۱۶ آبان ۱۴۰۲

در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث؛ تخفیف بیمه چه می‌شود؟

گم شدن هر مدرکی می‌تواند تجربه بسیاری تلخی به حساب بیاید؛ اما بعضی از مدارک، اهمیت زیادی دارند. یکی از این‌ها، بیمه شخص ثالث است. بیمه‌ای که ماهیت اجباری دارد و مفقودی آن می‌تواند، دردسرهایی را برای دارنده آن به همراه داشته باشد. اولین سؤالی هم که در گم شدن بیمه شخص ثالث در ذهن هر فردی تداعی می‌شود، این است که چه کاری باید انجام داد؟ به کجا باید گزارش دارد و اینکه آیا المثنی می‌دهند یا خیر؟ با توجه به اهمیت بیمه شخص ثالث، مطالعه ادامه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

البته در حال حاضر بیمه شخص ثالث به صورت الکترونیکی نیز صادر می‌شود. در حقیقت شما حتی اگر کاغذی هم نداشته‌باشید، مشکلی برایتان به وجود نمی‌آید. همه چیز به صورت اینترنتی ثبت می‌شود. هرچند هنوز برخی عادت دارند تا نسخه کاغذی را همراه خود داشته باشند؛ اما واقعاً دیگر نیازی نیست و حتی پلیس هم دیگر بابت نداشتن بیمه‌نامه فیزیکی شما را جریمه نخواهد کرد. البته باید بیمه داشته باشید؛ به هر حال پلیس در زمان متوقف کردن شما از طریق اینترنت استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت می‌کند و در آنجا مشخص می‌شود که آیا بیمه‌نامه خودرو دارید یا خیر. برای اطلاعات جامع در خصوص حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث به این صفحه مراجعه نمایید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شده به افراد ثالث و همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر (بیمه حوادث سرنشین) را جبران می‌کند. خسارات جانی شامل: فوت، ازکارافتادگی، نقص عضو و شکستگی است. در هر تصادفی اگر به افراد ثالث از جمله راننده و سرنشینان خودروی زیان دیده، سرنشینان خودروی مقصر، راکب و ترک نشین موتور زیان دیده و عابران وارد شود، با این بیمه می تواند میزان خسارات جبران کرد.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص این بیمه و پوشش‌های آن، صفحه راهنمای بیمه شخص ثالث مراجعه نمایید.

گم شدن بیمه شخص ثالث

نداشتن بیمه شخص ثالث باعث جریمه راننده می‌شود.

دردسرهای ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

اول از همه باید بدانید که اگر بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو یا موتور شما گم شد، چه عواقبی برایتان خواهد داشت:

 • در صورتی که پلیس جلوی شما بگیرد و بیمه‌نامه را نداشته‌باشید، خودرو یا موتور به پارکینگ منتقل می‌شود.
 • در صورت تصادف، چه مقصر باشید یا متضرر، خودروی‌تان به پارکینگ منتقل می‌شود. البته برای خارج کردن خودرو یا موتور و همچنین پرداخت یا دریافت خسارت هم باید حتماً گواهی مفقودی را دریافت کرده و به واحد خسارت شرکت تحویل دهید.
 • اگر بیمه‌نامه دست سوءاستفاده گری بیفتد، به راحتی و با ساخت تصادف جعلی می‌تواند از بیمه‌نامه شما سوءاستفاده کند.

البته نداشتن بیمه شخص ثالث با گم شدن متفاوت است و باز هم تاکید می‌کنیم که دیگر گم شدن وجود ندارد؛ اما اگر بیمه‌نامه نداشته یا به عبارتی تمدید نکرده باشید، عواقب بدی چشم انتظارتان خواهد بود.

با مفقودی بیمه ثالث تخفیف‌های مربوط به آن چه می‌شود؟

در صورت گم شدن بیمه ‌نامه، تخفیف عدم خسارت شما از بین نمی‌رود و شما می‌توانید از آن‌ها برای گرفتن خسارت استفاده‌کنید. در زمان مراجعه به شرکت بیمه برای دریافت خسارت، گواهی شما باطل می‌شود و گواهی جدیدی بر اساس شرایط جدید صادر می شود. همچنین ممکن است الحاقیه ای برای گواهینامه مفقودی صادر شود.

درصد تخفیف عدم خسارت (یا همان‌ «ت ‌ع ‌خ») تخفیفی است که به نسبت تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه شخص ثالث به بیمه‌‌گزار تعلق می‌گیرد. برای مثال، اگر شخص صاحب خودرو یک سال از بیمۀ شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد یا به عبارتی یک سال در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، برای تمدید بیمۀ شخص ثالث خود در سال آینده، مشمول ۵ درصد تخفیف حق بیمه می شود و به همین ترتیب، با افزایش تعداد سال عدم خسارت، درصد تخفیف نیز افزایش پیدا می کند.

برای اطلاعات جامع این خصوص، می‌توانید مقاله تخفیف بیمه شخص ثالث را مطالعه نمایید.

آیا بیمه شخص ثالث المثنی وجود دارد؟

به دلیل سوءاستفاده‌هایی که افراد می‌توانند از بیمه‌نامه کنند، هیچ وقت المثنی برای بیمه شخص ثالث صادر نمی‌شود. اصلاً شاید شخصی بخواهد با مفقودی اعلام کردن بیمه‌نامه خود، یکی دیگر تهیه کند و با ایجاد تصادف ساختگی اقدام به دریافت خسارت از شرکت بیمه کند. البته همه اطلاعات به صورت سیستمی ثبت می‌شوند؛ اما به هر حال، امکان سوءاستفاده وجود دارد. برای همین به افراد گواهی مفقودی داده می‌شود که همان اعتبار خود بیمه‌نامه را دارد.

استعلام بیمه شخص ثالث

در صورت گم شدن بیمه نامه ماشین چه باید کرد؟

اقدامات لازم بعد از گم شدن بیمه‌نامه خودرو چیست؟ بعد از گم شدن بیمه خودرو لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • مراجعه به اداره پست
 • اطلاع دادن به شرکت بیمه‌گر
 • دریافت گواهی مفقودی

در ادامه این مراحل را برای شما توضیح داده‌ایم.

مراحل دریافت گواهی گم شدن بیمه شخص ثالث

اولین مرحله بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث این است که به سایت یا نزدیک‌ترین مرکز پستی خود مراجعه کنید. شاید شخصی، کارت شما را پیدا کرده و آن را به شرکت پست تحویل داده است.

در صورتی که بیمه‌نامه شما در پست یا از طرق دیگر پیدا نشد، سریعاً باید به شورای حل اختلاف یا کلانتری مراجعه و نامه‌ای را مبنی بر گم شدن بیمه شخص ثالث دریافت کنید. بعد از دریافت نامه، همراه با مدارک شناسایی و خودرو به نمایندگی شرکت بیمه برای دریافت گواهی مفقودی مراجعه کنید. صدور این گواهی خیلی سریع خواهد بود. در حقیقت تمامی اطلاعات شما در سامانه شرکت بیمه ثبت شده است و فقط باید گواهی داده شود. برای صدور این گواهی، هزینه‌ای از فرد دریافت نخواهد شد.

گم شدن بیمه بدنه

شرایط دریافت گواهی مفقودی بیمه بدنه خیلی راحت‌تر از شخص ثالث است. البته باید دقیق‌تر گفت که در صورت گم شدن بیمه بدنه، گواهی داده نمی‌شود؛ بلکه برای فرد برخلاف بیمه شخص ثالث، المثنی صادر خواهد شد. برای دریافت المثنی نیازی به مراجعه به کلانتری یا شورای حل اختلاف نیست. فقط کافی است تا به نزدیک‌ترین نمایندگی بیمه بدنه خودروی خود مراجعه کنید. در آنجا کارشناس بعد از بررسی سیستمی سوابق بیمه بدنه شما، المثنی آن را صادر خواهد کرد.

چند نکته مهم

چند نکته مهم را در هنگام مفقود شدن بیمه شخص ثالث و بدنه در نظر داشته باشید:

 • به محض اطلاع از گم شدن بیمه شخص ثالث خود، برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، سریعاً اقدام کنید.
 • هیچگاه بدون گواهی مفقودی، اقدام به رانندگی نکنید. همچنین دریافت آن را به زمان وقوع اتفاق نگذارید. زمان تصادف به دلیل داشتن استرس و به هم ریختگی اعصاب، اینکه بخواهید به دنبال گواهی گم شدن بیمه‌نامه بروید، بیشتر از همه شما را عصبانی و ناراحت خواهد کرد.
 • در نگهداری گواهی گم شدن بیمه شخص ثالث بیشتر دقت کنید.
 • در صورتی که شرکت بیمه‌گر خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید از طریق سامانه سنهاب به اطلاعات اولیه بیمه‌نامه خود دسترسی پیدا کنید.
 • اگر بیمه شخص ثالث خودروی خود را از بیمه دات کام خریداری کرده باشید؛ تمامی اطلاعات شما در سایت ذخیره می‌شود. فقط کافی است تا وارد پنل شده و نمونه‌ای از آن را دریافت کنید.
گم شدن بیمه شخص ثالث

داشتن بیمه شخص ثالث از الزامات رانندگی است. برای خرید بیمه از سایت بیمه دات کام اقدام نمایید.

خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

در حالت کلی به شما توصیه می‌کنیم که از بیمه خودروی خود به صورت کامل محافظت کنید. به هر حال اگر بیمه‌نامه خودروی خود را از بیمه دات کام خریداری کنید، همیشه یک نسخه از آن در پنل شما وجود دارد. در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث فقط کافی است تا یک نسخه از آن را چاپ بگیرید و همراه خود داشته باشید. شما عزیزان می‌توانید برای تمدید، استعلام یا خرید بیمه شخص ثالث از طریق منو اصلی سایت بیمه دات کام اقدام نمایید تا خریدی آسان و سریع را تجربه کنید.

همان‌طور که در ابتدای این مقاله نوشتیم، در حال حاضر دیگر گواهی کاغذی برای افراد ارسال نمی‌شود. پس در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث نیازی به داشتن نسخه کاغذی نخواهید داشت. همه چیز به صورت الکترونیکی است و تمامی اطلاعات شما ثبت می‌شود. این مسئله از خرداد ۹۹ اجرایی شده‌است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث
۱۲ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت از ۱۳ آذر ۱۴۰۲

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

اقدامات مهم بعد از تصادف
۰۴ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید