28 مرداد 1402

چگونه برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

یکی از موضوعاتی که بعد از تصادف دو طرف حادثه به آن فکر می‌کنند این است که دریافت خسارت افت قیمت خودرو از بیمه امکان پذیر است یا خیر؟ افت قیمت خودروها یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. اینکه وسایل نقلیه برخی از افراد بعد از تصادف‌های رانندگی دچار افت قیمت می‌شود، اتفاقی تلخ برای مالک خودرو است. فکر کنید که شما خودرویی با قیمت بالا خریداری کرده‌اید اما در یک تصادف ارزش آن کاهش پیدا می‌کند و دیگر نمی‌توان به قیمت روز، خودرو را معامله کرد. دریافت خسارت افت قیمت خودرو یکی از امکانات شرکت‌های ارائه دهنده بیمه خودرو است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

شرکت‌های بیمه‌ای علاوه بر تأمین هزینه‌های تعمیرات خودرو، افت قیمت خودرو را هم جزء پوشش‌ها قرار داده‌اند؛ بیمه‌گزار می‌تواند برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو به شرکت بیمه‌گر خود مراجعه کند و بعد از ارائه مدارک لازم، هزینه‌های ایجاد شده را کاهش دهد. از طرف دیگر برخی از افراد سوال دارند که برای جبران افت قیمت خودرو باید از چه بیمه‌نامه‌ای استفاده کنند؟ برای پاسخ به این سوال و شرایط گرفتن خسارت افت قیمت خودرو تا انتهای متن همراه ما باشید.

منظور از افت قیمت خودرو چیست؟

بیشتر اوقات تصادف باعث می‌شود که خودروها آسیب‌های جزئی و کلی داشته باشند، در برخی از موارد نیز ممکن است که قطعات اصلی خودروها تعویض شوند. اگر شما هم تجربه خرید خودروی دسته دوم را داشته باشید، به طور حتم با کلماتی مانند: خط و خش جزئی یا تعویض قطعات ماشین روبه رو شده‌اید. تمام این موارد هنگامی ‌در آگهی خودرو قید می‌شود که تصادفی رخ داده باشد و همین موضوع باعث کاهش قیمت خودرو هم می‌شود.

بگذارید با یک مثال این مسئله را توضیح دهیم؛ اگر خودروی 206 مدل 90 تصادفی را با خودروی 206 مدل 90 سالم مقایسه کنید، خواهید دید که از نظر قیمتی تفاوت‌هایی وجود دارد. البته که عوامل دیگری هم باعث افت قیمت خودرو خواهد شد. هرچه سال تولید ساخت خودرو بیشتر باشد به طور حتم با افت قیمت خودرو مواجه خواهد بود. همچنین میزان کارکرد خودرو یا همان عدد کیلومتر شمار، نشان دهنده میزان کارکرد بوده و هرچه بیشتر باشد، کاهش قیمت نیز محسوس‌تر خواهد بود.

دریافت خسارت ناشی از افت قیمت

گرفتن خسارت افت قیمت خودرو

به طور کلی دلایل افت قیمت خودرو عبارت‌اند از:

 • سال ساخت و کارکرد خودرو
 • قیمت روز ماشین
 • داخلی یا وارداتی بودن خودرو
 • سابقه خسارت
 • میزان خسارت
 • رنگ شدگی
 • نیاز یا عدم نیاز به تعویض قطعات (آپشن ماشین‌های لاکچری به طور معمول بسیار گران هستند و اگر آسیب ببیند باعث افت قیمت می‌شوند.)
 • قسمت آسیب دیده (به طور معمول درب‌ها، کاپوت، صندوق عقب و سپرها بیشترین قسمت‌های آسیب دیده هستند.)

چه کسی مسئول افت قیمت خودرو است؟

برخی از افراد این سوال را می‌پرسند که چه کسی مسئول افت قیمت ماشین است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است که از قانون و ماده‌های آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. “با توجه به ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی، کارشناس فنی باید میزان خسارت اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمت را مشخص کند.”

“همچنین بر اساس ماده 1 و 2 قانون مسئولیت مدنی هر کسی که به مال یا آبروی طرف دیگر خسارتی وارد کرده باید آن را جبران کند.”

از این رو می‌توان برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو اقدام کرد. اما دقت کنید برای اینکه بتوان خسارت افت قیمت را از شرکت بیمه دریافت کرد، نیاز است که پوشش انتخابی افت قیمت را در بیمه‌نامه خریداری کرده باشید.

در صورت وقوع سانحه‌های رانندگی مانند تصادف، تصادم، واژگونی، آتش سوزی یا سایر سوانح با خسارت مالی برای افراد یا اشیاء ثالث، با توجه به قوانین، جبران خسارت بر عهده شرکت ارائه دهنده بیمه شخص ثالث بوده که تا سقف تعهدات جبران هزینه خواهد شد.

از طرف دیگر اگر خسارت‌های مالی ایجاد شده برای افراد زیان دیده در حادثه بیش از سقف خسارت بیمه شخص ثالث باشد، باید از بیمه بدنه استفاده کرد. در سال 1402مبلغ تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث حداقل معادل 30 میلیون تومان و حداکثر 600 میلیون تومان است.

نکته مهم این است که با خرید بیمه بدنه می‌توان علاوه بر جبران هزینه‌های مازاد مالی، پوشش افت قیمت خودرو را هم خریداری کرد تا جبران هزینه‌ها به طور کامل انجام شود.

تأثیر مستقیم حادثه رانندگی بر میزان افت قیمت خودرو

به طور معمول صدمه‌هایی که برای خودرو در تصادف ایجاد می‌شود، می‌تواند در قسمت‌های مختلف خودرو رخ دهد که نتیجه آن افت قیمت خودرو خواهد بود. دریافت خسارت ناشی از افت قیمت هم با توجه به صدمه ایجاد شده انجام می‌شود.

به طور کلی می‌توان آسیب‌های وارد شده به خودرو که باعث افت قیمت می‌شوند را اینگونه بیان کرد:

 • در صورتی که آسیب وارد شده به قطعاتی باشد که با پیچ و مهره به هم وصل می‌شوند، باعث افت قیمت خودرو خواهد شد؛ مانند گلگیرهای جلو و درب‌ها حدود چهار درصد
 • اگر تصادف باعث آسیب به قسمت عقب ماشین شود، پنج درصد برای خودرو ایجاد می‌کند. مانند گلگیرهای عقب تا افت قیمت خودرو
 • شاسی و سینی بغل شاسی ماشین اهمیت زیادی دارند؛ اگر این قسمت‌ها دچار آسیب شوند به طور حتم کارکرد و سلامت خودرو را با خطر روبه‌رو خواهند کرد و هر کدام از این موارد می‌توانند 5 درصد افت قیمت خودرو را افزایش دهند.
 • اگر به سقف ماشین هم آسیبی وارد شود تا 10 درصد باعث افت قیمت خودرو خواهد شد. البته اگر آسیب مربوط به ستون‌های بغل سقف (کلاف‌ها) باشد، افت قیمت خودرو فقط حدود 5 درصد است.

نکته مهم دیگر این است که اگر خودرویی بعد از تصادف به طور کامل رنگ شود، به این معنا است که آسیب جدی دیده و می‌توان تا 60 درصد افت قیمت خودرو را شاهد بود.

تأثیر رنگ ماشین در افت قیمت خودرو

همان‌طور که اشاره شد، رنگ شدگی یکی از مواردی است که در افت قیمت خودرو تأثیر به سزایی دارد. اگر قسمت‌های ماشین مانند: شاسی، سقف، ستون‌ها و کاپوت صدمه ببینند به طور حتم هنگام معامله خودرو با مشکل روبه‌رو خواهید بود.

معمولاً افت قیمت در بخش رنگ شدگی خودرو به صورت زیر است:

 • رنگ ‌شدگی گلگیر ۲ تا ۳ درصد افت قیمت
 • رنگ ‌شدگی کاپوت ۳ تا ۴ درصد افت قیمت
 • رنگ شدگی درب‌ها ۳ تا ۴ درصد افت قیمت
 • رنگ ‌شدگی صندوق ۳.۵ تا ۴.۵ درصد افت قیمت

نکته: این درصد‌ها ممکن است که با کارشناسی خودرو کمی تفاوت داشته باشد.

چگونه از افت قیمت خودرو جلوگیری کنیم؟

تا اینجای متن با عوامل تأثیرگذار در افت قیمت خودرو آشنا شده‌ایم. اما بهتر است راه کارهایی را انجام دهیم که میزان کاهش قیمت را کمتر کنیم. به طور کلی هر خودرویی با گذشت زمان به دلیل گذشت سال تولید و میزان کارکرد دچار افت قیمتی خواهد شد؛ اما مهم‌ترین نکته این است که هنگام معامله خودرو، بدنه و کابین خودرو سالم باشد.

از این رو می‌توان برای سالم نگه داشتن بدنه یا داخل کابین، خودرو را زیر نور مستقیم آفتاب پارک نکرد و از پارکینگ‌های سقف دار استفاده شود. حتی اگر محل پارک خودروی شما بر زیر درختان است، در صورت رویت فضله پرنده‌ها یا شیره درختان بلافاصله برای پاک‌سازی آن اقدام کنید.

به طور کلی نحوه نگهداری ماشین برای اینکه از افت قیمت جلوگیری کنیم روش‌های گوناگونی دارد که عبارتند از:

 • تعویض روغن و آب ماشین در زمان مشخص
 • تعویض فیلترهای ماشین سر وقت
 • رعایت مقررات راهنمایی رانندگی برای جلوگیری از تصادف

پوشش دریافت خسارت افت قیمت خودرو در بیمه بدنه

بیمه بدنه یک بیمه‌نامه اختیاری است که افراد با توجه به نیاز خود این بیمه‌نامه و پوشش‌های آن را تهیه می‌کنند. توافق خریدار بیمه‌نامه یا همان بیمه‌گزار با شرکت بیمه بدین گونه است که با پرداخت حق بیمه می‌توان در برابر خطرات انتخابی تحت پوشش قرار گرفت. پوشش افت قیمت نیز یکی از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه است. بیشتر شرکت‌های بیمه، پوششی تحت عنوان پوشش افت قیمت خودرو ارائه می‌کنند. تنها نکته مهم در دریافت خسارت افت قیمت خودرو بیمه بدنه این است که قبل از جبران خسارت باید کارشناس بیمه ارزش دقیق روز خودرو را محاسبه کند. همچنین مقاله محاسبه افت قیمت خودرو نیز میتواند در این رابطه برای شما مفید باشد.

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با سایر پوشش‌های این بیمه اختیاری بدست آورید، مطالعه‌ی راهنمای بیمه بدنه و پوشش های بیمه بدنه می‌تواند بهترین گزینه باشد.

گرفتن خسارت ناشی از افت قیمت

دریافت خسارت افت قیمت خودرو

آیا می‌توان از بیمه شخص ثالث خسارت افت قیمت خودرو را گرفت؟

بیمه شخص ثالث یک بیمه‌نامه اجباری است که برای خسارت‌های جانی و مالی متعهد به جبران خسارت خواهد بود. از طرفی هم جبران خسارت افت قیمت ماشین نوعی از خسارت مالی غیر مستقیم و قابل جبران است. با این شرایط بیمه موظف است که خسارت افت قیمت افراد زیان دیده در حادثه را پرداخت کند. البته که برخی از شرکت‌های بیمه‌ای این خسارت را پرداخت نمی‌کنند. در چنین شرایطی می‌توانید به شورای حق اختلاف مراجعه کنید تا از مقصر حادثه و شرکت بیمه‌گر او برای عدم پرداخت افت قیمت خودرو شکایتی تنظیم نمایید. البته معمولاً برای خودروهایی که از سال ساخت آنها زمان زیادی نگذشته است، حکم به نفع زیان دیده صادر می‌شود.

با تمام این توضیحات پیشنهاد می‌دهیم که اگر مبلغ خسارت افت قیمت خودرو کمتر از 30 میلیون تومان است، با توافق این موضوع را حل کنید؛ زیرا روند شکایت از راننده مقصر و اقدام قانونی بسیار زمان بر خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این بیمه‌نامه، مقاله بیمه شخص ثالث چیست، را مطالعه کنید.

چه مدارکی برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو نیاز است؟

برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو و طرح شکایت از بیمه به یکسری مدارک نیاز است که عبارتند از:

 • کروکی تصادف
 • گزارش پلیس
 • مدارک شناسایی مالک و خودرو

دقت کنید که اگر در تصادف‌هایی امکان ارائه کروکی نیست، دادگاه طبق توضیحات ارائه شده کروکی را رسم خواهد کرد.

با بیمه‌های خودرو، دیگر نگران افت قیمت ماشینتان نباشید

این مطلب سعی کردیم توضیحاتی درباره اهمیت خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ارائه کنیم. خسارت افت قیمت خودرو خدمتی است که هر دو بیمه ثالث و بدنه آن را ارائه می‌دهند؛ البته دریافت آن از بیمه بدنه بسیار آسان‌تر است. به هر حال پیشنهاد ما استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث است. این پوشش جزء پوشش‌های اضافی بیمه بدنه است که باید هنگام خرید آن را انتخاب کنید. اگر هر سوالی درباره گرفتن خسارت ناشی از افت قیمت دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت ابهامات خود را مطرح کنید تا کارشناس‌های بیمه دات کام سوالات شما را پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
صادق
03 مهر 1402

سلام
میخواستم بدونم بیمه البرز افت قیمت رو پرداخت میکنه یا نه

  person
  نویسنده بیمه
  04 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر بیمه البرز پوشش افت قیمت خودرو ندارد.

person
علی
02 مهر 1402

سلام برای خودروهای اروندی میشه در رابطه با افت قیمت شکایت کرد؟یا به عنوان خودروی نامتعارف به جایی نمیرسه؟و اینکه بعد از اینکه تعمیر شد ماشین میشه به دادگاه شکایت کرد واسه افت قیمت یا باید قبل از تعمیر باشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  خسارت افت قیمت خودرو نامتعارف با نظر کارشناس تعیین و پرداخت می شود. بله برای دریافت خسارت افت قیمت باید کارشناس از خودرو آسیب دیده بازدید نماید.

person
ماتاش
20 شهریور 1402

افت قیمت اگر نداشته باشی چی میشه ؟ میزی زندان ؟ یعنی الان زندان ها پر از راننده هایی که پول افت چند صد میلیونی ندارن ؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  این موضوع به رای قاضی بستگی دارد.

person
علیرضا
13 شهریور 1402

آیا در تصادف با یه خوردو وقتی بنده مقصرم طرف با ماشین کار می‌کرد و ماشین در پارکینگ هست الان دو ماهه طبق اعلام خودش روزی یک میلیون کار میکرده آیا این مبلغ رو بیمه می دهد یا من باید بدم یا اصلا قانونی هست یا نه؟
سوال دوم اینکه اگه سقف تعهد ماشین بنده ۳۰ تومن باشد طرف ماشینش حدود ۱۰۰ تومن خسارت دیده باشه این تفاوت به عهده کیه بنده باید پرداخت کنم یا قانونی نیست؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 شهریور 1402

  سلام. بله می توانند خسارت خواب خودرو را از شما بگیرند. بیمه خسارت خودرو آسیب دیده را تا سقف تعهدش جبران می کند مابقی خسارت را باید خودتان پرداخت کنید.

person
پوریا
11 شهریور 1402

سلام به یک ۲۰۶ از پشت زدم حتی سپرها نشکسته کروکی هم نداریم زیان دیده عجله داشت رفت بعد از ۲ روز رفتیم بیمه شخص ثالث من کارشناسی کرده که شاسی و سینی ۲۰۶ ضربه خورده مبلغ قابل توجهی هم بهش پرداخته الان زیان دیده میخواد مبلغ افت قیمت بگیره ولی من قبول ندارم که تصادف ما باعث کج شدن شاسی شده باشه لطفا راهنمایی کنین چکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. باید از یک افسر راهنمایی و رانندگی برای چنین مواردی کمک بگیرید.

person
مهدی
04 شهریور 1402

آیا بعداز تعمیر و بازسازی خودرو میشودبرای افت قیمت خودرو شکایت کرد
یا باید قبل از تعمیر و بازسازی اقدام گردد

  person
  نویسنده بیمه
  05 شهریور 1402

  سلام. خیر قبل از بازسازی باید برای کارشناس بیمه از خودرو بازدید نماید.

person
علی
17 مرداد 1402

سلام وقت بخیر، در تصادفی بنده مقصر شده و علارغم اینکه بیمه خسارت وارده بر من و به طرف رو پرداخت میکنه ، بیمه شخص ثالث ایران دارم ، الان مسله اینه که طرف از بنده بخاطر افت قیمت ماشینش به شورای حل اختلاف شکایت کرده ، سوال من اینه آیا بیمه شخص ثالث هزینه افت قیمت رو پرداخت میکنه ، در این راستا چیکار باید کرد، لطفا خیلی زود راهنمایی کنید ، ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  18 مرداد 1402

  سلام. افت قیمت را باید از بیمه بدنه دریافت نمایید.

person
احمد
11 تیر 1402

سلام . من از پشت زدم به یه ماشین مقصر شدم خسارت مالی من ۸۰ میلیون بوده ، افسر کروکی کشیده و طرف رفته بیمه خسارت نقدی پرداخت نشد کارشناس بیمه ایران گفته ماشین رو خودمون درست و تعویض میکنیم سپر ، صندوق ، گلگیر رو ماشین رو درست کردن یه هفته بعد . از شورای حل اختلاف زنگ زدن به من که رفته بابت افت قیمت شکایت کرده و کارشناس ۳۳ میلیون افت نوشته و قاظی هم به من گفت بیا اینجا توافق کنید تا پرونده طولانی و پیچیده نشه ، مگه نباید بیمه پرداخت کنند افت رو ، اخه خسارت ۸۰ میلیون که نشده بود ، از شما میخوام راهنمایی کنید بنده رو . ممنون تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  سلام. این موضوع در شورای حل اختلاف به رای گذاشته شده است. قطعا با داشتن مدارک و اسناد معتبر رای صادر شده. ما بدون داشتن اطلاعات کافی نمی‌توانیم در این خصوص نظری بدهیم. لطفا اگر اعتراضی دارید از همان طریق اقدام کنید.

person
پارسا
02 تیر 1402

با سلام
من با یه جیلی تصادف کردم وگلگیر جلوش خسارت جزیی دید، با کروکی افسر خسارت خود را از بیمه گرفته ولی الان طلب افت ماشین رو کرده ،ایا باتوجه به جزیی بودن خسارت وده سال از عمر ماشین گذشته میتواند چنین مطالبه ای را داشته باشد،و ایا بیمه شخص ثالث این افت را پرداخت میکند

  person
  کارشناس بیمه
  08 تیر 1402

  سلام کاربر گرامی.
  با توجه به گذشت 10 سال از عمر خودروی مقابل، احتمال تأیید این شکایت بسیار پایین است. اما در صورت تأیید، با توجه به سقف خسارت مالی خودرو، بیمه شخص ثالث هزینه را پرداخت می‌کند.

   person
   مریم
   09 مرداد 1402

   سلام
   چطوری میتونم با شما تماس بگیرم؟
   اگه یه راه ارتباطی بدین ممنون میشم
   یا اگه تهران هستین آدرس بدین من خدمت برسم لطفا

    person
    نویسنده بیمه
    09 مرداد 1402

    سلام. به سایت http://www.bimeh.com مراجعه کنید آدرس و شماره تماس بیمه دات کام در سایت قرار داده شده است. البته اگر در زمینه افت قیمت خودرو به راهنمایی نیاز دارید با شماره 0214372 تماس بگیرید و با کارشناسان بیمه بدنه صحبت کنین تا در صورت نیاز به بازدید حضوری بدون معطلی کار شما را انجام دهند.

person
ابولفضل
23 فروردین 1402

من با ی ماشین پرشیا مدل ۹۲ تصادف کردم رفته شکایت کرده کارشناس ۱۰۵ میلیون افت قیمت زده میخواست راهنمای کنید چیکار کنم ماشین ۱۰ سال کار کرده
منم کارگرم ندارم

  person
  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1402

  سلام. بیمه به میزان سقف پوشش خسارت را پرداخت میکند اما مابقی را باید خودتان پرداخت کنید. یا با بیمه خود صحبت کنید تمام مبلغ از طرف بیمه پرداخت شود و سپس شما به صورت اقساطی مبلغ مازاد را به بیمه برگردانید.

person
محمد خاتمی
11 فروردین 1402

با سلام
در یک تصادف نظریه میزان خسارت به خودرو چگونه و توسط چه کسی کارشناسی میشود؟
با تشکر

  person
  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1402

  سلام. مامور راهنمایی و رانندگی.

person
محمد خرمی
06 فروردین 1402

بنام خدا سال نو شما مبارک احتراما پنج ماه پیش تصادف کردم و سرعتی نداشتم که به عقب خودرو رانا زدم طبق توافق افسر محترم اعلام داشت کروکی لازم نیستبنده مقصر حادثه شدم و با مراجعهبه واحد خسارت بیمه معلم طرف حادثه مبلغ سه میلیون پانصد خسارت گرفته و خودرو تعمیر شده یکماه پیش جهت افت قیمت مراجعه کرده بدون کروکی کارشناسی شده و مقصر که بنده بودم را بع پرداخت ۳۰ میلیون افت طبق کارشناس گفتند بدهید ولی دادگاه کارشناس معرفی کرده ولی گفته شش میلیون باستانشناسی بدهم راهنمای فرماید

  person
  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز می توانید به حکم داده شده اعتراض کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید