار می‌کند، آشنایی کامل با جزئیات داشته باشد. برای مثال، وقتی شخصی از او در خصوص سود بیمه عمر سؤال می‌کند، نباید به صورت کلی پاسخ دهد. بلکه باید کامل برای او با توجه به نوع انتخابی، سود را حساب کند.
 • مشاور بیمه می‌تواند به صورت اختصاصی برای یک بیمه یا کلی فعالیت کند؛ اما بهتر است در یک نوع تسلط داشته باشد. در بسیاری از شرکت‌های بیمه، برای هر واحد مانند بیمه تکمیلی یا خودرو، از مشاوره‌های متخصص آن حوزه استفاده می‌کنند.
 • داشتن اطلاعات کافی در خصوص مسائل بعد از خرید، به ویژه برای دریافت خسارت هم نیاز است. به هر حال کمک و مشاوره در خصوص مشکلاتی که فرد ممکن است در هنگام استفاده از بیمه بربخورد تا حدی می‌تواند از مسئولیت‌های مشاور باشد؛ اما الزامی نیست.
 • او باید آداب فروش و چگونگی مذاکره را به خوبی بداند. این نکته را در نظر داشته باشید که مشاوره یک فرآیند منجر به فروش است. پس خیلی مهم است که شخص فعال در این حوزه بتواند با استفاده از تکنیک‌های خاص، فرد متقاضی را تشویق به خرید کند.
 • آراستگی ظاهری و در دسترس بودن، اهمیت زیادی دارد. هیچ‌کسی به فردی که حتی به ظاهرش هم نمی‌رسد، اعتماد نخواهد کرد.
 • کنترل بر خود از دیگر ویژگی‌های مهم اخلاقی مشاور خوب است. شاید یک نفر بخواهد چندین سؤال متفاوت را بپرسد یا یک سؤال چندین بار توسط افراد مختلف پرسیده ‌شود. صبور بودن یک مشاور در این حوزه، خیلی مهم است.
مشاور بیمه

مشاور بیمه می‌تواند، پاره‌وقت و به صورت آنلاین فعالیت کند.

شغل مشاور بیمه، نیازی به تحصیلات خاصی ندارد. هر فردی با داشتن ویژگی‌های بالا می‌تواند در این حوزه فعالیت کند. البته رشته مدیریت و کارشناسی بیمه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود؛ اما این رشته مخصوص افرادی است که می‌خواهند در آینده به عنوان کارشناس بیمه فعالیت کنند. به هر حال، لازم است که مشاور بیمه اطلاعات کافی را در این حوزه داشته باشد.

مزایای شغل مشاور بیمه چیست؟

فعالیت در این شغل در کنار سختی‌هایش، مزایایی هم دارد؛ که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در نظر گرفتن به عنوان شغل دوم با درآمد جانبی بالا
 • دریافت پورسانت به ازای هر فروش (افرادی را داریم که به همین صورت فعالیت می‌کنند و حداقل ماهی 10 میلیون تومان درآمد دارند. البته این نوع شغل نوعی بازاریابی بیمه محسوب می شود که جزییات آن را می توانید در اینجا بخوانید.
 • انعطاف‌پذیری بالا در زمان (برای آن‌هایی که به طور ثابت در جایی مشغول به کار نیستند.)
 • نداشتن محدودیت‌ها و شرایطی برای ورود به این کار
 • آزادی عمل در مسائل مالی

چگونه مشاور بیمه شویم؟

فقط کافی است که اراده کنید. البته مشاوره بیمه را نباید با بازاریابی بیمه اشتباه گرفت؛ اما مشاوره در واحد فروش، بیشتر فعال است و برای همین هم می‌تواند، حقوق ثابت و هم پورسانت دریافت کند. فقط کافیست، همان ابتدا اطلاعات کافی در خصوص بیمه به دست بیاورید. اینکه وقتی کسی از شما سؤالی در خصوص بیمه پرسید، به او نگویید که اطلاعاتی ندارم.

به طور کلی مشاور بیمه به فردی گفته می‌شود که به بیمه‌گزاران کمک می‌کند، برای خرید بیمه انتخاب صحیح داشته باشند و پوشش‌های مناسب خود را انتخاب کنند تا خریدی آگاهانه و به صرفه داشته‌باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

02 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر قالیباف، می‌تواند از آن در 1401بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟+ مزایا و معایب و قوانین ۱۴۰۱

بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی نوعی از انواع بیمه تامین اجتماعی می باشد که به صورت اختیاری است و پرداخت حق بیمه ها در آن توسط خود فرد بیمه شده صورت می گیرد. برای تهیه این بیمه از سازمان تامین اجتماعی با در دست داشتن مدارک لازم می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به آن اقدام کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عباس زرتشت
29 خرداد 1401

میخام بیمه بدنه بگیر اما هیچی نمیفمم ازش با کی مشورت کنم حاجی

  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

MAHDAVII
07 تیر 1401

شما مشاور بیمه رایگان دارید ؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله اما برای حوزه بیمه ای خاص

محمد فروتن
23 مرداد 1401

باسلام من یه استاد کار جوشکار هستم دریک کارگاه درب پنجره سازی کار میکنم باسابقه 13سال و49سالمه شرایط برا بازنشستگی وجود داره تا الانم هیج از بیمه بیکاری استفاده نکرده‌ام تشکر لطفاً راهنمای کنید

  کارشناس بیمه
  29 مرداد 1401

  سلام با این سابقه و با این سن فعلا شرایط بازنشستگی را ندارید

شریف
24 مرداد 1401

سلام من اتباع افغانی هستم وپاسپورت اقامت ایران رو داریم ومیخوام بیمه تامین اجتماعی بشیم کل خانواده منوبچه هام شوهرم سوال من اینه من عمل دارم تو بیمارستان سیناخصوصی هست پول عمل و بیمارستان شاید ۵۰میلیون بشه بیمه تامین اجتماعی چقدر شو پراخت میکنه یا بیمه نکنم فرقی نداره ممنون میشم جواب بدین

  کارشناس بیمه
  28 مرداد 1401

  سلام چون حق بیمه ازش کسر میشود بله در مستمری بازنشستگی تاثیر میگذارد

emad
31 مرداد 1401

سلام وقتتون بخیر
بنده ۴ ماه کارفرما با عنوان شغلی نگهبان برام بیمه رد کرده و حق بیمه رو به حساب ایشون واریز کردم اما به طور حقیقی مشغول به کار نیستم. الان دانشجوهم هستم و میخوام بیمه دانشجویی رد کنم. امکان داره اون ۴ ماه سابقه رو منتقل کنم یا از بین میرود؟ و اینکه برای انتقالش نیاز به چه اقدامی هست؟ ممنون از جوابتون

  کارشناس بیمه
  03 شهریور 1401

  سلام اون مدتی که بیمه برای شما ارسال شده الان جز سابقه شما محسوب شده است نیاز به انتقال آن نیست

Sekine
08 شهریور 1401

سلام کسایی که بصورت رسمی مشاور بیمه نشدن و بج دریافت نکردن با هر بیمه ای که میزنن سرپرستشون سود را دریافت میکنن
؟ واینکه سود پول رو به مشاور نمیدن؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  کارشناس بیمه
  09 شهریور 1401

  سلام متوجه سوالتان نشدیم.

علی محسنی
09 شهریور 1401

سلام عرض ادب ببخشید من الان عمل رباط سلیبی دارم و مدرکم پاسپورته ایا من تهد پوشش بیمه میتونم قرار بگیرم یا نه؟؟و اگع تهد همایت بیمه بشم بیمه تا چنددرصد از هزینه عمل پرداخت میکنهه ممنوم میشم پاسخ بدید؟؟؟

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام مدرک شناسایی دیگری ندارید؟ در خصوص درصد پرداختی، کارشناس شرکت فقط نظر می دهد.

بیتا
17 شهریور 1401

باسلام وخسته نباشید
همسرم قبلا دچار بیماری روحی بوده که معافیت سربازیشم به خاطر کارت قرمز معاف شد.بعد از چندسال حالش خوب شد ورفت سرکار وخوب شد .جدیدا دوباره دوقطبی شده شغلش قالی بافی است میگه دیگه نمیتونم کارکنم مخم میترکه بخام قالی ببافم رگ دستش زده بود میخاستم ببینم میتونم بازنشستش کنم تورا خدا کمک کنید ما درامدی نداریم من موندم ویک شوهر مریض خودمم کمکش میکنم اما با این گرونیا خرجمون در نمیاد ده سال سابقه بیمه داره این قضیع مال قبل ازدواجه یک بچه هم داریم درمانده ام به خدا اگه میدونستم اینجوریه اصلا شوهر نمیکردم بچم گناه داره .میخاستم ببینم میشه ببرم با همین ده سال بازنشستش کنم بردیم امین اباد بستریش کردم فعلا بیمشم دارم خودم پرداخت میکنم.سه ماهه اونجاس گفتن سه ماه دیگه هم باید باشه بعدشم دیگه نباید کارکنه میدونم مخش نمیکشه میگه اعصابم خورد میشه کاردیگه هم از دسش نمیاد بیرون از خونه باید باهاش باشه کسی حالش بد میشه

  نویسنده بیمه
  18 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز
  تامین اجتماعی که بیمه عمر ندارد فقط وقتی شرایط بازنشستگی را داشته باشید به شما مستمری پرداخت میکند

عباس کریمی
01 مهر 1401

باسلام
میخوام بدونم از چه سالی بیمه خدمت سربازی را میتوان جزو سابقه آورد.مثال کسی که سال ۱۳۴۰ و قبل سربازی رفته میتوان جزو خدمت آورد.متشکرم

  نویسنده بیمه
  04 مهر 1401

  سلام عباس عزیز
  اگر کارت پایان خدمت هوشمند داشته باشد بله میتواند

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید