۲۴ تیر ۱۴۰۳

چگونه افت قیمت ماشین را ندهیم؟

افزایش وسایل نقلیه و ترافیک موضوعی است که این روزها بیش از گذشته به چشم می‌آید. افت قیمت خودرو در تصادفات نیز از مواردی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. از طرفی بنابر آمار اعلام شده، تعداد تصادفات درون شهری و برون شهری در حال افزایش است. افزایش آمار تصادفات موجب نگرانی بسیاری از مردم و مسئولین شده است. در نتیجه برای آسایش خاطر مردم و به حداقل رساندن خسارت تصادفات، طرح بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو تصویب و اجرا شد. این بیمه‌ها مزایای زیادی از جمله پوشش افت قیمت خودرو را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند.

بنابراین در صورتی که فردی دچار حادثه شود و از پیش بیمه خودروی خود را خریداری کرده باشد، دیگر لازم نیست نگران باشد چرا که شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت تمامی خسارت وارده است. البته لازم به ذکر است که تمامی خسارات شامل بیمه نمی‌شوند و برخی از خسارات شامل پوشش‌های اضافی بیمه هستند که فرد می‌تواند برای آرامش خیال و امنیت بیشتر خود، آن‌ها را خریداری نماید. از جمله این موارد، افت قیمت ماشین است که اکثر شرکت‌های بیمه آن را پرداخت نمی‌کنند و فرد خاطی، ملزم به پرداخت آن است. البته شرایطی وجود دارد که می‌توان از پرداخت خسارت افت قیمت ماشین امتناع کرد، که در ادامه به بررسی این موضوع و شرایط آن می‌پردازیم. پس تا انتهای این مقاله از مجله بیمه با ما همراه باشید.

افت قیمت خودرو چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

پرداخت افت قیمت خودرو با تهیه پوشش مربوط به آن

پوشش افت قیمت خودرو

تصادفات به نسبت شدتی که دارند منجر به ایجاد آسیب‌های جزئی و کلی می‌شوند. برخی از این آسیب‌ها پس از تعمیر نیز مشکلاتی را برای خودرو ایجاد می‌کنند که یکی از این مشکلات کاهش قیمت خودرو است. در واقع تعویض قطعه، خط‌ ‌‌‌‌وخش یا رنگ‌ شدگی ماشین، از مواردی هستند که پس از تصادف به وجود می‌آیند و باعث افت قیمت خودرو می‌شوند. به طور کلی دلایل افت قیمت خودرو به شرح زیر هستند:

 • سال ساخت و کارکرد خودرو
 • قیمت روز ماشین
 • داخلی یا وارداتی بودن خودرو
 • سابقه خسارت
 • میزان خسارت
 • رنگ شدگی
 • نیاز یا عدم نیاز به تعویض قطعات (آپشن ماشین‌های لاکچری به طور معمول بسیار گران هستند و اگر آسیب ببینند باعث افت قیمت می‌شوند)
 • قسمت آسیب دیده

همان‌طور که اشاره شد، معمولا افت قیمت خودرو توسط شخص مقصر پرداخت می‌شود و شرکت بیمه آن را تقبل نمی‌کند. برای محاسبه میزان افت قیمت خودرو، جدول افت قیمت خودرو اعلام شده در آن سال، ملاک نظر کارشناس قرار می‌گیرد که البته درصد های آن نسبی بوده و در نهایت کارشناس دادگستری با در نظر گرفتن سایر عوامل نظیر سال ساخت خودرو، قیمت روز بازار، داخلی یا خارجی بودن ماشین و مواردی از این دست، نظر خود را اعلام می‌کند. جدول افت قیمت خودرو در تصادف برای سال ۱۴۰۳، به شرح زیر است:

رنگ شدگی گلگیرهای خودرو۲ تا ۳ درصد افت قیمت
رنگ شدگی درب‌های خودرو۳ تا ۴ درصد افت قیمت
رنگ شدگی صندوق خودرو۴ تا ۵ درصد افت قیمت
رنگ شدگی درب موتور خودرو۵ تا ۷ درصد افت قیمت
تعویض درب‌های خودرو۴ تا ۵ درصد افت قیمت
تعویض گلگیرهای خودرو۳ تا ۴ درصد افت قیمت
تعویض درب موتور خودرو۶ تا ۸ درصد افت قیمت
تعویض درب صندوق خودرو۵ تا ۶ درصد افت قیمت

مراجع رسیدگی به افت قیمت خودرو

همانطور که اشاره شد، تعیین میزان افت قیمت خودرو فقط توسط کارشناس انجام می‌شود. چنان‌چه میزان خسارت کمتر از ۴۰ میلیون تومان باشد، در شورای حل اختلاف مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر میزان خسارت بیش از ۴۰ میلیون تومان باشد، باید در دادگاه رسیدگی شود.

چگونه می‌توان افت قیمت ماشین را پرداخت نکرد؟

پرداخت افت قیمت خودرو

در صورت مقصر بودن فرد منجر به حادثه و نظر کارشناس، به ماشین آسیب‌ دیده خسارت افت قیمت داده می‌شود. چنان‌چه این شرایط برقرار باشد و شکایت از راننده مقصر در شورای حل اختلاف پیگیری شود، فرد مقصر ملزم به پرداخت خسارت افت قیمت خودرو است.
در صورت رضایت مالک خودرو زیان دیده بر عدم دریافت خسارت افت قیمت، یا عدم تعلق افت قیمت طبق نظر کارشناس، می‌توان افت قیمت ماشین را پرداخت نکرد. اما در صورت درخواست صاحب خودروی دچار افت قیمت شده، فرد مقصر موظف است خسارت افت قیمت را پرداخت کند.

شرایط پرداخت نکردن افت قیمت خودرو

اکثر شرکت‌های بیمه، خسارت مربوط به افت قیمت را پوشش نمی‌دهند و افت قیمت ماشین را جزو خسارات مالی غیر مستقیم لحاظ می‌کنند که خود راننده مقصر، ملزم به پرداخت آن است.
شرط تعلق افت قیمت، نظر کارشناس دادگاه و مطالبه آن از سمت راننده خودروی دچار افت قیمت است. با توجه به این موضوع، شرایط پرداخت نکردن افت قیمت ماشین، تنها در صورتی است که مطابق نظر کارشناس به خودروی آسیب دیده، افت قیمت تعلق نگیرد یا صاحب خودرو رضایت دهد که افت قیمت را دریافت نکند.

خرید بیمه شخص ثالث

پرداخت نکردن افت قیمت ماشین چه عواقبی دارد؟

اگر فرد ملزم به پرداخت افت قیمت ماشین باشد و از پرداخت آن امتناع کند منجر به توقیف اموال و صدور حکم جلبش می‌شود، زیرا پرداخت نکردن افت قیمت ماشین سرپیچی از قانون محسوب می‌شود.
فرد زیان دیده می‌تواند برای توقیف اموال راننده مقصر با مراجعه به اجرای احکام شعبه صادر کننده رای، تقاضای استعلام و سپس توقیف اموال فرد مقصر را داشته باشد.

آیا می‌توان خسارت افت قیمت ماشین را از بیمه شخص ثالث دریافت کرد؟

خسارت افت قیمت خودرو خدمتی است که هر دو بیمه شخص ثالث و بدنه آن را ارائه می‌دهند. اما در هر دو این موارد نیاز است تا پوشش افت قیمت خودرو خریداری شود. زیرا افت قیمت خودرو جزو پوشش‌های اضافی است. لازم است بدانید دریافت خسارت افت قیمت خودرو از بیمه بدنه بسیار آسان‌تر از بیمه شخص ثالث است. برای خرید این پوشش می‌توانید همین حالا از طریق بیمه دات کام اقدام نمایید. در صورتی که در مورد پوشش افت قیمت خودرو و چگونگی تهیه این پوشش، سوال یا ایهامی دارید، از قسمت نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت نمایید.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
امانی
۲۴ دی ۱۴۰۲

سلام من چند روز پیش تصادف کردم مقصر اصلی هم منم ماشینی که خسارت دیده بیمه ماشین من از عهده آن برنمی‌آید میخواستم بدونم نتیجه آن چه میشود

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بخشی از خسارت توسط بیمه پرداخت می شود و مابقی آن را باید خودتان پرداخت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید