۲۴ تیر ۱۴۰۳

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی + جدول قیمت

یکی از دغدغه‌های مالکان خودرو تهیه به موقع بیمه شخص ثالث است. رانندگان تاکسی‌های درون و برون شهری هم از این قاعده مستثنی نیستند. این خودروها به دلیل ماهیت کاربری خود بیشتر در معرض حوادث رانندگی قرار می‌گیرند. بیمه شخص ثالث تاکسی به دلیل بالا بودن ریسک حوادث برای شرکت‌های بیمه با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد. در این مقاله می‌خواهیم به طور مفصل درباره آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث تاکسی چیست؟

بیمه شخص ثالث تاکسی همان بیمه اجباری است که همه وسایل نقلیه با کاربری تاکسی باید داشته باشند. این بیمه‌نامه خسارات مالی و جانی وارده بر شخص ثالث را در حوادث رانندگی تا سقف مورد توافق پوشش می‌دهد. تنها تفاوت آن با بیمه شخص ثالث خودروهای دیگر همان بالا بودن احتمال مخاطرات رانندگی در این خودروها است. بنابراین طبق قوانین بیمه مرکزی، حق‌بیمه تاکسی‌های درون شهری حدود ۱۰% و تاکسی‌های برون شهری ۲۰% بیشتر از سایر خودروها تعیین می‌شود.برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به راهنمای بیمه شخص ثالث مراجعه نمایید.

چرا بیمه شخص ثالث تاکسی گران‌تر از بیمه شخص ثالث خودروهای شخصی است؟

اشاره شد که تاکسی‌های درون و برون شهری بخاطر تردد زیاد در خیایان‌ها و جاده‌ها بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند. افزون‌ بر آن، این خودروها برای حمل مسافر استفاده می‌شوند. ازاین‌روی، شرکت بیمه باید مسئولیت مالی و جانی تعداد بیشتری از اشخاص ثالث را به عهده بگیرد. این احتمال وقتی از خودروهایی مانند ون به عنوان تاکسی استفاده می‌شود؛ بالاتر هم می‌رود. بنابراین حق‌بیمه تاکسی ون‌ها هنوز گران‌تر از تاکسی سواری‌ها است.

بیمه شخص ثالث در تاکسی‌های اینترنتی

بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی

اشاره شد که این بیمه‌نامه با بیمه شخص ثالث تفاوت چندانی ندارد. فقط برخی تبصره‌ها برای تاکسی‌ها سخت‌تر اعمال می‌شود. با در نظر گرفتن شرایط گفته شده قیمت بیمه شخص ثالث از طریق عوامل زیر تعیین می‌گردد:

 • مبلغ حق‌بیمه پایه ابلاغی توسط سازمان بیمه مرکزی: این مبلغ بر اساس درصدی از دیه یک انسان کامل اعلامی توسط قوه قضاییه محاسبه می‌شود.
 • نوع و مدل ماشین: در این فاکتو تعداد سیلندر از همه مهم‌تر است.
 • سال ساخت خودرو: چنانچه عمر تاکسی بیش از ۱۵ سال باشد؛ به ازای هر سال ۲ درصد به مبلغ حق‌بیمه اضافه می‌شود.
 • میزان و مبلغ سقف تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث: حداقل پوشش این بیمه‌نامه در سال ۱۴۰۳ چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است. طبق ابلاغ بیمه مرکزی حداکثر قیمت و سقف تعهدات پوشش آن حدود ۸۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه: این بیمه‌ها معمولا به صورت بلندمدت یا سالانه و کوتاه‌مدت یا روزشمار ارائه می‌شوند. قیمت بیمه‌های کوتاه‌مدت ۵ الی ۱۰ درصد گران‌تر از بیمه‌های سالانه است.
 • میزان تخفیف عدم خسارت: رانندگانی که در طول اعتبار بیمه شخص ثالث تاکسی در حادثه‌ای مقصر شناخته نشوند یا از بیمه‌نامه خود برای دریافت خسارت استفاده نکنند؛ مشمول این تخفیف می‌شوند.
 • جریمه دیرکرد بیمه‌نامه: به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه‌نامه جریمه‌ای برای مالک خودرو جریمه دیرکرد در نظر گرفته می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ، تپسی، ماکسیم و…

در سال‌های اخیر به مدد ظهور اپلیکیشن‌های موبایلی، تاکسی‌های اینترنتی در کشور ما با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است. خودروهایی که برای این پلتفرم‌ها ثبت‌نام می‌کنند لزوما تاکسی‌های زرد، سبز و… شناخته شده در سطح شهر نیستند. در این سامانه‌ها خودروهای سواری شخصی در مدل‌های مختلف می‌توانند به عنوان تاکسی ثبت‌نام کنند. تردد بالا همیشه احتمال تصادف منجر به جرح یا فوت را افزایش می‌دهد. کارشناسان شرکت‌های بیمه به این خودروها توصیه می‌کنند که بیمه‌نامه‌های با کاربری مسافرکش را انتخاب نمایند. با این انتخاب در صورت بروز حوادث رانندگی برای استفاده از بیمه‌نامه به مشکل برنمی‌خورند.

جدول قیمت بیمه شخص ثالث تاکسی در سال ۱۴۰۳

اشاره شد که حق‌بیمه پایه در بیمه شخص ثالث تاکسی درون/ برون شهری به ترتیب ۱۰ و ۲۰ درصد بیشتر از سایر خودروها اعلام می‌شود. در شهرهای بزرگ افزون‌بر تاکسی‌های معمولی برخی از خودروهای اتوکار مانند ون و استیشن هم به‌عنوان تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ازاین‌روی آنها را هم به جدول اضافه کردیم. قیمت بیمه‌نامه مذکور به تومان در سال ۱۴۰۳ مطابق جدول زیر اعلام شده است:

نوع وسیله نقلیهحق بیمه به تومان
سواری کمتر از ۴ سیلندر۴.۱۲۹.۰۰۰
پیکان، پراید و سمند۴.۸۸۹.۹۰۰
سایر ۴ سیلندرها۵.۷۴۷.۸۰۰
سواری با بیش از ۴ سیلندر۶.۴۳۳.۰۰۰
موتورسیکلت گازی۱.۰۲۵.۲۰۰
موتورسیکلت دنده‌ای ۱ سیلندر۱.۲۵۲.۴۰۰
موتورسیکلت دنده‌ای دارای ۳ چرخ یا سایدکار۱.۴۷۹.۷۰۰
وسیله نقلیه با ظرفیت ۷ نفر با احتساب راننده۱۱.۸۴۰.۸۰۰
وسیله نقلیه با ۹ نفر با احتساب راننده۱۲.۱۸۲.۵۰۰
ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده۱۲.۳۱۸.۲۰۰
مینی‌بوس ۱۶ نفره با احتساب راننده۱۵.۱۴۵.۴۰۰
مینی بوس ۲۱ نفره با احتساب راننده۱۵.۷۳۲.۰۰۰
اتوبوس ۲۷ نفره با احستاب ر اننده و کمک۲۳.۱۹۷.۲۰۰
اتوبوس ۴۰ نفره با احتساب راننده و کمک۲۹.۱۸۶.۳۰۰
اتوبوس ۴۴ نفره با احتساب راننده و کمک۳۰.۹۷۴.۲۰۰
لوکوموتیو بین شهری۱۷.۳۳۳.۲۰۰
واگن مسافری بین شهری۱۷.۳۳۳.۲۰۰
واگن باربری بین شهری۴.۳۲۲.۲۰۰
لوکوموتیو مسافری شهری (مترو)۲.۰۲۲.۲۰۰
واگن مسافری شهری (مترو)۲.۰۲۲.۲۰۰

نکته: طبق قانون به وسایل نقلیه عمومی با ظرفیت بالای ۶ نفر تخفیف ۵۰ درصدی تعلق می‌گیرد.

استعلام بیمه شخص ثالث

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی

بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است. در نتیجه اگر مالک خودرویی این بیمه را نداشته باشد؛ طبق قانون راهنمایی و رانندگی مجرم تلقی می‌شود. بنابراین، در صورت نداشتن بیمه‌نامه معتبر پلیس بدون هیچ چشم‌پوشی خودروی متخلف را توقیف می‌کند. در نتیجه برای خودروهایی مانند تاکسی که با جان مردم سروکار دارند سخت‌گیری بیشتری اعمال می‌شود. عواقب سنگین نداشتن بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

 • دادن فرمان توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و فرستادن خودرو به پارکینگ: در چنین مواقعی مالک خودرو افزون‌بر هزینه خرید بیمه‌نامه و جریمه دیرکرد باید هزینه پارکینگ را هم بپردازد.
 • تحمیل تمام خسارات ناشی از حوادث رانندگی به مالک خودرو مقصر: کلیه مسئولیت خسارت‌های جانی و مالی منجر به فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی را به عهده مالک خودرو مقصر است.
 • تعلق گرفتن جریمه دیرکرد بیمه: این جریمه به نوع خودرو بستگی دارد و بصورت روزشمار محاسبه می‌شود.
 • نداشتن امکان معامله خودرو: معامله خودرو بدون داشتن بیمه‌نامه معتبر امکان‌پذیر نیست.
عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی

تاکسی‌ها به خاطر نوع کاربری بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تاکسی‌های درون و برون شهری در سال ۱۴۰۳

مطابق اعلام سازمان بیمه مرکزی خودروهایی که در موعد مقرر نسبت به تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث اقدام نکنند؛ مشمول جریمه دیرکرد می‌شوند. این جریمه به صورت روزشمار اعمال می‌شود.

نوع خودروجریمه دیرکرد خودرو سواری
سواری پیکان، پراید و سمند۱۲۴۴۳
سواری سایر، چهار سیلندر۱۷۳۲۱
سواری بیش از چهار سیلندر۱۹۳۸۶

بیمه شخص ثالث تاکسی را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث تاکسی را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. اطلاعاتی چون مدل خودرو، سال ساخت، سابقه بیمه‌نامه، میزان پوشش مدنظر و… را وارد نمایید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه می‌توانید شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را بررسی کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بر اساس نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

تاکسی‌ها به خاطر نوع کاربری بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند. بیمه شخص ثالث تاکسی در چنین شرایطی بهترین راهکار برای مدیریت خسارت‌های احتمالی ناشی از این حوادث است. در این مقاله به معرفی بیمه‌نامه مذکور، شرایط و جزییات آن پرداختیم. اگر در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند. چنانچه برای انتخاب و تهیه انواع بیمه به مشاوره نیازمندید می‌توانید با شماره ۰۲۱-۴۳۷۲ تماس بگیرید.

 • + بیمه شخص ثالث تاکسی چیست؟
 • + چرا بیمه شخص ثالث تاکسی گران‌تر از سایر خودروها است؟
 • + کارشناسان درباره بیمه شخص ثالث تاکسی‌های اینترنتی چه توصیه‌ای دارند؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
یونس شکری
۲۸ شهریور ۱۴۰۱

آیا برای بیمه نامه های شخص ثالث یا بدنه تاکسی های اینترنتی و معمولی تخفیفات ویژه ای وجود داره ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

  سلام اگر سازمان تاکسیرانی قراردادی امضا کرده باشند، بله وجود دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید