22 شهریور 1400

۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

تصادفات رانندگی در جاده‌های شهری و بین راهی در اتوبان‌ها و جاده‌های مختلف، امری اجتناب‌ناپذیر است. روزانه شاهد آمار بالایی از حوادث رانندگی در جاده‌های مختلف اقصی نقاط کشور هستیم. همیشه پس از هر تصادفی به این چالش برمی‌خوریم:” مقصر تصادف رانندگی و حادثه کیست؟ زیرا ممکن است هر یک از طرفین مدعی باشد که مقصر تصادفات رانندگی و حادثه فرد مقابل است. مقصر تصادفات رانندگی باید خسارت‌های مالی و جانی را پرداخت نماید. با توجه به ابعاد مالی این مساله، آگاهی از نحوه تعیین مقصر تصادفات رانندگی امری ضروری به نظر می‌رسد. پس با ما همراه باشید.

در حوادث رانندگی دارای خسارت بسیار بالای مالی یا جانی، باید افسر رانندگی را مطلع ساخت. او با حضور خود در محل حادثه و کشیدن کروکی، مقصر تصادفات را خیلی سریع تشخیص می‌دهد. پلیس برای راننده خاطی جریمه‌ای مطابق با قانون اعمال می‌کند. بهتر است همواره با در دست داشتن بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ضمن رعایت کردن نکات رانندگی از خسارت‌های خود بکاهید.

نحوه تشخیص مقصر تصادفات رانندگی با توجه به عوامل مختلف

اگر می‌خواهید بدانید که مقصر حوادث رانندگی در تصادفات مختلف کیست و چگونه می‌توان او را تشخیص داد؟ برای تشخیص مقصر تصادفات رانندگی می‌بایست به یک سری نکات توجه داشت که در ادامه به ذکر آن ها اشاره می شود:

خواب آلود بودن راننده

برخی از رانندگان به علت رانندگی به مدت طولانی خسته می شوند. به علاوه، آن‌ها در طول مسیر رانندگی هم استراحتی نمی کنند. این دسته از رانندگان نیز عنوان مقصر حوادث رانندگی را یدک خواهند کشید. این خواب‌آلودگی رانندگان، تصادفات ناخوشایندی را در پی دارد.

مقصر تصادف رانندگی

خواب آلودگی راننده از دلایل تصادفات است

 

هر یک از رانندگانی که قصد سفر به جاده‌های مختلف را دارند؛ می بایست به مدت کافی استراحت داشته باشند. رانندگان باید پیش از رانندگی کاملا هشیار بوده و هیچ یک از مواد مخدر یا داروهای خواب آور را مصرف نکرده باشند. در غیر این صورت، آن‌ها در جریان تصادفات به عنوان مقصر حوادث رانندگی به حساب خواهند آمد.

رعایت حق تقدم در رانندگی

یکی از مواردی که در بسیاری از حوادث رانندگی منجر به بروز تصادف می گردد؛ عدم رعایت حق تقدم توسط یکی از رانندگان است. معمولا مقصر حوادث رانندگی در این شرایط، کسی است که علی‌رغم وجود تابلوها و چراغ راهنما و دستورالعمل‌های حق تقدم در مسیرهای اصلی به فرعی، قانون را رعایت نکرده‌است. همواره باید حق تقدم را رعایت نمود. چرا که در صورت عدم رعایت حق تقدم ممکن است حوادث زیادی رخ دهد. به عنوان مثال: راننده ای که از مسیر فرعی وارد اصلی شده باید در نظر داشته باشد که تقدم با ماشینی است که در مسیر اصلی در حال حرکت است. در صورتی که راننده مسیر فرعی، حق تقدم را رعایت نکند؛ به عنوان مقصر حوادث رانندگی و تصادف پیش آمده به حساب می‌آید.

سبقت و سرعت غیر مجاز

از دیگر عواملی که می توان با آن مقصر حوادث رانندگی را تشخیص داد؛ سرعت و سبقت غیر مجاز خواهد بود. رانندگانی که به جای سبقت از سمت چپ، از سمت راست سبقت می گیرند و در خط کشی ها یا نواحی سبقت ممنوع از راننده جلویی سبقت می گیرند؛ قطعا مقصر حوادث رانندگی هستند. موارد ذکر شده، نمونه‌هایی از جرایم رانندگی هستند. رانندگانی که فراتر از سرعت مجاز رانندگی می‌کنند؛ آن ها نیز مقصر حوادث رانندگی به شمار می‌آیند و علاوه بر اعلام شدن مقصر می‌بایست جریمه هم پرداخت نمایند. توجه به تابلوهای مختلف درون و برون شهری و سرعت مجاز رانندگی در چنین جاده هایی امری حیاتی تلقی می‌گردد.

سهل انگاری و تصادف از پشت

در بسیاری از موارد، ممکن است بنا به سهل انگاری راننده تصادف از پشت ماشین جلویی صورت گیرد که در این گونه از موارد، مقصر حوادث رانندگی تحت هر شرایطی راننده ای است که از پشت به ماشین جلویی برخورد داشته است.

برخورد ماشین با عابر پیاده

گاهی ممکن است یک ماشین با عابر یا عابران پیاده برخورد دارد. در این صورت مقصر تصادفات رانندگی را بیشتر رانندگانی به خود اختصاص می دهند که توجهی به خط عابر پیاده یا پل عابر پیاده و چراغ راهنمایی و… ندارند و بی گدار به آب می زنند: آن‌ها هیچ یک از جوانب امر را در نظر نمی‌گیرند و با افراد مختلفی برخورد می‌کنند که در موارد حاد منجر به فوت آنها هم می‌شوند.

علاوه بر این موارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که با در نظر گرفتن هر یک از آن ها می‌توان مقصر حوادث رانندگی را تشخیص داد. البته باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که تشخیص مقصر در حوادث رانندگی مختلف توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی صورت می‌گیرد. در صورت بروز هر گونه تصادفی بلافاصله برای تشخیص مقصر با این کارشناسان تماس بگیرید.

اما برای شکایت از راننده مقصر چه مراحلی باید طی شود؟ و چگونه باید از راننده مقصر شکایت کنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای کامل شکایت از راننده مقصر را مطالعه نمایید.

تعیین مقصر تصادفات رانندگی بعد از حوادث مختلف

در زیر به برخی از مواردی اشاره می شود که هر در صورت بروز تصادفات مختلف می توان بدون هیچ گونه شک و شبهه ای چنین رانندگانی را مقصر صد در صد حوادث رانندگی دانست. این دسته از رانندگان که به عنوان مقصر در حوادث رانندگی مختلف شناخته می شوند؛ شامل موارد زیر می باشند:

 1. رانندگان بدون گواهینامه که در هر صورت مقصر حوادث رانندگی در تصادفات مختلف به شمار می آیند.
 2. رانندگانی که هنوز یک سال از صدور گواهینامه پایه ۳ آن ها نگذشته و در شهر دیگری غیر از محل صدور گواهینامه آن ها با ماشین دیگری تصادف کرده اند.
 3. افرادی که با خودرو خود تحت هر شرایطی به پشت ماشین جلویی خود برخورد داشته باشند.
 4. رانندگانی که دنده عقب حرکت می کنند و به ماشین پشت سر خود برخورد می کنند.
 5. تصادف دو خودرو که انحراف به چپ باعث بروز چنین حادثه ای شده است؛ در این صورت به احتمال قریب به یقین مقصر همان راننده ای است که انحراف به چپ داشته است.

بنابراین باید به این نکات توجه داشت که در صورت بروز تصادفات مختلف، ممکن است راننده‌ای یکی از این بی احتیاطی‌ها را مرتکب شود. در این صورت وی به عنوان مقصر حوادث رانندگی محسوب می‌گردد. با رعایت کردن اصول درست و قانونی رانندگی از بروز هر گونه تصادفی جلوگیری نمایید.

قانونی پیش بردن روال تصادفات

در صورت بروز شرایط مختلف زیر:

 • بنا به هر دلیلی راننده ای بی احتیاطی کرده باشد.
 • راننده با سهل‌انگاری و رعایت نکردن نکات لازم رانندگی مقصر حوادث رانندگی شمرده می‌شود.
 • هر یک از طرفین تصادف به وجود آمده، فرد مقابل خود را مقصر تصادف رانندگی به شمار می‌آورد.

در هر صورت بهتر است به منظور جلوگیری از درگیری و نزاع خیابانی میان هر یک از طرفین، فورا با پلیس راهنمایی و رانندگی و کارشناسان این حوزه تماس گرفته شود. در این شرایط، پلیس بر حسب تجربه و تخصص خود، می‌تواند خیلی سریع مشکل را حل و فصل نماید. او مقصر اصلی تصادف را معرفی می‌کند. مراتب قانونی پیش می‌رود تا از هر گونه درگیری میان طرفین جلوگیری شود.

داشتن بیمه: ضامن شما در حوادث رانندگی

تصادف امری اجتناب ناپذیر برای هر یک از رانندگان به شمار می‌آید. ممکن است هر یک از آنان بر حسب عوامل مختلف در معرض تصادفات کوچک و بزرگ مختلفی قرار بگیرند. با توجه به این مسئله که در صورت نداشتن بیمه‌های مختلف خودرو شامل بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، هزینه تعمیر خودروی شما و خودروی فرد مقابل – در صورت تعیین شما به عنوان مقصر حوادث رانندگی- ممکن است برای شما سنگین تمام شود.

مقصر تصادفات رانندگی

بیمه شخص ثالث، حامی رانندگان در تصادفات رانندگی

 

بهتر است هر چه سریعتر نسبت به خرید بیمه شخص ثالث به صورت اینترنتی و خیلی راحت از سامانه بیمه دات کام اقدام کنید. بدین ترتیب خود و وسیله نقلیه خویش را از هر گونه آسیب و خسارتی در حوادث مختلف رانندگی بیمه می‌کنید. اینجاست که می توان اهمیت داشتن بیمه های خودرو را به طور کلی لمس نمود. رانندگانی که نسبت به خرید بیمه‌های خودروی خود اقدام کرده اند؛ می توانند با داشتن برگه بیمه خود، خسارت‌های برآمده از تصادفات مختلف را جبران کنند و نیازی به اعمال هزینه های سرسام آور نباشد.

برای تشخیص مقصر تصادفات رانندگی باید به برخی نکات توجه کنید: رانندگی بدون گواهینامه، راننده‌‌ی خودوریی که به پشت ماشین جلویی خود برخورد کند، راننده‌ای که دنده عقب حرکت کند و به ماشین پشت برخورد کند، بدون تردید مقصر حوادث رانندگی شناخته می‌شوند. اگر همچنان در این‌باره سوال یا ابهامی دارید در انتهای همین مطلب برای کارشناسان بیمه دات کام پیام بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

29 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو: ارزان‌ترین یا گران‌ترین بیمه؟ کدام بیمه ماشین را بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی باید داشته باشد؟ آیا همیشه ارزان یا گران بودن دلیل بر بهتر بودن بیمه است؟ برای آگاهی از ویژگی‌های بهترین بیمه ماشین این مقاله را از دست ندهید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ارش
05 خرداد 1400

این قضیه گواهینامه رانندگی نداشن مقصر شی شعر بود عایا

  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر یکی از شرایط اطلاق تخفیف و پرداخت خسارت در بیمه شخص ثالث ، داشتن گواهینامه راننده مقصر هستش

   امید رضایی
   03 اسفند 1400

   سلام خسته نباشید من سر یک چهارراه در شهرک صنعتی بدون داشتن چراغ راهنما در حال رد شدن بودن نزدیک به وسط چهارراه رسیده بودم موتور سواری اومد و مستقیم به درب عقب سمت راننده با شدت تصادف تصادف کرد منم وقتی دیدم موتور سوار اصلا تکون نمیخوره سریع باز صحنه تصادف ماشین روشن کردم تا فرد تصادفی به بیمارستان برسونم خلاصه مردم اومدند من منصرف کردند تصادفی امبولانس با تاخیر برد کارشناس وقتی امد گفت صحنه تصادف بدلیل جابجا کردن ماشین مقصر را معلوم نکرد بدونم مقصر منم یا موتور سوار ممنون می شوم

    کارشناس بیمه
    03 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، مقصر را فقط کارشناس و آن هم با توجه به بررسی محیط می تواند انجام دهد. اینکه حق تقدم با توجه به شرایط چهارراه با چه کسی بوده است.

رعیت
29 مهر 1400

سلام قبل از دوربرگردان راهنمای زده بودم اما خودروی پشتی توجه نکرد و محکم زد بهم الان مقصر کیه؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعاتی که شما می دهید، خودروی پشتی مقصر است؛ اما تعیین مقصر و میزان خسارت را باید پلیس و واحد خسارت تعیین کنند.

یاشار
05 دی 1400

سلام، من پارسال تصادف کردم و متاسفانه باعث فوت یک نفر شد. میخواستم بدونم که آیا این مساله برای من سوسابقه میشه با توجه به اینکه دارم استخدام میشم؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این سوال حقوقی است اما اگر غیرعمد باشد، سوسابقه ای برای شما در نظر گرفته نخواهد شد. باز باید از یک وکیل این مساله بپرسید.

Dariush
10 دی 1400

سلام وقت بخیر
من برای خرید موتور خودم رو کنار موتور فردی دیگر روی جک گذاشته و وارد اغذیه فروشی شدم ناگهان فردی با موتور خود به موتور من ضربه زد و موتور من و دیگر موتور به زمین افتادن موتور پارک شده آسیب دیده و از من خسارت میخواد طرف ضربه زننده متواری. حال من باید خسارت بپردازم یانه؟

  نویسنده بیمه
  10 دی 1400

  سلام داریوش عزیز با توجه به توضیحاتی که دادید، مقصر شما نیستید ولی باید برای این مساله نظر کارشناسی یا پلیس را بگیرید زیرا امکان دارد موتور خود را به نحوی گذاشته باشید که باعث ایجاد چنین اتفاقی شده باشد.

سهيل بابایی
10 دی 1400

باسلام.برادرم درجاده خاکی تصادف کرده،گواهینامه دارد ولی موتورش بیمه نبوده،پلیس هم اورا مقصردرآورده،آیا راهی هست برای بیمه کردن موتور که بتونه خسارت مالی وجانی)نقص عضو شدن درتاریخ حادثه رو پوشش بده)؟

  کارشناس بیمه
  11 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  خیر امکان پذیر نیست

محمد
12 دی 1400

سلام
درصورتی که فردی ۷سال تخفیف بیمه داشته باشه وحالا یکی از کوپن هاش کنده بشه چند درصد بیمه اش افزایش پیدا میکنه ؟

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  20% بابت خسارت مالی از تخفیفات کسر میشه

Sara
12 دی 1400

سلام ببخشید من دیروز در حال دنده عقب گرفتن درلاین خودم بودم که پشت ماشینم به پشت ماشینی برخورد کرد که در لاین مقابل قرار داشت. اگر فرض رو براین بگذاریم که ماشین اون فرد در لاین انحراف داشته مقصر کیه؟

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

سرآمد
18 دی 1400

سلام ما هفته پیش سوار یک ماشین خطی از اصفهان به تهران شدیم، راننده همش خواب بود یک تصادف جزئی داشت اون موقع پای من محکم به صندلی روبرو خورد اما اون موقع چیزی نشون داد الان درد گرفته و کوفتگی داره نشون میده من می تونم از راننده شکایت کنم و دیه بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله که چند روز گذشته است، شما باید اول از همه مدارک پزشکی را تهیه کنید. بعد اینکه بهتر است با یکی از واحدهای خسارت شرکت های بیمه گر تماس بگیرید. همچنین با سازمان مربوط حمل و نقل مسافر در کشورهم تماس بگیرید. اول از همه شما باید اثبات کنید که این آسیب ناشی از آن تصادف بوده است.

م.م.م
20 دی 1400

سلام
من دیشب داخل کوچه پیچیدم و میخواستم وارد خیابان اصلی بشوم
و سرعت مجاز هم داشتم
و تا نصف، کوچه 6متری که رفتم ماشینی در اواسط کوچه شروع کرد به دور زدن و ناگهان به من برخورد کرد و سریعاً خودش رو مقصر دونست
و موتور من لاک هاش شکست و کلا آسیب دید

مگر این آقا موظف نیست که خسارت را پرداخت کند؟؟؟

  نویسنده بیمه
  20 دی 1400

  با سلام دوست عزیز لطفا با مرکز پرداخت خسارت بیمه خود تماس حاصل فرمایید.

صادق
24 دی 1400

سلام دو خودرو در خیابان تصادف می کنند و یک خودرو به طرف پیاده رو پرت و با خودرویی که در پیاده رو پارک بوده برخورد می کند آیا خودروی پارک شده در پیاده رو حق گرفتن خسارت از خودروی پرت شده را دارد؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و همچنین تعیین مقصر را افسر باید تشخیص دهد. البته با توجه به توضیحات شما، مالک خودروی پارک شده می تواند خسارت دریافت کند.

محمد
03 بهمن 1400

سلام.من ی تصادفی داشتم ب این شکل ک من تولاین سبقت بودم ولی یک خودرو ب طور ناگهانی واردسبقت شد و وارد لاین من شدومن برای جلوگیری از برخورد ب سمت راست منحرف شدم و ب خودرویی برخورد کردم و خودرویی از عقب ب ماشین من برخورد کرده مقصر چ کسی میباشد؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام تعیین مقصر را فقط پلیس راهنمایی و رانندگی تعیین می کند. تا زمانی که از صحنه تصادف کروکی کشیده نشود، امکان اعلام مقصر وجود نخواهد داشت.

رضا صوفی
08 بهمن 1400

سلام. من هفته پیش تصادف کردم که راننده مقابل من مقصر اعلام شد. اما خود مقصر توی این حادثه مجروح شده. من هنوز نتونستم ماشینم رو از پارکینگ در بیارم. باید منتظر بمونم تا مقصر سرپا بشه تا دنبال کارآ بیفته؟؟ من تاکی باید منتظر بمونم؟؟ ممنون از راهنمایی شما عزیزان

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ترخیص خودرو شرایط خاص خود را دارد. در صورتی که مدارک مورد نیاز تهیه شود، مشکلی وجود ندارد.

بهادر
10 بهمن 1400

سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
تو جاده اصلی در حال رانندگی بودم یه ماشین دور زد و با من اصابت کرد افسر تو گزارش نوشته خط ترمز شما ۲۶ متر بود و سرعت بالایی داشتید واسه خاطر همین موضوع ۵۰_۵۰ زده آخه این انصاف!!؟

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و اگر فکر می کنید که افسر در تشخیص اشتباه کرده است، می توانید شکایت کنید. حتما با یک وکیل در این خصوص مشورت کنید.

محمد
12 بهمن 1400

سلام من دیشب در تقاطعی که چراغ راهنمای زرد شد در حال گردش به سمت چپ بودم که ناگهان خودروی از سمت روبرو برای ردشدن سریع از تقاطع باسرعت بالا زد وسط ماشین بنده سمت راست ماشینم میشه لطفا بفرماید کدوم مقصر حادثه بودیم

  کارشناس بیمه
  12 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را افسر مشخص می کند و حتما باید شرایط سنجیده شود.

ناصر
15 بهمن 1400

اگر در محوطه پارکینگ شما در حالت دنده عقب جهت خروج از پارک باشید سپس خودرو دیگری از آخر محوطه پارکینگ بصورت دنده عقب در حال حرکت باشد و بهم برخورد کنن کدام خودرو مقصر میباشد؟

  کارشناس بیمه
  15 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید کروکی مسیر به طور دقیق کشیده شود. اینکه خودروها دقیقا به چه صورت در حال خروج بوده اند.

سفیر
23 بهمن 1400

سلام قوانین تصادف رو کی تعیین میکنه؟ والا چرا ما همش مقصریم

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما باید قوانین راهنمایی و رانندگی را رعاتی کنید تا جریمه نشوید.

محمد
25 بهمن 1400

سلام من با ی ماشین دیگه تصادف کردم من مستقیم راه خودمو میرفتم و اون ماشین از سمت خودش خارج شد و پیچید روبروی من و من هم از وسط در شاگرد زدم بهش و اون شخص فورا فوت کرد حالا طرف های مقابل شکایت کردن که سرعتت زیاد بوده ایا ربطی داره ممکنه رای عوض بشه و من مقصر بشم

  کارشناس بیمه
  26 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال ایشان تخلف کرده اند. اما حتما باید با یک وکیل مشورت کنید.

حسن
25 بهمن 1400

سلام
ما در اتوبان بودم که دو تا مشین به هم زدن ماشین دومی یک دفعه ترمز گرفت و من هم‌که سرعتم ۳۰ بود بهش خوردم الان مقصر راننده ی دومی نیست؟

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام خیر زیرا شما فاصله مجاز را رعایت نکرده اید.

مهزیار
25 بهمن 1400

دو روز پیش یک راننده داخل یه بلوار حرکات نمایشی انجام میداد نتونست کنترل کنه ماشینشو به ماشین من بر خورد کرد من سمت راست مسیر بودم بعد از برخورد کنترل ماشینم از دستم خارج شد و به ستون برخورد کردم اون راننده هم صحنه ی حادثه رو بهم ریخت میتونید بگید بهم مقصر رو

  کارشناس بیمه
  26 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را فقط افسر تعیین می کند. به هر حال، با توجه به صحبت های شما آن راننده مقصر است. اما حتما باید با یک افسر صحبت کنید.

امیر
01 اسفند 1400

سلام، من پیاده داشتم موتور خاموشمو توی خیابون هل میدادم که یه ماشین از پشت بهم زد و فرار کرد و چندتا از استخوانهای پا و دستم شکسته، گواهینامه و بیمه موتور ندارم. ایا مقصر منم یا خودروی فراری؟

  کارشناس بیمه
  02 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و حتما باید با یک کارشناس راهنمای و رانندگی صحبت کنید. او بعد از بررسی شرایط مقصر را اعلام خواهد کرد. به هر حال، شما هم بیمه ندارید، بر چه اساسی می خواهید از بیمه پول بگیرید؟

شاهرخ
03 اسفند 1400

سلام وقت بخیر
امروز تو خیابون در حال دور زدن بودم که با من تصادف کردن . اینطوری که من در سمت راست خیابون راهنما زده بودم که سمت چپ بروم در لاین مخالف منتظر بودم تا ماشین های بروند تا دور بزنم یکی از ماشین ها وایساد تا من دور بزنم من شروع به دور زدن کردم که از پشت ماشین یک پراید با سرعت زیاد از ماشینی که توقف کرده بود سبقت گرفت جوری که در لاین مخالف داشت میومد و در همون موقع به جلوی ماشین من برخورد کرد . بنظر شما کی مقصر؟
راننده هم از صحنه تصادف رفته و در ۲۰ متری تصادف پارک کرده و در حالت عادیم نبوده

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز به این صورت نمی توان نظر دارد و حتی باید از نزدیک و توسط یک کارشناس راهنمایی و رانندگی بیان شود.

عباس
03 اسفند 1400

سلام تو رمپ خروجی اتوبان یادگار جنوب به شمال به سمت حکیم داخل خروجی ماشینم خراب شد و نگر داشتم سمت راست فلاشرم روشن کردم یهذپراید از عقب باهام برخورد کرد مقصز منم یا نه

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، مقصر اصلی حادثه را فقط افسر راهنمایی و رانندگی و با توجه به شرایط دقیق محیط در نظر می گیرد.

شاهوردی
06 اسفند 1400

با سلام من دیشب در حین رانندگی با دنده عقب بودم که ناگهان دوتا بچه که داشتن باهم کشتی میگرفتن از سمت درب راننده من ماشین من برخورد کردن وپای یکی نفر از آنها شکست آیا بنده مقصر هستم

  کارشناس بیمه
  07 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را فقط افسر راهنمایی و رانندگی و آن هم با بررسی شرایط اعلام خواهد کرد.

پوریا
15 اسفند 1400

سلام خسته نباشید ببخشید من راننده اسنپ هستم به مقصد مسافر رسیده بودم و با سرعت خیلی آرام و متوجه این که کجا می خوام نگه دارم آروم گرفتم کنار که پارک کنم مسافران پیاده شن
ولی وقتی که میخواستم توقف کنم یه دفعه به یه چیزی برخورد کردم از قسمت عقب ماشین که بعد از ترمز کردن و پیاده شدن متوجه شدم که ماشینی که کنار خیابون پارک بود شروع به حرکت و آمدن به خیابان کرده بود که به ماشین من خورده بود حالا میخواستم بپرسم که مقصر این تصادف کیه لطفاً راهنمایی کنید اگه مقدور هستش زودتر جواب بدین که الان باید برم واسه درست کردن ماشین ممنون

  کارشناس بیمه
  15 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، مقصر اصلی را فقط افسر و آن هم با توجه به بررسی شرایط تعیین می کند. هیچگاه مقصر از این طریق بیان نمی شود. با توجه به گفته شما احتمال اینکه آن شخص مقصر باشد، زیاد است. اما حالت خودروی شما هم اهمیت دارد.

حسنی
16 اسفند 1400

سلام وقت بخیر
قبل از اینکه چندمتر تموم شه دور برگردان تموم شه تصمیم گرفتم دور بزنم راهنما هم زدم یهو ماشین که داشت مستقیم میرفت زد به سپر و گوشه سمت چپ ماشینم،خودشم تا قبل از اینکه افسر بیاد گفتم من هم مقصر چون اصلا شمارو ندیدم،درسته من یه کمی دیر اقدام به دور زدن گرفتم ولی اون ماشین بقدری سرعتش زیاد بود زد به پشت ماشین من افسرم منو مقصر کرد متاسفانه،من آیا مقصرم؟؟و اینکه میتونم بگم افسر نظر اشتباه داده ؟

  کارشناس بیمه
  17 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را افسر و با توجه به شرایط اعلام می کند. به هر حال می توانید اعتراض کنید.

Taha
17 اسفند 1400

سلام
من بعد از یک پیچ ماشینم لیز موخوره و من مخالف جاده وایسادم و خاموش شدن اما جوری بود که یه ماشین دیگه بتونه رد بشه اما اونم چون سرعتش بالا بود با بغل ماشین می زنم به من حالا من مقصرم یا نه؟

  کارشناس بیمه
  17 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اول از همه اینکه اصلا متوجه منظورتان نشدیم، بعد اینکه افسر از نزدیک مقصر را تعیین می کند.

امین
27 اسفند 1400

با سلام بنده دیشب در اتوبان ساوه در لاین سرعت بودم که ماشین پشت سرم چراغ داد که از من سبقت بگیرد من راهنما زده و به لاین 2 آمدم در همین حین راننده دیگری از لاین یک به لاین 2 آمد و ما باهم برخورد کردیم گلگیر جلوی ماشین من به درب جلو و عقب ماشینم مجاور برخورد کرد مقصر حادثه کیست مرسی از حمایتتون

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، مقصر حادثه را فقط افسر و آن هم با توجه به شرایط تعیین می کند. الان خودروی پشتی شما باید فاصله را رعایت می کرد. شما هم باید در هنگام گردش به راست حواستان به سمت دیگر می بود.

رضاکاریزی
28 اسفند 1400

سلام من مستقیم داشتم میرفتم یک ماشین ازسمت راننده اومد اینه سمت شاگردش برخوردکردشکست کی مقصره الان؟

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، باید شرایط خودروها کامل بررسی شود. به این صورت که نمی توان گفت بعد اینکه فقط افسر میتواند مقصر را تعیین کند.

عسل
29 اسفند 1400

سلام خسته نباشید چندروز پیش موقع سبقت راننده جلویی بخاطر اینکه رو چاله نره یهو فرمون رو گرفت سمت چپ منم از هرچقد خودمو سعی کردم نشد از پشت سر گلگیر جلو سمت راست خورد به زیر سپر سمت چپ راننده جلویی البته ماشین پراید جلویی عقب ماشینشو اورده بود بالا از فرم اصلی خارج کرده بود واسه همین سر گلگیر جلو من خورد زیر صندوق عقب ماشین من پارس هستش توافقی کنار اومدیم بخاطر اینکه خانوم دنبال بود ترسیده بود گفتم ببر اول خانومت رو بیمارستان مهمتره الان میخوام بدونم اگه بخوام کروکی بکشم مقصر ۱۰۰ درصد منم چون از پشت زدم

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مقصر اصلی را باید افسر مشخص کند. اینکه از پشت زدید، دلیلی بر مقصر بودن صددرصد شما نیست.

امیرارسلان
03 فروردین 1401

سلام روز بخیر
من در خیابان یکطرفه به اندازه ۱۰ متر دنده عقب گرفتم و از کوچه فرعی ک یکطرفه بود یک ماشین خلاف اومد بیرون و تصادف شکل گرفت میخواستم ببینم به چه صورت میشه تعیین خسارت

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را باید دقیق افسر مشخص کند. به هر حال هر دو تخلف کرده اید.

علی
11 فروردین 1401

سلام.من سر چهار از سمت راست خوروی جلویی حرکت کردم و چون پهنای خیابون کوچیک بود یکی از ما میتوتست اول رد بشه من جلوتر بودم و ماشینی که من از سمت راستش رد شده بودم قسمت سپرش از سمت شاگرد به سپر پشت من خورده من مقصر بودم یا اون؟

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز،تعیین مقصر فقط بر عهده افسر است.

Iraj
14 فروردین 1401

سلام من امروز میخواستم ماشینمو دنده عقب وارد پارکینگ کنم در این حال یه ماشین از پایین باسرعت اومد و به ماشین من زد وسط درب راننده با گلگیر جلو الان مقصر منم یا طرف مقابل

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را افسر اعلام می کند.

ایرج شیخی
15 فروردین 1401

آیا در تصادف در کوچه با یک خودرو که در لاین سبقت خلاف جهت پارک شده در این تصادف مقصر ماشین خلاف جهت پارک شده است یا خودرو که بهش زده

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، منظورتان از لاین سبقت در کوچه چیست؟ مهم ترین نکته ای که باید بدانید، مقصر را فقط افسر تعیین می کند.

علی توانگری
24 فروردین 1401

سلام بنده راکب موتور بودم و قصد سبقت از دوتا خودرو پراید
و پژو را داشتم به محض سبقت ازخودروی پراید ایشان هم وارد خط سبقت شده و از قسمت درب راننده با من برخورد کرد مقصر کیست

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مقصر را باید افسر و بعد از بررسی دقیق شرایط و اینکه آیا سبقت شما هم درست بوده یا خیر، تعیین کند.

صابر
26 فروردین 1401

سلام من در اتوبان ماشینم خراب شد زدم کنار فلاشر زدم یکی از عقب زد به من افسر ۵۰به۵۰ مقصر زد میگه به هر دلیلی در اتوبان نباید توقف کرد وقتی ماشین خراب میشه چکار باید کرد ایا این درسته

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، شما می توانید به سازمان مربوطه شکایت خود را ثبت کنید. البته شما باید شرایط از جمله مثلث خطر را هم رعایت می کردید.

امیر
28 فروردین 1401

سلام
داداش با ماشین تو لاین خودم داشتم میرفتم بعد طرف اومد گرفت سمت من منم سرعتم بالا بود گوشه سمت راست من خورد به پشت ماشین جلویی
بعد طرف داشت تو خط ممتد سبقت می‌گرفت اومد جلو من که خوردم بهش
ولی افسر گفت به نفع ماشینیه که از پشت خورده شده بهش

  کارشناس بیمه
  28 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، می توانید نسبت به این حکم اعتراض کنید؛ البته تعیین مقصر را افسر تعیین می کند.

مهدی شیردل
20 اردیبهشت 1401

با عرض سلام،بنده در خیابانی که نیم قوس به سمت چپ و وارد یک خیابانی که سر سه راه هست و چراغ راهنمایی دارد بنده رد شدم و خودروی سمت چپ من هم سر خودرو را داخل قوس کرده به زور و به قسمت گلگیر عقب بعد از (مابین سپر ودر تقریبا سمت در باک بنزین زده)ماشین من کاری نشده و خودروی اون که ۲۰۶ بوده گلگیرش خیلی کم داخل رفته که با ترمز من و ایشان و جابجایی خسارت زیاد نشده!حالا میخوام بدونم کی مقصر هست از اون خروجی۲ خودرو عبور میکنند!

  کارشناس بیمه
  20 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، تقصیر را فقط افسر تعیین می کند.

ضیایی
22 اردیبهشت 1401

سلام . برادر خانوم من با ماشین داخل کوچه خودشان به یک بچه که ۵ ساله که یکدفعه جلوی ماشین پرید زد. و متاسفانه بچه فوت شده . سرعت ماشین کم بوده ۱۵ کیلومتر برساعت .آیا راننده مقصر هست؟

  کارشناس بیمه
  23 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مقصر را باید افسر تعیین کند.

فریده
23 اردیبهشت 1401

سلام . من سر یک تقاطع میخواستم به سمت چپ گردش کنم. من ایست کامل کردم و چراغ راهنما هم میزدم. ماشین سمت راست یعنی اون که از روبروی من میومد خییلی سرعت بالایی داشت و نتونست کنترلش کنه و به سمت راست خودش منحرف شد و خورد به ستون.اصلا به من برخورد نکرد حالا میگه من مقصرم . واقعا من مقصرم؟

  کارشناس بیمه
  24 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مقصر را باید افسر تعیین کند.

مهدی
30 اردیبهشت 1401

سلام من دیشب دنده عقب در بلوار در حرکت بودم یک موتور با سرعت زیاد با من برخورد کرد بدون گواهینامه رانندگی وفاقد مدارک حق با چه کسی است

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، دنده عقب خودش تخلف است. اما اینکه ایشان گواهینامه نداشته، مساله دیگری است.

سعید
30 اردیبهشت 1401

سلام
من درحال حرکت در اتوبان‌در شرایط بارندگی شدید بودم،متاسفانه در لاین کند رو یک ماشین توقف کامل داشت و من به علت لغزنده بودن جاده با توجه به ترمز‌زدن به پشت ان‌خودرو برخورد کردم،آیا با توجه به اینکه توقف در اتوبان داشته،تعیین مقصر به چه صورت است

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مقصر را افسر اعلام می کند. اما به هر حال شما هم مقصر هستید چونکه فاصله وسرعت را رعایت نکردید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید