24 شهریور 1401

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی + جدول قیمت

یکی از دغدغه‌های مالکان خودرو تهیه به موقع بیمه شخص ثالث است. رانندگان تاکسی‌های درون و برون شهری هم از این قاعده مستثنی نیستند. این خودروها به دلیل ماهیت کاربری خود بیشتر در معرض حوادث رانندگی قرار می‌گیرند. بیمه شخص ثالث تاکسی به دلیل بالا بودن ریسک حوادث برای شرکت‌های بیمه با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد. در این مقاله می‌خواهیم به طور مفصل درباره آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث تاکسی چیست؟

بیمه شخص ثالث تاکسی همان بیمه اجباری است که همه وسایل نقلیه با کاربری تاکسی باید داشته باشند. این بیمه‌نامه خسارات مالی و جانی وارده بر شخص ثالث را در حوادث رانندگی تا سقف مورد توافق پوشش می‌دهد. تنها تفاوت آن با بیمه شخص ثالث خودروهای دیگر همان بالا بودن احتمال مخاطرات رانندگی در این خودروها است. بنابراین طبق قوانین بیمه مرکزی، حق‌بیمه تاکسی‌های درون شهری حدود 10% و تاکسی‌های برون شهری 20% بیشتر از سایر خودروها تعیین می‌شود.برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به راهنمای بیمه شخص  ثالث مراجعه نمایید.

چرا بیمه شخص ثالث تاکسی گران‌تر از بیمه شخص ثالث خودروهای شخصی است؟

اشاره شد که تاکسی‌های درون و برون شهری بخاطر تردد زیاد در خیایان‌ها و جاده‌ها بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند. افزون‌ بر آن، این خودروها برای حمل مسافر استفاده می‌شوند. ازاین‌روی، شرکت بیمه باید مسئولیت مالی و جانی تعداد بیشتری از اشخاص ثالث را به عهده بگیرد. این احتمال وقتی از خودروهایی مانند ون به عنوان تاکسی استفاده می‌شود؛ بالاتر هم می‌رود. بنابراین حق‌بیمه تاکسی ون‌ها هنوز گران‌تر از تاکسی سواری‌ها است.

بیمه شخص ثالث در تاکسی‌های اینترنتی

بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی

اشاره شد که این بیمه‌نامه با بیمه شخص ثالث تفاوت چندانی ندارد. فقط برخی تبصره‌ها برای تاکسی‌ها سخت‌تر اعمال می‌شود. با در نظر گرفتن شرایط گفته شده محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی از طریق عوامل زیر تعیین می‌گردد:

 • مبلغ حق‌بیمه پایه ابلاغی توسط سازمان بیمه مرکزی: این مبلغ بر اساس درصدی از دیه یک انسان کامل اعلامی توسط قوه قضاییه محاسبه می‌شود.
 • نوع و مدل ماشین: در این فاکتو تعداد سیلندر از همه مهم‌تر است.
 • سال ساخت خودرو: چنانچه عمر تاکسی بیش از 15 سال باشد؛ به ازای هر سال 2 درصد به مبلغ حق‌بیمه اضافه می‌شود.
 • میزان و مبلغ سقف تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث: حداقل پوشش این بیمه‌نامه در سال 1401 چیزی حدود 20 میلیون تومان است. طبق ابلاغ بیمه مرکزی حداکثر قیمت و سقف تعهدات پوشش آن حدود 400 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه: این بیمه‌ها معمولا به صورت بلندمدت یا سالانه و کوتاه‌مدت یا روزشمار ارائه می‌شوند. قیمت بیمه‌های کوتاه‌مدت 5 الی 10 درصد گران‌تر از بیمه‌های سالانه است.
 • میزان تخفیف عدم خسارت: رانندگانی که در طول اعتبار بیمه شخص ثالث تاکسی در حادثه‌ای مقصر شناخته نشوند یا از بیمه‌نامه خود برای دریافت خسارت استفاده نکنند؛ مشمول این تخفیف می‌شوند.
 • جریمه دیرکرد بیمه‌نامه: به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه‌نامه جریمه‌ای برای مالک خودرو جریمه دیرکرد در نظر گرفته می‌شود.

بیمه شخص ثالث در تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ، تپسی، ماکسیم و…

در سال‌های اخیر به مدد ظهور اپلیکیشن‌های موبایلی، تاکسی‌های اینترنتی در کشور ما با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است. خودروهایی که برای این پلتفرم‌ها ثبت‌نام می‌کنند لزوما تاکسی‌های زرد، سبز و… شناخته شده در سطح شهر نیستند. در این سامانه‌ها خودروهای سواری شخصی در مدل‌های مختلف می‌توانند به عنوان تاکسی ثبت‌نام کنند. تردد بالا همیشه احتمال تصادف منجر به جرح یا فوت را افزایش می‌دهد. کارشناسان شرکت‌های بیمه به این خودروها توصیه می‌کنند که بیمه‌نامه‌های با کاربری مسافرکش را انتخاب نمایند. با این انتخاب در صورت بروز حوادث رانندگی برای استفاده از بیمه‌نامه به مشکل برنمی‌خورند.

جدول قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی در سال 1401

اشاره شد که حق‌بیمه پایه در بیمه شخص ثالث تاکسی درون/ برون شهری به ترتیب 10 و 20 درصد بیشتر از سایر خودروها اعلام می‌شود. در شهرهای بزرگ افزون‌بر تاکسی‌های معمولی برخی از خودروهای اتوکار مانند ون و استیشن هم به‌عنوان تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ازاین‌روی آنها را هم به جدول اضافه کردیم. قیمت بیمه‌نامه مذکور به تومان در سال 1401 مطابق جدول زیر اعلام شده است:

انواع خودرو حق‌بیمه تاکسی درون شهری حق‌بیمه تاکسی برون شهری
تاکسی پراید، پیکان و سمند 3.053.600 3.331.200
تاکسی پژو روا/آردی 3.589.300 3.915.600
تاکسی 405 3.589.300 3.915.600
تاکسی اتوکار 7 نفر با احتساب راننده 6.722.000 8.066.400
تاکسی اتوکار 9 نفر با احتساب راننده 6.916.000 8.299.200
تاکسی ون با ظرفیت 10 نفر با احتساب راننده 6.993.000 8.391.600

نکته: طبق قانون به وسایل نقلیه عمومی با ظرفیت بالای 6 نفر تخفیف 50 درصدی تعلق می‌گیرد.

استعلام بیمه شخص ثالث

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی

بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است. در نتیجه اگر مالک خودرویی این بیمه را نداشته باشد؛ طبق قانون راهنمایی و رانندگی مجرم تلقی می‌شود. بنابراین، در صورت نداشتن بیمه‌نامه معتبر پلیس بدون هیچ چشم‌پوشی خودروی متخلف را توقیف می‌کند. در نتیجه برای خودروهایی مانند تاکسی که با جان مردم سروکار دارند سخت‌گیری بیشتری اعمال می‌شود. عواقب سنگین نداشتن بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

 • دادن فرمان توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و فرستادن خودرو به پارکینگ: در چنین مواقعی مالک خودرو افزون‌بر هزینه خرید بیمه‌نامه و جریمه دیرکرد باید هزینه پارکینگ را هم بپردازد.
 • تحمیل تمام خسارات ناشی از حوادث رانندگی به مالک خودرو مقصر: کلیه مسئولیت خسارت‌های جانی و مالی منجر به فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی را به عهده مالک خودرو مقصر است.
 • تعلق گرفتن جریمه دیرکرد بیمه: این جریمه به نوع خودرو بستگی دارد و بصورت روزشمار محاسبه می‌شود.
 • نداشتن امکان معامله خودرو: معامله خودرو بدون داشتن بیمه‌نامه معتبر امکان‌پذیر نیست.
عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی

تاکسی‌ها به خاطر نوع کاربری بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تاکسی‌های درون و برون شهری در سال 1401

مطابق اعلام سازمان بیمه مرکزی خودروهایی که در موعد مقرر نسبت به تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث اقدام نکنند؛ مشمول جریمه دیرکرد می‌شوند. این جریمه به صورت روزشمار اعمال می‌شود.

نوع خودرو جریمه دیرکرد خودرو سواری
سواری پیکان، پراید و سمند 7605
سواری سایر، چهار سیلندر 8940
سواری بیش از چهار سیلندر 10005

بیمه شخص ثالث تاکسی را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث تاکسی را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. اطلاعاتی چون مدل خودرو، سال ساخت، سابقه بیمه‌نامه، میزان پوشش مدنظر و… را وارد نمایید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه می‌توانید شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را بررسی کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بر اساس نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

تاکسی‌ها به خاطر نوع کاربری بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند. بیمه شخص ثالث تاکسی در چنین شرایطی بهترین راهکار برای مدیریت خسارت‌های احتمالی ناشی از این حوادث است. در این مقاله به معرفی بیمه‌نامه مذکور، شرایط و جزییات آن پرداختیم. اگر در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند. چنانچه برای انتخاب و تهیه انواع بیمه به مشاوره نیازمندید می‌توانید با شماره 021-4372 تماس بگیرید.

 • + بیمه شخص ثالث تاکسی چیست؟
 • + چرا بیمه شخص ثالث تاکسی گران‌تر از سایر خودروها است؟
 • + کارشناسان درباره بیمه شخص ثالث تاکسی‌های اینترنتی چه توصیه‌ای دارند؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟ + راهنمای استفاده از بیمه شخص ثالث خودرو (بهار 1402)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

08 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

07 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

سقف خسارت بیمه شخص ثالث چیست؟ سقف تعهدات بیمه ثالث در سال 1402

سقف خسارات بیمه چقدر است؟ سقف خسارات مالی و جانی در بیمه ثالث ماشین را در این مقاله بخوانید.

07 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه بگیریم؟+ آخرین اصلاحات سال 1402

اگر در مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه، هیچ تصادفی را تجربه نکنید و از شرکت بیمه‌گر خسارتی دریافت نکنید، در زمان تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو، به شما تخفیف عدم خسارت تعلق می گیرد که بر قیمت بیمه‌نامه جدیدتان اعمال خواهد شد.

06 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

درباره نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1402 چه می دانید؟

اگر می‌خواهید در خصوص نرخ بیمه ثالث ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت این بیمه، اطلاعات کسب کنید این مقاله را بخوانید!

05 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

عواقب خطرناک و جبران‌ناپذیر نداشتن بیمه شخص ثالث (آپدیت 1402)

حادثه خبر نمی‌کند! اگر وسیله نقلیه‌ای دارید که در گرفتن بیمه آن سهل انگاری می‌کنید؛ اگر از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث اطلاعی ندارید، حتما این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
یونس شکری
28 شهریور 1401

آیا برای بیمه نامه های شخص ثالث یا بدنه تاکسی های اینترنتی و معمولی تخفیفات ویژه ای وجود داره ؟

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام اگر سازمان تاکسیرانی قراردادی امضا کرده باشند، بله وجود دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید