۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی+ راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

2
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تصادفات رانندگی در جاده‌های شهری و بین راهی در اتوبان‌ها و جاده‌های مختلف، امری اجتناب‌ناپذیر است. روزانه شاهد آمار بالایی از حوادث رانندگی در جاده‌های مختلف اقصی نقاط کشور هستیم. همیشه پس از هر تصادفی به این چالش برمی‌خوریم:” مقصر تصادف رانندگی و حادثه پیش آمده کیست؟ زیرا ممکن است هر یک از طرفین مدعی باشد که مقصر تصادفات رانندگی و حادثه پیش آمده فرد مقابل است. مقصر تصادفات رانندگی باید خسارت‌های مالی و جانی را پرداخت نماید. با توجه به ابعاد مالی این مساله، آگاهی از نحوه تعیین مقصر تصادفات رانندگی امری ضروری به نظر می‌رسد. پس با ما همراه باشید.

در حوادث رانندگی دارای خسارت بسیار بالای مالی یا جانی، باید افسر رانندگی را مطلع ساخت. او با حضور خود در محل حادثه و کشیدن کروکی، مقصر تصادفات را خیلی سریع تشخیص می‌دهد. پلیس برای راننده خاطی جریمه‌ای مطابق با قانون اعمال می‌کند. بهتر است همواره با در دست داشتن بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ضمن رعایت کردن نکات رانندگی از خسارت‌های خود بکاهید.

نحوه تشخیص مقصر حوادث رانندگی با توجه به عوامل مختلف

اگر می خواهید بدانید که مقصر حوادث رانندگی در تصادفات مختلف کیست و چگونه می‌توان او را تشخیص داد؟ برای تشخیص مقصر تصادفات رانندگی می‌بایست به یک سری نکات توجه داشت که در ادامه به ذکر آن ها اشاره می شود:

مقصر حوادث رانندگی کیست
مقصر حوادث رانندگی کیست

رعایت حق تقدم در رانندگی

یکی از مواردی که در بسیاری از حوادث رانندگی منجر به بروز تصادف می گردد؛ عدم رعایت حق تقدم توسط یکی از رانندگان است. معمولا مقصر حوادث رانندگی در این شرایط، کسی است که علی‌رغم وجود تابلوها و چراغ راهنما و دستورالعمل‌های حق تقدم در مسیرهای اصلی به فرعی، قانون را زیر پا گذاشته و به آن ها اندک توجهی نداشته است. همواره باید حق تقدم را رعایت نمود. چرا که در صورت عدم رعایت حق تقدم ممکن است حوادث زیادی رخ دهد. به عنوان مثال: راننده ای که از مسیر فرعی وارد اصلی شده باید در نظر داشته باشد که تقدم با ماشینی است که در مسیر اصلی در حال حرکت است. در صورتی که راننده مسیر فرعی، حق تقدم را رعایت نکند؛ به عنوان مقصر حوادث رانندگی و تصادف پیش آمده به حساب می‌آید.

سبقت و سرعت غیر مجاز

از دیگر عواملی که می توان با آن مقصر حوادث رانندگی را تشخیص داد؛ سرعت و سبقت غیر مجاز خواهد بود. رانندگانی که به جای سبقت از سمت چپ، از سمت راست سبقت می گیرند و در خط کشی ها یا نواحی سبقت ممنوع از راننده جلویی سبقت می گیرند؛ قطعا مقصر حوادث رانندگی پیش آمده هستند. موارد ذکر شده، نمونه‌هایی از جرایم رانندگی هستند. رانندگانی که فراتر از سرعت مجاز رانندگی می‌کنند؛ آن ها نیز مقصر حوادث رانندگی به شمار می‌آیند و علاوه بر اعلام شدن مقصر می‌بایست جریمه هم پرداخت نمایند. توجه به تابلوهای مختلف درون و برون شهری و سرعت مجاز رانندگی در چنین جاده هایی امری حیاتی تلقی می‌گردد.

برخورد خودروی پشتی به جلویی به دلیل سرعت زیاد
راننده پشتی فاصله ایمنی را رعایت نکرده و با سرعت به خودروی جلویی برخورد کرده است

سهل انگاری و تصادف از پشت

در بسیاری از موارد، ممکن است بنا به سهل انگاری راننده تصادف از پشت ماشین جلویی صورت گیرد که در این گونه از موارد، مقصر حوادث رانندگی تحت هر شرایطی راننده ای است که از پشت به ماشین جلویی برخورد داشته است.

برخورد ماشین با عابر پیاده

گاهی دیده می شود که یک ماشین با عابر یا عابران پیاده برخورد دارد. در این صورت مقصر تصادفات رانندگی را بیشتر رانندگانی به خود اختصاص می دهند که توجهی به خط عابر پیاده یا پل عابر پیاده و چراغ راهنمایی و… ندارند و بی گدار به آب می زنند: آن‌ها هیچ یک از جوانب امر را در نظر نمی گیرند و با افراد مختلفی برخورد می کنند که در موارد حاد منجر به فوت آن ها هم می شوند.

خواب آلود بودن راننده

برخی از رانندگان به علت رانندگی به مدت طولانی خسته می شوند. به علاوه، آن‌ها در طول مسیر رانندگی هم استراحتی نمی کنند. این دسته از رانندگان نیز عنوان مقصر حوادث رانندگی را یدک خواهند کشید. این خواب‌آلودگی رانندگان، تصادفات ناخوشایندی را در پی دارد. هر یک از رانندگانی که قصد سفر به جاده‌های مختلف را دارند؛ می بایست به مدت کافی استراحت داشته باشند. رانندگان باید پیش از رانندگی کاملا هشیار بوده و هیچ یک از مواد مخدر یا داروهای خواب آور را مصرف نکرده باشند. در غیر این صورت، آن‌ها در جریان تصادفات به عنوان مقصر حوادث رانندگی به حساب خواهند آمد.

علاوه بر این موارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که با در نظر گرفتن هر یک از آن ها می‌توان مقصر حوادث رانندگی را تشخیص داد. البته باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که تشخیص مقصر در حوادث رانندگی مختلف توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی صورت می‌گیرد. در صورت بروز هر گونه تصادفی بلافاصله برای تشخیص مقصر با این کارشناسان تماس بگیرید.

افسر راهنمایی رانندگی در شناسایی مقصر تصادف کمک می کند
شناخت مقصر تصادف با کمک افسر پلیس

تعیین مقصر تصادفات رانندگی بعد از حوادث مختلف

در زیر به برخی از مواردی اشاره می شود که هر در صورت بروز تصادفات مختلف می توان بدون هیچ گونه شک و شبهه ای چنین رانندگانی را مقصر صد در صد حوادث رانندگی دانست. این دسته از رانندگان که به عنوان مقصر در حوادث رانندگی مختلف شناخته می شوند؛ شامل موارد زیر می باشند:

 1. رانندگان بدون گواهینامه که در هر صورت مقصر حوادث رانندگی در تصادفات مختلف به شمار می آیند.
 2. رانندگانی که هنوز یک سال از صدور گواهینامه پایه ۳ آن ها نگذشته و در شهر دیگری غیر از محل صدور گواهینامه آن ها با ماشین دیگری تصادف کرده اند.
 3. رانندگانی که تحت هر شرایطی به پشت ماشین جلویی خود برخورد داشته باشند.
 4. رانندگانی که دنده عقب حرکت می کنند و به ماشین پشت سر خود برخورد می کنند.
 5. تصادف دو خودرو که انحراف به چپ باعث بروز چنین حادثه ای شده است؛ در این صورت به احتمال قریب به یقین مقصر همان راننده ای است که انحراف به چپ داشته است.

بنابراین باید به این نکات توجه داشت که در صورت بروز تصادفات مختلف، ممکن است راننده‌ای یکی از این بی احتیاطی‌های نامبرده را مرتکب شده باشد. در این صورت وی به عنوان مقصر حوادث رانندگی محسوب می‌گردد. با رعایت کردن اصول درست و قانونی رانندگی از بروز هر گونه تصادفی جلوگیری نمایید.

قانونی پیش بردن روال تصادفات

در صورت بروز شرایط مختلف زیر:

 • بنا به هر دلیلی راننده ای بی احتیاطی کرده باشد
 • راننده با سهل‌انگاری و رعایت نکردن نکات لازم رانندگی مقصر حوادث رانندگی شمرده می‌شود.
 • هر یک از طرفین تصادف به وجود آمده، فرد مقابل خود را مقصر تصادف رانندگی به شمار می‌آورد.

در هر صورت بهتر است به منظور جلوگیری از درگیری و نزاع خیابانی میان هر یک از طرفین، فورا با پلیس راهنمایی و رانندگی و کارشناسان این حوزه تماس گرفته شود. در این شرایط، پلیس بر حسب تجربه و تخصص خود، می‌تواند خیلی سریع مشکل به وجود آمده را حل و فصل نماید. او مقصر اصلی تصادف را معرفی می‌کند. مراتب قانونی پیش برده خواهد شد تا از هر گونه درگیری میان طرفین جلوگیری شود.

بیمه ضامن جبران خسارت های رانندگی
بیمه پشتوانه رانندگان در تصادفات و سوانح

داشتن بیمه: ضامن شما در حوادث رانندگی

تصادف امری اجتناب ناپذیر برای هر یک از رانندگان به شمار می‌آید. ممکن است هر یک از آنان بر حسب عوامل مختلف در معرض تصادفات کوچک و بزرگ مختلفی قرار بگیرند. با توجه به این مسئله که در صورت نداشتن بیمه‌های مختلف خودرو شامل بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، هزینه تعمیر خودروی شما و خودروی فرد مقابل – در صورت تعیین شما به عنوان مقصر حوادث رانندگی- ممکن است برای شما سنگین تمام شود.

بهتر است هر چه سریعتر نسبت به خرید بیمه‌های مختلف خودرو به صورت اینترنتی و خیلی راحت از سامانه بیمه دات کام اقدام کنید. بدین ترتیب خود و وسیله نقلیه خویش را از هر گونه آسیب و خسارتی در حوادث مختلف رانندگی بیمه می‌کنید. اینجاست که می توان اهمیت داشتن بیمه های خودرو را به طور کلی لمس نمود. رانندگانی که نسبت به خرید بیمه‌های خودروی خود اقدام کرده اند؛ می توانند با داشتن برگه بیمه خود، خسارت‌های برآمده از تصادفات مختلف را جبران کنند و نیازی به اعمال هزینه های سرسام آور نباشد.

2 نظرات
 1. ارش می گوید

  این قضیه گواهینامه رانندگی نداشن مقصر شی شعر بود عایا

  1. نویسنده بیمه می گوید

   سلام وقت بخیر یکی از شرایط اطلاق تخفیف و پرداخت خسارت در بیمه شخص ثالث ، داشتن گواهینامه راننده مقصر هستش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.